Katwijkse vissers in het raadhuis ontvangen L Export-apparaat kan nog worden verbeterd Haringvisserij loopt thans uitstekend voor loggers Nieuwe seizoen komt nu langzaam op gang Minister De Pous in HILLEGOM: Opname-avond N.C.R.V. in Oegstgeest NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DINSDAG 31 MEI 1960 TEGEN HET MIDDAGUUR waren de bemanningsleden van de Maria Jacoba KW 73, het schip dat de eerste Katwijkse Nieuwe heeft aan gevoerd, gisteren de gast van het gemeentebestuur van Katwijk, dat hen in het raadhuis ontving. Burgemeester Duiker zei, dat het college er veel prijs op stelt deze traditie in ere te houden. Het gemeentebestuur leeft met de vissers mee, dat blijkt bij de uitvaart ook altijd. Vorige week om deze tijd dobberden wij als burgemeester en wethouders op zee om onze vissers uit te wuiven, hun een goede vaart en een behouden thuiskomst wensend. De burgemeester stipte in dit verband nog even aan, dat hij de zeelui liever van eigen grondgebied af zou zien uitvaren. Niet omdat het reisje naar IJmuiden hem teveel is, maar omdat het nu toch wel eens tijd wordt, dat Katwijk een eigen haven krijgt. Zolang we echter nog niet zo gelukkig zijn, is het des te prettiger, dat het gemeentebestuur de opvarenden van het het eerst thuisvarende Katwijkse schip in het huis van de gemeente kan ontvangen. Zij vertegenwoordigen hier alle bemanningsleden van de Katwijkse Hoop De heer Duiker sprak de hoop uit, dat de nu begonnen teelt goed zal verlopen, dat de vangsten zodanig zullen uitvallen, dat zowel reders als vissers tevreden kunnen zijn. Dat is dan niet alleen prettig voor hen, maar voor ons allemaal, want het visserijbedrijf is nog altijd een na tionaal bedrijf, dat tot ver over de gren zen waardering geniet. Nadat burgemeester en schipper een dronk hadden uitgebracht op het slagen van het seizoen, overhandigde schipper Van Beelen Katwijks eer ste burger een vaatje haring. Ver- (Advertentie) Van 7 mei t/m II juni CAMERA INRUIL ACTIE Uw oude fototoestel is f7.50,10.- of 15.- waard! Inlichtingen bij FOTO KRUYT volgens werd gesproken door reder C. den Duik A.zn, de heer W. de Jong namens de' groep Adeco, me vrouw Wouda van de Katwijkse Post en reder T. H. Meyering, die de rederijvereniging Vuurbaak verte genwoordigde. was enig heen-en-weer gepraat, om het gemeentebestuur niet bij de aankomst van het eerste Katwijkse schip Bloemenkeuring met bijgoed De wekelijkse bloemenkeuring in he: Haarlemse Krelagehuis stond, zoals wel l« verwachten viel, in het teken van hel zogenaamde bijgoed. De hoofdschote. werd gevormd door het fraaie tuingewas Iris barbata, vroeger beter bekend als Iris Germanica, in tegenstelling met onze bol-irissen een wortelstokgewas. Een zeer mooie collectie van dit ras was opgesteld door de firma Maas Van Steln, Hillegom, bestaande uit 25 varië teiten in de kleuren die deze bloemen kenmerken- Aan de collectie werd he: diploma voor gouden medaille toegekend. De Holl. irissen Peter Tsjakowski, licht geel en George Fr. Hëndel, wit, ingezon den door D. v. Buggenum Mz., Hillegom, verwierven „verdienste". De reeds genoemde firma Maas Van Stein bracht ook een mooie inzending Astilbe (Spiraea) in de kleuren wit, vio let, rose en karmijn. Mooie forse plan ten met fraaie bloemaren. Walter Blom Zn., Hillegom, liet in sierlijke ver werking Hyaeinthus amethystinus zien, een botanische hyaeinthenvariëteit met een uitzonderlijk mooie blauwe kleur. Uit Sassenheim