GAS (Esso) 13 KG INHOUD Meer miljoenen dan ooit voor de scholenbouw Staatsbezoek aan België grootse ontvangst Vandalisme in Britse treinen Waarschuwing voor een overspannen bouwmarkt NED. BAKKERIJSTICHTING VIERT 25-JARIG BESTAAN Regering grijpt niet in bij Nederlandse Opera ALLAN DULLES GEHOORD IN SENAATSCOMMISSIE AGENT-BEZORGER Buitenlandse handel steeg met een kwart Koninklijke/Shell boekt een hoger resultaat NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 JUNI 1960 (Vervolg van pagina 1.) man er niet bij is, hij is zo dol op foto graferen". En tot haar dochter: „Hoor je dat, Beatrix, met ddt toestel kan er niets mis gaan". En toen van Mortsel uit werd de glo rieuze tocht naar Antwerpen voortgezet. Langs een juichende en deinende men senzee reden de auto's tot aan het fraaie plein, waaraan de zetel van het ge meentebestuur is gelegen. Want daar stond de erewacht, bestaande uit marine troepen en een aardige bijzonderheid is dat bij deze marinetroepen juist prins Albert heeft gediend. Er was weer een herhaling van de ceremonie van de eerste dag: Het Wilhelmus werd gespeeld en er klonken 51 saluutschoten over de stad en daarop volgde de inspectie. De laatste 200 meter naar het stadhuis legde Hare Majesteit te voet af. Toen zij dit histo rische en indrukwekkende bouwwerk be trad, ontving zij van de echtgenote van de burgemeester een fraai bloemstuk van orchideeën. In zijn toespraak herinnerde de -burgemeester aan de verbondenheid i België en Nederland verbondenhei d werpen. „Is er burgemeester v naamd Marnix onsterfelijke ve helmus, waarin belijdenis van alle eeuwen zoi Nederland Ant- i hij, an deze stad geweest, ge' van St. Aldegonde. die de rzen schreef van het Wil- voor gans een volk geloof en vertrouwen uitgesproken staan?" KAMER AKKOORD Onbevoegden bij het ulo Het wetsontwerp tot voorziening in de behoefte aan onderwijzers en vakonder wijzers bij het uitgebreid lager onderwijs is gistermiddag in de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De socialisten en mejuffrouw J. M Th. Knol kregen aantekening dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd, tegen het onderdeel dat de volledig on bevoegden betrof. Het wetsontwerp beoogt o.m. de moge lijkheid te openen onbevoegden tijdelijk als ulo-onderwijzer aan te stellen. Twee amendementen van de heer C. Kleijwegt (soc.) werden bij zitten en op staan aangenomen. Het eerste amende ment bracht een technisch-redaetionele verbetering. Het tweede amendement wil de aan de mogelijkheid om volledig bevoegden tijdelijk als onderwijzer een uloschool aan te stellen de beperking toevoegen „mits en voorzover hij geacht kan worden in staat te zijn dit onderwijs, met vrucht te geven". Voor beide ai dementen stemden de socialisten er deel van de fractie der Katholieke Volks partij. Tegen stemden de antirevolutionai ren, de christelijk-historischen, de staat kundig gereformeerden, de liberalen en een deel van de fractie der K.V.P. Kamer akkoord met verlegging van controle Benelux (Van onze parlementsfédactie) De Tweede Kamer heeft zich gistermid dag zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met het wetsontwerp tot goed keuring en uitvoering van de op 11 april 1960 in Brussel tot stand gekomen eenkomst inzake de verlegging va personencontrole naar de buitengrenzen van het Beneluxgebied. Eveneens z.h.st. werd een amendement van de vaste commissie van justitie deeltelijk gebaseerd op een amendement van mejuffrouw mr. A. P. Schilthuis (soc.), aangenorhen. Ten gevolge van dit amendement komt in het wetsontwerp te staan: „Een vreem deling, die in Nederland verblijft terwijl hij weet of ernstige reden heeft te ver moeden dat hij op grond van een wette lijk voorschrift tot ongewenste vreemde ling is