C.N.V.Is classicale uitspraak wel juist? NatChr. Officierenver. in het diamant CHEFAROX Een woord voor vandaag Kanttekening Voorbereidingen zijn nu definitief begonnen cle grootóte cjave 2 Ambtsdrager hoort in chr. vakorganisatie (Van onze sociaal- economische redactie) Het Christelijk Nationaal Vakverbond ziet op zijn minst grond voor de vraag of de uitspraak van de classis Amersfoort der Gereformeer de kerken, dat het lidmaat schap van een neutrale vak organisatie geen verhindering behoeft te zijn voor het be kleden van een kerkelijk ambt, wel juist is. In het orgaan van het C.N.V. ,,De Gids" wordt evenals in het bondsorgaan van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel (NCBO) gesteld dat de classicale uitspraak uitsluitend op negatie ve overwegingen Is gebaseerd en voorbijgaat aan de duidelijke be doeling van de uitspraak, die de Gereformeerde synode in 1946 te Zwolle deed, alhoewel de classis daarnaar wel verwijst. (De classis Amersfoort sprak enkele weken geleden uit. dat naar de maatstaf van de synodale uitspraken het lidmaatschap van de Nederlandse Bond van Ge meenteambtenaren geen verhinde ring voor het ambt in de kerk kan worden geacht, omdat niet gezegd kan worden dat deze organisatie in haar grondslag, doelstelling of werkmethode uitdrukkelijk of met terdaad de geopenbaarde wil Gods verwerpt. Daaraan werd toege voegd, dat de leden van de kerk, die lid zijn van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, wel hebben toe te zien dat in hun algemene organisatie geen geesten openbaar worden, die tegen Gods Woord in gaan. waardoor protest en even tueel breuk noodzakelijk zou wor den). ..Wij vragen niet van de kerk dat zij met haar gezag in offici ële uitspraken zou vastleggen dat het C.N.V. en de daarbij aange sloten bonden, voor de werkne mers, die kerklid zijn, de enig toelaatbare organisatie zou zijn," aldus de Gids. Het blad ziet echter wel aanleiding tot het naken van een enkele opmerking over de classicale uitspraak. „In de uitspraak van de syno de," alduse Dc Gids, staat nog iets meer dan alleen de woorden die de classis Amersfoort overgenomen. Daar staat ook in dat er een eis Gods is voor heel het leven en dat organisaties zich ten doel moeten stellen in gebonden heid aan de Heilige Schrift zich die eis Gods in te denken en in de praktijk te brengen." En De Gids citeert verder: ..Nu in onze tijd de verwereldlijking van het leven toeneemt, dienen de kerken haar leden aan te sporen in de christelijke organisaties een werk zaam aandeel te hebben, om zo het licht der wereld en het zout der aarde te zijn. De kerken die nen met de meeste zorg vervuld te zijn dat de riike zegen, in de christelijke instellingen en orga nisaties ontvangen, niet wordt prijs gegeven." „Wanneer men nu het geheel van deze uitspraak rustig over weegt." aldus De Gids." dan is geen andere gevolgtrekking mo gelijk dan dat de synode een standpunt, uitsluitend op negatie ve overwegingen gebaseerd, af wijst. Het is volgens dc synode van Zwolle niet voldoende alleen maar vast te stellen of een lid van de kerk aangesloten is bij een organisatie, die in grondslag en doelstelling ultdrukkelllk of met terdaad de ireonenhaard wil Gods verwerpt. Op dit negatieve crite rium volgt een positieve aanwij zing." En het C.N.V.-orgaan vervolgt: De Kerk heeft een woord voor de enkeling en voor de groepen en organisaties, waarin die enkeling zich aaneensluit om een bepaald doel te ">ereiken. Dat doel moet in onderwijs en politiek handelen, in vakbeweging en beoefening der barmhartigheid, gericht zijn op het In praktijk brengen van de eis Gods in gebondenheid aan de Hei lige Schrift. Wij zijn van mening dat de classis Amersfoort deze duidelijke bedoeling van de syno de heeft verwaarloosd." Het arti kel in De Gids besluit met de op merking dat iemand die de sociale problemen als neutraal gebied be