Raiffeisenbank besprak ii ieuwbouwplaimen Veertig jaar brugwachter Alphen aan den Rijn in Uit KATWIJKS raadsagenda Gemeentelijke plannen inzake, oude schoolgebouwen Heidense cultuur zo mogelijk inpassen in christendom Commissaris Klaasesz opende chr. hej aardencentrum in Bodegraven IJmuidens nieuwe vishal gereed en 14 juni officieel open ilfcLWfc I.F.10SCME COURANT WOENSDAG 1 JUNI l\ RIJNS4TERWOUDE Ledenvergadering R.T.C. i Maandagavond hield de Rijnsater- I woudse tafeltennisclub een ledenverga- dering. In het jaarverslag meldde de I secretaris, dat het afgelopen seizoen be- vredigend was verlopen. Het aantal seniorleden is met enkelen verminderd, men hoopt echter op wat meer leden voor de juniorengroep in het komende De prestaties van de diverse teams in de afgelopen competities zijn als volgt het eerste herenteam behaalde de achtste plaats, het tweede herenteam staat zesde, het derde herenteam werd kampioen van de vierde klas en is gepromoveerd naar de derde klas en het vierde heren team eindigde op de laatste plaats. Het damesteam kwam op de tweede plaats. De junioren-meisjes kwamen op de zesde en de jongens op de achtste plaats Mejuffrouw N. van Dorp behaalde in de zeskamp een vijfde plaats. Tiny Obdam behaalde de eerste priis van de meisjes derde klas op het Baro- ALPHEN AAN DEN RIJN Puzzelrit Rijnland Ruim honderd dames en heren namen gisteravond deel aan de puzzelrit van de m.a.c. Rijnland, die geldig was voor de provinciale kampioenschappen van de KNMV en het Delflandkampioenschap. De leden van Rijnland reden buiten me dedinging mee. De rit was uitgezet dooi de heren A. Verbree, M. v. d. Hoek en L. J. v. d. Hoek. De gemiddelde snelheid voor auto's en motorfietsen bedroeg der tig kilometer, voor bromfietsen twintig kilometer. Na binnenkomst besprak de heer Ver bree de moeilijkheden. De prijzen werden uitgereikt door voorzitter mr, J. Loef. De uitslag: Auto's klasse A: 1 J. Boer Boskoop 75 str.pt.; 2 J. Bezemer, Ter Aar, 103 p» 3 J. Kroon, Alphen 105 pt.; B: 1 B. de Geus. Alphen. 173 pt.; 2 J. Poot, Aarlanderveen, 257 pt.; 3 J. Ver kerk, Alphen, 264 pt. Motoren klasse A: 1 E Boerman. Wad- dinxveen, 71 pt.; 2 J. Reijneveld, Ter Aar. 109 pt.; 3 F. Vermulm. Gouda. 112 p. B: 1 J. Haak. Alphen. 222 pt.; 2 A. Both Bodegraven. 276 pt; 3 P. v. d. Laken. Al phen 302 pt. Bromfietsen klasse A: 1 A. v. d. Stam, Boskoop, 4 pt.; 2 H. Binnendijk 51 pt.; 3 J. de Blanken. Alphen. 51 pt. B; 1 H. Vergeer. Aarlanderveen 54 pt; 2 P. v. d. Linden, Alphen, 104 pt. De poedelprijs werd uitgereikt voor het oplopen van 503 strafpunten. De volgende rit zal worden verreden op 28 juni. H-D.C.-nieuws Voor de HDC-beker in groep I won C. Zijlstra van H. de Vos. De afgebroken partij tussen J. Baerveldt en C. Looyen- stein werd 2—0. Hb. de Vos behaalde zijn eerste twee punten op J. Dissel. D. Ra- vensbergen zorgde voor een verrassing door van G. v. Winkel te winnen De uitslagen van de bekerwedstrijden in groep II zijn: A. Booy—T. Versluis 0—2, L. Verdegaal—W, van Ofwegen 0—2, M. Tuinenburg—T. Versluis 0—2. A. Booy— Wim Ravensbergen 2—0; A. C. van Dig gelenC. Ravensbergen afgebr. Uitslagen bordenwedstrijden groep II: A. C. van Diggelen—W. J. Ravensberg 0—2; F. van Doom—P. H. Spek 1—1; A. Booy—W. J. Ravensberg 0—2; F van Doorn—Wim Ravensbergen 0—2; F. van DoornL, Verdegaal 2—0. Alphens damkampioenschap: C. Ver boom—A. v. d. End 02, A. v. d. End— W. Verboom afgebr. De Christelijke ulo-school aan het Sint Jorisplein te Alphen aan den Rijn zag, sedert 1955, het leerlingen tal verdubbelen en het is nu de vierhonderd gepasseerd. Het on derwijs wordt dan ook reeds ette lijke jaren gegeven onder zeer moeilijke omstandigheden. De twee houten lokalen die men enkele