CAKE EN BROODJES UIT DE DIEPVRIES? Dwergsinaasappel Blad l£)pen briel „IRREGULAR", „FULLY FASHIONED" „DRIP-DRY"... We wonen heus in Nederland C BB zondag; ZATERDAG 21 MEI 1960 In de io?komsi pjET MEISJE, dat voor de de thee zorgde, legde twee plakjes cake op het bordje, een tje met en eentje zonder rozij nen. Niemand zou waarschijn lijk meer aan die cake hebben gedacht als niet ineens een van de gastheren nadat de schotel tjes leeg waren, had gezegd: ,,U heeft, zonder dat u er erg in had, een plakje cake gege ten, dat uit de diepvries komt. Wie van u heeft het ver schil geproefd en wie weet, welk plakje van de twee een paar uur geleden nog bij idem zoveel graden onder nul in de vrieskast zat....?" Naast warme oven een ijskoude kast Laten we het maar direct zeg gen: niemand van de aanwezige gasten had enig verschil ontdekt. Alleen was men het er wel over eens. dat het stukje krentencake misschien niet zó vers was als het andere. Laat nu die krentenloze cake uit de diepvries komen.... En dat was eigenlijk hét nieuws voor de huisvrouw op de grote bakkerij-tentoonstelling, die de af gelopen dagen in het Amster damse R.A.I.-gebouw werd gehou den. Een bijzonder interessante vakbeurs was het, waarop iedere geïnteresseerde in de bakkers- wereld veel belangwekkends heeft kunnen zien. Ook in onze krant heeft u het een en ander erover kunnen lezen, maar omdat het tenslotte over 't algemeen de vrouw is, die bij de bakker de in kopen doet, wilde het bestuur toch ook de aandacht van de vrouw op deze manifestatie richten. Van daar, dat wij vandaag op .Blad- Zij" iets over die diepvries kun nen vertellen, want dat was toch wel een belangrijke aangelegen- 't Smaakt best Cake, tulband, bepaalde soorten koekjes, gebakjes, taarten en vooral brood uit een ijskoude om geving. ,,Zou dat wel smaken?" is een van de eerste dingen, die je je daarbij als consument van zelfsprekend afvraagt. We kunnen u verzekeren: ,,'t smaakt best!" Bij een andere „twee-happen- proef" was zelfs iedereen ervan overtuigd, dat het ene broodje ,,zo uit de oven kwam" en het andere iets ouder was. U raadt het wel licht al., broodje leden al gebakken vries bewaard, aar leden nog vaardige bakkershan den bezig geweest. Groot verschil nen, dan is die eerbied toch eigen lijk wel gepast. Brood.... in de graftombe van Ramses II, eeuwen en eeuwen ge leden een bekend Egyptisch heer ser, werd het gevonden, een don kerbruine, ronde bol, die blijk baar een zo kostbaar voe dingsmiddel werd beschouwd, dat het met het gebalsemde lichaam van deze Pharao werd bewaard... Deze eeuwenoude broodbol was als een- grote bijzonderheid op de bakkerij-tentoonstelling te zien, naast ons halfje wit, ons hele bruin.... én het kadetje uit de diepvries. De bewaringsmethoden zijn wél veranderd! 1 Fijn, elk moment van de dag vers brood, zullen degenen van u, die in het gelukkige bezit van een koelkast zijn, misschien denken. Maar dat is de bedoeling van de ze bakkersprimeur niet, het zou trouwens niet eens mogelijk zijn diep-gevroren brood of koek zo bij de bakker te kopen en het dan ln de eigen koelkast te bewaren. Het verschil tussen diepvries- groente, -fruit, -kip en wat u nog meer in koude toestand kimt krij gen én diepvries-brood is name lijk "vrij groot. Alstubliefteen krentenbrood uit de diepvries. een belangrijke plaats gaan inne men. Immers, hoe moeilijk is het voor menige bakker niet te schat ten