Burgerijdagen kennen vele spectaculaire evenementen van het draaiboek KOLEN KOLEN Veemarkt te Leiden druk met hogere prijzen Leidse vismarkt was kaasmarkt NIEUWE I.EIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 MEI 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg. 8 uur: Sluitingsavond Geref. jeugdver band. Kantoor Leidsche Duinwater mij., 11.30 uur: Alg. vergadering van aandeelhou- Levendaal 168, 3.30-4.30 uur: Bezichti ging centraal bodehuis en transportcen trum hotel Toor Alphen. 5-7 uur recep tie Algemene Vervoer Centrale Leiden. Wassenaar, Raaphorst, 2.15 uur Excursie N.C.ReisV. naar Seringenberg. Stadsgehoorzaal, kleine zaal, 3 uur: Cineac van amateurfilms; 9 uur in grote zaal: Voor amateurs, door amateurs, feestavond m.m.v. Leids studentencaba ret, Litteris Sacrum, De Leidse Sleutel tjes en pianist Joop Stokkemans. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Oecu menische juristenconferentie, De schul dige als naaste. Maandag Antoniusclubhuis, 8 uur: Ouderavond Jong K. en G. Boshuis, achter Hoflaan 7476, 8 uur; oprichtingsvergadering speeltuinvereni ging. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur; jaarlijk se einduitvoering leerlingen muziekschool mm.v. Toonkunstorkest. Nat. Levensverz. Bank. Rapenburg 8. Vivo Leiden-Oegstgeest, dr. C. W. Santen over de Soedan in de moderne tijd. De Doelen, 8 uur; Amateur-fotogra fen, collectie uit de bondswedstrijden zwart-wit. Garenmarkt, 7 45 uur v.m vertrek K. r de Biesbosch. Dinsdag Bouwterrein Kagerstraat, 3 laatste paal meisjes h.b.s. Gulden Vlies. 2 30 uur; Ned. Ver. van Huisvrouwen, demonstratiemiddag firma Devos-Lemmens. Schouwburg, 730 uur: Uitvoering speel- j tuinvereniging Ons Eiland. Oegstgeest, hoofdkantoor 1BB, Haagsche Schouw, 35 uur; afscheids receptie directeur ir. W. H. B. van Dunné Woensdag Snouck Hurgronje-huis, Rapenburg 61. 8 uur: Herdenking 40-jarig bestaan Oos ters Genootschap in Nederland. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12 50 I tot 1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Wassenaar, Kasteel Oud-Wassenaar 2015 uur: Leids Studenten Cabaret voor Anjerfonds. Donderdag Valkenburg (ZH), 10 15—13 u denking gevallenen v.m. 4 R L Station, 8 uur: Vertrek touringcar NCReisV voor excursie Afsluitdijk en Velser tunnel. Vrijdag De Harmonie, 8 uur; Expogé. avond L. j Smit en Co's Sleepdienst uit Rotterdam. K. en W. Den Haag, 7 50 uur; Operage zelschap Forum met Victoria und ihr Husar, van Paul Abraham, voor K. (extra tremen om 7.02 en 7.I6 uur). Koor Pieterskerk, 7.15-7.50 uur: Avond gebed voor iedereen. Nieuw Minerva, 3—5 uur; Afscheids receptie zuster D. van Bemmel. Zaterdag Roomburgerweg bij Wilhelminabrug, 1.45 uur: vereniging Oud-Leiden, fiets tocht met onbekende bestemming. Prytaneum, 3.30—5 uur: Receptie t.g.v 25-jarig bestaan Atletiek Vriendenkring „Holland". De Burcht, 3—5 u.; Receptie t.g.v. 20- jarig bestaan Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Feest Volks tuinders. Hollandsche Constructie, 10-30 u.; Aan deelhoudersvergadering. Ned. Elektrolasch, 11.30 uur: Aandeel houdersvergadering. NZH-lijn Leiderdorp-Katwijk, 210 u.; fietsers noordpoort vliegkamp Valken burg. 240 uur; Excursie NCReisV. naar Pan van Persein te Katwijk. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes, Mambo's en Whisky (18 jaar): donderdag (2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Und Abends in die Scala (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 4.45 uur): Conny, een meisje van 16 (alle 1 leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag j ook 4.45 uur): Shalom, het wonder van .Israël (alle leeftijden). Rex (2.30, 7-15 en 9.15 uur): tot maan- |dag: Piratenbloed (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur. donderdag ook 4.45 uur): Wir Wunderkir.der (alle leeftijden): 's morgens 10.30 en 11.30 uur: Het huwelijk van prinses Margaret (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag 12.15, 4.30, 7 en 9.15 uur): Freddy unter ||fremden Sternen (alle leeftijden). Tentoonstellingen 1 Academiegebouw, gouaches Johan van den Berg en illustrators Ecole de Paris (tot 29 mei). Rijksmuseum van Oudheden, Huls en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid (t.m. 3 juli). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdibiblitheekleeszalen en biblio- theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u. woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere 1 jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgrimfaifchers-huisje. Boisolkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 Legermuseum Generaal Hoefer", Pe«t- huislaa-n 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke 1 dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 20 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibl.otheek tot 5 uur (behalve zateraag- 1 middag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Lustrumviering Leidse universiteit Grote taptoe en knallend vuurwerk tot besluit Sinds onze eerste publikatie over de feestelijkheden die voor de Leidse burgerij in het vat zitten bij de viering van het 77ste lustrum, van de universiteit, hebben de studenten bepaald niet stilgezeten. De lustrumcommissie van het Leidsch Studenten Corps heeft vele puntjes op vele i's gezet. Thans kan worden gezegd dat het programma in kannen en kruiken is en dat het klinkt als een klok. Bepaald spectaculaire evenementen staan de Leidenaars te wachten, waar onder een zeer grote taptoe en een feestterrein op het Burchtcomplex waarin zeer veel fantasie is uitge leefd. Vandaar de naam: Hof van Heden. De officiële open: de Burgeri dagen geschiedt op het Burgerijconcert vrijdagavond 10 juni om 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Dit concert wordt ge- n door Lyra Academia, het muziek- akkoord van de gezamenlijke Leidse stu dentenmuziekgezelschappen, en staat on der leiding van de heer D. Blokbergen Op het programma komen werken voor Mendelssohn, Brahms, Handel. Beet hoven en Jean Francais. Solisten zijn Isa der Meulen, sopraan, en Robert Alexander Bohnke, piano. Aan de officiële opening zijn dan reeds lorafgegaan schietwedstrijden op het sc'hietterrein te Waalsdorp, waar op vijf elkaar liggende banen kan wor den geschoten Hiervoor zijn ploegen van politie, brandweer, gemeente, militairen uitgenodigd. Mochten er nog parti culieren zijn die tezamen een ploeg vor- dan kunnen zij zich alsnog aanmel den ter sociëteit Minerva. Parade Pro Patria ij de brand van Minerva zijn 2 uniformen van het Studenten Weerbaar heids Korps Pro Patria verloren gegaan Zaterdagmorgen 11 juni om half tien zal de Vereniging van Leidse Industriëlen ig nieuwe uniformen aanbieden op de Beestenmarkt bij molen De Valk. Het L.S.C. heeft zelf twintig nieuwe uni- ?n bekostigd, zodat de oude voor raad thans weer op peil is. Na de aanbieding volgt een parade, die oor het stadhuis wordt afgenomen door luitenant-generaal C. J. Valk, gouver- van de Residentie. Vast staat dat van overeenkomstige korpsei Delft. Amsterdam en Utrecht aai parade zullen deelnemen, misschien ko- len er ook nog deputanten uit Wage- lingen