was Harry Deleeuw Comp. gekomen met een tweetal Laohe- nalia-variëteiten, n-l. de gele Pearsonii, alsmede een karmijnrode variëteit, ver moedelijk Rubida. VOORSCHOTEN Deskundige! naan bod Nadat de raad vorige week vrijdag de openbare zitting beëindigd had, is nij daarna nog enige tijd in besloten zitting bijeengeweest. Tijdens dat beraad heeft de raad be sloten het college van B. en W. te mach tigen tot het aantrekken van één of meer deskundigen, ter nadere uitwer king van het standpunt van de raad, Ingenomen in de vergadering van 18 m<" jl. ten aanzien van de Leidse aggloma- ezig was geweest. Dat bleek te komen, doordat de burgemeester die dag verhinderd was. Hij verklaarde nu in ieder geval met zijn hart in IJmuiden te hebben vertoefd. De heer De Jong merk- op, dat de visser van nature een een voudig mens is, die niet van veel ophef houdt. Toch vindt hij het leuk als er be langstelling voor zijn arbeid wordt ge toond. En dit werk is die belangstelling tenvolle waard. Want Katwijk mag dan getwijfeld de schoonste badplaats van lis land zijn, zijn hoofdbestaansbron is nog altijd de visserij. Hiermede was het officiële ge deelte van de bijeenkomst achter de rug en begon een gezellig samenzijn, aarbij diverse dranken en toostjes met haring werden geserveerd. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Woensdag: hoogwater 7.23 en 9.54 uur: laag water 3.01 en 15.21 uur. Geslaagd Te Rotterdam slaagde voor het exa- len bibliothecaresse mej. J. Goedhart. Groenteveiling Katwijk HEEL LANGZAAM komt het nieuwe seizoen op gang. Wellicht zal het wat koele weer de aanvoer van de produkten remmen, maar in de af gelopen week was het toch beslist niet onbevredigend. Het sortiment breid de zich uit en de kwantiteit was ook stijgende. Bovendien waren de prijzen over het algemeen opgelopen en de handel was graag. Het teruglopen van de aanvoer van glasprodukten met name in het Westland is zeer zeker een der oorzaken. Ook werd bloemkool aangevoerd, Er was een behoorlijke hoeveelheid onder de klok, In totaal 58.400 stuks, in hoofdzaak pootsla. Er mag worden ver wacht, dat nu de zaaisla zal worden aan gevoerd en het is zo goed als zeker, dat de exporteurs belangstelling zullen heb ben voor dit produkt. De prijzen waren ln de voorbije week aanmerkelijk beter dan de week daar voor: de variëteiten noteerden van f 1,80 tot f 17,40 per 100 stuks tegen f 3 tot f 7,50 voorheen. Peen De Katwijkse peen was ook deze week weer aan de markt, een 20 i 30 kisten per dag. We verwachten deze week een vergroting van de aanvoer. Enkele par tijtjes gingen al voor export weg. De prijzen waren niet slecht: van f 40 tol f 78 voor eerste soort en van f 31 tot f 44 voor tweede kwaliteit- alles per 100 kg. Van rabarber was slechts een matige aanvoer. Ze werd verkocht voor f 6 f 18. Spinazie kwam in behoorlijke hoe veelheden en ging weg voor f 23 tot f 39 voor eerste soort en voor f 7 tot f 10 voor tweede. enkele reeds van de koude grond. De kwaliteit was betrekkelijk goed. Evenals van de peen was de aanvoer nog niet zo groot. De notering was voor A 1 van f 48 tot f 80, de A 2 van f 15 tot f 55, de B 1 van f 33 tot f 51, de B 2 van f 11 tot f 47 en de C 1 van 33 tot 34 per 100 stuks. Aardbeien gingen weg voor f 0,58 tot f 0,77 per doosje van 150 gram. Slauien werden afgedrukt voor f 20 tot f 29 kwaliteit. Komkommers, bij geringe voer, werden verkocht voor f 30 a f 40 per 100. Spitskool, ook bij een geringe