hoeveel kleine broodjes hij moet maken? Wordt het een zon nig week-end. dan kan hij erop rekenen, dat hij wel veel van die puntbroodjes en kadetjes zal ver kopen. Regent het en is het som ber weer, dan kan hij misschien wel met zijn voorraad kleine broodjes blijven zitten. Het ontdooien Ze spreken hier allemaal kende (noch lezende) dames zou- gewoon als „tweede soort" te En'aels" zeqt de verbaasde den het voor een extra kwaliteits- boek staat. Noch, dat er soms aan Arnerih-'nnn nlt hii hliikbaar een aanduiding kunnen houden, tot ze b.v. stoffen namen worden mee- on J? vlotte banier moeten ^dekken, dat hier kou- gegeven, die heel wat lijken, maar paar keer op een vlotte manier _en met onr€gelmat.gheidjes wor- die toch eigenl.jk inderdaad meer te woord is gestaan. Zo leuk... den bedoeld, een soort tweede naam. dan daad zijn. Soms zou je fraai klinkende W1uen dat die Amerikaan gelijk maakt. Er zit namelijk ^a<j met z„n; 2e spreken hier peratuurkiezer aan. die allemaal Engels". En zolang dat xele handbeweging het water di- genheid te stellen zo efficiënt gelijk te werken en vooral om het maken van overuren te voorko men Voornamelijk voor kleine en middel-grote bakkerijen kan de diepvries in de toekomst weieens heeft. usBiiraafiiaaj verspreidt heerlijke geur Als men de pitten van een sinaasappel in de huiskamer in de aarde van een kamer plant zet, komen ze na een poosje op. Plant men ze dan over. ieder afzonderlijk in een pot met goede aarde, dan zullen ze wel flink opschieten, maar een keu rige kamerplant moet men er niet van verwachten. Als ze niet eerder dood gaat, wordt het een lange „lijs", met hier en daar een blad en geen bloem, laat staan een vrucht. Heerlijk geurend Toch kan men wel genieten van de bloem en niet minder van de geur van een citrus. De sinaasappel is een citrus. Maar die wij als kamerplant nemen is de Citrus japonica. In tegenstelling tot de gewone sinaasappel bloeit deze al op vrij jonge leeftijd. Die bloei valt in mei. De bloem is al mooi, doch het bijzondere van deze bloei is, dat ze zo'n buitengewoon heerlijke geur verspreidt. Kunstmatig bestuiven Het is goed om in deze tijd de plant veel buiten te zetten. Niet voor de bestuiving. Dat is wel zo in het land van oor sprong, Japan, omdat daar, maar ook daar alleen, de i:i- sekten voorkomen, die voor de bestuiving kunnen zorgen. Wil men hier vruchten aan de plant zien, en dat is wel heel mooi, dan moet men zelf voor bestuiving zorgen. Met een zacht penseeltje of kwast je strijkt men over al de open bloempjes, opdat zo het stuif meel van de ene bloem op de stamper van een andere bloem komt en bevruchting kan plaats vinden. Dat moet men enkele dagen aaneen herhalen. Heel voorzichtig met de vin gertop eroverheen gaan kan ook wel resultaat hebben. Waterbehoefte Als men de citrus buiten heeft staan moet men zorgen voor herhaalde besproeiing Dit laat men tijdens de bloei Dit besproeien mag niet met koud water plaatsvinden. Daar heeft de plant een hekel aan. Het moet vrij lauwwarm zijn. Ook het gietwater mag niet koud zijn. Dit geeft men nooit op de aarde, enkel op de scho tel, die daarom vrij diep moet zijn. Na een kwartier (en niet veel later) werpt men het water, dat overbleef, weg. In de zomer geve men ook re gelmatig mest. Het best is om hiervoor een slap koegiertje te Geef de citrus een vrij grote pot gevuld met voedselrijke Weinig verpotten Verpotten doet men alleen als dit dringend nodig is. Daar om geeft men al een grote pot. Maar is het nu eenmaal drin gend nodig om te verpotten, dan moet men de plant eerst maar volop water geven, daar na voorzichtig uit de pot klop pen, er zorg voor dragend, dat de wortelkluit niet uiteenvalt (daarom ook vooraf water ge ven) Nu zet men de kluit in een grotere pot, waarin men eerst een laagje aarde heeft gedaan. Om de kluit heen vult men de ruimte nu op met ver se aarde. Dit verpotten is zo- merwerk. In februari mag men de plant een beetje insnijden om er wat vorm aan te geven La ter moet men er met het mes afblijven. Soms gebeurt het dat later in de zomer een tweede bloei plaatsheeft. De vruch ten die hiervan ontstaan heb ben heel lang werk om te rij pen. Het duurt soms wel een paar jaar voor deze een gele kleur beginnen te krijgen. Heeft hij nu de gelegenheid die broodjes (en nog veel meer)' te bakken als hij er tijd v( dan hoeft hij ze alleen zijn diepvries-installatie te stop pen om steeds in de behoefte te kunnen voorzien. Met oudbakken brood blijft hij dus nooit zitten. Wel zal het erop aan komen al dat eetbaars uit de koelkast op een speciale en snelle manier te ontdooien om zo een produkt te kunnen afleveren, dat niet onder doet voor het broodje, dat nog die zelfde morgen uit de warme oven kwam. Het zal echter de vakman, in dit geval dus de bakker zelf zijn, die volgens de technische spelregels het brood kan diepvrie zen en weer laten ontdooien. Een brood of een cake met het ijs er als 't ware nog aan, zal men dus niet in de winkels kunnen gaan kopen. Het ziet ernaar uit, dat deze manier van bewaren zeker in de toekomst opgang zal maken, al verkeert men op het ogenblik nog wel in het experimentele stadium. Eerst als men van alle facetten op de hoogte is en er vele proe ven zijn genomen, zullen pas in de Nederlandse bakkerijen derge lijke grote dicpvrics-kasten gaan verschijnen, dit in tegenstelling tot b.v. Amerika. Duitsland en Oostenrijk, waar deze methode al enige tijd wordt toegepast. Wij eten minder brood Zorg en aandacht voor ons da gelijks brood op deze tentoon stelling kon men hier terdege ken nis mee maken. En toch doet het verschijnsel zich voor, dat wij in Nederland steeds minder brood gaan gebruiken. Ook al bestaan er niet minder dan ruim 200 broodvormen en -soorten, waar uit we onze keus kunnen maken Gebruikten wij in 1954 per week ongeveer 2200 gram brood per 'hoofd (één brood weegt 800 gram), op het ogenblik zijn we met z'n allen gedaald tot het gebruik van ongeveer 1300 1400 gram per week per persoon, dat is dus nog geen twee broden. Die verminde ring zit hem voornamelijk in het feit. dat „we het beter hebben". Zodra de welvaart stijgt, neemt het broodgebruik af en wordt het gecompenseerd door allerlei ande re voedingsmiddelen, vooral vrij veel lekkers. De gezamenlijke bakkers zijn echter niet van plan om de jeugd tot „brood-brigadier- tjes" uit te gaan roepen om zo het gebruik van brood te stimule ren. Men kan een bepaald voe dingspatroon nu eenmaal vaak moeilijk veranderen: allen de tijd, waarin de mens in een be paalde periode leeft, heeft daar invloed op. Eerbied s.v.p. Eén wens heeft men echter wel, namelijk, dat „de eerbied voor het brood" niet al te sterk ver loren zal gaan. We hoeven slechts aan de bezettingstijd te herinne ren om duidelijk te maken, wat met deze wens wordt bedoeld. Als men op een tentoonstelling als