Jlictuue £dtorf)e GTourant Vandaag vorstelijk bezoek aan de oude Sinjorenstad Schatgravers gevraagd Koningin en Prinses hartelijk onthaald Evert Verineer - 49 jaar oud - overleden Brand bedreigt afgelegen stad in Canada Pasternak (70) overleden Ziekte van Prins lieeft bevredigend verloop In Frankrijk weer eens 24 uur geen treinen DINSDAG 31 MEI 1960 BUREAUS: Steensiraai 37 Directie. Redactie, Abonnementen- er Advertentie-aldeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 pex kwartaal 2,55 per maand- ƒ0.59 pen week Eenenveertigste jaargang no. 11881 >ofd redacteur: Or. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastich is Qhebltven thgn hert ia tcgljcnspotf Politie in VLOTTER KLEDIJ ^ie pagina 5 Elektronische „TOLK" Zie pagina 5 KONINKLIJKE WOORDEN Zie pagina 7 Geen PORTEFEUILLEKWESTIE Zie pagina 9 (Van een onzer redacteuren.) Brussel, dinsdag. "jVTee. het was beslist niet een druk-vlaggend Brussel dat gisteren onze Koningin en haar dochter ontving. De Belgische driekleur woei slechts van de gevels der huizen dje waren gelegen aan de wegen waar langs de koninklijke stoet zich bewoog. En er was ook nergens een opval lende versiering aangebracht. Uiterlijk was de ontvangst zeer sober, maar het gemis aan fleurigheid werd ruimschoots vergoed door de hartelijkheid waarmee de Brusselaren hun koninklijke gasten op die eerste dag van het staatsbezoek omringden. T^N DEZE GEWONE, eenvoudige hartelijkheid, die slechts hier en daar tot uitbundigheid uitgroeide, maakte waar wat koning Boudewijn 's avonds tijdens het galadiner in de eerste zin van zijn toespraak zeide. Het was geen holle frase toen hij zich tot koningin Juliana en prinses Beatrix richtte met de woorden: „Uw komst heeft mijn landgenoten en mijzelf met vreugde vervuld en het verheugt mij u van harte welkom te kunnen heten". Koningin Juliana en prinses Beatrix (resp. links en rechts op de ach tergrond) legden gisteren bij het Graf van de Onbekende Soldaat in Brussel een krans. Voorzitter van P.v.d.A. den overleden de voorzitter van de Partij van de Arbeid." de heer Evert Vermeer. De heeïNVermeer is 49 jaar oud geworden. De heer Vermeer onderging, zoals be kend, op 2 mei een maagoperatie. Op 14 mei verslechterde zijn toestand om voorts afwisselend te verbeteren en te verslechteren. Evert Aart Vermeer werd op 20 no vember 1910 in Nijmegen geboren. Hij bezocht de m.u.l.o. en bekwaamde zich door zelfstudie in economie en staat kunde. Hij was tot 1930 als kantoorbe diende in Tiel werkzaam. Nadat hij zijn dienstplicht had vervuld.was hij tenge volge van de crisis enige tijd werkloos Hij was een van de oprichters van het nieuwsblad „De Tielenaar". De heer Vermeer werd later correspondent van „Het volksblad voor Gelderland". In 1931 trad hij toe tot de S.D.A.P. Drie jaar later kwam hij in dienst van deze partij en was hij als propagandist werk zaam. Van 1934 tot 1939 was hij ook werkzaam voor het N.V.V. Tijdens de oorlog met Duitsland streed hij aan de Grebbeberg. Na korte tijd bij de zoge naamde opbouwdienst te hebben ge diend. nam hij deel aan het verzet. Hij schreef in illegale bladen en was vc werkzaam bij het in veiligheid brengen van geallieerde piloten. Later werd hij ;an de grote ad'vii illegaliteit. In 1946 nam hij voor de P.V.D.A. zit- ng in de Tweede Kamer. In de p.v.d.a. behoorde hij tot de humanistische vleu gel. Hij was voorzitter van het Huma nistisch thuisfront. Aanvankelijk was hij bestuurslid van de p.v.d.a. in 1949 werd hij secretaris en zes jaar later, op 23 februari 1955, werd hij tot voorzitter gekozen als opvolger van Koos Vor- rink. De heer Vermeer was