BAUOGRA1 Regionale werkplaats Leiden heeft na de bevrijding al 2500 volwassenen opgeleid ,Vereenigde Touw sloot 1959 met bevredigend resultaat af Auto met steenkoolbonken in de sloot gekanteld sm NIEUWE IE IDS CHE COURANT 3 VRIJDAG 20 MEI 1960 Het is altijd betereen vak te leren Agenda voor Leiden Gem. Arbeidsbureau, Doezastraat 2a, 8 uur; Voorlichting over Australië, met lilms. i.o: ïerzorg, 8 uur; Kynologenvereni- ging Rijnland, C. Langhout over Fokken en erfelijkheid. Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: Avondge bed. Leiderdorp. Herv. kerk, 8 uur; Orgelconcert Addie de Jong. Zaterdag Schouwburg. 8 uur: Sluitingsavond Geref. jeugdverband. Kantoor Leidsche Duinwater mij., 11.30 uur: Alg. vergadering van aandeelhou ders. Levendaal 168. 3.30-4.30 uur: Bezichti ging centraal bodehuis en transportcen trum hotel Toor Alphen, 5-7 uur recep tie Algemene Vervoer Centrale Leiden. Wassenaar, Raaphorst, 2.15 uur: Excursie N.C.ReisV. naar Seringenberg. Stadsgehoorzaal, kleine zaal, 3 uur: Cineac van amateurfilms; 9 uur in grote zaal; Voor amateurs, door amateurs, feestavond m.m.v. Leids studentencaba ret, Litteris Sacrum, De Leidse Sleutel tjes en pianist Joop Stokkemans. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Oecu menische juristenconferentie. De schul dige als naaste. Apotheken Geopend apotheek Kok, Rapenburg 'J, teL 24807. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Meisjes, Mambo'sen Whisky (18 jaar); donderdag (2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur)Und Abends in die Scala (alle leeftijden). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur. donderdag ook 4.45 uur)Conny, een meisje van 16 (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 4.45 uur): Shalom, het wonder Israël (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot m dag: Piratenbloed (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 4.45 uur): Wir Wunderkinder (alle leeftijden); 's morgens 10.30 en 11.30 Het huwelijk van prinses Margaret (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur): Freddy unter fremden Sternen (alle leeftijden). Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van den Berg en illustrators Ecole de Paris (tot ?9 mei). Rijksmuseum van Oudheden, Huls huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid (t.m. 3 juli). Musea, instituten, leeszalen e.d. JeugdfbibLitheeJc. leeszalen en bl theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pulgrimiafchers-huïsj e, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 3 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoef er", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: ellke dag geopend van 20 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg elke dag algemene studiezaal en uith bibliotheek tot 5 uur (behalve middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Academdsoh-Hisborisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Geologisch en mineralogisch Garenmarkit lb: elke dag geopend 10 bot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studdezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Kwaliteit en tempo van het werk zijn essentieel OP ZATERDAG 28 mei wordt vai> tien tot vier uur $e eerste openbare les gegeven in de regionale werkplaats voor vakopleiding van vol wassenen aan de Rooseveltstraat te Leiden. Op deze les wordt ieder die belangstelling heeft voor dit bedrijf verwacht. De werkplaats heeft die belangstelling wel nodig, want er werken hier op het ogenblik 53 mannnen aan hun toekomst terwijl er plaats is voor 175. Het komt ongetwijfeld door de hoogconjunctuur met het zeer beperkte aantal werklozen dat de capaci teit van de werkplaats slechts ten dele wordt benut. Ook ongeschoolden kunnen in deze vrije tijd gemakkelijk werk vinden. Maar zij worden in minder gunstige tijden ook spoedig een kwetsbare groep. Vandaar dat de leiding van de werkplaats op het standpunt blijft staan, dat het toch altijd beter is, een vak te leren. De werkplaats stelt zich ten doel bij te dragen tot vermindering van het tekort aan geschoolde arbeidskrachten en reeds vol wassen personen in de gelegenheid te stellen voor een beroep te worden opgeleid. Tot de eerste wereldoorlog wren in ederland hoofdbronnen van bestaan mdbouw, visserij, handel en scheep vaart. Sedertdien, maar vooral na de tweede wereldoorlog, is in dit opzicht radicale wijziging opgetreden. Neder land iricht zich doelbewust op een sterke ontwikkeling van zijn industrie. Daardoor is grote behoefte ontstaan aan geschoolde vakarbeiders. De vorming is uiteraard in de eerste plaats een taak van school en bedrijfsleven: met name van de lagere technische scholen en de bedrijven in samenwerking met de leerlingstelsels. Deze opleidingen zijn uiteraard afgestemd op de behoefte op langere termijn. De duur van de opleiding van de lagere school tot 20-, 21-jarige leeftijd brengt dit reeds mede. De regionale werkplaatsen, die met een minder lange opleidingstijd werken en geen aan klassen en school jaren gebonden opleidingen kennen, kun nen zich gemakkelijk richten op de directe behoefte zij kunnen op elk gewenst ogenblik nieuwe opleidingen ter hand nemen en indien nodig, bestaande cursussen opheffen. Sociale functie Daarnaast vervullen de werkplaatsen een belangrijke sociale functie. Grote groepen van werknemers zijn in jeugd rtiet in de gelegenheid geweest, of hebben de gelegenheid verzuimd, een vak te leren. Anderen schieten vakkennis tekort. Weer anderen zien zich op oudere leeftijd genoodzaakt van roep te veranderen. Aan al deze biedt de werkplaatsen een kans. Zij kunnen, hoe wel reeds volwassen, alsnog voor een be roep worden opgeleid (scholing), hun vak. kennis aanvullen (herscholing op appli catiecursussen) of een ander beroep leren (omscholing). Het bedrijfsleven biedt hiertoe slechts in zeer beperkte mate gelegenheid, om dat het hiervoor veelal geen werkmees ters kan afstaan en vaak niet over de daarvoor geschikte outillage beschikt, voorts niet met het oog op de daaraan verbonden kosten (normale lonen volwassenen, waartegenover gedurende Militairen in Leiden hadden een echt vrolijke avond f)P DE LAATSTE feestelijke Leid- se soldaten bijeenkomst van het seizoen trad gisteravond in de Doe lenkazerne het cabaretgezelschap van André Meurs op. In de overvolle zaal was aanwezig de kapitein Hum van de dienst Welzijnszorg uit Den Haag. De samenkomst stond onder leiding van de sergeant-majoor J. Raad, die de feestavond opende, en de kapitein G. J. Lutz, die een slot woord sp.ak en de dames van het ge zelschap elk een bos tulpen aanbood. Als eersten traden op de twee Ratini's met hun accordeons. Ze speelden popu laire wijsjes, die door het publiek geest driftig werdm meegezongen. Annemaric van Tol bezong de goede wensen, die een meisje aan haar soldaat had geschre ven. Een persiflage op de badpakkenmo- de deer' de zaal bulderen van het lachen. Na haar optreden kwam Nickels naar voren, de sneltekenaar, karikaturist en cartoonist van het gezelschap. Mieke Telkamp zong Duitse, Engelse en Neder landse liedjes, waarmee ze veel succes oogstte. Het Larrison-trio bewees met groot élan zijn virtuositeit. Lachen Als laatste voor de pauze trad André Meurs op. Tezamen met Tonny Schiffer- stein, die tijdens het hele programma voor de pianobegeleiding zorgde, stemde hij zijn banjo en zong hij een Franse chanson. Niet alleen bij dit onderdeel van het programma, maar ook als con férencier gedurende het gehele optreden bracht hij de zaal aan het lachen met zijn grapjes. Na de pauze traden allen weer waarbij, evenals daarvoor vooral Mieke Telkamp het hart van menig militair stal door haar ongedwongen optreden. groot gedeelte van de opleiding geen proöuktde van betekenis staat). De werkplaatsen hebben tienduizenden ongeschoolde of mlnder-schoolde arbei ders de kans gegeven op oudere leeftijd een vak te leren; zij hebben de be staanszekerheid van deze arbeiders ver hoogd en hun materiële omstandigheden verbeterd. Voor opleiding komen in aanmerking werkloze ongeschoolde arbeiders (in uit zonderingsgevallen ook met-werklozen) in de leeftijd van 1850 jaar. Toelating van jongeren (15—17 jaar) is in bijzon dere gevallen mogelijk. Van groot belang kan het volgen van een ounsus op de werkplaats zijn voor a.s emigranten (voor* wie speciale cursussen zijn ingesteld), voor de technische vor ming van landarbeiders en lichamelijk gehandicapten. Voor toelating kan men zich vervoegen bij de gewestelijke arbeidsbureaus of bij de werkplaats zelf. De arbeidsbureaus beoordelen de geschiktheid van gegadig den; er wordt een eenvoudige test afge nomen door de afd. beroepskeuzevoor lichting en zo nodig, heeft een genees kundig onderzoek plaats. Te Leiden wordit opgeleid voor: structie-bankwerkeronderhoudsbank - werker, machinebankwerker, precisie- bankwerker, metaaldraaier, elektrisch lassen, autogeen-lassen, voor timmerman, beton-timmerman en voor metselaar (de laatste opleiding omvat tevens het leggen van rioleringen en eventueel het tegel- zetten). Voor de beroepen van elektricien, auto monteur, steenhouwer en stuoadoor wordt te Leiden alleen de grondopleiding ge geven; de verdere opleiding geschiedt op naburige regionale werkplaatsen. WaaT nodig en mogelijk worden cursussei gesteld, die op de behoefte aan bepaalde bedrijven zijn afgestemd. De duur van de opleiding is uiteraard niet voor alle beroepen geiyk en loopt uiteen van 4 tot 12 maanden; die nrecisiebankwerker vergt zelfs twee jaar. Er wordt individueel onderwijs gegeven dit maakt het mogelijk dat op eik tijd een cnrsus kan worden begonnen en dat het tempo binnen bepaalde grenzen kan worden aangepast aan de vooroplei ding en aan de capaciteiten van de Aan het volgen vam de opleiding zijin voor de deelnemers geen kosten verbon den (behalve en dan nog in zeer be scheiden mate in sommige gevallen voor personen beneden de 18 jaar). Vergoedingen Teneinde gedurende de opleiding ir hun onderhoud te kunnen voorzien, ont vangen de cursisten een zgn. loonder vingsvergoeding; deze hangt samen met leeftijd en burgerlijke staat. Boven deze locmderviingsvergoediing kaïn een prestatie- toeslag worden verdiend, die varieert 1,50 tot 3,50 per week. De sociale voorzieningen zijn vrijwel gelijk aam die, welke voor het bedrijfsleren gelden. De kindertoeslag wordt wekelijks uitbetaald. Zy, die buiten Leiden wonen, krijgen hun reiskosten vergoed; aan hen, die op een afstand van meer dan 5 km re werkplaats woonachtig zyn, kan een goeding voor gebruik van eigen rijwiel worden verstrekt. Enige weken voor het eindigen de opleiding wordt in overleg met het arbeidsbureau een werkkring gezocht Bij het verlaten van de werkplaats wordt veelal een set gereedschappen meegegeven. Nadat de ex-cursisten half jaar in de praktijk werkzaam zyn geweest worden zij opgeroepen (in de avonduren) voor een bespreking eventuele moeilijkheden. Na een te hebben gewerkt in het beroep, v voor de scholing heeft plaats g< bestaat gelegenheid tot het deelnemen aan een examen. Bij gunstige uitslag wondt een getuigschrift verstrekt Er wondt naar gestreefd op de werk plaatsen zoveel mogelijk een (goede) be- drijfssfeer te benaderen en een schoolse sfeer te vermijden. