JHeuwe (fourant Ontvangst in Vlaanderen was groots en zonder weerga Programma klopte nergens meer.... Topgesprek ontmoet meer tegenstand Niet wat Nederland doet maar wat Den Haag zegt Komen Sowjet-artiesten in Westen spioneren? Aannemers die op werk van Rijkswaterstaat toch inschreven zwaar beboet iiamol weer vandaag! Ketel ontploft - een dode WOENSDAG 1 JUNI 1960 BUREAUS. Steenstraat 3? Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand- ƒ0,59 pei week Eenenveertigste jaargang no. 11882 IX. Or. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leidon en Omstreken „Stanlaasticfj is gbeblmn mgn bert ia Ugbcnspott" ZENDING in Kongo Zie pagina 7 OFFICIER PLEIT voor verdachte Zie pagina 7 MEER MILJOENEN voor scholen (Van een onzer redacteuren.) Brussel, woensdag. Tk was er gisteren bij toen onze Koningin werd ingehaald in den Anvers, J- de stad der levenslustige sinjoren en zelfs voor een zak vol goud had ik dit groots festijn niet willen missen want ah, dat was dan eerst met recht een vorstelijke entree en ik wilde wel dat gij, al was het maar een ogenblik, zich eveneens had kunnen warmen aan die bruisende spontane hulde die zo gul werd uitgestort over onze Koningin en haar dochter, toen zij op weg naar het stadhuis door de Antwerpse straten reden. T^n het was een schoon gezicht. Dat laat zich ook wel denken. Stelt u zich eens voor. De duizenden en duizenden Antwerpenaren die in dikke hagen de lange, lange weg omzoomden, vernauwden sterk de straten van de binnenstad, zodat het somstijds leek alsof de koninklijke stoet de mensenzee zou raken. Wellicht nimmer van uw leven zult ge ooit zo iets Gisteravond bezochten koning Boudewijn en zijn Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel. Hier zien we, het gezelschap de schouwburg betreden. De Gaulle voor diplomatieke weg Charles de Gaulle, gisteren in een radiotoespraak zijn mening ge geven over de mislukte topconferentie. Gebleken is, aldus De Gaulle, dat dè drie westelijke landen zonder moeite in wijsheid en vastberadenheid tot overeenstemming konden komen. „Ons bondgenootschap is een levende werkelijkheid gebleken." De Gaulle acht samenwerking tus sen de Sowjetunie en het Westen nog steeds van het grootste belang, maar deze samenwerking kan beter bereikt worden langs de weg van de diploma tie dan door middel van rumoerige openbare redevoeringen en verhitte debatten in de Verenigde Naties. In het Lagerhuis hield de Britse premier Macmillan maandag eveneens een pleidooi voor de diplomatieke weg. De Amerikaanse vice-president Nixon volgde dit voorbeeld, toen hij gisteren in Washington de jaarlijkse conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de Z.O.A.V.O. (£uidoostaziatische verdragsorganisa tie) opende. Nixon zag er niets in Chroesjtsjefs beledigende woorden met gelijke munt te betalen. Hij zei: „De wereld zal in het vervolg meer vertrouwen hebben in de traditionele methoden der diplomatie en de be sprekingen in de V.N. dan in top- cnoferenties waarop Chroesjtsjef in het verleden aandrong." Onrust in Japan neemt toe Zorgen aver veiligheid van Eisenhower De 196 socialistische leden van het Ja panse parlement (126 in de Tweede Ka mer en zeventig in de Senaat) hebben besloten collectief ontslag te nemen om uitdrukking te geven aan hun volstrekte afkeuring van de bekrachtiging van het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Het besluit zal echter niet onmiddellijk maar te gelegenertijd aan het parlement worden meegedeeld, zo heeft de voorzitter van de socialistische partij verklaard. Uit de felle protesten van de laatste dagen tegen het verdrag met de Vereni., de Staten blijkt duidelijk de geringe po pulariteit van de regering-Kisji e: regeringskringen maakt men zich ernstig zorgen over de veiligheid van president Eisenhower als hij 19 juni voor eet ficieel bezoek naar Japan komt. Hoewel hieromtrent geen officiële klaring is uitgegeven, kan men in rege ringsgezinde bladen deze onrust duidelijk