IR-bOHoU& «Ruimte» en., het derde oog Lloyd's Register bestond tweehonderd jaar ZONDAGSBLAD ZATERDAG 21 MEI 1960 Lloyd's Register of Shipping, dt wereldbekende in HET LEVEN Engeland geves tigde organisatie op het gebied van de scheep vaart, heeft maandag 16 mei haar tweehonderdjarig bestaan geNierd. Ter gelegenheid van dit feest is in de Londense Guildhall een banket gehouden, dat door meer dan 600 binnen- en buitenlandse gasten is bijgewoond. Deze gasten waren vertegen woordigers der regeringen van tal van landen, van scheepvaart maatschappijen, scheeps- en scheepsmotorenbouwers, vertegen woordigers van het verzekeringswezen en van de industrie. De geschiedenis van Lloyd's Register voor de scheepvaart begon in 1760, toen een aantal herverzekeraars, die elkaar in Edward Lloyd's Koffiehuis in Londen plachten te ontmoeten, een commissie vormden voor het aanleggen van een register van schepen waarin deze al naar mate de toestand waarin zij verkeerden, zouden wor den ingedeeld. Dit was de voorloper van de moderne classificatie organisatie. Het eerste bekende, in druk verschenen register werd uitgegeven in 1764. In 1799 richtten Engelse scheepvaartmaatschappijen een concurrerende vereniging op. De concurrentie tussen de bei de verenigingen duurde tot 1834, toen zij werden omge vormd in de huidige Lloyd's Re gister of Shipping. In hetzelf de jaar werden de eerste vÓor- schriften met betrekking tot de bouw en de classificatie van houten schepen gepubliceerd. Later ln 1855 werden voor schriften vastgesteld voor de bouw en classificatie van ijze ren schepen, en in 1888 voor stalen schepen en voor traw lers, olietankschepen, zeiljach ten, e.d. Al deze voorschriften werden regelmatig aan de nieuwe ontwikkelingen aange past. De publikatie en de naleving van deze voorschriften is een der meest belangrijkste func ties van Lloyd's Register ge weest. Het formuleren ervan is sinds 1890 de taak geweest van de technische commissie, die ervoor moet zorgen dat de voorschriften regelmatig wor den bijgewerkt en in overeen stemming zijn met de jongste technische vooruitgang. Commissie Lloyd's Register wordt be stuurd door een commissie, be staande uit gekozen vertegen woordigers van de scheepvaart. Het instituut kent geen eigena ren of aandeelhouders. De in komsten. die het verkrijgt uit •nspecties van schepen, worden gebruikt ten behoeve van zijn werkzaamheden. Op het ogenblik heeft Lloyd's Register meer dan duizend in specteurs in dienst, die bun werk uitoefenen in havens en scheepsbouwcentra over de ge hele wereld. Het elk jaar ver schijnende register bevat een Stormende lente Stormende lente, door Ed. van Aelst. Uitgave L. Staf- leu en Zoon, Leiden. Ongetwijfeld is de bedoeling van de auteur Ed. van Aelst goed geweest, namelijk een te genhanger te bieden voor de moderne glasharde teenager romans. Hij is in de bedoeling blij ven steken. Niet alleen doet zijn in Leiden en omgeving ge situeerd verhaal over student Hendrik en zijn verloofde An- neliesje onecht aan als gevolg van het feit, dat de positieve waarden, in casu de geloofs overtuigingen van de hierin voorkomende mensen, uitslui tend tot uiting komen in boek jestaai. die wij uitgestorven waanden. Maar bovendien toont Var. Aelst wanbegrip wat be treft de compositie van zijn roman. Hij wil realistisch zijn. maar schrikt voor de conse quenties terug zodat er scheef getrokken situaties ontstaan. Waarom sinds de eerste ver schijning in 1948 een nieuwe be werking nodig werd geoordeeld door de uitgever is niet duide lijk. uitgebreide lijst van schepen van de