aanvoer, deed van f 27 tot f 30. Radijs waarvan de kwaliteit aan het teruglopen is, was aardig in prijs, werd verkocht voor f 1,70 tot f 13,90 per 100 bos. Soep groenten deden het met slecht, w tenminste iets beter geprijsd dan vorige week. De grote drukte aan de veiling zal nog wel even op zich laten wachten. Veel zal ook afhangen van de wcersomstandig- Schipper Jacob van Beelen schenkt burgemeester Duiker een vaatje haring. Foto D. Kruyt. LEIDERDORP Clubavond Dagucrre Gisteren had de Leid er dorpse fotografenclub haar olubavond. Aller eerst werd een bestuursverkiezing ge houden; de aftredende bestuursleden, de heren Goldberg, Reyneveld en De Gunst waren niet meer herkiesbaar. Nie mand stelde zich echter kandidaat voor de functie van voorzatter; da heer Gold berg nam op zich voorlopig dan nog maar aan te blijven. Tot secretaris werd ge kozen de heer F. Beurze en tot penning meester de heer H. van Leeuwen, Verder werd de laatebe onderlinge kleu rendia wedstrijd van hat seizoen gehouden; de dia's werden door de leden zelf ge jureerd. De uitslag was als volgt: 1 D Goldberg 629 punten, 2. C. v. Hoek 625 p. 3. S. J. Spaans 623 p., 4. P. Kruver 614 p., 5. P. v. d. Sterre 612 p.. 6. F. Beurze 555 p., 7. H. v. Leeuwen 548 p„ 8. F. Viertel- hausen 548 p.. 9. T. v. d. Bosch 514 p., 10 J. Bloemendaal 497 p. Spreekuur burgemeester Deze week is hot spreekuur van de bur gemeester niei woensdag-, doch donder dagavond va-n half zeven tot acht uur NOORDWIJK Northgo-ruiters De Northgo-ruiters hebben hun zilveren jubileum gevierd met een groot aantal ia wedstrijden. Zij hadden daartoe de be- schikking over 't Varkensbos --- J- - - Nachtegaallaan. De uitslagen: Nieuwelingen: 1. mej. V. d. Gugter. met Violetta, Irene ruiters: 2. L. Marbu: Mia, Northgo ruiters; 3. mej. Rie Kareis met Wilfried, Kon Emma ruiters; 4 mej Dorrepaal met Bobbie. Irene ruiters. Dressuur klasse B: 1. P v. d. Marei mei Vobiena. Kon. Emma ruiters: 2. A. v Duijn met Maluta, Northgo ruiters: 3 mej. V. Ruiten met Cherry, Boekhorst ruiters; 4. W. Schal kers met Excellent. Kon. Emma ruiters. Dressuur klasse C: 1. mej. A. Barnhoorn met Sil, Northgo ruiters; 2. mei A. Vliet met Zampa, Northgo ruiters. Cspulieproef1. T. v. d. Gugten met Sonja, Irene ruiters; 2. L. Marbus met Mia, Northgo ruiters; 3. K. Uitendaal met Perrol, Boekhorst ruiters. Springklasse B: 1. mej. A. v. Vliet met Zampa, Northgo ruiters; 2. N. J. Wilk met Cocktail, Kon. Emma ri 3. mej. W Schalkers met Excellent. Irene LISSE Philatelic* vergaderde Maandagavond werd in Oase een druk bezochte vergadering gehouden van Philatelica. Voorzitter Gehrels, die later op de avond werd herkozen, bracht ver slag uit van de landelijke vergadering. De heren J. B F. van Hamme en H. de Jong werden tot bestuurlslid gekozen in plaats van de heren Van Wickeren en wijlen Van Schie. Er werd een herken ningswedstrijd gehouden in postzegels, ontdaan van hun land van herkomst en zegelwaarde. Met respectievelijk 26 en 25 punten wonnen de heren Gehrels en Verhoeff. De zomerrondzendingen zul len worden georganiseerd door de heer Deelen. Men kan zich voor toezending bij hem opgeven of bij secretaris Hoo- gervorst. Doe Open Ook in Lisee werd meegedaan aan de Doe Open-j\etie voor de vluchtelingen Het plaatselijke comité organiseerde de sleutelveriooopactiie, songfestivals en *'lmavonden. Het totaJe bedrag van alle Jeze manifestaties was f 1.980.19. Het co mité dankt alle gevers en