Verhoging loongrens nog niet goedgekeurd Luistergeld voor meer dan één radiotoestel vervalt Koninklijke groeit voort en is optimistisch Roolvink heeft ernstig bezwaar tegen uitstel Bezoek uit buitenland bracht 330 miljoen op Raceboot - juist terug van Veronica - aangehouden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 20 MEI 1960 BIJ CM. EN A.R.: Tegen onbevoegden voor ulo geen overwegend bezwaar (Van onze parlementsredactie) Tegen de tijdelijke aanstelling van wet telijk niet-bevocgde leerkrachten op ulo scholen hebben de christelijk-historische en anti-revolutionaire fracties in dc Tweede Kamer geen overwegende be zwaren. Dit is gistermiddag gebleken, toen in dc Kamer een begin werd ge maakt met de openbare behandeling van het wetsontwerp dat beoogt het les ge ven door onbevoegde ulo-onderwijzers tot 1 januari 1964 mogelijk te maken. De heer J. de Ruiter (c.h.) zei dat hij zich tegen het wetsontwerp niet zou ver zetten, omdat het hier gaat om het over bruggen van een noodtoestand en om aanstelling voor de duur van één jaar. Zijn bezwaren richtten zich vooral tegen het inschakelen van personen die niet alleen de nodige bevoegdheid voor een bepaald vak missen, maar ook pedagogi sche en didactische kennis ontberen. Hij informeerde of een onbevoegd ulo-onder wijzer die blijk geeft zijn werk niet aan te kunnen en bijvoorbeeld geen orde in de klas te kunnen houden, per se een jaar zal moeten worden gehandhaafd. Voorts bepleitte dc c.h. afgevaardigde meer uitstel of vrijstelling van dienst plicht voor onderwijzers. De heer G. A. Kieft (a.r.) vroeg of niet eerder maatregelen voor het ulo hadden kunnen worden getroffen^ Men heeft liet voortrollen van de geboortegolf toch kunnen zien aankomen? Intussen wilde de a.r. spreker gaarne erkennen dat de thans voorgestelde maatregelen voor korte tijd noodzakelijk zijn. Het verheugde hem dat het aantrekken van onbevoegden wordt omringd met zo deugdelijk mogelijke waarborgen. Dat minister Cals overweegt gemaakte overuren extra te honoreren, kon de heer Kieft zeer waarderen. Hij vroeg of die regeling spoedig en met te rugwerkende lcraoht kan worden tot stand gebracht. Ook verzooht hij om een duidelijke positieve toezegging dat ver lenging van het noodwetje na 1 januari 1964 niet nodig zal zijn. De Kamer zal de behandeling dinsdag a.s. voortzetten. Tweede Kamer schorst beraadslagingen De olie-industrie moet in het energietekort voorzien DE VERKOPEN van de Koninklijke Shell-groep zijn volgens de voor lopige gegevens in hoeveelheid gedurende het eerste kwartaal onge veer vijf procent hoger geweest dan een jaar tevoren en het netto-resultaat zal waarschijnlijk een soortgelijke stijging te zien geven, aldus deelde de president-directeur heden mede op de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandsche Petroleummij. te 's-Gravenhage. Voor het overige kon lilj geen bijzon derheden geven, aangezien de samenstel ling van geconsolideerde financiële overzichten van de werkzaamheden in bijna elk land ter wereld zeer ingewik keld en tijdrovend is. Men moet dus wachten op het overzicht over het eerste kwartaal, dat niet vóór 31 mei wordt bekend gemaakt De verhoging van het slotdividenrl zal tengevolge hebben, dat het verscbil tussen interim- en slotdivldend groter wordt. Daarom is men voornemens het jaardividend reeds t>U vaststelling van het Interim-dividend over 1960 gelijk matiger over belde uitkeringen te ver- Deze tijd van ruim olie-aanbod brengt moeilijkheden, die lastiger zijn op te los sen dan gewoonlijk het geval is. Het groepsbestuur staat voor de taak een zorgvuldige schatting te maken van de verhouding tussen het huidige overschot en de vooruitzichten voor de komende tien tot vijftien jaar, waarbij men moet rekenen met een aanzienlijk hogere vraag en de thans bekende oliereserves. In een tijd van teveel aan olie en sche pen moet 't nu beslissen