en Groningen. Verder verlenen medewerking de Ma- inierskapel en een peloton van de Kon. Militaire Academie. Andere evenementen De zaterdag is trouwens toch een druk ke dag. De gehele dag. te beginnen om 10 uur, worden op het Lflgdunumterrein bedrijfsvoetbal wedstrijden gehouden, waarvoor negen bedrijven hebben inge schreven. De organisatie is geschied samenwerking met de afdeling Leiden van de KNVB. Om 12 uur 's middags wordt ii Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden: de percelen bestaande 2 benedenhuizen waarvan een winkel met inventaris en 2 bovenwoningen Ma- resingel 34, 34a, 35 en 35a, in bod 20.000, koper C. J. L. Coster te Wassenaar, q.q. voor 20.000 woonhuis Hansenstraat 8/8a, in bod 6.000, koper H. D. var Weizen te Oegstgeest, q.q. voor 6.250 woonhuis Langestraat 10, in bod 3.100, koper A. de Jong te Leiden, q.q. voor 3.107woonhuizen Stadhouderslaan 7, Voorste Zandstraat 17 en Langegracht 238, resp. in bod 5.500; 3.100 en 2.000, zijn uit de hand verkochtwoonhuis Groe- nesteeg 30, in bod 3.000 is niet verkocht. Leger des Heils, Leiden heeft nieuwe officier Zoals reeds eerder gemeld, is de bevel voerend officier van het Leger des Heils te Leiden, kapitein R. J. Schurink, opdracht van het hoofdkwartier te A sterdam op evangelisatietocht door c land. Aan het korps te Leiden is thans toegevoegd luitenante A. C. v. Engelen terwijl in de komende maanden door vele vooraanstaande officieren 's zondags spreekbeurten zullen worden vervuld. Onder anderen zijn daartoe aangezocht lt.-kol. P. Deurloo, brigadier G. Claeys en de veldsecretaris van het Leger, kol. Ph. D. van Dalen. Ook zullen officieren uit de dienst in het buitenland, thans met Europees ver lof, o.a. majoor Tjeertjes uit Singapore en kapitein R. Kavelaar uit Zd.-Amerika, in de komende maanden op het Leidse platform verschijnen. Jubileum bij Brill Maandag 23 mei zal het 25 jaar geled zijn dat de heer C. Vooys als leerling- zetter bij de firma Brill in dienst trad Aan de vrije universiteit te Amsterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heer P. C. Meijer te Leiden. half 1. uitgezonderd op dinsdag ag van 2 tot 5 uur Geologisch en mmeralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 bot 12 en van 2 bot 4 uur. bliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling. geopend van half trien tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. i vensteen. Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a, Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenatr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Broe raat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag 10 bot 5.30 uur. Hortus Botanicus de beeldententoonstel ling Tijdsbeeld officieel geopend, v na om half drie de brandweer in komt in en om het kazerneterrein aa Langebrug. De grootse demonstr worden besloten met een ontvangs Minerva te vijf uur van alle Leiden; die een rol hebben gespeeld bij de bereiding van deze Burgerijdagen Op het feestterrein gaat, waarschijnlijk in de middaguren, de première van de speelfilm Een hagedis te veel. die is ver vaardigd door filmminnenden van het L.S.C. In het begin van de avond trekt op 11 juni een sportoptocht door de stad, die op Roomburg zal zijn opgesteld en dan verder een route zal volgen, o.m. door Breestraat en langs Witte Singel. Tege lijk met deze optocht zullen op platte wagens gezeten muziekbands de burgerij opwekken het feestterrein op het Burcht complex te bezoeken. Deze wagens rij den voornamelijk naar de buitenwijken. Dezelfde avond wordt op de sociëteit