55 Houen - zo?' Realiteit Maatschappij voor reclame in televisie leerling-journalist Automatische telefonie met Duitsland en België Topconferentie op serie postzegels NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 MEI 1960 (Van een onzer redacteuren.) LANDGOED DE SCHAFFELAER T^N ZO WERDEN WE dan ineens geconfronteerd met, wat ik zou willen •*-J noemen, het geval-korporaal Schiepers. Korporaal M. A. M. Schiepers uit Maastricht raakte met zijn peloton in hevige gevechten gewikkeld met een vijand, die sterker was dan die compagnie van het 11de bataljon Garde Grenadiers. Het ging er Spaans aan toe. Er vielen veel gewonden, naar later bleek een 80 in ongeveer anderhalf uur en tot die gewonden behoorde korporaal Schiepers. Om alle misverstand te voorkomen, zij nadrukkelijk vermeld, dat het maar een oefening betrof, doch een oefenjng waarbij het juist om die ge wonden ging. Er werd niet echt gevochten en de wonden waren ook niet echt gelukkig, er werd slechts verondersteld, dat een aantal militairen verwondingen had opgelopen, omdat de commandant van het 11de Genees kundige Bataljon wilde controleren of de maatregelen, door zijn personeel daarna te nemen, juist waren. Daarom werd korporaal Schiepers een kaart in de zak van zijn veldjas gestopt, waarop stond, dat hij een tunnelschot in de borst had gekregen. En daar lag dan korporaal Schiepers met een tunnelschot in de borst, een overigens niet levensgevaarlijke ver wonding. Rondom hem lagen meer slachtoffers. Militairen met wonden in het gezicht en aan de armen, hetgeen met rode schmink was aangegeven en zo realistisch, dat je van goeden huize moest komen om de eerste aanblik dapper te doorstaan. Zij bevonden zich in de voorste rij, in een vooral voor gewonden weinig bcnijdenswaar- dige positie. Daarom werden zij afgevoerd, zoals de term luidt. Van de bataljonshulp post uit werden zij op brancards uit i die voorste lijn naar de bataljons hulppost gebracht om de eerste levensreddende of ledematenreddende behandeling te ondergaan, i Dat schrijf je dan maar even neer. van de voorste lijn naar de batal- jonshulppost gebracht. Maar in tijd van oorlog gebeurt dit, terwijl de brancarddragers de kogels om de oren fluiten, zij zich met de grootste omzichtigheid door het terein moeten j bewegen, soms een ogenblik met de gewonde dekking moeten zoeken en daardoor al met al in een uur niet meer dan een 600 d 1000 meter af- I leggen. Korporaal Schiepers werd in de j bataljonshulppost volgens de regelen i der kunst behandeld. Zijn verwon ding werd onderzocht en hij werd verbonden. Het werd echter nodig geoordeeld, dat hij in de ver'oanu- plaats, het ziekenhuis-ie-velde. verder werd behandeld. Maar zijn gevc.1 was van een vierde urgentie een bewijs j dat het best met hem losliep. V erzamelplaats Toen hij aan de beurt was om ver- I voerd te worden, werd hij met bran- card en al in een ziekenjeep geschc» !ven en naar een verzamelplaats gere den, een tussenstation tussen de batal I jonshulppost en de verbandplaats. En op die verzamelplaats werd voor alle I zekerheid gecontroleerd of net per- i snneel van de bataljonshuippost alle maatregelen had genomen, die de ver- wonding van korporaal Schiepers vereiste en die controle strekte zich uit van de aard van de vu wonding tot aan de manier van verbinden toe En zie, in die verzamelplaats ontdekte I men een lelijk ding. Want korporaal Schiepers had niet alleen een tunnel- schot in de borst, maar ook een I heamatothorax arteria mammana, dit I is een bloeduitstorting in de horst- I holle, en een direct operatief ingrij- I pen was noodzakelijk om zijn le v-m I te redden. En deze