verklaard, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den". Aanvankelijk stond in het wetsont werp dat het ongewenst zijn slechts op de voorgeschreven wijze moest zijr. be kend gemaakt of aan de vreemdeling meegedeeld. De mogelijkheid dat iemand ongewenste vreemdeling zou zijn zonder dat hij dit weet, was dus theoretisch geheel uitgesloten. Dit nu wilde het ai dement voorkomen-. Een tweede amendement van Schilthuis en de heer Van Doorn werd na een vrij langdurig debat ingetrokken. Dit amendement wilde de mogelijkheid openen om van een besluit van de mi nister van justitie .waarbij iemand tot gewenste vreemdeling is verklaard, in beroep te komen bij de Kroon, gehoord de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State. Minister Beerman (justitie) verzette zich tegen dit a dement. Hij wilde wel toezeggen deze kwestie spoedig met de Beneluxpartners op te nemen. Daarmee gingen de indie ners van het amendement akkoord. Hij gaf de Koningin een vrouwenkop van houtsnijwerk van de Antwerpse beeldhouwer Oscar Jespers. Hij liet haar enkele fraaie zalen van hef stadhuis en nodigde haar uit haar naam te zetten in het gulden boek van de stad. Van het stadhuis gingen de konink lijke gasten naar het Plantiin-museum en naar het Rubenshuis en later naai het atoomcentrum te Moll. Overal r zij op hun weg passeerden was ten juichende mensenmarsa. rlie haar vreugde over de komst van de Nederlandse vorstenvrouv/en luid keels tot uiting bracht. Het was groots in Antwerpen, het was onvergetelijk en voor geen zak vol goud had ik dai Twee Friendships voor de KLM De voltallige directie van de Fokker fabrieken heeft gisteren formeel de twee door de KLM bestelde F 27 Friend ship machines overgedragen. President-directeur I. A. Aler was met een viertal andere hoge functiona rissen van de KLM naar Schiphol ge komen, waar het gezelschap zich mei de vier leden van de Fokkerdir naar de hangar begaf. De Friendship heeft een flexibele laadruimte, die ge makkelijk en naar believen voor passa giers of voor vrachtvervoer dan wel voo: beide kan worden ingericht. Woedend liep een man blootsvoets langs de trein en greep de conducteur vast. Iemand heeft mijn schoenen en sokken gestolen terwijl ik sliep." schreeuwde hij. ..Ze hebben mijn kof fer ook meegenomen. Het moeten die nozems geweest zijn die naast mij ten toen ik in slaap viel." Moeizaam begon de conducteur onderzoek het zoveelste sinds vandalisme zich op de Britse spoorwe gen schijnt te concentreren. In dit geval was de groep door de trein getrokken en had kussens uit de ramen gegooid zodat in één va: elektrische wissels kortsluiting ont was. Daarna hadden zij aan de noodrem getrokken en waren zij uit de trein ge sprongen. De schoenen en de koffer van de ger werden in een leeg compartiment gevonden, waarvan de treindeur afge rukt was en op de naast liggende rails geworpen was. In de afgelopen 12 weken heeft dit vandalisme in het zuidelijke gebie i de Britse spoorwegen voor .bijna 2 dollar schade aangericht. De herrieschoppers schijnen er de keur aan te geven in de forenzentreinen van en naar Londen te opereren. De afgelopen maanden zijn meei 5.000 gevallen van opzettelijke vernieling in treinen gemeld. Het ergst is het vanda lisme op zaterdagavonden. Elke dagmorgen trekt een groep van 50 vak lieden er op uit om de schade te stellen. Soms moet een gehele trein de dienst genomen worden. China cn Mongolië hebben gisteren verdrag van vriendschap en wederkerige hulp ondertekend, waarbij China econo mische en technische hulpverlening ter waarde van -200 miljoen roebel zal ZOETERWOUDE Programma Oranjefeesten Hoge Rijndijk Het Oranjecomité heeft een voorlopig programma opgesteld voor de jaarlijkse Oranjefeesten aan de Hoge Rijndijk, die dit keet worden gehouden op donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 juni. Het feest begint donderdag met de traditio nele kinderoptocht; vrijdagavond wordt er tobbetje gestoken en zaterdag zullen vooral de kinderen het voor het zeggen hebben. Donderdag- en vrijdagavond en zater dag de gehele dag is het feestterrein te genover de Leidse Houthandel geopend Het feest zal dit jaar drie dagen du ren omdat de viering van de vijfde mei aan de Rijndijk sober is verlopen. B en W. hebben toestemming gegeven voor een huis-aan-huis collecte, die een dezer dagen ten bate van het komende feest wordt gehouden. VOORSCHOTEL Burgerlijke stand GEBOREN: Mg-ria Hendrika Ger ar da, v. Jac. Joh. Does en M. A. Steen bergen. Leidseweg 161; Maria Johanna Martina, d. v. Joh. Th. van der Geest en Chr. Jcha. Banreveld, Molenlaan 31; Lucas Ferdinand Maria, z. v. Joh. Ant. Beeck en A. H. M. Rondagh, Prins Bemhardlaan 61; Wilhelmina Maria Eli sabeth, d. v. E. de Graaf en E. Tielen. Fred. Hendriklaan 35; Christoffel Rei- Gerard, z. v. Chr. Eggink en E. B. Offrin.gaOranjeplein 7; Maria Johanna Emerentia, d. v. M. P. M. van Bohemen M. E. van der Helm, Voorstraat 31; Anna Jacoba, d. v. Jac. D. van Veen en Haak, Krimkade.; Robertas Eduardus Maria, z. v. J. M. Stevens en Corn. Steenkamer, Anth. van Leeuwenhoek kade 16; OLga Helena Maria, d. v. Th Leeuwen en B. S. P. Zandvliet, Oranjekade 31; ComeLia Berdina, d. v. Joh. J. de Graaf en Adr. van der Plas, Bij dorpstraat 30. GEHUWD: Jacob van der Rest geb. 11-8-01 te 's-Oravenhage, Miquelstraat 141 en Geertrui Buis, geb. 18-2-38, Nieuw Voordorpstraat 9, adres na het huwelijk: Alphen aan den Rijn, Anna van Saksen straat 8. Er zijn flessen Esso Gas flessen bevatten gegaran deerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent u beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. t Wij moeten voorkomen dat op de bouwmarkt een overspanning ont staat, want dat zou duurder bouwen betekenen, waarschuwde minister Van Aartsen. Een ontspannen (Van t ME,J nze sociaal-economische redactie) EEN feestelijke vergadering het Kurhauspaviljoen te Sche- veningen heeft de Nederlandse Bak kerij Stichting, het privaatrechtelijke orgaan dat de gehele bakkerijsector van groot tot klein omvat en dat wel licht binnenkort wordt omgezet in een publiekrechtelijk orgaan, gisteren het 25-jarig bestaan gevierd. Van welk een betekenis het werk van de stichting is, bleek uit de toespraken, die ter vergadering werden uitgesproken. Zowel de minister van 9baat, prof. mr. P S. Gerbrandy, als de staatssecretaris van eoonomisehe zaken, dr. G. M. J. Veld kamp feliciteerden de Nederlandse bak kerswereld met de jubilerende stichting, die zoals prof. Gerbrandy het noemde zo zegenrijk heeft gewerkt voor vele duizenden bakkerspatroons en gezellen. De minister van staat zelf oud-voorzitter van de stichting, zag in de bereikte resul taten een bewijs van de stelling dat er langs organisatorische weg veel kan wor den bereikt.. Dr. Veldkamp roemde de activiteiten (Van onze parlementsredactie.) "Pie staatssecretaris van onderwijs, U-* kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, ziet vooralsnog geen aanleiding om in te grijpen in het conflict bij de Nederlandse Opera. Het is hem bekend, dat het bestuur en de intendant van de opera een wijziging van het reglement voorbereiden, waar door duidelijker zal uitkomen, dat de bemoeienissen van de Commissie van Overleg zich beperken tot aangelegen heden van louter sociale aard. Indien deze ook door de staatssecretaris wense lijk geachte wijziging tot stand zal worden gebracht, ls er naar zijn mening geen re den voor de vrees, dat artisten van naair, geen contract meer met de NO. zouden willen aangaan. Pas wanneer het onder linge beraad over de wijziging van hel reglement niet tot bevredigende resul