Portefeuillekwestie nog niet opnieuw gesteld fe De heer M. Slinger in Alphen koninklijk onderscheiden Komt regering belofte na Nieuwe studie voor bouw k ernenergieeeutrale VROOM DREESMANN NIEUWE LFJDSCHE COURANT 9 DINSDAG 31 MEI 1960 OVERLEG OVER GRONDBELASTING Wachten is op debat in de Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) De regering zou het niet juist achten dch reeds thans uit te laten over de lonsequentles van een eventueel niet- tanvaarden van het voorstel tot wljzl- jing van de grondbelasting door de Eer de Kamer. Zij geeft er, overeenkomstig foed gebruik, de voorkeur aan eerst tennis te nemen van wat bij de open- tare behandeling ln die Kamer nog naar roren zal worden gebracht. Dit zeggen |e ministers Zijlstra (financiën) en ïoxopeus (binnenlandse zaken) en daatssecretarls Van den Berge (flnan- ilën) ln hun memorie van antwoord aan Ie Eerste Kamer over de wetsontwer- jen tot wijziging van de grondbelasting in de personele belasting. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de regering, zoals men zioh zal herinneren, op 21 maart meegedeeld, dat zij een eventuele verwerping van haar voorstel tot wijziging van de grondbelasting niet met haar verant woordelijkheid in overeenstemming zou kunnen brengen. De Tweede Ka mer heeft zich daarna met het wets ontwerp akkoord verklaard. De open bare behandeling in de Eerste Kamer is thans voldoende voorbereid door het verschijnen van de memorie van ant- Ook de bewindslieden zouden er de roorkeur aan hebben gegeven de om- treden belastingontwerpen gelijktijdig net de wijziging van de Huurwet te be- landelen. Zij kunnen eohter niet inzien lat de regering zich bij de gescheiden lehandeling in een dwangpositie be- iindt die Ihet kabinet zou nopen de por- efeuillekwestie te stellen om het voor- itel door de Staten-Generaal te doen lanvaarden. Geen dwang De regering wil aan de Staten-Gene raal met haar wil opleggen. Zij streeft jr ernstig naar het grondwettelijk ver- >iste overleg met de Staten-Generaal /olledig tot gelding te doen komen. In- hen het kabinet ten aanzien van een vezenlijk deel van zijn beleid de porte- leuillekwestie stelt, betekent dit geens- iins dat de regering haar standpunt jan het parlement wil opdringen. Hot jetekent alleen dat, indien de Staten- Seneraal ten aanzien van zo'n bestand deel hun afwijkende opvatting handha ren, het kabinet de vrijheid heeft, zich (e onttrekken aan het beleid dat uit die )fwijkende opvatting voortvloeit, aldus Je memorie van antwoord. De bewindslieden zijn het niet eens met de opvatting van enige leden, dat, Indien de fracties uit de Tweede Kamer alet aan het program van het kabinet rebonden zijn, de regering bereid moet tijn haar standpunt, rekening houdend Nederland trekt kandidatuur V.-raad in I Het ministerie van buitenlandse zake Heelt mede: Enige maanden geleden ste den Nederland en Portugal zich nagenof gelijiktijdiig 1 De beide kandidatóiren gold zetel. t.w. de plaats dié tot 1 e NAVO, bij kiezing voor dezelfde zetel zonde curreren heeft Nederland zich tijdens een bijeenkomst van de Europese landen diie lid zijn van de V.N. bereid verklaard zijn kandidatuur in te trekken, indien Neder land de kandidaat der Europese groep zou worden bij de verkiezingen, die in 1962 voor dezelfde zetel zullen worden gehouden. Het Nederlandse voorstel heeft ruime ondersteuning gekregen. Nederland erkent nieuw bewind in Turkije De Benelux-landen hebben beslo ten het nieuwe bewind in Turkije te erkennen. Het besluit is genomen na overleg tussen de regeringen van België. Nederland en Luxemburg. Dit werd