een schaakwedstrijd gehouden, waarvoor georganiseerde Leidse schakers zijn uit- Feestcomplex Het zal er tijdens de lustrumviering lustig toegaan op het Burchtcomplex, dat men de toepasselijke naam Hof van Heden heeft meegegeven. Wij hebben ons laten vertellen, dat met behulp van dekzeilen de toegang ln een vijver zal worden herschapen., waarover rustieke bruggetjes toegang zullen verlenen naar het eigenlijke feestterrein. Men vindt hier vanaf 8 uur 's avonds tal van etablissementen in vol bedrijf, zoals een Turkse zaal, een zestien meter lange en zes meter brede, van twee dans vloeren voorziene Missisippishowboat, een^ rock 'n roll-tent en een café-chan- Volledigheidshalve vermelden wij, dat zondagmiddag 12 juni van 3 tot 5 uur een bemande ballonnenrace zal worden gehouden op het Schuttersveld, waaraan vijf grote ballonnen deelnemen. Zeven tig chronische zieken zullen in staat wor den gesteld dit evenement van nabij mee te maken. Van vis tot taptoe Maandag 13 juni is het vroeg uit de blaasmuziek wordt verzorgd door het uzikale gedeelte van de politiemensen an Leiden, die om zeven uur de spits an een hopenlijk lange stoet hengelaars armen, op weg naar de Nieuwe Vaart. De prijsuitreiking geschiedt in sociëteit Minerva. Men kan nog inschrijven zater dag 28 mei van 3 tot 4 uur ter sociëteit. In de loop van de dag bezoeken rond driehonderd scholieren van ulo en tech- Advertentie) Voor de nieuwbouw van het DIACONES- SENHUIS LEIDEN ontvangen tot 1 april I960 460.038.81 gedurende april 1.966.65 Totaal 462.005.46 Dit moet één mlllioen worden. ACTIECOMITÉ DIACONESSENHUIS Secretariaat Willem de Zwijgerlaan 41 Oegstgeest. Postrekening van de STICH TING STEUNFONDS DIACONESSEN- HUIS LEIDEN 533001. nische scholen enkele Leidse laboratoria, zoals het Kamerlingh Onneslaborato- rium. het organisch en anorganisch lab., het zoölogisch lab. en de sterrewacht. De leerlingen van de Mythylschool worden vroeg in de middag onthaald op een ontspanningsprogramma, dat o.m. zang door Dolf del Prado, een poppen kast en een goochelaar omvat. Van half vier tot half zes zullen onge veer 150 Leidse hospita's gast zijn ter so ciëteit, waar het Delfts zigeunerorkest Pipacs voor vrolijke klanken zorgt. Door leerlingen van Leidse huishoudscholen worden gebakken taarten, alvorens naar de ziekenhuizen te worden gezonden, hier gekeurd. Het LFC-terrein gaat in de avond uren schuil onder talrijke kleurige uniformen. Om kwart voor tien be gint namelijk een taptoe met mede werking van de Koninklijke Mili taire Kapel, de 69 leden tellende Permanente verstrooiing Te beginnen met zaterdag 11 juni wordt de lustrumviering van de Leidse universiteit op geluisterd door permanente feestelijkheden. Niet minder dan vijf onderdelen telt dit on derdeel van het rijk voorziene verstrooiingsmenu: Winkel week Leiden-Studentenstad, feestterrein op de Burcht, ker mis op het Pieterskerkplein, beeldententoonstelling in de Hortus Botanicus en schilde rijententoonstelling in de Aca demie. Met een beetje goede wil kan men hieronder ook nog rangschikken drie burgerij uitvoeringen van de show in de schouwburg op 11, 14 en 16 juni, telkens om 8 uur. Scottish Military Band and Pipes Drums of The Regiment Gordon Highlanders, en het Jachthoorn- korps van de Limburgse Jagers. Leiden krijgt dus een tegenhanger van de inmiddels wereldberoemd ge worden Taptoe Delft, terwijl boven dien de Sleutelstadbewoners dan nog om 11 uur, na afloop van de taptoe dus, worden vergast op een schitterend vyurw§^k. Dit wordt af gestoken op het terrein naast dat waarop