De taak van de christen de nood van de mens en Geen toekomst voor de apartheidspolitiek Laurenspenning voor „film-predikant" Een woord voor vandaag Kanttekening Rabbijnen in Rusland schandpaal aan de cle c/rootóte C/ave Protestantse journalisten uit Europa naar Nederland Conferentie te Noordwijk Dr. Th. Bot: Christendom moet wereld een nieuwe ideologie schenken (Van een onzer redacteuren) Op de conferentie van de In ternational Council for Christian Leadership te Noordwijk sprak de Nederlandse staatssecretaris van binnenlandse zaken, dr. Th. Bot, als eerste spreker. Hij leidde het onderwerp: „Christelijke ver antwoordelijkheid en de nood in de wereld" in. Dr. Bot begon met te zeggen dat: gegeven his torische situatie nimmer ophoudt te bestaan, zoals aan de andere kant de menselijke nood ook even oneindig is. In de loop van de ge schiedenis heeft het christendom Zijn verantwoordelijkheid steeds duidelijker gevoeld naarmate het dichter bij eigen doel en opdracht bleef, namelijk: het uitdelen van het transcedente, goddelijke ge heimnis van de waarheid en hei ligheid aan een steeds verande rende wereld. In de middeleeuwen werd de mens vooral gezien als een schep sel van God en als de drager van Gods beeld en gelijkenis. Nu ech ter wil de mens autonoom zijn, en zijn eigen leven geheel zelf be palen. Hij wil meer zijn dan God. Aan de andere kant ziet hij zich zelf niet meer als de kroon van de schepping, maar als een toe vallige samenloop van omstandig heden die uit de evoluerende schepping is voortgekomen, die in wezen maar weinig verschilt van plant en dier. Wij moeten echter wel beseffen dat als God Zijn plaats verliest in ons leven de mens ook zijn plaats verliest in het leven. In de loop van de tweeduizend jaar geschiedenis is de wereld sterk veranderd. Maar het chris tendom is zijn roeping steeds ge trouw gebleven en heeft zijn bood schap bewaard onder alle veran derende omstandigheden. Ondanks het feit dat de structuur van een bepaalde tijd geheel verloren ging wist het christendom zich in de loop der jaren steeds te handha ven. Uit de gang van de geschie denis kunnen wij dan ook zien dat het christendom aan de ene kant de veranderingen in de wereld se rieus moet nemen; ze niet maar over zicti heen moet laten vloeien, maar ze moet aanvaarden als een realiteit die door God wordt ge schonken. Aan de andere kant moet het christendom zichzelf ech ter weer bij voortduring heiligen Breuk diepe breuk gebracht de geschiedenis van de mensheid. Vijftig jaar geleden domineerde Europa nog de wereld. Tegen woordig echter worden zowel de politieke gebeurtenissen als de economische omstandigheden van honderden miljoenen inwoners van Azië en Afrika en elders in de onderontwikkelde gebieden niet meer bepaald door feiten en ge beurtenissen die zich afspelen in andere werelddelen, integendeel. Wat daar tegenwoordig gebeurt, wat daar wordt gedacht en wat daar wordt besloten, begint steeds meer en meer de loop der gebeur tenissen ook elders te beïnvloe de Sow jetrepublie ken. Hoewel echter het tijdperk van de negentiende eeuw met zijn Europese expansie tén eind schijnt te zijn gekomen, blijven de poli tieke. economische en culturele mactiten, die Europa en de Euro peanen. de westerse geest bepaal den, nog steeds werkzaam: zij hebben in de onderontwikkelde gebieden het verlangen wakker geroepen naar een verbetering van de levensomstandigheden die vaak in ieder opzicht miserabel zijn. Het westen werd immers vooral geestelijk bepaald door het Jood se en Griekse denken dat het fa talisme van de oude volkeren en de almacht van de staat afwees. Zo hebben de westerse inzichten ook in de onderontwikkelde gebie den van de wereld een geweldige geestelijke invloed gehad, waar door de fatalistische geest die die landen tot nu toe beheerste werd doorbroken. Nieuwe machten HET COMMUNISME zegt nu echter het vaandel van het westen overgenomen te hebben. Het heeft wel de terminologie van het westen overgenomen, maar is teruggevallen op dat oude archae- ische inzicht dat zich volkomen neerlegt bij de omstandigheden die immers een gevolg zijn van geheel buiten de mensheid gele gen oorzaken en bij de almacht van de staat. Daar komt ook nog bij dat de opmerking die vaak wordt ge maakt, als zou de moderne tech nische ontwikkeling in het westen de crisis veroorzaakt hebben, in wezen de aandacht aftrekt van het feit dat dit eveneens en zelfs in veel grotere mate geldt voor de onderontwikkelde gebieden. Gehe le volkeren in die streken zijn plotseling van uit een eeuwelange statische maatschappij geworpen in het tumult en de verwarring van de twintigste eeuwse westerse technologie en filosofie. De achterstand die deze meer dan vijftienhonderd miljoen men sen hebben is bovendien niet al leen maar een economische of technische, maar een totale. Vele van deze volkeren worstelen op dit moment met een geestelijke desintegratie die het resultaat is van een ontmoeting met de wes terse dynamische maatschappij. Nieuwe taak DE WERKELIJKE taak van het westen of het westerse chris tendom in die gebieden is positief staan tegenover het volkomen uit eengerukte traditionele levenspa troon; een nieuwe sociale orde op bouwen; nieuwe morele waarden geven; in kort: een nieuwe gees telijke grondslag leggen. Nu is het christendom de re formerende kracht van de wereld, omdat het tot in de ziel door dringt van de mens en hem door de goddelijke verandering verheft tot een geheel nieuwe orde, die het en hier ligt de sociale kant van het christendom moet toe passen in het dagelijks leven van iedere dag. De nieuwe wereld die op het ogenblik in de maak is moet een vorm krijgen, waarin de mens werkelijk mens kan zijn, in een gemeenschap die hem waar dig is. Hij moet kunnen leven als mens geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Bovendien moet het christendom ,in deze tijd en op dit kruispunt van de geschiedenis in het hart van de mensheid het besef van een fundamentele eenheid opwek ken. Op dit punt maakt het chris tendom nog weer eens opnieuw de tijd door van de val van het Ro meinse imperium, toen de bescha ving onderging en het de taak van het christendom was een nieuwe vorm te geven aan deze wereld. Het is nu voor de mens onmo gelijk geworden om zichzelf op te blijven sluiten in zijn eigen ge meenschap of gedachtenwereld, om er rassenvooroordelen of een geestelijk kolonialisme op na te houden. Al deze dingen zijn ob stakels die de vervulling van de eigenlijke taak in de weg staan. De christelijke verantwoorde lijkheid ten opzichte van de onder ontwikkelde gebieden moet voort vloeien olt een pure liefde, die ge grond is op het vaste besluit zich niet op te dringen aan de ander, maar de ander te helpen zichzelf te ontwikkelen door hem zonder te zien op eigen voordeel te die- Het christendom heeft echter ook een opdracht ten opzichte van de gestroomlijnde" mens van de supertechniek van de twintigste eeuw. Zijn persoonlijkheid moet beschermd worden, zodat hij als een onafhankelijk wezen, als een vrije, zelfstandige man of vrouw in het grote geheel van het uni versum kan leven en zijn eigen verantwoordelijkheid ten opzichte van het