deze al de aandacht ziet, die aan ons dagelijks brood wordt besteed, de vaak kunstzinnige manieren, waarop het deeg tot wel heel bij zondere vormen wordt omgetoverd én wat er allemaal komt kijken eer het graan van de akker in de vorm van een kadetje of een snee bij ons op de tafel kan verschij- Leg het er eens onder Het plastic tafelkleed heeft al jaren in heel wat gezinnen grote diensten bewezen. Wat er ook op gemorst wordt: een doekje met sop erover en het is weer schoon. Vooral belangrijk is, dat zo'n plas tic laken het tafelblad tegen aller lei kringen en vlekken beschermt, omdat deze stof nu eenmaal geen vocht doorlaat. Hoe doelmatig die plastic be schermer ook is, heel wat huis vrouwen hebben er toch iets te gen. En dat betreft dan met na me dc gezelligheid. Want een mooi of fleurig geblokt tafellaken doet het tijdens de maaltijd nu eenmaal beter dan een plastic exemplaar. Maar, waarom in zo'n geval dat plastic kleed niet onder in plaats van óver het linnen of katoenen kleed gelegd? U behoudt de gewenste gezelligheid, terwijl toch het blad van de tafel degelijk tegen kringen en vlekken is be schermd. Holland. Allemaal Engels? keus dus. Dat Dat is toch wel een tikkeltje namen worden overdreven. Goed, wij Hollan- we kleuren aan te geven, ders zijn nu eenmaal nogal daar is ovff feen te foraenj in,d^ nog niet het geval is, zullen internationaal ingesteld. iet Jgg» oTdinta? moeten we wel, en bovendien ^er jSi ^an je je hetrt voorgesteld. willen we best iemand in een Maarfully fashioned" is andere taal de weg wijzen, hoe géén kleur, wat het dan wel bete- goed en hoe kwaad dat soms ook kent? En zo zijn er vele voorbeel- gaat. maar om nu te zeggen, dat den te noemen. iedereen hier zich in de Engelse taal kan uitdrukken nee. l.m.5. Nieuw type geyser van Engelse bodem Naast zovele andere zaken heeft ook de geyser de laatste ja ren een gedaanteverwisseling on dergaan. Op het ogenblik is er weer een nieuw type op de markt verschenen en wel een geyser van Engelse bodem. Dit apparaat heeft een nieuwe constructie, die o.m. het zelf mengen van heet en koud water door middel van af zonderlijke tapkranen overbodig ïuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinMiiiiinc I TIP VAN U! I 2,50 waard j Ofschoon het niet de ge- woontc is. wil ik deze rubriek vandaac beginnen met een persoonlijk woordje aan de zie- E ke. die mij vanuit 's-Graven- li moer een brief schreef. Uw tip kan Ik helaas niet gebruiken, ook al zal deze wellicht in uw E geval zeker diensten kunnen E bewijzen. Niettemin stel Ik het E bijzonder op prijs, dat juist u de moeite hebt genomen even te schrijven. Van harte wens ik u veel sterkte en zo het mo- E gelijk is, vooral beterschap E toe. Ik kan me heel goed voor- stellen, dat u, die zo veel op bed moet liggen, de krant, E dus ook dit hoekje ervan, met E zoveel belangstelling leest, 't E Allerbeste met u. E De eerste tip van deze week E heeft iets te maken met: I UW PLANTEN EN DE VAKANTIE 1 0 Voor heel wat vrouwen vormt het een probleem hoe E de planten van water te voor- zien als men zelf met vakantie 1 gaat. 'n Behulpzame buur- vrouw of vriendin wil in die 5 tijd misschien wel het gietertje E hanteren, maar niet iedereen E kan op zo'n helpende hand te- S rugvallen. Nu zijn er wel ver is schillende methodes bekend E (water via een katoenen draad- E je) om toch de planten aan hun trekken te laten komen, maar wist u dat u ze ook in E een wasteil kunt zetten? Die E vult u dan met een laag water, E dat even hoog staat als de bak- stenen, die u er in hebt ge- legd. Op iedere baksteen zet u E een plant en dan kunt u vol- E gens mevrouw Van der Ent uit E Rotterdam rustig de deur ach- E ter u dicht trekken. I DIE OUDE BOX reet de gewenste warmte geeft. De vorm van deze geyser is ze ker verantwoord en fraai van lijn. En daarom temeer is het eigen lijk wat vreemd als wc in adver tenties vaak van die Engelse uit- Onze tiprubriek en het oog van de vakman Zo wordt met een modieuze pully" een pullovertje bedoeld. Dat onze wekelijkse „strip" ,"e zich de moeite voor geeft vol tips op „Biad-Sij" met zo- drukkingen tegenkomen en dit kan dat wel ontdekken. Maar wat veel interesse wordt gelezen, geldt'dan met name de woorden doen we met wool-spun t Is __k__ nipt a]iPpn ,inor dp en begrippen, die de textielbran- toch veel prettiger als je direct - mQor nrottïcr che soms met een wel bijzondére weet of je met zu.vere wol. half dames, is alleen maar prettig vlotheid hanteert. wol of een synthetisch materiaal om *e horen. Tips van mannen te maken hebt, zonder daarbij een bent u zo nu en dan al tegenge woordenboek te hoeven pakken? komen; vandaag Aardig woord Met het begrip „drip-dry" voor Te „m overhemden en nylon dessous lar" pn mpn tnmY hPtzÓn we in de Praktijk al een beet- nJr, 1iP komt hel aak te" je bekend geraakt, dat „coton" en nrezpn cnffl "cotton" doodgewoon katoen be- prezen. Heel wat niet Engels spre- tekenen, hebben de meesten intus- ii sen al geleerd, edoch, nu stuiten heel wat adspirant-koopsters in eens op een nieuwe kreet in de mode-advertenties, een kreet, be- staande uit drie letters 1 m s. Na even puzzelen vinden we de oplos sing van dit raadseltje wel. De drie letters vertegenwoordigen na melijk drie verschillende maten: large, medium en small. In (vrij) Nederlands vertaald dus: groot, midden en klein Toegegeven, 'iet klinkt wat ongelukkig in het Ne derlands, maar kunnen de anders vaak zo vindingrijke advertentie- kunstenaars hiervoor nu werke lijk geen andere oplossing vin- Rebussen Men kan van de doorsnee-huis vrouw moeilijk verlangen, dat ze de mode-advertenties blijmoedig gaat zitten „oplossen" alsof het rebussen waren. Als je er iets mee zou winnen ja danNee, we vinden het niet zo gezellig, dat in een fraai-klinkend Engels woord een kwaliteit wordt aange duid, die in overbloemd Hollands de aan- twee brieven, die ik eveneens van lezers ontving. De eerste kwam uit Loosduinen en werd geschreven naar aanlei ding van de raad „doe eens wat zout in de petroleum als u bij het stoken van een op deze vloeistof brandende kachel die nare lucht wilt voorkomen". De briefschrijver die een electro- technisch bureau heeft, advi seert evenwel dit niet te doen en hij vertelt er uitvoerig bij waarom. Daar wij deze goede raad zeker niet zomaar terzijde hebben willen schuiven, zullen wij graag deze mijnheer even aan het woord laten. geur. zo zegt hij, wordt niet weggenomen door het zout. De oliedamp verbrandt, nadat de olie door dc pit is opgezogen. Als de pit gedeeltelijk wordt ver stopt door zout, kan er minder olie verdampen. En het iö juist het teveel aan onverbrande olie- damp. dat.die nare geur ver oorzaakt. U kunt beter de pit minder ver ondraaien en de ka chel geregeld goed schoonma ken dan dit middeltje toe te pas sen. Men dienb vooral het olie filmpje op de deksel e.d. te ver- vijderen, anders verdampt olie. Tot brief en het was zeker juist, dat op dit „tipslakje" even wat zout werd gelegd... Reactie nummer twee werd inge zonden door een hoofdanalist van de Keuringsdienst van Wa ren in Rotterdam en ook hier is een deskundige aan het woord. Nu hoop ik, dat deze schrijver ermee akkoord kan gaan, dat we niet al zijn vaktermen over- doorgeven waarom het gaat. U herinnert zich wellicht nog, dat er enige tijd geleden werd ge tipt het zuur worden van melk te voorkomen door er een klein beetje zuiveringszout in te doen. Maar u raadt het misschien al, ook voor deze tip geldt: doet u het maar liever niet. Door het toevoegen van dit zuiveringszout krijgen onaangename bacteriën de gelegenheid zich te ontwik kelen. En zonder dat u-het di rect merkt wordt dan de melk bedorven op een dusdanige ma nier. dat de melk schadelijk is geworden voor de gezondheid. Er worden namelijk stofwisse- lingsprodukten gevormd, die de maag meestal niet kan verdra gen. bruiken dan deze niet zure melk omdat de eerste niet schadelijk is. al zal niemand ze meer lek ker vinden. Er staat met betrek king hiertoe nog meer wetens waardigs in deze brief, maar we kunnen het hier geloof ik wel bij laten. In ieder geval: harte lijk dank voor uw reacties, die wij zoals u ziet met ple zier hebben doorgegeven. ALLEREERST moet ik enige le zers cn lezeressen geruststel len over de aankomst van hun brief. Mijnh. B. te G., Ik heb de uwe doorgezonden. Wel vaag ik me af wat ik had beweerd en wat u nu zegt als aanvulling, ge heel aansluit, maar daarop kan ik nog wel eens terugkomen. Ik heb zitten denken wat toch uw beroep kan zijn: voor een zaken man mist uw uitgesponnen schrij ven, zo op ieder detail ingaand en niets vergetend, de tucht van het kort-moeten-zijn. En toch komt u met uw lange zinnen waar u zijn wilt. ENFIN, daar u zo de vrouwen kent, zal het u niet verwon deren, dat ook Christine nieuws gierig is! De heer S. de R. zal ik in één van de volgende rubrieken te woord staan. Dank voor uw ori gineel briefje. De 'brief van haar die in D. woont en absoluut on bekend wil blijven, wordt door mij binnen korte tijd beantwoord. U ziet ondertussen wel hoeveel ervan ik in mijn kolommen hier heb verwerkt. Ik ken u heus niet hoor. ben nooit in D. geweest, net zo min als in Dinteloord, Does burg, Dantumadeel en Daarler- veen. Niet zo bang zijn! Mevrouw F., u krijgt één dezer dagen een brief van me, maar me vr. den O. moet nog heel even wachten, niet naar elke post ren nen! Uw brief die 's ochtends kwam, had ik met veel onderbre kingen pas de volgende dag 's avonds uit! Die schoorsteenve ger van u is er niets bij! Leuke hebt u. „dienst" meisjes een prach- erk! Ze staan in laboratoria, naar huis gestuurd worden omdat doen heel preciese proeven, ma- er geen onderwijzend personeel ken fijne instrumenten, pakken Henriëtte Roland Holst eens ge- genoeg is aan de school die zij terrein. Hier heeft het meisje een schreven, en bij het ouder worden men bij een vrolijk gedekte ta fel. Wat kunnen fabrieksmeisjes steunen op de raad en het mee leven van een moederlijke can- tine-juffrouw. Nu zegt u: ik hoor het al, Christine is er zo eentje die nooit moe is. Toch wel. „Zie, ik ben zwakker dan ik placht te wezen, lichter ontmoe digd, spoediger vervaard", heeft bezoeüen, hoe er verzorgingste- witte jas als uniform en daar huizen die millioenen hebben