over uitgaven voor installaties, die het gunstigst aan de toekomstige behoeften voldoen Slechts op die wijze kan men ten volle profite ren van de verwachte toeneming der vraag in bijna alle landen van de vrije wereld. Die uitgaven voor de toekomst moeten echter uit de huidige verkleinde winst marges komen. Daarom is efficiency nodig in alle fasen der werkzaamheden en bewaking der kosten, zodat men de volle waarde zal krijgen voor elke uit gegeven gulden. Een uitvoerige studie is achter de rug bij de centrale kantoren in Den Haag en Londen en in alle landen worden de or ganisaties onderzocht en vereenvoudigd. Tezamen met de technische verbeterin- Jong en redde moeder en automobiliste Nabij de Utrechtse aluminiumfabriek in Utrecht is gisteren op de weg naar de Meern de wagen van mevrouw T. van Bemmel—-Hamoeen uit Nieuwersluis ten gevolge van de regen geslipt, en in het water terecht gekomen? De op die weg rijdende fietser, de 47- jarige mevrouw P. M. L. B. en haar 17-jarige zoon G. A. C. L. B., beiden uit De Meern. werden door de slippende auto mee het water in gesleurd. De jongen zag kans zijn moeder en de auto mobiliste weer op het droge te brengen. Nederlands sehip aan de grond Het ruim 3.500 ton metende Neder landse schip Solon (K.N.S.M.) is vanmor gen. vroeg ten noorden van Norddeich in aanvaring gekomen met het Japanse schip Tenyo Maru 2. Het Nederlandse schip, dat zinkende was, is aan de grond gezet. De bemanning verkeert niet in gevaar. gen hoopt men door lagere kosten de lage prijzen en vrachten goed te maken. De wereld heeft steeds meer energie nodig en daarin zal Je aardolie groten- De financiële toestand is gezond. De N.V. heeft een organisatie met wereld wijde ervaring en verkoopt een steeds meer gevraagd produkt. De groei van de aardolie-industrie zal voortgaan en weerwil van sommige zwartgalligen de groep de toekomst met optimisme tegemoet, aldus spreker. Groothandelsprij zen gedaald Het algemeen indexcijfer voor d< groothandelsprijzen is in maart met 2 punten gedaald tot 139 (basis 1943: 100), aldus meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voedingsmiddelen gingen 5 punten omlaag tot 119, grond- en hulp stoffen 1 punt tot 166, afgewerkte pro- dukten bleven onveranderd 140. Plant aardige voedingsmiddelen stegen 2 pun ten door prijsstijgingen van haver, aard appelen, ingevoerde tarwe cn mais, dier lijke voedingsmiddelen echter daalden 10 punten door prijsverlagingen boter, kaas, melk en varkens, terwijl eieren stegen. Bij grond- en hulpstoffen werd de daling veroorzaakt door het normale seizoen prijsverloop van steen kolen. Bij afgewerkte produkten hielden geringe prijsschommelingen elkaar in evenwicht. Slechts bij vlees en vlees waren, vetten en oliën waren de prijs dalingen yan enige betekenis. Wijsmuller bergt Mongabarra Het Zweedse vrachtschip Mongabarra, dat gisteren ten noorden van Borkum na een aanvaring met een Britse tank boot is gestrand, kon in ondiep v aan de grond gezet worden. Aan dc IJmuidense sleepvaartmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller is opgedragen op ba sis van No cure, no pay, de Mongabarre te bergen. De Simson en de Stentor zijn reeds naar de strandingsplaats trokken De kapitein van de Mongabarra is met tien man weer aan boord gegaan, daar de machinekamer nog geen water maakt. Men pompt de olie uit het schip om het iets te lichten. Chauffeursdienst van de KNAC De K.N.A.C. is begonnen met een nieu we service voor automobilisten: de Chauffeursdienst. De dienst werd vooral opgezet om het aan automobilisten, wie de rijbevoegdheid is ontzegd, gemakke lijker te maken de verleiding te weer staan van tóch achter het stuur te gaan zitten. Ook automobilisten, die om een of an dere reden hun auto in het buitenland achter moesten laten, die hun auto vooruit willen sturen naar een bepaalde plaats, of die op reis willen met een i