Jlieume Criïisri)e (üimrant DEFENSIE EIST F 200 MLN MEER Uitrusting met raketten en geleide projectielen Verbetering van sociale voorwaarden Weer alarm in Zeven vulkanen snelle evacuatie Chili werken Eichmanns verblijfplaats wordt geheim gehouden toet... Ciiifr Whip Jacob Maris-jeugdprijs Eerste ruimtespion in baan om aarde Verkenningsvlucht geen daad van agressie Miljoen telefoonaansluitingen DE BESTE BROMFIETS wisi Iets warmer hamol weer vandaag! Auto - 100 km/u - doet een duik van zes meter van viaduct Leidschendam WOENSDAG 25 MEI 1960 BUREAUS. Steenstraai 3? Directie. Redaeut, Abonnementen- ei Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal 2,55 per maand 0.50 per, week Eenenveertigste jaargang 11877 Or. E. D1EMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastlcfj is gljebleuen myn hert ia tcofyenspoct" Bij icolvin op KRAAMBEZOEK Zie pagina S PLOEGENARBEID teel so nadelig Zie pagina 5 HONGERSALARIS Zie pagina 7 GEZOND WATER Zie pagina 9 Een vrouw redt haar bezittingen uit de puinhoop van een klein hotel in Hiio, een van de door de vloedgolf zo zwaar getroffen plaatsen op de Hawaii-eilanden. Een beeld dat zich eindeloos herhaalt op de eilan den en kusten in en aan de Grote Oceaan. (Telefoto) Vorming nieuwe krater gemeld r\E AL ZO ZWAAR door aard- schokken en vloedgolven ge heisterde bevolking van Chili is op- [geschrikt door een nieuwe ramp. Sinds gisteravond is de keten van [vulkanen in het zuidelijk deel van de Andes actief. Zevenhonderd kilo- [meter ten zuiden van Santiago zou een nieuwe vulkaan zijn ontstaan. Uit het gebied tussen Orsono en Val- ivia ten zuiden van Concepcion worden duizenden mensen in allerijl geëvacueerd, •en vulkanen stoten hier lava en rook de meren zijn in heftige beroering nieuwe aardschokken brengen noz meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd na- erschijhsèl voor: een snelle daling de temperatuur, gepaard gaande een dichte mist, waardoor de red dingsoperaties in gevaar kwamen. Het Chileense ministerie van binnen landse zaken heeft inmiddels bekendge- aakt dat er tot nu toe 374 doden ge ïdentificeerd zijn. 812 mensen worden rmist. Aangenomen wordt dat zij om t leven zijn gekomen. Vijfhonderd ver- sten zouden de dood hebben gevonden i gevolge van de enorme vloedgolf, over Caleta Quela, dat tussen Con- :epci»n en Valdivia ligt, sloeg. In de getroffen gebieden zijn minstens 0.000 dakloos. Bij de aardver- Vloedgolven bij Hollandia De door de aardbevingen in Chili ver oorzaakte vloedgolven hebben heden ook 'Nederlands Nieuw-Guinea bereikt. Het idorp Enggros tussen de Humboldtbaai en de baai van Jautefa bij Hollandia werd gisteren door drie vloedgolven getroffen. De tweede beschadigde zeven huizen, de .derde verzwolg er zes. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Na de twee de golf werden 150 vrouwen en kinderen itgdelyk weggebracht. lAdenauer mei vakantie Kanselier Adenauer van West-Duits- land is vandaag met vakantie naar Italië vertrokken. Hij reisde met een toestel van de BuncLeswehr naar Milaan. Vandaar zou hij per auto naar zijn geliefd vakan tieoord, Cadsnabbia aan het Comomeer, gaan. Adenauer zal drie weken weg blij- MORGEN HEMELVAARTSDAG zal ons blad niet verschijnen en zijn onze bureaus geslo ten. Nieuwe Leidsckc Courant jue in de -buur! vulkaan ontstond n het leven zekomen Japan Japan is vandaag begoiinëu met puin ruimen, schade herstellen en onderdak verschaffen aan de 150.000 daklozen, slachtoffers van de springvloeden. De politie deelde mee, dat vanmorgen van 100 personen vaststond dat zij om gekomen zijn, dat er 85 vermist worden en 855 gewond zijn. Men verwacht niet dat het dodencijfer nog zal stijgen. Het centraal weerkundig instituut heeft vanmorgen het alarm