Bauogra Grote bewondering voor moed van pioniers Luistert u ook naar Radio Veronica heeft ook Vakbeweging nu nog een taak Dr. W. F. Golterman verlaat de Oecumenische Raad Een woord voor vandaag Noorse kerk tegen dansen op middelbare school de grootóte gave Kanttekening Het nieuwtje zal er spoedig af zijn De Christelijk-Historische Nederlander" heeft aandacht geschonken aan Radio Veronica onder de kop: ,JLuistert u mee, naar Radio Veronica op de vrije zee?" Het blad schrijft: De kinderen „ontdekten" ra dio Veronica op de radio thuis. Dat was natuurlijk zó interes sant dat moeder en vader ook wel mee moesten luisteren. Het programma bestaat uit moder ne muziek, afgewisseld met kor te reclame-verhaaltjes, zoals ook wel bekend van radio Lu xemburg. Hoewel de laatste méér kunst of liever kitsch door de reclame heen zlecht. Daar heeft Veronica nog niet voldoende geld voor, maar dat komt misschien nog wel. We moeten zeggen, de aan kondiging doet het goed: U luistert naar radio Veronica op de vrije zeeVooral die „vrije zee" spreekt tot het Nederlandse hart. En daarbij denk je dan aan vrije handel, vrije reclame, vrije radio, vrije economie, het vrije woord.. Wat zal dat woord gaan in houden? Zal de naam Veronica, de inhoud dekken. U weet mis schien dat volgens de roomse le gende de vrome vrouw Veroni ca aan Christus op de lijdens weg haar doek reikte, zodat de Heer zich het hoofd kon afdro gen. Jezus moet daarop die doek teruggegeven hebbic en toen verscheen daarop een af druk van Zijn gelaat. Men ver moedt dat de naam Veronica Vera ikon waar beeld be tekent. En werkelijk we geloven dat deze radio een waar beeld van de moderne mens en de moder ne wereld zal geven in al zijn naakte armoede en onrust. Het beginsel zal zijn: het commer cialisme, er zal gekeken wor den naar wie het meeste betaalt en naar wat de nassa wil. Dat is erg gevaarlijk voor een mas sa-medium. Nu zijn er óók on der de grote zakenlieden hoog staande figuren, die dat alles zullen al re mm en. We zien nog geen grote onhei len en hebben een zekere waar dering voor de vindingrijkheid en het doorzettingsvermogen van de Veronica-mensen. Mis schien verhuren ze straks ook wel zendtijd aan b.v. de sterk groeiende Pinkstergroepen, die voor de gewone radio (behalve bij Osborn) niet aan de beort kwamen. In het buitenland wer ken deze groepen veel met com merciële zenders. En omdat de ze groepen een wat minder an ti-kerkelijk accent hebben in de laatste jaren valt het allemaal misschien nog wel mee met on ze (roomse-commerciële?) Ve ronica. zijn eenzijdigheid loosheid ons weer duidelijk de waarde doen zien van het ra- diobestel dat we hebben. Na tuurlijk is dat niet volmaakt. Maar de samenwerking daarbij en daarin van overheid, parti culier initiatief, kerk, politieke partij, vakbond enz. geeft toch een zekere waarborg dat de in houd van onze volkscultuur, van ons volksleven uitgedragen kan worden. En dat is een waarde volle zaak, zoals we uit de be zettingstijd weten. Veronica zal misschien de ra dio-verenigingen aansporen hun beste beentje voor te zetten en zo onverwacht nog een positie ve bijdrage leveren. En als het nieuwtje van Veronica af is zal niemand zich mogelijk meer druk maken om dezü vorm van vrije publiciteit. Het lijkt verstandig dat ook de regering de zaak eerst eens zonder stoorzenders aanziet en dat de mensen van Veronica met wijze zelfbeperking en voorzichtigheid .e werk gaan, want in wezen hebben ze, even als b.v. een krant, een maat schappelijke functie en verant woordelijkheid. Het verschil is vooral dat Veronica buiten het Nederlandse rechtsgebied ligt. De anonieme schrijver besluit dan met: Zoals de christenen een wereldse krant, die de komst van het Koninkrijk Gods tegen staat, zullen passeren, zo zullen zij ook een dergelijke radio af wijzen met zijn reclame. Men moet het gezin als het hart van de maatschappij, rein bewaren en houden. van Eiber gen bij N.C.B.