chauffeur-gids, kunnen een beroep doen op de nieuwe dienst. (Van onze parlementsredactie.) TAE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag nog geen beslissing kunnen nemen over het wetsontwerp tot verhoging van de loongrenzen der sociale verzekering (van 6900 tot 7450). Op voorstel van voorzitter Kortenhorst werden de beraadslagingen over dit ontwerp geschorst om staatssecretaris Roolvink en de vaste Kamercommissie voor sociale zaken de gelegenheid te geven binnenskamers overleg te plegen over een door de meerderheid der commissie ingediend amendement, waartegen de staats secretaris ernstig bezwaar had gemaakt. De bewindsman adviseerde de Kamer om voor 1960 het wetsontwerp in de door hem voorgestelde vorm te aanvaarden ,'oor 1961 eerst een beslissing te ne- na de Sociaal-economische raad te hebben gehoord. De beraadslagingen kwamen op een dood punt toen bleek, dat de Kamer dit advies niét zonder eer wenste op te volgen. In het wetsontwerp is een nieuw sys teem voor het bepalen van de hoogte van de loongrenzen geïntroduceerd. Voorgesteld wordt de nieuwe grens van 7450 bij algemene maatregel van be stuur te verhogen of te verlagen al naar gelang het indexcijfer van de lonen en het prijsindexcijfer van het levensonder houd zijn gestegen of gedaald. Deze auto matische aanpassing van de loongrens heeft telkens met ingang van 1 januari van elk jaar plaats en de „peildata" voor het indexcijfer van de lonen en het prijs indexcijfer van het levensonderhoud zijn respectievelijk 31 juli en 15 augustus. Het amendement van de vaste com missie beoogt dit eenmalige automatisme doorbreken. De commissie wil name lijk de mogelijkheid openen om ook tus- tijds de loongrenzen bij algemene maatregel van bestuur te herzien wanneer daarvoor een bijzondere aanleiding be staat (b.v. schoksgewijze veranderingen het loon- en prijspeil). Voor zo'n tussentijdse herziening zou dan eerst het advies van de S.E.R. moeten worden ge raagd, voor de automatische aanpassing per 1 januari niet. Een minderheid in de commissie (de V.V.D.) wil de aanpas sing op 1 januari voor een tussen tijdse aanpassing voelt ze helemaal niets niet bij algemene maatregel van be stuur, maar bij de wet regelen, zodat de beslissing aan de Staten-Generaal blijft. Met het systeem van de aanpassing, zo als dat door de regering op basis van een S.E.R.-advies is voorgesteld, kon ech ter iedereen wel akkoord gaan. Bij de A.O.W. hanteert men reeds een derge lijk systeem. Compromis Eén van de grote bezwaren staatssecretaris tegen het amendement was, dat het een afwijking inhoudt van het moeizaam in de S.E.R. tot stand ge komen compromis. De SE.R. heeft een eenstemmig advies uitgebraoht en daar op is het wetsontwerp gebaseerd. Het amendement zou, wanneer het wordt aanvaard, het compromis en daarmee het ontwerp m het hart aantasten. Het is voor ae regering eigenlijk niet wel doenlijk, ja zelfs zeer gevaarlijk van 't eenstemmig advies van het bedrijfsleven af te wijken. Eén der uitgangspunten van dit advies was, dat ten aanzien van de loongrenzen de rust tenminste één jaar gewaarborgd behoort te zijn. De werkgevers moeten weten waar zij aan toen zijn en voor dc werknemers is het van het grootste belang, dat zij zeken heid hebben omtrent hun al of niet ver zekerd -zijn in de eerstkomende twaalf maanden. De staatssecretaris zette uiteen, dat weinig kans is op schokkende loon- prijsgebeurtenissen in de laatste ma; den van een jaar. Algemene maatregelen op loon- en prijsgebied hebben zich steeds in de eerste 7 a 8 maanden van het j voltrokken. Moeilijkheden met de loon grenzen doen zich dus nu in de tweede jaarhelft praktisch niet voor. Waarom dan tussentijdse correctie van deze gren- Ilet amendement wil de regering bevoegdheid geven waarom ze niet heeft gevraagd en waarmee ze zich ook niet gelukkig voelt. De staatssecretaris achtte het niet onmogelijk om nog met de vaste commissie tot overeenstemming tc ko men over dc vraag, of te zijner tijd wijziging in het systeem moet woi aangebracht. De principiële wijziging die het amendement voorstelt, mag ech ter niet bij algemene maatregel van be stuur geschieden, maar bij de wet er pas nadat de S.E.R. is gehoord. De voorzitter van de vaste commissie, de K.V.P.