Jlieuiue gei teefje (faurant Vissersvloot is vandaag voor haring jacht vertrokken Veebl&M Aardbeving treft Chili: 274 doden Geen westelijke ministers naar Veiligheidsraad Krachtproef voor Floriade Onderweg naar „Hollandse Nieuwe' Koningin voer zaterdag mee naar IJmuiden Bij vlootrevue twee loggers in botsing Bliksem treft Hagenaar op vakantie (goodwill Verwoerd geeft parlement een laiii»e vakantie MAANDAG 23 MEI 1960 BUREAUS Steensiraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Ad verten tie-afdeüng Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 oei kwartaal ƒ2.55 pei maand- 0.5?» oei week ADVERTENTIES ƒ0,20 per millimetei Familieberichten 0.1P Der millimeter (Bij Dr. E. DfEMF.R CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gljeblmn mgn tiert ia Icgljcnspott" Eenenveertigste jaargang no. 11875 BEHOUDEN VAART GOEDE VANGST Weer „bandieten met het rode licht" in actie j Drie of vier nog onbekende mannen i hebben vrijdagavond in Los Banos (Ca- lifornië) met behulp van een rood licht een auto met drie vrouwen, onder wie 1 een moeder en dochter, tot stoppen ge dwongen, uit de wagen gesleurd, in hun j eigen auto meegenomen en ten slotte in i een korenveld aangerand en tot sexuele perversiteiten gedwongen. De slachtoffers waren de doktersvrouw mevrouw Lawrence Solberg, mevrouw Adolph Oberti en haar 17-jarige doch- I ter Sandra Oberti. De mannen dreigden haar allen te zullen vermoorden en be- I roofden haar ook van 4000 dollar aan geld en sieraden, j Tal van details van dit misdrijf lij- j ken nauwkeurig op die van misdriiven in 1948 in Los Angeles, waarvoor Caryl Chessman na 12 jaar met zijn leven heeft moeten boeten. De politie gelooft echter niet dat de beide gevallen enig I verband met elkaar houden TAE JACHT op de haring is begonnen. Vandaag verlieten de Nederlandse U vissersschepen de havens van Scheveningen, Vlaardingen en IJmui den, waar ook de vloot van Katwijk nog steeds „onderdak" heeft. Vrijdag wordt de haringracewinnaar verwacht. De haringverkopers mogen de vlag uitsteken: de haring mag weer Hollandse Nieuwe worden genoemd. En zaterdag was het „Vlaggetjesdag" in de drie vissershavens. De weersom standigheden waren niet zonnig, maar de loggers waren er niet minder feestelijk om gepavoiseerd. In IJmuiden het centrum van Vlag getjesdag 1960 zei minister mr. V. G. M. M-arijnen (landbouw en visserij) maar al te blij te zijn, dat hij niets over do weersomstandigheden had te zeggen nu de bouw de regen zo hard nodig had en de visserij liever een opgewekt zonnetje had Voor de IJmuidernaren kreeg het vis- sersfeest nog een onverwacht accent toen Sch. 72 en Sch. 134 uitgeschakeld (Van een onzer verslaggevers) DE VLOOTREVUE voor de Sche- veningse kust is er zaterdag oorzaak van geweest, dat twee log- gers vandaag niet aan de haringrace I kunnen deelnemen: de Sch. 72 Tonny en de Sch. 134 Geertruida, beide van de rederij Frank Vrolijk. Op de terugtocht naar de haven, ter hoogte van de in aanbouw zijnde pier. botsten de schepen bij het draaien tegen elkaar met het gevolg dat zij ernstig werden beschadigd. I Met de voorsteven boorde de Geer truida zich met een enorme klap, die de schepen zwaar deed sidderen, in de bak- boordrailing van de Sch 72, waardoor de huid van dót schip van boven tot een I halve meter onder de waterlijn werd opengescheurd. Aan boord ontstond paniek. Vrouwen j gilden en kinderen huilden. Maar onmid- dellijk was er hulp. De Sch. 134, die in de boeg een gat van ongeveer een vier- I kante meter had opgelopen, kwam direct De 52-jarige Hagenaar W. van der Has- j pel, die met vakantie in Apeldoorn was, is zaterdagmiddag vlak bij zijn vakantie- j huisje door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. De heer Van der Haspel wilde juist over een afrastering heenstappen toen de bliksem hierin sloeg. 0 De 33-jarige rangeerder J. M. Wezen berg is zaterdagavond tijdens het ran geren door een passerend treindeel ge grepen. In zorgwekkende toestand is de rangeerder naar het ziekenhuis overge- bracht. 