ook lid van de gemeenteraad van Naarden. Voorts was hij hoofdbestuurslid van de 'Ned. raad van de Europese bewe ging en lid van de Interparlementaire Beneluxraad. In 1959 werd hij gekozen tot voorzitter van het Europees socia listisch verbindingsbureau. De heer Vermeer was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het stoffelijk overschot van de heer ermeer, zal vrijdag te Westerveld wor den gecremeerd na aankomst van de trein van 14.03 op het station Driehuis- Westerveld. Vrijdagochtend zal de overledene wor den opgebaard in het concertgebouw in Amsterdam, waar om elf uur een herdenkingsbijeenkomst zal worden ge houden. Met vliegtuigen van de Canadese luchtmacht zijn gisteren zieken, vrou wen en kinderen geëvacueerd uit de mijnwerkersplaats Gagnon, 960 kilo meter ten noordoosten van Montreal. De stad wordt bedreigd door een grote bosbrand. Alle mannen zijn in geschakeld bij de bestrijding van het vuur. De stad is in deze tijd van het jaar alleen door de lucht te be reiken, aangezien de enige toegangs weg overstroomd is. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het is de laatste tijd in dit gebied droog en heet (tachtig graden) geweest Torpedo „hoort" onderzeeër De Russische schrijver en dichter Boris Pasternak is gisteravond op zeventigjarige leeftijd in zijn slaap overleden. Pasternak was reeds ge ruime tijd ernstig ziek. De overledene kreeg grote bekendheid toen hem voor zijn boek Dr. Zjivago de Nobel prijs werd toegekend, maar hij deze onder druk van de Russische o heid weigerde. ZIE PAGINA 7 Want beiden hadden dat immers van het ogenblik af waarop zij in Brussel het centraal station verlieten, in ruime mate ervaren. Het „Vive. vive, vive vive la Reine", afgewis seld door een luidkeels „hoera, hoera, hoera" een „Leve koningin Juliana" en een „Leve prinses Beatrix", ge paard gaande met een heftig en en thousiast handgeklap, waarmee zij daar waren begroet, begeleidden haar de hele verdere dag en dit moet voor moeder en dochter wel hartver warmend zijn geweest. Die hartelijkheid, ook voortvloeiend uit een warm medeleven met het Ne derlandse vorstenhuis in deze dagen, bracht dan voor een ogenblik een lach op het gelaat van onze Vorstin, dat een rgelijke trek had om prins Bernhard. Dat hij haar niet had kunnen vergezel- wierp zichtbaar een schaduw op haar vreugde over dit bezoek. Want hoe- naar zij 's morgens bij de aankomst op de luchthaven Meisbroek koning Bou dewijn nadrukkelijk had verzekerd, dat de toestand van haar gemaal gelukkig niet onbevredigend genoemd mocht len, moet zij tóch wel doorlopend haar gedachten in Utrecht hebben vertoefd, waar de Prins in het zieken huis is opgenomen. Het kon niet uitblijven dat in Brussel gisteren 'allerlei geruchten de ronde de den, Het heette dat de mogelijkheid be stond dat de Koningin haar bezoek zou afbreken en prinses Beatrix de honneurs er zou laten waarnemen. Maar vol gens onze ambassadeur bij het Belgische De Amerikaanse torpedo demonstreren, die het geluid van een onderzeeër volgt deze wordt getroffen. De geheime demonstraties begini morgen en duren drie dagen. Zij vinden plaats in de nabijheid van Key West Florida en zullen worden bijgewoond door vertegenwoordigers van negen La tijnsamerikaanse landen. De naam van het wapen is Asroc ei het maakt deel uit van een sortering vai nieuwe aniti-onderzeebootwapens Vulkaan Slamat werkt De vulkaan Slamat ongeveer 300 km ten zuidoosten van Djakarta werkt. De krater stoot vuur en rook uit, die op een afstand van 50 km waarneembaar zijn Een charmante foto van prin ses Beatrix, terwijl zij uit han den van een meisje op