geheel kan aanvaarden. De heer Bot eindigde evenwel na deze conclusie met een vraag, die hij voorlegde aan de confe rentie te Noordwijk: Hoe komt het dat wij die in Christus alle kracht bezitten, evenwel in enthousiasme en ijver zo ver achterblijven bij de andere kant waarmee hij kennelijk op het communisme doelde. In de uit voerige bespreking ging niemand op die vraag in. Wel stelde on der meer de minister van volks huisvesting van Kenya, Moesa L. Amalemba. dat we onderscheid moeten maken tussen christen dom en christen-zijn. Het westen moet Afrika en Azië geen chris tendom brengen, maar Christus. Ï.C.L.-conferentie te Noordivijk Dekaan van Durban verontrust over de kerkelijke kloof (Van een onzer redacteuren) die hun geloof vaak zeer ernstig uitble- Toch riep deze Anglicaanse predi kant zijn gehoor op niet al te bezorgd te zijn over de toekomst van Zuid-Afri ka. Hij zag deze gebeurtenissen en de gehele apartheids-politiek als een voor bijgaande zaak, die onmogelijk volge houden kan worden. Persoonlijk was hij van mening dat men aan regeringszijde al lang niet meer eensgezind Meer en meer worden verschillen openbaar die het doordrijven van deze politiek onmoge lijk zullen maken. Aan de andere kant vroeg hij de span ningen in Zuid-Afrika niet te overschat ten. Hij vertelde dat hij nog maar zeei onlangs bezoek had gehad van vrienden Kenys. Nadat zij de toestanden Durban hadden gezien spraken zij als hun mening uit dat het wel leek alsof de twee rassen in Durban gemoedelijker vertrouwder met elkaar omgingen i in hun eigen land. Ds. Wade vertel de ook dat zijn vrouw tweemaal per week naar de markt gaat. waar geen apartheid heerst, en waar vertegenwoor digers van de kwart miljoen Indiërs, de kwart miljoen negers en de half miljoen „Het uitdrukkingsmiddel van onze tijd nal Council for Christian Leadership te Noordwijk kwam ook de apartheid ter sprake. De dekaan van de Angli caanse kerk van de Zuidafrikaanse stad Durban sprak over de verhoudin gen tussen de rassen in zijn stad en land. Hij legde er de nadruk op dat sommige persverslagen, vooral in de Engelse kranten, de moeilijkheden sterk hadden aangedikt, maar wees toch de regeringspolitiek geheel van de hand. Hij zag voor deze politiek geen blijvende mogelijkheden en sprak van een voorbijgaande fase. Er is een geweldige kloof tussen de Nederduits Gereformeerde Kerk en de andere kerken. Zowel de Rooms-ka- tholieke. Anglicaanse als de zogenaam de vrije (Methodistische Baptisten e.a.) kerken verzetten zich sterk tegen de regeringspolitiek. Hij herinnerde zijn gehoor er aan dat de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad reeds eni ge jaren geleden, toen de zogenaamde Bantoe-wet werd aangenomen, de pre mier van Zuid-Afrika schreef dat hij en zijn kerk zich aan deze wet, die de apartheid tot in de kerken doorvoerde, niet kon aanvaarden en deze wet zou moeten overtreden. Voor hem was dit een dermate moei lijke beslissing, da tzijn hart het niet verwerken kon en hij een dag later door een hartverlamming werd getrof fen en stierf. De apartheid houdt in dit land de ge moederen bezig. Nog maar enkele dagen geleden leidde ds Wade een kerkelijke vergadering, die een zeer eensgezind er rustig verloop had, toen plotseling eer resolutie ter tafel kwam die de rege ringspolitiek veroordeelde Onmiddelijk raakten de gemoederen verhit en ont stond er een opgewonden sfeer, die de besprekingen niet ten goede kwam Het onderwerp roept direkt allerlei emoties op. Zijn grote verontrusting sprak ds Wade _Jt over het feit dat de kerk, waarvan vrijwel alle