voor vloed golven ingetrokken, maar'vele kustbe woners zoeken nog steeds naar onder dak op hoger gelegen plaatsen. De gemelde sohade bedraagt in Japan: gezonken of naar zee weggespelde sche pen 2621, huiz 4079, stroomde huizen 41,800. Op 1343 plaatsen zijn de verbindingen verbroken. De dij ken zijn op 80 plaatsen bezweken, er werden 251 bruggen vernield terwijl een spoorlijn op 4 plaatsen verhield werd. (Van een onzer redacteuren.) SLECHTS indien door de op korte termijn te nemen maatregelen de te korten aan beroeps- en semi-beroepspersoneel aanzienlijk mocht verminderen en een voldoende toeloop van kort-verband-vrijwilligers en „nadienenden" wordt verkregen, is de regering bereid de duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen bij de land- en luchtmacht zo spoedig mogelijk te verkorten. Dit standpunt van de regering is neergelegd in de „Nota inzake de defensie-inspanning in de jaren 1961 tot en met 1963", die vandaag aan de leden van de Tweede Kamer is toegezonden. •dedising te blijven ver- Meer salaris De te nemen maatregelen zijn: I Verbetering van de primaire ar beidsvoorwaarden, dus van de sala- .riëring. Er worden thans nieuwe be zoldigingsschalen opgesteld. Deze schalen zullen met ingang van 1 ja nuari 1961 van kracht worden. y Verbetering van de secundair! - beidsvoorwaarden. Bijzondere dacht zal worden geschonken het huisvestingsprobleem. Van de mogelijkheid tot het toekennen van gratificaties voor bijzondere presta ties zal op ruimer schaal dan tot dusver gebruik worden gemaakt. De verblijfsvergoedingen voor gehuwde militairen worden verhoogd. Extra vergoedingen worden ook toegekend bij oefeningen op eigen grondgebied en tijdens plaatsing aan boord zeegaande schepen. Het vrij ver voor gezinsbezoek van jonge onge huwde vrijwillig dienende militairen wordt uitgebreid. Het niveau van de officiersopleidin gen wordt verhoogd. Bij de land- en luchtmacht wordt tevens de moge lijkheid geopend voor daartoe ge schikt geoordeelde jonge onderoffi cieren om, na opleiding op rijkskos ten voor het middelbare diploma, de Koninklijke Militaire Academie officier te worden. I Om de bevordering voor officieren en onderofficieren, die zich op bijzondere wijze onderscheiden, verbeteren zal een ruimer gebruik worden gemaakt van de bestaande mogelijkheden tot voorbevordering. Voorts zullen voorstellen worden in- gediend tot wijziging van de rechts positievoorschriften. om de mogelijk heden tot vervroegde dienstverlating van dië militairen, die in een paald stadium van hun carrière gepaseerd, te vergroten. Deze v gingen zullen gepaard moeten gaan met financiële en andere vooi ningen. waardoor de dienstverlating voor de betrokkenen zal worden «emakkelijkt. Materieel Ook ten aanzien van de samenstelling a de materiële uitrusting van de drie kri.jgsmachtonderdelcn worden in de verstrekkende voorstellen gedaan. Thans is een periode aangebroken, aldus ota, waarin bij zee-, land- en lucht macht raketten en geleide wapens hun intrede doen. Deze en andere noodzake lijke aanpassingen aan de technische evolutie zullen in de komende drie jaren merkhaar invloed op de organisatie, wa lg en uitrusting uitoefenen. i aanzien van de landmacht wordt meegedeeld, dat in de eerste plaats het uderd en versleten materieel moet worden vervangen. Dit betreft vooral be paalde series voertuigen en geschut, het ;eweer, en het lichte tankmaterieel. laarnaast dient echter nieuw, modern naterieel te worden ingevoerd om de nderdelen in staat te stellen hun taak EEN DAG na de verrassende aan kondiging van premier Ben Goerion, dat de lang gezochte nazi Adolf Eichmann gearresteerd was, is de schok die dit nieuws veroor zaakte onder de tienduizenden in Jeruzalem die de deportaties over