wereldkoopvaardijvloot, op het ogenblik ongeveer 36.000 Tweeënveertig procent van de wereldscheepstonnage is bij het instituut geclassificeerd. Nieuw terrein de inspectie van installaties bui ten de scheepvaart ter hand, vooral in de olie- en chemische industrie en in de elektriciteits industrie. Dit werk breidde zich snel uit en in 1950 deed de or ganisatie haar intrede op het gebied van de atoomenergie voor de inspectie van bepaalde apparatuur van atoomcentrales. In 1956 werd een speciale land-afdeling in het leven ge roepen. ter coördinatie van al le werkzaamheden buiten de scheepvaart. Lloyd's Register is vooral een internationale organisatie, met nationale commissies in tien landen, waaronder Nederland. De voorzitter van de Neder landse commissie is de heer B. E. Ruys van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die met de andere leden van de Neder landse commissie voor het ban ket was uitgenodigd. In 1867 De rechtstreekse betrekkin gen tussen Lloyd's en Neder land dateren van 1867, toen in Antwerpen een inspecteur werd aangesteld voor Nederland en België tezamen. In 1868 volgde evenwel de aanstelling van in specteurs in Amsterdam. Rot terdam en Veendam. De te genwoordige kantoren van Lloyd's in Rotterdam. Amster dam en Groningen hebben thans 39 inspecteurs in dienst, voor het merendeel Nederlanders. Ook de hoofdinspecteur voor Nederland is een Nederlander. Eind juni 1959 was 63,62 pro cent van de tonnage der Neder landse koopvaardijvloot bij Lloyd's geregistreerd; in dat jaar werden 46 nieuwe sche nen, van gezamenlijk 241.023 brutoton, bij Lloyd's geclassifi ceerd, waaronder het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerika lijn, de Rotterdam. Ook de land-afdeling van de Lloyd's is in Nederland werk zaam, en wel voor de inspec- t:e van de nieuwe orlon-fabriek van Du Pont in Dordrecht en de inspectie der installaties van de Essomaatschappij. Doop filing, i Bevrijding (1944—1945. door de (militaire) historicus generaal-majoor B Koning, uitgave G. 5 |g' de geallieerden in de laatste en zware oorlogswinter uitvoer den en die leidden tot het oni zet van een banauwd volk. De Duitse tijd, door J. Meu lenbelt, uitgave de Zwarte Beertjes-serie van A W Bru na Zn te Utrecht (2e druk» een documentair werk. dar voor hen. die zich willen ver diepen in de politieke en maat schappelijke maatregelen door de Nazi's genomen, van grote De meidagen van '40 door D. H. Couvee. uitgave van de Ooievaar-serie van Daamen N V te Den Haag. een boek. dal bij allen, die de vijf oorlnesda gen hebben beleefd, tal Nederland rie ontroerende opstellen De laars op de nek Maunts Dekker, uitgave A. W Sijthoff te Leiden "4de druki wel eens genoemd: dè romar uit de bezettingsjaren Verhalen rondom het Achter huis. door Anne Frank, uitga ve Uitgeverij Contact te Am sterdam en Antwerpen, een se- Amerikaanse open over Vooral door de vestiging van Amerikaanse industrieën in ons land, komen steeds meer em ploye's van die maatschappijen met hun gezinnen uit de States naar ons land, om zich hier, het zij voor enkele jaren, hetzij permanent te vestigen. ,,The American way of life" ver schilt in sommige opzichten na tuurlijk nogal wat van de onze en dat ontdekte ook mrs. Syl via Earle, toen zij als echtge note van een functionaris bij een Amerikaanse oliemaatschap pij met haar gezin naar het Nederlandse Wassenaar moest emigreren. Mrs. Earle bleek een scherp op merkster te zijn en bovendien over een vlotte en vaardige pen te beschikken. Zij bekeek ons, vergeleek ons met haar landge noten en zette haar ervaringen