m TASHICi KRONIEK 1 Peek Clopp enburg llllli MET ELKAAR PRATEN VIA WATER LEIDING Wereldexport herstelde zich 1. 2 IN BERLIJN GLIMLACHT CHROESJTSJEF WEER E VA oneens met de Vier wijzen Oorlog tegen vrouwen BH*»/ Landbouwers vernielen stuw in Hooireveen U*üz/Hé/te, 5 Je\ólLsIi:ranf RAGE IN GRONINGEN Het A.R.P. minder over- bemoeiing en meer vrijheid maatschappelijke krachten, r.k. ochtendblad schrijft dan srder: De kwestie van de commerciële televisie klopt slecht op deze theorie. Er zjjn „maat schappelijke krachten", die ruimte vragen om een eigen bijdrage aan de televisie te leveren, moar hier vergt do AR toch weer van de overheid, dat zij die ruimte niet zal geven. En om het nog meer interessant te maken: ook bij de socialisten is men sterk tegen de commerciële televisie gekant, zodat de AR dus zeker daar steun vindt om deze „maatschappelijke krachten" in bedwang te houden. Verder meent de hoofdartikel- schrijver, dat het doel van de bfj elkas dringend nodig i krijger Wordt dat doel ondergeschikt gemaakt aan de „verbondenheid" van de „regerings partijen" dan komt de AR straks in de praktijk ook weer in botsing met haar eigen theorie. Naarmate, het minder mogelijk wordt gemaakt buiten de schatkist om geld voor de sport bij elkaar te brengen, zal het immers weer de overheid moeten zijn, die op dit terrein een taak krijgt. Tenslotte schrijft het T.k. och tendblad na „de strijdlustige kreten, die uit het convent op klonken om in de strijd teger slgnalecrd te hebben: Het wordt zo onderhand immers wel een zotte vertoning. Door het verzet van pro testantse kant tegen de mammoetwet, zelfs met massale demonstraties, gaat het er steeds meer op lijken of cr in Nederland een nieuwe schoolstrijd is ontbrand. Nu zyu het dan echter niet meer protestanten en katholieken, die samen voor de vrijheid van *t bijzonder onderwijs ten strijde trekken. Nu gaat het enkel om de protestanten, die dat bijzonder onderwijs bedreigd achten dojpr... een katholieke minister. Maar die katholieke minister staat toch niet alleen. Achter de mammoetwet staat het hele kabi net-De Quay, waarin ook protestantse en AR-ministers zitting hebben. Verlenen ook zij hand- en spandiensten aan deze „aanslag" op het bijzonder onderwijs? Dan wordt ei binnen de AR over „de vrijheid" al heel verschillend gedacht. Advertentie Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.83 Opzienbarende vondst op de oevers van de Jordaan Een boer, die zijn velden bij het dorp Afiqim op de westelijke oever van de Jordaan met een bulldozer bewerkte, heeft voorwerpen gevonden, die dateren van de begintijd der mensheid, zo heeft de Hebreeuwse Universiteit van Jeru zalem medegedeeld. Een expeditie heeft later vastgesteld, dat de voorwerpen behoren tot het vroeg ste stenen tijdperk, dat circa een half miljoen jaren geleden gesitueerd wordt. Men heeft onder meer twee stukken van een menselijke schedel en een snij tand, de fossiele resten van zoogdieren stenen gebruiksvoorwerpen gevonden. Een fragment van de schedel was cii 7 millimeter dik. Hetzelfde schedeldeel van de huidige mens is 2& millimeter: Politie en PTT staan machteloos (Van onze speciale verslaggever) U bent toch niet van de po litie?", vroeg de vrouw in haar huisje in Oude Pekela. „Het schijnt wel te mogen, maar ik wil er geen drukte mee hebben. Na beloofd te hebben, dat we haar naam niet zouden publiceren, moch ten we binnenkomen. En met zicht bare trots demonstreerde ze de nieuwste rage, die heel Oost-Gro- ningen in opwinding heeft gebracht. Een vernuftige geest heeft