leefden en wier gezinnen vermoord werden in de gaskamers nog niet verminderd. De politie heeft meegedeeld, dat een ervaren autoriteit is aangewezen om lei ding te geven aan een speciale afdeling die de zaak voorbereidt. Verwacht wordt, dat het proces zal plaatsvinden in de Israëlische sector van Jeruzalem. Daar de Israëlische rechtban ken klein zijn wordt reeds de mogelijk- heid overwogen een grote openbare zaal te gebruiken om de talloze verslaggevers te kunnen herbergen die naar men denkt de cause celèhre zullen verslaan. De balie zal bestaan uit drie of vijf rechters. Terwijl de koele juridische aspecten van de zaak reeds tientallen autoriteiten bezighouden, is de man in de straat nog niet in staat het feit dat Eichmann gear resteerd is koel en kalm te beschouwen. Mensen uit alle lagen van de bevolking vertellen hoe de mededeling van premier Ben-Goerlon de verschrikkelijke nacht merrie van de hel van Belsen, Auschwitz en andere folterkampen weer in hun her innering heeft doen herleven. Eichmann staat dag en nacht onder be waking in een gevangeniscel. De commis saris van politie heeft de pers gisteravond meegedeeld, dat geen vraaggesprekken door de pers en geen foto's toegestaan (Zie vervolg op pagina 7) in de N; Naast de vervanging van de drie be staande typen gevechtsvliegtuigen door een nieuw type, de Starfighter F 104 G, vermelden de materieelplannen van de luchtmacht nog vervanging van ver ouderde en versleten voertuigen, „Side- winder'-raketten voor de gevechtsvlieg tuigen en vernieuwing van de oorlogs- Voor de marine is een prionteitsplan opgesteld, dat voorziet in de bouw van schepen, kazernes en scholen en in de afbouw van de haven Den Helder. Financiën Om al deze plannen te verwezen lijken moet voor de jaren 1961 tot en met 1963 een begrotingsplafond be- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE schikbaar zijn van 1850 miljoen per jaar (hetgeen betekent een ver hoging van 200 miljoen), welk be drag dient te worden verhoogd met de kosten verbonden aan de algemene regeringsmaatregelen met betrekking tot de salarissen, pensioenen e.d. van het rijkspersoneel, die na 1959 wer den of zullen worden getroffen. De verdeling van het bedrag is als volgt: Koninklijke marine 418 miljoen. Koninklijke landmacht 889 miljoen. Koninklijke luchtmacht 498 mil joen, internationale financiering 38 miljoen, en bijdragen aan andere de partementen 7 miljoen. De Jacob Marisstichting in Den Haag heeft gisteren jeugdprijzen uit gereikt. En daarmee heeft ze haar „faam" gehandhaafd. Tot groot en thousiasme natuurlijk van heel jonge Samos fotografeert Midas waarschuwt "V/T7DAS, de voorloper van de ra- J-*-'- ketten die in de toekomst de ruimte zullen bespiedenis gisteren door een machtige draagraket van het type Atlas-Agena, naar zijn baan om de aarde gestuwd. Deze tweede poging een „ruimteverspieder" te lanceren (op 26 februari weigerden twee kleine raketmotoren) werd een volledig succes: korte tijd na de lan cering van de Amerikaanse basis te Cape Canaveral werd gemeld dat de Midas zijn baan had bereikt. De Midas-satellieten zullen in samen Morgen stemming over Russische resolutie in VeiUgheidsraad 1AE AMERIKAANSE afgevaardigde Cabot Lodge heeft- de secretaris- -L' generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, gisteren in de Vei ligheidsraad een document overhandigd, waarin de activiteiten van elf Russische spionnen worden beschreven. De spionnen zijn in de V.S. sinds 1953 vervolgd. In een begeleidend schrijven verzocht Cabot Lodge om ver spreiding van het document onder de andere landen van de Veiligheids raad. Toen Groinyko in het debat over de Amerikaanse spionagevlucht boven Rusland en het mislukken van de top conferentie voor de