op schrift. Het Nederlandse ministerie van economische zaken had zoveel waardering voor de wijze les sen van mevrouw Earle, dat aan de Rijksvoorlichtingsdienst de verzorging van een uitgave in boekvorm in handen werd ge- Dit boekje (aantrekkelijk uitge voerd en geïllustreerd) is dezer dagen van de persen gekomen en het zal nu voortaan worden uitgereikt aan de echtgenoten van Amerikaanse werknemers, die naar Nederland worden uit gezonden. En zij zullen daaruit zeker heel wat kunnen leren over hun nieu we land. Het boekje kreeg de ti tel mee ..Life with the Dutch touch" en mrs. Earle houdt haar landgenoten o.m. voor, da*, de huren van gemeubileerde wo ningen bijzonder hoog zijn (ze noemt zelfs bedragen van dui zend gulden per maand), da: dure vergissingen kunnen wor den voorkomen in dit opzicht als men een Nederlandse vriend in de arm neemt; dat het door de Nederlanders niet altijd ge apprecieerd wordt om iedereen maar bij de voornaam te noe men; dat ons land voor men sen met hooikoorts ideaal is om van die kwaal te genezen; dat de Amerikanen, die in hun ach terhoofd steeds alles tegen dure dollars omrekenen, deze gewoon te snel moeten laten varen en niet steeds moeten verklaren, hoe goedkoop alles wel is, omdat de dame. die in de winkel ach ter hen staat hierdoor wel eens onaangenaam getroffen zou kun- deed boekje Nederland nen overgaan om de prijzen in den vervolge wat te verhogen; dat er heel lekker gegeten kan worden in Nederland (met dikke erwtensoep, krakelingen, paling, uitsmijters, nieuwe haring, olie bollen, advocaat als bijzondere specialiteiten); dat ja nog veel meer, want mrs. Earle geeft haar landgenoten een dui delijk en overzichtelijk inzicht in vele facetten van ons vaderland en zij heeft kennelijk veel -ge noegen beleefd aan de vier ja ren. die zij hier met haar gezin heeft doorgebracht. Het Vrije Nederlands Liedboek verscheen voor het eerst op 1 april 1944 en werd toen gedrukt door Jan Hendriks te Utrecht. Hendriks, hij is inmiddels over leden, was een van de moedigste illegale drukkers in Nederland. Na 4e oorlog verschenen zijn her inneringen in een klein boekje ..Vijf jaar drukkunst in het ver borgene" (Uitg. Bruna). Het lied boek noemde hij ,,de kreet van dichtend Nederland". Het lied boek werd samengesteld door Jan H. de Groot, Han G. Hoek stra en Halbo C. Kool en bevat talrijke in de verzetting of ano niem of onder naam geschreven gedichten. Het is inderdaad een kreet geworden. De Bezige Bij te Amsterdam heeft het nu in een pocket-editie doen verschijnen en dat boekje 2.50) mag u niet missen. Kerknieuws vond de volgende mededeling in „Kerk en Wereld": Een man, vader van twee jonge kinderen, bedankte voor de kerk. De reden? Hü was nu lid van de Ned. Ver. voor Sexuele Hervor- geen kinderen meer krijgen, en düs zouden ze de kerk niet meer nodig hebben voor de doop, en düs kon hij zich nu gevoegelijk laten schrappen Boeken over oorlog en bezetting In deze maand roei, waarin wordt herdacht, dat Hitler 20 jaar geleden zijn veldtochten in het Westen begon en daarna de Tweede Wereldoorlog ln feite „op gang bracht", zijn weer tal van boeken verschenen, die oorlog en bezetting tot onderwerp hebben. Zo zagen het licht: het tienjarig Joods meisje, dat in de 26 maanden, waarin zij zich schuil moest houden. foor Fritz Wöss (vertal H. C. M. Daalmeijer en u. a. Daalmeijer-Boer), uitgave Zuid-Hollandse Uitgeversmaat schappij-te Den Haag, een boek. dat de verschrikkingen vertelt van de strijd om Sta lingrad en geboren is uit de opdracht van een soldaat aan de schrijver: Zeg de wereld