Marine is in staat voor onze belangen te waken CETALAC Ifterfi Daoblaö In vier jaar 30 miljoen voor probleemgebieden Werden gezinsleden van Eichmann vermoord? Leugenverklikkers Feest en protesten in Zuid-Afrika Volslagen inbrekers of moeilijk opvoedbaar? NAAI OACBLAO Het worden dus torenflats. Het eerste succes is, dat de gemeenteraad, diep onder de indruk, en na het bewonderen der ma quettes, een deel van het uitbreidingsplan bestemt voor de hoogbouw. Daar komen dus de torenflats. Ze moeten niet dicht op elkaar staan, maar elke toren heeft een wijde ruimte om zich heen. En er komt een gemeenschappelijke tuin, mooi aange legd en met vele zitjes. Die is voor de gemeenschap, die in deze torens zal wonen. Er zjjn trouwens al zulke projecten gereed. En de ervaring heeft al uitgewezen, dat althans de huidige generatie het verpoft, om bij mooi weer in de gemeenschappelijke tuin te zitten. Tien minuten verder, waar eengezinswoningen staan, zit ieder onder zijn eigen seringenboom. Maar in de ge meenschappelijke tuin gaat het niet. De mensen vinden het te onvrij. In de moderne tijd zegt men: zij hebben niet voldoende privacy. Maar dat betekent natuurlijk het zelfde. Zy gaan daarom op de fiets of te voet wat verderop, naar een echt park of een geschikt plekje in de berm van een landweg. In Den Haag heeft men deskundigen Minister Visser bij afscheid Karei Doorman) Reis van 16000 zeemijlen voor de boeg „Het is belangrijk", zo heeft minister Visser gisteren tijdens zijn afscheidsbezoek aan boord van de Karei Doorman gezegd, „dat dit schip en zijn beide jagers zich laten zien in de Stille Oce aan. Dit smaldeel zal iedereen eraan moeten herinneren, dat Nederland een marine bezit, die in staat is zich overal ter wereld te vertonen en voor de Neder landse belangen te waken." Het vliegkampschip bevond zich enige mijlen uit de kust voor Katwijk, toen de minister in gezelschap van de plaatsver vangend chef van de marinestaf, com mandeur mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, en zijn adjudant, luitenant :ee (vlieger) der le kl. H. J. E. der Kop, per helikopter vanaf het ultr» r'S; „jelfde terrein al! voor torenflats was gepland, kondi staan. Het Fries Dagblad En toen kwam het resultaatAls terrein niet voor torenflats, maar voor eengezinswoningen wordt bestemd op de wijze, waarop wij dat bepleiten, dan kun nen er belangrijk meer mensen wonen. Dat had menigeen niet gedacht. Hij dacht: de torenflats zjjn indrukwekkend en bovendien spaart deze bouwwijze zoveel grond. Het blijkt in bepaalde gevallen gezichtsbedrog te zijn. Maar de stedebouwera smaakt zo'n con clusie niet. Zjj zijn hoger te paard gezeten dan ooit. Want zij bouwen immers een moderne stad en daarin past dat dorpshuis voor één gezin niet meer Skfdegrtsf Malakka, prins Andul het einde van zijn be- dat hij De premier Rahman, heeft zoek aan Nederland voldaan was over de verzekeringei minister Luns, dat Nederland geen enkele bedoeling heeft Indonesië voort zal gaan al het mogelijke te doen om incidenten met Indonesië te vermijden. Nu weet elke maar enigszins geïnformeer de politicus, president Sockarno inbegrepen, dat Nederland ten opzichte van Indonesië geen enkele agressieve bedoeling heeft. Maar tussen het weten en het in het openbaar verklaren ligt een groot diplo matiek en politiek verschil. Vele pas onafhankelijk geworden Aziatische volkeren zijn nog gevoelig voor anti-westerse propa ganda. En politieke agitatoren maken daat gaarne gebruik van. Het is voor deze volkeren een levens belang, dat niet, zoals in Indonesië, destructieve machten het heft in handen nemen. De premier van Malakka ziet dit ongetwijfeld in. Het