-er dr. De Kort, bestreed de argumenten van de staatssecretaris. Hij bleef de voorkeur geven aan een algeme ne maatregel van bestuur boven een wetswijziging voor het opvangen van tussentijdse veranderingen, tenzij de re gering kan aantonen, dat zo'n wetswijzi ging op tijd kan worden aangebracht, hetgeen te betwijfelen valt. De socialitis- sche mej. Lemaire sloot zich hierbij Zij zag in het amendement geen aa ting van de wet, maar een technische verbetering, die slagvaardige beslissinger mogelijk maakt. Staatssecretaris Rool vink herhaalde zijn argument, dat mer de grootste achting moet hebben vooi een compromis van het bedrijfsleven er dat, zo men op een essentieel punt van het S.E.R.-advies afwijkt, het compromis wordt aangetast. Aanvaardt de Kamer het amendement, dan legt ze „dyn; onder het wetsontwerp". Een dergelijke j wijziging kan niet tot stand komen dan nadat het bedrijfsleven erover heeft ge- sproken. De bewindsman wilde niet het „onaanvaardbaar" over het amendement laten horen, maar wel adviseerde hij de Kamer het wetsontwerp in zijn hui dige vorm voor 1960 te aanvaarden om dan verder te bezien na de S.E.R. te hebben gehoord of voor 1961 de moge lijkheid van tussentijdse correcties moet worden geopend Dc heer De Kort verweet hierop de staatssecretaris, dat hij een „overtrok ken" opvatting heeft van de taak van de SE.R. en van de binding dezer instantie aan de regering. Het amendement, zo zei hij, is geen destructie van het SE.R.-ad- vies maar slechts een complementering daarvan. Nadat voorzitter Kortenhorst had voorgesteld om de beraadslagingen te schorsen teneinde commissie en staatssecretaris gelegenheid te geven bin nenskamers overleg tc plegen, snelde de K.V.P.-fractieleider prof. Romme naar het spreekgestoelte. Hij zei er ernstig be zwaar tegen te moeten maken wanneer tijdens de sohorsing de S.E.R. nog zou worden ingeschakeld. Ook de V.V.D.- leider prof. Oud voelde weinig voor over leg met de SE.R. De zaak moet in de commissie worden uitgevochten. Voor 80 pet eens Staatssecretaris Roolvink had geen en kel bezwaar tegen nader overleg met de vaste commissie. Uit zijn opmerkin gen bleek wel, dat hij de schorsing be paald niet wilde zien als een gelegen heid om de S.E.R. te horen. Dat zou een beslissing over het wetsontwerp nog meer vertragen en cr is al zo lang mee gewacht. Het overleg dient alleen om nog met de commissie tot een compro mis te komen. „Wij zijn," aldus de staatssecretaris, „het voor 80 pet. met el kaar eens. want de datum van 1 januari als tijdstip voor de normale jaarlijkse automatische aanpassing is niet aange- ochten." Hij achtte dit voldoende om het wetsontwerp nu te aanvaarden de zaak voor 1961 opnieuw te bezien. In zijn slotwoord zei de bewindsman echter nog eens met nadruk ernstig be- r te hebben tegen aanvaarding de ingrijpende wijzigingen, die het a dement in zijn huidige vorm voorstelt, zonder eerst de S.E.R. te hebben ge- Tijdens dit debat heeft de heer Van Mastrigt (c.h.) als zijn oordeel uitgespi ken. dat de loongrenzen in onze sociale verzekeringswetgeving hun tijd hebben gehad. Ze sluiten immers bepaalde groe pen uit van de sociale verzekering daarmee van de collectieve plicht verantwoordelijkheid voog de gemeen schap te dragen. Met het in het ontwerp gevolgde compromis vai S.E.R. was de C.N.V.