gisteren in Brussel bekendge maakt. nadat eerder in een verkla ring van het ministerie van buiten landse zaken te Den Haag was gezegd: ,.De Nederlandse regering is langs diplomatieke weg op de hoogte ge bracht van de wijzigingen, welke heb ben plaatsgevonden in de Turkse re gering. De Nederlandse regering heeft hiervan goede nota genomen. De betrekkingen met Turkije vinden als voorheen voortgang. Zulks is langs diplomatieke weg ter kennis van de Turkse regering gebracht. Dit stand punt is in overleg met de beide an dere Beneluxpartners ingenomen". Andere landen die het nieuwe Turkse bewind hebben erkend, zijn Engeland, Perzië. Griekenland, Soedan en Israël. De Verenigde Staten achten een offici ële erkenning niet nodig. ,,De nau vriendschappelijke betrekkingen Turkije zullen normaal worden voortgezet en dit vormt voor zichzelf al een erken ning van het nieuwe bewind", aldus een woordvoerder in Washington. Ook Frank rijk heeft al bekendgemaakt het nieuwe beleid te zullen erkennen. Zuid-Afrika laat 154 gevangenen vrij De Zuidafrikaanee minister van justitie. Erasmus, heeft vandaag de vrijlating be kend gemaakt van 154 personen die vast gehouden werden om politieke redenen en die gearresteerd waren onder de be palingen van de noodtoestand. Zij maken deel uit van 1900 personen die gearresteerd werden als politiek dachten sedert het afkondigen vai noodtoestand op 30 maart. Dit is bekend gemaakt, terwijl het land het feit herdenkt dat 50 jaar geleden de unie gesticht werd. Klaarblijkelijk maakt deze vrijlating deel uit van een amnestie verleend in het kader van de feestelijk heden met de wen: wijzigen. breekt, moeten zowel de Staten-Gene raal als de regering bereid zijn in het gemeen overleg ter wille van het te be reiken resultaat zo ver te gaan als met ieders verantwoordelijkheid ln overeen stemming is te brengen. De bewinds lieden menen dat de regering ten volle aan dit vereiste heeft voldaan. In antwoord op de opmerking van sommige leden dat de verhouding tussen het kabinet en de partijen is verslech terd, zeggen de ministers en de staats secretaris dat men die verhouding niet kan beoordelen aan de hand van één enkele gebeurtenis. Sophia Loren snikte om haar juwelen Een dekknecht van een schuit heeft in de monding van de Theems een zwart opgehaald, waarin zich een broche bevond, die behoorde tot de aan de Ita liaanse filmster Sophia Loren ontstolen juwelen. De gewaarschuwde politie stelde ter plaatse een onderzoek in en vond toen een broche, een ring met sleutels en label van een luchtvaartmaatschap pij, waarop 9tond -Sophia Loren be stemming Wenen". Rechercheurs overleggen thans met des kundigen, die de stromingen in de Theems en de invloed van eb en vloed goed kennen, in een poging om te be palen waar het etui zaterdagavond in de vier is geworpen. Zij stellen ook een onderzoek in naar de schepen, die nadien de Theems zijn en opgevaren. Men acht het mogelijk dat de juwelen in boord van een schip, dat een Euro pese haven als bestemming had, zijn ge bracht en dat het etui overboord werd geworpen, toen dit vaartuig de rivier In de loop van gisteren heeft Sophia Loren een persconferentie gehouden over haar gestolen juwelen. Snikkend ver telde zij, dat elk stuk hiervan een herin nering vertegenwoordigde aan een door haar gemaakte films. Zij waren het sym bool van haar succes, aldus de filmster. Va-n het gestolene was niet veel verze kerd. De actrice heeft een beloning van f 212.000 uitgeloofd voor hen, die inlich tingen verstrekken die tot ontdekking van de. juwelen leiden. Chili begint aan wederopbouw Met de