hoe de werkelijkheid is ge- Elbe 45, derde en laatste 'al deel van de serie Roemloos Einde, door Jürgen Thorwald ivertaling van H. C. M Daal- mijer en G. A. Daalmeijer- Boer). uitgave Forumboekerij te Den Haag. een spannende roman over het einde van de Duitse strijdkrachten en de Hitlerkliek. Van palissade tot atoombun- Ker. door Egon Eis. uitgave Uitgeverij In den Toren te Baarn. da geschiedenis van de grote verdedigingswerken in de loop der eeuwen. KRUISWOORDRAADSEL ■Horizontaal: 1. gem. in Drente, 7. gem. in Friesl., 14. zijtak Seine, 16. lengtemaat, 17. vervoeging van een hulpwerkw., 19. bun del, 20. puistje, 22. keurig, 23. hangt aan de mast, 24. zot, 26. eilandengroep ten N.O. van Australië, 29. voorzetsel, 30. optelling, 32 deel van het oor. 33. nachtgewaad, 34. badplaats in Frankr. aan de voet van de Pyreneeën, 36. slaapt men op, 38. buitenmuur van een gebouw, 40. aarden of metalen vaatwerk, 42. volksnaam voor de kauw. 44. muts met kwastje. 46. voorzetsel, 47. schraal, 48. water in N.Brab., 49 aardsoort. 50. nevenschikkend voegwoord, 51. heden, 52. haardroger, 53. emeritus (afk.), 54. gem. in N.Brab., 56. plaats op Ameland, 58. grasveld, 60. tot nader order (afk. Lat.), 61. gravure. 62. vloerbedekking. 64. gesneden steen, 66. voor, 67. voorzetsel, 68. lichaamsdeel, 70. deel van het skelet, 72. gesteven witlinnen doekje onder de kin, 73. certificaat van de scheepsmeter, meldend de tonneninhoud van een schip. 76. hoofddeksel, 78. meis jesnaam, 79. vlies, vel, 80. familielid, 81. stapel, 83. welaan, 84. beroemd Fr. beeldhouwer, 86. stuk geschut, 88. gem. in Z.Holl., 89. gem. in Z.HoU. Verticaal; 1. zandheuvel inz. a.d. kust, 2. ter gedachtenis (afk. Lat.). 3. houten bakje. 4. gewicht. 5. afzonderlijk. 6. lidwoord (Fr.). 8. voorzetsel. 9. was heerser over Rusland. 10. Zeeuwse hoeve, 11. vaste regel, 12. slede. 13. op die plaats, 15. rivier in Rusland. 18. sluiskolk, 20. werktuig van de kunstschilder. 21. balk, 23. hond, 25. zeehond. 27. laag schoven op de dorsvloer. 28. muzieknoot, 29. term bij het schaakspel. 31. duivel. 34. granietachtig gesteente. 35. stuk bouwland. 37. lidwoord. 39. pluim van een vogel, 40. rivier in Italië, 41 dwaze gewoonte. 43. bergweide, 45. hemellichaam, 47. stoot, 43. uitroep. 55. rund, 56 zuiver gewicht, 57. hevige wind, 59. landbouw werktuig, 61. grond die bij een hoeve behoort, 62. huisdieren, 63. melkschaap, 65. gaffelvormige stutpaal, 66. puntig voorwerp, 67. meelachtig, 69. behaaglijke rust en kalmte, 71. zangstem, 72. vader der Duitse toonkunst. 73. bijwoord, 74. woud, 75. tegenstelling van grove. 77. edelknaap, 79. stronkje, 82. jongensnaam. 84. Royal Licence (afk 85 ontkenning (Eng.), 86. klasse (afk.), 87. voor- 7. Aar, 8. An, 9. verzet, 10. A.D., 11. neen. 12. grotesk, 15. tap, 19. degel. 21. Aalst, 24. ed. 25. lede maten. 26. Friesland. 27. as, 29. Ne. 30. A.W., 32. genie. 34. te- Ier, 35. erker, 37. Lek, 40. alm, 44. segment, 45 toros, 47. patat. 49. tergend, 51. Nornen, 52. An, 53. i.e., 54. tempel. 56. kr, 58. R.P., 60. Anio, 61. ros. 63. Iran, 66. Lea, 67. gei. 71. Ce, 72. gr., 73. Ie. 75. la. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. rotan, 16 Eder', 17. te, 18. n.d., 20. nar, 21. ar. 22. e.o., 23. slegel, 26. fazant. 28. degen 30. Arles. 31. eg. 33. redetwist, 35. es. 36. nel. 38. Ie, 39. et, 40. ark. 41. Ned. 42. melis. 43. alk. 44. sik, 45. Ta. 46. L.P.. 48. met. 50. Ee. 51. no tariaat. 55. re. 56. koren, 5 en ter. 59 marron. 62. dampig, 64 en, 65 N.S.. 66. log. 68 Tp. 69. re, 70. Nice, 72. gesel. 74. elan. 76. toendra. 