HEBT U EEN FLAT EN 3 Veranderingen in Sowjetzone? Hoofd Rijksluchtvaartschool legt de leiding neer Hervormde Zending begint een nieuw pionierswerk SOCIALISTISCHE BOND BUITEN ZIJN BOEKJE Luchtspiegelingen Eichmann zou bedwelmd zijn voor ontvoering Vrijheid van voorlichting fundamenteel recht ELSEVI ERSISkblad Met dit al is de begroting voor de komen de drie jaren op 1850 miljoen gulden ge fixeerd, zulks nog met een uitdrukkelijke reserve ten aanzien van verhogingen of suppletoire begrotingen indien bepaalde zaken zouden tegenvallen. Hetgeen zy zeker zullen doen. Met deze forse verhoging zijn wy dus zover, dat niets aan de oude situatie is veranderd en dat leger en luchtmacht be neden het bereikbare peil moeten worden uitgerust. er reeds jaren voor gewaar- énniaal dit punt zou worden i de defensicleiding het roer i omgooien en een gedeelte Wij hebben schuwd, dat bereikt, indiet vin dé^niid'dclen voor vernieuwing zou zoe ken in de rationalisatie van bet bedrijf. Dit is niet gebeurd, zulks ten detrimente van de strijdkrachten en van onze veiligheid. De nota geeft in dit opzicht geen enkele hoop op verandering. De dcfensielciding heeft volstaan met het fixeren van de begroting op de politiek bereikbare hoogte en met het berusten in het dan nog bestaande tekort aan middelen. Een triest beeld. De inhoud van de defensienota doet tekort aan de gestelde verwachting en is niet in overeenstemming met de ernst van de situatie. VRIJ NEDERLAND De lange weg van tekenschrift naar alfabet is voor wat de humor betreft vergeefs ge weest: de cartoon heeft de vertelde anekdote van het papier verdrongen. Behalve dan op de laatste pagina's van de Hollandse geïllus treerde weekbladen. Daar vindt men nog de Revue van schoonmoeder en het Panorama op 6toute jongetjes. Een telling bracht aan het licht dat de totale woordenschat van deze mopjes slechts 500 verschillende woor den omvat. Sinds Swift is al vaak het idee geopperd om boeken door het toeval te laten schrijven: typende apen zullen na eeuwen onzin getypt te hebben eens de Mei van Gorter afleveren. Maar het overweldi gende aantal mogelijkheden maakte de uit werking hiervan onmogelijk. De grapjes echter die uit 40 woorden bestaan, geput uit een voorraad van 500, kunnen wel met dit procédé elektronisch vervaardigd wor den. De automatische vertaalmachines be schikken al over een apparaat dat uitmaakt of een stukje tekst zinvol is of niet. Voor onze elektronische moppentapper moet er dan nog een humorfilter in serie geschakeld worden die de grapjes er uit zift volgens het simpele kriterium (zoals die geïllustreer de bladen gebruiken)een verhaaltje is een grap wanneer de laatste alinea niet logisch aansluit by het vorige. Helaas kan er geen machine om deze moppen lachen, maar daar hebben we dan nog de mensen voor. Wedstrijd voor gevangenen Het Britse ministerie van binnenland se zaken heeft bekendgemaakt, dat ge detineerden in de Engelse gevangenissen voortaan aan puzzel- cn andere wedstrij den mogen meedoen, mits de uitgeloof de prijzen niet „kennelijk ongeschikt" zijn, zoals b.v. een reisje naar Zwitser land of een „cruise" in de Caribische Een zomjagsblad heeft onmiddellijk een wedstrijcNiangekondigd „alleen voor gevangenen". Alle inzendingen moeten op gevangenispapier zijn geschreven. De prijs is tien pond sterling. Niet eens met de huidige gang van zaken D E heer K. J. A. Meester heeft de leiding van de op het vlieg veld Eelde gevestigde Rijkslucht vaartschool neergelegd. Bijzonderheden over de rede nen die de heer Meester hiertoe hebben genoopt zijn nog niet be kend. Hij zou echter de verant woordelijkheid