hulp van bijna alle landen ter wereld Is Chili begonnen met het herstel de 9ohade ln elf zuidelijke provincies door de natuurrampen aangericht, volge een order van de regering dat hard moet worden gewerkt om betere steden doen oprijzen uit de puinhopen, zijn af delingen van de strijdkrachten, ms kinderen gisteren beg het puin over een oppervlakte van vlerkante kilometer op te ruimen. Het werk zal waarschijnlijk jarei deren, aaiigezierLjaale .sbeden bobaal zijn verwoest. De weinige -gebouwen die ei-nd' zijn -gebleven, kunnen el-k ogenblik instorten. Verder vindt men slechts ber- Drie aardbevingen cn twee vloedgolven hebben op 21 en 22 mea dood en verderf ge-zaa-id in de schoonste gedeelten het land. Later volgden een week lan-g zonder onderbreking vulkanische uit barstingen en seismische bewegingen. Meer dan vijfduizend personen zijn om het lieven -gekomen of worden vermist en twee miljoen zijn dakloos. Hulp uit het buitenland heeft hot mo gelijk gemaakt snel met de wederopbouw te beginnen. Vliegtuigen van bijna elk vliegen dag en nacht het getroffen gebied om gekwetsten en levensmiddelen, genees- klecfing aan te voeren, IN de kantine van Boot's motorenfabriek te Alphen aan den Rijn is vanmorgen de heer M. Slinger uit de Hugo de Groot straat 36 in intieme kring hartelijk gehul digd in verband met zijn 40-jarig jubileum in dienst van het bedrijf cn zijn 40-jarig lidmaatschap van de christelijke metaal- bedrijfsbond. De ijver, trouw en accuratesse van de jubilaris werden beloond met een Ko ninklijke onderscheiding Burgemeester Z. Bruins Slot speldde hem de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden bron zen eremedaille op. De heer P. Boot schetste de loopbaan van de heer Slinger zich heeft opgewerkt tot eerste draaier aan de grootste draaibank van het bedrijf. Hij prees zijn eenvoud, be scheidenheid en collegialiteit en noemde Lauwerszee Dr. A. Vondeling (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister-presi dent en de ministers van financiën en van verkeer en waterstaat het volgende ge vraagd: of de regering denkt haar be lotte over het Lauwerszee project, luiden de: „Wij pogen dit inderdaad zodanig op lossen, dat over de onderhavige zaak ruimschoots vóór het zomerreces kan worden gesproken", na te komen? Als het antwoord bevestigend is, zal de re gering dan „ter adstructie van haar stand punt de prioriteitenreeks overleggen en ter kennis van de Kamer brengen", zoals n-inister van verkeer voorstelde te doen. NIEUWE LENING VOOR STAAT ISRAËL Het comité „Wij doen mee", dat twee jaar geleden een beroep deed op Neder landers van alle gezindten, om in t« schrijven op Israëls ontwikkelingslening, heeft thans een tweede ontwikkelingsle ning aanbevolen, in verband met het aanstaande bezoek van Israels premier Ben Gurion aan Nederland. Het comité acht Israël een der licht punten in onze wereld cn vraagt alle Ne derlandse christenen van hun sympathie door inschrijving te doen blijken. Twee jaar geleden werd voor 'n miljoen dollar ingetekend. Voorzitter van het comité is prof. dr. C. P. Gunning, leden zijn prof. B. A. M. Barendse O.P., ds H. Dekker, prof dr. A. Mey, prof. mr. W. P. J. Pom- pe en ds. C. J. Sikkel, en secretaris is ds. F. Kuiper. Het adres is Raamgracht 4. Amsterdam. Prins ziet bezoek op televisie In de ziekenkamer van prins Bern- hard in het stads- en academisch zie kenhuis te Utrecht is gisteren een televisietoestel neergezet, zodat de Prins het staatsbezoek van zijn vrouw en dochter aan België vanuit zijn bed kan volgen. Talloze bloemen en telegrammen met wensen voor een spoedig