-jubileum: bond telt en tientallen gasten kwamen vanmiddag in het Con certgebouw te Haarlem bijeen om de opening bij te wonen van de driedaagse algemene vergadering van de Nederlandse, Christe lijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. De ver gadering had een plechtiger en feestelijker karakter dan andere jaren, omdat de bond thans tevens zijn zestigjarig bestaan viert, 's Morgens had reeds een wijdingsbijeenkomst plaats in de Grote of Sint-Bavokerk te Haarlem, waarin ds. H. S. J. Kalf, Ned. Herv. predikant te Bennebroek, voorging. De middagbijeenkomst werd opend met een rede van de voorzitter, de heer J. van Eibergen. Hij gaf in grote lijnen een beeld van de ge schiedenis van ie bond. Hij sprak zijn grote bewondering uit voor de man nen, die in het prille begin van de bondsactiviteiten niettegenstaande ge ringe ledentallen en zeer krappe geld middelen hebben doorgezet. „Men heeft in 1908 volgehouden met 304 le den en dit tegen veel verguizing in. Wie zich dat goed indenkt kan niet anders dan bewondering hebben voor het geloof en de moed van deze pio niers". aldus de heer Van Eibergen. Uit deze tijd dateert ook het in het •Polen geven brieven van de paus terug Een brief van paus Joannes aan kar dinaal Wiszynski die onlangs door de Poolse douane in beslag was genomen, is naar verluidt door de Poolse autori teiten met verontschuldigingen voor het in beslag nemen aan de Poolse kerke lijke autoriteiten overhandigd. De brief werd met een aantal kerkboe ken in beslag genomen toen de Poolse douane in het begin van de maand te Zebrzydowice de bagage controleerde van bisschop Kazmierz Kowalski van Chelmno, die een bezoek aan Rome had gebracht. De brief zou deze week op een bijeenkomst van de gemengde com missie voor kerkelijke aangelegenheden in Warschau, die het incident besprak, zijn teruggegeven. Fic. H. van Andel (AMVJ) secretaris van de jeugdraad Op de vrijdag te Utrecht ge houden maandelijkse vergade ring van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft de secretaris, dr. W. F. Golter man, die benoemd is tot lector aan de theologische faculteit van Amsterdam, meegedeeld dat hij per 1 september ontheven wenst te worden van zijn functie van studiesecretaris van de Raad. De Oecumenische Raad heeft besloten in mei '61 een bijzondere conferentie te beleggen over het thema dat op de assemblee van de Wereldraad van Ker ken in New Delhi (einde '61) behan deld wordt In verband hiermee zullen de kerkeraden opgewekt worden hun aandacht te schenken aan het materiaal ter voorbereiding van deze vergadering die de Raad van groot belang acht Het hoofdthema van de algemene vergade ring te New Delhi is „Jezus Christus, het Licht der Wereld". Ter vergadering van de Oecumenische Raad was voor het eerst als zodanig aanwezig de nieuwe directeur van het IK.O.R., J. W. de Haan. Het bijwonen van de vergaderingen van de Oecume nische Raad door de IKOR-directeur als adviserend lid drukt de band uit die tussen deze organen bestaat De Oecumenische Raad besloot goed te keuren, dat vicaris H. van Andel leider van het AMVJ middelbare-scholieren- werk te Blaricum door de Oecumeni sche Jeugdraad benoemd wordt tot secretaris van deze raad in de vacature ds A. H. van den Heuvel. Ds. A. Dronkers uit Utrecht die als gast aanwezig