Contafflex Gemeentepolitie gaat het paikïdl zich vlotter kleden SÖÜPltX water STIJFSEL ZEISS IKON JAAR I960 Theems: zijrivier van Rijn ChroesjtsjePs humeur bepaalt de koers niet NU met 3 GRATIS plastic wasknijpers Verklaring over de „vlucht" van Syngman Rliee Blanke vrou wen in Kongo reeds „verkocht" zijn 5 „MODESHOW" VOOR POLITIEMANNEN Wie beter wit fotograferen kiest nü de de In de dei Intussen geldt ook lücr, dat de mens by brood alleen niet kan leven en enkel een adequate honorering is dan ook niet genoeg om het beoogde doel te bereiken. De mi nister heeft daar blijkbaar wel oog voor. Zo zal het niveau van de opleiding van de a.s. beroepsofficier worden opgevoerd, ook al om op die manier een betere grondslag te leggen voor verdere wetenschappelijke vorming. De opleiding van de K.M.A. zal in dit verband met een jaar worden ver lengd en „het onderwijs (zal) voor wat be treft methodiek en leerstof meer op univer sitaire leest worden geschoeid". Een prijzenswaardig streven, maar hier zal toch wel bijzonder veel afhangen van de uit voering in de praktijk. Zo zou het naar onze mening buitengewoon belangrijk zijn liet universitaire karakter vooral ook daar in te zoeken, dat dc jonge officier wordt opgevoed lot zelfstandig en kritisch den ken. Pas dan mag men hopen, dat een hu morloos conformisme, zoals dc huidige staatssecretaris van defensie nog onlangs aan de dag legde in de befaamde baldakijn- affaire, tot het verleden zal gaan behoren. Wie het wel meent met onze defensie zal er zich bewust van moeten zijn hoe afsto tend en anti-propagandistisch een dergelijk optreden werkt, op dat soort jonge mensen, dat men by uitstek zou (moeten) willen aantrekken voor de officiersopleiding, om dat zij geestelijk juist niet altijd in de pas lopen. Wjj wachten dan ook met bijzondere belangstelling af, hoe de minister het „meer universitaire niveau" denkt te be- HET(i) VADERLAND deel der uitgaven vergen. Dit zijn voornamelijk de kosten van het militair en het burgerlijk personeel, de huisvestingskosten, administratie, opleiding en onderwystransport en onderhoud van materieel. Wanneer men deze verdeling ziet, zal dc vraag opkomen of de stijging van de kos ten met ruim 10 pet. aan de bescheiden kant genoemd moet worden. Er blykt in ieder geval uit, dat de overschakeling van de defensie op de nieuwe wapens of beter de versnelde toepassing daarvan, maar in geringe mate debet is aan dc stijging der uitgaven. Zeker zal by liet komende debat in de Tweede en in dc Eerste Kamer de vraag interessant zyn, of de Regering haar bijdrage in NAVO-vcrband voor dc komen de jaren niet heeft onderschat, met andere woorden of de verhoging wel toereikend zal zyn. De Haagse politie heeft de nieuwe uniformen voor de leden van het kor.ps aan de pers ge toond. Op het dak van het hoofd bureau met het Haagse stad huis als achtergrond werd deze foto gemaakt. Van links naar rechts: een vrouwelijke agent in dagelijs tenue, een man nelijke collega in hetzelfde tenue, een agent in stranduniform, het ceremoniële tenue van de be reden politie en het ceremoniële J)E GEMEENTEPOLITIE krijgt andere uniformen. Tijdens een gisteren op het Haagse hoofdbu reau gehouden modeshowheeft een groot aantal politiefunctiona rissen uit alle delen van het land kunnen zien hoe de politieman (waarschijnlijk met ingang van 1 juli volgend jaar) gekleed zal gaan: in een uniform dat aanmerkelijk van het huidige verschilt en vrien delijker, praktischer, smaakvoller en bovendien in andere kleuren is uitgevoerd. Het huidige donkerblauwe (voor het oog zwarte) uniform was te som ber en te doods, vond men en daar om heeft de uniformcommissie (waarin o.a. vele hoge politiefunctio narissen zitting hebben) aan de mi nister