0 De 65-jarige K. van der Tuuk uit Vlagtwedde is zaterdagavond in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een brugleuning gereden en overleden. 0 De 50-jarige mevrouw J. Linde uit Bussum, die vrijdagavond in haar woon plaats terwijl zij od haar bromfiets reed door een auto werd gegrepen, is gisteren laan haar verwondingen overleden. 0 De 25-jarige J. M. Hol. die vorige week maandag in Geldermalseu met zijn I bromfiets tegen een bestelwagen opreed jen met ernstige verwondingen in het zie- jkenhuis werd opgenomen is zaterdag hier- jaan overleden. BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Nieuwe president in Panama De leider van de conservatieve opposi tie in Panama, Chiari, heeft bij de presi dentsverkiezingen de regeringskandidaat. Arias, verslagen. Chiari is een 55-jarige sui'kermagnaait die in 1949 vijf dagen president is ge weest. Hij zal op 1 oktober president langszij liggen om de ongeveer vijftig passagiers over te nemen. Langs de railing werden banden gehan gen voor het opvangen van de stoten ten gevolge van de deining, en met behulp van sterke vissershanden konden de pas sagiers overspringen. Door de klap waren verscheidene op varenden gewond. Maar de verwondingen koningin Juliana met het hospitaalkerk- schip De Hoop, dat eerder op de middag uit Scheveningen was vertrokken, ii IJmuiden arriveerde. De Koningin maak te een wandeling langs de gepavoiseerde vloot en sprak later met de opvarenden van de logger Katwük 74 Hette Marga- rcthe. Aan boord van De Hoop diraaide men kort na hot vertrek uit Scheveningen in het kerkzaaltje de onlangs in première gega-ne film over het werk van De Hoop. Hiervoor had de Koningin grote belang stelling, evenals trouwens voor het ge hele schip. Zij liet zich uitvoerig voor lichten. Van vleet tot eet" De niiet onbewolkte toekomst van de Nederlandse visserij kwam op de feeste lijke dag -in de drie vissersplaatsen ter sprake. In IJmuiden, waar het feeet was begonnen met een kleuri ge optoc h t on dei- de alleszins duidelijke en bovendien nog rijmende titel „Van vleet tot eet" sprak minister Ma rijnen van de internationale bepalingen voor de visserijzones. Zorgen genoeg, maar de aanwezigheid van zo- vee Ij ongaren, noemde de minister een reden tot de hoop, dait de traditie van de visserij ook in de toekomst behouden zal blijven. In Scheveningen, waar zesendertig log gers onder een grauwe lucht en dwars door regen en nevels heen voor de kust hebben „geparadeerd" uitte burgemeester Kolfschoten de hoop uit dat „deze bewon derenswaardige tak van de economie" in ere zal worden gehouden en tot grotere bloei zal worden gebracht. In Vlaardingen, waar Vlaggetjesdag grotendeels in de regen „verdronk" en een reconstructie van het bezoek van stadhouder Willem V op Vlaggetjesdag 1778 aan Vlaardingen niet kon doorgaan, toonde burgemeester Heusdens zich zeer optimistisch oveT de toekomst van de In Vlaardingen werd de produktschaps- wimpel gehesen op de VI. 114 en in IJmui den op de KW 163. In Scheveningen werd de Sch. 21 beloond met de wimpel voor de best verzorgde haring van het afgc- Revolverschot trof voorbijganger Nadat een rechercheur van politie terdagnacht om half twee op het Ver- wuift in Haarlem zijn dienstrevolver zijn buitenzak had gehaald om een wi schuwingsschot te lossen voor een ar.__ tant, die gevlucht was, ging de revolver af. De kogel ketste tegen het wegdek en kwam terecht in het linkerbeen de 16-jarige leerling-modelmaker N. die zich op dat ogenblik op het Ver- wuift bevond. De arrestant, de 25-jarige H. K. een in Haarlem wonende zeeman, was kort te voren in een bar verdacht van diefstal van een bromfiets, aangehouden. Door huurverhoging: Indexcijfer stijgt plm. 2 punten Het landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud (basis 1951 100) onder ging van midden maart tot midden april slechts een geringe wijziging. Het index cijfer inclusief A.O.W. bleef staan op 125. terwijl het indexcijfer exclusief