-voorzitter niet ge lukkig, maar hij wilde er zich bij leggen. Met het automatisme in het werp kon hij zich wel verenigen. Mocht echter dit systeem niet blijken te w ken. dan moet dc staatssecretaris kuni ingrijpen en het amendement van vaste commissie geeft hem daartoe de bevoegdheid. In zijn antwoord zei de heer Roolvink, dat het bedrijfsleven, gezien het gebrek aan eenstemmigheid op dit punt, niet rijp is voor het laten vervallen de loongrenzen. Hij erkende overigens dat likwidatie van de loongrenzen het enige middel is om het zg. duiventil-ef fect (het beurtelings uitgesloten worden van en opgenomen in de kring der zekerden) op te heffen. Gevangenisstraf geëist tegen wachtmeesters De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gisteren gevan genisstraffen van zes respectievelijk viei maanden geëist tegen de thans 46-jarige en geschorste wachtmeesters van rijks politie W. S. en J.- M. de V. Zij zouden giften hebben aangenomen, wetende dat deze hun gegeven werden teneinde hen te bewegen in strijd met hun plicht te handelen. Beide verdachten behoorden tot het vijftal wachtmeesters van de verkeers- groep Amsterdam van de rijkspolitie, dat in september 1959 werd gearresteerd in verband met hét aannemen van giften van het publiek. J. M. de V. werd deze affaire reeds tot zes maanden v oordeeld, doch van dit vonnis ging hij in hoger beroep. De raadslieden van beide verdachten ir. H. B. Wieringa en mr. Th. Muller Massis, bestreden de tenlastelegging. f22.000 gestolen uit brandkast Uit een müursafe van de werkplaats Presi'khaaf te Arnhem is -in de nacht van woensdag op donderdag een bedrag van circa ƒ22.000 ontvreemd, welk geld bestemd was om betalingen te doen het personeel. Met een snijbrandér werd het deurtje van de safe geopend, waarna het geld voor het grijpen lag. ANVV-JAARVERSLAG 1959 ONTHULT: Het totaal aantal buitenlandse bezoekers, die in 1959 onze grenzen passeerden, wordt in het jaarverslag van de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer op ruim dertig miljoen geschat. Dat is evenveel als in 1958, hetgeen volgens de A.N.V.V, gunstig is, omdat door de stimulerende invloed van de Expo dat jaar toe ristisch bezien extra gunstig was. Ongeveer twee miljoen buitenlandse bezoekers waren logeergasten, van wie volgens het Centraal Bureau voor dc Statistiek 1.291.727 in hotels verbleven. Wat dit een half procent minder dan in 1958, het aantal over nachtingen van 3.007.921 was vijf procent hoger, waaruit dus een stijging van de gemiddelde verblijfsduur blijkt. De Dui-tsers waren in de hotels weer ■de talrijkste gasten (32.3'/o van het totaal aantal togeennachten van buitenlanders). Zij werden gevolgd door de Engelsen met 14.4°/o, de Amerikanen met 13.7'/#, de Scandon-aviëns met 6-4°/o. de Belgen met 5.7'It, de Fransen met 5.4'/#, die geallieerde militairen met 4-1 en de Zwitsers met 3.2V#. Het waren ook de Duitsers, van w-ie het C.B.S. dc grootste toeneming van het aantal hotelovernachtingen ten opzichte van 1958 registreerde, namelijk 154.120 of 18.8°/o. Het aan-tal overnachtingen van En gelsen vermeerderde met 7.6°/». dat van de Amerikanen met 5.5V#. van de Belgen met 9-8%. van de Fransen met 0.6'/«. van de Zwitsers met 16-1'/#. van de Scandina- viërs met 5-3'/# en van de geallieerde mili tairen met 16-8'/». De deviezenopbrengst van het omvang- OP SCHEVENINGSE STRAND Douanebeambten van de dienst voor invoerrechten en accijnzen heb ben naar eerst thans bekend is geworden dinsdagmiddag om streeks vier uur op waarschuwing van de politie een speedboot aange houden die vanaf het Scheveningsp strand naar de Veronica was geva ren. De boot, die toen hij vertrok twee mannen aan boord had. werd ontdekt door een politieman van dp post Noord op het strand ten noor den van de boulevard. Niet lang nadat het vaartuig was af gevaren kwam het weer op het strand terug met vijf mannen aan boord Dou anebeambten, die inmiddels waren ge waarschuwd stonden gereed om de man nen te arresteren omdat zij op illegale wijze naar buitenlands gebied waren ge varen. Of er goederen waren meegenomen kon niet worden geconstateerd. De