taten zou leiden, is de staatssecretaris eventueel bereid in overleg met B. en W van Amsterdam zijn invloed aan te wen den in het belang van de operakunst en de betrokkenen- Mr. Scholten antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid mevr. Van Someren-Dow ner (lib.). Voorzover de staatssecretaris heefl kunnen nagaan heeft van de solisten slechts één (die reeds voor het komend seizoen een gastcontract voor 6 voor stellingen heeft getekend) te kennen ge geven, dat de bij de Nederlandse Opera bereid. gerezen moeilijkheden ertoe zouden kun nen leiden, dat zij verder geen verbinte nis zou willen aangaan. Haar houding wordt mede bepaald door haar mening over de taak en de bevoegdheden van de Commissie van Overleg en de te grote invloed van de personeelsvereniging der Opera in deze commissie- Het dagelijks bestuur van de perso neelsverenlging heeft aan het directoraat- generaal voor de arbeidsvoorziening be richt overwegende bezwaren te hebben tegen eventuele verlenging van de werk vergunning voor de heren Arrigo Guar nieri en Wolf Dieter Ludwig. Als gevolg van een bespreking met de intendant, die deze stap onaanvaardbaar achtte, heeft het dagelijks bestuur het directo raat-generaal echter verzocht de behan deling van de brief uit te stellen. In de Commissie van Overleg is voorts de vraag besproken of de eerste blazers van het orkest om beurten de tweede partii zouden kunnen vertolken De commissie meende op deze wijze de tweede blazetv enigermate te kunnen ontlasten. Zij za dit als een maatregel van sociale aard maar de intendant kwam tot de eonchisi' dat een en ander ook artistieke eonse quenties met zich zou kunnen meebrer. gen. Volgens bedoeling en strekking va- hte huidige reglement is de Commissu van Overleg niet bevoegd tot besluiten die op artistiek terrein liggen. Om elke twijfel hieromtrent weg te nemen, word. wijziging van het reglement voor- (Van onze parlementsredactie.) VOOR 1960 is voor de bouw van onderwijsinstellingen 260 miljoen uitgetrokken, dat wil zeggen meer dan ooit tevoren. Ik weet wel dat zelfs dit bedrag nog niet voldoende is. Maar voor de woningbouw en alle andere sectoren, behalve misschien de industrie, zijn de cijfers van het bouwprogramma evenmin voldoende. Deze opmerkingen maakte de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, gis termiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de vierde nota inzake bouwvolumen voor het onderwijs en de tw^gdp "ota betreffende de beschikbare schoolruimte voor het voortgezet onderwijs. bouwmarkt is intussen onmogelijk, want de Nederlandse arbeidsmarkt is over het algemeen nu eenmaal gespannen. Voor de Kamerleden die op de bouw van meer scholen hadden aangedrongen, noemde minister Van Aartsen enkele sprekende cijfers. Het totale Nederlandse bouwprogramma voor i960 bedraagt 2600 miljoen. Daarvan gaat al aan stonds 1350 miljoen, dus meer dan de helft, aan woningbouw weg. Niemand zal er voor pleiten dit bedrag te verminde ren, zei de bewindsman. Voor de indu striële sector is 370 miljoen bestemd en ook dit bedrag kan men bezwaarl(jk om laag drukken. De derde post is onderwijs met 260 miljoen, d.w.z. ongeveer ƒ50 miljoen meer dan in 1959. De staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschapen, drs. G. C. Stuben- rouch, had de Kamer beloofd er voor te zullen ijveren, dat de 260 miljoen voor scholenbouw óok in de komende jaren worden gehandhaafd. Minister Van Aart sen van zijn kant verzekerde graag zijn best te zullen doen om dit bedrag al thans voor 1961 te handhaven. van de stichting op het gebied van de sanering van de bakkerij, de technische en economische voorlichting en de pro- duktiviteitsbevordering. Veel waardering had hij voor de stichting als gespreks partner van de overheid, met name op