tweede keer het woord kreeg, verklaarde hij weinig te voelen voor de compromis-resolutie van vier kleinere leden van de raad. waarin wordt aangedrongen op een spoedige hervatting van het topover- leg. Groinyko verklaarde het nut van resolutie niet in te zien. Hij maakte echter niet bekend of Rus land tegen de resolutie zal stemmen. Voordat de vergadering tot vanavond acht uur werd verdaagd, gaven de an dere leden van de Veiligheidsraad hun de door Rusland ingediende resolutie, waarin de Verenigde Staten, worden veroordeeld wegens agressie. De Poolse afgevaardigde schaarde zich ach ter de resolutie. Sir Pierson Dixon, de Britse afgevaar- digde, verklaarde echter dat Rusland er geslaagd aan te tonen dat de daad van agressie hebben ge pleegd. Hij meende voorts dat het mis lukken van de topconferentie aan de Sowjetunie moet worden geweten. Ook de Franse gedelegeerde zei in een ver- gsvlucht onmogelijk agressie te De Italiaanse afgevaardigde, die de zelfde mening was toegedaan, meende dat de Russische klacht door het Rus sische ruimteschip en de gisteren gelan- reerde Amerikaanse satelliet veel van haar belangrijkheid heeft verloren. heeft 7.ij geen kans De miljoenste telefoonaanslui ting: de gelukkige heer R. Ben- gelink uit Arnhem neemt in aan wezigheid van zijn verloofde vele gelukwensen in ontvangst "jy£ET enige plechtigheid tricten en de drie plaatse- sluiting met de moeder van of het goed dat woensdagmorgen s gisteravond om zes lijke telefoondiensten liljoenste telefoon- meldingen binnen van het haar onder i gerapporteerd aantal aansluitingen, ophef- aansluiting op het hoofdkantoor de P.T.T. aan de Zeestraat in Den Haag. Het was de aansluiting voor dc heer R. per uur. Beugelink aan de Raap- Prof. ir. G. H- Bast, direc- opseweg 82 te Arnhem. On- teur-generaal van de P.T.T ging hiermede akkoord, der de nok van het P.T.T.- wenste de nieuw aangeslotene wenste geen fotografen fingen en verhuizingen met kort bezoek aan de heer Beu- ;emiddelde van onge- gelink gebracht zou kunnen dertig aansluitingen worden teneinde de mijlpaal de P.T.T. duidelijk, dat de kos ten van levensonderhoud en die van een telefoonabonne ment van 1930 tot 1941 in ge lijke mate gestegen waren. Na dien echter waren de kosten van het levensonderhoud in kantoor was een vergader zaaltje ingericht tot gecom bineerde telex- en rekenka mer. Elk uur kwamen hier uit de dertien telefoondis- telefoniisch persoonlijk geluk, de vloer, want haar echtgenoot de datum die de P.T.T. be- plastic telefoontoestel in de ze telex-rekenkamer aange bracht. Prof. Bast kreeg aan- i ivoorkleurig had haar op het hart gedrukt „kijk uit voor de pers". Op grote tabellen langs de wand van het zaaltje, maakte schouwt als de dag nieuwe begin na de oorlog, waren er In Nederland 298.704 telefoons aangesloten. king met de zuster-satelliet Samos de ruimte verkennen. De Samos fotogra feert wat er maar te fotograferen valt, waarbij het uiteraard gaat om troepen opstellingen, vliegvelden en vooral ra ketbases. en de Midas houdt het af vuren van de raketten in de gaten. Doorkruist da Midas het hiittespoor van een vijandelijke raket, dan reageert de infrarode stralenapparatuur van dt teiliet onmiddellijk. De Verenigde ten krijgen door het alarm van Midas ongeveer een half uur om voor te bereiden op een aanval met kernwapen.;: tegen-Take'ten afvuren en mensen naar dc schuilkelder dirigeren. De Midas, die gisteren werd gelanceerd, komt niet boven Rusland. De proef-sa- telliet zal moeten reageren op een ge weldige fakkel die op de vliegbasis Ed wards wordt ontstoken en op raketten die van de proeftarreinen Cape Cana veral en Vandenberg zullen worden ge lanceerd. Het voornemen bestaat de fakkel ever enkele dagen van de vlieg