was, heeft mededelingen ge daan over „interfilm", een Europese organisatie die mede onder stimulans van de Nederlandse oecumenische stich ting Filmcentrum in '55 werd geconsti tueerd en sindsdien de filmbemoeienis sen van de verschillende protestantse kerken overkoepelt. Op de onlangs in Hamburg gehouden vergadering van interfilm is gebleken, aldus ds. Dronkers, hoe moeilijk Chris telijke beoordeling van film is. De film „Het Woord" van Dreyer bijvoorbeeld is in Nederland en Frankrijk aanvaard, maar werd m Duitsland niet gewaar deerd. In Engeland werd de film zelfs verboden- C.h. journalisten bespraken hun opdracht De werkgroep van chr.-hist. jour nalisten heeft zaterdagmiddag in Utrecht een eerste bijeenkomst ge houden, waar over de doelstellingen van gedachten werd gewisseld. De werkgroep stelt zich voor dit te doen in nauw overleg met het dagelijks bestuur van de CHU en na te gaan welke methoden kunnen worden ge bruikt om de christelijk-historische staatkundige gedachten door middel van pers en andere publiciteitsmidde- len te propageren; adviezen te geven ;r pers- en publiciteitsvraagstukken liet kader van de Chr. Hist. Unie, het onderling contact tussen C.H.- journalisten te bevorderen. De vergadering ging akkoord met het voorlopige bestuur, dat bestaat uit de heren B. Buddingh uit Rijswijk, voor zitter, D. F. Houwaart uit Amersfoort, secretaris, H. L. V. v. d. Molen uit Den Haag. P. A. Bouwmeester uit Middel burg en A. J. van Duist uit Hilversum, leden. Mr. H. K. J. Beernink. voorzitter en' mr. J. van Gelder, secretaris van de CHU woonden deze eerste samenkomst leven roepen van allerlei fondsen, zoals de werklozen- en ziekenpot. Deze fond sen, bedoeld als onderling hulpbetoon zijn de grondleggers geweest voor de wettige maatregelen, die wij heden ten dage kennen. Ware deze stootkracht er niet geweest, dan zou het nog te bezien zijn, of we thans zouden kunnen bogen op de huidige sociale wetgeving. Hier is opnieuw bewezen, dat de werknemers zelf.het zijn en het zelf moeten zijn, die de bouwstof in zaken als deze aandra gen. Een opmerking als: het komt zon der mijn medewerking ook wel in orde, is dan ook in wezen vals en getuigend van een groot wanbegrip. Nog bestaansreden? Op de vraag of de vakbeweging in de ze tijd met haar vele sociale verworven heden nog wel een reden van bestaan heeft, zoals sommigen stellen, antwoord de de heer Van Eibergen met een zeer stellig: ja. Er moet nog veel gebeuren alvorens iedereen volwaardig deelhebber genoemd kan worden in de opbrengst van aller arbeid. Spreker noemde in dit verband de invaliden en gehandicapten, de zogenaamde vergeten groepen en de laagst bezoldigden. Het is overigens nog niet zo heel lang geleden, dat wij tegen over een deel van de werkgevers in de strijdhouding stonden, aldus de heer Van Eibergen. ,,De oude Adam leeft nog en bij welk deel hij het meest springle vend is, is daarbij helemaal niet inter- ressant. Hebben wij soms te veel ge loofd in de schone idee van de samen werking? en in het: 't is alles anders geworden? Het is heel goed mogelijk, maar los daarvan: een christenmens heeft te weten, dat hij leeft in een ge broken wereld en dat al het goede al tijd betrekkelijk is en blijft". Het toekomstig -program van de vak beweging Verder afwerkend noemde de heer Van Eibergen ook de loonpolitiek. De bedrijfsgenoten zullen de verant woordelijkheid, die zij in dit opzicht als van nature hebben, ook inderdaad te dragen moeten krijgen. Het bedrijfseige ne zal volledig tot gelding moeten ko- Opbergloods Er zal minder gewerkt moeten wor den met het gemiddelde rendement van de