A.O.W Het nummer 72 werd totaal weggeslagen, toen de SCH. 72 zaterdag tijdens de vlootschouw werd aangevaren door de SCH. 134 van de eigen rederij. Het gat liep door tot een halve meter onder de waterlijn. Ook de SCH. 134 liep een gat op. De paniek aan boord was groot, maar er raakte niemand gewond. waren gelukkig niet van ernstige aard Een zeezieke d'ie juist op de plaats waar het schip werd geraakt over de railing hing kon nog tijdig door een van de om standers worden teruggetrokken. Nadat de passagiers van boord waren gegaan vervolgden de beide schepen de terugtocht. De Sch. 72 was leeg en de Sch. 134 overvol met passagiers. Het gat in de romp van de Tonny was ruim een meter breed. Enkele kooien wa ren versplinterd, de railing Bij verrassing heeft H.M. de Koningin zaterdag met het hospitaalkerk schip De Hoop de haven van IJmuiden aangedaan om op vlaggetjes dag haar belangstelling voor de visserij te tonen. In de stromende regen wandelde de Koningin langs de bevlagde loggers. Het Zuidafrikaanse parlement gaat tot 20 januari 1961 op reces, ondanks de pro testen die de oppositiepartijen hiertegen hebben laten horen. Men acht de hervor mingsplannen van premier Verwoerd on voldoende en meent dat de regering van het reces en de noodtoestand die blijf: bestaan gebruik wil maken om di" plannen door te drijven. Zij houden onder andere een volksstemming in om van Zudd-Afrika een republiek te kunnen ma ken. Doordat de noodtoestand, die sinds 30 maart van kracht is, gehandhaafd wordt, heeft de regering zeer grote be voegdheden. Er bevinden zich ongeveer 20.000 mensen in hechtenis, van wie 18.000 kleurlingen. DE BESTE BROMFIETS is cn blijft de BERINI ƒ519- GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68. i 121 r 120 Groenten en fruit werden goedkoper, evenals vis. Melk en melkprodukten wer den duurder. In deze indexcijfers is de invloed van de huurverhoging op l april nog niet ver rekend. Naar schatting van het Centraal Bureau van de Statistiek zouden de in dexcijfers in dat gene schommelen tussen 128 (inclusief A.O.W.) of 122—123 (exclusief A.O.W.). hetgeen ons op een stijging van ongeveer twee punten wijst. Gasverstikking. Zaterdagavond is in Amsterdam de 70-jarige weduwe L.U.-B. in haar woning aan de Hoofdweg door gasverstikking om het leven gekomen. De koppeling van de gashaard met de hoofdkraan was niet voldoende gesloten. Voetbrug stort in Zes toeschouwers en een coureur omgekomen Zes toeschouwers en een Britse coureur zijn gisteren om het leven gekomen toen tijdens de internatio nale autoraces te Aix-les-Bains een voetbrug over de autobaan instortte. Er is een twintigtal gewonden. Op de brug stonden ongeveer zestig iensen naar de wedstrijd te kijken Vol gens voorschrift had de brug aan beide kanten afgeschermd moeten zijn door twee meter hoge schilden, opda» toe schouwers die de baan wilden oversteken niet op de brug zouden kunnen blijven kijken. De schilden waren echter niet aangebracht en de brug werd te zwaar belast. De instorting had plaats toen de voorste jureurs onder de brug door kwamen wee wagens passeerden, maar de derde bestuurd door de Brit Chriss Threlfa'l reed met een snelheid van tweehonderd kilometer per uur op de ingestorte brug in. Threlfal kwam om het leven. De race werd na het ongeluk afgelast. Ook bij de sportwagenraces op het cir- iit van Zandvoort gebeurde gisteren en ongeluk. De Nederlander les Lange- straat vloog met een snelheid van i30 kilometer per uur over de kop. Hij werd ernstige verwondingen aan hoofd en en en een shock opgenomen in een ziekenhuis te Haarlem. Aan H. F. Arke is op zijn verzoek, met ingang van 1 juli eervol ontelag verleend als burgemeester van Oudewater. Vloedgolf vernielt havenstad HEVIGE AARDSCHOKKEN en een zware vloedgolf hebben zaterdag en zondag Chili geteisterd. Volgens een officieel bericht zijn er 274 doden. Volgens krantenberichten is het aantal doden echter aanzienlijk groter. Tweehonderd mensen zouden het leven hebben verloren bij de