„Onvoorwaardelijke overgave vertraagde Duitslands val Amerikaanse ambassade was 8 jaar „in de Russische ether" MILITAIRE BALANS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Begin van metro kost f 51 miljoen Zij n bandopnemers ongewenste vrijbuiters in de ether? Geen misverstand meer met Nederland Grote meerderheid voor president De Gaulle 505 9 MAANDAG 30 MEI 1960 oor* kapitein B. H. Liddell Hart grondige opleiding hadden ontvangen in Engeland, het Kanaal over en landde in Normandië. De invasie was begonnen. Succes zou zeker niet uitblijven, als de Anglo-Amerikaanse troepen zich snel zouden kunnen nestelen op een bruggenhoofd, dat groot genoeg was voor een massale aanvoer van reserves en materiaal. Daarna moesten de door de Duitsers opgeworpen barricades dan nog worden weggevaagd. Als dat eenmaal was gebeurd, lag praktisch geheel Frankrijk open voor de volledige ge motoriseerde invasie-legers, die zouden dan oog in oog komen te staan met een Duitse Weermacht, die voor het grootste deel op paardentractie was aangewezen. De Duitse verdediging was tot ineen- storting gedoemd, tenzij de Nazi's er in zouden slagen de aanvallers in de eerste dagen van de invasie in zee te drijven. Dank zij de verlammende tussenkomst van de geallieerde luchtstrijdkrachten, kon het oprukken van de Duitse tank- reserves naar het invasiegebied sterk worden vertraagd De „Luftwaffe" was in dit gebied verreweg in de minderheid, want tegenover één Duits vliegtuig ston den er niet minder dan dertig van de ge allieerden. Zelfs indien de invasie in Normandië al aan de kust tot staan zou zijn gebracht, dan nog zou de ondergang van Duitsland zeker zijn geweest, omdat de geallieer den de superio.iteit in het luchtruim aangrepen om massale aanvallen op Duitsland zelf te richten. Tot 1944 waren de beloften, die het stra tegische luchtoffensief had ingehouden, niet ingelost. Men had totdien de resul taten van de bombardementen in hoge mate overschat, want zij hadden in wer- I kelijkheid niet zoveel afbreuk gedaan aan de produktie van munitie en evenmin was men er in geslaagd het Duitse mo reel te breken en de bevolking rijp te ma ken voor de overgave, zoals aanvankelijk in het geallieerde kamp was verwacht. Als massa was het Duitse volk immers te zeer in de macht van zijn tyrannieke lei ders en het individu kon nu eenmaal niet capituleren voor bommenwerpers, die hoog in de lucht overvlogen. LAM GELEGD Maar in 1944'45 maakten de gealli eerden een aanzienlijk beter gebruik van hnn macht in de lucht. Zij legden tegen acties van Duitse zijde lam en de vlieg- taigbemanningen zagen kans met een steeds-stijgende precisie hun opdrachten uit te voeren. Nu werden werkelijk voor de oorlog vitale punten aangevallen en met succes gebombardeerd. Nu werden sleutelposten van de Duitse oorlogspro- duktie vernietigd. En in het Verre Oosten bleek ook de geallieerde overmacht in de lucht door slaggevend voor de ineenstorting van 1 Japan te zijn, zelfs zonder gebruik te ma ken van de atoombom! Het voornaamste obstakel op de ge- ailieerde weg naar succes werd, toen het getij eenmaal ten gunste van hen was gekeerd, een barricade, die zij zelf hadden opgeworpen. De geallieerde leiders eis ten (onverstandig en kortzichtig) de „on- voorwa'ardèhjke overgave". Deze twee woorden weraen in de laatste oorlogs jaren Hitiers grootste hulp. Door daar mee te schermen kon hij zijn greep op het Duitse volk behouden en een soort gelijke taktiek volgden ook de Japanse oorlogsleiders. Indien de geallieerde topfiguren zo ver standig waren geweest een zekere be lofte In hun vredesvoorwaarden te leg gen. dan zou Hitiers greep op de massa