is een teken des tijds, dat het hun politiek blijkbaar niet mogelijk duidelijke termen van anti-westerse hetze van Soeknmo te distantiëren, al bljjkt ui zijn verklaring voor de ingewijden ook wel, dat hfj begrip heeft voor het Neder lands standpunt. Advertentie Verf met gemak en*. van Ceta Bever Statenlid De Vries in Nice overleden Gisteren is in Nice overleden de heer H.J. de Vries, lid van Provinciale Sta ten van Utrecht voor de Anti-Revolutio naire Partij. De heer De Vries juist terugreizen naar Amersfoort, dat hij met zijn echtgenote een vakan tie te Nice had doorgebracht. De heer de Vries 50 ja; marinevliegkamp Valkenburg aan boord arriveerde. De minister werd ontvangen door de commandant van het smaldeel, commandeur A. P. Ferwerda. en de commandant van hr ms Karei Door man, kapitein ter zee A. J. Marcus. Het bezoek begon met een rondgang door het schip, waarbij verschillende leden van de bemanning aan de minister werden voorgesteld. Uiteraard werd spe ciale aandacht gewijd aan de hangar, waar de bewindsman zijn bewondering uitsprak over de kundige wijze, waarop zovele vliegtuigen in een zo betrekkelijk kleine ruimte stonden geborgen. Na de lunch, welke gebruikt werd in de kajuit van de smaldeelcommandant en waarbij enkele oudere officieren van schip en smaldeelstaf aanzaten, sprak de minister op het vliegdek, bij een ,,alle hens voor de boeg" de bemanning toe. V lag; vertoonreis Hij zei o.m. dat het smaldeel een vlag- vertoonreis van wel bijzondere beteke nis gaat maken. Buiten het aandoen van enige buitenlandse havens immers zal de Nederlandse vlag getoond worden in een deel van ons koninkrijk, namelijk in Nederlands Nieuw-Guinea. De bewinds man herinnerde de bemanning eraan, dat de regering het nodig had geoor deeld de defensie daar enigszins te ver sterken. Na de toespraak nam ir. Visser af scheid. Hij keerde per helikopter naar Valkenburg terug. Onmiddellijk daarna zette het vlieg kampschip koers om de Zuid, waarmee deze reis een aanvang nam. In Het Ka naal zou de Karei Doorman rendez-vous maken met de beide jagers, de Limburg en de Groningen, welke schepen gister morgen uit Den Helder waren vertrok ken. De reis naar Nederlands Nleuw-Gul- :a, via Las Palmas, de oostkust van Afrika en Fremantle, omvat circa 16.000 zeemijlen. (Van onze parlementsredactie) i minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer me dedelingen gedaan over de afronding de maatschappelijke welzijnszorg in voormalige ontwikkelingsgebieden (circa 70 gemeenten) en over het nieu we sociale en culturele beleid in de la ter aangewezen probleemgebieden (18 primaire en 26 secundaire ontwikkelings kernen). Voor de afronding van de wel zijnszorg in de ,,oude" gebieden zal, al dus de minister, in de komende vier (van 1 januari 1960 tot 31 decem ber 1963) nog een bedrag van in totaal 7 miljoen beschikbaar worden gesteld. Voor het nieuwe maatschappelijk beleid in de onlangs aangewezen ontwikke lingsgebieden zal voor 1960 een bedrag 2% miljoen en voor de jaren 1961 en met 1963 een bedrag van 3% miljoen per jaar ter beschikking wor- dn gesteld. Bij wijze van „extra-voe ding" zal bovendien nog ten behoeve van de ontwikkelingsgebieden in de pe riode '60 tot en met '63 viermaal voor 2Vi miljoen uit het Gemeentefonds kunnen worden geput. In totaal komt dus in die vier jaar een bedrag van miljoen voor het maatschappelijk werk in de probleemgebieden' beschik baar. Het ligt in de bedoeling om de bestu ren van de provincies die daarvoor in aanmerking komen, adviezen te laten uitbrengen over de besteding van a." 7 miljoen voor het maatschappelijk sociaal en cultureel „afrondingsbeleid in de oude