geadviseerd het iets levendiger te maken. Het resultaat van lange tijd experimenteren is nu een twee kleuren-uniform: een nassaublauw tuniek, een zwarte broek met blauwe bies en een anders gevormde pet (ongeveer het Amerikaanse model) eveneens met een blauwe bies. In plaats van whipcord zal barathea gebruikt worden, een stof, die een eerlijker kleureffect geeft en boven dien niet zo gauw glimt. In het mo del heeft de commissie kleine verbe teringen aangebracht, die met elkaar een beter aanzien van de uniform kunnen bevorderen. EMBLEEM De op de huidige uniform aange brachte, uit het Rijkswapen afkomstige leeuw, hoort naar de mening van de commissie niet thuis op de uniform van gemeenteambtenaren. Zij heeft daarom het al latent aanwezige eigen politieem- bleem overgenomen, dat is samengesteld uit de internationaal bekende politiester, het zwaard, het wetboek en de lauwer tak. Deze symbolen zullen op de pet, en de koppelgesp kunnen wórden aange bracht. Omdat de commissie er sterk tegen gekant is dat de politieman 's zot in overhemd verschijnt adviseert zij de uniformkleding uit te breiden met een zomertuniek van dui barathea. De uniformen voor de vrouwelijke po- litie-ambtenaren moeten, aldus het ad vies van de commissie, zoveel mogelijk gelijk worden gehouden aan die van haar mannelijke collega's. Evenals voor de mannelijke politieambtenaar is de uniformjas van het zogenaamde servi- ce-dressmodel met vier knopen. Bij de uniform (blauw tuniek en zwarte rok met brede stolpplooien) wordt een hoed je gedragen van donkerblauw vilt. Afwijkingen van de algemene dage lijkse uniform of bijzondere kentekenen, welke een speciale dienst of functie aan duiden, zullen zoveel mogelijk worden vermeden. Slechts waar op praktische gronden afwijking of aanvulling noodza kelijk is heeft de commissie daartoe geadviseerd, t.w. voor de polite te wa ter, de bereden afdelingen, de mobiele eenheden, de stranddetachementen met wit shirt met korte broek en witte pet, de berijders van open vervoermiddelen Blauw tuniek Zwarte broek Vlotte pet (Van een onzer verslaggevers) en de verkeersregeling bij avond. Voorts zullen ook andere kentekenen zoals de talenvlaggetjes worden afgeschaft. De ceremoniële uniform (die niet verplicht zal worden gesteld) heeft volgens het ontwerp van de commissie een tuniek met staande kraag en geen zakken; hij wordt gesloten met zeven knopen. De kraag is aan weerszijden voorzien van een zilveren spiegel met daarop het embleem in goud. De mantel, die bij deze uniform behoort is uit een stuk vervaardigd en niet voorzien van rang- onderscheidingstekenen. Bovendien zal bij dit tenue een sabel worden gedra- Kruiswoord puzzel Horizontaal: 1. bezinksel, 5. rij, stad in N. Brab., 1L gewicht (afk.), 13. nevens, 14. scheikundig element (afk.), 15. zwemvogel, 17. plaats v. dieren, 19. nieuw (Gr.), 20 vreemde munt, 22. knaagdier, 23. teken, 24. op die plaats, 25. gravure, 26. gem. in Gelderl., 28. vaarwel, 30. kleine krib van rijshout in een rivier, 32 beklemming, 33. schei kundig element (afk.), 34. oogvocht, 37. voorzetsel, 38. gem. in Z.H., 40. dorp N. Brab41 vogel. de geklede uniform met dien verstande dat de kleur van de uniformjas donker blauw is. Als plaats voor de rangonderschei dingstekenen acht de commissie voor het lager personeel de bovenmouw, voor het hoger personeel de schouder bedekking het meest geschikt. De KB van de onderscheidingstekenen zal de adspirant. de agent en de hoofdagent in principe gelijk kunnen blijven. Over eenkomstig de groeiende betekenis van ils bij de huidige situatie, niet enselijk. Daarom heeft zij een nieuw onderscheidingsteken voor de brigadier ontworpen, welke bestaat uit de steden- kroon, het zwaard en de lauwerkrans. Bij