voor het beleid bij de R.L.S. niet langer willen dra gen. De heer Meester is thans met ziekteverlof en bevindt zich in zijn woning te Paterswolde. Als zijn plaatsvervanger treedt op de heer W. Lekay. De Rijksluchtvaartschool is op 1 januari 1946 opgericht Zij heeft ten doel de opleiding tot verkeersvlieger te verzorgen. Deze opleiding wordt sinds enige jaren gegeven op het vlieg veld Eelde, waar ook de bureaus al gemene opleidingszaken en bedrijfs administratie zijn gevestigd. Binnen kort zal de school de vijfhonderdste leerling afleveren- De R.L-S. heeft niet alleen Neder landse verkeersvliegers of geleid maar ook Belgen, Oostenrijkers, Indonesiërs en jongelui van de Nederlandse Antil len- Eerste directeur is geweest de heer J- A- Bach, oud-verkeersvlieger der K.L-M. en K.N.I.L.M., daarna is een driehoofdig directorium ingesteld dat werd gevormd door de heer K. J- A. Meester, Th- J. van Midde en L. A- de Lange steld. De heer De Lange is onlangs be noemd tot directeur van het Nationaal luchtvaartmuseum op Schiphol, dat 17 mei jl. officieel is geopend. De heer Van Midde geniet nog wachtgeld. De R.L.S- was aanvankelijk, wat de opleidingen betreft, verdeeld over Gil- ze Rijen en Ypenburg. Toen de militaire belangen botsten met de belangen van de opleiding voor de burgerluchtvaart is het schoolbedrijf Ypjnburg, waarvan de heer Van Midde de leiding had. overgeplaatst naar de luchthaven Rot terdam, en het schoolbedrijf Gilze Rijen naar Eelde. Thans is de gehele opleiding op Eelde geconcentreerd. Naar verluidt kan de heer Meester zich niet meer verenigen met het tech nisch beheer v\i de vloot van 60 vlieg tuigen op Eelde. Als gevolg van oliestollingen konden 18 Saab-Safir lestoestellen in de afgelopen weken niet vliegen. Ook andere gebeurtenis sen hebben op Eelde tot grote interne spanningen geleid- Samen met de Rijnse Zending Naar binnenland van Nw.-Guinea (Van een onzer medewerkers) „Is het verantwoord mensen daar naar toe te zenden? Zijn de secretarissen er van overtuigd, dat hun leven daar geen gevaar loopt?" Dat waren vragen, die in de raad voor de zending werden ge steld toen gevraagd werd of de raad er zijn goedkeuring aan kan hechten om zendingsarbeiders in te zetten in een gebied van Nieuw-Guinea, dat nog nooit door blanken betreden werd en waar het gouvernement dus nog geen daadwerkelijk gezag uitoefent Het betreft hier Drie bergbeklimmers uit communis tisch China hebben woensdag de top Roemair van de Mount Everest bereikt. Zij heb gedurende zyn verblijf ben deze prestatie volbracht langs de land. Ergens ten zuiden noordelijke helling van de hoogste berg dia liggen nen. De Evangelisch Christelijke kerk wil hier naar toe, tezamen met zen- dingsarbeicers van de Hervormde en de Rijnse Zending. Enige malen is Ds. Doe- mainoem daarvoor in Wuppertal geweest en onlangs was de directeur der Rijnse Zending om dit plan te bespreken in Oegstgeest. De Duitsers hebben toegezegd voor dit plan drie zendelingen beschik baar te zullen stellen, één die voor de verbindingen zal zorgen en in Hollandia zal wonen en twee, die zullen pionieren in het binnenland. De Papoese Kerk stelt één of twee predikanten en een timmer man beschikbaar. Wij zenden dokter W. H Vriend, een jonge man die voor kort als zendingsarts op Timor werkte. Met de 15 dragers, die mee zuilen gaan, wordt dat straks een hele kara vaan. Nog in dit najaar hoopt men al deze mannenn met kleine vliegtuigjes van de Missionary Aviation Fellow ships over te brengen naar het binnen land. Dan begint het grote avontuur. In twaalf dagmarsen, grotendeels door onbekend gebied, hopen zij het punt