medewerkers. Pink ster zangen TAE OEROUDE Oegstgeester Willibrofdkerk bij de laatste verjonging -L' van al haar groen ontdaan was gisteravond tot NCRV-studio be vorderd. Een programma van Pinkster-liederen, uitgevoerd door groepen kinderen van de plaatselijke Hofdijck- en Koningin Juliana-scholen, het Hervormd kinderkoor te Oegstgeest, een NCR V-zanggroep en de zeer veel grote zanglustigen, werd daar opgenomen ter uitzending op Pinkster maandag van half tien tot tien uur 's avonds. samenstelling week dus in zoverre de vaak toegepaste af, dat deze keer de zang van kinderen en een kleine groep geroutineerde vocalisten een blaas-orkest ing. Dat reeds om negen uur allfcs in len en kruiken was, is dan nog een speciale vermelding waard. Kees Denik, de minzaam gemoedelijke, door wie men zich gaarne laat gezeggen, had het trouwens niet zo moeilijk, ten- te in dat ene avonduur niet. De kin deren en de Hilversummers herhaalden toen, wat ze in de nog lege kerk reeds de microfoon pasklaar hadden ge- Die zanggroep van gevormde toonvaste, gepolijste stemmen zong oude liederen, :oals van Seth Kalwitz alias: Sethu6 Calvisius de Leipziger Thomas-cantor m en bij 1600: Daal, Schepper, Heil'ge Geest, daal af, van Michael Praetorius: Wij bidden U, o Heil'ge Geest. Het mooi ste vonden we, ook qua uitvoering Kon- ad Koppels Duits Gloria. In de beide lerste zangen werd de homogeniteit min if meer vertroebeld door één of twee tremulerende mannenstemmen. Kinderen De kinderen zongen „Daal op ons, o Heil'ge Geest" heel gaaf en zuiver. In ..Maak Gij Heer. zo hoog en rein, in ons hart uw woning" bleef de'klank welis waar even beschaafd, maar de gelijkheid leek ons hier wat minder stabiel. We zaten, al luisterend, over de gewilligheid van de muziek te pein zen. Zo'n melodieus Haydn-liedje over een jongeman, die een nonnetje poogt te verleiden (Liebes Madchen, hór mir zu) leent zich, zonder protest, Pinkster-gebruik. En het klinkt Over de samenzang der groten was Kees Denik verwonderlijk gauw tevreden. Een enkele aanloop, daar na wat aanwijzingen en correcties, een herhaling van een paar couplet ten en de zaak was opname-rijp. Denik wekte op tot gelijk-zingen, nadat de onzichtbare heer Akkerman aan het andere einde van de draad op het al te voortvarende enthousiasme van enkele dames had gewezen; hij verklaarde het nut van blijmoedige gezichten enzo meer. Doch de waarschuwing, toch vooral dui delijk de woorden uit te spreken, bij an dere gelegenheden zo vaak herhaald, kreeg dit Oegstgeester publiek maar een enkele keer, tegen het eind, te horen „Verhef, verhef uw zegezangen", „Geest des Heren, kom van boven" en het mooie „Ruis o Godsstroom der genade" vorm den het samenzang-programma. Hans Boelce begeleidde aan het orgel dat a.s. donderdagavond tegen „UDO" speelt, is als volgt samengesteldTj de Wit. W. J. Verboog, G. Blansjaar. P. Pauw, D. Goddijn, D. van du Mey, A Stravers, P. Lagas, P. van du Mey, A Soet, C, v. d. Kraan en reserve A. Stier- De opstelling van UDO: W. Werkho- em Hakker, G. v. Leyden, P. v. Leyden, Josemans, v. d. Maat, Den Hollander, De Groot, M. Werkhoven, Smit, Bogaards. bollenhandelaren, die vandaag in Hillegom is gehouden, heeft de minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous, een rede uitge sproken waarin hij met voldoening vaststelde, dat de laatste tien jaar het volume van de Nederlandse uitvoer met ongeveer 125 procent is gestegen en sinds 1953, toen wij weer geheel