men het militaire schouw spel heeft gezien. Voor de jeugd :en staartje in de vi middelbare scholieren, die om half acht in de Stadsgehoorzaal van start Acht ploegen van vijf scholieren ne en eraan deel. Gedurende twee ron- en worden hersengymnastiekvragen gesteld, waarna de twee overblijvende s opdrachten zullen uitvoeren. Een Studenten Jazzband zorgt voor de juis te steming, terwijl de quiz onder leiding staat van Herman Broekhuizen. In de jury hebben zitting de heer G. Steinbach n de L.J.A., mejuffrouw A. C Paulen, aeses van de Burgerijcommisie van V.V.S.L. en de heer Van Ketwich Ver huur van het L.S.C. De show Knip-me-maar kent ook spe ciale burgerijdagenopvoeringen, namelijk op 11, 14 en 16 juni in de Schouwburg. Ten slotte zullen donderdag 16 juni de zesde klassen van de lagere scholen wor- rondgeleid op de beeldententoon stelling in de Hortus. Wir Wunderkinder STUDIO Duitsers bekijken Duitsers in de door Kurt Hoffmann geregisseerde geprolongeerde film Wir Wunderkinder. waarin veertig jaar Duitsland van tot 1953 in satirieke beelden aan voorbijtrekt. Het is de geschiedenis de twee schooljongetjes; Hans Boeckel en Hans Tiches. Boeckel is de pechvogel Tiches de carrièremaker Dat begint al dadelijk in 1913 bij ballonvaart ter huldiging van de keizer. De twee jongetjes willen mee als blinde passagiers. Boeckel wordt gegrepen, maar Tiches vaart in het mandje n Zo zal het verder gaan in het leven. De moeilijke tijd na de eerste wereldoorlog begint. Boeckel werkt hard, studeert flink, maar moet slag op slag Incasseren, in de liefde en in zijn werk. Tiches al vroeg bij. want hij heeft wel begrepen, dat de „Partij" je welvaart en aar kna opleveren. In de oorlog is Boeckel het kind de rekening, maar Tiches een ma: bonis. Maar na de oorlogDan zal het wel veranderen? Ach nee, ook nu weet Tiches waar Abraham de mosterd haalt, wordt groot-industrieel en roept Boeckel ter verantwoording, als deze als journalist de doopceel heeft gelicht de grote Tiches Dan komt 't slot Tiches verlaat als triomfator het redactiebureau, maar stort in de liftkoker te pletter. Hij krijgt een rijke begrafenis. Boeckel zet zijn journalistieke loopbaan voort. Men begrijpt dat Wir Wunderkinder geheel en al een kind is van het Duitse politieke cabaret. Ongetwijfeld weet zeer geestig te zijn. maar toch is deze film iets, dat niet helemaal bevre digt. Dit zal echter altijd bij een wel het geval zijn: slechts die aspecten uit de werkelijkheid komen dan as orde, die zich voor (grimmige) humor lenen. Maar niet alles kan met humor worden afgedaan. Er is zoveel, dat al te ernstig is. zodat de lach. zelfs de glim lach. achterwege moet blijven. (Grimmige zelfspot.) Conny LIDO - Nu Romy Schneider uit de be langstelling is verdwenen, heeft de opge schoten jeugd een nieuwe ster ontdekt: Conny Froboess een vriendelijk jong meisje, dat opgewekte liedjes zingt. In de film Conny, een meisje var tien, ligt zij aanvankelijk een beetje hoop met haar grootvader, een befaamd dirigent, die er maar niet goed over kan komen, dat de inmiddels over! vader van Conny de klassieke sfeer had verlaten om zich in de lichte muzie" En ook kleindochterlief zelf het Gelukkig voor opa weet Conny toch ook sommige klassieke werken te waai deren, zodat ze tenslotte ondanks alle te genstellingen gezellig met elkaar kunnei optrekken. Het is allemaal eenvoudig, vrolijk er onschuldig. Conny doet haar best en di jongelui die haar leuk vinden, vermakei zich kostelijk (Luchtig niemendalletje). Meisjes f mambo'swhisky CASINO. Een zekere heer Borderie heeft