schouwt. wel heel ver af staat van de opvatting die in de synode-uit spraak tot uitdrukking wordt ge bracht. Negativisme In een artikel getiteld „Niet langs de lijn", heeft de voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, direct commentaar ge leverd op de classicale uitspraak. Sprekende over het Paasfeest schreef hij: ..Helaas hebben wij (bedoeld is het hoofdbestuur) wel eens het gevoel dat velen onzer niet mer beseffen dat dit feest verschillende verplichtingen op legt. De Here Jezus heeft op dit gen Gods Woord ingaan. Deze le vershouding geeft onzes inziens blijk van een negatieve benade ring van het leven," aldus de feest getriomfeerd over het gehe le leven. Dit brengt voor al onze leden de roeping mede om uit de zekerheid en de heerlijkheid van deze totale overwinning mede te werken aan het doorwerken van de rechtsregels van de triomferen de Koning in het gehele leven, dus ook in het maatschappelijke leven. Dit is uit de aard der zaak nog iets anders dan lid te zijn van een organisatie, waar men volgens de waarschuwing van een classis uit een der protestantse kerken regelmatig heeft toe te zien. dat in die algemene organisatie geen geesten openbaar worden, die te gen Gods Woord ingaan- Deze levenshouding geeft ons inziens blijk van een negatieve benade ring van het leven", aldus de NCBO-voorzitter. „Dit kan echter nooit de hou ding zijn van de christen, die echt het Paasfeest heeft gevierd. Die man of die vrouw zal zijn gehele leven bereid zijn om te werken voor de Koning. Hij zal hiertoe ook verplicht zijn." „In de christelijke vakbewe ging." aldus de heer Ten Heuvel hof," proberen wij met elkaar te werken voor de Koning, natuurlijk met veel fouten en gebreken, maar wij weten waarom wij het Het evangelie in de kazerne brengen (Van een onzer redacteuren) evangeliserende vereniging. Het christelijk beginsel dient op elk terrein des levens tot uiting te komen. De ver eniging stelt zich ten doel, aldus ver melden de statuten: 1. te bevorderen, dat het in en met betrekking tot de krijgsmacht in allen dele toegaat naar de eisen van Gods Woord en dat de leden der strijdkrach ten voor Christus worden gewonnen, 2. voorlichting in christelijke zin te geven met betrekking tot militaire en daarmee verband houdende aange legenheden, 3. de maatschappelijke belangen van de officieren te behartigen in overeen stemming met het bijzondere karakter van het ambt. dat zij bekleden. 1~\E Nationale Christen Officie- renvereniging trekt op don derdag 2 juni haar diamanten feestkleed aan, en met ere, want in de zestig jaar van haar be staan heeft zij verdienstelijk werk verricht ten behoeve van Bekende mannen zijn in de loop van volk en strUdkrachten. Toen zij i y{SjSm' immers op 4 juni 1900 werd opge- namen voor: L. F. Duymaer van Twist richt was een van haar doelstel- ltha.nsr,een. v|n ,de ere-voorzitters), P. v u 4 u ui L. de Gaaij Fortman, dr. J. J. C. van lingen het brengen van het evan- Dyk. h. Colijn en jhr. w. Röeil. gelie in de kazernes. Maagklachten? Over deze doelstelling mag men niet lichtvaardig denken. In die tijd was er moed voor nodig om in de strijdkrach ten uit te komen voor zijn christelijke beginselen, en nog meer moed om die beginselen uit te dragen. De militaire samenleving was in die dagen zeer ruw en sterk materialistisch ingesteld. Wie het voorrecht heeft gehad wijlen dr. W. G. Harrenstein te horen vertellen uit zijn rijke ervaring bij het leger als predikant gedurende de eerste wereld oorlog weet, dat voor Gods Woord in het geheel van de strijdkrachten wei nig ruimte was gelaten. Op 20 september 1902 en op 13 april 1903 richtte het hoofdbestuur van de Nationale Christen Officierenvereniging zich bij request tot de toenmalige mi nister van oorlog met het verzoek om in ernstige overweging te willen nemen „het treffen van maatregelen in de ka zernes: voor de