al lang voor 1945 heel wat losser zijn ge- worden. Drie jaar tevoren hadden afgevaardig den van de overal in Duitsland verspreide anti-Nazi-beweging aan de geallieerden te kennen gegeven, dat zij het plan had den de Hitler-kliek uit het zadel te sto ten en daarbij waren de namen genoemd van vele leidinggevende militairen, die bereid waren aan een dergelijke „putsch" deel te nemen, mits zij enige zekerheid kregen over de geallieerde vredesvoor- waarden. Maar toen, en ook later werd In Italië legden de terugtrek kende Duitsers door het opbla zen van bruggen etc. de geal lieerden nog vele moeilijkhe den in de weg. Op deze foto: generaal Eisenhower (2e van links) bij het inspecteren van vastgeslagen noodbrug. hun geen aanwijzing of verzekering in e richting gegeven, en daarom werd ;t voor hen wel bijzonder moeilijk zich »n 7.0'n sprong in het duister te wagen ONNODIG Zodoende werd deze „onnodige oorlog" >k nog onnodig verlengd en werden in de volgende jaren miljoenen mensenle- nodeloos opgeofferd. Bovendien deed de „vrede van 1945" slechts een nieu- dreiging ontstaan, en pakten de wol van een nieuwe oorlog zich zelfs al De onnodige voortzetting van de oorlog met de „onvoorwaardelijke overgave" als gebiedende eis der geallieerden, bracht alleen Stalin winst, want de Russische dictator verwierf daardoor de hegemonie jor het communisme in Midden-Europa. De politiek van „onvoorwaardelijke rergave" deed niet alleen de oorlog lan ger duren, maar was bovendien fataal de vooruitzichten od een goede en stahiele vrede. Ofschoon dit alles veel weg heeft van :n Dolitieke fout, was het toch in wer kelijkheid een grandioze strategische mis stap. De directe verantwoordelijkheid lag bij Roosevelt en Churchill, maar in de vaarding van zo'n onverstandige en kortzichtige eis, werden zij gesteund door de gevoelens van het volk. De geallieerde strategen verzuimden tegen deze dwaze formule bedenkingen aan te voeren, tot dat de ervaring ging leren, welke nadelen tegenover stonden. Uiteindelijk werd eis tot „onvoorwaardelijke" overgave" stilzwijgend losgelaten bij de onderhande lingen met Japan GEEN BLUNDERS Generaal Patton leidde de in vasie op Sicilië, nadat hij in Tu nesië zijn sporen reeds had verdiend. van de tweede rang en het is ook twijfelachtig of de koers, die zij eei kele maal in hun gedenkschriften hebben aangegeven, ook werkelijk tot een ver korting van de oorlog zou hebben geleid Het waren de gecombineerde indus triële overmaoht en de superioriteit op het gebied van de militaire bevoorrading met de hulp van een machtige zeevloot.' het succes En het militaire leiderschap had niet :oveel effect op de verhaasting van de loop van het gunstige getij. Op zijn best waren de geallieerde ge neraals in staat tot op zekere hoogte de grootscheepse slachting te voorkomen, die in 1914—18 tot de massale vernietiging van het ..mannen"-dom van vele naties had geleid. Het militaire leiderschap was echter nergens meesterlijk in de ware zin van het woord. De weinige generaals, die aan geallieerde kant, af en toe een vonk van briljantie toonden, bleken bij hun vol gende stap weer in staat te zijn tot het begaan van grote blunders. MEER EER Het is ook duidelijk, dat sommige ge neraals meer eer voor zich hebben op geëist (of door hun volgelingen hebben 1 opeisen) dan waarop zij recht heb- en dat zij ook meer klachten over geallieerde bondgenoot hadden, dan waartoe zij eigenlijk het recht hadden. eert generaal Alanbrooke (bij monde van Bryant), dat hij de man was, die de strategie ontwierp, die tot de overwinning leidde, dat hij de Amerika nen dwong de strategie te volgen en dat het doel ervan was „een gelijktijdige nval uit Engeland en uit Rusland te lanceren". Hitier zou dan niet in staat zijn te antwoorden „omdat zijn strategi sche reserves ten zuiden van de Alpen Bryant verzekert zijn lezers ook, dat Alanbrooke deze' strategie had geformu leerd en zelfs de loop er van had voor speld, toen hij Chef van de Imperiale Ge nerale Staf werd. Dat was in december 1941. Maar het dagboek van Alanbrooke verschaft ons geen enkel bewijs, dat hij beschikte over de kwaliteiten om zo ver vooruit te zien, en om zo'n subtiel ont werp te maken Dat eigen dagboek laat wel zien, dat zijn voornaamste doel toen was „het Middellandse Zeegebied weer voor het scheepvaartverkeer naar het Verre Oosten open te stellen." Een nauwkeurig onderzoek van Alan- brooke's dagboek heeft bovendien aan getoond. dat hij maar heel traag tot ver dere activiteiten in het Middellandse Zee gebied overging en twijfelde aan het sue- KRITIEK In juni 1942 was hij gekant tegen de door Roosevelt en Churchill voorgestelde landing in Frans-Noord-Afrika, omdat hij aan de praktische waarde twijfelde. Pas later aanvaardde "hij deze plannen. Toen de landing geslaagd was, kwamen er in zijn dagboek stromen kritiek los. Hij klaagde, dat de opmars naar Bizerta en Tunis niet snel genoeg ging en wierp daarvan de schuld op Eisenhower. Zijn kritiek bp het langzame tempo was ge rechtvaardigd, maar het laat ook zien, dat hij toch niet zo'n subtiel en ver-voor. uitziend strateeg was. als later werd be weerd. Want de traagheid van de on in Afrika bood (van geallieerde zijdt gewild 1 aan Hitler en Mussolini de kans hun grote versterkingen naar Tunesi over te brengen. Daar isoleerde de ge allieerde zeemacht de strijdkrachten de „As" en werden zij volkomen In gesloten in mei 1943 tot overgavi dwongen. Hierdoor kwam Sicilië bloot te liggen voor een geslaagde geallieerde inv Er was daar praktisch geen verdediging achtergebleven en slechts dank zij dit feit kon de invasie van Sicilië en van de rest van Italië, waarop Alanbrooke zijn zin- IE Op 6 juni 1944 begon de invasie in Normandië, een operatie die een voor de geallieerden uiter mate succesvol verloop had. i had gezet, i rvol verlooD heb- Voorts was er in de voorafgaande win- •r een conflict gerezen tussen Alan brooke en de Amerikaanse chefs van sta- onder leiding van generaal Marshall, lan de operaties in het Middellandse Zeegebied een einde wilden maken, einde reeds in 1943 de invastie in Norman- e kunnen beginnen. IRONIE ironie wilde, dat juist de langzi opmars in Tunesië hun hoop tot „nul" duceerde en de Amerikanen met tegenzin tee akkoord deed gaan, dat de vol gende stap tegen Italië gericht moest zijn Alanbrooke wilde), aangezien het te laat was om nog in dat jaar met dc isie te starten. Het was meer de lo- van gebeurtenissen, die voortsproten tijdverlies dan de logica van bewij: voering, die dus de geallieerde strategie deed omzwaaien naar een inval in Italië Maar hoewel aan de wens van Alan brooke gevolg was gegeven, werd hl) al spoedig teleurgesteld door de langzame opmars na de landing, en hij gaf uiting de teleurstelling in hernieuwde kri tiek op de Amerikaanse leiders. Hun memories laten er aan de andere ant twijfel over bestaan of Alanbrooke ên Churchill wel zo van ganser harte stemden met het aanvaarde plan om invasie van Italië in 1943 de inva Frankrijk in 1944 te laten volgen. Hun twijfel en hun verdenkingen dat de Britten maar al te graag het „Kanaai"- tuur hadden willen overslaan, krij gen nog meer grond door sommige pas sages uit het dagboek van Alanbrooki Zelfs nog in oktober 1943 schrijft hij, dat hij van Churchill een brief heeft vangen waarin gevraagd wordt „de stra tegie weer te verleggen naar de Middel landse Zee, ten koste van het Kanaal" en hij merkt op: „Ik sta in vele opzichten zijn kant." Volgende keer: Nog meer generaals geanalyseerd Sophia Loren bestolen Juwelen ter w aarde van twee miljoen Uit de Londense woning van de Italiaanse filmster Sophia Loren zijn zaterdagavond juwelen ter waarde van ruim twee miljoen gulden gesto len. Onbekenden zijn, terwijl zij af wezig was om haar man, Carlo Ponti, van het Londense vliegveld af te halen, de woning binnengedrongen en hebben een tas met juwelen ont vreemd. Sophia Loren verblijft in Londen voor de verfilming van Bernard Shaws „de Miljonairse". Instituut onderzoekt verschijnsel oorlog Het de afgelopen week in Noordwijk gehouden internationaal artsencongres ter voorkoming van oorlog heeft heeft besloten een coördinerend instituut op te richten. Dit instituut dient op weten schappelijke wijze het verschijnsel oorlog te onderzoeken en moet de resultaten van zijn onderzoekingen openbaar maken. Een resolutie van deze strekking, inge diend door de heer J. Fieyra (Nederland) werd met algemene stemmen aanvaard. In de resolutie wordt voorts in over weging gegeven „in diverse landen aan te dringen op de stichting van regionale onderzoekïrugscentra die in nauwe samen werking met universiteiten en weten schappelijke onderzoekers bepaalde fa cetten bestuderen, de uitkomsten van de onderzoekingen openbaar maken en de resultaten eveneens doorgeeft aan het coördinerend instituut". (Van een onzer redacteuren) Nog deze week zal de Rotterdamse ge meenteraad definitieve vorm geven aan een belangrijk deel van het metro-plan. Ter tafel ligt namelijk een voorstel van burgemeester en wethouders om het ge projecteerde tracé op de rechter Maas oever goed te keuren en tot uitvoering van diit deel van het project te beslui ten. In verband hiermee wordt tevens gevraagd een krediet van 51 miljoen (zijnde de geraamde kosten) te voteren. De metro-verbinding op de rechter Maasoever zal langs het Weena, de Cool- singel en de Schiedamsedijk worden ge leid. In dit gedeelte zullen vier stations worden opgenomen: „Centraal Station", „Stadhuis", „Beurs" en „Leuvehaven". De gehele verbinding tot de rivier zal onder gronds worden uitgevoerd. We hebben er zo geen era in, maar steunt daarbij op het feit dat uitvoe- eigenliik plegen toe strafbare han- ring van werken door de auteurswet delinaen wanneer we met onze bra' is beschermd. Bij het maken va ve bandopnemer muziekjes ofwel grammofoonplaat moet hele concerten uit de ether plukken via onze radio of ons televisietoe stel. „Nou, maar daar zijn z voor," zegt u wellicht, „als neem je het op elke WKfKÊt hono- auteursrecht betaald worden aan componist, tekstdichter en uitvoe rende artiesten, maar indien radio of juist televisie zulk een plaat weer willen tets uitzenden, zijn zij ook telkens v kon taling van auteursrechten schuldig en er wordt terdeg» op toegezien dat dit geld wordt betaald. Wie in het openbaar kunstwerken van anderen wil uitvoeren (dit geldt niet alleen voor muziek, maar ook voor toneeluitvoeringen, declamatie enz.) moet auteursrechten betalen. Feitelijk is het ook verboden om in openbare gelegenheden (bijv. hotel of café) televisiefilms te laten aan staan, wanneer er de zin „Alleen voor ontvangst in de huiselijke kring" bij geprojecteerd wordt. Dit zijn allemaal kwesties van ver schuldigd auteursrecht en dat is ook maar goed, want anders zouden de hier tegenop gekomen. Zij kunstenaars nooit aan hun trek komen en zou hun oeuvre gemeengoed worden. Maar wat doen nu de zgn. „toonja- gers" of „geluidsjagers", die de ether afstropen met hun