nieuwe diagnose maakte I van het geval-korporaal Schiepers I een eerste urgentie-geval. Hij werd, per ziekenauto, naar de verband- ats gebracht waar hij weinige mi nuten na aankomst reeds op de ope ratietafel lag voor een chirurgische ingreep. Verbandplaats Deze verbandplaats was, goed ge camoufleerd, opgericht tussen het ge- boomte van het landgoed De Schaf- I felaer, dat aan de oostrand van Bar- neveld is gelegen. Zo'n verbandplaats I is uitstekend geoutilleerd. Hij be staat uit volledig-ingerichte oper»- tie-, röntgen-, shock- en opname ten ten en om een indruk te geven hoe goed de outillage is, zij vermeld, dat met de totale inrichting een slordige miljoen is gemoeid. Een verbandplaats wordt niet ge bruikt voor verpleging van lange duur. Daarvoor is het doorvoerhos- pitaal, dat een 30 a 40 kilometer er van is verwijderd. Hij is er uitslui tend om de gewonde die behandeling te geven, die hem het leven of een van de ledematen kan redden. De grootte van de verbandplaats blijkt hieruit, dat hij een 250 a 350 patiën ten kan herbergen. En toen lag dan korporaal Schiepers op de operatietafel. Een chirurg boog zich over hem heen. Een narcotiseur wachtte op orders. Operatie-assisten ten maakten mesjes, scharen en klem men steriel. Er werd gaas klaarge legd. De chirurg zei: „Het moet een grote snede wordenborstholte moet open.... worden leeggezogen... en schoongemaakt.... ribben weer naar elkaar toehalen.... sluiten.... Drie kwartier later was korporaal Schiepers geopereerd. „Het gaat best met 'm", zei de chirurg. „Houen zo, doe," zeiden de jongens, en ze legden korporaal Schiepers op bed. Het is maar spel Nogmaals, het was maar spel. Kor poraal Schiepers uit Maastricht werd niet echt geopereerd, want hij had niet echt een bloeding in de borst holte. Gelukkig. Maar het spel werd voortreffelijk gespeeld. Er werd pre cies gedaan of hij wel zwaar gewond was. En alle handelingen, die bij zo'n operatie moeten worden verricht, wei den of verricht of gezegd. En het in strumentarium. dat in werkelijkheid TTET 11de Geneeskundige Batal- jon heeft van dinsdag tot en met donderdag een oefening ge houden, waarvan de realiteit zo dicht mogelijk werd benaderd. Dergelijke oefeningen zijn nodig. Evenals de verbindingsdienst, de infanterie, de artillerie, of welke onderdelen van de strijdkrachten ook, zich geregeld voor hun oor- logstaak bekwamen, dienen de geneeskundige bataljons dit even eens te doen. Hun taak is zwaar. Het 11de Geneeskundige Bataljon is verantwoordelijk voor de totale geneeskundige verzorging van de lste divisie „7 december", en de oefening gaf daarvan een beeld. Alle in de oorlog voorkomende gevallen waren „gepland", dus ook operaties. Zelfs een algehele ver plaatsing van het bataljon, nood zakelijk geworden door een opruk kende vijand, was in het program ma opgenomen. Voor het verrich ten van specialistische behande lingen waren voor deze drie da gen een aantal specialisten opge roepen, die in tijd van oorlog ook bij het bataljon zijn ingedeeld, te weten acht chirurgen, een inter nist, een röntgenoloog, een tand arts, twee psychiaters en drie nar- cotiseurs. De hoofdopzet van de oefening, die de naam droeg „Houen-Zo" en de Veluwe tot werkterrein had, was. het beoefe- nen van het vervoer van gewonden van de bataljonshulppost, gelegen bij de troepen in de voorste lijn. naar de ver achter het front inge richte verbandplaats. die in feite een ziekenhuis-te-velde is. en 1» uitgerust met doeltreffende opera tiekamers. Omdat een geneeskun dig bataljon nooit kan oefenen zonder patiënten was de comman dant het 11de bataljon Garde Gre nadiers ter beschikking