ontwikkelingsgebieden De besturen zouden van jaar tot jaar kun nen aangeven in welke objecten naar hun mening het best kan worden geïn vesteerd. Minister Klompé deelde dit mee bij de van de motie lerste-Kamerlid "t je enk Willink. In deze motie nieuwe ontwikkelingskernen onverkort voort te gaan met het sociale beleid in de voormalige ontwikkelingsgebieden. Mej. Tjeenk Willink, die na de verkla ring van de bewindsvrouwe het woord vreog, vond de toegezegde 30 mil joen wel veel, maar toch nog veel te weinig. Voor een wezenlijk welzijnsbe- dit bedrag nog niet toereikend. De socialistische spreekster was echter dankbaar voor de tegemoetkomendheid van de minister en daarom trok zij haar motie in. Eerst op 14 juni a.s. zal de Eerste Kamer opnieuw bijeenkomen. Dan be handelt ze o.m. de Archiefwet en de be- groting-1960 voor het Zuiderzeefonds. Burgemeester van Axel ontslagen Bij K.B. is met ingang van 28 mei jl. aan de heer P. L. D. J. van Oeveren ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Axel. Burgemeester Van Oeveren werd op 10 september 1959 met verlof gezonden, omdat een onderzoek werd ingesteld naar zijn privéleven. Hij werd in 1946 tot burgemeester van de gemeente Axel benoemd. Vanaf septem ber 1944, vlak na de' bevrijding, was hu waarnemend burgemeester. Voordat de heer Van Oeveren tot burgemeester werd benoemd vervulde hij tal van ja ren het predikantenambt van de Her vormde gemeente. Rusland erkent Turks bewind De Sowjet-unie en Spanje hebben het nieuwe Turkse bewind erkend, aldus heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken mee gedeeld. De nieuwe regering is ook er- - - - 1 'i Frank- Advertentie Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van tSO tabt. k f. 1.16 600 tabl.è. f. 2.95,1000 tabl. k f. 6.60 bij apothekers en drogisten R.V. H. TEN HERKEU HILVERSUM Israëlische regering ontkent O Weer geruchten rond Bormann De Israëlische regering heeft maandag een bericht van de cor respondent in Jeruzalem van de New York Times tegengesproken, waaruit kon worden afgeleid, dat de Israëlische agenten, die de Jodenmoordenaar Eichmann heb ben gearresteerd, de leden van diens gezin zouden hebben ge dood. Naar aanleiding hiervan heeft het blad medegedeeld, dat de correspon dent in Jeruzalem melding had ge maakt van een in een plaatselijk dag blad gepubliceerde brief van de Israëli sche premier Ben Goerion, volgens wel ke de berechting van Eichmann een „schouwproces" zou worden. De corres pondent had hieraan echter toegevoegd, dat bij vele Israëliërs twijfel heerst, of het proces inderdaad wel geheel door1 pers en publiek zou kunnen worden bij gewoond, „in verband met het belang, dat de Israëlische regering eraan hecht om enige aspecten van de zaak „ge heim te houden". „Het zou voor de Isrëllërs pijnlijk zijn", aldus de correspondent verder, „als mocht blijken, dat Elchmann's vrouw en drie zoons zijn vermoord om te verhinderen, dat zij de naam van het land, waarin Eichmann werd ge vangen genomen, zouden bekendma- en." Volgens het Amerikaanse weekblad Spanje in Argentinië zijn gearriveerd op een pas van het Italiaanse Rode Kruis, die hij door tussenkomst van de afdeling hulp aan ontheemde personen in het Vaticaan zou hebben gekregen. Daarna zou hij onder verschillende schuilnamen zijn opgedoken in Brazi lië, Paraguay en Bolivia, om tenslotte eer naar Argentinië terug te keren. „Op 13 mei liep-.Eichmann, op weg in zijn werk naar huis, langs de Ge neral Paz Avenue in Buenos Aires, toen een auto zich uit de verkeerstroom losmaakte en gierend tot stilstand kwam. Alvorens de geschrokken Eich mann tegenstand kon bieden of kon schreeuwen, werd hij beetgepakt en