prijsgebied. „De bedrijfstak heeft in haar een competent pleitbezorgster", zei hij. De staatssecretaris vertelde dat er op 1 jan. 1934 een veertienduizend bakkers waren (aantal inwoners per bakker 578) tegen een twaalfduizend op l jan. 1959 (aantal inwoners per bakker 921). Uit deze cijfers bleek hem dat op het punt van het hoofddoel van de stichting, de gezond making van de bedrijfstak, aanmerkelijke resultaten zijn geboekt. Alleen in de pro vincies Friesland en Zeeland met respec tievelijk 493 en 499 inwoners per bakker op 1 jan. 1959 leek hem de toestand ndet zo rooskleurig. Ook de rentabiliteit het bakkersbedrijf heeft zich gedurende de laatste 25 jaar in stijgende liin be wogen, aldus dr. Veldkamp. Bedroeg het gemiddelde inkomen der broodbakkers in 1950 ruim vierduizend gulden, voor het jaar 1956 werd een gemiddeld inkomen van bijna achtduizend gulden berekend en latere onderzoekingen tonen aan dat de rentabiliteit nog verder is gestegen. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer C. J. Schoep (voorzitter van de Vereniging van protestants-chris telijke ondernemers in het bakkersbe drijf)» huldigde voorts de directeur van het stichtingsbureau, dr. G. H. M. J. Ver- haegen, die sinds de oprichting aan de stichting verbonden is. Staatssecretaris Veldkamp deed mededeling van zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau en er waren woorden van lof en waardering van de zijde van het stichtingsbestuur, de werknemersorgani saties en de patroonsbonden. Namens de patroons bood de heer C. J. Uirich een geschenk onder couvert aan en namens de werknemers overhandigde de heer J. B. Dinkla een cadeau. De jubiteumver- gadering werd bijgewoond door leden van alle rayonale bakkerijcommissies. Overschreden Is het bedrag van 210 miljoen, dat voor 1959 voor scholenbouw was uitge trokken ook werkelijk gebruikt? hadden enkele Kamerleden gevraagd. Ja zeker, antwoordde minister Van Aartsen, het is zelfs met 22 miljoen overschreden. Op de klacht van dr. H. W. Tilanus, dat de noodschoten in een stad als Den Haag schril afsteken bij de prachtige nieuwe kantoorgebouwen, antwoordde de minister, dat de wachtlijst van bouw plannen voor geen enkele sector zo groot is als voor handel en verkeer. In het bouwprogramma voor i960 ls voor han del en verkeer ƒ220 miljoen uitgetrok ken. Vorig jaar is dit bedrag niet ge haald. Dat kwam echter niet doordat er geen plannen waren, maar doordat er sterk is afgeremd. De minister erkende dat aanvragen voor scholenbouw, met name voor het westen van Nederland, soms lang blijven liggen. Het departement doet echter zijn best. We trachten in de eerste plaats het bouwprogramma te halen en dat zo Applaus na de mededeling dat de directeur van de Ned. Bakkerijstich ting. dr. C. H. M. J. Verhaegen, was benoemd tot ridder in de urde van Oranje-Nassau. V.l.n.r.: dr. Verhae gen. staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp en minister van Staal, prof. mr. P. S. Gerbrandy Systeembouw De heer B. (kath.v.) en me (soc.) pleitten voor een ruimere toe passing van de arbeidbesparende systeembouw ten behoeve van het onderwijs. Zij verwezen naar wat men in Rotterdam op dit gebied heeft bereikt. Daarentegen vroegen dr. H. W. Tilanus (c.h.) en mevrouw G. V. van Someren— Downer (lib.) zich af of systeembouw nu wel de juiste oplossing is. De heer Tila nus zag hier ook gevaren voor de vrij heid van de gemeentebesturen en de schoolbesturen. De regering wil de animo voor systeembouw bevorderen. Gaat zij daarmee echter niet de verkeerde weg op? De vrijheid van de school- en ge meentebesturen mag niet worden aange tast. De heer Tilanus vroeg of het ge bruik van de bouwvergunning als een middel om systeembouw te bevorderen, niet kan worden opgevat als een mis bruik van