op eigen benen stonden, met bijna 70 procent. Van primaire betekenis voor deze exportgroei achtte de minister de gunstige afzetmogelijkheden in het buitenland door de algemene econo mische expansie in de wereld. Volgens de gegevens van de OEES is het nationale produkt van de OEES- landen van 1950 tot 1959 gestegen mei circa 45 procent; de invoer nam toe met 75 proeent. Nederland heeft op e redig deel van de invoermogelijkheden beslag gelegd, aldus de minister. De vrij making van de handel tussen de Bene- n de intra-Europese han- het kader van de OEES als in het kader van de EGKS en de EEG, en ten slotte ook de tariefsverlagingen, die in het GATT zijn tot stand gebraent, zijn van positieve betekenis geweest voor de uitvoer van ons land. De minster wees erop, dat het deel van de industrieprodukten ie uitvoer van Nederland is opgelopen 50 procent voor de oorlog tot 70 procent nu. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een stijging van de uitvoer var elektrotechnisch materieel en vervoer- materieel, machines en chemische pro dukten; daartegenover staat een klei ner aandeel van de voedingsmiddelen en van textielprodukten. De vergroting van het exportvolume is het resultaat van veel krachtsinspanning, waarbij de bloembollen-exporteurs nog voor extra moeilijkheden stonden, omdat lange tijd de invoer van deze prdukten, die tot luxe worden gerekend, in vele landen was gelimiteerd Overleg Wat de toekomst betreft ziet het naar uit. dat wij over de te venvachten ontwikkeling allerminst pessimistisch behoeven te zijn. indien het Neder landse bedrijfsleven zijn inspanningen niet verslapt, aldus de minister. Voor zelfgenoegzaamheid is echter geen plaats. Het blijft noodzakelijk de positie te ver sterken en zich steeds weer af te vragen, of de mogelijkheden voor een dergelijke versterking zijn uitgeput. „En dan geloof ik niet, dat we kun nen zeggen, dat het Nederlandse export apparaat reeds een graad van perfectie heeft bereikt, die weinig mogelijkheden tot verbetering openlaat", aldus de mi nister. Als factoren van verbetering zag hij meer coördinatie en overleg en beter uitbuiten van reeds opgedane ervarin gen. gemeenschappelijke reclame, sales promotion en marktverkenning. Groter geheel Naarmafe de economische Integratie van West-Europa voortschrijdt, moeten wij de oplossingen van nationale pro blemen steeds meer in het kader van het grotere geheel nastreven, hetgeen de mogelijkheden tot het voeren van een eigen nationale politiek begrenst. Door verlaging van het kostenpeil en bundeling van krachten moet het be drijfsleven zich sterk maken om de diepe ingreep van de integratie op het economische leven van ons land met suc ces op te. vangen. In de overgangsperiode is het geboden zich te weer te stellen wanneer Nederlandse belangen in het gedrang komen of worden geschaad. Dit gevaar is tot nu toe het grootst gebleken in de landbouwsector, omdat het desin tegratieproces daar het verst is voortge schreden. Wij hebben op dit terrein niet alleen te maken met belemmeringen aan de grens, maar ook met" andere binnen landse beschermende maatregelen, aldus de minister. De bewindsman zei te verwachten, dat de goederenstromen door het op heffen van de tariefbelemmeringen aan de binnengrenzen en de invoering van een gemeenschappelijk buitentarief dat ln doorsnee hoger ligt dan bet Ne derlands tarief, zich sterker op de Euromarkt zullen gaan oriënteren. Wij dienen echter te