bespeuren. Er zou sprake zijn van strenge militaire bewaking tijdens gehele bezoek. Het programma zal moge lijk op het laatste moment nog wordi gewijzigd. Sommige regeringsautoriteiten zouden erover denken het programma zo te anderen dat het bezoek het karakter krijgt van een goodwill-reis om daardoor de linkse betogers, die zich tegen het Japans-Amerikaanse verdrag verzette kalmeren. Fransen en Algerijnen hoorden hun President o.m. zeggen, dat atoombewape ning voor Frankrijk noodzakelijk is. Of schoon verbonden met anderen, moet Frankrijk zelf over zijn lot kunnen beslis- i. De Gaulle is van mening dat een ver enigd Europa weer het centrum van dt beschaving kan worden; hij bestreed het recht van de Sowjetunie om door vredesverdrag met de oostzone de deling Duitsland te bestendigen en noemde het incident met de U-2 geen voldoende reden om de topconferentie te doen mis lukken. Ike 12 juni naar Verre Oosten President Eisenhower zal 12 juni ver trekken voor zijn reis naar Japan, Korea, de Philippijnen, Formosa. Okinawa Alas- ;n Hawaii. De President zal de reis en met zijn straalvliegtuig, maar hel ogelijk dat de Amerikaanse kruiser St. Paul hem van Manilla naar Taipeh zal brengen. nes Hagerty, de perschef van het Witte Huis, zei dat hij pas over enige dagen zal kunnen mededelen of mevrouw Eisenhower de reis zal meemaken. De President zal eind juni in Washington te- eren. Oorspronkelijk was het belang rijkste deel van deze reis een bezoek aan Rusland van 10—19 juni. Premier Chroesj tsjef heeft de uitnodiging hiervoor inge trokken. Die glorieuze tocht bereikte wel in de St. Jorisstad haar hoogtepunt, maar zij had al eerder een begin genomen. Zij was begonnen in de dorpen die onder de rook van Antwerpen liggen. Die van Gaesbeek. Gilvoorde, Duffel enz. stonden met bloemen langs de weg. En deze bloemen wilden zij na tuurlijk aanbieden ook. Daarom moesten de auto's waarin de vorsten en hun gevolg waren gezeten, meermalen stoppen. En het gaf een op onthoud waarop niet was 'gerekend en dit oponthoud 'haalde al vroeg in de morgen een dikke streep door het tijdsschema, dat nog voor de klok tien had geslagen, al lang niet meer klopte en tot in de namiddag ook niet meer kloppend was te krijgen. Doch dit deerde ooze Koningin in genendele. Zij gaf de mannen en vrou wen die haar de bloemen aanboden ruim schoots de gelegenheid de woorden te zeggen die zij wilden zeggen; eenvoudige woorden allemaal, zo maar reoht uit het hart opwellend. En die kleine onderbre kingen op de hoek van een dorpspleintje of aan ihet begin van een dorpsstraat, die dwars ingingen tegen de lang van te voren met zorg opgestelde programma's, gaven die rijtoer van gisteren toch wel een bijzondere glans. Ik geloof ook nooit dat onze Konin gin ze had willen missen. De gunstige berichten uit Utrecht over de toestand van de Prins hadden haar opgemonterd. Zij zag er ook niet zo vermoeid uit als op de eerste dag van het staatsbezoek. Zij genoot zichtbaar van de toohit en van de hartelijkheid die zij allerwege onder vond. Hertel ijkhefd Ik zal nooit de ontvangst in Mechelen vergeten. Het bezoek aan deze prachtige stad met haar indrukwekkende kathe draal waarin Rubens' beroemde „De won derbaarlijke visvangst" hangt en haar historisch plein waarop het standbeeld staat van Margaretha van Oostenrijk, eens landvoogdes der Nederlanden, was op het laatste ogenblik eerst in het programma van de bezoeken opgenomen en juist om dat daardoor de tijd voor het organiseren van een grootse ontvangst het gemeente bestuur had ontbroken, kreeg dit bezoek iots spontaans. Er was daar zeer veel volk op de been toen de koninklijke stoet de stad binnenreed. De schoolkinderen had den vrij af gekregen en vormden de ere haag. waarlangs de Koningin naar het stadhuis ging. De zon scheen in volle glorie en het was een verrukking in Mechelen te toeven. De burgemeester ont ving zijn gasten voor het stadhuis. Hij had. ter wille van de tijd, helaas geen toestemming