maaltijden te doen bid den, aan de militairen gelegenheid te geven zich "s morgens enige ogenblik ken af te zonderen voor ernstige over denkingen, ruimer toegang te verlenen aan predikanten en leraars, en de nala tigheid van een groot deel der militai ren in het bijwonen van de godsdienst oefeningen tegen te gaan." De minister antwoordde dat het ver zoek door hem ernstig was overwo gen, doch „dat die overweging niet heeft kunnen leiden tot een verwezen lijken van het daarin gevraagde". Overleg Houtbrochure als foto-album Dit antwoord heeft het hoofdbestuur geenszins ontmoedigd. Het heeft net zo lang gewerkt, totdat het zijn doelstel ling verwezenl'ikt zap 'n 1910, toen het instituut van de geestelijke verzorging bij de strijdkrachten nog niet bestond, werd door de N.C.O.V. ds. Warners aan gesteld als vlootpredikant in Den Helder. De vereniging ontving hiervoor later een subsidie van de minister van marine, doch moest aanvankelijk de volle, later een deel van de kosten zelf dragen. In de algemene vergadering van 1907 was inmiddels een onderwerp behandeld dat voor de toekomst van groot belang blijken te zijn. Door ds. A. S. Talma De Nationale Christen Officieren vereniging, die de oudste van de offi cierenverenigingen in Nederland is, zal donderdag a.s. haar oprichting herdenken. In de Kloosterkerk te Den Haag spreekt de hoofdlegerpredikant ko'onel ds. A. T. W. de Kluis een her denkingsrede uit en prof. mr. L. W. G. Scholten een feestrede. Jn „De Witte", wordt 's middags een receptie gehou den, en 's avonds is er een diner. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterend, Texel (toez.) en te Oostwoud-Midwoud (toez.): J. G. Beerthuis, kand. te Hilversum. Bedankt voor Zetten-Andelst: J. C. Scheurman te Bleskensgraaf. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Oude- en Nieuwe Bildtzijl: W. de Vries, kand. te Apel- Bedankt voor Andel: W. de Vries, kand. te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Haarlem als miss. predikant voor de zendingsarbeid op West-Borneo: W. L. Kurpershoek, kand. te Rotterdam. CHRIST. GEREF KERKEN Bedankt voor Middelhamis: N. de Jong te Katwijk aan Zee: voor Gorinchem: B. Bijleveld te Noordeloos. Prof. ir. Eijsvoogel rector magnificus landbouwhogeschool Prof. ir. W. F. Eijsvoogel is met in gang van 10 januari benoemd tot rec tor magnificus van de Landbouwhoge school te Wageningen. De benoeming geldt tnt het einde van het studieji 19621963. Deze benoeming was noodzakelijk ge worden door het overlijden van de vori ge rector magnificus prof. ir. W. de Jong die op 22 november van het vorig jaar een ernstig auto-ongeluk overkwam en in januari overleed. Prof. Eijsvoogel is sinds 1946 hoogle raar te Wageningen in de Hydraulica, de bevloeiing, de weg- en waterbouw kunde en de bos-architectuur. Hij was ook in 1954—1955 rector magnificus. „Deze allen bleven eendrachtig volharden in het gebed." Dat is de typering van het gezelschap, dat tussen Hemelvaart en Pinksteren in een opperzaal in Jeruzalem b\jeen is. Een ge zelschap, waarin niet op een gegeven moment de één of ander het drukke gebabbel over koetjes en kalfjes onderbreekt met de kreet: „Stil, even bidden"Het is namelijk een voort durend gebed: de mensen doen niet anders. En dat moet ons f beslist vreemd in de oren klinken. Het is een gebed ook om de komst van de Heilige Geest. Die is beloofd en waarvan het gezelschap weet, dat die Geest kerk èn wereld in vlam zal zetten, Die het herstelde contact met de hemel zal bezegelen. Als u zich realiseert wat bidden is, dan zal blijken, dat u er nooit mee gereed komt. Dan is er zoveel waaraan u moet j denken en dat u moet voorleggen aan God. De noden van wereld en eigen bestaan, maar ook de dank voor het goede leven, van uur tot uur. In Jeruzalem bidt de kerk, die straks naar buiten zal treden, en het is een eendrachtige bede: „Kom, Schepper, Geest, bezoek