indertijd een verhaaltje geschreven de veelzeggende titel Deze dames prefereren de mambo Welke dam< ijn is te zien in de film die hij 1 1 de zijn geschrijf heeft gemaakt Nederland draait onder het predicaat Meisjes, Mambo's en Whisky. De heer Faroek, vroeger koning van Egypte, heeft zijn jacht beschikbaar ge steld, om de dames en heren zich met elkaar te laten vermaken. Het is een at leeg schouwspel geworden, dat wordt opgeluisterd door Eddie Constan- die zo heerlijk kan over- Tussen de bladzijden Shalomindrukwekkend beeld van het moderne Israël staat Israël temidden van een omgeving, die zich vervuld van haat op het borelingske wierp om het te wurgen. Maar het jonge Israël vocht terug met alle kracht die in hem was, met de moed der wanhoop, met de rug tegen de muur. En het hield stand. In de volgende jaren stroomden de immigranten het Heilige Land binnen, in tien jaar tijds bijna een miljoen mensen uit alle windstreken der aarde. Wie hier niet aan wonderen gelooft is geen realist. rijven. (Ontspann Een Duitse filmploeg heeft, onder lel d-img van Herbert Viktor, ruim 16 km film op k leurenmateri a al opgenomen. s een zeldzaam boeiende docu mentaire gecomponeerd, een dwarsdoor snede van het laven en het harde werl dit door de zon geblakerde land, w elke naam van een berg. een pas of 1 landstreek herinnert aan andere tijden, het Oude Testament en aan de rond wandeling van Jezus op aarde. En op zeer bijzondere wijze zijn beeld -geluid van de film Shalom erin slaa-gd, nengens op opdringende, maar op indringende wijze de toeschouwer der de ban te brengen van het grote werk, dat alle levens in dat deel van de reld beïnvloed*. Geen land is aan dat land gelijk, zegt iter Bonifacrius, en de makens van deze film stonden voor de zeer zware opgave dn hun work ook de onschatbare Christe lijke waarden te verwerken, die door de jonge staa-l Israël worden behoed, goed als zij de wereld van de Islam haar bewoners niet konden verontacht- Wellicht nergens dringt de ge spletenheid van deze wonderlijke wereld sterk aan de toeschouwer op als ln de opnamen van Jeruzalem „heilig de Joden, hei-lig de Christenen, heilig de Mohammedanen", zoals de film zegt. Na de prach-triige maar drukke opnamen an de vreemdelingenkermis in het oude eerbiedwaardige Naza-reth en de opnamen van hel Jeruzalem der diplomaten en van het moderne verkeer, geeft de camera een ontroerend beeld van het Jeruzalem, dal de belijders van drie godsdiensten zo heilig is. De camera zoekt dat ..andere" Advertentie Oude Herengracht 19 Leiden Telefoon 20587 FA.P.S.ANES :r het algemeen lopen de aanvo terug. Zo 00U gisteren op de Leidse markt; minder runderen en minder jonge •en tyd geweest, dat In Lel den de kaasmarkt op de Vis markt werd gehouden. Een zeer levendige markt was dat, waar de bezoeker, zoals tegenwoordig op de veemarkt, slechts in kronkels zijn weg kon gaan. zo druk was het er. Als oudere Leidenaars dit gezellige stadsplaatje zien. zullen zü zich zeker afvragen, waar al die kaaswagentjes zo gauw zijn gebleven. Dit beeld staat in hun geheugen gegrift. Het gemeentebestuur had aan de waterkant een rij palen laten plaatsen met stutbalken als verbinding om te voorkomen dat de wagens te water raakten. De markt werd gehouden op vrij dagmorgen. Dat is nog zo. De aanvoer was beduidend groter dan tegenwoor dig. Een oudere lezer kan zich neg goed herinneren, dat er wel 115 tot 120 partijen waren. De man met de bolhoed op de voor grond is de heer C. W. Oppelaar. die bezig is de waren aan een onderzoek te onderwerpen. H(j was een kaas- kenner