name lijk „ontdekt" elke radio-amateur is overigens op dit vlak wel eens aan 't experimenteren geweest dat men via de waterleiding met elkaar kan praten en zelfs müziek kan uitwisselen. Overal, in kleine re zowel als grotere plaatsen, zitten nu mannen en vrouwen 's avonds radiootje te spelen, terwijl alle an dere vormen van recreatie en ver maak in discrediet zijn geraakt. Oproepnaam 't Mooiste is natuurlijk, als men in het bezit van een radio, een bandrecorder of een grammofoon is. Dan kan mens zelfs „zenden" en er zelfs een oproepnaam op na houden. Maar ook zonder deze at tributen kan men meedoen. Voor iets meer dan een rijksdaalder zijn er microfoontjes te koop, die met een draad op de waterleiding, een gasbuis, of de leiding van de radio- centrale kunnen worden aangeslo ten. Duidelijk is dan te horen wat in vele andere huizen, die dezelfde geleider hebben, gezegd wordt... Een radio-handelaar in Winscho ten vertelde, dat de radio, de band recorder of de grammofoon als ver sterker kan worden gebruikt. Deze versterker wordt dan met één draad op b.v. de waterleiding aangesloten en met de andere op het lichtnet. Wanneer men nu een microfoon inschakelt, wordt het geluid huizen ver gehoord. De buren en nog der omwonenden behoeven slechts een microfoon op de bewuste leiding aan te sluiten om via de radio en op normale sterkte de „uitgezon den" woorden of muziek op te van gen. De radio-handelaar zei: „Hier in Winschoten hebben ze het bijna overal. Ik heb al duizenden meters draad verkocht.." Ook in Oude Pekela doen hele buurten aan het spelletje mee. Men luistert naar eikaars grammofoon platen en naar de stemmen van mannen, vrouwen en kinderen, die in de omgeving wonen. Onschuldig Een spelletje, ja, maar ook weer niet een helemaal onschuldig spelle tje. Men beweert, dat er tussen' sommige buren al hevige ruzies zijn ontstaan. Er zijn gelukkig nog Oost-Groningers genoeg, die er niet van houden afgeluisterd te worden. En anderen 'hebben, zoals dat wel eens meer gebeurd, iets onaange- over de buren of over „Jan tje" en „Pietje" gezegd, zonder zich de aanwezigheid van de verklikker te realiseren. De vrouw, die ons de werking demonstreerde, zei: „Probeert het zelf maar eens Als u de Zwar te Panter oproept en naar een plaat vraagt, krijgt u er een te horen We kregen een minuscuul micro foontje in de handen gestopt. En na een paar keer „Hallo, Zwarte Pan ter" te hebben gezegd en om wat muziek te hebben gevraagd, hoor den we, wat krakend door de radio, een vrouwenstem, die een paar plaatjes beloofde. Volgens de radio-handelaar kan noch de politie, noch de P.T.T. iets tegen deze rage doen. Er zijn welis waar enkele processen-verbaal op gemaakt, doch niet vanwege het feit van „zenden" of ontvangen. De geverbaliseerden hadden de leiding, welke ze gebruiken, wat bijgevijld. Dat mag niet, want dat is bescha diging van eigendommen van een ander. De P.T.T. zou zelfs machteloos staan, wanneer men een buurman via de waterleiding geregeld wil la ten meegenieten van de uitzendin gen van de draadomroep. Blfjkcns het elfde statistische jaarboek van de Ver. Naties heeft de wereldex port, exclusief die van de Sowjetunle, Oost-Europa en Communistisch China, zich in 1959 hersteld van de terugval in 1958 Vorig jaar werd een nieuw hoog tepunt bereikt, dat één procent hoger lag export van 1957, het vorige top- Wat de koopvaardij betreft meldt het jaarboek, dat de wereldkoopvaardijvloot 1958 met bijna 8 miljoen brt of 7 pro cent werd uitgebreid, ondanks een da ling met ongeveer één procent van de