ondernemingen en met de ge middelde lonen van de arbeiders. Er zal meer plaats moeten komen voor individuele beoordelingen. De mens Als de wereld gaat langs de rand van de afgrond, die oorlog heet (en hoe vaak ic dat niet gebeurd de laatste jaren?), dan kan het zo goedkoop klinken, wanneer wordt gezegd, dat toch God de wereld regeert en dat wij daarom gerust kunnen zijn. j Is dat het antwoord op de menselijke angsten en spanningen, waarmee de loop van het wereldgebeuren wordt gevolgd? En degeen, die het zegt, krijgt dan de als verwijt bedoelde vraag te horen: Is dat alles wat u te zeggen hebt? Het kan ook zijn, dat er wordt verzocht om een antwoord op de vraag, of het zo g stoer beleden geloof aan die Godsregering niet de functie ver4 vult van een rookgordijn, waarachter men al die angsten en spanningen wil verbergenMisschien is het goed op deze wijze, steeds weer, rekenschap te moeten geven van de werke-\ lijke inhoud van die o zo gemakkelijk neergeschreven en uit-j gesproken belijdenis, dat God de wereld regeert. Zeker, het staat zeer duidelijk in de Bijbel: „God regeert over de volken" leest u bijv. in Psalm 47. Maar die objectieve mededeling krijgtj pas inhoud, wanneer èn voor de wereld èn voor het leven van de individuele mens zij méér wordt dan een feitelijke constaj tering, namelijk een persoonlijke belijdenis, die rust geeft voor eigen hart en rust uitstraalt voor de ander, die beangst is. En het kan, dit belijden, als u gelooft, dat Christus ten hemel w gevaren en daar de wereld in Zijn hand houdt! MEDELEVEN MET DE PRINS J. VAN EIJBERGEN zelf zal meer centraal gesteld dienen te worden. Spreker vroeg aandacht voor de achterlopers in de eigen kring en voor de achterblijvers in het algemeen. Tegen een wachtkamer had spreker geen bezwaar, maar wel tegen opberg- loodsen. Bij de pensioenfondsen zijn de uitke ringen nog te statisch en de trekkers van inval}diteitsrenten worden nog te veel vergeten. Ook vroeg de heer Van Eiber gen in welke mate de fondsen vooi bouwbedrijf goed functionneren, o een goede vakopleiding bestaat, stemd op de zich wijzigende structuur van de bedrijfstakken, of er voldoende aandacht is voor voorlichting en scho ling in het algemeen en voor de ontwik keling in internationaal verband. Te ontkennen dat de vakbeweging in deze tijd nog een taak heeft, zou gelijk staan met het onmondig verklaren van de arbeider, hem ongewapend in de nog altijd zware strijd zetten. Korter werken De heer Van Eibergen erkende, dat schrijnender tekortkomingen zijn dan de verkorting van de werkweek tot 45 uur. Nu deze zaak ~chter op gang gebracht is, kan er niet meer remmend gewerkt worden. Het is nu een stukje reëel be leid, er van uit te gaan, dat de 45-urige werkweek er zeer spoedig moet komen. Hier geduld te hebben, zal grote scha de betekenen voor de bouwnijverheid. Reeds thans overtreft de vraag naar ar beidskrachten l?et aanbod. Een grotere zuigkracht van andere bedrijfstakken, die wel korter werken, zal een funeste invloed hebben. Voor de bouw war beter hier koploper te zijn. Tenslotte verklaarde de hèer Van Eibergen, dat degenen, die thans een bestaansreden voor de christelijke vak beweging ontkennen, nog nooit begre pen hebben, wat het wezen van de christelijke vakbeweging is. Deze vakbeweging zal de mens hebben te beinvloeden, in de zin, zoals de bijbel dat bedoelt. Zij strijdt voor nü maatschappij-vormen, waarbij niet de vraag naar welvaart overheerst, maar de vraag: hoe komt God, ook door en in ons dagelijks handelen, aan Zijn Het Noorse protestantse-christe- lijke dagblad „Dagen" stelde dezer dagen zijn kolommen open voor kerkelijke kringen om protest aan te tekenen tegen het dansen op de middelbare scholen. Volgens een 29 BeEufvuY"nl"«°mtaetopa°l.