eerste aardschok, die zich zaterdagochtend voordeed en waarvan het epicentrum in de buurt van Conception lag. Er waren circa vijfhon derd gewonden. Onder de doden in Con ception bevonden zich vijftien meisjes, die omkwamen toen brand uitbrak in een meisjesschool. Gisteren voelde men een tweede schok, die opnieuw grote verwoestingen aan richtte en het aantal slachtoffers deed stijgen. Een gebied van 175.000 vierkante kilometer van Santiago zuidwaarts tot het eiland Chiloe werd getroffen. Seis mologen hebben gewaarschuwd dat zich nog meerbevingen kunnen voordoen. Hetzelfde gebied werd gisteren getrof- len door een (soms 8 meter hoge) vloed golf. In de havenstad Ancud worden 130 mensen vermist. Men neemt aan dat allen verdronken zjjn- Een dorpje in de buurt van Ancud zou vrijwel geheel wegge vaagd zijn. President Alessandri heeft zich van ochtend naar het getroffen gebied bege ven, waar men op grote schaal het red dingswerk is begonnen De werkzaam heden werden aanvankelijk gehinderd door zware regenval. Het was bijvoor- Russische klacht vandaag in behandeling "I7ANDAAG zou de Veiligheidsraad bijeenkomen om de klacht van Rus- land Inzake de vlucht van de Amerikaanse U-2 tc bespreken. Het ziet er niet naar uit dat de leden van de raad, met uitzondering van Rusland en Polen uiteraard, tot veroordeling van de Amerikaanse daad zullen over gaan. Misschien zullen enkele lid-staten hun stem onthouden. komen. De Amerikanen zullen hun voor stel later indienen. Enkele democratische leden van he. Amerikaanse Congres hebben, met de presidentsverkiezingen in het vooruit zicht, een scherpe aanval gedaan op het politiek beleid van Eisenhower. In een door senator Kennedy, op het moment de voornaamste democratische kandidaat voor het presidentschap, se nator Symington, eveneens kandidaat. Het feit dat minister Gromyko zelf in de Veiligheidsraad aanwezig zal zijn bewijst dat de Russen veel belang hechten aan de zitting. De westelijke landen worden vertegenwoordigd door hun permanente gedelegeerden en niet door hun ministers. Het plan van Eisenhower voor we derzijdse luchtinspectie onder toezicht de V.N., zal vandaag niet ter sprake het vooronder stroomde het water. Door een waterdicht schot kreeg het echter geen gelegenheid verder in het schip door te dringen. Vele opvarenden van de aan de revue deelnemende loggers hebben van het on geluk niets gemerkt omdat het nogal nevelig was- Lang nadat de andere loggers binnen waren, verschenen de beide pechloggers in de haven. Ze worden thans op de sleephelling gerepareerd. Door de ern stige aard van de beschadigingen zal het ;n ieder geval voor de Sch. 72 nog we! enkele dagen duren voordat weer kan worden uitgevaren. De scheepvaartinspectie is vandaag begonnen met het instellen van een on derzoek. Naar wij vernemen had deze dienst voor het uitvaren van de vloot bepaald, dat de schepen in één lijn moes ten varen en eikaars koers niet mochten kruisen- Heel Nederland zorgt Cj voor zomerkleed DE Internationale Tuinbouwten toonstelling Floriade staat op het ogenblik voor een krachtproef. Vakmensen uit het gehele land, van tal van gemeentelijke plantsoenen diensten, steken in de komende dagen de handen uit de mouwen om de Floriade in korte tijd in een aan trekkelijk zomerkleed te steken. In de afgelopen week reeds is men be gonnen aan de voorbereidende werk zaamheden. nodig om de kleur, die meer dan twee miljoen bolgewassen aan dn veertig hectaren van dc expositie heb ben geschonken, in korte tijd te ver vangen door dc linten van een onge kende hoeveelheid en verscheidenheid van zomerbloemen. Zaterdag in alle vroegte arriveerden de eerste auto-la dingen met één- en twee-jarige planten. die voor een deel al sedert het vorige seizoen op vele gemeentelijke en parti culiere kwekerijen zijn voorbereid. Üc planten arriveren hetzü 'n bloeiende toestand hetzij in een stadium tegen bloei aan. Met het planten werd, nu er een verkwikkende regen is gevallen vandaag op grote schaal begonnen- Tuinlieden