het Brussels stadhuis een bloemen hulde ontvangt. hof is hiervan geen sprake. Tenzij het ziekteverloop van prins Bernhard een ongunstige keer mocht nemen, zullen de Koningin en de Prinses tot en met don derdagnamiddag in België vertoeven- Weer was goed ït weer was op deze eerste dag van staatsbezoek gunstig en geheel eenkomstig de voorspellingen van Ukkel. het Belgische De Bilt. Goed, het mogen zijn, de zon had de gehele dag mogen branden, maar zij deed dit alleen even in de morgenuren en daardoor kon de rijtoer van het Brus selse station naar het koninklijke paleis worden gemaakt in auto's waarvan de kap was neergelaten. Doch 's middags woei er een gure wind over de stad, die venijnig door de kleding heen blies en daarom brachten koningin Juliana en prinses Beatrix haar bezoek aan het stadhuis en daarna aan de kapel van Nasau in gesloten auto's, tot grote te leurstelling overigens van de Brussela- die zich daardoor de gelegenheid >men zager, dt vorstelijke personen écht goed van dichtbij te zien. Naast het gala-diner dat koning Boudewijn onze Koningin en Prinses 's avonds in het koninklijk paleis aan bood, was dat bezoek aan het prachtige Brusselse stadhuis, dat zo majestueus is gesitueerd aan de Grote Markt, rijk aan historische en goed onderhouden gebou wen. waarvan men zegt dat ze met echt bladgoud zijn versierd, wel het hoogte punt van de eerste dag. Met hoeveel ge rechtvaardigde trots ook wij Nederlan ders kunnen wijzen op onze eeuwenoude bouwkundige schatten, wij moeten toch erkennen dat wij een plein als de Grote Markt in Brussel missen. Op die Grote Markt werd voor moeder en dochter een folkloristisch feest opgevoerd. Een feest, zoals er eeuwen geleden zo vele op dat (Zie vervolg op pagina 7) Alvorens men gisteren in het paleis te Brussel aan tafel ging voor het galadiner, werd de traditionele staatsiefoto geno men. V.l.n.r. prins Albert, prin ses Paola, prinses Beatrix, ko ningin Juliana en koning Boudewijn. PROCES OVER POGING TOT ONTVOERING VAN SUKARNO Voor een speciale rechtbank in Dja karta ontkenden gisteren zeven mannen schuldig te zijn aan een samenzwering tot ontvoering van Sukarno op oude jaarsdag. Volgens de regering houdt het complet van de zeyen mannen, die leden de opstandelingengroep Manguni in Noord-Celebes zouden zijn, verband met de beschieting van de presidentiële pa leizen in Djakarta en Bogor op 9 maart. TAE behandelende geneesheren van prins Bernhard hebben van morgen medegedeeld, dat Z.K.H. een rustige nacht heeft gehad en dat de ziekte tot nu toe een bevre digend verloop heeft. Zijn eerste dag in het Utrechtse aca demische ziekenhuis heeft de Prins heel wat afwisseling gebracht. De post bracht vele telegrafische en schriftelijke wen sen voor een spoedig herstel en boven dien werden bloemen en fruit afgegeven. De Prins kreeg nauwelijks gelegenheid de televisie-uitzending van het staatsie- bezoek te volgen. Eerst kwam om twintig over één prim- IN FRANKRIJK rijden vandaag bijna geen treinen als gevolg van een 24 uurs-staking van spoorwegar beiders voor hogere lonen en betere arb eidsvoorwaarden In Zuid- cn Oost-Parijs „gestrande" ar beiders zijn vanochtend met legerauto's vervoerd cn het Franse ministerie van vervoer heeft een beroep gedaan op particuliere busondernemingen, al hun voertuigen te laten rijden. De meeste treinen op de lange trajecten zetten echter de reis naar de bestemmin gen voort, ondanks instructies om te mid- Denemarken kan zijn schatten niet terugvinden CCHATGRAVEN IS EEN op- windende bezigheid en soms nog lucratief op de koop toe. En welke schatgraver, of hij nu de spade om den brode