Uw kerk!" En eendrachtig wordt daarin volhard: het is zó dringend, dat God de mensen nu niet lang meer zal laten wachten. EEN STRIJDBAAR MAN HEENGEGAAN Over twee jaar r.k. ivereldconcilie Paus Johannes heeft gasteren het eind van de voorlopige en het begin van de definitieve voorbe reidingen voor het r.k. wereld concilie aangekondigd. Een van de voornaamste doelmerken zal zijn de hereniging van de chris tenheid. Zij het dan in rooms- katholieke geest. Verwacht wordt dat een ander zal zijn de be krachtiging van het verzet van de kerk tegen de marxistische leerstellingen en het communis- Verwacht wordt dat twee jaar nodig zullen zijn voor de voorbereiding van het concilie van r.k. bisschoppen, aarts bisschoppen en andere prelaten uit alle mogelijk zou worden. Dit zou dan het eerst zijn sinds het beruchte con cilie van Trente waar de reformatoren tot ketters werden verklaard en sinds het onfeilbaar verklaren in 1870 de paus, een daad die naar protestantse inzichten iedere nieuwd gesprek onmogelijk heeft ge maakt. Hoewel dus nog steeds in katholieke kringen wordt gesproken over de „hereniging van de christen held" hebben vrijwel alle protestanten tot nu toe uitgesproken dat zij op deze basis niet aan dit concilie kunnen deel nemen. Geen enkele protestantse kerk zal zich dan officieel laten vertegen woordigen. Een gesprek over hereni ging kan pas beginnen als de besluiten van het vorige concilie worden inge- 'rokken en er vooral aan rooms-katho- Een zeer verzorgde brochure over ue toepassing van hout in architectuur en in de inrichting van gebouwen van al lerlei aard heeft de Stichting Houtvoor- lichtingsinstituut te Amsterdam uitgege ven. In feite is deze brochure eerder een foto-album met verschillende voor beelden uit de praktijk, gekleurd zowel als zwart-wit Een enkel woord van onderwerp: ..«fflüauc tekst begeleidt deze foto's en het albumvraag rees of de N.C.O.V. ook de mate- eindigt met een tabel. w.«rin een »«n. riële belangen van de leden «lende n» q, ontïin, a. kardinalen In lijn f;fL'S."f." i2Ai'.e»r b'bii°v,j0'rAe^ hun goedkeuring te geven aan de gverklaring op 12 juni a.s. van Juan de Ribera, een Spaanse aartsbisschop eiaten uu ane - delen der wereld. De paus heeft vandaag e. kan* een hernieuwde bezinning ian 32 kardinalen meegedeeld, cat de op de uitspraken van Trente. •oorlopige werkzaamheden nu voltooid en dat hij spoedig een verklaring zal uitgeven over de regels en de werk wijze van het concilie. Een reeks commissies waarschijnlijk •egen zullen opgericht worden, elk inder leiding van een kardinaal. De paus et oppe i'.ssies houden. tal houtsoorten is gerangschikt naar kleur met bij elke houtsoort aangege- de toepassingsmogelijkheden. Hoewel zeer goed is in te denken dat velen het niet direct eens zullen zijn met de architectonische en kunstzinnige opvattingen van hen. die de verschillen de in dit boekje afgebeelde scheppingen hebben gewrocht, doet dit niets af aan de instructieve waarde van het boekje zelf De foto's zijn voor wat betreft hun bedoeling het tonen van het hout in de vele toepassingen en mogelijkheden zeer duidelijk en de vakman kan er veel interessants uit leren. De redactie van het werkje berustte bij D J. van Amstel jr.. de zo ver zorgde lay-out is van W. van der Velde. ideële doeleinden diende te beoerken De meningen hierover bleken bij het «„euivei debat na de inleiding zeer verdeeld. Toen heilizverklnrine c «nrS^i»<,rH nworloo vmr m in.e" 'i K13 P"g C later het georganiseerd overleg voor mi litaire ambtenaren door de toenmalige minister van oorlog dr. J. J C. van Dijk in 1922 werd ingesteld, kwam deze zaak weer aan de orde. Door de N.C.O.V werd toen beslist, dat zij aan dit overleg zou deelnemen. Elk terrein In de nieuwe statuten van de N.C.O.V. komt duidelijk tot uiting dat de vereni ging zichzelf niet alleen beschouwt als Ado 5upa\ kuHiCitcit Altijd vers in plastic shagbe*. Spaar de voetbalclub-emblemen I die in 1611 overleden Is. Het laatste concilie is in 1869 in Rome Sehouden. Het eindigde 20 sept. 1870 na- at Italiaanse troepen Rome bezet had den bij hun strijd om Italië te verenigen. Op het laatste concilie toerd he' dogma van de vauselijke onfeilbaarheid uitgeroepen. Dit concilie tverd bijge woond donr meer dan 700 bisschoppen. Het aantal prelaten dat nu in aanmer- king komt voor bijwoning is ongeveer 1.500, maar het is niet waarschijnlijk ir* .