gesteld. Dit bataljon leverde dus de ge wonden. Een onzer redacteuren heeft de oefening bijgewoond en in nevenstaand verhaal vertelt hij hoe de korporaal M. A. M. Schie pers uit Maastricht, bij de oorlogs handelingen gewond, naar de ver bandplaats wordt vervoerd en daar een „spoed-operatie" onder gaat. Hij schrijft: „Aan het eind van deze drie dagen kan worden gezegt, dat het 11de Geneeskun dige Bataljon volkomen voor zijn taak is berekend houen zo". Korporaal Schiepers arriveert per ziekenauto bij de verband plaats. Nog enkele minuten en hij wordt geopereerd. Dank zij vlug ingrijpen kan hij het leven behouden. vermeende verwondingen geconcen treerd, dat in het gesprek die verwon ding het middelpunt werd. Ik vroeg een soldaat naar de oorzaak van zijn verwonding. Hij zei: Ik zeg niets, want ik ben apathisch. Zeg nu niet: goed, dat kan allemaal wel waar zijn, maar ze hadden toch maar een goed leven. Drie dagen rijden en liggen. Goed praten. Er lag een door- en doorgezonde knaap te bedde met een schotwond in de arm. Nou ja, op een goed ogenblik wilde hij dan wel even weg omdat hij „Blijf jij maar lekker liggen, jongen." zei een ziekenverpleger, en hij gaf hem een urinaal. En omdat het spel zo goed werd gespeeld, is deze oefening van het 11de Geneeskundige Bataljon in alle opzichten geslaagd. Houen zo' Mej. A. C. H. Walkate en de heer H. A. van der Zee, beide te Amsterdam, hebben opgericht de N.V. Internationale Televisie Productie-maatschappij (inter national television productions), geves tigd te Amsterdam. Het doel van deze nieuwe N.V. omvat: het ontwerpen en voorbereiden van het in welke vorm dan ook maken van re clame door middel van het medium te levisie het produceren of doen produce ren van alles wat met het oog op deze reclame is vereist, films, filmstrips en dergelijke daaronder begrepenhet ver lenen van bemiddeling tot het contrac teren met instellingen en personen die televisiezendtijd voor reclamedoeleinden ter beschikking stellen, het zelf aldus contracteren alsmede het ter hand ne men van de uitvoering van reclame-te levisieprogramma's en het produceren of doen produceren van films, filmstrips e.d. en de verhandeling en exploitatie daarvan. Het maatschappelijk kapitaal is 100.000 groot, verdeeld in 100 aandelen van 1000 t.w. 5 prioriteits- en 95 gewo ne aandelen. Bij de oprichting zijn ge plaatst alle prioriteits- en 25 gewone aandelen. Mej. Walkate neemt deel voor prioriteits- en 13 gewone aandelen. Tot directeur is benoemd de heer J. Ferrée in Huizen. Militaire mutaties Overgeplaatst in zijn rang en ouderdom vam rang naar de generale staf met ingang van 15 junö is kolonel J. A. Risseeuw van de artillerie. Met ingang van 15 mei is aan reserve luitenant -kdlonel -arts prof. dr. A. W. J. H. Hoitink, van de geneeskundige dienst, de titulaire rang van reserve -kolon el -arts Op de redactie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT is plaats voor een bij voorkeur met voltooide middelbare schoolopleiding. Sollicitaties van hen, die dit jaar eindexamen doen. worden behandeling genomen. Brieven te richten aan de directie, Steenstraat 37. Leiden. TAE drie grote telefoonnetten Den Haag, Amsterdam en Rotter dam zullen binnenkort tot het vol automatische telefoonverkeer met België (voor zover geautomatiseerd) en een gedeelte van West-Duitsland worden toegelaten. Dit volautoma tische contact, dat vooral door de economische betrekkingen met onze twee buurlanden van groot belang is, zal waarschijnlijk begin 1962 verder worden uitgebreid. Voor de Haagse abonees zijn de date van invoering vastgesteld op 11 mei (met België) en op 14 jund (met West-Duits- land). Amsterdam en Rotterdam zullen op nader te noemen date van de maanden juni en juli volautomatisch met België en West-Duitsland worden verbonden. De P.T.T. is bij de voorbereidingen op verschillende moeilijkheden gestuit. Voor al het aan elkaar aanpassen van de ver- Voor onze filatisten Onze met ee van Luxemburg, waarbij we zelf ook ten nauwste betrokken zijn. Afb. 1 is gewijd 'aan het tienjarig bestaan van het plan Schuman. dat leidde tot de Europese gemeenschap kolen en staal, de CECA m- gebruikt zou worden, speelde het spel eveneens met élan. En de soldaten, de slachtoffers, werd ook in handen genomen. En de operatie duurde drie kwartier, even lang als zij in werkelijkheid geduurd zou hebben. Zij hadden zich zo sterk op hun den, om vandaag. 21 mei met een viertal postzegels uit te komen, die we heet de naald kunnen tonen. Onder no. 3 zijn ze alle vier bijeen, Allemaal links, op de top van de globe geprikt de saamgebun- delde vlaggen der vier naties, die elk op een zegel nog eens alleen de aandacht krijgen. Eerst Engeland, dan Rusland, Frankrijk en Amerika. Het opschrift: Congres du sommet (topconferentie) is bij alle vier hetzelfde. Alle vlaggen zijn In de natuurlijke kleuren afgebeeld. Het ls goed merkbaar, dat hierachter de handi ge regisseur Lehmann staat, die ook de postzegelemississles van Ghana, Dahomey, Somalia en Suriname in handen heeft! Trouwens bij de steeds toenemende ge liefdheid van het Europa-verzamelen en alles wat met de Europese gedachte sa menhangt, zal ook Luxemburg met de nummers i en 2 groot succes oogsten Iets dergelijks speelt zich ook af, al bleef dit tot een gemeenschappelijk post stempel beperkt, bij de ingebruikneming van het „Europa Veer", een nieuwe Skandinavische veerboot-samen werking een Noorse onderneming, die vaart tus sen Grenaa (Denemarken) en Varberg (Zweden) Aan boord bevinden zich drie door G. J. Peelen schillende telefoonsystemen (tonen, kies se hij ven e.d.) leverde nogal moeilijkheden op. Een deel van Amsterdam, dat nog een oud systeem heeft, zal voorlopig van vol automatisch internationaal verkeer ver stoken blijven. Verwacht wordt dat de verkeersintensiteit tussen ons land en Belgiië en West-Duitsland met 5ó k 60 pet zal toenemen. Verschillende voorzorgs maatregelen zijn dienaangaande getroffen. Om een volautomatische verbinding tus sen België en West-Duitsland tot stand te brengen, dient men het volgende t« ten. landnumtner kiezen (voor België 1> dit 0922, voor West-Duitsland 0949). opnieuw klestoon (onafgebroken toon) afwachten. Belgisch, resp. West-Duits netnum mer kiezen (altijd beginnende met een 0), onmiddellijk gevolgd door het aboneenummer. Men behoeft dus niet op een klestoon te wachten tussen het net- en het aboneenummer. Tarieven brievenbussen, van elk der genoerhde landen één, waarin brieven met een van die landszegels gefrankeerd, eenzelfde afstempeling krijgen: Europa-fergen de P»rt'" (Europa-veer). Het zijn dergelijke symptonen, ook pos taal, van een groei in de richting van een Europese eenheid, die de verzamelaars van de Europazegels trekt. Net als in september weer de gezamen lijke Europazegels verschijnen, doch niet voor zes landen zoals gewoonlijk, maar dit jaar voor negentien landen, op één hetzelfde ontwerp, ditmaal Het gesprekkenitanlef ls voor Bel®iè vastgesteld op 8 cent voor de eerste 4 seconden; elke volgende 4 seconden of resterend gedeelte daarvan kosten 4 cent. Voor West-Duitsland is het tarief vast gesteld op 8 cent voor de eerste 3 secon den- elke volgende 3 seconden of reste rend gedeelte daarvam kosten 4 cent. De kosten worden de abonnee via de bij de telefoonaansluiting behorende ge- sprekkenteller in rekening gebracht op dezelfde wijze als gebeurt voor lokale en automatische interlokale gesprekken. De gezamenlijke kosten voor lokale, automa tische interlokale en automatische inter nationale gesprekken verschijnen in één totaal op de rekening van de abonnee. Splitsing van deze bedragen ia niet moge lijk. In België zullen de abonees van vrijwel alle netten rechtstreeks kunnen worden gekozen. In West-Duitsland is de bereik baarheid voorlopig beperkt tot de abonees de automatische telefoonnetten, die deel uitmaken van de z-g. Zentralamts- bereiche Düsseldorf en Hannover en vanaf september van dit jaar wellicht ook Hamburg. Wat betreft de ulthreidlngsmogeliikheld an het automatische Internationale aboneeverkeer met andere landen dan België en West-Duitsland kan momenteel nog geen tijdstip worden genoemd. De technische voorzieningen, die hiervoor nodig zijn. worden thans voorbereid, maar *(jn dermate gecompliceerd, dat realisatie hiervan pas later mogelijk zal zijn. Tenlastelegging gewijzigd Thans acht maanden (mishandeling) geëist Tegen de 22-jarige Haagse gipsgieter, lie in september van het vorig jaar een 33-jarige portier uit Den Haag in de Engelenburgstraat zwaar -mishandelde de portier moest maanden het bed hou den omdat hij gecompliceerde beenbreu ken had opgelopen eiste de procureur- generaal van het Haagse Hof gisteren in hoger beroep acht maanden. Hij vroeg de president de verdachte vrij te spreken van poging tot doodslag. Opzet telijk zware mishandeling achtte hij be- IS. S.•dagtochten De Nederlandse Spoorwegen keur hebben bewezen, aat autotrein, die vele automobilisten de 21-31 van alle inzittenden heeft voor het komende merseizoen weer een dagtoch ten-boekje uitgegeven, dit jaar voor de eerste maal in kleu rendruk en ten behoeve van buitenlandse toeristen ook in het Duits. Frans of Engels. De belangstelling voor de N.S.- vertrekt uit Mülheim(Ruhr)der auto's, doch ten hoogste weg Speldorf (tussen Essen en acht. zijn geen extra-vervoer- Oberhausen). om 22.14 uur uit biljetten meer nodig. Tijdens Düsseldorf en om 23.12 uur uit het vervoer door de tunnel Keulen. De autotrein, die be- kunnen zij in hun wagen blij- staat uit een aantal wagons, ven zitten, waardoor het tijd- waarin de auto's twee verdie- verlies bij in- en uitladen van pingen hoog worden vervoerd de auto tot een mimmurr en die achter de gewone trein wordt beperkt Bij de prijs Automobilisten, die Frank- wordt aangekoppeld, rijdt naar wordt onderscheid gemaakt geven boven de oude, meer directe verbindingen er ook boven de oude national weg A5- Vervoer in Parijs dagtochten neemt toe, zowel S* München- ------ ""eoheques ter verkrijging morgen c benzine tegen geneduceer- i 8.27 i 24 dagtochten vermeld; in de uitgave voor buitenlanders is hieruit een keuze van twaalf •iaal aanbevolen dagto< gemaakt. Men kan dit s zoen met de spoorwegen wederom dagtochtjes maken naar de Veluwe, door Drenthe Walcheren, Texel t lij-ke wijze met hun auto Zuid-Duitsland worden te bevelen in Parijs voerd. De kosten bedragen Lötschbergtunnel van Kander- •rgens te laten staan naar München van Mülheim steg naar Goppenstein Zwfr zich per bus of métro (Ruhr) DM 99. van Düsseldorf 20 (Zwfr. 23). van Kanderstea verplaatsen. Er is veel één- DM 95 en van Keulen DM 89. r>aar Brig Zwfr 30 (Zwfr. 33) i Parijs, zo- indien de auto niet langer is en door de Simplon—Lötsch- Marken/Volendam, naar Zuid- Limburg, de Westerbouwing jL, k *a Ju? iu ttttdan in zijn hoofd, dikwijls erg die WM „M. hebben. Het keurig uitgevoer de boekje is voor elk tochtje met een kaartje en een kleu renfoto verlucht Automobilisten, die Londen noordwaarts naar Midden-Engeland e indien de auto niet langer w mogen dan 4 42 meter. Anders komt berg (Ka-ndensteg'-Iselle) Zwfr DM 16 bij. Ook in ornge- 50 (Zwfr. Gegevens daarover kun- Münohen worden ver- lastig, vooral omdat men door één kregen, straat heel vaak moet voorsor teren De meest goedkope Over Boden meer wijze voor het gebruik van bus of métro is een carnet te kopen. Voor de stadsautobus- r sen kost een enkele reis Londen-Uirmingham Nf 0.20. doch een carnet met 20 kaartjes Nf 3. De prijzen voor van de métro zijn resp. Nf 0.70 en gaan Nf 4.50 voor de eerste klas en ver- Nf 0-45 en Nf 3 voor de tweede Tips voor de koffer De iwee veerboten voor auto's tussen Friedrichshafen in Duitsland in Zwitserland het breedste deel van de Bodensee heb ben hun dienst hervat. ZIJ vertrekken van 8 tot 21 precies op elk vol dichtingen. Let er bij het kopen van een koffer op, hoeveel deze weegt Bij vliegreizen is men aan een SZÏÏSEZ tagagegrens gebonden, docb Romanshom bruik maken geopende hoofdweg Londen Birmingham. Hoewel de weg tochten naar diverse Autotransport Uitstappen over- bodig ook als u uw eigen kruier bent, zult u blij met koffer zijn. De prijs voor donkere opzet- beide S^zen, dde op elke normale bril passen, is aanmerkelijk gedaald. Reeds voor 1,73 koopt u een keurig plastic etuitje met twee glazen, die op de bril geklemd kunnen wor- missiuh Europè-enne Charbons (et) We zien een werker in het hoog- ovenbedrijf, op de kaart van de zes deelnemende landen vurige initialen CECA schrijven. Het ontwerp deze zegel is van onze Nederlandse kunstenaar Sem Hertz, terwijl de Fa Enschede in Haarlem de druk ver zorgde. Afb. afb. Die gevolg grote groep buitenlandse ambtenaren, die zich met hun gezinnen in Luxemburg vestigden, bij de hoofdzetel der CECA. kregen opvoedingsproblemen kinderen. Dit leidde tot de oprichting van de eerste Europese school, die be gonnen met kleuteronderwijs, via l.o. tot middelbaar onderwijs werd uitgebreid We zien op onze afbeelding de drie groe pen leerlingen een rondedans school maken. In de linkerhoek het la- tijnse opschrift; ex foedere sex nationum (uit de federatie van zes naties). De op 16 mei tn Parijs begonnen (en In middels mislukte) topconferentie, wa* aanleiding voor de jongste zelfstandige staat, Togo, 27 april zelfstandig gew Te veel gevraagd voor boerderij Van 1 juli tot 2 septembea Vanaf 1 ju: levert het gebruik 1 omweg betekent, zullen wederom auto's per mogelijkheden Zuid-Duiteland 1 auto's door de Gott- groter zijn dan aanzienlijke kunnen worden vervoerd, hand-, de Simplon- en de stift. Heerlijk verfrissend op tijdsbesparing op. Onderzoe- Iedere vrijdag rijdit er een Lotschbergtunnels. Voor het reis. Prijzen vanaf 9,50. officier van justitie bij de Dorötse rechtbank heeft een boete van f 2500 lichte subsidiair vijf maanden hechtenis geëist tegen de 52-jarige loonwerker M. N. uit Geldermalsen, aan wie ten laste was ge legd, dat hij een boerderij met wei- en hooiland had verkocht tegen een hogere prijs dan door de pachtkamer was toe gestaan. De man had f 65.000 mogen re kenen, maar hij had, zoals in de dag vaarding stond- de koper verplicht een hoeveelheid roerende goederen over te nemen .alsmede tevelde staande gewas sen en de goodwill van het bedrijf. Zo doende had hij een bedrag van f 88.000 ontvangen. Er werden in deze ingewik kelde zaak veertien getuigen gehoord. een Fin. Zwitserland had jaren achtereen de zelfde frankeerzegels, van Karl Bickei uit Wallenstadtberg: gestyleerde land schappen; nu verscheen een nieuwe reeks voor de lagere waarden gewijd aan postverkeer in oude tijden: postlopers boden op muilezels en paarden (afb. 4) en voor de hogere waarden, de beroemde bouwwerken die Zwitserland rijk is Ook daarvan een tweetal voorbeelden- afb. 5, de beroemde abdijkerk van St. Gallen, een prachtig bouwwerk in barokstijl, vooral ook beroemd, omdat in die abdij bibliotheek zich een keur van oude handschriften bevindt (Nibelungen enz. en afb. 6 de burcht bij Schaffhausenï de Munot. Het sympathieke Deense knningspa. viert 24 mei zijn zilveren bruiloft, aanle ding tot afb. 7 (Frederik IX en Ingrid) Juist de Oosteuropese landen stonden stil op de postzegels, bij hun vijftien jarige bevrijding! Tsjechoslowakije. Hon garije en ook Oost-Duitsland. Dit laatste land met de afbeelding van een rode sol daat, die een gevangene, nazi-slachtof fer. (afb. 8) bevrijdt. Programma van het beiaard-concours Het programm rnationale beia inl t/m 1 juli in Hilver houden, luidt als volgt: Maandag 27 juni: bespel: het tweede g door Renaat Steenwegen uit Leu- Dinsdag 28 juni. bespeiing door Frede rick Marriott uit Birmingham (US A Woensdag 29 juni bespeling door Kees Roelof* uit Amsterdam Donderdag 30 junibespeling door rans Vos uit Mol (België). Vrijdag 1 juli; bespeling door Willem Oreman uit Zwolle. In herinnering wordt gebracht, dat Wil- m Oreman momenteel de houder is van de vorig jaar door de gemeente Hilver- gestelde wisselprijs. De regeringen van Frankrijk. Groot- Voor de rechtbank was het ook al de vraag geweest of de gipsgieter. waarvan men eerst dacht dat hij de portier met zijn auto ondersteboven had gereden, maar later weer dat hij enkele jiu-jitsu- trucs had toegepast, wel poging tot dood slag ten laste gelegd kon worden. De pro cureur vroeg daarom vanmorgen ter zit ting naast vrijspraak van poging tot dood slag om de ten laste legging te verande ren Aan de ten laste legging: zware mis handeling werd toegevoegd: schoppen die ernstige beenbreuken veroorzaakten. In ieder geval was de mishandeling ernstig hetgeen kon blijken uit de hou ding van de gipsgieter die sinds enkele maanden spoorloos verdwenen is en niet ter zitting verscheen. De verdediger bepleitte een voorwaar delijke straf, omdat een gevangenisstraf de verhouding tussen portier en gipsgie ter maar zou verslechteren. Bovendien had de gipsgieter alles goed willen ma ken. maar hij had de portier nergens kun nen vinden Het Gerechtshof zal over veërtien dagen uitspraak doen. Distributiecentrale van Albert Heijn Binnenkort zal Albert Heijn te Zaan dam een der grootste centra voor distri butie van levensmiddelen in West-Europa laten bouwen naar het ontwerp van de Rotterdamse architecten ir. F. C. de Weger b.i. en J. P. van den Aa Jr. nabij de ontworpen aanvoerweg van de toe komstige Coerotun-nel. Het oppen-dak wondt 3 ha, de kelderruimte 0.4 ha. Er kunnen 50 vrachtauto's tegelijk laden en lossen langs perrons ter lengte van 200 meter en er zullen 200 man werken. Voor uitbreiding is nog 1.8 ha aanwezig. De bouw begint in juni en kan een jaar H. J. F. Tuch. Het bestuur van het be drijfschap voor de groothandel in kruide- heeft de heer H. J. F. Tuch benoemd tot voorzitter van het bedrijf schap. De heer Tuch, die gedurende de eerste z.ttmgsperiode van het bestuur het bedrijfschap ook voorzitter was, werd bij acclamatie benoemd Tot eerste plaatsvervangende Britemnië en Nederland zullen worden I noemd de heer H. M Emmering (Alge- uitgenodigd vertegenwoordigers te zenden mene bond „Mercurius") en tot tweed» de vijfde inter-Amerikaanse land-1 plaatsvervangende voorzitter de heer de Wjt (Vereniging van grootbedrijven in levensmiddelen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9