herstel van prins Bernhard werden vanoch tend al in het ziekenhuis bezorgd. Afstandsbediening van verplaatsbaar verkeerslicht (Van een onzer verslaggevers) Zelfs achter een kop koffie op een ter rasje kan de agenit het verkeer op drukke kruispunten regelen met behulp van de transportable verkeerslichten-installatie, waarmee de Rotterdamse politie giste ren op de hoek van de Kleiweg en de Rozenlaan proeven heeft genomen. Zoals bekend is het verkeer in de Am sterdamse binnenstad vorige week voor de eerste maal geregeld door middel van televisie-camera's. Rotterdam had van morgen een andere primeur op het ge bied van de verkeersregeling. Het apparaat is gedurende de afgelo pen vier jaar ontwikkeld door de Duitse firma Jos. Wipperfeld be Oldenburg. Met een speciaal aanhangwagentje, dat ach ter een jeep kan worden gekoppeld, is het gemakkelijk te vervoeren. Het kan dus worden geplaatst op kruispunten of wegen, waar gedurende enige tijd be hoefte is aan een verkeerslichten-instal latie. De apparatuur kan op drie manieren worden bediend: op de traditionele wijze met de hand, volautomatisch en op grote afstand door middel van een zendertje, dal een agent bij zich heeft. Minister zal fabriek van Sterovita openen Minister MarUnen zal donderdag in de Spaanse Polder te Rotterdam de nieuwe consumptiemelkfabriek van de N.V. Ste rovita openen, die met Inrichting en wa genpark io miljoen heeft gekost. De Schiedam, Vlaardingen dkomscBan,en-U. bedrijven ln Den Haag. Delft en IJssel- monde kunnen daarna gesloten wordei De fabriek zal de melkvoorziening vei zorgen in Rotterdam, Den Haag, Delft. Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen vele omliggende plaatsen. IJsselmonde de Hoekse Waard De melk komt 527 bedrijven en gaat naar 623 slijters met iO.OOO klanten. De fabriek is een der grootste in West- Europa en kan 65 miljoen liter melk produceren, terwijl men later dit cijfer kan verdubbelen. Van de produktie i< 60 tot 70 procent flessenmelk, voorts los se melk, school- en karnemelk, alsmede melkprodukten. Het gebouw is rondom de apparatuur ontworpen. Er zijn geen onhygiënische zichtbare balken en de yoghurtkasten zijn van hygiënisch en in het gebruik voordeig plastic. Moeilijk te reinigen kranen of afsluiters zijn vermeden ei reiniging geschiedt door het omlopen vloeistoffen. Sterovita heeft geconstateerd, dat de dertig melkautomaten recht van bestaan hebben, doch dat men niet in de grote steden honderden van dergelijke appa raten zou kunnen plaatsen. het bijzonder spijtig dat de jubilaris het bedrijf thans met pensioen gaat verlaten. De heer Boot overhandigde de heer Slin- ;er vervolgens de gouden penning er 'ererend getuigschrift van de Maatschap- >ij voor nijverheid en handel en een ge- ichenk onder couvert van de directie, tfevrouw Slinger kreeg een frisse ruiker bloemen. Vervolgens werd nog gesproken door oud-directeur Ph. Boot en een van de collega's, de heer J. van 't Wout. Meisje onder bus. Gisteren is de en-'arige schoMerre A. C. Vincent op de Hoofddorper weg i<n Amsterdam onder der achterwielen van een aaitobus lijn F terecht gekomen en aan de opge lopen verwondingen overleden. Het meis- haar vriendin fietsten naast elkaar. Vermoedelijk doordat de sturen van bei de rijwielen elkaar raakten vielen de eisjes judst op het moment dat de bus achter haar reed. T~4E N.V. Samenwerkende elektrici- teitsproduktiebedrijven (S.E.P.) heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de f van een kernenergiecentrale ongeveer vijf jaar. De S.E.P. heeft over deze plannen een commu niqué uitgegeven, waarin het