opneemapparaat? Vrolijk en wel uitvoeringen „stelen". Daarom probeert de Duitse vereni ging het gebruik van een bandopnemer met licentiegelden belastbaar te stel len. M.a.w.: de rechten dienen betaald te worden, zelfs voor herhaling van programma's in de huiselijke kring. Theoretisch heeft men natuurlijk ge- de praktijk is in deze heel je er later nog eens fijn naar luiste ren." En dat is nu net het strafbare feithet overtreden van de auteurswet. Heel dikwijls wordt het nog er ger: men draait zo'n bandje eens af in de klas op school, voor een visitekring. op een club- of verenigingsavond. Wat kan daar nu voor kwaad in schuilen? Ook gebruiken amateur-filmers graag zo'n bandje met uit.de ether geplukte muziek als achtergrondgeluid bij hun vakantiefilms. En in wezen is dat alles strafbaar. De Duitse vereniging Commentaar Stralende bruid Dikke rijen kinderen, wuivend met vlaggetjes, wachtten zaterdagmiddag „hun tante Itannie" aan de ingang van de Lambertuskerk te Rotterdam op, de huwelijksvoltrekking als lijk, een stralende bruid aan de arm van wat sterker. haar bruidegom naar buiten kwam. De Duitse vereniging van geluidsja- Voorafgegaan door strooistertjes en gers, die het tot een proces ziet komen, gevolgd door bruidsmeisjes wuifde Han- verweert zich natuurlijk dapper en Lips, televisie-omroepster bij de publiceert wat zij kan, om het grote -- - °l' publiek voor haar zaak te winnen. KRO en nu mevrouw Scholten gewor den, met het bekende televisiegebaar dat haar bepaald beroemd maakte bij de Nederlandse jeugd, haar kleine vriendjes en vriendinnetjes toe. Bij de huwelijksdienst, geleid door pastoor Maas, hadden drs. E. H. J. van Waesberge, voorzitter van de KRO en pater Leopold Verhagen assistentie ver- „Tante Hannie" droeg een smaakvolle katoen-damasten bruidsjapon met een lange sluier die met twee rozetten was vastgezet. In het Rijnhotel werd een zeer drukbezochte receptie gehouden, waar prof. Kots, oud-voorzitter van de KRO niet ontbrak, noch collega-om- roepsters. Direct ma de receptie ver trok het jonge paar op de huwelijks reis. Zij zullen na de reis in Hilversum gaan wonen. Goede verstandhouding met Malakka minister-president der federatie van Malakka, aan Nederland heeft de rijksvoorlichtingsdienst een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven. Hierin wordt verklaard, dat hij besprekingen heeft gevoerd met de Neder landse minister-president en dat zij beiden daarbij hun grote voldoening hebben uitgesproken over de goede verstandhouding tussen de twee landen. ven verzekeringen. Ten slotte kwam men overeen, dat beide landen het peil hunner diplomatieke missies zullen verhogen tot dat van ambassades. In het bijzonder werd met de Neder landse minister van buitenlandse zaken gesproken over de verhouding Nederland- Indonesië, waarbij'de laatste opnieuw verzekerde, dat Nederland geen enkele bedoeling heeft Indonesië te provoceren en al het mogelijke zou blijven doen om incidenten met de republiek Indonesia te vermijden. De minister-president van de Federatie van Malakka was voldaan met de gege- VERKIEZINGEN IN ALGERIJE: DE EUROPESE en Mohammedaan se kiezers die hun stem hebben uitgebracht in de Algerijnse kanton nale verkiezingen welke zondag in de steden en vrijdag en zaterdag op het platteland zijn gehouden, hebben met overweldigende meerderheid de Algerijnse politiek van president De Gaulle gesteund. Dit blijkt uit dc nog onvolledige lijst met ultelagen die vanochtend werd bekendgemaakt. Voor 304 van de 452 ze tels in de kantonnale raden z(jn de uit slagen: 188 gekozenen steunen de politiek van De Gaulle, 71 gekozenen zijn voor stander van een Frans Algerije. Verder zijn er 34 niet-politieke afgevaardigden gekozen en elf liberalen en iinks-georiën- teerden. 