bevoegdheid (détoumement de pouvoir). Staatssecretaris Stubenrouch antwoord de het volledig met de heer Tilanus eens te zijn, dat de vrijheid van de schoolbe sturen voorop moet staan. Indien er school- of gemeentebesturen zijn, die de systeembouw (de staatssecretaris sprak liever van seriebouw) niet wensen, dan zal hij hen niet dwingen. Een feit is echter, dat hem voordurend aanvragen bereiken in de trant van; kunnen wij bij de scholenbouw niet hetzelfde berei ken als Rotterdam? Ambtenarij Mevr. Van Somen-Downer (lib.) had voor minder ambtenarij en meer decen tralisatie bij de administatieve voorberel- Worden V-2 foto's gepubliceerd De spionagevlucht die door Chroesj- tsjef werd gebruikt om de topconferen tie te laten mislukken, is in de Veren-g- de Staten nog steeds in het nieuws. De democratische senator Fulbright, voor zitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft gisteren mededelingen gedaan over de geheime getuigenverklaringen van Allen V" Dulles, de chef voor de Amerikaan: geheime dienst. Dulles heeft voor de senaatscommiss een verklaring afgelegd, waaruit hij zelf de gedeelten bekendmaakte die zouden mogen worden gepubliceerd. Dulles heeft geweigerd te spreken over de poli tieke gevolgen van de vlucht met de U-2. Volgens Fulbright heeft Dulles zijn standpunt gehandhaafd dat het on verstandig van Eisenhower is ge weest, de verantwoordelijkheid voor de spionagevlucht op zich te nemen. NOORDWIJK AAN ZEE De Nieuwe Leidsche Courant vr. v. haar Agentschap Noordwijk a. Zee Zeer goede bijverdienste. Nadere inlichtingen: Dhr. Jac. Plug, Hoofdstraat 19A of Bureau N.L.Crt, Steenstraat 37, Leiden. In Amerikaanse regeringskringen schijnt men te overwegen om enkele van de foto's die door U-2 vliegtuigen boven Russisch grondgebied zijn gemaakt, voor publicatie vrij te geven. De opnamen zouden van buitenge wone kwaliteit zijn. Fulbright zei dat aanvechtbare be slissingen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken de President daartoe hebben gebracht. In antwoord op vragen gaf de senator als zijn mening dat Dulles bereid zou zijn geweest de verantwoordelijkheid voor de spionagevluoht op zich te ne men Dit, aldus Fulbright, terwijl de aanvechtbare beslissing om een spiona gevlucht te laten maken, niet aan de geheime dienst kan worden geweten. De voorzitter van de senaatscommissie herhaalde dat het naar zijn mening zon der precedent is dat een staatshoofd zulk een verantwoordelijkheid op zich neemt „Gij hebt nooit van een hoofd, van wel ke regering ook, gehoord dat hij heeft gezegd: Ik heb vliegtuigen boven uw land gestuurd en wij zullen dat blijven doen", aldus Fulbright. Nieuwe bases Volgens een Amerikaanse radio commentator heeft Dnlles de com missie voorts meegedeeld dat uit de gemaakte luchtfoto's is gebleken dat de Sowjetunie in de afgelopen twaalf maanden 61 nieuwe raketbases heeft aangelegd, waarvan er vijftien be stemd z(jn voor intercontinentale ballistische raketten. Dulles zou ook hebben bekendge maakt dat de V.S. over radio-installa ties langs de Russische grenzen beschik ken. waarmee gesprekken van vliegtui gen met hun bases tot op 1500 km kun nen worden opgevangen. De gesprekken tussen de Russische vliegers die de U-2 naar beneden sohoten, zouden zijn afge luisterd. Doliner nog aan kop in Madrid De Nederlandse schaakkampioen Jan Hein Donner gaat nog aan kop in het FIDE zonetoernooi met 6^ punt en een afgebroken partij waarin hij op winst staat. De Koningsindiër met de Portugee- Joaquim Durao werd na 46 zetten afge broken^ in een duidelijk gunstiger positie Op de tweede plaats in de algemene rangschikking staat de Hongaar Portisch met 6Vt punt. nadat hij de Zwitser Wal- ther in een Siciliaanse partij had vei- slagen. De Zuidslaviër Gligoritsj vei- sloeg de Maltees