te bereiken waar nmen zich zal vesti gen. Daar zullen zij de eerste maan den in eenvoudig ehutten moeten wo 13 heeft nen" Door de ,ucht worden ze be Neder- voorraad. De levensmidde'en meegenomen zend- en ontvanginstal- latie zullen ze daarbij in verbinding blijven met de kust. <4 kamer kinderen? Dan hebt u een Superfroster nodig! SUPERFROSTER 90 liter-absorptie systeem. Tegen advies van drie vakcentralen Uitkering voor wilde actie bij de busondernemingen (Van onze sociaal-economische hadden zich duidelijk van de ac tie gedistancieerd en elke staker wist, dat hij voor eigen rekening redactie) DE socialistische bond van ver- voerspersoneel, de N.B.V., heeft besloten toch uitbetaling te doen aan zijn leden, die deelge nomen hebben aan de wilde sta king bij enkele busondernemin gen in de maand januari. Het ging om een 24-uurstaking bij de N.B.M., de W.S.M. en voor een deel bij de B.B.A, De bonafide vakorganisaties beva bevalt u beter Beva, betere yakkleding past bij ieder beroep (f M.. Krimpvrij door Sanfor 1 Vreemder achten de beide bonden het echter, dat de N.B.V. hierop nog se is ingegaan, dat men de andere bonden het voorstel deed toch maar tol ?n bepaalde uitkering over te gaan. Men Is het er toen over eens gewor den, de drie vakcentralen om advies te vragen. Maar alvorens de vakcentralen zaterdagmorgen haar afwiizend advies uitbrachten, had de N.V.B. vrijdag reeds besloten tot uitkering 307) Als de herfstdagen en -avonden koel zyn en het zeewater nog zyn warmte bezit, schynen verwijderde kusten soms in de lacht opgeheven, schepen zjjn vreemd vervormd en vuurtorens op grote afstand verto nen soms twee lichten boven elkaar. Niemand, die lang aan de waterkant heeft vertoefd, zal één van deze ver schynselen nooit hebben opgemerkt En wat vele incidentele bezoekers van onze kusten zeker ts opgevallen, is het verschijnsel dat de horizon de ene dag veel meer naby schijnt dan anders. Men wyt dit vaak aan de verbeelding, maar ten onrechte. Want op deze dagen waarop er een groot verschil in temperatuur be staat tussen de lucht boven het land en die boven zee, worden de licht stralen omgebogen. In het algemeen zyn de lichtstralen in onze atmosfeer recht, maar als er dicht b\| het water oppervlak een laag warmere lucht aan wezig is, fungeert deze by wyze van spreken als lens, die de stralen opwaarts buigt. Dit betekent, dat de horizon dichter- by, komt. HU schynt niet dichterbU. maar hU is in werkelykheid dichter bü. want door de opwaarts gebogen stralen kunt U slechts een gcringei deel van het bolvormige aardopper vlak zien. En omgekeerd, als er bo ven het water een laag koudere lucht hangt, buigen dc lichtstralen zich naar beneden, zodat U de hori zon verder ziet, d.w.z. in dat geval kan uw oog een groter deel van het aardoppervlak bestrUken. Dit is ge- TOCH IS HFT ZO! makkelyker voor te stellen, wanneer U zich indenkt, dat deze lichtstralen dus enigszins met het aardoppervlal meebuigen en dus later de gronc (of de zéespiegel) raken dan een rechte of opwaarts gebogen lyn. De hier in de aanhef genoemdt vervormingen van bepaalde beelden ip zee, vinden eveneens haar oor taak in afwykingen die de lichtstra len ondergaan. Deze vervormingen tyn echter schijnbaar, terwyl de ver wijdering of naderbU-treding van de horizon werkelykheid is en met ge zichtsbedrog niets uitstaande heeft. Het sterkste voorbeeld van gezichts bedrog levert de luchtspiegeling, een verschijnsel dat eveneens berust op abnormale straalkromming van het licht als gevolg van belangryke tem peratuursverschillen in de lucht Boven de ondergrond kan men in de verte dan de hemel in de