volgen de wordt meegedeeld: In een in oktober verschenen bericht, erd bekend gemaakti dat mede in ver band met de in vergelijking met de produktiekosten van conventionele cen trales daaraan verbonden wel zeer meerdere uitgaven (10 miljoen gul den per jaar geduren.de 15 jaar) de S.E.P heeft moeten afzien'van de mogelijkheid onder gebruikmaking van de door itom met de Verenigde Staten ge sloten overeenkomst een kernenergiecen trale met een vermogen van 150 MW in erika te bestellen. Tegelijkertijd be sloot de S.E.P. een commissie in te stel len met de opdracht na te gaan of, en a langs welke weg, een aanzienlijk ier kostbare oplossing voor het gstuk voor de bouw van een kern- giecentrale in Nedeiland zou kun- worden verkregen. De K.P.M. zoekt werkterreinen Bij de Koninklijke Paketvaart Maat schappij houdt de stijging in i960 aan. De KPM is er desondanks nog niet, doch wel op de goede weg. De Oranjelijn gaat gebukt onder de zwari tie van vorig jaar. De toen gesloten lange contracten werken door. Toch koestert het bestuur goede hoop, niettegenstaande de stakingen in de Amerikaanse hav De vraag of de vloot zal worden uit gebreid, kan het bestuur moeilijk beantr woorden. Als men weer vaste grond on der de voeten heeft, zullen ongetwijfeld nieuwe schepen nodig zijn. Hier en daar heeft men al een zeker houvast. Het nog voorbarig om te zeggen: „We gaan nieuwe schepen bestellen". Het zoeken van nieuwe werkterreinen geschiedt l< van de KJCPL De financiering van de bouw van c drie bestelde schepen geschiedt uit eigen middelen. De Sloterkerk zal 12 milji kosten, de beide andere schepen san 20 miljoen. De belangrijke reserve v nog niet geregelde belastingen is aan veilige kant. Over de 1600 winstbewijzen is nog geen besluitmogelijk. Het divi dend is bepaald op 6 Dct. Prins Bernhard heeft tezamen me prof. Theodore von Karman het ere-vooi zibterechap aanvaard van het Institut du transport aeriel. Dit instituut, dat mtemotiaal genootschap zonder ciële doelstelling Is. maakt studies en ver richt onderzoekingen op het gebied van economische, politieke en technische vraagstukken van de luchtvaart. Het in stituut is gevestigd in Parij6. Gaat Oudewater naar Utrecht Het is niet uitgesloten, dat binnen af zienbare tijd de gemeente Oudewater deel zal worden van de provincie Utrecht en niet langer tot de provincie Zuid-Hol land zal behoren. In een bespreking, die gedeputeerde staten van laatstgenoemde provincie hebben gehad met het college van burgemeester en wethouders van Oudewater is gebleken, dat dit college op zichzelf wel gevoelde voor handha ving van de indeling bij Zuid-Holland, maar dat het op praktische gronden de overgang naar Utrecht aanvaardt. De zeer gewenste vergroting van de gemeente zou namelijk grotendeels op Utrechts gebied moeten worden gezocht. Het bovenstaande hebben gedeputeer de staten van Zuid-Holland medegedeeld aan de procinciale staten in een nota over de wijziging van de provinciale grens tussen Utrecht en Zuid-Holland. In de nota van gedeputeerde Staten komt ook de gemeente Woerden vrij uitvoerig aan de orde. O.m. wordt me degedeeld, dat gedeputeerde staten van Utrecht aangedrongen hebben op over gang van deze gemeente naar Utrecht. Het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland maakt hiertegen groot bp- zwaar (en ook de minister van binnen landse zaken voelt niets voor de over gang). Woerden moet namelijk, aldus de Zuidhollandse mening, vooral door de verbetering van de verkeersmiddelen en -verbindingen niet meer worden gezien als een plaats, gelegen ergens aan de rand van het welvarende