in de wagen gesmeten. Dezelfde avond ging een boodschap in code naar Goerion, luidend: het beest ligt aa ketting", aldus Time. 309) Van tijd tot tijd wordt In kranten en tijdschriften iets vermeld over de lie-detector, de leugenver klikker, die de onwaarheden bij de onderzochte persoon automatisch registreert. Het grondbeginsel waar van hier wordt uitgegaan berust hierop, dat een uitgesproken onwaar heid bij de betreffende persoon gees telijke reacties te voorschijn roept, die zich op hun beurt uiten in licha melijke veranderingen, die door het toestel geregistreerd kunnen worden. Dat lijkt allemaal heel verwonder lijk, heel doeltreffend en heel nieuw, maar het beginsel hiervan is al bijna zo oud als de tele foon, over welker uitvinding toch ook niemand meer spreekt! Want reeds in 1879 ontdekte Vigouroug dat ver andering van de vochtigheidstoe stand van de huid gepaard ging met wijziging van de elektrische weer stand. Féré vond daarop een appa raat uit, waarmee deze weeistanden gemeten worden. Andere geleerden, zoals Tarchanoff en vooral de Zwit serse zenuwarts Veraguth, bouwden hierop voort en in 1909 construeerde deze laatste een toestel, waarmee de elektrische weerstandsveranderingen, van de huid te meten waren onder zeer wiselcnde emotionele omstandig heden. Op leugenachtige antwoorden reageerde de stroomourve met heftige schommelingen. Desondanks kleefden aan dit toestel nog tal van fouten. Beter slaagde Marston In 1921 met een leugenverkllkker, die slechts in 3 pet. van de gevallen niet juist bleek te functioneren. TOCH IS HET ZO! Enkele jaren later werd de wereld nogmaals verblijd met een leugen- verklikker, ditmaal afkomstig van Peterson van de Columbia Universi teit in de Verenigde Staten. En steeds weer werd met hernieuwd élan elke poging als een sensationele moderni teit aangekondigd. Maar het meest baanbrekende werk, dat door onze landgenoot dr. H. Hirschfeld werd verricht door zijn wetenschappelijke publicaties in 1936 bleef aan het pu bliek onbekend en werd gemakshalve in de wereldpers dan ook maar bui ten beschouwing gelaten. Deze ge leerde toonde n.l aan, dat de veran dering van de elek trische weerstand in eerste instantie haar oorsprong vindt in de hersen stam. De Nobelprijs winnaar van 1950. W. R. Hess heeft over dit gedeelte van de hersenen fundamentele on derzoekingen verricht. Overigens blijft de pers wemelen van leugenverklikkers. Vlak na de oorlog verscheen een gecombineerd leugentoestel (u mag dit woord uit leggen, zoals u wilt) van Marston en More, enkele jaren later gevolgd door een Nederlandse nieuwigheid, die de sensatie van het seizoen werd. Daarna kwamen uit Amerika opnieuw be richten van verbeterde snufjes op dit gebied. En het geduldige publiek blijft van de ene verbazing in de andere vallen. Mogen wU u thans ook eens in ver bazing brengen door te vertellen van planten die werkelijk ogen bezitten? Daarover een volgende keer. Bormann QP DE vijftigste „geboortedag" Wijven met de Afrikaanse spreken. 1952 vanuit verdwei De geruchten, dat de plaatsvervanger van Hitier, Martin Bormann, nog inle ven is, hebben nieuw voedsel gekregen door de verklaring van een 77-jarige schrijver, dat hij hem in juli 1945 heeft gezien. De schrijver, Heinrich Llenau, vertelde in Flensburg, dat hij Bormann op 26 juli 1945 had ontmoet in een goe derentrein, die van Neumunster Flensburg in het noorden van Duitsland reed. Hij had hiervan kennis gegeven aan de Britse militaire politie, die zon der succes een ondezoek instelde. Lienaii reisde met zijn vrouw in een bagagewagen, toen in Neumunster een zwaargebouwd persoon de wagen bin nenkwam. Hij had hem onmiddellijk