Attard in 31 zetten. De Engelsman Penrose kwam remise over een met de Zuidafrikaan Heidenfeld. De Tjech Paohman zette remise tegen de Westduitser Lehman.. De partij tussen de Spanjaard Pomar en de Italiaan Giustolisi werd afgebroken, evenals die tussen de Bulgaar Neikrich en de Oost duitser Pietzch en die tussen de Ier Reilly en de Belg O'Kelly de Galwav. De stand luidt: 1. Donner 6,5 punt en 1 afgebroken; 2. Portisoh 6,5 punt; 3/4 Gligoritsj en Pachman met ieder 6 pnt; 5. Pomar 5,5 pnt en 1 afgebr.; 6. Leh- mann 5,5 pnt; de Belg O'Kellv bezel een gedeelde 9de plaats met 4,5 pnt. Hortensius kampioen 2e klasse L.S.B. Na een slopende strijd is Y. Horten sius erin geslaagd beslag te leggen op 't kampioenschap tweede klasse van de L.S.B. Bij het ingaan van de laatste ronde had zoals vroeger vermeld de AljShenaar Th. Aussems aan remise tegen Spek genoeg om titelhouder te worden. Hij verloor echter en werd op het nippertje ingehaald door Hortensius. De wedstrijdleider besloot over te gaan tot twee beslissingspartijen. De eerste werd door Hortensius gewonnen; Aus sems verloor de moed echter niet en nam in de tweede partij revanche. Een derde partij werd noodzakelijk; deze eindigde in een overtuigende zege voor Hortensius, die hiermede het recht heeft gekregen volgend seizoen in de eerste klasse uit te komen. Nieuw Ned. record van Rini Dobber RLni Dobber van de HDZ heeft dins- riaeavond in het zwembad aan de Hei- ligeweg Ie Amsterdam tijdens wedstrij den van DJK het Nederlands record on de 200 meter rugslag dames voor 25 me- terbanen verbeterd en gebracht on 2 min. 32.1 sec. Het oude record stond sinds 26 mei van het vorige jaar reeds op haar naam met een tijd van 2.34.2. Greta Kok won de 100 meter school- Pasternak wordt morgen begraven De overleden Russiche dichter en schrijver Boris Pasternak zal morgen tijdens een godsdienstige plechtigheid ter aarde worden besteld. Bij die begrafenis zal aanwezig z(jn de Italiaan Feïtrinelli de nitgever die de eerste volledige uit gave publiceerde van Dr. ZJivago. Hte heeft twee dagen geduurd voordat de Russische pers het de moeite waa»-d ging vinden om enige woorden te wijden aan het overlijden van Pasternak. Radio- Moskou heeft nog steeds geen enkel be richt omgeroepen, maar in een literair blad verscheen vandaag toch een be richtje van het persbureau Tass, lui- „Het bestuur van het literaire fond* van de Sowjetunie maakt 't overlijden bekend van de schrijver Boris Pasternak, die lid was van het fonds. Hij overleed op 30 mei op zijn 71ste jaar na een ern stige en langdurige ziekte." Cao klompenindustrie Volgens een bekendmaking van het col lege van rijksbemiddelaars hebben de par tijen, betrokken bij de collectieve arbeids overeenkomst voor de klompenindustrie, een verzoek ingediend tot algemeen ver bindend verklaring van gewijzigde bepa lingen van deze c.a.o. ding van de scholenbouw gepleit. De staatssecretaris vertelde haar, dat 56 van de niet minder dan ïos fasen der bouw- procedures reeds in de sfeer van de de centralisatie liggen. De bouwprocedure is niet zo'n vertragende factor als men veelal meent. Voor een speciale com missie om deze kwestie te bestuderen, kon de bewindsman niet bijster geestdrif tig zijn. Wel wilde hij de zaak nog eens met de vaste Tweede Kamercommissie voor onderwijs bespreken. De heer Engelbertink (kath.v.) had on der meer gezegd, dat een half miljoen Nederlanders geen onderwijs na de lage re school volgen, omdat er voor hen geen lokalen beschikbaar zijn. De schade daarvan is niet te becijferen. Stiefkind zijn vooral de gymnastieklokalen. Er is een tekort van 3000 van zulke lokalen Een honderdjarenplan om dit tekort op te heffen, vond de heer Engelbertink bepaald te gortig. De heer Tilanus (c.h.) pleitte eveneens voor de bouw