197 van de gekozen kandidaten 107 zün Euro- In het centrum van Algiers zijn op de lijst van mevrouw Lagaillarde 31.273 van de 40.268 stemmen uitgebracht. Alle zes zetels in dit district zijn aan de kandida ten van deze lijst toegevallen. Mevrouw Lagaillarde, de echtgenote van de gearres teerde officier die de opstand tegen het bewind van De Gaulle leidde, had zich opzettelijk kandidaat gesteld om de po pulariteit van haar man te kunnen aanto nen en door een overvloed van stemmen te kunnen demonstreren tegen het beleid van de Franse regering. Uit de gang van zaken tijdens de ver kiezingen is gebleken, dat de invloed van de nationalistische rebellen afneemt. De verkiezingen verliepen zonder incidenten ondanks dreigementen van de rebel- was de opkomst op het platteland re- Bij zijn vertrek naar Londen verklaarde de minister-president gisteren op Schip hol zeer tevreden te zijn over zijn ver blijf in Nederland. „Het misverstand om trent de kwestie Nederland-Indonesië is uit de weg geruimd," vertelde hij. Ook is gesproken over de weigering der regering van Malakka om landingsrechten te ver lenen aan twee Nederlandse Dakota-trans- portvliegtuigen van de Marine-Lucht vaartdienst die van Nederland onderweg waren naar Nederlands Nieuw-Guinea. De premier verklaarde dat deze zaak opge lost is. In het kader van de hulpverlening door de Verenigde Naties aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden is reeds een Ne- derlandse deskundige op het terrein van irrigatiewerken naar Malakka onderweg. De minister-president prof. dr. J. E. de Quay, was bij het afscheid 28 konjjnen doodgebeten. Op het erf van een tuinder aan het Oosteinde te Wateringen heeft een hond het afgelopen weekeinde 28 konijnen doodgebeten. Van de hond is geen spoor te vinden. De politie stelt een onderzoek in. delijk. Gemiddeld heeft ongeveer 55 pro cent van het kiezerskorps zijn stem uitge bracht. Toch is het aantal kiezers niet groot ge noeg geweest om nu zonder meer grote waarde aan deze verkiezingen te hech ten. Bovendien heeft een belangrijk deel van de Algerijnse bevolking geen kandi daten gesteld. In Algiers viel de opkomst het meest tegen: 35 procent van het aan tal kiezers 0ing ter stembus. zijn ontvanger te draal- geschonken. Het wapen be- stond vlak Plotseling hoorde hjj i complete mlnlatuur- de Amerikaanse ambassade bekende stem en riep na enig zender.. Wat de Russen, dank schenk" hing. in Moskou heeft gehangen luisteren stomverbaasd zijn zij deze splonnagemethode het Russische „ge- dat de Amerikaan Cabot collega's toe: „Dat is Ken- allemaal te weten zijn ge- Lodge vorige week tijdens 't nan" (de toenmalige Ameri- komen, debat In de Veiligheidsraad op kaanse ambassadeur in Mos zo dramatische wijze voor het kou). De Britten waarschuw vortllcht bracht, als verweer den onmiddellijk de Ameri- tijdens de Moskouse minister- tegen Russische aanvallen op kanen. die de kamer U achterhalen In de kamer fkkanne functionarissen ra- het apparaat hing heeft terdag aan een groep verslag- Amerlkaanse spionage Kennan i uit de lucht, Is indertijd dank onderzoek onderwierpen conferentie in 1947. de toen- wkeurig malige Amerikaanse minister radio-telegrafist buitenlandse zaken, ge luisterapparaat neraal George Marshall, ge- de Britse ambassade In Mos- ontdekten. In een houten af- Iogeerd. Toen kou ontdekt. beelding van het Amerikaan- Moskou kwam. Op een goede dag In 1953 se wapen, dat de Russen ln zat 'n telegrafist van de Brit- 1945 aan de Amerikaanse gevers een collectie Russische spionage-apparaten laten zien. Daaronder bevond zich een miniatuur televislecame- twaalf bU acht centl- *rïll°''h!'