ter hand neemt of gewoon vanwege de vrije tijd de rug kromt, kan er thuis blijven als de aanwezigheid van de schat zonder twijfel Is? Zo dachten de leden van een Deense liefdadigheidscommis sie er ook over. Zij dachten: Als wü voor de schatten zor gen zijn de schatgravers on getwijfeld bereid een kleine vergoeding te betalen voor het recht, wat te mogen spitten. De liefdadigheldseommissle kwam in actie. De Deense bur gerwacht hing een keurig rookgordijntje rondom een ak ker in de buurt van de Deense plaats Niobe en de commissie trok zich achter het gordijn terug. Met vijf kisten; één met een inhoud van 1000 onver valste Deense kronen, vier met 50 kronen als troostprijzen. Dat was allemaal geregeld en de schatgravers bleven niet uit; zij betaalden keurig de entreeprijs (vermakelijkheids belasting inbegrepen) en na men de omgeving met ken nersblik In ogenschouw. Te vergeefs: zU spitten de hele lag (vorige week donderdag), maar de beloning bleef uit. De volgende dag (vrijdag) kwamen de commissieledene. Er waren stemmen opgegaan die vertelden dat het allemaal dan een kwalijk De commissie- li precies waar de halve meter de i ingegaan. Zij we- echter niet meer. grapje leden w kisten ten het Zy ploegden der resultaat. Er kwam een mijndetector aan te pas. Dat apparaat begon prompt te klikken en de schatgravers waren niet meer te houden. Resultaat; één dop je van een bierflesje. De liefdadigheidscommissie heeft nu de hulp van het leger Ingeroepen. Of de generaal maar even een hele afdeling met mijndetectors wilde stu ren. In afwachting van de be slissing van de generaal mag nu iedereen gratis spitten. Heel Denemarken volgt de gebeurtenissen op het televi siescherm. Eén man is er, die tevreden kan glimlachen; de eigenaar van de akker. Hij zei gisteren; „Ik heb zo ongeveer de best- bewerkte grond van heel Denemarken. Volgens mij zou ik er no zelfs orchideeën kunnen kweken". dernacht te stoppen- De stationschef te Va'ise, bij Lyon, werd door woedende passagiers aangevallen toen de trein uit Parijs daar te middernacht stopte en niet Lyon doorreed. De man sloot zich n kantoor op en de politie herstelde de orde. De „Mistral" uit Parijs is In Nice een half uur voor middernacht gestopt en niet doorgereden naar de Italiaanse grens. In het gebied van Bordeaux rijden in het geheel geen treinen. In de pro vinciale steden heerst een chaos. In de vroege ochtend stroomden parti culiere auto's en bussen Parijs binnen er ontstonden spoedig verkeersopstop pingen. De Parijse ondergrondse treinen rijden normaal, uitgezonderd op drie trajecten De bussen in de Franse hoofdstad onder houden eveneens dc dagelijkse dienst op een enkele uitzondering na. De Nederlandse spoorwegen delen de. dat de Franse spoorwegen ondanks de staking zullen proberen het interna tionale rcizigersvervoer te laten door gaan. Wel zal met einige vertraging re kening gehouden moeten worden. ZONDAG CONGRES Oud-nazi's Lijeen in Wiesbaden Uit geheel W.-Europa De vroegere leider van Hitiers jeugdbe weging, Friedrich Klein, heeft voor zon dag te Wiesbaden een bijeenkomst var neo-fascistische organisaties uit geheel Europa belegd met het doel deze groepen samen te voegen in een „noodorganisatie van verenigingen die trouw zijn aan het rijk", zo heeft de openbare aanklager van Hessen dr. Fritz Bauer gisteren in Frank fort bekendgemaakt. In totaal zijn een 800 groepen uitge nodigd. Waar de vergadering wordt ge houden is niet bekend. De afgevaardigden zullen waarschijnlijk door eigen gids naar een verzamelpunt worden gebracht om controle door de politie te omzeilen Klein zou de vertegenwoordiger zijn