77. Ierland. Verticaal: 1. fatsoen, 2. Orel, 3. N.M., 4. tenger, 5. Ir, 6. non, *k Vind het plezierig vandaag te kunnen vertellen, dat mijn „optimistische ver wachting" van vorige week niet op een teleurstelling Is uitgelopen. Dit keer kon Ik gelukkig behoorlijk wat Inzendingen bewaren, al moet er ook nu wel weer wat terug. De kreeg een paar goede gedichten en zelfs enkele verantwoorde foto's. Zélfs zeg ik met opzet, want ofschoon er steeds meer mensen met Ingewikkelde camera s aan een leren band om hun nek rondlopen (alsof ze er een derde en wel zeer bijzonder oog hebben bljgekregen), het maken van een werkelijk goede foto schijnt toch niet zo gemakkelijk te zijn als al die apparatuur doet vermoeden Voor „Ruimte" komen er tenminste weinig platen binnen, waarvan je denkt „dat Is het". Maar goed, er zijn genoeg andere inzendingen, die mee kunnen, zoals hetgeen je deze week tegenkomt. Het openingsverhaal kwam van Peter Wellhüner uit Den Haag, nogal „zwart-wit" en hier en daar wat „aangezet", maar 'k wilde het toch zij het wat bekort eens een keer meenemen. Er staat boven: En hij werd niet begrepen De lucht u)as opgeklaard. Diep donkerblauw strekte het uitspansel zich uit; sterren lie ten hun lichtjes twinkelen en een zilverwitte maan deed de dikke sneeuwvacht over de velden zachtjes schitteren. De jongeman, die vlak naast de grote snelweg op een hard ge worden hoop sneeuw zat, hui verde even. Een uur geleden was de laatste auto gepasseerd. Van ver, daar waar de lich ten van de stad een halve ijle cirkel in de lucht tekenden, had hij de kleine lichtjes zien aan komen. Juist toen betrok de lucht en was het gaan sneeu wen. Langzamerhand waren de kopl am plichten van de auto gro ter geworden en boorden op tiet laatst twee gele stralenbundels door de witte sneeuwjacht heen. Even had de jongen gehoopt, dat de wagen zou stoppen, een tevergeefs verlangen, want de auto reed door. Nu voelde de jongen de eenzaamheid nog meer als een zware last op zijn schouders drukken. Zou hij te ruggaan? Naar huis? Waar het verlangen, dat zij dat wel zou den doen? 'n Glimlach Hij glimlachte even... en stond op. Anderhalf uur later stak hij zijn sleutel in liet slot van de deur en zachtjes op zijn tenen liep hij naar de huiska mer. Zijn moeder was nog op en ergens mee bezig, zittend bij de kachel. ,.Dag", zei ze. „wil je koffie?" Even later trok hij, nog wat koud, de dekens over zich heen. „Ik het onbegrepen jongetje", dacht hij nog even spottend en toen sliep hij in, met hetzelfde medelijdende glimlachje als die middag om zijn vaders mond had gespeeld. PETER WELLHÜNER Straat 'n Inzending van R., „Iemand" uit Leiden. Korte verklaring: „blrd" slaat op Charlie „Bird" Parker, de grote bopmusicus (1920 1955)die o.m. het beroemde Night ln Tunesia blies met zijn quintet. Hij liep in de berm, nat gras en de huiver van een najaarsavond Blues of a night listen to bird and be a rhythm a quivering spear shooting to no goal yeah dig that man explore the sun and then tomorrow the world stands around can't break it down so cry your blues some woman's shoulders imprisoned for life night~in Tunesia. Zonder woorden, hol in dit grijze vacuum. Een vrachtwagen nam hem mee, na wat half geschreeuwde opmer kingen tegen de chauffeur trilde hij zwijgend op het ritme van de motor voort. Waar moet ik een gedachte grij pen uit de volle massa van mijn hersenen, kringstroompjes in klei ne zenuwtjes en toch ben ik een mens. Wie vraagt er om; als ik over een maand terugkom sta ik buiten ze. kijk als een kind naar een lunapark en studeer weer. Glimlachend doe ik mee, drink praat tot ik zinloos wegloop en en praai xoi ik ziniuus wcgi door de verlaten straten op mijn kamer kom. Maar wat - nut waarom durf ik niet, waarom leef ik niet. Nooit word ik één' van de bezeten outcasts al ga ik in het zuiden leven van mijn trompetspel. Leidinggevend functionaris, auto en een glas, visite en wat geeuwend gepraat met de kennissen van je vrouw. Walging en een vriendelijke lach. Misschien komt eens de zin, die ik nu niet kan accepteren, omdat ze te groot is. Vroeg in de ochtend kwam hij weer terug, blind in de mist liep hij naar huis, gebogen zoals zijn lot zou zijn. Die middag Nee! Het verzet laaide weer in alle hevigheid in hem op. Daar kon hij immers niet blij ven, daar, waar hij niet werd begrepen. Vanmiddag was het tot een uitbarsting gekomen, bij tende woorden had hij gezegd en eigenlijk had hij gehoopt, dat zijn vader fel tegen hem in zou gaan. Maar liij had gezwe gen; geen tegenwoord was er over zijn lippen gekomen, al leen een vage glimlach, die op medelijden leek. Woedend had het hem gemaakt en hij was weggegaan. Nu zat hij hier, doelloos had hij uren gelopen, zijn boosheid was geworden als de sneeuw, alleen een koud ge- Je herinnert je misschien ook voel van binnen. Alles was koud nog wel, dat ,,de straat" een om «g™„hjkhiJdifaan™la.TaHri; """O5 begreep het niet, hij moest toe- derwerpen was. Dit schreef geven, dat hij zichzelf niet be- „Gustaf" (een 20-jarige anonie- greep. Kon hij dan van anderen me militair) erover; Ook weer eens wat van Theo van Roon (voor wie het was ver geten: 20, Rotterdam en kweek). Hij schreef: Ontmaskering Wij spelen het iedere dag, het mimicri-spel dat wij leven noemen, om het licht op te vangen het licht van de kaars weerkaatst op vals kristal, licht dat alleen maar hongerig maakt. Soms schijnt de zon door dit gemaskerde bedrie gersbal en wij verliezen onze naam, onze goéde naam, op een goede dag, op een zeer goede dag. Dan kunnen wij weer spreken de woorden die kinderen spe- THEO VAN ROON Vluchtelingen was des tijds 'ook een thema, naar aanleiding waarvan jullie iets konden maken. Dit stuurde Wim Rouw (uit Nieuw -Lekkerland) De zon gaat twee maal onder Twee (volkomen verschillende impressies) van een zonsonder gang. De eerste is van Corrie de Haan (20, geeft Nederlands en komt uit Rotterdam) De zon gaat onder het zal donker worden de wolken drijven boven de kim, het strand ligt eenzaam te wachten op een wonder voetstappen verraden een late wandelaar de golven vertellen van op en ondergang en wij kijken, kijken maar... het is nog licht totdat de laatste stralen verdwenen zijn maan en sterren schijnen een kleine echo noorderlicht in de verte gaat het leven schuil achter versgesloten ven- geconcentreerd in een impressionistisch schilderij geen enkeling waagt zich erbui ten Alleen een zwarte vogel ^oog- neergestreken durft nog Bach te met jou draag ik mijn alter naar het brandpunt van je zachte - kleine - ego - echo - noorderlicht. Een straat glimt stil 't regent. Waarom spreken de stenen mij niet tegen? Vlugger loop ik, want gedach- maken hang. Stenen kunnen toch niet spreken? Te vlug, ik struikel val. 