ministers van het kabinet lid zijn. en de andere kerken elkaar in dit opzicht totaal niet begrijpen. Hij sprak zijn waardering uit voor het vele werk dat de Nederduits Gereformeerde Kerk verricht. Zij doet meer voor de zending dan enige andere kerk in Zuid- Afrika, meer dan 90 procent van het bud- T _.,0 get van het Bijbelgenootschap wordt door' (Nederlands Talencentrum) - Tel. 5432 deze kerk gegeven. Maar tegelijkertijd I Vraagt ons prospectus gaat zij uit van bepaalde inzichten die EnoelsLO en een zeer Oud-Testamentisch karakter Talen* n>d.bran:i, Duits, bngibIiiUu. en h»Kh.n M.O.A.-OnderwiJzersakte-WlskundeL.O. Ds. Wade vond deze verhouding bijzon- en M.O.A.-MULO Aen B H.B.S. en Gymn. der moeilijk omdat hij en de zijnen niet Praktijkexamens: Boekh., Ned., Frans, staan tegenover een communistische j QunJt Engels en Hoofdcorrespondent, groep maar tegenover mede-christenen. Beroer)'" wwerk NED. HERV. KERK Benoemd voor het verlenen van bij stand in het pastoraat te Eldcn (bij Arn hem) A. C. Hildering, emeritus zendings predikant te Oegstgeest. Aangenomen naar Oudelande (Zee land) D. R Jonker, vicaris te Berkel Rodenrijs. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer, cand. P. Koekkoek te Zwijndrecht. Boerepen te Dinteloord J. W. Broersma, cand te Gro ningen. Aan de V U. slaagde voor het candi- daats-examen theologie mej. T de Jong te Ouderkerk aan de Amstel en de he- P v. d. Beukei te Delft, P. C. Meyer te Leiden, P K. Pilon te Hilversum Zijp te Delft. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te De Krim A. W. Drechster te Vlissingen. Benoemd tot leraar-ouderling te Nieuw- poort C. G. Ouwerkerk idem te Gorin- chem, die deze benoeming aannam. Hardnekkigheid kan een deugd zijn, maar ook een ondeugd. En dat laatste wordt het, wanneer die hardnekkigheid op een verkeerd doel is gericht of wanneer halsstarrig wordt vast gehouden aan opvattingen of gewoonten, die verkeerd zijn. 't Klinkt misschien allemaal een beetje theoretisch, maar het wordt al vlug concreet, wanneer u in de Bijbel het boek Exodus bijv. leest, dat het volk Israël een hardnekkig volk is. Dat betekent dan heel eenvoudig gezegd, dat dit volk niet wil luisteren naar wat God zegt. De nek wordt niet gebogen, maar wordt hard en het lijkt, alsof de Israëlieten God willen tarten. Precies als kleine kinderen, die elke waarschuwing in de wind slaan en doen, alsof zij het véél beter weten. Hard nekkig, dat is: je zeer bewust niet willen onderwerpen aan de wil van God. En nu is het zo, dat het regelrechte verbond tussen overtreding en straf bij het volk Israël duidelijk aan wijsbaar is en bij ons zeker niet er blijft voor ieder mens een uiteindelijke verantwoordelijkheid, een onherroepelijk rekenschap afleggen. Durven u en ik te beweren, dat wij dat- elke dag, die God ons geeft, beseffen? TE TRAAG Advertentie Huidgenezing PUROL Puistjes verdrogen door Purol-poeder blanken gezamenlijk hun inkopen komen doen. zonder dat er van wrijving of n lijkheden ooit sprake is. FRANSE predikant ds. H. de Tienda is gisteravond in de slot bijeenkomst van de Oecumenische Filmdag in De Heuvel te Rotter dam onderscheiden met de Lau renspenning. Ds. De Tienda, die hoofdvlootpredikant is van de Franse vloot, ontving deze onder scheiding voor zijn vele verdien sten t.a.v. de ontmoeting van Kerk en Film. Hij behoort tot de oprich ters van het Int. Oekumenisch Filmcentrum en leidt in Frankrijk Advertentie Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM Middeleeuwse straf Blijkens een verslag in de Sowjet-Moldavië, het dagblad van de commu