van meer gymnastiek lokalen. Voor het inzicht dat de nota's over schoolruimte enzovarts verschaf fen, was de heer Tilanus dankbaar, maar anderzijds bleek hij toch van het nut van zulke nota's, waaraan enorm veel ar beid is besteed, niet geheel overtuigd cent hoger dan een jaar tevoren. In bet eerste kwartaal van 1959 bedroeg de groei slechts 5 procent. De toeneming in 1960 is voornamelijk te verklaren uit de krachtige opleving in West-Europa. De invoer steeg in waarde en hoeveel heid 23 procent. Als men rekent met registratieverschuivingen en de ongewoon lage invoer van schepen en vliegtuigen een jaar tevoren, is de eigenlijke stijging ruim 15 procent. Het invoerpeil was 11 procent boven het gemiddelde van 1959 Er was een betrekkelijke stijging voor West-Duitsland, Italië en Frankrijk te genover een daling voor de EVA-landen en de Benelux. De stijging van de Ver enigde Staten ging ten koste van de grondstoflanden. Zij betekent een her stel en is ten dele gevolg van ongewone oorzaken. De uitvoerwaarde steeg 21 procent, de Vragen over directie Rijksluchtvaartschool De heer N. van der Peijl (cJt.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of hij kan bevestigen dat de directeur van de op het vliegveld Eelde gevestigde rijks luchtvaartschool de leiding van dit in stituut heeft neergelegd? Kan de minister als dit zo is, mededelen, welke motieven tot deze daad hebben geleid? ao vraagt hoeveelheid 25 procent. Dit was in de zelfde mate te danken aan de landbouw als aan de Industrie. De uitvoer was 9 procent hoger dan het gemiddelde van 1959. De stijging was voor Duiteland krachtig. De daling voor Noord-Amerika en andere overzeese landen was te wij ten aan mindere toeneming bij industr.e- produkten. Oac 21.4 Steenis. die in 1.26.5 als tweede Ria tikte Tennis De Belg Jackie Brichant heeft gisteravond met 63, 6—4 gewonnen van de Amerikaan Hugh Stewart en is daardoor in de finale van het internatio nale tennistoernooi te Goeteborg geko men. Vandaag zou Brichant in de finale de Zweed Jan Eric Lundqvist ontmoeten, die de Amerikaan Budge Patty heef' verslagen met 62, 57, 64. De Italiaanse regering zal zaterdag het Olympische dorp overdragen aan het Italiaans Olympisch comité. Het dorp. dat speciaal is gebouwd voor de zomer spelen te Rome. die op 25 augustus be ginnen, zal onderdak bieden aan 7000 atleten. Na de Olympische Spelen zal het aan de Italiaanse regering worden teruggegeven om het te gebruiken als woonruimte voor regeringsambtenaren. T^\E OMZETTEN van de Koninklijke/Shell-groep en het netto-resultaat blijken over het eerste kwartaal van 1960 weder hoger te zijn dan een jaar tevoren. Terwijl de produktie afnam, namen verwerking en ver kopen toe. De winst per aandeel Koninklijke was ƒ3,68 op elk der 72.391.566 aandelen van 20, tegen ƒ3,49 een jaar tevoren. De resultaten zijn In miljoenen ponden sterling over het eerste kwartaal van 1960 (1959): Bedrijfsinkomaten 661,4 (621,1): Belasting naar omzet 162 8 (145,8); divi denden en andere inkomsten 5,9 (5,4): bedrijfskosten, enz. 374,6 (344,2); afschrij ving 48.5 (46,5); rente op lange leningen 1,9 (1,9); Belasting naar winet 33,6 43,9); Aandeel van derden 4 (4.4); Netto-resul- iaat 41,7 (39,6). Bedrijfsgegevens ln miljoenen ponden aterling)Kapitaaluitgaven en opsporings kosten 98 '99); Kas en korte beleggingen op 31 maart 438,2 533,3); lange leningen op 31 maart 158 (160,1). (In duizenden vaten per dag); Produktie bruto 2532 (2562); netto 2271 (2283); Ver werking 2501 (2408); Verkoop 2813 (2068 Een vat per dag komt overeen met 50 lot 55 ton per jaar. De cijfers van Cana dian Eagle zijn met Ingang van 1 Januari 1959 ln bovenstaande cijfers verwerkt- De gegevens over 1960 zijn voorlopig

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9