=ar ma» en Bjn vst»rniicïa Ze keek naar de wandelende men- W die ovei^ he? ond^gesfoven plankier^ liepen, of i van de tafeltjes bij Vinaeis w «KO' f aicb als kind. enig met* tus«n_,«r toners mY, de euialen een' weg tuaaen hun etevige lijfjea door had moeten banen om ook .ets van de derschatten te kunnen zien die daar voor ne s j pen lagen Vanaf haar zilplaats kon ze de grote schelpen, de voorwerpjes van Pa"1™?"- 1 kleurde emmertjes en bailen. de 8choppen en gummi beesten duidelijk onderscheiden Maar de glans, die dit alles eens zo begeerlijk had gemaaB was verdwenen, als een vluchtige morgennevel bij het doorbreken van de zon k__t Betty was even oud als haar man. maar haar haar grijsde sterk en zij leek over het der dan zij was Dit lag ten dele aan levens houding Bijna twintig laar geleden was wj haa> huwelijk met een vurig enthousiasme begonnen Zij zouden een eenheid vormen, zoals de wereld vóór hen nog niet had aanschouwd: temidden var alle verongelukte, verknoeide geschonden huwe lijken zou het hunne als een ideaal omhoogrijzen Zij zouden elkander steunen en verheffen, de fou ten van de zouden door de liefde en de krach' van de andei wi-rden opgeheven Maar door de jaren heen warer haar idealen ma' geworden, het leven had ze onder de voet gelopen en voor hen in de plaats de nuchtere werkelijkheid gesteld Nu wist ze, dat tallozen op dezelfde wijze als zij hun huwelijk waren begonnen, vastbesloten het tot iets heerlijks te maken Aanvankelijk was Henri van even goede wil geweest als zij. Na wat jaren echter begon hij iets te missen Hij had be hoefte aan een mens. die hij vereren kon. naar wie hij kon verlangen, met wier beeld hij zijn dromen kon vullen Eerst was Betty die mens geweest, maar toen zij bij hem loorde. 'oen zij hetzelfde le ven leefde als hij en hij haar kende in al haar ge woontes en al haar gedachten, toen weken verering WILLY STRIJT en verlangen, en zijn dromen wachtten op iets nieuws, dat boeien zou door duizenden, nog niet doorgronde geheimen. Jong als hij was, streed hij tegen deze neiging; hij hield zich voor, dat hij toch van Betty hield, dat hij haar niet anders zou wen- sen, dan zij was Hij zag zichzelf als een slappeling en ook vreesde hij. da' hij op die manier zijn lever en dat van Betty zou bederven Henri bleef zichzelf meester, tot er op zekere dag een levendig, mooi. aantrekkelijk en coquet jong meisje in zijn kennissenkring verscheen. Toen ech ter werd hij hopeloos verliefd en alle redelijkheid, alle overwegingen werd het zwijgen opgelegd De verliefdheid ging na enige tijd weer voorbij; ook dit nieuwe, onbekende boeiende wezen werd bekend en verloor de luister van het onbekende. Er volgde een periode van verzoening met Betty een opleving van hun eerste geluk Maar toen een tweede en een derde vrouw zijn heftige gevoelens deden ontvlammen, verloor Betty de moed. zij verwierf een nuchtere kijk op zijn aard en de perioden van geluk herhaalden zich niet. In verliefdheden kon Henri zich van keer op keer hernieuwen en als een kind geloofde hij dan steeds weer in de eeuwigdurendheid van zijn lief de. Zijn gevoel voor Betty was gebaseerd op hun jarenlang samenzijn en had als zodanig een zekere waarde. Liefhebben kon hij niet. Zo althans was Betty het gaan inzien en hoewel zij hem nooit haar mening had gezegd, was Van 't Hof. naarmate hij ouder werd, tot hetzelfde zicht gekomen Zelfs zijn geloof in de hechtheid een nieuwe hartstocht verloor hij op den duur Hij verachtte