nistische partij in de Sow jet-republiek Moldavië is in het plaatsje Faleschi in die provincie een straf uit de middeleeuwen opnieuw ingevoerd. Twee rabbijnen en twee voorgangers van de Joodse gemeente zijn aan de schand paal genageld ter bespuwing en bespotting van de bevolking. Tot deze straf heeft een rechtbank samengesteld uit „kameraden" de rabbijnen veroordeeld. De twee rabbijnen. Simcha Teper en Rachmil Drazninbenevens de twee voor gangers wier namen niet werden vermeld, stonden terecht en werden schuldig bevonden aan „het onderwijs in gebeden, het houden van gesprekken van dubieus politiek karakter, het onrechtmatig toeëigenen van gelden en vele, vele andere duistere zaken". Het blad schrijft dat de rechtbank niet is voort gekomen uit antisemitische bedoelingen, maar een gerechtvaardigde zaak is tegen „parasieten die de ontwikkeling van de Sowjet-Unie willen tegengaan" De Sowjet-Moldavië voegt daar aan toe dat de Joodse religie niet alleen reac tionair is maar ook nationalistisch en zekere Joodse gebruiken zijn barbaars en onverenigbaar met het socialistische humanisme en de moraal". het werk van de Service Cinemato- graphique d'Evangélisation Film et Vie, de organisatie, die de con tacten legt tussen de Franse protes tantse kerk en het filmwezen. Ds. De Tienda, die binnenkort vijftig jaar wordt, is geboortig uit Lunèville en studeerde te Montpellier en te Parijs theologie en kunsi (in het bijzonder chitectuur). Reeds als jong predikant nog voor de oorlog in Pontoise ging het hem ter harte, dat de kerk zo weinig middelen en mogelijkheden bezat om de buitenkerkelijken te bereiken. Hij zocht het toen via de weg van de film. Hij heeft daartoe een eigen methode ont wikkeld: na een filmvertoning een dis- is hij aanvankelijk in eigen ge meente begonnen; later na de oorlog breidde hij dit werk via de organisatie Film et Vie landelijk uit. In 1949 orga niseerde hij de eerste internationale cc ferentie voor kerk en film, waaruit s dert een vijftal jaren de Interfilna, ontstaan, welke zojuist in Hamburg een driedaagse conferentie (heeft gehou den. Ds. De Tienda is er ten zeerste in overtuigd, dat de film het uit drukkingsmiddel is van onze tijd. Als de kerk dit uitdrukkingsmiddel niet weet te benutten, laat zij de kans contact te komen met de buiten kerkelijke mens voorbijgaan. testant voor zijn belangrijk werk willen onderscheiden, omdat zij van mening is, dat hij zeer zeker in zijn artistieke bemoeifngen de geestelijke waarden in onze samenleving weet te stimuleren en af te wijzen al wat deze waarden be dreigt. Op hem is de zinspreuk van de Laurenspenning ten volle van toepas sing: ..ardens ipsa fides alios incendit in ignem", het geloof, dat zelf brandt, zet ook anderen in vuur!. Advertentie 23 ongeluk zijn gebeurd," „Dan moet ei op besliste toon. De broer, een lange, hoekige jongen en jaar lachte aal, die of twintig, trok het voorhoofd in rimpels i ongelovig. „Die meid is zo glad krijgt maar zo geen ongeluk." „Maar waar zou ze dan moeten zijn?" ..Tja cr kwam een vage onrust in zijn ogen, „zie jc, dat zou 'k toch niet graag willen," bekende hij. ..Informeert u eens bij een politiebureau, ik moet naar mijn werk, maar dan kom ik vanavond in ieder geval nog even horen." Met een hart, dat onrustig bonsde en een bang voorgevoel, dat de blijde lente versomberde, ver liet Anne de armoedige buurt. Er bleef niets an ders over. dan Paultje nog eens naar de bewaar plaats te brengen. Zc nam dc tram, die op dit uur bijna leeg was en sloeg haar arm om "het kind heen. Hoe hulpeloos waren zij beiden, hoe