ge- donkerblauw mantelpakje, kost, leeg blijven staan door ge- u'" jBfi brek aan verzorgsters, dan zie je kunnen we haar dit slechts Maar zeggen. Des te méér echter klemt doet het besef dat die gaven die ons uiter/nate stempelen tot vrouw, ggestopt re allen, dag. moed moeten put- blijft ze haar werk. Geen werk hoeft - dus saai en droog te zijn, want nooit onderdrukt een vrouw, een echte vrouw heeft mogen worden, het aangepakt. Gods ordening be grijpen is dus verstaan dat je vrouw moet blijven. Kijk dus bij uw dochter niet naar het costuum dat ze draast maad naar wat bij DEZE laatste woorden ontsnap- E geschikt ten me min of meer nu wij „J mevrouw Woltlng uit Scheveningen. Zij wil iedereen. die een afgedankte kinderbox e én een tuin heeft wijzen op de S mogelijkheid die box te gebrul- ken om er in de tuin een han- gend scherm van te maken. Langs de houten spijlen kan men de klimplanten heel aar- dig leiden en zo'n planten- scherm doet het b.v. uitstekend e als afscherming van de keu- kenhoek. WEG. VLEKKEN De kachel of haard in de e huiskamer wordt in heel wat e gezinnen 's winters nog al eens 5 gebruikt om er iets op warm te houden, 't Gevolg hiervan zijn soms vervelende en moei- e lijk te verwijderen spetters. Nu de meeste kachels hun zo- i merslaap tegemoet gaan (denkt u aan het tijdig schoon- e maken waarover Iets op „Blad-E Zij" heeft gestaankunts u die spetters er goed af krij- gen door ze met onverdunde ammoniak te behandelen. Voorzichtig aan en er niet al te veel van gebruiken. Wie zo te werk gaat heeft de spet-vrije 1 haard te danken aan mevrouw M. van Rij-Pronk uit Rotter- Bij de drogist kan men be paalde middelen kopen om na re luchtjes uit het huis te ban nen, of beter gezegd, die geur tjes door een aangenamer lucht te vervangen. Zonder al te veel geld bereikt u ook goede resultaten in dit opzicht als u enkele stukjes van een verver singstablet (zo'n vervliegend rondje, dat men vaak in een toilet hangt) in huis hebt en bovendien een stofzuiger met een sleemodel bezit. Mevrouw uit Rotterdam (wier adres ik niet heb) ontdekte dat als er zo'n paar stukjes zijn opge zogen, men vervolgens de slang aan de „blaaskant" doet en dan even de stofzuiger aan zet, de luchtjes zo kunnen wor den weggeblazen. Wilt u me nog even uw naam enz. door geven, mevrouw, anders houd ik een rijksdaalder „over". OCD BROOD Oud brood en geen zin om broodpap te maken? Als u dan e een pan met weinig water e vult, dit water aan de kook brengt, er vervolgens een (me- e talen) vergiet op plaatst met de sneedjes oud brood naast E elkaar, hebt u in een half mi- nuutje brood, dat zo uit de oven schijnt te komen. Wel even een deksel op de vergiet f leggen. Afkoelen, het resultaat is fantastisch, schrijft me- vrouw P. van den Berg-van Ojen uit Den Haag. SAMEN DELEN 1 WANT wat zouden HU.. gezinsverzorgster hebben die den uit het uit een verkeerd begrepen gevoel ZO0ntje van van „christenplicht" haar vak had thuis met dode dieren gekozen, en twee linkerhanden torren, dode mmzen bleek te hebben en elke dag zuch tend haar werk begon! Of aan eer Marva die niet nauwkeurig eer bericht kan ontvangen of eer kaart correct bijwerken Maar hebt. Wees blij ALS ze passen in hun werk. wat vindt, deze dagen de diepe teleurstelling beleven over de mislukte topcon ferentie. Daarom maar snel een brief gegrepen. Zo'n fijne, mid- 1: „Christine, mijn komt zo af en toe vogeltjes. Is