kunnen verkrijgen hen uit te nodigen het stadhuis ook te betreden. Op het plein ervoor hield hij zijn toe spraak en bood hij de Koningin een stoffen model aan van het „Op-sinjorke". de grote pop die in de Mechelse praal stoeten en ommegangen een grote rol speelt en eens door de Antwerpse stu denten werd ontvoerd en sindsdien in een koffer, vastgeklonken aan ijzeren kettin gen, ligt opgeborgen. Even tussen door in het kort de samen stelling van de stoet. In de eerste auto zaten koningin Juliana en koning Boude wijn. Onze Koningin was gekleed in een oranjekleurig toilet met bijpassende hoed en voile en om de hals droeg zij een lange paarlen ketting. In de tweede auto onze Prinses, die een lange grijze jas droeg, met daarbij een paarse hoed. Zij werd begeleid door prins Albert, in het kostuum van kapitein ter zee en in de rafter buitenlandse J. M. A. H. Luni En terwijl de burgemeester van Meche len nog Hare Majesteit over de plaats van het „Op-sinjorke" in het Mechelse leven vertelde, heerste er al in de hal van liet acht verdiepingen tellende kantoorge bouw van de Gevaent-fabrieken te Mort- sel grote zenuwachtigheid, want voor de dag van gisteren stond een bezichtiging van dit moderne bedrijf als eerste officiële punt op het Drogramma en volgens het schema zou de Koningin daar om half elf aankomen. Het werd kwart voor elf. De ontvangst was groots en onge ëvenaard. Hier werden de koninklijke M R A AlfTFlV HP gasten vorstelijke geschenken aangebo- MAIllDziIliii KAAK 1 Lit Ur den. Hare Majesteit kreeg een rond tafel- Het was voor de Belgische prinsesjes Maria Christina en Maria Esmeralda al erg laat, toen koningin Juliana en prinses Beatrix gisteren een bezoek brachten aan het Ko ninklijk paleis te Laeken. Ten minste, toen onze fotograaf deze fraaie opname maakte, verschenen de kleine prinses sen in nachtponnetjes. Van links naar rechts koning Leo pold, koningin Juliana, prin ses Maria Christina, prinses Mafia Esmeralda, prinses Li- liane De Réthy, prinses Beatrix en koning Boudewijn. stuk van Vlaamse rosalinde kantwerk, een cadeau, waarmee zij zich zeer inge nomen toonde. En voor prins Bennhard werd haar een fototoestel met Zoomar- voIgende auto's zaten het gevolg, ohder lens aangeboden. Prinses Beatrix kreeg een automatische filmapparatuur, dat haar zichtbaar beduusd maakte. Uitvoerig liet zij zich de werking van het toestel uiteen zetten cn niet een blosje op de wangen nam zij iiet daarna zelf ter hand. Zij liet, evenals de") Koning in, alle bijzon derheden over de apparatuur uiteenzet ten!. De Koningin zei: „Jammer dat mijn (Zie vervolg op pag. ZANDBANK VAST Twee machinisten van de Koninklijke marine zijn eergisteravond, na wat te diep in het glaasje gekeken te hebben, met een motorsloep van de marine op stap gegaan. Door het onstuimige water raakten zij echter.vast op de „Razende Bol", een gedeelte van de Haaksgronden bij het Marsdiep, waar zij de gehele nacht hebben moeten wachten tot hulp kwam opdagen. Deze hulp kwam eerst gister morgen, toen de sleepboot IJssel het twee tal uit hun benarde positie verloste. Een van de matrozen, die met de Limburg moest uitvaren, kon zijn schip nog op het laatste moment bereiken. DE INDONESISCHE MINISTER van buitenlandse zaken Subandrio heeft volgens Reuter bij terugkeer in Djakarta gezegd, dat de on langs door de Nederlandse regering afgelegde verklaringen vijandigheid hebben veroorzaakt tussen Indonesië en Nederland. Deze verklaringen, aldus Subandrio, werden afgelegd na het Nederlandse besluit om troepen naar Nieuw-Guinea te zenden. „Wat van belang is, is niet het zenden van Nederlandse strijdkrachten als zo danig, maar het feit, dat uit de Neder landse verklaringen vijandigheid jegens Indonesië blijkt". Subandrio kwam in Djakarta vier da gen voor de terugkomst van president Sukarno met een boodschap van de pre sident voor de slotzitting van de opperste oorlogsraad, waarin de hoogste militaire en burgerlijke waardigheidsbekleders zitting