ja ren geleden kreeg, brachten maar onvoldoende uitkomst. Spoedig zal TER AAR Plannen voor dorpshuis Op initiatief van het bestuur van d Chr. Middenstandsvereniging is in onz gemeente een comité opgericht, dat zich ten doel stelt te komen tot de stichting van een dorpshuis of een %'erenigingsge- bouw. Het comité omvat het gehele pro testantse gedeelte van de gemeente. Voorzitter van het comité is de heer Jac van Harten, secretaris de heer G. van Harten en penningmeester de heer J. Besemer. Om zich een idee te vormen van het werk dat het comité op zich nam. heeft men informaties ingewonnen op plaatsen waar men zo'n gebouw kort geleden heeft gesticht. Ook over het bijeenbren gen van gelden heeft men reeds verschil, lende malen gesproken. Men heeft zich in verbinding gesteld met het college van B. en W. De bedoeling is het gebouw te doen ver rijzen in het uitbreidingsplan Aardam, hoek Kerkweg-Burg. de Muraltstraat, Men hoopt in zo'n behoefte te kunnen voorzien, zodat men de steun van allen krijgt en kan komen tot de stichting een centrum waar men elkaar kan treffen. De eerst e daad van het comité is oud papieractie. Men kan dus nu reeds het oude papier bewaren, dat te zijner tijd zal worden opgehaald. Daar het ben;* gde kapitaal ver de ton zal gaan, zal men ook op andere manier gelden gaan inzamelen of trekken. Vellingdagen De grotere aanvoer van peulen maakt het r.odig dat ook donderdag veiling dit pnodukt wordt gehouden. Sassenheim TNE coöperatieve raiffeisenbank te Sassenheim hield gisteravond de 56ste algemene vergadering in hotel „Het bruine paard". Doordat de voorzitter van de raad van toezicht, de heer J. Nieuwenhuis, in het bui tenland vertoeft, werd de vergadering geleid door de voorzitter van het bestuur, de heer K. Verdegaal. Deze gaf in zijn openingswoord een over zicht van de algemene financiële toestand in ons land. Nadat de notulen van de algemene ver gadering van 1959 waren voorgelezen door de secretaris, de heer K. Koning, werd de balans en verlies- en winstreke ning behandeld, toegelicht door de kas sier van de bank, de heer W. J. Bevk. De omzet bedroeg in 1959 69-6 miljoen, tegen 64 8 miljoen in 1958. De winst van 1959 is 21 430 39. De vergadering ging akkoord met de voorgestelde bestemming van de winst (ruim 12 000 voor het reservefonds en 9000 voor belasting en reserve nieuw bouw. Het jeugdsparen loopt ook in Sassen heim zeer goed. Het gemiddelde tegoed per boekje is 1440, dit is 273 meer dan in 1968. Het aantal leden is met twee ge stegen tot 246. De heer H. J. Heemskerk werd her kozen als lid van de raad van toezicht en als lid van het bestuur werd de heer J. Bakker herkozen. Aan Gouverneurlaan Het agendapunt mededelingen behels de een belangrijke zaak, namelijk een nieuw bankgebouw. De voorzitter schet ste hoe de bank 56 jaar geleden is be gonnen in de schuur van de heer Vlas veld. Men was daarom al blij toen het huidige pand kon worden aankocht. Het bankwezen heeft evenwel een grote groei ondergaan en de kleine verbou wing vlak na de oorlog bleek slechts een noodmaatregel. Er is geen ruimte voor een archief, een kluis ontbreekt, de entree laat alles te wensen over en zelfs een spreekkamer ontbreekt. Doordat het pand is ingebouwd en reeds te ver naar voren staat ten op zichte van de Hoofdstraat ,is nieuwbouw een noodzaak. Het bestuur heeft daar. om plannen gemaakt. Het ligt In de bedoeling het nieu we gebouw te doen verrijzen aan de Gouverncurlaan, tegenover het park. Van de slechte woningen, die er nu staan, zijn er reeds acht gekocht. All deze krotwoningen afgebroken zijn, verkrijgt men een bouwterrein van 1600 m2. De voorzitter zei. dat men binnen en kele jaren het nieuwe pand gebouwd hoopt te hebben. De