onderste luchtlaa, weerspiegeld zien zodat het iykt also: meren en plassei worden waargeno men, het bekende waandenkbeel van dc verdorstende woestynreizi gers. Ook kunnen omgekeerde lucht spiegelingen worden waargenomen of objecten die boven de schynbare horizon ïyken te zweven (omdat in dit laatste geval het onderste gedeelte van deze voorwerpen niet te zien is tengevolge van de kromming van het aardoppervlak) Nu we toch zo in de luchtspiege lingen verkeren, kunnen we ook wel eens vertellen, dat de Theems eigen- lyk een zyrivier van dc RUn is. staakte. De bonden hebben nog geprobeerd )or de betrokken personeelsleden tot ;n soepele verrekening te komen van de gemiste dag. Deze aktiviteit bij de werkgevers leek aanvankelijk succes te hebben, maar een weinig gelukkig op treden van de socialistische bond, de N.B.V.deed de poging mislukken, al dus schrijven de prot. chr. bond en de r.k. bond in een circulaire aan hun le- Een aantal leden van de N.B.V. blijkt zich daarna tot het hoofdbestuur van hun vakorganisatie gericht te hebben om alsnog een uitkering te verkrijgen. Een vreemd verlangen, omdat de orga nisaties de wilde staking duidelijk had den afgekeurd en vooraf hadden ge waarschuwd daaraan geen deel te ne- Argentijns blad geeft bijzonderheden Onthullingen verwacht bij proces blad La Razon is Adolf Eich mann de Duitse oorlogsmisdadi ger, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van miljoe nen Joden, op 11 mei door agen ten van de Israëlische geheime dienst ontvoerd uit Vicente- Lopez, een voorstad van Buenos Aires, waar hij met zijn vrouw en vier kinderen woonde. Eich mann zou bedwelmd zijn en daar na overgebracht naar het ge bouw van een Joodse organisatie Vincente-Lopez. Onder valse papieren, waarop zijn naam Ricardo Clemens werd vermeld, is hij op 21 mei aan boord van een particulier Israëlisch vlieg tuig uit Argentinië gevlogen. Waarnemers in Buenos Aires zUn ovei het algemeen geneigd het verslag var La Razon als juist te aanvaarden Er Sociale functie van de pers Conflicten nog in vele landen Komend najaar zal aan meer dan 80 landen, die in de Assem- Voor alles zal een klein vliegveld moe ten worden aangelegd, waarvoor drie 5 maanden zijn uitgetrokken. Dan kan oter materiaal worden aangevoerd en kunnen enkele huizen- worden gebouwd. Ais het zover is kanzijn, een ontwerp-verklaring in de rvrouw^nr^vanade'0Duftse0^nnpapSoere zake de vriJheid van VOOrlich- zendingsarbeiders en ook mevr Vriend ting worden voorgelegd. Vorige met haar twee kleine kinderen zullen dan maand heeft een grote meerder- worden overgeplaatst. En dan begint het ,nn j- i;j nieuwe werk, waarnaar allen die er bij held van landen, die lid Zijn van betrokken zijn met enige spanning uit- de economische en sociale raad. zien. Een onbekende taal zal m°eten ij Qok Ne- worden geleerd en dan zal met woorden |a" Ontwerp vastgestelduok rie door onze zendingsarts met- „Zijn de secretarissen er van overtuigd dat het leven van deze mensen daar geen gevaar loopt?" De secretarissen konden op deze vraag men. niet zonder meer een bestlgend ant woord geven. Zij zijn echter van mening, dat het feit, dat van meet af aan de blanke zendingsarbeiders ook Papoese predikanten worden ongezet het gevaar, mocht dit er zUn. wel sterk vermindert. Immers deze Papoese collega's zullen veel beter dan de onzen de „adat", de levensgewoonten van deze nu nog on bekende binnenlanders onderkennen en dus waarschuwen wanneer de blanke recht zendingsarbeiders, onbedoeld, door ver keerde handelingen zich in gevaar be geven. derland heeft de tekst aanvaard Een zo grote mate van overeen stemming, waarin tenslotte al leen het SoWj et-blok het isole ment verkoos, is sedert 1948 op dit terrein niet meer voorgeko- Dit betoogde de heer J. Meyer, di recteur internationale organisaties op het departement van buitenlandse ken, Wat doet men met ons zendings- geld? Pioneert onze zending nog?. Trekt zij nog naar onbekende ge bieden? Het zijn vragen die nogal eens worden gesteld. Welnu hier gaan we pionieren. Om te beginnen zal er 40.000.