van de uitgever Karl-Heinz Priester uit Wiesbaden, die de vorige maand is over leden en die volgens Bauer „het hart en de ziel van alle neo-fascistische activi- citcn in Wcst-Duitsland en tot ver over le grenzen is geweest". Priester heeft ia de oorlog neo-fascistische vlugschrif- en en boeken uitgegeven en in 1951 de Duitse sociale beweging" en de „Euro pese sociale beweging" gegrondvest. De ledenlijsten van deze organisaties, e in het bezit zijn van dr. Bauers bu- •au, bevatten de namen van vele vroe- ?re nazi's vooraanstaande personen uit Hitiers jeugd-beweging en leidende nazi functionarissen. De Duitse sociale bewe ging heeft slechts circa 170 officiële le den, doch een van haar publikaties wordt an circa 5.000 adressen toegezonden. Priester zou hebben verklaard dat hij i verbinding stond met neo-fascistische organisaties in Nederland, België. Frank rijk, Engeland, Oostenrijk, Italië. Dene marken, Noorwegen en met de Spaanse Falanx. Negenendertig landen hebben tot dus- ïrre ingeschreven voor de olympische zeilwedstrijden, die In Napels worden ge houden. Bij de inschrijvingen zijn 20 boten van de 5.5 m klasse, 25 draken, 30 35 finnjollen en 32 flying dutch- man jachten De inschrijving sluit op 14 augustus ai. ses Irene haar vader opzoeken. Zij bleef tijna een uur bij -hem. Sinds zijn vei- trek naar Argentinië had zij hem niet meer gezien. De gezondheidstoestand van prins Bernhard scheen haar wel re den tot optimisme te geven, want met een stralende glimlach op het gezicht stapte zij ten minste in haar auto. Om half vier kwam de moeder van de Prins, prinses Armgard, naar het ziekenhuis. Zij had wat Qectuur voor haar zoon meegebracht. Even voor half vijf meldde dr. F. A. de Graaff, de particulier secretaris van de Prins, zich. Al spoedig tien minu ten later reed een hofauto voor met prinses Marijke, die een enorme bo» bloemen meebracht. Zij bleef ging praktisch gelijk t dr. De Graaff weer weg. Bij de uitgang van het ziekenhuis ontmoette deze laatste inmiddels was het goed vijf uur de ambassadeur van Argentinië, de heer Raoul C. Migone, die belangstellend naar het verloop van de ziekte van de Prins informeerde. Dr. De Graaff kon mededelen, dat dit gelukkig bevredigend is. De temperatuur was namelijk gister middag nog verder gedaald, zodat de Prins met veel genoegen de uitzending van het bezoek va-n zijn echtgenote en oudste dochter aan België kon volgen. Australië wil storm over Nieuw-Guinea bezweren De Australische regering heeft te Can berra overlegd met de Nederlandse en Indonesische ambassadeurs om na te gaan of men misverstanden en spannin gen inzake Nederlands Nieuw-Guinea kan voorkomen, aldus deelde de waar nemend minister van buitenlandse zaken sir Garfield Barwiek volgens Ass. Press in het Huis van afgevaardigden mede. Hij zeide. dat aan de Australische am bassadeurs in Den Haag en Djakarta ver zocht is hetzelfde te doen- Meisje vermist Sinds donderdag 12 mei wordt uit de ouderlijke woning de 15-jarige dochter van de familie Milius in Maastricht ver mist Tot nu toe ontbreekt elk spoor van het meisje, dat niet in heit bezit Is van geld of een paspoort. Rustig weer De Bilt verwacht tot mor- genavond: Droog weer met opklarin- 'JV/tlÊ en weinig wind. Over het algemeen iets hogere tem- leraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 1 juni zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur; maan op 10.59 uur, onder 00.37 uur; 2 juni eerste kwartier. HET WEER" IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Ypenburg V.is» Ee.de Luxemb Partje 18 13 0 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1