douanebeambten deelden de man nen mee dat de boot in beslag zou wor den genomen, als zij geen borgsom kon den storten, waarop een van de mannen een cheque-boekje tevoorschijn haalde en een cheque uitschreef De douane nam hiermee echter geen genoegen: het geld moest cash op tafel worden gelegd ook al had men dan van de bank de verzeke ring gekregen dat de cheque gedekt Met behulp van een politiejeep kon het geldbedrag even later toch aan de douane beambten worden overgedragen. Hoewel het nog maar enkele minuten voo sluitingstijd van de bank was, reed de jeep met razende vaart met de „piraten' naar de stad, waar de bank gevestigd was Het geld werd gegeven en de nen kregen hun boot en de auto, waarop de boot het strand was opgereden, terug. Er wordt thans een onderzoek ingesteld. Kromhout Motorenfabriek D. Goedkoop Jr. N.V.: Dividendvoorstel 8 (vorig jaar B)Vcvergadering 20 juni. Entcomayer: Dividendvoorstel 7 (7)'/«. MET INGANG VAN 1 JULI: Radiozegels worden afgeschaft - betaling eens per jaar geldbeschikking 1960, waarbij een eenvoudiger en meer efficiënte wijze van inning van het luistergeld Met luid handgeklap hebben ruim twaalfhonderd, uit alle de len van ons land in de Rotter damse Rivièrahal samenge stroomde U.V.V.-sters koningin Juliana gisteren welkom ge heten. De bijeenkomst werd ge houden ter viering van het derde lustrum van de Unie van vrouwelijke vrijwilligsters en door haar aanwezigheid heeft onze vorstin blijk willen geven van haar waardering voor het werk van deze organisatie. Mi nister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, ver tegenwoordigde de regering. Zij was het die de morgenbijeen komst besloot met een toespraak over: „De waarde van vrijwillig werken". plus afschaffing van de betaling voor meer d^ri één radiotoestel per gezin wordt".voorgestaan, zal op 1 juli a.s. in werking treden. Het luistergeld ad f 12 per jaar zal dan niet meer door middel van ra- het kijkgeld-bij vooruitbetaling wor den gestort.. Televisiekijkers zijn al vertrouwd met dit systeem van betaling: eenmaal per jaar (in de maand waarin men eenmaal hot toestel hééft aangeschaft) ontvangt men een ponskaart met een girostrookje waarop men liet'luistergeld kan over- Een verandering.is. dat nu bij vooruit betaling en ineens het verschuldigde be drag ad f 12 moet worden voldaan. Wie dus nu als het" zijn beurt is de met zegels volgeplakte radiokéaqt inlevert, zal meteen f 12 moeten betalen voor het ko mende luisterjaar. Niet in. ieder gezin zal het opbrengen van'dit geld gemak kelijk gaan. maar na dé betaling kan men dan toch weer'een heel jaar een gulden per maand daarvoor wegleggen. Een zeer groot, aantal steekproeven heeft trouwens" aan.het licht gebracht, dat slechts zeer weinig luisteraars werkelijk één zegel per maand «.kopen: meestal wor den bij inlevering, van de kaart 6 tot 12 zegels gekoeh'ti-enopgeplakt. Belangrijk is-, overigens het in de be schikking vervatte besluit dat een ge zin slechts voor één radiotoestel luister geld behoeft te «betalen. Een gezin wordt dan gezien als een echtpaar of als ouders mpt minderjarige kinderen Een .meerderjarige inwonend kind dat een eigen radiotoestel op zijn eigen kamer heeft is daarvoor, evenals alleenstaan den die inwonen (of op zichzelf wonen) wel luistergeld verschuldigd. Ook de autoradio (ook als deze niet vast in de wagen zit) wordt met de verplich ting tot betalen van luistergeld belast. Dit toestèT bevindt zich nl. niet in.de woning. Een draagbaar radiotoestelletjc echter wordt als „tweede" en dus onbelastbaar apparaat beschouwd, ook wanneer het zich buitenshuis bevindt. Voor zulk een apparaat, dat dus ook buiten de woning wordt gebruikt, is echter een zgn. „bijkaart" nodig, welke men tegen betaling van een gulden op vertoon van een geldige radiokaart (de fër betaling ontvangen ponskaart) of een bewijs van betaling van een lopend