-(( fii'en n»"»»n fcom,»n. De paus vertelde de kardinalen dat hij blij was met het vele voorbereidende werk dat reeds verricht was: o.a. zijn Vtn ruim 2.000 bisschoppen en aartsbis schoppen uit alle delen van de wereld suggesties ontvangen. Deze zullen geru briceerd en Ingebonder worden. De afdeling perszaken van het Vati- caan heeft aan het slot van de vergade ring met de kardinalen meegedeeld dat te paus zondag a.s. een decreet zal uit geven over de oprichting van de com missies. Toen de paus dit concilie voor het eerst aankondigde leefde er bij vele protestanten de hoop dat nu eindelijk een gesprek met Rome op gelijke basis 30 Anne beloofde het en na het afscheid slool zij de deur voldaan achter zich toe en liep met grote sprongen, uitgelaten als een kind. de trap op naar haar kamer om even naar Paultje te kijken. De omgang met Van 't Hof en zijn vrouw gaf een nieuwe, kleurige noot aan Anne's bestaan. In de na bijheid van zijn vrouw sprak hij nooit over de on derwerpen, die Anne altijd uit de weg was gegaan: hij liet zijn schilderijen en tekeningen zien. of «pe«l- de wilde spelletjes met Paultje. die een grote liefde opvatte voor deze enige man uit zijn omgeving^ De eerste keer. dat Anm Betty gezegd: „We hebben i langd. maar helaas i op bezoek kwa zo naar kinderen ver- .ergeefs lk denk wel eens. dat kinderen Henri wel een beetje zouden hebben ver anderd. hij had zo graag een zoon gehad Terwijl het gesprek voortliep, dacht Anne ter loops aan Marc, die ook zo graag een zoon had ge had. maar de gedachte vervaagde weer. Zo nu en dan gebeurde het. dat Anne andere be zoekers ontmoette bij Van 't Hof Ze vond dit niet prettig, voelde zich dadelijk onveilig bij hun - op merkzaam kijken cn hun beleefde vragen naar haar leven. Eenmaal informeerde een dame, of haar man G. van Velzen heette en ingenieur was bij het Elec- triciteits Bedrijf. Een andere keer vroeg een vaderlijk heer haar, of ze een groot gezin had. ..Nee." antwoordde ze. „Paultje is maar alleen „Wij zijn maar saampjes." verduidelijkte WILLY STRIJT Paul- ..Saampjes en je papa dan?" Paultje zette grote, niet begrijpende ogen op. maar voordat Anne nog een uitleg had kunnen ge ven, had Van 't Hof al voor haar geantwoord' „ma dame est divorcée." Dergelijke gebeurtenissen grenen Anno meer aan. dan ze verdienden. Haar oprechte natuur verzet te zich tegen het onwaarachtige van haar houding, maar zc zag wel in, dat het én voor haar én voor in Amsterdam had geleden. Als ze met Paultje door de stad liep. keek ze schichtig om zich heen, vre zend. dat ze plotseling een oude kennis uit haar meisjestijd zou ontmoeten. Maar ten slotte kwamen er bij Van t Hof gere geld dezelfde gasten; men raakte aan Anne's aan wezigheid gewoon en er werden geen hachelijke vragen meer gesteld. Ook de steeds dreigende ont moeting met een oude bekende liet op zich wachten en zo week Anne's onrust weer. Datzelfde najaar kreeg ze opnieuw opslag, dtf ze hoofdzakelijk te danken had aan de handige ma nier waarop Van 't Hof haar bij meneer Bolnes wist te prijzen. Het gaf Anne een grote rust. dat ze nu Iedere maand een bedrag opzij kon leggen voor de toekomst. Paultje werd groter, zijn kleren wer den duurder, hij zou over een jaar naar school gaan en later, veel later, zou ze hem de opleiding willen geven, waarvoor hij de meeste aanleg zou blijken te