geladen en geloste goederen in het bui tenlandse handelsverkeer voor de reld als geheel. In 1958 deed zich ook scherpe daling van de scheepsvracht- tarieven vopr. De na de tweede wereldoorlog ontsta- tendentie om meer gebruik te maken motorschepen, hield ook in 1958 aan, hoewel in absolute termen gesproken, ook het aantal door stoom aangedreven schepen toenam. De bouw van tanksche pen nam in 1958, vergeleken met het vorige jaar, 12 procent toe, vergeleken met een stijging in 1957 met 6 procent ten opzichte van 1956. Voor andere sche pen dan tankers bedroeg de toename 2 procent. Ook de burgerluchtvaart breidde zich i 1958 verder uit. Vergeleken met 1948. as het aantal gevlogen kilometers in 1958 2!i maal zo groot, het aantal passa giers-kilometers 4 maal, het aantal ton- kilometers voor vrachtvervoer bijna maal, en dat voor postvervoer bijna 2: maal. deze zaterdag herenmode-tip Sport- ondergoed per 2 stuks voordeliger zuiver Egyptisch katoenen garens singlet of slip 65 1 9 99 per 2 stuks éZm kleine stijging per maot. Berlijn, donderdagavond. De kou is schijnbaar weer uit de lucht: Chroesjtsjef is omgesla gen als een blad aan de boom. Na zijn aankomst vanmiddag op het Oostberlijnse vliegveld Schöne- feld voor zijn vijfde bezoek aan zijn zetbazen in de oostzone van Duitsland heeft hij met geen woord meer gerept over het vliegtuigincident en de Ameri kaanse weigering zich te veront schuldigen, waarmede hij in het begin van deze week de met zo veel hoop en spanning tegemoet- geziene topconferentie in de grond heeft geboord. Chroesjtsjef was weer de glimlachend meisjes-over-de-haren-strijkende, popu laire Kremlin-baas, die voor de vreed zame coëxistentie werkt en men kon eigenlijk zijn ogen en oren niet geloven. Chroesjtsjef las een redevoering van papier voor, waarvan de toon zeer te rughoudend was en waarin hij zeide, dat 300) Degenen die zich verdiepen We kunnen hierover meewarig in de heksenprocessen die tot ver in glimlachen, maar het was voor de de 17de eeuw als een niet te stuiten slachtoffers bittere ernst. Nadat een natuurverschijnsel in vele landen van onderzoeker uit de vorige eeuw had Europa hebben gewoed, kunnen ge- kennis genomen van de aanklachten, woon hun oren en ogen niet geloven die in volle ernst tegen z.g.n. heksen vanwege de daverende onzin die de naar voren werden gebracht, vroeg beklaagden in de schoenen werd hij zich ontsteld af: „Droom ik, of geschoven. En deze beschuldigingen heb ik mijn verstand verloren?" En waren dan niet opgesteld door dom- wanneer u van de feiten en de me analfabeten, die niet verder kon- grenzeloze wreedheden zoudt horen den kijken dan hun neus lang was, die tegen vrouwen in de beksenpro- maar door rechtskundigen die toch cessen werden bedreven, kunt u zich in ieder geval tot de bovenlaag van onmogelijk voorstellen, dat deze ge een volk moeten worden gerekend, beurtenissen niet hebben plaats ge- Zo werd een Rotterdamse vrouw er vonden in een primitieve bescha- bUv. van beschuldigd in een mossel- vingsperiodc, en zelfs niet in de schelp naar de haringvloot op de middeleeuwen zoals velen abusie- Doggersbank te zijn gevaren. Daar veljjk denken maar in de Z-g. had zij de haringen bezworen niet in de Schiedamse netten te zwemmen, maar speciaal de Rotter damse netten uit te kiezen om gevan gen te worden. De baringen hadden aan deze betovering na tuurlijk direkt ge. •olg gegeven „nieuwe tijd". Het is zeker waar, dat ook in de middeleeuwen vrouwen door het domme bijgeloof van burgers en overheid zijn beschuldigd van allerlei onmogelijke