het ontwerpen van de onderschei dingstekenen voor hogere politieambte naren is de commissie uitgegaan van de gedachte, dat de hogere functies (hoofdcommissaris. commissaris en hoofdinspecteur) elk een eigen onder scheidingsteken zullen moeten hebben. de meest verkochte éénogige spiegelreflexcamera ter wereld JA. Verticaal: 1 dekkleed, 2. jongens naam, 3. slot, 4. groente, 5. Europe aan, 6. metaalhoudende delfstof, 7. landbouwwerktuig, 8. stok met voertre- de, 10. berrie, 12. met humorgevoel be gaafd, 14. gem. in N.H., 16 ijverig, 18. alg 34 hor., 20. telwoord (Eng.), 21 gém. in Gelderl, 25. muze van het min nedicht, 27 tweetal, 29 herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 31. Zeeuwse hoeve, 32. oude boomtronk, 35. opstootje, 36. gravin uit het Holl Huis, 38. afkorting van lumen, 39. voor- OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. kolonie, 2. annonce, 3. melodie, 4. piloten, 5. gedogen, 6. escorte. 7. ve ronal, 8. esdoorn, 9. negotie. De zegs wijze luidt: „Kamp geven". worden aangevuld. Door bovendien de korpschef het korpsbrevet in goud kleur uit te voeren en de buitenkant van de epaulet van een gouden balkje te voorzien, konden de onderscheidings tekenen aanzienlijk worden vereenvou digd. Voorts heeft de commissie geadvi seerd voor politieambtenaren met een 30- a 40-jarige dienst ook na hun pen sionering de mogelijkheid open te la ten de politieuniform te dragen. De minister van binnenlandse za ken, die de „modeshow" eveneens heeft gezien, heeft zich in grote trek ken reeds eens verklaard met de op zet- van de nieuwe uniform. Men zal nu nog toestemming moeten krijgen van de minister van justitie, terwijl ook de vakorganisaties hun mening over de nieuwe ontwerpen kunnen uiten. De kosten van de uniform zijn ongeveer gelijk aan die van het hui dige tenue. ONTVANGENBOEKEN Haaren. Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Tartarin van Tarascon, door Alphonse Daudet. Vertaling Tim Maran. Flamin go-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, A sterdam. Spoken en sproken, de beste keuze uit Hoffmann's Vertellingen. Vertaling Tim Maran. Flamingo-reeks, Uitgave TT Meulenhoff, Amsterdam. Bloesems over Uta-Jima, door Yukio Mishima. Vertaling Ank van Haaren. Flamingo-reeks. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Mens en maatschappij, tweemaande lijks tijdschrift voor sociale weten schappen. Maart-april-nummer. Uitgave NV. 't Koggeschip, Amsterdam. ELEKTRONISCHE TOLK: ,Zaak hoog optillen eigen kleine kinderen Een machine, die zowel later komt de Engelse Russisch kan lezen als ge broken Engels produceren, werd gisteren in Amerika gedemonstreerd. Tydens een demonstratie De elektronische tolk kwam een zinsnede uit de kan ongeveer 40 woorden „Prawda" er als volgt uit: per minuut vertalen. Vol- worden, terwijl ook van 50.000 stamwoorden samengesteld, waardoor de machine o cabulaire van ongeveer een half miljoen woorden cn idiomatische uitdruk kingen beschikt. Zodra de machii II Zaak hoog optillen eigen gens deskundigen zullen kleine kinderen, zodat zij bepaald woord niet deze 40 er spoedig 2400 konden te zien kameraad talen kan, wordt het woord Chroesjtsjef. Overal nabij in het Russisch in rode jajgherhaald. Zjjn i beetje fantasie siness machines corpora- is de betekenis duidelijk: 308) We hebben allen natuurlijk wel eens gehoord van de verschil lende ijstijden, die in lang vervlogen perioden op aarde hebben geheerst, toen het noordelijke deel van Europa met een geweldige ijskap was bedekt. Door deze ijsmassa's werden enorme hoeveelheden water vastgehouden dus aan de zee onttrokken waar door de zeespiegel tientallen meters lager kwam te liggen dan normaal. Door de overweldigende druk van de ijskap op