vermUden, dat deze ontwikkelinggaat ten koste van de handel met derde landen, omdat de activiteiten door de positie van het Euromarktgebicd In belangrijke mate naar buiten moeten zijn gericht. West- Europa heeft belang by intensieve be trekkingen met de rest van de wereld en bü een verdere voortgang van de internationale vrijmaking van de han del De regeringen van de EEG-landen moeten blijven streven naar een rege ling van de betrekkingen tussen de zes en de zeven en tevens trachten in rui mer verband tot een regeling van de internationale economische betrekkin gen te komen, aldus de minister. Juist omdat wij in een aantal sectoren wereldwijde belangen hebben, moeten wij voorkomen, dat de handelsstromen zich zodanig gaan verplaatsen, dat waar devolle economische activiteiten worden aangetast en schade wordt aangericht. De minister is van oordeel, dat met een regeling van de Europese problemen, die het gevolg zijn van het ontstaan van de zes en de zeven, niet moet worden ge wacht tot de EEG zich ten volle heeft ontplooid. Hij acht het dan ook verheu gend. dat door de recente ontwikkelin gen weer perspectief wordt geboden ten aanzien van de verhouding tussen de Benoeming Met ingang van 1 augustus is mejuf frouw M. van der Boom, directrice het bejaardentehui benoemd in gelijke functie aan het Her vormd bejaardencentrum te Hillegom. Collecte Zonnehuizen De volgende week wordt ten bate van de vereniging Het Zonnehuis, de vereni ging die christelijke verpleging beoogt van langdurige zieken, van alle leeftijden, een collecte gehouden. Er zijn thans vier Zonnehuizen. Men telt nog 20 000 personen in Nederland die door gebrek aan Zonne huizen onvoldoende verpleging ontvan gen. Voor de vluchtelingen De federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, afd. Hillegom, maakt be kend, dat de opbrengst van de collecte tijden6 het bloemencorso ƒ305.61 heeft opgebracht. De huis-aan-huis-inzameling voor het zelfde doel bracht het mooie bedrag van 2112.14 op. Zowel de jongeren van de „Doe Open Aotie", die de eerste collecte verzorgden, als de heren van de P.T.T., die de andere collecte tot een succes brachten, past een woord van oprechte dank, evenals de in woners, die hebben bijgedragen aan de collecte en daarmede een daad van barm- wenhoorn, hartigheid stelden voor de vluchtelingen. HILLEGOM heeft gouden bruidspaar VOLGENDE WEEK donderdag Is het echtpaar Arle van den Bosch en Wll- helmina van den Bosch—Ras, Ambacht straat 76 te Hillegom, vijftig jaar ge trouwd. Het Is wel op een heel speciale manier, dat de heer Van den Bosch, die in Hazcrswoude opgroeide. In Hillegom terecht kwam. Na zün militaire dienst tijd was hU bij een kameraad uitgenodigd in Hillegom. Toen hij op het punt stond naar Hazerswoude terug te keren, kwam de tijding, dat cr een prinses was geboren. Arle bleef in Hillegom feestvie ren en od dat feest ontmoette hij Wil- helmina Ras. Het huwelijk werd gezegend met drie zoons en zes dochters, die allen zijn ge trouwd. en in de omgeving van Hillegom wonen. Er zijn 39 kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. ALPHEN AAN DEN RUN Scholieren gevallen Bij het aar huis fietsen raakten de sturen van twee scholieren gistermiddag op de Steeksterweg in elkaar, waardoor de jongens kwamen te vallen. De veer tienjarige M. Boot uit Bodegraven werd op advies van dokter Plattesehor naar een Gouds ziekenhuis vervoerd daal- hij zijn rechter onderarm had gebroken