basis af te vuren. De vlam zal feller zijn dan die van een raket en zal zicht baar blijven tot op een afstand van 80 kilometer. Ilct officiële Oostduitsc persbureau ADN noemde de lancering reeds een „brutale uitdaging. terwijl het debat in de Vei ligheidsraad over de Amerikaanse spio- nagevluchten nog aan de gang is. Redelijk weer op Hemelvaartsdag O J?en hogedrukgebied, dat gisteren nog boven Ierland lag, is in omvang toe genomen en verplaatste zich vannacht naar het Europese vasteland. Vanmorgen om zeven uur lag het middelpunt boven België. Het naderbij komen van het hoge- drukgebied had tot gevolg dat de wind afnam waardoor vannacht een aanzien lijke temperatuurdaling optrad. Er wer den plaatselijk temveroluren var. twee tot drie graden oemeten op normale waar- nemingshoogtc. Aan dc grond daalde het kwik hier en daar tot het uriespunf. Verwacht wordt dat het hogedrukge- bied het komende etmaal naar Polen en de Balkan zal trekken. Verder zal een warmtefront dat bij Ierland enige regen veroorzaakte over de Britse eilanden naderbij komen. Op Hemelvaartsdag verwacht men een tijdelijke toeneming van de bewolking maar geen regen van betekenis. Verder zal de wind uit zuidelijke tot zuidweste lijke richtinp iets toenemen. De tempe raturen bereiken onaeveer dezelfde waarden als vandaag. is en blijft de BERINI ƒ519,- Eerste aanbetaling f 94.- en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering f 30.— CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68. academiestudenten en van prille aan hangers van de bohème-sfeer. De jury was kennelijk gevoelig voor dit enthousiasme en koos uit 129 schilde rijen het bovenstaande werk, getiteld „Saul en David" van de 23-jarige Wim Vogel. De „peinture barbare" van de 20-jarige Jan Cremer kreeg een eervolle vermelding. Ze ontvin gen resp. f 500 en f 250. En nu kun nen ze weer verf kopen, want zo'n „barbaars schilderij" heeft heel wat verfklodders nodig. Voor grafisch werk kreeg de *18-jarige Fred Huising de prijs van f 500. Van de 21 inge zonden beeldhouwwerken werd er niet één bekroond. Misschien waren ze iets te behoudend. En de faam van de Jac. Marisstichting is nu eenmaal heel erg progressief. Dan behoeft het nog niet eens volwaardige kunst te zijn. In het Haagse Gemeentemuseum kunt u de werken zien op een spe ciale tentoonstelling. erwacht tot donderdagavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Iets hogere temperatu ren. (Opgcmkakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 26 mei: Zon op 4.32, onder 20.42; Maan op 5.38. onder 21.10; vrijdag 27 mei; Zon op 4.31, onder 20.44; Maan op 6.20, onder 22.10. 2 juni E.K HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twente Eindh Zd-Limi vind.3til wnd.nil vdndatil windstil windstil windstil TWEE INZITTENDEN ONGEDEERD Een splinternieuwe auto, die gisteravond met een snelheid van ongeveer 100 km, komende uit Amsterdam in de richting Rotterdam reed, kreeg op rijksweg 4a te Leidschendam plotseling een lekke achterband, waardoor de bestuurder, de 24-jarige steward L. v. d. IJ. uit Rotterdam, de wagen niet meer kon houden. Vlak achter de brugleuning vloog de wagen van het viaduct af, maakte twee zijwaartse salto's en kwam weer op de wielen in een zes meter lager liggend plantsoen aan de Kostver- lorenweg terecht. De bestuurder en zijn passagier, de 22-jarige student J. B„ even- ns uit Rotterdam, kropenvolkomen ongedeerd uit de wrakstukken. Het mag een wonder heten, dat de wagen enkele meters voorb(j de brugleuning in het viaduct stortte, want was dit door de brugleuning gebeurd, dan was dc wagen op de vrij drukke, lager gelegen Kostverlorenweg terechtgekomen, met alle gevolgen van dien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1