de plastische aardkorst werden zuidelijk gelegen gebieden bovendien omhoog gedrukt, waardoor de verhoudingen ten opzichte van de zeespiegel zich eveneens wijzigden. Toen in de vierde ijstyd de hierboven summier weerge geven omstandighe den zich voordeden, viel de Noordzee die eigenlijk over stroomd land is helemaal droog en Engeland vormde met het vasteland van Europa één aaneengesloten ge bied. Van Den Helder, Zandvoort, Scheveningen, of Vlissingen (welke plaatsen toen natuurlijk nog niet be stonden) had men toen recht naar het westen kunnen lopen om over land Engeland te bereiken. De Theems mondde in die tijden in de Ryn uit, op een plaats die ongeveer halver wege de lijn Den HelderHuil moet hebben gelegen. De Rijn zelf heeft toen met een grote bocht ter linker zijde van de Doggersbank gelopen om ten slotte ter hoogte van de Shetland- eilanden in zee te stromen. West- Europa had in die dagen dus een aanzienlijk groter oppervlak dan tegenwoordig. Had de benedenloop van de Ryn toen de grens tussen Nederland cn TOCH IS HET ZO! Engeland gevormd, dan zou de Dog gersbank een heuvelterrein op Ne derlandse bodem zijn geweest. Maar misschien is sedert die tijd toch wel een beetje tè veel tijd verstreken om ons op die grond de onbestreden vis rechten op de Doggersbank te kun nen toeëigenen. Toen het klimaat wat warmer werd, trokken vele dieren zich naar de hogere streken van de Noordzee- vlakte terug. Door het terugvloeiende water van de zee werden zij in die gebieden ten slotte ingesloten en van het vasteland geïsoleerd. En toen het zeeniveau voortdurend steeg, ver dronken die gebieden geheel en de dieren gingen ten gronde. Dit is dan ook de reden, waar om juist op de Dog gersbank zo vele resten van dieren Wanneer we de Engelsman zouden trachten duidelyk te maken, dat de trotse Theems een oude zijrivier van de Rijn is, zou hij waarschijnlijk het tegendeel staande houden en onze bewering voor een onwaarheid uit maken, hoewel Kipling dit aardrijks kundige verschijnsel bezongen heeft Nu we het toch over een onwaar heid hebben, is er tevens gelegenheid de aandacht eens te vestigen op de leugenverklikker, welk apparaat in staat is de diepst verborgen onwaar heden in de mens naar de oppervlakte te brengen. U ziet, onze tijd staat voor niets! Maar klikker al 1st dat die leugenver- dan 80 jaar oud is? volgende keer. beide vertalingen. De machine zal volgens de ontwerpers de j tion) ontworpen is, kan Chroesjtsjef werd luide nooit kunnen vervangen, vertalen ge om schiedt dermate snel dat deskundigen toch sneller de dan anders uit de tekst een kunnen opmaken waar het over gaat. zowel het Russisch communistische partijbla den als dat van weten schappelijke tijdschriften lezen. De Russische tekst wordt erin gestopt en even Ga naar Uw fotohandelaar, kijk In de zoeker van deze ongeëvenaarde camera en U weet waarom het de meest ver kochte spiegelreflexcamera ter wereld is. In de zoeker van de CONTAFLEX ziet U het motiet stralend helder, steeds acherp. Bij alle objectleven (ooktele en groothoek) Juist begrensd. In de zoeker stelt U snel en zeker de afstand In. Naast het zoeker beeld ziet U de wljzervan de bellchtlngs- meter, die U met een nieuwe llchtkles- schijf gemakkelijk bedient. U verliest het motiet nooit uit het ooglDeze ongestoorde concentratie op Uw onderwerp verzekert U het beste resultaat. Daarom Is het zo gemakkelijk met de CONTAFLEX steeds beter te fotograferen. Vier modellen: met het beroemde ZEISSTESSAR (2,8)f 615.- en f 754.- of PANTAR (2,8) f 4-70.