daden, maar in de eerste plaats droegen die processen niet de het massale karakter van later en ;n de straffen die in de middeleeuwen tegen de z.g.n. toverij TOCH IS HFT ZO! _odaardoor goede vangst die de Rotterdamse bovendien vissers dat seizoen hadden gehad en middeleem de pech, waarover de Schiedamse werden uitgesproken, in het algemeen vissers zich te beklagen hadden, aanzienlijk milder en bestonden vaak afdoende verklaard. Een ander oud slechts uit verbanning, of vrouwtje werd in Vee re levend brand, omdat zü op een bos stro in zee had gedreven en daardoor oor zaak was dat de schepen met man en muis waren vergaan. Iets dergelijks bad ook de vrouw van Jacob Schoen maker op haar geweten, want door met een stokje in het water te roeren had zij de ondergang bewerkstelligd baan te breken, van het schip van Cornells Cornells- Daarover een volgende keer. schandpaal te kijk zetten. Neen, de „oorlog tegen de vrouwen", zoals Kurt Baschwitz het in zjjn voortreffelijke werk „De strijd met de duivel" noemt, ontstond in de nieu were tjjd toen lacht u niet wetenschap en verlichting begonnen pese Vrijhandels Associatie (E.V.A.), die in Lissabon verga deren, kunnen het rapport van de „vier wijze mannen" over de vorming van een nieuwe organi satie, welke de plaats van de be staande Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) moet gaan innemen niet in zijn geheel aanvaarden. Dit is geblekep in de gisteren ge houden openingszitting van de ministerconferentie. De ministers zijn. zij het dan ook om verschillende redenen, van mening, dat er wijzigingen in het rapport dienen te worden aangebracht en dat zij meer tijd moeten hebben voor bestudering en voor bereiding van de gewenste-veranderingen. Naar vernomen wordt heeft Max Petit- pierre, de Zwitserse bondspresident die tevens minister van buitenlandse zaken is, verklaard, dat bepaalde delen van het rapport de gereorganiseerde O.E.E.S. niet voldoende kracht geven en dat er iets meer bepaalds nodig is. vooral ten aan zien van handelsvraagstukken. Ook gaf hij te kennen, dat Zwitserland niet erg ingenomen is met de voorgestelde rege lingen voor het stemmen in de nieuwe organisatie. Nadat ook andere ministers het woord hadden gevoerd, werd het steeds duide lijker dat deze het niet geheel en al eens Min. Van Aartsen naar Brabant De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, nir. J. van Aartsen, zal op 1 juni, in gezelschap van het provin ciaal bestuur, een oriënterend bezoek m Noord-Brabant brengen. Hij zal o.m. 's-Hertogenbosch, Eindho- en, Tilburg en Breda bezoeken. De avond vóór dit bezoek zal minister Van Aartsen met Gedeputeerde staten en de burgemeesters van de zeven grote ge meenten de problemen bespreken, die liggen op het gebied van planologie, woningbouw en bouwbecrijvigheid in het algemeen. Aan deze bespreking ne men enige hoofdambtenaren van het departement en van de provincie deeL jn met de punten, die van Zwitserse zijde naar voren waren gebracht, en elk eigen amendementen op het rapport hadden, en dit in zijn tegenwoordige v niet konden aanvaarden. De zeven ministers zijn niet van mening dat er op de a.s. dinsdag te Parijs té houden bijeenkomst, waar een aanvang gemaakt zal worden met de besprekingen over de reorganisatie van de O.E.E.S., iets zeer concreets tot stand zal kunnen komen, daar de ministers hun amende menten dan nog niet gereed zullen kun nen hebben. Minimumprijzen tomatenexport België zal met ingang van 23 i ..s. dc invoer van tomaten uit de E.E.G.