herkend als de vermiste Bormann en had getracht politie te vinden. Toen de trein bij Flensburg stopte was de man eruit gesprongen en in de duisternis van de Unie van Zuid-Afrika verscheen de premier dr. Verwoerd gisteren voor de eerste maal in het openbaar sinds de aanslag op zijn leven, nu zeven weken geleden. Dr. Verwoerd sprak in het feest stadion in Bloemfontein. Hij wees op de duizenden jonge mensen in het stadion en zei: Aan hen zijn wij de opbouw van onze toekomst verplicht. Voor hen moeten wij ons land en volk leiden op dezelfde wijze als zij voor ons door onze voorvaderen werd geleid. Terwijl dr. Verwoerd in Bloemfon tein sprak trokken meer dan 3000 mensen van alle rassen onder leiding van de Anglicaanse aartsbisschop dr. Joost de Blank door Kaapstad. Duizenden mensen zagen de lange stoet voorbijtrekken en zij hoorden later, toen de demonstranten in de Schutterijzaal bijeen waren, dx. De Blank zeggen: Na vijftig jaar Unie leeft de grote meerderheid van ons volk in de grootste armoede. De bur gerrechten zijn grotendeels vernietigd óf opgeschort en de onrechtvaardig heid van rassendiscriminatie ontsiert ons land. Voorwaarden In Bloemfontein zei dr. Verwoerd, dat het Zuid-Afrika van de toekomst het Zuid-Afrika van nu in de scha duw kan stellen als voldaan wordt aan twee voorwaarden: De blanken moeten aan het bewind blijven blanken moeten bereid zijn hard te werken. Met het zwarte deel van de bevolking moeten wij als goede bu ren leven; niet als één geheel, was de politiek van de stichters van de Unie en zo zal de politiek van de komende generaties zijn, aldus de premier van Zuid-Afrika. Voordat dr. Verwoerd zijn toe spraak begon nam hij een duif in zijn hand en zei: Ik wil deze duif loslaten als een symbool van vrede en voor spoed. Hij zal onze boodschapper van goodwill zijn". De duif voelde niets voor die belangrijke opdracht. Het dier trippelde opgewekt over de grond en liet zich niet door allerlei autori teiten tot andere gedachten brengen. Een kenner zette de vogel op zijn vinger; daar bleef de duif drie volle minuten. Toen vond hij het genoeg en schoot het luchtruim in, de honderden andere duiven die inmiddels waren losgelaten, achterna. Verwoerd sprak drie kwartier. Hij deed een beroep op het Engels-spre kende bevolkingsdeel, eensgezind te den terwille van hun voortbestaan. Alleen als wij allen de regeringsplan nen steunen, zal er welvaart zijn en geen vervreemding van Groot-Brit- tannië of uittreding uit het Gemene best, zoals vele mensen vrezen, al dus de premier van Zuid-Afrika. Het standbeeld van generaal Bo tha, de eerste premier van Zuid-Afri ka en vaak de „architect van de Unie" genoemd, was gisteren beplakt met leuzen als „Vijftig jaar onder drukking". De plakkaten werden ver wijderd door mevrouw Janie Malher- be, een achternicht van Botha. Zij bracht een bos bloemen bij Jhet mo nument. In Londen bracht een deputatie van Zuidafrikaanse politieke vluchtelin gen en leden van de Zuidafrikaanse vrijheidsbeweging een bezoek aan ne gen hoge commissariaten en ambas sades van landen, die handel drijven met Zuid-Afrika. Op de bezochte adressen ook de ambtswoning van premier MacMillan werden ver zoekschriften afgegeven, waarin verzocht werd om verbreking van de handels- en culturele betrekkingen met de Unie en om een verbod van uitvoer van wapens en olie naar Zuid-Afrika. „De rassenonderdruk- king zal een dergelijke boycot niet overleven", stond er in de petitie. Calve -lip voor <3jxb3ceTleükei- eten. U neemt een gewone boterham, belegt die met ei en frisse tomaat en mmm... mmm Dubbel-ltkker maakt U hem met Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEI Een idee voorde boterham zoals dit kont U ook vinden. WantCalvé Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mógelijkheden Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier me< En om alles voor U nog veel prettiger te maken: Calvi beloont tik bruikbaar idee A met een leuke, welkome terratsingl Zend Uw dubbel lekker idee pet briefkaart aan Calvé, postbus IOOO, Delft. De ideeën moeten voor I juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Maak. erméérvan met Calvé Schoenfabrikant veroordeeld De Arnhemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in het proces tegen de 51-jarige Groesbeekse fabrikant D.K. die terecht had gestaan op verdenking van brandstichting in zijn eigen schoen fabriek. De rechtbank heeft K. veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. De officier van justitie had tegen K. een jaar en drie maanden ge vangenisstraf geëist. De fabrikant zou in de avond van 9 september 1959 een lucifer in de buurt van een bus brandbare cementlijm heb ben laten vallen. De brand, die ont stond deed de fabriek voor een deel in vlammen opgaan. Op het zien van het vuur was K. het bedrijf uitgevlucht en langs een omweg naar huis gefietst, zon der alarm te maken. De raadsman van K. verklaarde op de zitting van 26 janu ari van dit jaar (de zaak was namelijk opgeschort in afwachting van een psy chiatrisch rapport) het gedrag van zijn cliënt uit een soort panische toestand, en weieens meer overvalt, wan- brand uitbreekt. Er zou vol gens de raadsman geen motief bestaan voor brandstichting, aangezien het be drijf floreert. Auto met 17 ton stenen te water Gisteren is een truck met aanhangwa gen van de firma Huygen en Schaap te Bunschoten, beladen met 17 ton stenen, twee kilometer voorbij de gemeente 't Zand in het Noordhollands kanaal gere den. De 22-jarige chauffeur bleef onge deerd. De auto kwam met het rechter- wiel even in de wegberm terecht en reed in het water. Doordat de aanhanger begon te wrikken kwam de truck zijde lings in het water terecht, waardoor werd voorkomen, dat de auto ver in het water schoot. De tweede chauffeur, de 30-jarige H. de G., eveneens uit Bun schoten. liep kleine verwondingen aan rechter hand en been op. Het probleem hoe de wagen en de lading op het droge te krijgen is nog niet opgelost. Schadevergoeding van één franc Roger Peyrefitte, de Franse schrij ver die ondier meer bekend werd door zijn romans die in de diplomatieke we reld spelen, heeft een proces tegen de Franse staat gewonnen en één frank schadevergoeding gekregen. Peyrefitte, die ambassadesecretaris in Athene is geweest, werd in 1953 door de toenmalige minister van buitenland se zaken. Georges Bidault, uit de di plomatieke dienst ontslagen. Een amb tenarengerecht heeft dinsdag echter dit ontslag als onrechtmatig veroordeeld en aan Peyrefitte een symbolische schadevergoeding toegekend. De schrijver, die zich dus nog, steeds kan beschouwen als Frans diplomaat, verklaarde na de uitspraak dat hij niet van plan is om een nieuwe functie te vragen. Wel zou hij zijn achterstallige salaris opeisen. SCHOLIEREN VOOR DE RECHTER „De maatschappij moet tegen derge lijke volslagen inbrekers beschermd wor den". Deze woorden sprak de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank mr. Van Renesse, gisteren toen hij tegen de 19-jarige Amsterdamse scholier R. J. M.