- en Wettig gedeponeerd merk van ZEISS IKON A. G. Wereldberoemd door kwaliteit, precisie en service. MACMILLAN IN LAGERHUIS: in het Engelse Lagerhuis over de topconferentie, welke gisteren zijn begonnen, heeft pre mier Harold MacMillan nu ook doen uitkomen, dat de Russische leiders wellicht bedreigd worden door een interne crisis. Pogingen om achter de motievep van het mislukken van de topconferentie te komen achtte de Britse pre mier nutteloos. Belangrijker is de vraag, welke koers het westen nu moet kiezen. Over die koers zei MacMillan: Wij moeten een rechte weg volgen en niet wanhopig van de ene naar de andere kant slingeren door nu de ene en dan weer een andere politiek te volgen. Wij moeten objectief en onbewogen kennis nemen van wat is gezegd, en niet terugkeren tot de dagen van wel eer en week na week wachten op de uitspraken van een buitenlandse staats man en dan onze politiek afstemmen op de veranderingen in de klemtoon daarvan". Wij moeten, aldus MacMillan, be reid zijn de hele geschiedenis als een en tevens moeten wij bereid zijn om Chroesjtsjef's eigen woorden te gebruiken en „als het stof is gaan liggen" te geloven dat de al gemene politiek van ontspanning weei voor de Russische regering aanyaard- baar is. Machtige communistische stromin gen zullen aanvoeren, dat de we reld zich in de richting van een on vermijdelijke en beslissende botsing beweegt, doch om zulk een botsing als onvermijdelijk te beschouw* i strijd met de fundamenten van de enselijke aard. Het is dus iets wat wij nimmer kunnen aanvaarden, zei de Britse premier. Ook oppositieleider Hugh Gaitskell was er bijna zeker van, dat er in de Sowjetunie verzet bestaat tegen de politiek van Chroesjtsjef. Hij waar schuwde tegen mogelijke anti-Ameri kaanse of anti-Russische houdingen Advertentie Hlwur STIJF SOEPELER! STRIJK PRETTIGER! DIRECT KLAAR IN KOUD WATER gebruiken tegen de groeperingen in oost en west, die tegen nieuwe on derhandelingen zouden zijn. De minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, acht de kans op een nieuwe topconferentie in de nabije toekomst niet zeer groot. Andere mid delen, bijvoorbeeld diplomatieke ka nalen, dienen te worden gebruikt om het overleg gaande te houden. Lloyd is het er mee eens, dat En geland iets moet doen om dichter bij de rest van Europa te komen. De re gering, zo zei hij, heeft herhaalde lijk verklaard, bereid te zijn de be sprekingen met de zes landen van de E.E.G. te heropenen zodra deze lan den daartoe bereid zijn. De regering is echter niet bereid haar bondgeno ten van de Europese vrijhandelsasso ciatie in de steek te laten. Dakplaat schoot los, arbeider gedood De 50-jarige arbeider M. den Akker uit Gorinchem is gistermiddag bij een be drijfsongeval om het leven gekomen. De 26-jarige P. A. J. de Klein uit Utrecht werd zwaar gewond en de 36-jarige J. Vink uit Giessenberg liep lichte verwon dingen op. De drie arbeiders, in dienst van de firma De Vries Robbé te Gorinchem, wa ren in Doetinchem werkzaam bij de bouw van een nieuwe montagehal van Philips. Bij het plaatsen van betonpla ten voor de dakconstructie schoot een der platen los en vielen de drie arbei ders van een hoogte van tien meter. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. De heer Den Akker was gehuwd en vader drie kinderen. Uitlevering kan altijd nog worden gevraagd De waarnemende president van Zuid-Korea, Hoeh Tsjoeng, heeft verklaard dat de mogelijkheid van pogingen om Syngman Rhee in zijn functie van president te herstellen, de voornaamste reden was, dat de voorlopige Zuidkore- aanse regering Syngman Rhee zondag naar Hawaii heeft gezon den. De tweede reden voor deze stap is de gezondheid van de oud president. De nationale vergadering had eerder besloten, Hoeh voor een plenaire bijeen komst te dagen om een nadere verkla ring te geven naar aanleiding van de door de regering t.a.v. Rhee getroffen „regeling". Een lid van de nationale vergadering, die een