-landen voorlopig stopzetten. Deze maatregel geldt echter niet voor ons land, ingevolge een tussen de betrokken ministers gemaakte af spraak. Nederland zal dus tomaten naar België mogen blijven uitvoe ren, mits een minimumprijs wordt gegarandeerd. Deze minimumprijs bedraagt voor de periode 16 mei tot 6 juni b.frs. 38 voor 7 juni tot 20 juni b.frs. 29 per kg. Wanneer de veilingprijs van de sor teringen a, b en c in ons land daalt beneden deze overeengekomen mini mumprijs zal een heffing worden op gelegd bij export naar België. Deze hef fing kan dagelijks verschillend zijn, al naar gelang de veilingprijs in ons land. Op het ogenblik is er in de Ne derlandse groentecentra een toenemen de aanvoer van tomaten. De prijs ligt tussen 1,50 en 1.75 per kg voor goede kwaliteiten. Naar België vindt gelmatig export plaats. De belangrijk ste afnemer is tot op heden echter En geland geweest, gevolgd door West- Duitsland en Zweden op de derde plaats. Ook naar Noorwegen worden re gelmatig Nederlandse tomaten verladen. Zes Griekse communisten, van wi« vrouw, zijn vrijdagmorgen in Athene tot levenslang veroordeeld, omdat zij ,,a geboden hadden spionage te bedrijvt Zij werden niet schuldig bevonden feitelijke spionage. Advertentie Zeg het met bloemen „Maak een eind aan nachtleven in Loosdrecht" Een zestal watersportverenigingen die ofwel in Loosdrecht gevestigd zijn, of wel hun activiteiten voornamelijk op de Loosdrechtse plassen ontplooien, heeft in een adres aan de gemeenteraad van Loosdrecht verzocht aan het Loosdrecht se nachtleven een einde te maken. De ontwikkeling van het kostelijk water- sportcentrum Loosdrecht, in het bijzon der Oud-Loosdrecht vervult ons met zorg, zo schrijven de watersportvereni gingen. De zorg van de adressanten geldt met name de vergunningen om na 24 uur muziek te maken, gelegenheid tot dan sen te geven na dat tijdstip, de ver gunningen om restaurants, café's bars na 24 uur geopend te houden de plaatsing en exploitatie van gokauto maten. Serieuze watersportbeoefenaren gaan Loosdrecht soms reeds mijden, en steeds meer ouders verbieden hun kinderen in Loosdrecht te vertoeven, aldus het adres, waarin de raad verzocht wordt maatregelen le treffen. tot acht maanden tijd op zijn verhaal te ko- n met meer succes een nieuwe topconferentie zou kunnen wor den geëntameerd. Hij verzekerde, dat de SowJet Unie alles zal doen om „nieuwe vruchtbare onderhandelingen op gang te brengen". Vriendelijk wuifde hij naar de ere- compagnie van de Oostduitse „nationale volksarmee", die aan hem voorbümar- cheerde, de zonen van diezelfde Duitse soldaten van wie hij op zijn „histori sche" persconferentie in het palais Chaillot had beweerd dat er bij Stalin grad nog lang niet genoeg drie meter onder de grond waren beland. Paar dagen Chroesjtsjef en de hem begeleidende delegatie waarin in Oostberlijn maarschalk Malinowski al veel minder op de voorgrond trad dan in Parijs ïn in de villawijk Niederschönhau- sen, waar de S. E. D. dure woningen de partijbonzen en een hotel voor :sgasten heeft gebouwd. Dit 1 erop, dat Chroesjtsjef minstens een paar dagen in Oostberlijn blijft. Bij kortere bezoeken logeert hij nl. in de Sowjet- Russische ambassade „Unter den Lin den". De villawijk wordt zwaar be waakt door Oostduitse militairen. Spionnen wereldoorlog bijna honderd Russische spionnen zijn ontmaskerd. Acht van hen hadden tot het personeel van de Rus sische ambassade in Washington be hoord. Inmiddels is bekend geworden, dat de Veiligheidsraad maandagmiddag de Russische klacht over de „aanvalsdaden van dc Amerikaanse luchtmacht" zal