abonnement op de Draadomroep aan een postkantoor kan kopen. Deze kaart moet men, evenals de betalingsbewijzen voor de luistergelden, bij controle kun nen tonen. De bijkaart moet elk jaar op nieuw worden aangeschaft. Samenwonende volwassen broers en/of zusters, samenwonende vrouwen en an dere semi-gezinsgemeenschappen kunnen als „gezin" worden aangemerkt wat be treft de betaling van luistergelden indien daartoe uit maatschappelijk oogpunt ge- aanleiding bestaat. Hierover beslist de directeur-generaal van de PTT vol gens ministeriële richtlijnen. Met andere oorden: indien volwassen samenwc en menen recht te hebben op ontheffing an betaling voor een tweede toestel, kunnen zij dit bij de Dienst inning luister gelden, Zeestraat 5 te Den Haag, vragen. Kleine wijzigingen Voorts zijn er nog enkele kleine v gingen in de nieuwe Luistergeldbeschik- Tén eerste zullen luisteraars van 65 jaar en ouder wier financiële omstandlghedei het betalen van luistergeld niet tqelaten, voor langere lijd daarvan kunnen worden vrijgesteld. Zij behoeven dat dus niet meer elk jaar aan te vragen, maar kun nen nu blijvende ontheffing aanvragen op een formulier E. aan de postkantoren ver krijgbaar. De betalingsplicbt gaat nu niet meer in op dc le uaiï de maand van aanschaf fing van een toestel, maar in de maand daaropvolgend. Moet een toestel v geld worden dan kost dit niet i f 0,75, maar f 2,50. De aanmaning tot betaling van het luistergeld blijft niet kosteloos, maar gaat f 1 kosten, i als een duplicaat voor een verloren ge raakte radiokaart. De luistervergunning vervalt (en dit woord zal daarmee dwijnen): de radiokaart komt ervoor in dc plaats. Automatische giro-afschrijvingen kun nen gewoon blijven doorgaan. Vanzelfsprekend worden radiohande- rijke buitenlcundsc toeristenbezoek lever- volgens de berekening van de ANVV i recordbedrag op: de lug en waarde van ƒ330 miljoen. Hot was voor het eerst in de geschiedenis, dat buitenlandse gasten Nederland in één jaar voor meer dan ƒ300 miljoen voor tooristisohe doelein den uitgaven. De 200 miljoen werd voor het eenst in 1955 overschreden en de 100 miljoen voor het eerst in 1951. Ook de ontwikkeling van het binnen landse toerisme gaf de ANW reden tot tevredenheid. Een door haar ingestelde enquête leert, dat in vrijwel alle delen liet land zowel het meerdaags als het dsgbezoek van Nederlanders steeg. De cijfers van liet CJ3.S. van dc logeemach- ten van Nederlanders in de drie grote steden gaven echter ongeveer dezelfde aantallen aan als dn 1958. Zowel het bezoek van buitenlandse als ..it van Nederlandse toeristen werd in het algemeen gestimuleerd door het uit zonderlijke mooie zomerweer. Vooral de trek naar de kust was bijzonder groot Dit had hier en daar enige terugslag op het bezoek aan vakantiecentra in het bin nenland tot gevolg. Concurrentie Geeft hot beeld van de ontwikkeling an het toeristenbezoek aan ons land in 159 geen reden tot ontevredenheid, de ANW is volgens haar jaarverslag van mending, dat het nog gunstiger had kunnen zijn als de door rijk en bedrijfsleven ge geven subsidie ruimer was geweest. Het budget, dat de ANW nu ter beschikking stond, stelde haar niet in staat op be vredigende wijze te voldoen aan de eisen, die de voortdurend scherper wordende concurrentie op de toeristische markt stelt. Dat de andere favoriete Europese vakantielanden met veel zwaarder toe ristisch pnopagandageschuit kunnen wer ken, blijkt wel uit het feit. dat het budget van de Engelse en Italiaanse nationale organisaties voor de bevordering van het toerisme meer dan zeven keer zo groot, van de Franse en Spaanse zusterorgani saties meer dan zes keer. van de Zwit serse vijf keer, van de Belgische meer dan vier keer en van de Duitse, Griekse en Ierse ongeveer drie keer zo groot is als van de ANW. Het gebrek aan financiële middelen weerhield de ANW er niet van om met behulp ran haar kantoren in