Dierenmishandeling Veehouder Kranenburg aan de Land- lustweg merkte gisterochtend dat een van koeien me» de kop was vastgebon- aan een poot, waardoor het dier ilang in zeer pijnlijke houding op het land heeft moeten doorbrengen. De politie zoekt de daders van deze laffe daad. Damkampioen Gelderblom van de Alphense Dam club is gisteravond damkampioer. van Alnhen geworden door te winnen van der Endt van H.D.C De bruidegom, die thans wat slecht van gehoor is, heeft het niet altijd even ge makkelijk gehad in zijn werk. Als voor zitter van diverse verenigingen heeft hij er mede toe bijgedragen, dat de sociale voorzieningen verbeterd werden. Als bloemistenknecht werkte hij onder meer 28 jaar bij de firma Veldhuyzen van Zan ten. Het echtpaar is meelevend lid van de Hervormde Gemeente van Hillegom. WARMOND Benoeming Met Ingang van 1 oktober a.s. is tot onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Warmond benoemd mejuf frouw J. W. Lutgendorff te Katwijk RIJNSBURG Jonge Kerk Vanavond komt de Jonge Kerk bijeen in de consistorie van de BetheLkenk. Ü6. en mevrouw Ouwehand, die beiden in Zuid-Afrika werken onder de Bantoes, zullen spreken over: Rassendiscriminatie. (Advertentie) Voor KOELKASTEN RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - Rijnsburg OPEL REKORD 1956 l.z.g.st. Elk deskundig onderzoek toege staan. Prijs 2950.—. Te bevragen St. van Rossumstraat 7, Rijnsburg. Telef. 4481. VisseHj golfjes DE HARINGVISSERIJ VAN de loggervloot verloopt de afgelopen et malen uitstekend. Prachtige vangsten zijn er nu al aan het begin van de ineuwe teelt gemeld. De vloot vist dus blijkbaar op het goede „plekje' in de noordelijke Noordzee. De goede vangsten lopen feitelijk paralel met de voorspellingen van de biologen, die nogal moed hadden voor de haring visserij in de noordelijke Noordzee. Uiteraard hebben de goede vangsten hun invloed op de prijzen doen gelden. Deze daalden onmiddellijk, zodat er gistermiddag al haring voor 50 tot 60 cent per stuk aan de karretjes te koop was. Algemeen wordt verwacht, dat de haringprijs reeds donderdag het niveau van 25 tot 30 cent per stuk zal hebben bereikt. Woensdagmorgen kan namelijk worden gerekend op een aanvoer van 600 kantjes haring in Katwijk, 360 in Vlaardingen en ruim 2200 in Scheveningen. De importeurs van verse vis uit Duitse verse zeevis tan worden vas*e- Duitsland zitten een beetje in moei lijkheid. Het contingent voor de im port van vis uit Duitsland 1 s nu al uitgeput. Dit betekent, dat zij het tot 1 juli zonder Duitse vis moeten doen, hetgeen moeilijkheden oplevert, om dat de aanvoer van verse vis in de Nederlandse havens door tamelijk geringe vangsten van de trawlers en het uitvallen van vele trawlloggers, die op de vleetvisserij zijn overge schakeld, niet erg groot is. Daarom zullen er nog deze week be sprekingen in Den Haag worden gevoerd tussen deskundigen uit Duitsland en Ne-I derland over de vraag of er niet Joh. van Wolfswinkel juM een nieuw invoercontingent Stuurmansdiploma De commissie vakopleiding visserijbe drijf heeft het bestuur van het VlsseriJ- schap geadviseerd een stuurmansdlploma voor de beperkte zeevisvaart ln te stel len. Het diploma zal verplicht moeten zyn voor de stuurlieden van de vissers vaartuigen van 20 tot 80 ton. Reeds eerder is een dergelijk advies uibgebracht voor het verplicht stellen van een stuurmanediploma beperkte zeevis- vaart voor schepen van 20 tot 50 ton. Dit veroorzaakte stormen van