overge leverd was Paultje aan de goedheid van vreem den. Zou er nog eenmaal een tijd komen, dat zij werkelijk samen zouden zijn, dat hij. als alle ande re kinderen, wist, dat zijn moeder thuis was, hel huis van alle vertrouwde, geliefde dingen Een motor passeerde de tram in snelle, roekeloze vaart. Anne dacht aan Marietje. Wat was er met haar gebeurd? Ze zag de grauwe, fletse ogen in het witte gezichtje, waaromheen het dunne haar peikte. de derde verdieping, bedacht toen. dat de mensen achter woonden. Een vrouwe- stem riep vanuit het donkere trapgat, of ze boven wilde komen en tastend zocht Anne haar weg om hoog. In de kleine, benauwde kamer zat het gezin bij een. grote, grove mensen met bonkige schouders WILLY STRUT als Marietje. Ja, gegrepen, toen z< ken. Een been avond mevrouw H. Hudig-Heringa de bronzen legpenning aan pasteur De Tienda. Zij schetste hierbij de beteke nis van het werk van deze „Aumoinier Général", nadat tevoren mr. F. J. Bre vet de doelstelling van de onderschei ding had uiteengezet. Mevrouw Hudig kon tot haar vreugde de eervolle onder scheiding gepaard doen gaan van een enveloppe met inhoud. Ds. De Tienda sprak in zijn dankwoord zijn vreugde erover uit, dat hij in ons land in korte tijd zovele vrienden had gemaakt. Voor de plechtige uitreiking was korte film over het vierde eeuwfeest van de Eglise Reformée vertoond, welke documentaire door ds. De Tien da zelf was vervaardigd roerend beeld gaf van de bewogen historie der Franse kerk en van haar ongebroken kracht in het heden. Met de film „Grazige Weiden" werd deze avond en daarmee tevens de Oekumenische Filmdag te Rotterdam besloten. TN „Onze Banier", het orgaan van de christelijk-sociale onderofficie- van defensie opgenomen, die enig eenkomende verbeteringen in de mi- inzicht geeft in de opvattingen van litaire bezoldigingen tot stand te de regering met betrekking tot het brengen. Zonder ten deze echter rapport van de commissie-Van Voorst, enige toezegging te kunnen doen, Deze commissie heeft in overwe- teken ik hierbij aan, dat daaraan in ging gegeven om ernstig te streven ieder geval geen verder terugwer- naar een verkorting van de dienst- kende kracht zal kunnen worden tijd met twee maanden per medio verleend dan tot 1 januari 1960". 1962, door zo spoedig mogelijk te Gelukkig is er dus op het departe- beginnen met de werving van de ment besef, dat er in de toekomst vereiste zeven duizend vrijwilligers, doch uiterlijk op 1 januari 1960. Thans schrijft de minister aan anders opgetreden moet worden. Dat is ook wel nodig, omdat het er juist om gaat grotere aantallen de C.S.O.O.V., aan St. Martinus en jonge beroepsmilitairen van lage- de Militaire Belangenvereniging re rang aan te werven. Beroepsschepelingen bij de Zee- Ten slotte schrijft de minister, dat macht, zulks naar aanleiding van hij niet op het voorstel in kan gaan een op 23 februari jl. verleende een extra premie aan militai- arbij een memorandum ren te geven bij het aankopen van over de onderbetaling van de be roepsonderofficieren werd overge legd: ,Een algehele herziening der mili- woning. Ondanks het feit dat on der militairen de woningnood het grootst is, vanwege de vele over plaatsingen, zulks ondanks onderbe- taire bezoldigingen, mede gezien in taling, het licht van het rapport van de Een dergelijke premie zou het re- Commissie Werkelijke Diensttijd geringsbeleid „doorkruisen". Ter ging. De daaruit voortvloeiende litairen, ook volgens de Nationale maatregelen zullen evenwel niet Raad Welzijn Militairen, waarvan Naast burgers uit het bedrijfsleven beoefenaars van wetenschap leden (o.a. A. Borstlap, secretaris van zijn. Dus ook weer buitenstaanders, het C.N.V., en drs. R. Zijlstra, se- burgers, die dit zeggen zonder enig cretaris van de - C.B.T.B.) hadden persoonlijk belang bij de zaak te ook enkele hoge ambtenaren, als hebben. dr. ir. D. R. Mansholt en prof. P. Indien boven aangehaalde brief de de Wolff, zitting in de commissie- geest van de komende defensienota Van Voorst, en ook Jaatstgenoem- juist weergeeft, moeten we vrezen den zullen.