— per jaar voor nodig zijn! De Raad voor de Zending heeft goed gevonden, dat dit geld hier voor wordt uitgetrokken. Zoals hij in diezelfde vergadering ook 50,000,— no teerde om drie of vier jonge Papoese predikanten, met hun vrouwen, voor drie jaar naar Nederland te laten komen om hier verder te studeren, zodat ze straks te 1 hun kerk zullen kunnen vertegenwoordi- gaan, zonder het door deze bond zelf gen op grote oecumenische conferenties. ^^ch^^'S,l,V"tN.v"vk"e%a,d° d'e ,8e me' ?0ed" uitkering van de socialistische bond af- {[gn j„ carr De prot. chr. en de r.k. bond vervoerspersoneel achten deze uitke ring niet in overeenstemming met de betrouwbaarheid, waarop de bonafide vakbeweging aanspraak mag maken. Men acht de uitkering ook niet ver antwoord tegenover de overgrote meerderheid der leden, die zich niet tot ongeorganiseerd optreden heeft la ten verleiden. Voor de kaderleden die een week lang bijna dag en nacht ge werkt hebben om de wilde acties zo veel mogelijk te beperken, wordt de uitkering een niet te verteren beleid genoemd. 5.000.— wordt uitgetrok- lunchcauserie jaarvergadering van de Nederlandse Journalisten Kring, welke zaterdag in het Slot Zuylen aan de Vecht werd gehouden. In deze ontwerp-verklaring wordt het :cht om vrijelijk de waarheid te zoe ken als een onvervreemdbaar en fun damenteel mensenrecht geproclameerd. Hierbij is gedacht aan de sociale func tie Van de pers. De journalist treedt niet alleen op voor zichzelf, hij verte genwoordigt zijn lezers. Het leerstuk Azie bestaat het daaruit, dat men vooi alles zich los wil maken van het feite lijke monopolie van een buitenlands Dersbureau voor de nieuwsvoorziening van de eigen pers. Ook in vele andere landen bestaan conflicten tussen over heid en pers. Conflictsituaties Zonder een oordeel uit te spreken vermeldde de heer Meyer, dat uit de drie delen van ons koninkrijk de laat- redacteur van De Volkskrant werd uit een bericht krijgt, het subjectief oordeel een beslissende rol kan spelen. vergroot de verantwoordelijkheid degene die voorlicht. Heeft de be richtgeving over het schilderen van ha kenkruizen op een synagoge in Duits land dc golf van incidenten ln tal van landen alleen maar begeleid of eerder teweeggebracht?" zo vroeg de heer Meyer zich af. Openingswoord Bij de opening van de Jaarvergade ring heeft de aftredende voorzitter mr. M. Vrolijk o.m. gesproken over enkele spanningen, welke zich in het afgelopen jaar tussen de rechterlijke macht en de pers hebben voorgedaan. Hij vroeg zich af, of het geen aanbeveling zou verdie nen dergelijke kwesties voor te leggen aan de bemiddelingscommissie. be staande uit functionarissen van justitie en politie enerzijds en journalisten an derzijds, welke onder leiding van prof. Langemeyer enkele jaren geleden is in gesteld. Mr. Vrolijk bleek van mening, dat de publiojtejt van rechtszaken met groot verantwoordelijkheidsgevoel dient te ge schieden. „Maar dit neemt niet weg. dal het in elk geval een wonderlijke si tuatie is, wanneer een strafzaak voor de rechtbank een zeer bijzondere publi citeit ten deel is gevallen en de behan deling in hoger beroep daarna plaats vindt met gesloten deuren. Wanneer de