desbetreffende mo tie had ingediend, had gezegd, niet te begrijpen waarom de voorlopige rege ring „Rhee's ontsnapping" met slechts toegestaan maar ook geregeld had. Hoeh heeft later gezegd, dat Rhee hem voor zijn vertrek naar Hawaii had mee gedeeld, naar Zuid-7'orea te zullen terug keren, maar wanneer had Rhee niet ge zegd, Hoeh verzekerde de nationale ver gadering, dat als Rhee's uitlevering noodzakelijk mocht worden, de Zuidko- reaanse regering de Verenigde Staten er om zouden verzoeken. (Syngman Rhee is vorige maand af getreden na onlusten in verscheidene delen van het land. Hij had het presi dentschap twaalf jaar lang bekleed). Voor het bureau van de procureur-ge neraal te Seoel heeft een honderdtal mensen gisteren strenge maatregelen geëist tegen alle functionarissen van het bewind van Syngman-Rhee, die betrok ken zijn geweest bij de vervalsing van dc presidentsverkiezingen van maart jL ZUIDAFRIKAANS BLAD: Leveringna dertig o juni Volgens een correspondent van het Zuidafrikaanse blad ,,Die Va derland" worden blanke vrouwen in Belgisch Kongo thans uitge kozen voor verkoop, aan Afrika nen zodra het gebied na 30 juni onafhankelijk is geworden. In een artikel uit Kongo schrijft de correspondent dat jonge Afrikanen in Elizabethstad nu reeds blanke vrou wen bestemmen voor klanten die een contante inlegsom betalen en aan wie leverantie na 30 juni wordt gegaran deerd. Dit zou een van de redenen zijn waarom de blanken bezig zijn hun vrouwen en dochters te evacueren. Volgens het bericht in „Die Vaderland" worden vliegtuigen gecharterd als voorzorgsmaatregel, zodat vrouwen en kinderen van blanke politiemannen in veiligheid kunnen worden gebracht teneinde de echtgenoten in staat te stellen zonder familiezorgen het hoofd te bieden aan eventuele ongeregeldhe den in de pas onafhankelijk geworden gebieden. De correspondent verklaart dat onder de vrouwen die reeds zijn vertrokken de dochter is van een Grieks han delsman. Het aantrekkelijke meis je zou reeds zijn gereserveerd door een Afrikaanse politieman als toekom stige bruid. Volgens het bericht was het aan de ene kant onjuist te spreken van een massale evacuatie van blanken, al kan niet worden ontkend dat diegenen ^ie weg kunnen tegen het eind van de maand over de grens zullen zijn. Diegenen die achterblijven hebben daar speciale redenen voor, maar ve le mannen hebben hun familie reeds weggezonden. Volgens de correspondent is het blanke bevolkingsdeel van Kongo bevreesd en bezorgd voor de toekomst. De blanken menen dat zij in de val zit ten door de plotselinge en onverwach te onafhankelijkheidsverlening aan de Afrikanen. Sommigen hopen naar Zuid- Afrika te kunnen emigreren, maar zij worden hiervan weerhouden omdat geen geld uit Kongo mag worden over gemaakt zonder toestemming van de Belgische regering die dit slechts in uitzonderingsgevallen verleent. De meeste blanken zijn van mening Bel?.ische regering thans ge looft dat zij de onafhankelijkheid te vroeg heeft verleend. De politie tracht iets goeds te maken uit iets slechts. De openbare orde '-an tot 30 juni be waard blijven krachtens dictatoriale bevoegdheden, maar wat zal er daar na gebeuren?, aldus „Die Vaderland". 'I'S Hoessein van Jordanië, efn Litfl r snelle "a«'ns. h«ft Plot- sling een grote voorliefde voor skelters opgevat. Hij heeft acht van deze wagen tjes besteld bij de Britse firma, waar van de autocoureur Stirling Moss direc teur en export-manager is. Een woordvoerder van de firma zei gisteravond: „Voor zover ik weet wil dc koning de skelters gebruiken om er wed strijden mee te houden in de tuinen van zijn paleis". Gasten en leden van de hof houding zouden de skelters moeten be- l sturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5