^en begin per 1 januari dat °<>k onder het zittende kabinet tekent, dat weer omstreeks tachtig aanwijzing, hoezeer het ons allen duizend jonge mannen hun beroeps- ernst moet zijn met de handhaving keuze hebben gedaan, zonder dat van vrede en recht, op hen het speciale beroep vanuit Wanneer België voor eenzelfde le de betere voorwaarden is gedaan, gergrootte als Nederland ruim vijf- zoals de commissie-Van Voorst no- tig duizend vrijwilligers weet te dig had geacht. werven tegen wij slechts ruim twin- Uit de brief van de minister blijkt, tig duizend, dan hadden de bakens dat er op Defensie te traag wordt verzet moeten worden en had niet gewerkt om een goede naam als te traag moeten zijn opgetreden, werkgever te krijgen. De burger- Git een en ander blijkt overigens, ambtenaren kregen in april 1958 salarisverhoging, de beroepsonder- dat de C.S.O.O.V. in het belang van de strijdkrachten een gefundeerd officieren echter niet, omdat een geluid heeft doen horen. Een vori ge kanttekening op deze plaats zou namelijk ten onrechte een andere indruk kunnen hebben gewekt. -jl i rondvaart gemaakt door de grachten en Jok bezoek aan havens-. waar?a ataa»sraad m b™*" De Rotterdammer klein e was dood. Door een vrachtauto achter een tram over wilde ste- afgereden. Drie en een half uur nog geleefd. Als mevrouw haar wilde zien, ze lag in het Wilhelmina Gasthuis. Anne haalde moeilijk adem. Op de schoorsteen stak tussen de vergulde spiegellijst een klein kiek- e van Paultje. „Ik heb veel van haar gehouden", :ei ze zacht, de ogen neergeslagen. ..Kan ik u dienen met een kopje thee'.'" vroeg de moeder met een stem. die ze niet in haar macht rad. Anne wilde het aanbod niet afslaan om de men sen niet te grieven, maar de keurende ogen van Vlarietje's jongste zuster hinderden haar. De andere zuster zat een kous te stoppen, ze zweeg en keek niet eenmaal op. Toen de vader, die de hele tijd met starende ogen een pijp had zitten roken, haar later uitliet en bijlichtte met een zwakke, elektri sche lantaarn, zei hij: „Toen m'n oudste dochter een juffer van plezier werd, heb ik gedacht, dat ik haar liever dood voor m'n voeten zou willen zien liggen. Maar dit van vandaag is toch nog erger." Anne gaf hem de hand. „mijn zoontje zal haar missen." zei ze zacht, „ze was zo lief voor hem." Voor de derde maal zette Anne een advertentie en voor de derde maal moest ze Paultje aan vreemde toevertrouwen. Ditmaal kreeg ze een jong meisje, dat de fröbelacte bezat. Van huishoudelijk! werk had ze niet veel verstand, maar ze zou haar best doen. Toen Anne haar de eerste morgen bij Paultje achterliet, was het laatste, wat ze zag, de aandach tige ogen van Paultje, die keken, hoe juffrouw Jos een aantal lucifers omtoverde tot huizen, schepen, poppetjes en wat niet al. Hij vergat, dat hij altijd gewoon was geweest, zijn moeder aan de deur na te zwaaien, tot ze de straat uit was. Met een gerust hart ging Anne naar kantoor. Juf- frouw Jos had er slag van om met kinderen om te gaan. Maar naast deze gerustheid lag een ge- i voel van bitterheid, ze had medelijden met de klei- ne, magere Marietje. die zo gemakkelijk te vervan gen was geweest, ondanks haar overvloed aan lief de. Sedert Anne hulp in haar huis had en ze niet iedere avond tot over negenen bezig was met ko ken afwassen en ander huishoudelijk werk. vroeg ze zo nu en dan een van haar vrouwelijke collega s op de thee. Ze deed dit om niet uit de toon te vallen immers van het begin af aan had ze kunnen mer ken. dat er iets dergelijks van haar werd verwacht Zijzelf hechtte niet aan deze bezoeken; Tine de oud ste. praatte over kleren, critiseerde andere vrouwen hield van haar gemak en was nieuwsgierig; de bei de anderen waren naar Anne's mening nog bijna kinderen. Bellie had veel belangstelling voor Paul tje en luisterde graag naar alles, wat Anne over hem vertelde. BeUie zelf praatte soms over haar verloofde, maar in zulke bewoordingen, dat het voor Anne geen twijfel leed. of ze hield niet van hem Eens, toen Bellie weer bij haar was. vroeg Anne oaar op de man af: „Waarom heb je hem eigenlijk genomen, Bellie?" „Och", antwoordde Bellie onverschillig, „ik be dank er voor om m'n hele leven op een kantoor te verkniezen, en hij is even goed als een ander". (Wordt vervolgd) Ds. H. de Tienda bewondert de Laurenspenning, die hem zojuist door mevrouw U. Huding- Heringa (rechts) is overhandigd. De Werkgemeenschap voor pro testantse informatie in Europa houdt ditmaal haar jaarvergade ring in Nederland en wel van 16 tot 19 september a.s. voornamelijk in Amsterdam. Vrijdag 16 september a.s. zal de gadering na een ontvangst van de deel nemers in het gebouw van het Neder lands bijbelgenootschap officieel worden geopend in de Engelse kerk op het Be gijnhof met een rede van prof. dr. H. Berkhof over actuele problemen van dc oecumene. Daarna zullen de regering er de gemeente Amsterdam de congressis ten ontvangen in het Rijksmuseum. Zaterdag 17 september a.s. wordt een referaat houdt over „sociaal leven in Nederland thans". Daarna gaan de deelnemers naar Hilversum, waar ze de gasten zijn van de N.C.R.V. Zondag daarop wordt een bezoek gebracht aan een z.g. open-deur-dienst in theater Car ré en aan het Eykmanshuis van „Kerk en Wereld" in Driebergen. Hier houdt dr. A. Th. van Leeuwen een kort refe raat over „nieuwe wegen van de Neder landse zending in Afrika" en over het werk van Kerk en Wereld. Vervolgens gaan de deelnemers naar het nationale park „De Hoge Veluwe". Maandag 19 september Is men te gast in Rotterdam. Men maakt een rond vaart door de havens en bezoekt het ge bouw van het dagblad „De Rotterdam mer", waar hoofdredacteur dr. E. Die- mcr zal spreken over de christelijke pers in Nederland. In de middag wordt een vraaggesprek gehouden, ingeleid door dr. Stlckelberger. directeur van de Evangelische persdienst uit Ziirich. Dinsdag 20 september is men in Den Haag voor het bezichtigen van de tradi tionele stoet op „Prinsjesdag". Westduitse jeugd helpt Israël Meer dan honderd georganiseerde groepen Westduitse jeugd met inbe grip van groepen jonge onderwijs-; krachten hebben de Israëlische rege-1 ring aangeboden gedurende de va kanties in Israël te komen werken in| nederzettingen, bij de wegenbouw of in de Negew. Zij hebben verklaard dit te beschouwen als een persoonlijk zoenoffer voor de wandaden die de nazi's aan de Joden hebben misdre ven. Reeds hebben vier groepen jongelui in Israël gewerkt. Mede hierdoor worden de Westduitsers de grootste; groep onder de toeristen in Israël.! Onder de Westduitsers, die naar Is raël komen, bevind?.: zich ook vele technici.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2