eerste klas. Zo'n handelaar bepaalde eigenlijk de prijzen voor de gehele markt. Van de winkels zien wij hier van links naar rechts de wijnhandel van Herman F. A. Damcn en Zoon, de fa. S. J. Bonnet, luxe artikelen, maar half te zien, de kledingzaak van De Faam (In maart 1903 geopend waar mee de laatste twee woonhuizen aan de Vismarkt werden omgezet In een winkel), de firma Rienks, wollen goe deren. Bertels zaak van werkkleding en herenmaatwerk, Beuzemakers pas- seraenterleën. Van der Marks speel goed en Meerburgs goud en zilver. De zware Iepen gaven de Vismarkt een allure van statigheid. Wat die sta tigheid aangaat Is het verlies van de bomen en panden wel gecompenseerd door de bouw van het stadhuis, dat de Vismarkt stempelt tot een waardig element In het centrum van onze goede stad. varkens. Daartegenover stond een Ie dige handel. Melkkoeien waren zelfs willig en varekoeien vlot. Ook bij slachtrundrren was een stijgende prijs waar te nemen. Alle» werd vlug geruimd. De regen is de handel ten goede geko men. Notering melkkoeien f 800-1125. vo rige week f 750-1100; varekoeicn f 525-975, ïge week f 475-925; vette koeien per kg. schoon gewicht f 2,70-3,25, vorige week f 2,70-3,25. De aanvoer van vette kalveren is op al de markten de laatste dagen bijzonde groot geweest. Ondanks de grote vraag voor de export zijn de noteringen lagei Leiden had gisteren een normale aanvoel maar ook lagere prijzen: f 1.80-2,60, vorig week f 2-2,70. Op de nuchtere kalverer markt bleef de toestand, bij mindere aan Zoals de vorige week werd verwacht beweegt zich de prijs van het slagersvar ken weer in dalende lijn en niet zo'n klein beetje ook. Maandag te Rotterdam f 0.10 per kg. Leiden f ü.08". Ook in Gro ningen liepen de marktprijzen aanzienlijk lerug. Rotterdam meldde ons eveneen een slechte afloop. Leiden had dinsda; als hoogste notering f 1,62. Op de beur gisteren bewogen de prijzen zich in dalcn- Lichte varkens en biggen. Minder aan voer dan wij de vorige weken gewoon waren, maar toch nog ongekend hoge cij fers. Gisteren nog een aanvoer van HOC stuks met een kalme, doch goede handel Notering f 40-14-50, vorige week f 42-46-52 Wolvee. De eerste lammerenmarkt van 16O is voorbij. De aanvoer was goed ruim 2100 stuks, waarvan 1300 uit Texel Er was :eer druk bezoek, een levendige han- ;n alles was vroeg verkocht Vette schapen vlug. weidelammeren goed Voor al de vraag naar zuiglammeren groot. Notering: f 70-85; vorige week f 50- Texelse lammeren f 50-70 Ook 1 fokschapen met lammeren bestond goede vraag. Al met al een markt die moed geeft voor de volgende vijf grote Kaasmarkt. Nog steeds een kleine Der, slechts 9 partijen met een luie han del. (Advertentie Champagne ƒ1.50 per glas Wordt gereserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" Jeruzalem, het ligt aan gene zijde van een barse prikkeldraadversperring, de Moskee der Hemelvaart. Gethsémané. de Olijfbeng. de Calvarieberg. Maar dan spreekt de priester („ik ben hier gebo ren") het woord, dat alle tegenstellingen overbrugt in een der ontroerendste mo menten van deze film. De fi-lm begint met opzettelijk aar zelende aanvang. Een auto met een lekke band ln de woestijn, honend geloei van een kameel. de auto kan niet verder, want de moderne techniek is onmachtig tegenover de overmacht van de woestijn. Aan de nachtelijke hemel 9taan vreemde gloeiende schrifttekens, de neon-reclames van de moderne stad in de verte. Mensen uit zestig verschillende landen zijn samengestroomd. Men hoort alle ta len; aan de bar van de cafetaria eet men hot dogs en