mensen uit de be staande woningen elders onderbrengen is door de woningnood een groot pro bleem. Het gemeentebestuur staat even wel ten volle achter de bouwplannen van dé bank. Omdat iedere raiffeisenbank autonoom is, zal Sassenheim de bouw ten volle zelf moeten betalen. De huidige reserve 100 000 zal waarschijnlijk nog niet de helft kunnen dekken. Hoe het nieuwe gebouw er uit zal gaan zien weet ook het bestuur nog niet. Men is bezig met het aantrekken van een ar chitect Verscheidene nieuwe bankge bouwen zijn bezichtigd. Het streven is het gebouw een modern en rustig karak ter te geven, zodat ook de kleine spaar der zonder schroom naar binnen kan W'OVBRIIGGE Uitstapje bejaarden Door de leden van de Feestcommissie 1928 werd gisteravond de routa vastge- van de jaarlijkse tocht der bejaar den, die op woensdag 8 juni zal worden gehouden. Vertrek Wouhrugge 8.30 uur, Gouda, Oudewater met bezoek Heksen- en koffiepauze, Vreeswijk, Drie- beiden met lunchpauze, Pyramide van Austenlitz met theepauze, Hilversum, Vin- keveense plassen. Uithoorn, Wouörugge diner in Het oude Raedthuys. De be jaarden van Hoogmade gaan dezelfde dag fzonderiijk uit. HAZERSW'Ol'DE Woningbouw Het aannemersbedrijf Fr. de Boer alhier ta'. aan de Rijndijk twee complexen van 16 woningen bouwen, volgens een ontwerp van het architectenbureau J. Dekker, al hier. Het architectenbureau J Dekker, heeft het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van de Gebr. Van Oeveren en een woonhuis voor rekening van di heer Van Waay opgedragen aan het bouw bednyf D. de Graaf te Moerkapelle. de situatie zich echter grondig ten goede gaan wijzigen. Want aan de Anna van Burenlaan verrijst een tweede school, uitgaande van de zelfde, samenwerkende schoolver enigingen. De foto geeft een beeld van dit omvangrijke bouwwerk. Tien leslokalen,twee vaklokalen, een gymnastieklokaal en alles wat verder tot een moderne school be hoort. Bouwer is de Alpheuse aan nemersfirma Gesman èn Zoete- meijer. De nieuwe school krijgt de naam: Immanuëlschool. Er komen tien vaste leerkrachten. Het hoofd van de school aan het St. Jorisplein. de heer L. J. Stortenbeker, gaat over naar de nieuwe school en voor de bestaande school is tot hoofd be noemd de heer A. Bikker, nu te Coevorden. Deze school krijgt zes vaste leerkrachten. Of het mogelijk zal zijn de nieuwe school komende cursus in gebruik te nemen? Het ziet er niet naar uit. Foto P. H. van Hejjningen. Aan de heren van het derde team C. van Dorp, J. Kinkel. N. Boumeester en J. de Boer, werd door de voorzitter een beker uitgereikt. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de uitgaven het afgelopen seizoen hoger waren dan de inkomsten en de leden werd verzocht zoveel moge lijk donateurs te winnen, om dit verschil te overbruggen. Ook was er een bestuursverkiezing, daar drie leden aftredend waren, name lijk de heren W Pet, voorzitter. C. Mok- kestorm, penningmeester, die beiden werden herkozen en C. van Dorp, die zich niet herkiesbaar stelde. Tot com missaris in de plaats van C. van Dorp werd mejuffrouw N. van Dorp gekozen. Verder deelde de voorzitter mede, dat er voortaan ook voor de senioren op za- tedagmiddag training is. Zaterdag a.s.- beginnen de clubkampioenschappen voor de junioren en dinsdag voor de KATWIJK AAN ZEE Onderwijzeres benoemd Tot onderwijzeres aan de Chr. oplei dingsschool te Katwijk aan Zee is be noemd mejuffrouw A. P. Beversluis uit Ede. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 8.19 en 20.49 uur; laag water 3.44 en 16.09 uur. Gistermiddag is chef-brugwachter A. van Wijk van de provinciale brug de Pieter Doelmanstraat in Cen traal te Alphen aan den Rijn harte lijk gehuldigd tn verband met zijn veertigjarig arbeidsjubileum. De heer Crerwinsky, referendaris tn de provinciale waterstaat, bood gelukwensen aan namens de direc teur-hoofdingenieur. Hij herinnerde eraan, dat hijzelf de jubilaris in 1951 tot chef had benoemd. De heer A. H. Kramer, hoofdbouw- kundige bij de provincie eii de di recte chef van de heer Van Wijk, ge tuigde van de prettige samenwer king. Hij bood namens het personeel een televisietafel aan. Vervolgens voerden het woord de heer K. van Buren, voorzitter van de bond van provinciaal personeel Eens gezindheid, en oud-kantonnier C. de Jong uit Leiderdorp. De heer Van Wijk werd vervolgens door velen gelukgewenst en hij ont ving vele geschenken, 's Avonds zette de familie het feest in intieme kring voort. Op de foto de heer en mevrouw Van Wijk. T)innen enkele maanden zal de Chr. technische school te Katwijk de nieuwe gebouwen aan de Louise de Colignylaan volledig in gebruik nemen. De oude gebouwen aan de Voorstraat 59 en Lijdweg 2 komen dan vrij. Het bestuur Van de school heeft deze gebouwen nu aan het gemeentebestuur aangeboden voor 26.720. B. en W. adviseren tot aankoop over te gaan. Zij hopen zeer binnenkort plannen aan de raad voor te leggen omtrent de bestemming van deze gebouwen. Voorts zijn aan het gemeentebestuur le koop aangeboden enige percelen grond aan de Zuidstraat met daarop de woon huizen Zuidsbrant 117 en 119119a en een schuur; het geheel voor f 45.000. In ver band met het feit, dat het wagenpark van de gemeente steeds groeit, zodat stal 1 in2?voorzieningen nodig zijn, en ge zien het feit, dat het aangeboden terrein naast de gemeentelijke garages aan de Schoolstraat ligt, is het bezit van het aangebodene waardevol voor de gemeen te- B. en W. adviseren daarom tot aankoop Frankeermachines Op grond van een bijzondere regeling met de P.T.T. werd voor het jaar 1958 een vergoeding betaald van t 4630,52 voor verschuldigd zegelrecht van de uitgaande poststukken. Met ingang van 1 januari 1959 is een geheel nieuwe regeling van kracht geworden, waarbij niet meer wordt uitgegaan van het werkelijke aan tal door de gemeente verzonden stukken. Het gevolg was, dat het gemeentebestuur van Katwijk over het jaar 1959 kreeg te betalen een bedrag van f 15.374,59. Een onderzoek heeft aan het lidht gebracht, dat, wanneer de uitgaande poststukken op normale wijze gezegeld waren geweest, er dan in 1959 slechts een bedrag van f 6287,69 verschuldigd was geweest. Het college van B. en W. adviseert nu een drietal frankeermachines, elk van f 877.50, aan te kopen, en deze te plaatsen in het raadhuis, bij de gemeentebedrijven en bij de politie. Sedert 1946 is het verbruik van elek- irische stroom in de gemeente Katwijk testegen van 1.312.607 kwu. tot 11.455.373 kwu. in 1959. Voor 1960 wordt op eer. verbruik gerekend van 12.750.000 kwu. en voor 1961 van 14.000.000 kwu. De tech nische outillari van het elektriciteitsbe drijf zal. als het- goed is, in staat moeten blijven een noa hogere stroomafleverin-6 op te vangen. Een overbelasting van ka bels en tranefonn attestations moet wor den voorkomen Daarom is het plan ontworpen de kabels in het hoogspan niinigs- en laagspanningsnet in de ge meente Ie verzwaren en het aantal trans formatiestations met vijf uit te breiden, namelijk drie in Katwijk aan den Riir en twee in Katwijk aan Zee. In Katwijk aan den Rijn wil men de stations stichten aan de Callaoweg, in het uitbreidings plan ,,'t Sandt" en bij de Rijnbrug; in Katwijk aan Zee in de Fri-ncedwarestraat en bij de kruising Te BrittenstraatBa taven-straat. De totale kosten worden ge raamd op f 189.000. Toegangsweg strand B- en W. adviseren het pand Tram straat 49c onbewoonbaar te verklaren. Daar voor de bewoners van de onbewoon bare woningen Duinstraat 3, 8, 10, 12, 14 16, 18 en 20, Parlevlletslop 3, 9 en 11 en Overrijp 17 nog geen passende woon ruimte beschikbaar is. stellen B. en W voor de ontruimingstermijn voor de ge noemde woningen te verlengen met een De toegangsweg tot het strand ten noor den van het Uitwateringskanaal is verre van ideaal. Het gemeentebestuur wil hierin verbetering aanbrengen. Voor her stel van het pad, dat indertijd is aange legd door storting van beton op de glooiing van zetsteen, zal een bedrat van f 2000 nodig z(jn. Het materiaal tal betrokken worden centrale en het werk zal uitgevoerd wor den door het personeel van de dienst van openbare werken. In verband met het feit, dait een nieuwe verkeersbrug over het Ad ditionele kanaal zal worden gebouwd, moeten de uit de bezettingstijd over gebleven verdedigingswerken (as perges) aldaar opgeruimd worden. De raad wordt een krediet gevraagd ven f 6728 om het werk te laten uit voeren. Van rijkswege zat een kre diet van f 5350 worden verleend. Het gemeentebestuur wil, tenein de de juiste doelstelling van een sociale werkplaats voor minder va lide arbeidskrachten meer te bena deren, aan de werkplaats in Kat wijk een adviserend arts verbinden Daartoe zullen in het gebouw en kele voorzieningen getroffen moe ten worden. Een en ander zal een bedrag van 2600 vragen. B. en W. delen tegelijkertijd mede, dat een van de leden van het revalidatie- team van het Rotterdams Zee hospitium zich bereid heeft ver klaard zich ook te verbinden aan de werkplaats. Daar de oude gasverwarmingsinji iatie in de openbare school versleten! stellen B. en W. voor deze te vera» wen. Kosten f 8370. Schoolzah\ Het bestuur van 'de mr. J. J. L. der Brugghenschool, hoofd de heerl l Kals>beek, heeft het gemeentebest) i medewerking gevraagd bij het aanscij i fen van een kast voor het opbergen t natuurkundige instrumenten. Voorj Oranjeschool, hoofd de heer J. Veld)) zen, wordtwmedewerking gevraagd enige leermiddelen aan te schaffen. bestuur van de oh rist el ij ke u.l.o.-sctj ten slotte vraagt medewerking voör| aanschaffing van enig meubilair. B.| W. adviseren gunstig. Voor de bouw van de eerste zes Wj sen van de Hervormde school aan| Nieuwe Duinweg werd in maart 1) reeds een bedrag van f 280.000 totj staan. Daar was nog geen raming in w, werkt voor leermiddelen en meubili B. en W. stellen nu voor een aanvul» krediet te verlenen. Bovendien kon I) stemming verkregen worden om de j in aansluiting op de eerste etappe ij het plan te voltooien. .De kosten dat van worden begroot op f 28.110. Relj ning houdend met enkele toe te pasj correcties stellen B. en W. voor een as vullend krediet van f 98.000 te verlené De commissie voor de oudheidkaia wil in de maand augustus in ..Irene" tentoonstelling houden met als kern d historische uitbeelding van op de vis.» betrekking hebbende scheepstypen. J uitgaven voor deze tentoonstelling w» den begroot op f 4000 en de inkomsten f 720. B. en W. stellen voor de commia het nodige krediet te verlenen. Jonge Kerk te Rijnsburg T^OMINEE en mevrouw Ouwehand uit Masana (Oost-Transvaal, Zuit U Afrika), thans met vakantie in Nederland, hebben gisteravond in 4 consistorie van de Bethelkerk de Jonge Kerk een beeld gegeven van leve en werken in dit veelbesproken land en ook van de thans aldaar heersei de problemen. Mevrouw Ouwehand gaf in haat voor de pauze gehoudq causerie allereerst de wordingsgeschiedenis van de zending onder Bantoes weer. Daarna bepaalde zij zich voornamelijk tot het leven Masana, gelegen aan de rand van het wereldvermaarde Kruger-wildpaii Masana is een typische plattelandsge meente, met veel vrouwen en weinig mannen. De mannen trekken namelijk naar de steden om daar in de industrie te werken. Zij komen in het algemeen slechts eenmaal per jaar naar hun ge zinnen. Ds. Ouwe'hand werkt in een groot gebied rondom Masana, waarin vele kleine gemeenten verspreid liggen. In dat gebiedleven de Shangaans, wier leven is verweven met. de gods dienst,. een godsdienst die 'xïöti veelal beperkt tot het vereren van grootouders. De zending probeert niet deze heidense cultuur te ontkennen, doch wil ze inpas sen in de dhristelijke leer. Op deze ma nier ihoeft de ontmoeting tussen inlandse en westerse cultuur (die tot uiting komt in scholen, ziekenhuizen en, onder voor behoud, ook in de Kerk) niet met bot singen gepaard te gaan. Kinderdoop De kinderdoop wordt weinig toege past, omdat de zwarte bevolking nog geen generatie lang tot het christendom betonmortel- behoort en daardoor ook niet kan Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft gis termiddag het nieuwe christelijke bejaardencentrum „Vijverhof" te Bodegraven officieel in gebruik gesteld. Van een opening wilde hij niet spreken, zo zei hij, omdat het prachtige gebouw al enige tijd geleden door de bewoners is betrokken. Commissaris Klaasesz vond de term „levens avond" eigenlijk niet geheel juist meer. Ook de bewoners van tehuizen als deze hebben nog wel degelijk een taak te vervullen. Als men tegenwoordig de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, betekent dit niet meer, dat men moet worden „opgeborgen Ook het centrum Vijver- bof biedt daarom de bewoners voldoende mogelijkheden tot het vervullen van verschillende werkzaamheden, zowel in- tern als voor de gemeenschap van Bode graven, aldus de heer Klaasesz Burgemeester mr. J J. Croles droeg hierna het gebouw over aan de stich ting ..Christelijke bejaardenzorg Bo degraven". Hij sprak er z(Jn voldoe ning over alt. dat de bouw vaa dit centrum mogelijk is geworden door de voorbeeldige samenwerking van de Hervormde en de Gereformeerde kerkeraad. Reeds in 1954 is men met de voorbe reidingen begonnen. Namens de stich ting accepteerde de heer Vreeken Ten slotte sprak ds- L. Loosman, Ge- ref. predikant, namens de beide kerke raden. Ook hij had niets dan lof voor dc aan de dag gelegde samenwerking. Hij deelde mede, dat de twee kerkeraden als cadeau bij de officiële opening een orgel aanboden. Visserijgolfjes IJMUIDENS NIEUWE VISHAL „F" is voltooid. De officiële openings datum van deze hal is, naar wij vernemen, op 14 juni vastgesteld. Voor het visserijbedrijf kan deze nieuwe vishal beslist een aanwinst worden ge noemd. De hal is zeer ruim, breed en uitermate modern ingericht. In de galerij van de hal komen goed geoutilleerde vispakhuizen ter beschikking van de vishandel. Naar men verwacht zal na de opening van de nieuwe hal een begin worden gemaakt met de uitbreiding van de eveneens na de oorlog gebouwde hal „E". Deze hal kan echter worden beschouwd als een noodhal. De hal zal na de uitbreiding volledig aansluiten bij hal „F" en er dan bijna hetzelfde uitzien. Nederlands eerste hektrawler, de „Ma- a Elizabeth", die thans in IJmuiden bij de „Hera" wordt voltooid, zal pas in ok tober van dit jaar in de vaart kunnen komen. De afbouw van dit voor Neder land fonkelnieuwe type vaartuig neemt tijd in beslag dan aanvankelijk wel verwacht. Schipper op de hektraw ler wordt de heer J. Krab in IJmuiden, ie jaren geleden ook het bevel heeft ge- oerd op de kleine stoomtrawler „Maria Elizabeth", een kustboot van de rederij Marezaten. Uitstekende vangsten Het blijft goed gaan met de haring vangsten van de drijfnetloggers en trawlers om de noord. Weer hebben de schepen een nacht van uitsteken de vangsten achter de rug. Dat be tekent vandaag ongetwijfeld de ge nadeslag voor de hoge haringprijzen. Of dit nu voor het bedrijf zo heel erg prettig is, valt uiteraard te betwij felen. „Het moest eigenlijk mogelijk zijn om voor de haringprijzen een zodanig ver koopsysteem te vinden, dat ze niet bene den een kwartje per stuk zouden kun nen komen. Een systeem, dat reder en visserman een goede opbrengst bij goede vangst garandeerde", verzuchtte deze week een insider uit het visserijbedrijf. „Want het produkt is het heus wel waard. Voor een zakje patate-frites wordt per slot van rekening ook nog altijd een kwartje gerekend. Aan een haring moet veel 'zorg worden besteed. De visserman moet hem vangen onder vaak moeilijke omstandigheden, daarna kaken, zouten, in tonnen leggen en aan de wal brengen. Op de wal staat weer een groot apparaat gereed om de haring bij de consument te brengen. Een goede maar ook weer Dit was er De IJmuidense visafslag werd dinsdag voorzien van een totale aanvoer van 5000 kisten verse vis. Hiervoor zorgden zes trawlers, twee loggers en twee kotters. Er waren 200 kisten wijting, 545 schelvis, 585 gul en kabeljauw, 215 koolvis, 760 haring, 250 kleine kistjes haring. 2715 ma kreel, 200 diversen. 43 schol, 1870 stijve kabeljauwen en 1500 kilo tongen. De schepen De trawler VI. 16 kwam dinsdag aan de markt met een vangst van 10 wijting, 40 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 5 koolvis, 45 haring, 900 makreel, 5 diversen en 35 stijve kabeljauwen; de Kw. 171 Jan Maria was er met 70 wijting, 80 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 125 haring, 515 makreel, 25 diversen en 500 stijve kabeljauwen; de Medan IJm. 57 met 20 wijting, 110 schelvis, 80 gul en kabeljauw, 45 koolvis, 180 haring, 200 makreel, 75 diversen en 480 stijve kabeljauwen; de Kw. 153 Francina met 250 kleine kistjes haring. 10 schelvis, 70 wijting, 60 gul en kabeljauw. 50 koolvis. 250 haring. 330 makreel, 25 diversen en 440 stijve ka beljauwen de Deining Kw. 8 met 35 wijting, 50 schelvis, 65 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 35 haring, 425 makreel, 10 diversen en 110 stijve kabeljauwen de Maria van Hattem IJm. 10 met 25 wijting, 95 schelvis, 75 gul en kabeljauw, 75 koolvis, 15 koolvis, 85 haring, 140 ma kreel, 25 diversen en 220 stijve kabel jauwen. En vandaag? De trawler Toronto IJm. 97 komt daag aan de markt met een vangst 120 schelvis. 160 haring, 300 makreel, 90 wijting, 80 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 60 wolf (bijzondere vangst), 20 grote kreel en 840 stijve kabeljauwen; de Ma- chiel Hd. 108 komt aan de markt met 15 wijting, 70 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 130 haring, 160 haai (ook al een bijzon dere vangst!) en 110 stijve kabeljau' De trawler Job Gouda lost een vangst van 85 schelvis, 270 haring, 300 makreel, 65 wijting, 95 gul en kabeljauw, 60 kool vis, 20 diversen en 200 stijve kabeljauwen. Voorts werd gerekend op enige aanvoer van de logger, en kottervloot, die de ton genvisserij langs de kust uitoefent. Goedkope kabeljauw Met de kabeljauw is het dinsdag verkeerd gegaan in IJmuiden. Zij is zeer goedkoop. Hoe dat te rijmen valt met de klacht, dat het contingent voor uit Duitsland in te voeren verse zeevis te snel is uitgeput is ons een raadsel.Voor de grote regels werd iinsdag niet meer betaald dan f 71 tot f 92 en voor de kleine regels kabeljauw f 26 tot f 35. De tongenprijzen liepen met f 1,70 tot f 3 per kilo zeer uiteen. Haring en ma kreel waren tamelijk vast in prijs met respectievelijk f 14 tot f 19 en f 11 tot f 26 per kist van 50 kilo. De uitgezochte ma kreel deed f 23 tot f 28. Grote jumbo-schelvis was duur met f 50 tot f 56, grote schelvis noteerde f 36 tot f 41, grootmiddel f 25 tot f 32, klein mid del f 25 tot f 32, pennen f 25 tot f 35 en braad f 24 tot f 34 per kist van 50 kilo. Op de