van dc gemeente Apeldoorn b.v. stapten vanmorgen vóór vijf uur In de bus om (ijdig op de Floriade te zijn- Dc hulp van verschillende gemeentelijke plantsoendiensten Is voor deze cam pagne van groot belang. Als groet van de gemeenten aan de Floriade komen er bloemen uit 32 gemeenten in geheel Nederland. Vele van deze gemeenten zenden ook hun vaklieden voor de beplantingswerk zaamheden. Voorts komen er o.m. plan ten uit veertien Nijmeegse en drie Aais- meerse kwekerijen. Het betreft allemaal zorgvuldig geselecteerd materiaal, dat reeds voor een deel sedert de vorige zomer periodiek is gecontroleerd door leden van de staf van Floriade. Diezelfde staf heeft uitgebreide schema's gemaakt. Van elk bloemcnvak staat reeds sedert lang vast, wat het zal be vatten en welke kleur het in welke tijd zal geven. Ook de ervaring van dc „planters" is een belangrijke waarborg voor de schoonheid van Floriade's Zomerkleed, waarbij men evenwel niet uit het oog mag verliezen, dat de natuui het laatste woord heeft, ondanks alle zorgvuldige voorbereidingen Een bijzonder detail Is de medewerking van Belgische zjjde. Eind mei komen de eerste van de ruim honderdduizend Belgische knolbegonia's een inzen ding van het Belgische Floriade-comité zullen niet alleen de Belgische tui nen, maar ook de bloemenpodia's in het hart van het Park en de rhododendron- allée met hun dieprode en -oranje tin oud-president Truman en de gewezen gouverneur Stevenson, die tweemaal kandidaat der partij is geweest, onder tekende verklaring wordt gezegd dat Eisenhowers buitenlandse politiek heeft gefaald door gebrek aan samenhang en het niet streven naar verwezenlijking van vast omlijnde doelen. I>e democratische leiders eisen een onderzoek naar de wijze waarop Eisenhower het incident met de U-2 heeft behandeld. Zij halen hierbij de woorden van de New York Times aan dat „de president rechtstreeks of Indirect verantwoordelijk is voor de grootste reeks van vernederende blunders, die in de afgelopen tien jaar voor de Verenigde Staten zijn begaan." Mevrouw Roosevelt heeft zich achter de kritiek van Stevenson gesteld. De be handeling van het vlicgtuigincident is een fout van onze kant. aldus mevrouw Roosevelt, welke gebrek aan coördinatie in onze regering openbaart. Tumult Binnen de democratische partij is ech ter tumult ontstaan over de woorden van Stevenson. De vroegere voorzitter van de partij, Farley, heeft een beroep gedaan op de democraten om tijdens de komende nationale partijconventie de houding van Stevenson scherp te ver oordelen. Stevenson buit het incident uit opnieuw kandidaat te worden bij de verkiezingen, aldus Farley, die meent dat het oordeel van Stevenson niet wordt gedeeld door de meerderheid van dc democratische partij. De voorzitter van de republikeinse partij zei dat Stevenson in dezelfde hoek is gaan staan als Chroesjtsjef door de wijze waarop hij het mislukken van de topconferentie heeft verklaard. President Eisenhower heeft brie ven gezonden aan 24 regeringsleiders in de wereld, waarin hij Chroesjtsjef ervan beschuldigt het incident met de U-2 opzettelijk te hébben ge bruikt om de topconferentie te doen mislukken. beeld onmogelijk om per vliegtuig medi camenten en kleding aan te voeren. De aardschokken, die in De Bilt werden geregistreerd, heeft men in geheel Zuld- Amerika gevoeld. Tot in Buenos Aires kwamen de plafondlampen in hoge ge bouwen in beweging. Een schoonzoon weduwe Dijkers in reeds enkele dagen ontdekte vanmorgen plek in de tuin van hij hier ging graven stoffelijke resten schoonmoeder. I onderzoek in. ran de 58-jarige Krommenie, die wordt vermist, een omgewoelde haar huis. Toen ontdekte hij de in zijn vermiste politie stelt een Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt later met kans op enige re gen. Matige af en toe vrfj krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). DINSDAG 24 MEI Zon op 4.34, onder 20.40; maan op 4.30. onder 19 25: 25 mei nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1