schaslik van de Balkan en dood-gewone balletjes gehakt. Heeft dit land dan -iets eigens, vraagt het geluid. En zoekend en tastend gaat de camera dit eigene opsporen. Door een zeer eigen wijze van camera voering. montage en gesproken tekst, krijgt de toeschouwer óe indruk, dot hij als het ware zelf de camera bedient; niet de cameraman zoekt het antwoord, maar de toeschouwer zelf. Beeld en geluid ne- hem mee dn een onweerstaanbare stroom. Dit alles maakt de film Shalom „anders dan alle andere films", een film, die de beste elementen van een hoogstaande do cumentaire verenigt met de goede cigen- sohappen van een speelfilm. (Uitnemend geslaagde „menselijke" documentaire). Huwelijk Margaret STUDIO Onder de titel Een lente huwelijk is tot en met donderdag 's mor gens om half elf en half twaalf een re portage te zien van het huwelijk van prinses Margaret Rose van Engeland met de heer Armstrong-Jones. Op de televisie heeft deze film voor, dat het schouwspel in kleuren wordt weergege- Kleurrijk sprookjeshuwelijk) Freddy TRIANON. Freddy unter fremden Sternen is een luchtige film met vrolijke sentimentele ogenblikken. Hoofdfiguur is de uit Zuidslavië afkom- tige Manfred Petz, die onder de naam Freddy Quinn bij vele bakvissen bekend 'aat als een romantisch gitaristzanger. De rolprent is een vervolg op Freddy, e Gitarre und das Meer. welke film in ;n havenwijk van Hamburg speelt, probeert als verstekeling naar Canada komen, wat hem na veel moeite in derdaad gelukt. In de nieuwe film be- ndt hij zich in zijn nieuwe vaderland. Ook daar blijkt vriend Quinn steeds weer gelegenheid te vinden zijn liedjes te la- horen. het liefst aan boord van scheepjes of op mooie, stille plekjes. De bedoeling is, dat Freddy met een door hem geadopteerd ouderloos jonge- en ranch opbouwt op een van zijn geërfd stuk grond. Zij werken er hard aan, maar er moeten heel wat te genslagen worden overwonnen. (Freddy zingt en speelt). Und Abends in die Srala CASINO (alleen donderdag). - D« Duitsers hebben de laatste jaren enkele reuefilms gebracht, die niet direct een icces bleken te zijn. Und Abends in die Scala maakt echter een uitzondering hier op. Het is geen sterfilm, maar gezellige ■ntspanning, die hier en daar knappe taaltjes cabaretkunst te zien geeft. Het verhaaltje is niet schokkend, maar 'oldoende origineel om een glimlach te- reeg te brengen. Waarom echter de Ame rikaanse „stoplap" een kwartier tap dansen moest worden ingelast, is niet recht duidelijk; het betekent echt geen (Gezellige ontspanning). Piratenbloed REX. Een mooi meisje en een pira- tcnleider komen met elkaar in contact. Hoe zal dat aflopen? Eerst lijkt het een treurige geschiedenis te worden, maar gelukkig ontkomt het lieve kind op het nippertje aan het wrede lot, dat de pi raat haar had toebedeeld. Er doet zich plotseling een ongedachte wending i dit genre hoe kan het ook anders dat de toeschouwer te en opgelucht hart huis- vreden waarts keert. Piratenbloed, zoals de hiervi doelde film wordt genoemd, dr ndag. Van dinsdag 1 gaan kijken derdag kan Hart Dit De het verhaal een lieftallige koningsdochter iond op pad gaat om haar vermoorde papa te wreken. Als slachtoffer van een intrige wordt zij gevangen genomen door •en stelletje slavenhandelaars Cn zo ziet iet er ook in deze rolprent weer donker Jit. Toch wordt de schaduw door het licht overwonnen. Wanneer men even geduld heeft, kan men zien, hoe het goede wordt beloond en het slechte ge» Hong Shasligh restaurant. SASSENHEIM TELEF. 8240 1 lopen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3