bespreken. Volgens het persbureau Tass heeft Rusland een toelichtingsnota aan de voorzitter van de raad gezonden. In deze nota wordt gezegd, dat de Sowjet- Unie reeds eerder de aandacht van de V.N. had gevestigd op het opzettelijk schenden van de Russische grenzen. Japau Terwijl in Tokio het Japanse Huls van Afgevaardigden het veiligheids- verdrag met de V.S. bekrachtigde, werd in de straten van de Japanse hoofdstad gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van Amerikaanse U-2 vUegtuigen in Japan- In het parle mentsgebouw zelf werd gevochten tussen de democratische voorstanders van het verdrag en de socialistische tegenstemmers. Van Dis en Kodde: Waarom bijzonder verlof voor 1000 r.k.-militaircn? De leden van de Tweede Kamer Van Dis en Kodde van de S.G.P hebben aan de minister van defensie ge vraagd of het waar is, dat aan on geveer duizend rooms-katholieke militairen vanaf 9 juni zes dagen buitengewoon verlof wordt gegeven om te kunnen deelnemen aan de derde internationale militaire bede vaart naar Lourdes De kamerleden vragen verder of het ook waar is dat door het ministerie van defensie aan de organisatoren van deze bedevaart medewerking wordt gegeven o.a. door het beschik baar stellen van een militaire kan tine, dekens enz. Is het wel juist, zo luidt een volgende vraag, dat het departement voor een specifiek rooms-katholieke aangele genheid een dergelijke medewerking verleent. De heren Van Dis en Kodde zijn van mening, dat de rechtvaardigheid eist, dat ook aan niet-rooms-katholieke militairen, zij het op verschillende tijdstippen, zes dagen buitengewoon verlof wordt gegeven. Bovendien stellen zij, dat, gezien dit buitengewone verlof aan r.k. mili tairen, het uiterst grievend en onbil lijk is aan militairen, die om gods dienstige redenen 's zondags niet reizen, het terugkeren op maandag morgen van kort verlof wordt ge weigerd. Gevraagd wordt daarom tenslotte Of de minister daarom wil bevorderen dat deze militairen bij kort verlof op maandagmorgen per eerste reis gelegenheid mogen terugkeren. houdt Uw zenuwen In bedwang A BASIN kalmeert zonder slaap te verwekken o „Wij hebben de oudste rechten op het water" Naar schatting 100 landbouwers ten zuiden van Hoogeveen, die met bezorgdheid hun landerijen zagen uitdrogen hebben met ver eende krachten de klep uit de stuwdam in het Alteveerse Op gaande, een zijkanaal van de Hoogeveense vaart verwijderd De klep lieten ze daarna in fi- guurlijke zin weer onderduiken. Tot nu toe is deze spoorloos. Het water, .afkomstig uit het zoge naamde zesde pand van de Hooge veense vaart, stroomde hierna met geweld in het Alteveerse Opgaande en verspreidde zich over de wüken en en sloten tussen de landerijen. Het gevolg was, dat woensdag het waterpeil in de Hoogeveense vaart met 15 centimeter is gedaald. Donderdag bleek deze daling tot staan te zijn gekomen. Door de Drentse kanaal maatschappij is aan gifte gedaan bij de gemeentepolitie, die nu de zaak in onderzoek heeft Enkele tientallen landbouwers zijn reeds verhoord. Verschillende van hen beroepen zich op oude rechten, die zij op het water uit de Hooge veense vaart menen te hebben. Achtervoegpuzzel Achter ieder woord een zelfstandig naamwoord van vier letters plaatsen, Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1 clan. 4 7 are„ 8 keel. 9 Banka. u cel. 12 «lang. 14 os n '.Ti 'T slork' 10 81 Nerva, 23 Uden, 24 deel, 25 tak. 26 teen. VeröcaaB 1 2 I"". 3 ankiet, 4 S? f' ,e_* 6 «Uomaal. absoluut.. I» Idar<Z2 ven"3 S"k' 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5