hebben. Deze conferentie is gis teren beëindigd zonder dat er een com muniqué werd uitgegeven. A.F.P. verneemt, dat besprekingen zijn gevoerd over de veiligheid, de economi sche toestand en de militaire paraatheid in verband met Nederlandse plannen tot versterking van Nederlands Nieuw- De Indonesische minister van verdedi ging en chef-staf, luitenant-generaal Na- PROTESTEN OVER EN WEER (Van onze correspondent) BONN, woensdagochtend TAE LEDEN van mijn personeel (op de ambassade in Rolandseck bij Bonn) hebben strikte opdracht om zich van alle spionageactiviteit te onthouden, verklaarde gistermiddag de Russische ambassadeur Smirnoff op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken tegenover secre taris-generaal Van Scherpenberg. Smirnoff protesteerde tegen de beschul digingen die in de Westduitse pers zijn geuit tegenover de. met repatriëring van Russen belaste, attaché Lewinof die de tussenpersoon zou zijn geweest tussen de Russische geheime dienst en diens agen ten in de Bondsrepubliek. Lewinof is vrijdag plotseling naar Moskou terugge- Ook bestreed Smirnoff dat Russische kunstenaars, die in het kader van de Duits-Russische culturele uitwisseling de Bondsrepubliek optreden, tegelijkertijd spionage verrichten. Nog terwijl Smirnoff met Van Scher penberg zat te praten arriveerde op h* ministerie van buitenlandse zaken oc een officiële protestnota uit Moskou waa in de Sowjet-regering protesteerde tegen de aantijgingen tegen een lid van 1 personeel van haar ambassade in Bonn van de Westduitse regering maatregelen verzocht om een herhaling van dergelijke beschuldigingen te voorkomen. Van Scherpenberg wilde met protesten ook niet onderdoen: hij overhandigd' Smirnoff een nota waarin de Westduitse regering bezwaar aantekende tegen het feit dat leden van de Russische ambas sade deelnemen aan meetings die als vijandig jegens de regering moeten den gezien. Volgens Van Scherpenberg wordt de publieke opinie daardoor d onaangenamer aangsproken aangezien de Westduitse diplomaten in de Sowjetunie geen vergelijkbare vrijheid genieten. van de Nederlandse aannemers- en patroonsbond voor de bouwnij verheid in Nederland, N.A.P.B., heeft tijdens de jaarvergadering in het Scheveningse Kurhaus gesproken over arbitragekwesties en de gevol gen van de nieuwe c.a.o. De heer Dura besprak eerst de historie van de arbitrage, die in december 1959 eindigde met zodanige bepalingen in de bestekken van rijkswaterstaat, dat het recht van de aannemers om door arbi trage of bindend advies een geschil tot oplossing te brengen in rook vervloog. Ruim zestig jaar geleden werd voor bin dend advies door onafhankelijke advi seurs door minister dr. C. Lely de grond slag gelegd. In 1936 werd deze zaak door de minister van verkeer en waterstaat in< handen van de raad van arbitrage voor de bouwbedrijven gelegd. Eind 1959 ver scheen plotseling de gewraakte clausule, die de arbitrage op losse schroeven en eindeloze processen in het vooruitzicht stelde, aldus spreker Na een verbod de leden om in te schrijven nam rijkswa terstaat een nieuwe bepaling op, „bindende adviseurs niet bevoegd zijn het tussen partijen overeengekomene te wijzigen". Naar de mening van de heer Dura heeft de overheid met deze geamendeerde clau sule tot uitdrukking willen brengen, dat overeenkomsten partijen tot wet strekken en dat derden daarin onder geen voor waarde wijziging in mogen brengen. Het geen hem grote voldoening gaf. Overtre ders van het verbod tot inschrijven zijn met grote boetes gestraft door het eigen tuchtcollege, aldus deelde de heer Dura mede. Het aantal overtredingen was ech ter gering. Vervolgens ging hij de affaire van de niet-doorberekeningsclausule bij het aan gaan van de nieuwe bouw-c.a.o. na. On danks de staking en langdurig onderhan delen, juist ook met de werknemersorga nisaties, die aanvankelijk akkoord ware gegaan met doorberekening van hogei lonen volgens de risico-clausule op lo pende werken, doch daarna het