zichzelf niet, want hij zag. dat velen van zijn medemensen waren als hij, maar wel veracht te hij het lot, dat de mensen had geschapen als anderlijke, trouweloze wezens, onbekwaam tot enig groot, volkomen en eeuwigdurend gevoeL Betty verwelkomde Anne hartelijk. Henri had met grote waardering over haar gesproken en de blonde, nog meisjesachtige Anne. met haar rustig, open gezicht, was Betty dadelijk sympathiek. Anne van haar kant kon nauwelijks haar verrassing ver bergen. Zij vroeg zich af. hoe het mogelijk was, dat een man met een vrouw, die er zo mooi, lief en ver standig uitzag, niet zielsgelukkig was. Het gesprek vlotte vanzelf; ze spraken over de jee en de vreugde van het baden, over een paar nieuwe boeken, die Anne in haar vacantie toevallig had gelezen en die Betty ook kende, over een nieuw schilderij van Van 't Hof, dat volgens zijn vrouw buitengewoon geslaagd was, over kantoorarbeid voor Van 't Hof zelf was stil en liet het gesprek aan de beide vrouwen over. Hij zag, hoe Anne opleefde, hoe haar gezicht levendiger werd dan hij het ken de: haar stem klonk geanimeerd en als zij luisterde naar wat Betty vertelde, deed zij dit met gretige belangstelling Sedert jaren had zij normaal con tact met mensen van haar eigen niveau ontbeerd, het verwonderde Van 't Hof. dat zij zich zo gemak kelijk aanpaste. „Komt u ons eens opzoeken," inviteerde Betty, toen zij voor Anne's pension stonden, waarheen ze haar hadden teruggebracht. Anne sloeg het voorstel af. „Het spijt me," zei ze oprecht, „ik kan 's avonds niet weg om mijn zoontje." „Maar komt u dan zaterdag- of zondagmiddags eens," bedacht Betty, „dan brengt u hem mee kunt immers altijd met mijn man afspreken." (Wordt vervolgd) kc ■\7AN het bericht, dat onze Prins moge hoog in rang zijn of nederigen door ziekte overvallen is, zal van positie. Een hoge plaats in te ne- ae overal met gevoelens van hartelijk men betekent geen garantie voor leedwezen zijn kennis genomen. vrijstelling van wat ieder als mens Onder geheel ons volk neemt prins gebeuren kan. De ziekte, onze prinsex Bernhard een plaats van betekenis Bernhard thans overkomen, is daar in. Zijn vriendelijke persoonlijkheid, van een aanwijzing, zijn nimmer aflatende werkzaam- Het is de oprechte wens van geheel va heid, hebben hem aller liefde ver- ons volk, dat hij, onder de bekwame zekerd. Lang reeds moest men zich zorg van toegewijde artsen, spoedig Te met enige bezorgdheid afvragen, of geheel moge herstellen. En mogen r< hij, in zijn arbeiden voor de goede de pogingen daartoe door ons aller naam van ons land, tot ver over onze gebed worden ondersteund en gedra- landsgrenzen, niet teveel vergde van gen. P zijn energie en krachten. In dat gebed zullen wij zeker ook wil-j Maar niet slechts over de grenzen len betrekken onze geëerbiedigde v. van ons land was hij werkzaam. Voor Vorstin, wier taak in deze dagen onze Koningin, in de nauwgezette zwaar is en die de helpende nabij- K- wijze waarop onze Landsvrouwe haar heid van haar man voorshands zal hoge ambt weet te bekleden, is hij moeten missen. Bij de zorgen die Zij Immer tot een nauwelijks vervang- reeds heeft zal zich integendeel nog bare steun. Zelden zal in de geschie- de zorg voor zijn herstel voegen. denis der vorstenhuizen iemand zo- Van ons aller sympathie voor zijn cq zeer als onze Prins inhoud hebben persoon en arbeid mocht de Prins weten te geven aan de plaats die hij zich reeds overtuigd weten. Die ge- inneemt. negenheid zal nu nog worden ver-^_ Echter, een mens is een mens, h|j diept. ao IN BELGIË TE GAST ■yANDAAG en in de komende dagen zonder meer mag aanduiden als een