visgronden Om de noord was het uitstekend weer, maar de vangsten van de traw lers vielen erg tegen. De schepen meldden etmaalresultaten van 80 tot 120 manden makreel, haring en schelvis. De trawler Dirkje Ro. 53 gaf een dag vangst van slechts 80 manden haring door. De Clara meldde een trek van 40 manden haring, de Nicolaas Senior Kw. 42 een trek van 60 manden en de Drie Gebroeders een trek van 25 manden ma kreel. Veel trawlers waren uitstomend er dus op weg naar de visserij. Langs de kust was de visserij redelijk De schepen meldden goede tongenvang- den gepleit op het Verbond met de vac ren gesloten en de ouders daarvan vendien nog niet voldoende weten de christelijke religie inhoudt. Wel w> den de kinderen in de kerk gebracht in G-ods hoede aanbevolen. In de kerkdiensten wordt vee meer gezongen dan in Nederland ge brulkelijk is. De Bantoes zgn bijzon der muzikaal. Aangezien de dominee vaak elders in het district moet pre ken, wordt de preek vaak gehouden door (zwarte) evaftgelisteh of ouder lingen. Daarbij wordt het evangelie soms op een verrassende zijde be licht. Daarna worden er huisbezoe ken afgelegd en er is een vry actiel verenigingsleven. Na de pauze sprak ds. Ouwehand ov 't rassenvraagstuk. Nadat ds. Ouweha: de diverse facetten hiervan op boeien wijze had belicht, volgde een nuttige t spreking. C.H.J.G. Morgen vergadert de C.H.J.G. in kantine van Van der Vijvers conse fabrieken. Aangezien burgemeester ker van Katwijk verhinderd is, zal spreker optreden ds. J. H. Bogers Alphen a. d. Rijn. katwijk aan den rij\ Werken bij groenteveiling In opdracht van het bestuur va groenteveilingsvereniging „Katwijk i Omstreken", heeft het architectenbure^ Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgee het gedeeltelijk dempen van de veiling haven en het verrichten van grond-, rij lerings- en bestratingswerken gegutj aan de firma C. A. Langeveld te Alpha aan den Rijn, voor 83-890- katwijïTIan zee Spreekbeurt Vanavond half ach-t spreekt ds- Va Gilst uit Lisse in het gebouw Remisestraat. Morgenavond ha-lf acht spreekt d Steenblok uit Gouda in gebouw Casa Cat voor de Geref. Gemeente in Nederiaiu NOORDWIJKERHOllT De Harpe Davids Vandaag is het zestig jaar geleden, dl de muziekvereniging De Echo der Du nen werd opgericht. Een van de opric! ters, de heer G. C. Wesseling, is nu actief lid van De Harpe Davids, de eniging die in de plaats is gekomen De Echo der Duinen. Hij speelt bas-saxi foon, een instrument dat hij op later leeftijd nog heeft leren bespelen. D Harpe Davids bracht hem voor zijn tigjarige muzikale „loopbaan" en ziji jarige echtvereniging een serenade. Voo zitter G. W. Laros feliciteerde hem e: liet zijn woorden vergezeld gaan van s de bruidegom en bloeme»j Op de bruid. te Baarn behaalt or de derde achtei n eerste prijs in t 288 punten. H: De Harpe Davids eenvolgende maal concertwedstrijd r door promoveerde ling. In de marsafdeling werd met II punten ook een eerste prijs behaald, als mede in de tamboerwedstrijd met 20K punten. leiderdorp Tweede orgelfondsconccrt Vrijdag zal in de Herv. kerk het twee de van een serie concerten ten bate val',' het orgelfonds worden gegeven. Aan dit concert werken mee Wim v. d Wel. fluit, Leen Racké, hobo en Addi; de Jong, orgel- Samen vormen zij hé Westlands Kamertrio. Er worden werken uitgevoerd var Pachelbel .Praeludium, fuga en ciaconna Handel (Fluitsona-te en Basso Ostinatc uit het elfde ongelconcert); KeHner (Wai Gott tut, das ist wohlgetan), Marcelk (Hoboconcerto), Loeillet (Sonate voo: fluit, hobo en orgel), en ten slotte CoroJ ie Wolff (Fantasie over psalm 33) Het programma is dus vrijwel geheel, in de baroksfeer gehouden. Aanvanf

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4