protest onder de eigenaars van dat soort kleine scheep jes. Heft Viscserijschap wees toen het ad vies voor het geven van een nieuw advies terug naar de commissie vakopleiding vis serijbedrijf. Jongen gered De 14-jarige Peter van Duivenbo- den, afhouder van de Scheveningse logger „Adriana Jacoba" heeft zater dag in de haven van Aberdeen een 10-jarige Schotse jongen van de ver drinkingsdood gered. De jongen, die niet zwemmen kon, viel in de haven. Peter sprong hem onmiddellijk na en wist hem binnen enkele ogenblikken te redden. Dit was er De IJmuiderise visafslag word maandag kisten verse vis. Voor de eerste losbeurt voorzien van een totale aanvoer van 6865 werden er gelost: 500 kisten schelvis, 215 wijting. 716 gul en kabedjauw, 935 ha ring. 2000 makreel. 335 koolvis, 8 tarbot, 1895 stijve kabeljauwen. 190 diversen en 750 kilo tongen. Voor de tweede losbeurt: 135 schelvis, 24 gul en kabeljauw. 1140 schol, 72 tarbot. 4577 diversen, 125 stijve kabeljauwen en 25 000 kilo tongen. Er kwamen vijf trawlers, zeven loggers en negenenveertig kotters aan de mankt. De schepen De VL 7 kwam maandag aan de markt met een vangst van 30 wijting, 110 schel vis, 60 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 140 haaring. 510 makreel. 50 diversen en 150 schelvis; de Ariadne ÏJM 18 zorgde voor 10 wij ting, 60 schelvis, 80 gul en kabeljauw. 230 koolvis, 65 haring. 425 makreel, 30 diversen en 20 schelvis; de IJM 211 voor 40 wijting, 40 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 40 hairing, 530 makmeel. 5 diversen en 330 stijve kabeljauwen; de Elie Chcniviero IJM 32 voor 55 wij ting. 100 schelvis. 100 gul en kabeljauw. 30 koolvis, 120 haring, 160 makreel, 50 diversen en 275 stijve kabeljauwen; de Siadt Enchuysen KW 82 voor 20 wijting, 100 schelvis. 75 gul en kabeljauw, 340 makreel 45 diversen en 430 stijve kabeljauwen; de IJM 207 voor 15 schoL 5 tarbot, 10 schelvis, 85 gul en kabeljauw. 5 makreel, 20 diversen en 75 stijve kabeljauwen. De prijzen Voor rondvls waren de prijzen maandag uitstekend. De grote schelvis noteerde 38 tot 57. grootmiddel ƒ33 tot ƒ48. kleinmiddel 33 tot 45. pennen 38 tot f 43 en braad 48 tot 37 per kist van 50 kilo. Haring ging weg voor f 14 tot 24 en makreel voor 13 tot 25 per kist van 50 kilo. De tongen liepen voor alle soorten van 1.80 tot 3.20 per kilo. De scholprijzen waren hoger dan die voor schelvis. De kabeljauwprijzen waren redelijk en ble ven behalve de kisten grote kabeljauw berieden 100 maar boven 70 per 125 En vandaag? De trawler Maria van Hattem IJM 10 komt vandaag aan de markt met een vangst van 100 schelvis, 115 wijting, 140 makreel. 25 wijting, 90 gul en kabeljauw. 100 koolvré, 25 diversen en 220 stijve ka beljauwen; de KW 171 Jan Marie zorgt voor 980 kisten verse vis, de VL 16 voor 1000 kisten, de HD 87 voor 290 kisten en de IJM 210 voor 310 kisten verse vis. Bovendien waren de trawlers Toronto IJM 97. Medan IJM 57 en Francina KW 153 nog met onbekende vangsten fchuis- stomond. Weer hektrawlers In Duitsledn is thans de hektrewler vrijwel een algemeen aanvaard vissers vaartuig geworden. De Haneeatischen Hochseefischerei A.G. heeft bhans een hekitrawler in Bremerhaven besteld van maar liefst 1300 brt Het schip moet voor jaar 1961 gereed zijn. Het wordt gebouwd door de Schiffbau-Gesel lscha ft Urrter- weser A.G. Deze werf bouwt ook de fa- briekstrawler „Sëgefisch" voor dezelfde rederij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11