havengebied van West-Nederland, maar eerder als een gemeente midden in de Randstad Hol land, met goede verbindingen in de meeste richtingen De gedachte over het opvangen van een deel van de „overloop" van Utrecht door GS. van deze provincie geopperd, wordt bovendien met beslistheid afge' zen. „Dit zou ertoe kunnen leiden," schrijft het Zuidhollandse college. de bevolkingsaanwas in de randstad Hol land in plaats van naar buiten te wor den afgeleid, zoals in het rapport Westen des Lands wordt beDleit. zich naar bin nen zou richten." WALLSTREET GESLOTEN 0,5 pot van het uranium nuttig kan worden gebruikt geen bijdrage var betekenis tot de oplossing van het vraag stuk der toekomstige energienood kan orden geleverd. Het ligt daarom in dc bedoeling de eventueel te bouwen kernenergiecentrale, wat haar vermogen betreft, niet groter te maken dan nodig ls om haar behoudens de produktie van elektriciteit tevens te kunnen gebruiken voor het leveren een bijdrage tot de vraag ln hoev optimaal gebruik van de splijtstof elementen kan worden verkregen. Of het thans In te stellen onderzoek tot resultaat zal hebben, dat het mogelijk :al blijken op de voorgestelde wijze in economisch opzicht enigermate vaardbare kernenergiecentrale in Neder land tot stand te brengen, dient te den afgewacht. Deze commissie ls thans met haar werkzaamheden zover gevorderd, dat zij de S.E.P. een programma heeft kunnen leggen voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om tot :en in economisch opzicht enigermate ianvaardbare oplossing te komen door litgaande van A serikaanse ervaring en .know how" en waar nodig gebruikma kende van de hulp van de Kema en het Reactorcentrum Nederland voor nog te errichten aanvullend ontwikkelings- erk de bouw van een kernenérgie- centrale via rechtstreekse opdrachten zo- loen geschieden door de Nederlandse industrie. Dit programma heeft de S.E.P. aan aard. Bij de uitwerking van haar voorstel is iich van bewust geweest, i kernenergiecentrale werkejrd met n de tol nu toe toegepaste reacto- met behulp waarvan, ook na her- naaide opwerking (reprocessing), slechte „De Waarheid" klaagt E.V.C. opnieuw aan Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren opnieuw een kort geding gediend, dat de uit geefster van het communistische dagblad „De Waarheid", de stichting Bepenak aanhangig heeft gemaakt tegen de drie leden van het dagelijks bestuur der Eenheidsvakcentrale. De stichting vraagt opheffing van het beslag dat de drie EVC-bestuursledcn opnieuw op de girorekeningen van de Bepenak hebben gelegd, na de uitspraak in het eerste geding, eind april, waarbij het toen gelegde beslag op de postgiro rekening door de president werd op geheven. Van dit vonnis is de EVC in appèl gegaan bij het Gerechtshof. En in afwachting daarvan verkreeg de EVC van de president toestemming om op nieuw conservatoir beslag te doen leg gen. Het saldo der rekeningen bedraagt f 18 000. Voorts vraagt de Bepenak een bedrag van f 25 000 voor te lijden schade in kredietwaardigheid. De EVC, die pretendeert een uit 1950 daterende vordering van f 30.000 op de toenmalige uitgeefster van „De Waar heid", de C.V. Uitgeverij Persorganen, te hebben, had op de oorspronkelijke girorekeningen van deze C.V. beslag doen leggen. Jaarvergadering van de I.C.C.C De Organisatie ter bevordering van het werk van de „Internationale Raad van Christelijke Kerken", in Nederland hoopt haar jaarvergadering te houden op woens dag 22 juni I960, in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht. In de morgenbijeenkomst die om 10.30 uur aanvangt spreekt ds. J. H. Velema van Apeldoorn over „Het eenheidsstreven als tijdverschijnsel". De middagvergadering begint om 2 De heer A. Warnaar, Jzn., oud-burge meester van Waddinxveen, secretaris de I.C.C.C. hoqpt te spreken over he' derwerp: „Wat is en wat doet de I.C.C.C 7" Het slotwoord zal worden gesproken door ds. W. H. Tutuarima. predikant van de Evangelisch Molukse Kerk. De Organisatie is voor haar werk in Nederland afhankelijk van de steun van kerken en particulieren. 