tweede instantie dan nog een geheel an der resultaat oplevert dan de eerste, spreekt deze verhouding nog te ster- Het pleidooi, dat zijn collega's van de katholieke en protestantse journalis ten kring onlangs liebben gehouden voo-r een journalistiek baccalaureaat noemde mr. Vrolijk „een aantrekkelijke gedach te". Voorshands kende hij echter hoge re urgentie toe aan de vestiging van de basis-opleiding, zoals die reeds In het verband van de Federatie van Ne derlandse Journalisten Is opgezet, ook in bespreking met de werkgeversorgani- in samenwerking met het Ned gesloten, greep de Federatie (Bijbelgenootschap Ds N. W Ne- r - den Beht derlandse Journalisten Nieuw-Guinea te zenden ten behoeve sele verklaring en naar de Europese van de verspreding van de bUbel en al- conventie voor de rechten van de mens. Icrlei christelijke lectuur. Voor hem zal Zij zou thans stellig de ontwerp-decla- te beginnen een huis met opslag- ratie hebben aangehaald Bij de vernie- Eichmann de vraag sinds de verdwijning van haar i volstrekt stilzwijgen heeft bewaard. Volgens het Weenie blad Nenes Oester- relch Is Elchmanns vrouw na een verbiyf in Argentitnië begin van dit tjaar plotse ling naar Linz in Opper-OostenrUk ge komen, waar zy tot ongeveer een week geleden verbleef. Toen scheen zy de mededeling te hebben ontvangen, dat zy er goed aan deed Oostenryk te verlaten, waarop zy naar Zuid-Duitsland is ge reisd. Vera Eichmann heeft in 1958, zonder dat zij het wist de Israëlische geheime dienst op het spoor van haar man ge bracht. aldus het blad Zy kwam in 1958 uit Argentinië naar Wenen om baar Oostenrykse paspoort te vernieuwen. Agenten van de Israëlische geheime dienst hoorden van haar verblijf in Oos tenryk en volgden haar toen zy naar Argentinië terugreisde. Aangezien zy daar by haar man woonde, kwamen de Israëliërs op die manier achter de ver blijfplaats van Eichmann. Het duurde echter nog twee jaar voor zy hem arres teerden. Onthullingen Een vooraanstaand Israëlisch advocaat, Samuel Tamir. heeft In Tel Avlv ver klaard, dat het proces-Eichmann sensa tionele onthullingen kan opleveren. Mo- geiyk zal blijken, dat de geallieerden schnldig zijn geweest aan „passieve be rusting In de massamoord op de Enropese Joden", zo meende hij. Joel Brand, een Joodse leider in Boe dapest tijdens de oorlog, die vermoede lijk een der hoofdgetuigen tegen Eich mann zal zijn, verklaarde dat de Ierse republiek een van de voornaamste centra van de nazi-beweging is geworden en dat sommige Duitsers, die deze beweging leiden, zich zelf niet ontzien dat onder hun eigen naam te doen De vanuit Ier land geleide beweging heeft vertakkingen in vele Europese en Amerikaanse landen, zei hij Het anti-semitisme en het Hitlerisme zyn blijkbaar van de onderwereld gered en opnieuw geloofwaardige mogelyk- heden is zaterdag od het Amerikaanse Joodse Congres in New York verklaard door dr Goldstein, vice-voorzitter van het Congres Zondagmorgen vroeg Is op de muren van een synagoee In de Brlv-tonwUk van Londen de slagzin: „Ik houd van Eich mann" geklodderd. Premier Verweerd weer actief Ongeveer 5000 mensen hebben ln Bloemfontein premier Hendrik Ver woerd van Zuid-Afrika welkom geheten toen hij per vliegtuig uit Pretoria arri veerde voor het bijwonen van de Unie feesten. t was de eerste verschijning van Verwoerd in het openbaar sinds de op hem gepleegde aanslag van 9 april. Verwoerd werd vergezeld door zijn echt genote en zag er goed uit. Morgen, de 50ste iaardag van de on dertekening van de oprichtfngsacte der Zuidafrikaanse Unie, zal Verwoerd een redevoering houden. Tnvulpuzzel Gevraagd 9 woorden waarin de letter „o" als onderstaand voorkomt. 