gaan in ons buurland België de oprechte vriendschap. «e vlaggen uit, om het bezoek van onze tiaar zijn de ervaringen van een ge- Koningin en onze Kroonprinses, meenschappelijk geleden oorlog enD( Dat prins Bernhard dit bezoek niet bezetting, die de waarde van een^ kan meemaken, betekent een teleur- lotsverbondenheid hebben verkre- stelling. Men had hem in België gen. Daar is verder het besef, dat in gaarne gezien. Echter, dat hij op zo een wereld als die van vandaag,w uitnemende wijze kon worden „ver- waarin de groten een beslissend vangen", strekt tot vreugde. woord schijnen te spreken, het nietge Heeft in de loop der jaren onze Prins dan in het belang der kleineren kan, zich allerwegen doen kennen als een zijn, zo zij onderling toenadering voortreffelijk „ambassadeur" voor zoeken. ons land, onze Kroonprinses heeft op In het verleden zijn er aangelegen- haar beurt geen moeite om als „am- heden geweest, die tussen België en& bassadrice" aller genegenheid te Nederland scheiding hebben ge winnen. bracht. In onze tijd echter hebben" Het bezoek zelf van de leden van zij plaats moeten maken voor aan- ons Koninklijk Huis aan België is gelegenheden, die opriepen tot een een reden tot vreugde. België en heid en tot een gemeenschappelijke^ Nederland het zijn niet slechts aanpak. landen met een gemeenschappelijke Van de wederzijdse genegenheid en grens. Een grens heeft in de regel sympathie zal het bezoek aan en de^. de funktie van te scheiden en af te ontvangst van België van onzej grenzen. Maar een grens kan óók Koningin en onze Kroonprinses de verbinden. En zo is het hier Tussen bewijzen leveren. In de blijdschap^' België en Nederland, twee buurlan- die wordt gewekt delen wij vol-"" den, is allengs gegroeid wat men gaarne. DE LAUWERSZEE GAAT DICHT nieuw lesrooster moeten de leer lingen zowel de „ouderwetse als moderne dansen" leren in een cursus die bekend staat als rit miek „Het is onmogelijk", schreef de krant, „dat onze onderwijsautoriteiten niet op de hoogte zijn van het feit dat vele kerkelijke Noorse kringen de parendans afwijzen. Vooral moderne dansen leiden maar al te vaak tot excessen. Vele Noorse ouders willen helemaal niet dat hun kinderen dansen leren". De krant tekende protest aan tegen het feit dat de scholen de danslessen verplicht stelden. ,Dit is ei schrijding van de rechten ouders," meende het blad. „Het gevolg van deze nieuwe opzet in de scholen is dat er grote tegen stellingen in de verschillende plaat selijke gemeenschappen ontstaan dat vele minderheidsgroepen v een gewetensconflict komen staan." Het blad dringt er op aan dat deze nieuwe cursus geschrapt wordt van het lesrooster. Beroprtin psivprk NED. HERV. KERK Beroepen door de provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland voor Naaldwijk: G. G. J. Goverts. voorg Herv. Evangelisatie aldaar; te Assen (toez.): J. H. H. Jansen te Poortugaal; te Rotterdam- Delfshaven (vac. J. J. Hietkamp): J. W. Schippers te Deventer Benoemd tot vic. te Utrecht: A. J. Bins- bergen, theol drs.; tot vic. te Voorburg voor het jeugdwerk: B. J. Bannink, kand. te Driebergen GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Eindhoven (vac. A. J. Fanoyr J M. Bloemkolk te Ede; voor Zwijndrecht: W Griffioen te Nijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk: B. Bijleveld te Noordeloos. Bedankt voor De Krim: A. W. Drechs- ler te Vlissingen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Aagtckerke en voor Rijs- sen: K de Grier te 's-Gravenhage. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Wormerveer: A. J. Buur man te 's-Gravenhage. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Amersfoort: mej da G. E. Treffers as. em. pred. te Akrum. van ons land voldoening hebben ge- een beslissend besluit te hebben ge geven. Daar in het bijzonder was nomen. De Lauwerszee gaat dicht, men de aanwezigheid van deze bin- Voorshands zal met indijking worden nenzee allengs gaan gevoelen als een volstaan. De inpoldering kan latei bedreiging voor de veiligheid. volgen. Dit komt ons voor, een ver-"" Het betrof hier een ernstige zaak, standig voornemen te zijn. Ons land en daarom moest wel 'tegen de borst en volk staan reeds in andere sec- stuiten de wijze waarop een aantal toren van het regeerbeleid voor hoge socialistische opposanten zich voor kosten. Onze defensie, ons onderwijs: hun propagandistische werkzaam- voor een behoorlijke voorziening heid van deze zaak poogden meester vergen zij miljarden. Dit noopt tol te maken. enige ingetogenheid in andere, min- Alsof niet alle voorgaande kabinet- der urgente sectoren, ten, ook onder socialistische leiding, Maar voor de veiligheid dient ge-°a' deze zaak gelaten hadden voor wat waakt. Welnu, aan de eis van veilig-K zij was. En alsof men van het thans heid wordt beslissend voldaan door^ zittende kabinet zou moeten ver- dit besluit tot indijking. De inpolde-b wachten, dat het geen oog en oor zou ring zelf kan later volgen. Reeds defc hebben voor de gevarenkanten, die indijking garandeert trouwens, dat'e naar het inmiddels genoemde oor- uitstel hier niets heeft van afstel. K, deel deze Noordnederlandse binnen- In het noorden van ons land zal overt" zee heeft. dit regeringsbesluit voldoening heer-^ De opposanten met hun voorbarige sen. Het is een voldoening, waaarinta kritiek hebben ongelijk gekregen: overig Nederland gaarne deelt. AAN KRANT ZIT MEER VAST JV /JOEILIJK kan men beweren, dat werpen zelf onrecht wordt aange-£ met de radiouitzending van gis- daan. R teravond, onder auspiciën van het Zo ook dit onderwerp van de chris-fe Ikor, over de vraag „welke krant telijke krant. Het onderwerp zelf is;" moèt het wezen?" zin en betekenis te belangrijk dan dat het met enkele,*; van de christelijke krant behoorlijk bovendien onsamenhangende opmer-r uit de doeken zijn gekomen. Voor zulk een onderwerp leeiit zich kingen als gisteren werden gemaakt, c vorden „afgedaan". Er zit aanTI een uitzending van deze opzet ook een christelijke krant gelukkig, b nauwelijks. Er worden wat ..kreten'' geslaakt, er worden te hooi en te gras wat opmerkingen gemaakt, maar men is totaal afhankelijk van wat enkele willekeurige briefschrijvers te berde brengen. Dit moet zich bij het ene onderwerp meer wreken dan bij het andere; bij het onderwerp van „de krant" heeft het zich wel afdoende gewroken. Een radiorubriek als deze is aardig en boeiend, maar. de man die erach ter staat ten spijt, haar waarde is be zouden we bijna zeggen nog heel^ wat meer vast dan gisteren via dee microfoon tot de luisteraar doordrong.g Bij deze enkele opmerking laten we* het nu maar Onze lezers, zelf im-* mers lezers van een christelijke r krant, weten wel wat we bedoelen.8 En mocht het Ikor er prijs op stellen, dan willen we daarvan voor de mi crofoon van het Ikor ook wel een uiteenzetting geven. r Eigenlijk vragen we ons, na de uit- a zending van gisteravond, af, of 1 trekkelijk. En het gevaar is niet daartoe niet een beetje het recht v denkbeeldig dat zif. onder de schijn van essentiële onderwerpen te be handelen. aan de essentie van die on hebben. Dat het woord van gister- avond een laatste woord kan zijn, zal e men immers in de geest der christe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2