hebben. Bij dergelijke overpeinzingen kreeg An ne's gezicht een wilskrachtige ernst; de taak, die op haar schouders lag. werd zwaarder met de ja ren, maar het was haar, of ook haar krachten toe- i zag. In haar kantoorleven kwam deze andering haar wel te pas. Ze beefde niet meer voor de min of meer argwanende blikken van de direc teur, en Overeem. die een hekel aan haar had ge kregen door wat hij beschouwde als haar hooghar tigheid, kon haar met zijn toespelingen op haar mis lukte „huwelijk" niet meer intimideren. HOOFDSTUK X Op een middag tussen Kerstfeest en Nieuwjaar vroeg Mieke Verheul, aankomend stenotypiste en assistente van Tine Bijleveld aan Anne. of ze 's avonds bij haar mocht komen. Anne vond het goed, ze wist, waarvoor Mieke kwam en hoewel haar avond verloren was, meen de ze. dat ze Mieke geen weigerend antwoord mocht geven. Het was een hopeloos geval. Sedert ruim een jaar had Mieke privaatles in Franse han delscorrespondentie. De leraar was acht en twintig jaar en getrouwd, wat echter geen bezwaar was ge bleken om met Mieke, die zeventien was, een lief desverhouding te beginnen. Hij leefde gescheiden van zijn vrouw, die met twee zeer kleine kinderen naar haar ouders terug was gegaan. Mieke had aanvankelijk volkomen blindelings en zonder iets van critiek deze eerste en enige heerser over haar ziel aangehangen, maar allengs was ze hiaten in zijn liefde gaan ontdekken en was er twijfel in haar opgekomen, of hij haar wel met evenveel overgave liefhad, als zij hem. Ze kreeg behoefte aan iemand, die ze deelgenoot kon maken van haar vrees, iemand, die haar wat moed in zou spreken cn die haar zou helpen de zware last van haar liefde te dragen. Ze was de jongste uit een vrolijk, gemakkelijk levend gezin met vier kinderen en de mogelijkheid om haar oudere, of haar ouder zusje in vertrouwen te nemen, was voor haar even absurd, als de mogelijkheid, dat een hond haar zou begrijpen en heipen. (Wordt vervolgd) Jaarvergadering van Nat. Vrouwenraad De Nationale Vrouwenraad van Ne derland houdt op woensdag 8 en don derdag 9 juni op „De Pietersberg" te Oosterbeek zijn 55ste algemene verga dering. Na afdoening van de huishou delijke zaken spreekt mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom over het onder werp „de vrouW en haar gezin in een veranderende wereld", dat het hoofd thema zal vormen van de te ïstanboel in Turkije te houden driejaarlijkse ver gadering van de Internationale Vrou wenraad. Op de vergadering van donderdag spreekt o.m. mevrouw T. Blankenstijn- Biersma over „de vrouw en de sexuele opvoeding". Tevens wordt een voorstel van de Ne derlandse Bond van Vrouwen Werkzaam in Bedrijf en Beroep ter sprake pe- braht, waarin gevraagd wordt te stre ven naar he' verlenen van huishoude lijke hulp in geval van ziekte niet al leen aan het gezin, maar ook aan al leenstaanden. Gewijzigd tarief justitiekosten (Van onze parlementsredactie) Minister Beerman heeft enkele ver anderingen aangebracht in het wets ontwerp tot wijziging van het tarief van justitiekosten en salarissen in bur gerlijke rechtszaken. Voor een geding wordt van elke eisende partij, na de eerste uitroeping van de zaak ter terechtzitting, en van elke verschenen gedaagde voor elke instantie een vast recht geheven. Om evenwichtige verhoudingen te scheppen heeft minister Beerman nu het volgende stelsel voorgesteld: in rechtbankzaken bedraagt het recht tweemaal 50 (resp. voor eiser en voor gedaagde). In de rechtbankzaken, waarin een hoofdsom van 1.000 of minder wordt gevorderd, wordt echter een recht van tweemaal f 25 geheven. In kantongerechtzaken waarin een hoofdsom van 50 of minder wordt gevorderd, wordt geen recht geheven De genoemde bedragen zullen bij algemene maatregel van bestuur kun nen worden gewijzigd. Zo'n wijziging mag echter niet ten gevolge hebben dat een bedrag meer dan vijftig pro cent afwijkt van het bii de wet vast gestelde recht. Voorts heeft minister Beerman voorstellen opgenomen om trent vergoeding van reis- en verbliif kosten van leden van de gerechtelijke macht. 