'k begrijp ineens 't gesprek. GUSTAF Getekend grapje Bij deze Inzending een illustra tie van Ada Benting (21 en uit van Gert Gelderblom (22 Coeuorden). uit Boskoop) Happiness Een gedicht dus geschreven naar aanleiding \an een der onderwerpen. Kees Visser (kantoor en Rotterdam) stuurde het in Happiness dacht ik te lezen op de gevel van een dure villa en op de portieren van een cadillac Happiness zag ik aan de buitenkant van een glanzende bontjas en een goedgevulde portefeuille Happiness vond ik niet in dat huis en de portieren van de cadillac bleken niet de poorten van 't geluk Happiness voelde ik toen ik arm was, en de hand van een lotgenoot zich troostend op m'n schouder legde KEES VISSER Zijnde weer enkele opmerkin gen naar aanleiding van binnen gekomen brieven. RETOUR (MET D.WK) Eerst maar weer degenen, die alles terugontvangen. Het zyn Jan- ny K. uit Capelle aan de IJssel (niet direkt slecht, maar qua opzet voor onze rubriek niet geschikt)j C. van Z. uit Rotterdam (ritmisch niet in orde, terwyl de ideeën niet I direkt nieuw waren); Kees V. uit f Rotterdam (kon nét niet, heb wel beter werk van jou ontvangen) en t Christine van der N. uit A. a. d. I Rijn (voor jou geldt eigenlijk pre- j cies hel,elide). Een deel van jouw foto's, Antoi nette W. uit Schiedam, houd ik (bijzonder graag), een paar andere gedichten krijg je weer terug. Ver- haal van A. G. uit Nw. Lekkerland j komt er zeker in, zijn gedichten j bewaar ik echter niet. En A. W. S. uit Rotterdam ten slotte mag best eens iets „abstracts" sturen. Kun- j nen we altijd bekijken. Ook van hem houd ik wat werk achter. Ecii plaat was niet te clicheren, de bloe men ileden me eerlyk gezegd i Verdiende matehzege voor Tal Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J- Slavekoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag Hoewel de match tussen Botwinnik en Tal na de 17e partjj toch wel beslist mocht heten, is er toch reden om de 19e partij als de knock-out partij te bestempelen- Immers, Botwinnik had juist vóór deze partij drie dagen rust genomen en was er dus Kennelijk op uit een allerlaatste poging te doen om het vonnis te ontlopen- En inderdaad, indien hij die 19e partij gewonnen zou hebben, zou hij met twee punten achterstand nog een klein kansje behouden hebben Maar juist in deze kritieke partij ver zuimde hij tweemaal zijn kansen ten volle waar te nemen: de eerste maal gaf hij eventuele winstkansen uit handen, de tweede maal liet hij een gerede remise kans glippen. I k I# 8 AA 7 i Af i K A r m 6 4 mi san01®* 3 '2 1 Botwinnik 16 d6d5? Deze zet schijnt heel plausibel Immers na 17 cxd5 exd5 zou wit een stuk verliezen, en zwart wint nu in elk geval tijdelijk een pion Maar het antipositionele karakter van de tekstzet geeft toch aanleiding om te zeggen dat Botwinnik beter 16Ld7 had kunnen spelen Tal speelde nu 17. De2 en Botwinnik antwoordde weliswaar consequent, doch daarom niet minder bedenkelijk met 17. dxc4? in plaats van met 17 Pd6. Tal kreeg nu snel de overhand door 18 Lf4 Pd6 19 Pg5 Tfc8 20. Kg2 Ta6 21. Pe4 Pxe4 22- Lxe4 b5 23. b3, waarmee Tal niet slechts zijn pion terugwint doch op de koop toe nóg een pion wint in dezelfde partij stond Botwinnik na zijn 30e zet glad verloren (zie diagram) Nu echter deed lal een minder sterke zet: 31. Tdld3, waarna Botwinnik weer aanvalskansen krijgt. Veel beter zou 31. Le5 zijn geweest Botwinnik echter pro fiteert niet voldoende van deze lapsus van zijn jeugdige tegenstander Na 31- Df5 32 Lc5 LhG 33. I)e2 Tc8 34. Tf3 speelde hij 34 I)h3 in plaats van 34- Tc2 dat hem veel betere kansen op remise gegeven zou hebben, bijv. 34 Tc2 35 Txf5 Txe2 en zwart kan nog Lf8 en eventueel Ta2 laten volgen Toen Botwinnik deze kans verzuimde sloeg Tal onverbiddelijk toe: 35. Lc7! Lf8 (35. Txc7? 36 De8t!) 36. Db5! De6 (36 Txc7" 37 Dxd5* Kg7 38. De5t) 37 Le5 I)c6 38. Da5 Ta8 39^ Dd2 Tc8 40 Kg2 Dd7 41 li4 cn Botwinnik hervatte de kansloze strijd niet meer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18