Brussel. Keulen, Londen, New York, Parijs en Stockholm cn van haar vertegenwoor diger in Zürich een grote hoeveelheid werk te verzetten. Hot totaal aantal door de ANW verspreide drukwerken be draagt 3566.653. Hiervan wanen 1.410.708 stuks ANW -uitgaven en 1.416.829 WV- uitgaven. Besparingen De PTT meent met de vereenvoudiging van de inningswerkzaamheden wanneer deze volledig is doorgevoerd (uiteraard zal het nog even duren eer alle lopende luistervergunningen zijn ingeleverd!) rond f 1,8 miljoen per jaar te kunnen be sparen aan lonen, vergoedingen voor werkzaamheden in de postkantoren aan maak van kaarten en zegels e.d Deze gelden komen ten goede aan de omroep organisaties, die maar nauwelijks kun nen rondkomen met wat zij nu ontvan gen van dc luistergelden. De begroting vóór dit jaar vertoont zelfs een tekort van een half miljoen. De overheid laat hierbij buiten be schouwing het eigen bezit dat omroep verenigingen verwerven uit lidmaat schapsgelden e.d. De omroep ontvangt de luistergelden voor technische voorzienin gen en programma's. Geschat wordt, dat het vervallen van luistergelden voor meer dan cén toestel per gezin daarentegen plm. f 600.000 in komstenderving zal betekenen. Bij de normale controle blijkt echter, dat er zeer dikwijls gepoogd wordt, juist met tweede toestellen, de betaling te ont duiken. In het afgelopen jaar hebben 100 con troleurs tezamen maar liefst 24 000 radio toestellen en 13.000 niet-aangegeven tele visie-apparaten ontdekt1 Ten slotte nog dit: wie al door automatische giro-overschrijving voor een tweede toestel luistergeld vooruitbetaald heeft, kan daarvan restitutie vragen aan de Dienst Luis tergelden te Den Haag. Betaling van luistergelden via de Draadomroep blijft, ter vereenvou diging van administratie, gehand haafd, Hiervoor ontvangt men dus geen radiokaart, maar een evenzeer geldig betalingsbewijs. Pleidooi voor verouderde kunstmatige ademhaling rjOKTER F. FEENSTRA. me- disch adviseur van de Caltex petroleummaatschappij N.V. heeft in de kantine van het nieuwe Cal- tex-gebouw in Den Haag een Ca nadese kleurenfilm „That they may live" getoond aan medische autoriteiten van de land- en zee macht. van het Rode Kruis, de B.B., dc GG en GD, de eerste hulp bij ongelukken en andere belang stellenden In deze film wordt een warm plei dooi gehouden voor de al eeuwen oude, maar thans weer in gebruik genomen methode van kunstmatige ademhaling door middel van het met de mond inblazen van lucht in het slachtoffer. De redder houdt het hoofd van het slachtoffer achterover, trekt dc kin naar voren, plaatst zijn mond geheel over de mond van het slacht offer, knijpt diens neus dicht en blaast lucht in.. Dit inblazen herhaalt hij om de vier seconden. De voordelen van deze methode, die bij de Ame rikaanse marine reeds wordt toege past, zijn dat men haar uren kan volhouden, toe kan passen op „moei lijke" plaatsen, bijvoorbeeld in een mast van een elektrische leiding of In een kano, waar andere methoden niet bruikbaar zijn en voorts dat men het slachtoffer veel meer lucht inblaast al is deze dan ook van iets geringer zuurstofgehalte dan bij dc andere methoden. Er is een plastic buisje van een aan moDd en keelholte aangepaste vorm ontworpen, dat in de mond van het slachtoffer moet worden ge bracht, waardoor direct lichamelijk contact tussen de redder cn het slachtoffer niet nodig is. Aan het slot van een korte discus sie na afloop van de film, zei de heei Feenstra dat zijns Inziens deze me thode aan de bemanning op de tan kers van de Caltex zal moeten woi- den geleerd. Hij achtte het beter de bemanning één bepaalde methode dan meer methoden te leren en de regels van deze mond-op-mond manier zijn eenvoudig te leren en voorts meende hij dat deze manier het ge schiktste is omdat op tankers veel „moeilijke" plaatsen voor de andere methoden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7