dat nu ongezond? Wat moet ik er aan doen? Het hem verbieden'*" Nee moeder, wees maar blij dat lekkere gezonde jongen at hij dieren weet hoe het zachte dons keerd? O nee. Mag ik eens van Èn dan zeg ik direct: laten de andere kant beginnen? U hebt bij het overstelpend aanbod genshand. Voelt ordening Gods. Dat tegenwoordig dan toch vooral de vuidig en eerbiedig hij dat God de mens zo vrouwelijke beroepen niet verge- Weest? Weet u waar jongens in BB thuiskomen? Een ka- 1 taak kunnen mooier dan 's och- <j€ sta(j 1 gezin te fietsen EN nu dan een brief hier. Naar aanleiding van een artikel op Blad Zij van enige weken gele den over „Vrouwen in uniform" vraagt een moeder mij „of ik dit nu wel een goed beroep voor meisjes vind. Raken zij niet al te veel af van hun eigenlijke roeping en kunnen we ze, inplaats van Marva e.d. niet beter raden om gezinsverzorgster, verpleegster en zovoorts te worden?" Schrijfster ziet dit, in haar eigen woorden, als een „ingaan tegen de ordening Gods" en zou lie ver willen dat dergelijke beroepen- in-uniform niet in de belangstel ling werden getrokken in de krant maar afgeraden. Moeder, dat kan ik begrijpen. plaats geroepen, flink op poten te zetten. Zie- op deze wereld zo! Je jeugd en je frisheid doen tuur al het halve werk. Ik ken huis- wej WAT zij dan dus ook mogen doen ai^Ze^maar^év!? die ZiLi°.en „!?et..^eL.blli;?iCKhaanP; steun ondervinden. En ga zo mee maar door. Wat kan een klas tot niets leven komen onder de spranke- Nu waren er vroeger, althans voor vrouwen, nog niet zo heel veel beroepen veei oeroepen in ae weieiu. eecst van een onderwij- S'iia?wffïïn «n heradl potte ballpoint, een handschoen, een knoop. Wees dankbaar dat uw jongen leven en sterven in de na- nabij ziet. U hebt zeker tuin. Maak een graf met hem voor zijn dieren. Dan be- u de zorgvuldigheid waar lij is begonnen en is er „vies" of „lelijk". En laat als het kan. In ge- met hem onderwij- dachten zwerft Zo kwamen beeld te noemen, veel meer ge neesmiddelen, en dat is heerlijk. Maar die zegen brengt mee dat méér mensen onderricht moeten hebben in het bereiden en het on derzoeken van geneesmiddelen, en dat er dus ook weer mensen moe ten zijn om hen te onderrichten. Wat doen alleen al in zo'n tak lezeressen, te weten E A. J. Nieuwstraten uit Vlaardingen en mevrouw 1 Fr. Stolk-Brand uit Dordrecht gaan een rijksdaalder samen delen. Beiden verzekeren u na- melijk hagelwitte no-rion over- hemden en al even witte nylon kleding als u door het laatste spoelwater een scheut spiritus Het meestal nog al zware manchester laat zich vaak moeilijk naaien. Naald en E draad worden volgens mevrouw Ravensbergen uit Den Haag E evenwel overbodig, als u bij de schoenmaker een busje melklijm koopt. De lijm smeert men op beide zijden van de te naaien naden en als het plak-Ë middeltje even is ingedroogd plakt men gewoon de stof op elkaar, 't Zit dan direkt goed vast en 't laat ook niet meer 't Kan ook zijn, dat u nog niet wist na het gebruik van I sterke koffie in de avonduren, tóch prettig te kunnen slapen. 1 Voor het slapen gaan even een glas warme melk drinken en E u hoeft zich zo'n kop pittige koffie niet te ontzeggen. En I met de niet beloonde tip om vuile flessen weer schoon te E maken met behulp van een E paar stukjes krant in de fles, E water er in en schudden maar, gaan we dit rubriekje weer be- sluiten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19