|llI' d°or "Prnhir 1 ambassade in Moskou wat bassadeur Harrlman, hadden studeerkamer en lijn bureau knop beelden kon opnemen. We sijn benieuwdhoe deze strijd zal aflopen, want het is niet onmoge lijk dat het tot een proefproces komt, waarin dan de vraag in het alge meen zal moeten worden beant woord: zijn bandopnemers luchtpi- raten ofvormen zij een onschul dig vermaak? Maar ook: ondervinden de kunste naars werkelijk schade door het toe nemende gebruik van bandopnemers of niet? De geluidsjagers zelf voeren aan, dat hun bandjes de uitvoerin gen niet bestendigen: ze worden gauw genoeg weer uitgeveegd door andere opnamen die daardoor een ai even zeer tijdelijk leven krijgen. We zullen moeten afwachten wat hier aan 't langste eind trekt: de theo rie of de praktijk! se vrouwen zingen Morgen, dinsdagavond kunt u tussen 7.05 en 7.45 uur in de AVRO-rubriek „Koorklanken" luisteren naar het Haags Vocaal Vrouwenensemble en het Residentie-Vrouwenkoor. Onder leiding van Arthur Orobio de Castro zingen deze koren werken van Zoltén Kodély en Leos Janacek. Medewerking wordt verleend door de mezzosopraan Gonne Poirrié, de harpiste Rosa Spier en de fluitiste El len MacGillavry. k vanavond 0 Aart Romijn schreef voor de NCRV een Pinksterhoorspel, getiteld „Ik wouik wil", dat u vanavond tussen 8.20 en 9.30 uur onder regie van Wim Paauw kunt horen over Hilversum I. Direct daarna is er een reportage uit Brussel: u kunt dc toespraken horen welke onze koningin en koning Boude- wijn houden tijdens het galadiner ten paleize. Om 10.15 uur een kwartiertje Belgische muziek van Stehman en om 11 uur voortzetting van de rubriek ov«- elktronische muziek. De VARA begint het avondprogram ma met een half uurtje zigeunermu- ziek. Om 8.36 uur volgt dan het eerste klankbeeld van Joop Söhne over emi granten in Australië en tussen 9 en ÏOJO uur is er een concert: Beethovencyclus door het Concertgebouworkest onder leiding van Eugen Jochum. U hoort de ouverture op. 62, de symfonie no. 6 (Pastorale) en de symfonie no. 2 in D. Om 10.40 een uitzending gewijd aan Is- raël, welke begint met een lezing door dr. W. Drees die het land bezocht. Programma voor morgeo 31 MEI 1940 7 45 Morgengebed praatje 12 Gram 12 30 Land- en luinbouwmeded 12 3 Lichte mui 12 50 Bezoek HM Koni*» aan België 13 Oo Nw» 13 15 Zonnew„. van het land 14 45 Gevar progr 15 50 Grant 16 00 V d zieken 16 30 Ziekcn'lof 17 00 V d Jeugd 1,7 40 Beursber 17.45 Regerings- uite: Nieuw-Gulnea-Kronlek. door mr dr H J Roethof. 13 00 Lichte muz 18 30 Klankbeeld over ld 19 00 NW» 19 10 Act 19 25 Me- mojandum '.9 30 Gra 20 45 In het begin aarde, lezing 21 05 H M Koningin telling) 20 30 Gra schiep God Hemel Alt en orgei 22 15 aan België 22 25 Boekbenpr 22. Gezin en huwelijk, lezing 22 Sio Kamermuz 23 10 Gram 23 55—24 00 Nvs Hilversum II, 291 m. 1007 kc/». AVRO 7.00 Nw* 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8" - - - 9 00 Gym mg 9 15 Gram bespr 10 00 Gram 10~50 V d I Orgelspel 11 15 V d zieken 12 00 Carillon- 12-20 Regerlngsuitz: draaiorgelmus juz voor de lan uinbouwmeded 12 33 Lichte iw 12 30 Land. Beursber 14 00 Kamermuz n Schoolradio 15 00 Licht pt teursprogr 19 00 Park Koorzang 19 45 Journ 20 00 Nws 20 05 Toe spraak n a.v de 13e Algemene Volkstel ling 20 0B Gevar progr 20 45 Planorecital 2'. 20 Sevllla op zondag 21 35 Lichte muz 21 55 Darwmuz 22-30 Nws beursber en SOS-ber_ 22 43_ De toferstaf van het woord. lezing 23 00 Gra Televlileprogr. lelgië NTS: 20 15 Journaal. bezoek HM de 20 55—23.30 Veel

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9