1400 man tekort bij rijkspolitie Door het toenemend personeelstekort bij het korps rijkspolitie, zal dit korps straks niet meer te hanteren zijn. Dit is een gevaar voor het algemeen belang, daar het korps zijn taak, die het inge volge de politiewet is opgedragen, dan niet meer op een verantwoorde wijze kan vervullen. Aldus de voorzitter van de rijkspolitievereniging, de heer L. H. M. Nottet, vanmorgen in Utrecht bij de ope ning van het jaarlijks congres van deze vereniging. De heer Nottet zei, dat het personeels tekort bij de rijkspolitie thans een zoda nige omvang heeft aangenomen, dat van een preventief politietoezicht eigenlijk geen sprake meer kan zijn. De heer Not tet toonde met enkele cijfers aan, dat het rijkspolitiekorps, voor wat de perso neelsbezetting betreft, volgens hem op de rand van 'n faillissement is gekomen. Hij zei, dat het absoluut tekort op het ogenblik gesteld kan worden op meer dan 1400 man: 23 procent van de nood zakelijke sterkte. Zonetocrnooi Madrid Gisteravond zijn in Madrid de afgebro ken partijen uit de achtste ronde van het eerste FIDE zonetoernooi uitgespeeld. De resultaten waren: Pietsch—Pomar 01, Lehman—Heidenfeld 1—0. Penrose— Gligoric 01. Na de achtste ronde is de stand: 1 Don- ner (Ned.) 6V2 pnt; 2, 3, 4 Portisch (Hong.), Pachman (Tsi.-Slow.) er) Pomar (Spanje), allen 5'2 pnt; 5, 6, 7 Guistolizi (Italië), Lehmann (W.-Dld.) en Gligoric (Zuid- Slaviëallen 5 pnt; 8, 9, 10 Penrose (G.B.), Neikirch (Buig.) en O'Kelly de Galway (België), allen 4'.2 pnt; 11 Wal- ther (Zwits.) 314 pnt; 12 Pietsch (O.-Did) 3 pn:; 13 Heidenfeld (Zuid-Afr.) 214 pnt; 14 Reilly (Ierland) 1 pnt; 15. 16 Durao (Portugal) en Attard (Malta), beiden 1 pnt. Pinksterconferentie Geref. evangelisatie Evenals vorige jaren komen de ver tegenwoordigers van de evangelisatie commissies van de Gereformeerde kei^ ken meteen na de Pinksterdagen op de jaarvergadering en Conferentie van het Verband bijeen. Als vanouds op Woud- schoten. De jaarvergadering begint dinsdagmor gen 7 juni om half elf. de conferentie zelf dinsdagavond. Drs. G. H. Homans, indus- triepreaikant voor de IJmond, zal spre ken over „Evangelie en Industrie". Woensdag wordt overdag de jeugddag gehouden, 's Morgens behandelt mej. dr. W. F. van Stegeren het onderwerp „Hoe brengen wij het Evangelie aan de jeugd in haar ontwikkelingsgang?" 's Middags komt mej A Wnrtena aan het woord over „Verschillende elementen in de op bouw van het creatieve spel". Een paar jeugdgroepen krijgen daarbij de opdracht om aan het eind van de middag een en ander „creatief uit te spelen". Woensdagavond spreekt ds. Y. Vollen hoven over „Het evangelisch dienstbe toon van de gemeenschap der heiligen aan hen die buitenstaan" Hoe kan de „goegemeente" het licht der wereld zijn en de gestalte van Christus vertonen? Dit vraagstuk komt eerst in de groepsdiscus sie en zal donderdagmorgen in een forum gesprek nader besproken worden. De gespreksleider, prof. dr. J. H. Ba- vinck. zal aan het slot nog een instruc tieve samenvatting geven onder de titel „De gestalte van Christus", 's Middags spreekt de evangelist A. C. Koeman het sluitingswoord: „Kunnen wij het wel De conferentie staat onder leiding van dr. D. van Swigchem. Daggeld verhoogd Gisterochtend is het tarief vaat daggeld verhoogd van 114 tot procent wegens verkrapping van de geldmarkt door sa menloop van de ultimo met de storting van f 300 miljoen op de 4M» procent staatslening 1960 II op 1 juni. Militaire mutaties Te rekenen van 1 maart 1960 af ls be noemd tot hoofdgeneeskundige ln vaste dienst bij de inspectie van de militair geneeskundige dienst, ter standplaats Doorn. G. R- van der Voet, thans op ar beidsovereenkomst, en is te rekenen van 19 april 1960, overgeplaatst in zijn rang en ouderdom van rang naar het wapen der-artillerie de luitenant-kolonel G. Vol- lema, van de generale staf. Perscampagne tegen Japanse regering De Japanse bladen dringen vrijwel eenstemmig aan op aftreden van premier Kisji en zijn kabinet. Zij schrijven dal de parlementaire regels onder de voel zijn gelopen door het binnendringen van politie, vrijdag, in de Rijksdag, toen de aan de macht zijnde Liberaal-democra tische partij de bekrachtiging van hel Amerikaans-Japans veiligheidsverdrag deed aanvaarden De oppositiepartijen bleven van deze zitting weg en een vijfhonderdtal politie mannen werden opgeroepen om socialis tische parlementsleden, die de gang van zaken in het gebouw trachtten te blok keren. te verwijderen. Ncgerleerlingen in Little Rock behalen diploma Twee neserleerlingen en 413 blanke jongelui hebben gisteren, tijdens een uit reiking die zonder enig incident verliep, hun diploma in ontvangst genomen van de Central htghschool in Little Rock, de middelbare school waarop onder dwang van de overheid rassenintegratie is toe- Circa dertien negers, familieleden en vrienden woonden de uitreiking bij De Iwee gediplomeerden zijn de enige over geblevenen van een groep van negen leerlingen boven wier hoofd in 1957 een rassenrel uitbrak die in de hele wereld berucht is geworden. N.V. Luchthaven Schiphol: Amsterdam se gemeenteraad heeft besloten de deel neming in het kapitaal met f 1.245.000 te verhogen; raad van commissarissen on gerust over weinig medewerking van het Rijk. daar volRens burgemeester spoed nodig is, wil Schiphol niet achterop ge- Eerste Nedcrlandsche Verzekering-Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit: Bij emissie van f 2,5 min. aandelen op naam zijn nagenoeg alle inschrijvingsrechten gebruikt. levensmiddelenafdeling kan U alle ingrediënten voo1 een Pinkstermaaltijd van acht gangen (oI mmder)ï verschaffen Ook voor Uw Pinksterpicnic zijn wij van alle markten thuis. Doperwten „Culina" zeei fi|n Inhoud 850 gram Per blik Soepasperges boterzacht lampot-maat Gedroogde pruimen Altiid welkom bij een toespijs 250 gram voor Zilveruitjes, zoet-zuur Per grote flacon 1.35 0.89 0.47 0.98 Vruchtenwijn met lijn kersen arom 2.50 Smac, heerlijk.even in plakken snijden en bakken Inhoud 330 gram. Per blik Sardines 6 7 visjes m olijfolie 0.89 2 blikjes voor Volvette belegen kaas, pikant 500 gram voor 0.49 0.88 1.43 2 literflessen Advocaat van zuivere brandewijn en Hollandse kippeneieren Inhoud 0,6 liter Pe. (les 2.55 Perziken op sop voor de leestdagen een heerlijke delicatesse A AO Per blik O.Vo Aardbeien op sap Inhoud per flacon 370 gram. 2 flacons vi ,0, 0.98 Fruyetta's het Insse zuurtje voor de feestdagen 3 rollen voor 0.39 „Gangmaker" d>t zijn de zes lekkere cake's Verpakt m cellophaan. Gewicht 250 g - 0.65 „Fruit Glacé" ananas, aardbeien, frambozen, abrikozen 4 200 g,.m ,00. 0.55 Oublies fijne chocolade. Melk en puur 1 50 gram voor 0.75

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9