81e ÏTnierolleete Lijst 28 van de iaarcollecte voor de Scholen met de Bijbel bevatte de vol gende bedragen: Anolnjedam 8H5.80: Upp.r.-i.m f 410 tJithuizermeeden 375,50: !anner C. 1'Emmer-CompnscUum f 199. Grafhorst 409.50: -s Hceren- Hen*elo 850.—: Rhee- Aia S?4): TeuJ*e 138.75: Nigtevcri.t f 179.50: Amstcrdam-0 1 793,26; Lands- Till f w'V~~i Lange Ruige Weide 225.—; Moordrecht 511,98; Noorden TN het heengaan van de heer Evert ZUn partij was een partU-in-bewe- Vermeer heeft niet alleen de so- ging geworden. Gedachten uit het cialistische partij, doch heei de Ne derlandse politiek een ernstig ver verleden moesten vorden losgelaten, stappen moesten gezet die door de lies geleden. Want in die politiek een werden ervaren als een gaan heeft Vermeer een belangrijke plaats vooruit, door de ander echter als een ingenomen en zij werd mede door gang terug. Zulk een partij behoeft binding. Welnu, een man als Ver meer, zelf leerling van de grote Vor- dat het wat het doet met toewijding rink, heeft zich in al zijn strijdbaar- doet. Ook de politiek bedrijft het held juist voor haar binding zeer be- met toewijding, omdat het, de een ijverd. minder, de ander meer, achter de Veel heeft hij betekend voor zijn so- politiek de levensbeschouwing ziet, cialistische partij. Maar tot ver bui- ja omdat het geneigd is de politiek ten de gelederen van zijn partij zal zelve als levensbeschouwing te zien men vandaag met gevoelens van eer- en te beleven. bied aan hem denken, ook wanneer In dit Nederlandse beeld paste Ver- het de eerbied moet zijn voor een meer. Hij was een strijder, en een tegenstander. fel strijder bovendien. Maar men Want ook in deze tegenstander mocht voelde in deze strijder de mens, een men weten de mens, de medemens, door zijn levensbeschouwing voort- en zijn heengaan moge ook dit appèl gedrevene. Zijn strijd was hem een inhouden, dat men steeds, reeds bij plicht, omdat het een strijd was voor het leven en niet eerst na diens zijn beginselen en idealen. Zo heeft Vermeer, in de nog geen dood, in de ander de mens, de mede- s, erkent, waardeert en respec- vljftig jaren die zijn leven zou gaan teert, tellen, veel mogen betekenen voor De politiek, ook de politieke strijd, het socialisme en voor zijn socialis- zal er alleen door kunnen winnen, tische partij. Hij heeft dit moeten en Zoals zij ook aan een strijdbaar mens mogen doen in moeilijke jaren. als Vermeer gewonnen heeft. HIJ BESTENDIGDE DE HOOP pASTERNAK, de thans overleden een kleine menselijke stem, maar die Russische dichter en schrijver, stem is doorgedrongen tot ver in de is een man geweest, die, ook ten vrije wereld, is daar opgevangen, en overstaan van de overmacht van het in die vrije wereld heeft zij de hoop communistisch geweld, voor ons de gewekt en verlevendigd. In Paster- hoop kon bestendigen. nak werd het bewijs geleverd, dat het Immers, is dit niet het grote en we- menselijke toch niet kon worden ge- zenlijke in Pasternak geweest, dat dood. hij er, ook onder het communisme, Is deze hoop, is dit bewijs, op hun in geslaagd is zichzelf te zijn en zich- beurt misschien toch weer al te men- zelf te blijven? Het is van het communisme een zenskenmerk, dat het er zich op toe selijk? Dan is het wellicht goed te bedenken, dat de mens uit zichzelf ook weer bijzonder weinig vermag. legt, er zich op moét toeleggen, de Maar hij is een geschapene en er i mens geheel en al in zich te laten in zijn leven een zin en een opdracht opgaan. Ook de mens moet worden gelegd. Het menszijn is hem als een Pasternak heeft zichzelf niet verlo- mens geworden is. ren. Hij heeft de dreiging van het Pasternak is gestorven. Hij heeft zich communisme, de bedwelmende verzet tegen de macht die beslag kracht die van deze leer op zovelen ging leggen op leven en menselijk- schijnt uit te gaan, onderkend. heid. Die macht is er nog, nu Paster- In hem is tegen deze dreiging de nak is heengegaan. Naar de schijn mens in opstand gekomen. En zijn heeft hij van zijn verzet niet veel gedichten en romans zijn de uitdruk- resultaat gezien. Maar is zijn men- king der diepste gedachten en ge- selijk verzet zelf al niet bij uitstek voelens geworden van deze mens. zinvol geweest? temidden van deze communistische Waarvoor hij geweken is, was niet overmacht, waaruit het menselijke het communisme, maar de dood, het zozeer schijnt te ontvlieden. lot dat allen, waar ook en onder welk Temidden van het communistisch regiem, wedervaart. Er is metter- geweld is deze stem opgeklonken, daad een hogere macht. VREUGDE EN BEZINNING pE UNIE van Zuid Afrika bestaat deringen, die zich in het denken van vandaag vijftig jaar. Het is een vele mensen hadden voltrokken, feit, dat de moeite van het herden- En nu, na vijftig jaren, lijkt de Unie ken waard is. Een feit ook, waar- op het punt te staan, de laatste for- mede we het volk van Zuid-Afrlka mete banden met het Britse rijk te van harte geluk wensen, ook al wa- verbreken. Het streven naar volle ren de omstandigheden, waaronder dige onafhankelijkheid, waarvan we de Unie tot stand is gekomen, be paald niet rooskleurig. gestaan van de strijd tegen de voort- komst zijn. durende invloed van Engeland. Door Het is echter de vraag, of de bevol- deze strijd werden de verhoudingen kingsgroep, die er weinig voor voelt, in de Unie vaak scheef getrokken en de banden met Engeland te verbre- konden zich situaties voordoen, die ken, waardering kan opbrengen voor voor de buitenwereld onverklaar- de wijze, waarop deze mensen het vijftigjarig bestaan de weg. die moest worden afgelegd De Unie van Zuld-Arrika maakt een om wat hij noemde de Afrikaner bijzonder moeilijke periode in haar volkseenheid te bereiken, krijgt men bestaan door. Als de regering van dit veel meer begrip voor de moeilijk heden, waarvoor Vele leidende figu ren van nu zich In de periode voor en na de Tweede Wereldoorlog ge plaatst zagen. Het behoefde dan ook niet te ver wonderen, dat de Nationale partij die steeds in de oppositie was ge land de uiterst gecompliceerde pro blemen, waarvoor het zich geplaatst ziet, wil oplossen, dan kan zij daar alleen maar in slagen, als zij weet, dat de bevolking in haar geheel ach ter haar staat. Daarom hopen wij van harte, dat deze nationale feestdag in de Unie weest, enkele jaren na de oorlog VJ»n Zuld-Afrika zal worden aange- onder leiding van dr. Malan de «repen om de eenheid in het land te i de Verenigde partij c herstellen. En dat zij tevens een dag nam. Dit aan de macht komen van van bezinning zal zijn voor cjegenen, de bestrijders van de Britse invloed die geroepen zijn leiding fe geven en de Unie van Zuid-Afrika was slechts een symptoom van de veran- dragen. zware verantwoordelijkheid Christelijke vakschool voor detailhandel Apeldoorn is gi detailhandelsvakschool geopend, de doornse wethouder van onderwilt,, ue lieer J- Quast. in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, onder wie vertegen- In Apeldoorn is gisteren de christelijke !woordigers van het ministerie van eco- "nmlsche zaken on het directoraat-gene- ial voor de middenstand, f 632.—; Ridderkerk 174.—; Rotter-1 De school, die al driekwart jaar gele- dam 17 (Kr. veer) 495.40; Spijkenisse j den is begonnen, en die de eerste op dit aoortV.lln1/, i205 7' bergen gebied op christelijke grondslag in ons Heiningen 265.50; Moerd^k 159lland is' ,s Ondergebracht in de voorma- Heerlen 277.75. Totaal van 700 locale,,IRe "Johanna Marcus Nijiand" school, comité's 410.923,30, vorig jaar,Hct gebouw heeft een grondige restau- 362 026.36. Iratie ondergaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2