-B. eer gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling, vorderde. De jongeman stond terecht wegens twee inbraken, die hij samen met en kele andere „moeilijk opvoedbare jon gens" had gepleegd. Een andere Amsterdamse scholier, de 19-jarige T. P., die zich voor drie inbra ken moest verantwoorden, hoorde een nog zwaardere straf tegen zich eisen: een jaar en zes maanden jeugdgevange nis zondar aftrek van voorarrest. „Aan- passingsonwil, hij saboteert, prognose somber" luidde het oordeel van de of ficier van justitie over deze verdachter. Beide scholieren behoorden tot de in Amsterdam bekende kring van moeilijk opvoedbare kinderen, die gewend zijn in een gelegenheid aan de Weteringschans hun vertier te zoeken. Het was al eens eerder misgelopen met dit tweetal. Daar om werd M.-B. in „De Dreef" bij Hat- tem geplaatst, terwijl P. in een ander tehuis voor moeilijk opvoedbare jon gens („De Heem") werd ondergebracht. Op 23 december jl. kwam M.-B. voor kerstverlof naar Amsterdam. Hij kwam in contact met enkele van zijn vroegere vrienden; ze hadden geldgebrek en er werden plannen gesmeed om hieraan een einde te maken. Eerst werden en kele winkeldiefstallen gepleegd en daar na volgde een reeks inbraken. M.-B. wa ren er twee ten laste gelegd: de ene le verde een geldkistje met vier spaar bankboekjes op. de andere 800 en een portefeuille. Na de verdeling van de buit gingen ze naar hun ..hoofdkwartier" aan de We teringschans om marihuanasigaretten Dr. E. van Schothorts van „De Dreef' verklaarde over deze jeugdige delinquent dat hij gauw de weg van de minste weerstand kiest. „Die marihuanasigaret ten zijn funest voor dergelijke jongens" zei hij. De raadsman, mr. Vlasman, schetste de moeilijke jeugd van zijn cliënt. „Hij handelde door het roken van die mari- hunasigaretten in een roes" zo gaf hij te kennen. Mr Vlasman verzocht de rechtbank de straf gelijk te stellen met het voorarrest. De tweede verdachte. T. P.. pleegde met twee vrienden, waarmee M.-B. ook al op stap was geweest, drie inbraken. De buit was de eerste maal 200, een sigarettenaansteker en een slof sigaret ten. De tweede maal 350 en de derde keer 86 en een dameshorloge. „De af spraak was dat we alles deelden. Alleen degene die wat had gevonden kreeg tien procent extra", verklaarde P. Uit de behandeling van beide zaken bleek voorts, dat beide knapen behoor den tot een bende van jeugdige inbrekers die zich (ze hebben 16 inbraken op hun geweten) voor de kinderrechter zullen moeten verantwoorden. De reclasseringskansen bleken voor P. niet gunstig, In „Het Heem" wil men deze jongeman niet terug hebben. „Dezè jongen wil gewoonweg niet meewerken en hij zal tegen de maat schappij blijven aanbotsen tot liij het heeft afgeleerd. Daarom is jeugdgevange nis de enige oplossing" zo meende de officier van justitie. De raadsman, mr. H. J. Swagerman, vroeg de rechtbank clementie in ver band met de moeilijke jeugd van zijn cliënt en zijn ernstige wil om een vak te leren. De rechtbank zal in beide zaken op 14 juni uitspraak doen. Word opgewekt wakker! u zich op hem verliet bij de aankoop van een allround betrouwbare wekker. het wereldmerk! Invul-puzzel lendin het klein (twee woorden) 2 end. mergel of kalk steen met bladaf- 3 e n d haarrook. 4 e n d lipbloemige spece rijachtige heester, uit wier bloemen men olie bereidt. 5 e n d op die wijze. 6end aandoenlijk. Gevraagd 6 woorden waarin de letters „end" als bovenstaand voorkomen. Oplossing vorig puzzel Horizontaal: 1 droes, 5 reeks, 9 Til burg, 11 Kg. 13 naast, 14 Ne, 15 eend. 17 stal. 19 neo, 20 ore. 22 rat. 23 sein, 24 daar, 25 ets, 26 Epe, 28 adé, 30 rits, 32 knel. 33 Ag. 34 traan. 37 na. 38 Leer dam, 40 Ommel, 41 arend. Verticaal: 1 deken, 2 Ot. 3 eind, 4 sla, 5 Rus. 6 erts. 7 eg. 8 stelt, 10 baar. 12 geestig, 14 Naarden, 18 noest, 18 traan. 20 one. 21 Ede. 25 Erato, 27 paai, 29 eland, 31 stee, 32 knar, 35 rel, 36 Ada, 38 Lm, 30 me.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5