regerings standpunt gingen delen, werd toch veel bereikt. Na de teleurstellende uitspraak in het aangespannen korte geding kwam de prijzenbeschikking. Daarbij werd niet langer de eis gesteld, dat voor toepas sing van de c.a.o. op onderhanden zijnde werken een nadere overeenkomst tt aannemer en opdrachtgever zou mo worden gesloten, waarbij de aann< afstand zou moeten doen van zijn recht op verrekening van de hogere lonen sociale lasten op grond van de risicorege ling. „Wij hebben ons als werkgeve voorts alle rechten voorbehouden", aldus de heer Dura. Zo geestdriftig hebben de Ant werpenaren gisteren koningin Juliana en prinses Beatrix be groet, dat in afwijking van het officiële programma de Koningin, de Prinses en prins Albert toch op het balkon van het stadhuis verschenen. De autoriteiten hadden dJl niet voorzien vandaar dat de Koningin gedeeltelijk schuil ging achter een vlaggemast. Chileense kuststreek zakte een meter De Chileense minister van openbare werken heeft verklaard dat tijdens de aardbevingen van de vorige week bijna 300 km. van de Chileense Zuidkust een meter is gezakt. Het lage deel van de stad Valdivia is van één tot 1.50 m. gezakt. Te middernacht is een einde gekomen aan de 24-uurstaking bij de Franse spoorwegen, die drie van de vier werk nemersorganisaties op touw hadden ge zet om aan looneisen kracht bij te zetten. Het binnenlandse verkeer had ernstig van de staking te lijden, maar de intei- nationale treinen reden vrijwel op tijd. BLOEMEN VOOR PRINS TOT IN GANG VAN ZIEKENHUIS Prins Bernhard heeft opnieuw een goede nacht gehad. De behande lende geneesheren deelden vanochtend mee dat de temperatuur dalende is en het verloop van zijn ziekte gunstig blijft. Er is een stroom van geschenken, bloemen en telegrammen binnengekomen. Er waren gisteren zoveel bloemen, dat een deel in de gang moest worden gezet. De Prins had gisteren een rustige dag. Koningin Juliana belde hem enkele malen op en hij ontving alleen bezoek van prinses Irene dr. A. de Graaff, zijn particulier secretaris. sution, had in zijn openingsrede ver klaard dat de regering ondanks de moei lijke economische toestand erin geslaagd was de strijdkrachten te moderniseren en te versterken. De Indonesische vloot is tot tienmaal de oorspronkelijke sterkte uitgebreid, de luchtmacht tot zeven maal. De opbouw van de staatspolitie gaat voort en de samenwerking daarvan met het leger is voltooid Warmer met zon (Van onze weerkundige medewerker) FEW HOGEDRUKGEBIED dat gisteren nog bouen Zuld-Engeland lag, be reikte vanmorgen het centrum van Ne derland. De bewolking, die vooral in het noorden van ons land nog hardnekkig isloste in onze omgeving verder op, zo dat de temperatuur weer een paar graden hoger kon worden. Het is een zomers entree van de junimaand. Het hogedruk- gebied zal naar Duitsland trekken en tus sen oost en zuid nog iets warmere lucht aanvoeren, waarbij de middagtempera- turen boven 20 graden Celsius komen. De regenkansen bicven de eerste dagen klein. Droog weer De Bilt verwacht tot don- --Ai derdagavond: •Ssïi-' Droog en zonnig weer met «if/ im opnieuw iets hogere tempe- 'V 2f/ m\ raturen. Overwegend zwak- 'AL ke wind. Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 2 juni: zon op 4.25, onder 2051; maan op 12.04, onder 1.04 uur. 2 juni 17.02 uur Eerste Kwartier. Advertentie VOOR SERVICE VOOR KEUS EN VOORLICHTING. AALMARKT 4 Gistermiddag is een ontploffing ont staan in een afwaterketel van de laatste centrifuge in de diphenyolpropaanfa- briek van de Koninklijke Zwavelzuurfa- briek v.h. Ketjen N.V. aan de Nieuwen- dammerdijk in Amsterdam-Noord. Twee arbeiders die in de ketel werk zaamheden verrichtten werden gewond. De 37-jarige loodbrander Joh. N. A. van der Els uit Amsterdam bezweek spoe dig aan de opgelopen verwondingen. De 33-jarige ketelmonteur A. de Ronde uit IJmuiden liep minder ernstige kwetsu ren op. Deze is naar net Binnengasthuis overgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1