1 o volksplanting 2 o advertentie 3 o zangwijs 4 o vliegtuigbestuur- 5 o lijdelijk aanzien 6 0 gewapende geleide 7 0 kleurloos, bitter poeder, als slaap middel 8 o boom. ahorn 9 o venterswaar By juiste oplossing vormen de begin letters een zegswyze. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1 nerts, 5 ark, 8 aloë, 9 baan, 10 tin, 11 Talma, 12 adder, 13 Aa, 16 el 18 Hedel. 20 tenor 22 Don, 24 edel, 25 sage, 26 nap. 27 genet. Verticaal: 1 nat, 2 Elia, 3 ronde, 4 te, 5 aal, 6 Rama, 7 knaap 9 bar, 11 teler. 14 keten, 15 Medan, 17 Leda, 18 hol, 19 loge, 21 nep, 23 net, 25 Se. De ziekte van ruimte moeten worden gebouwd. Het is veel geld dat er voor al dit nieuwe werk moet komen. Inderdaad moet komen, het is er nog niet. De raad vertrouwt echter dat het er ko men zal nu de gemeenten kunnen weten waarom het gaat. Begrijpt U nu waarom met het oog op de Pink- stercollecte van elke Hervormde wordt gevraagd: „Geef één gulden meer dan U van plan was?" tiging van twee besluiten van de N T.S baseerde de staatssecretaris van o.. k. en w. zich op de vrijheid van nieuwsga ring en wees hij een monopolistische nieuwsvoorziening af. Enkele artikelen van de ontwerp-verklaring volgen hem daarin. „Naast de zorg voor de overheid, die tastend de juiste weg tracht te vinden, is er een zorg voor de pers, die op de vraag naar het juiste handelen ook nog niet alle antwoordeo gereed heeft. Nie mand zal ontkennen, dat bij de kens uit de voorbanden feiten en de nadruk. van Grotewohl (Van onze correspondent In Bonn) OERICHTEN uit Oostberiijn doen vermoeden, dat er een wisseling op til is in de leiding van de „regering" van de z.g „Duitse Demokratische Repu bliek", de communistische Oost- zone van Duitsland. (Bij de te ruggave van het tot noodlanding gedwongen Amerikaanse „Dako- ta"-transportvliegtuig door de Sovjetrussische bevelhebber in Oost-Duitsland, Jakoebofski, moest zij nog weer eens hardhan dig ervaren, van welk een ge ringe betekenis haar vermeende .souvereiniteit" is.) De premier van de Oostzone, Otto Grotewohl, is opnieuw ziek geworden. Dit heeft het al geruime tijd geui te vermoeden bevestigd, dat hij bin nen afzienbare tijd uit de „regering" zal treden. Het was bij de recente ontvangst van de Sovjetrussische premier Kroestjef op het vliegveld Schönefeld toen deze van de mislukte topconferentie in Parijs op de terugweg naar Moskou in Oost beriijn halt maakte om de Oostduitse communisten te vertellen, dat ze voor lopig nog maar niet op een afzonderlijk vredesverdrag of op een Russiche actie tegen Westberlijn moesten rekenen waarnemers al opgevallen, hoe slecht Grotewohl er uitzag. Hij lijdt al een iaar of wat aan een chronische maag kwaal. Pas twee weken geleden keerde hij in Oostberiijn terug van een langdu rige „Kur" en behandeling in Moskou. Toen Kroest'ef na twee dagen weer af scheid nam van Oostberiijn. ontbrak de man. die hij in Parijs tezamen met Walter Ulbricht. de partijsecretaris der S E D. en feitelijke dictator in de Oost zone zo demonstratief „zijn" vriend noemde. Grotewohls toestand was plot seling weer verergerd. Ingeval van een aftreden van Otto Grotewohl zal hij vermoedelijk worden opgevolgd door de minister van handel Heinrich Rau, die tot de S.E.D. be hoort. (Grotewohl kwam uit de Oostzona- le C.D.U.). Er is ook nog een mogelijk heid. dat Walter Ulbricht naar het voor beeld van zijn baas in het Kremlin naast het partijsecretariaat ook dc leiding der „regering" zal overnemen. Grotewohls aftreden zou hem daartoe een gunstige gelegenheid bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5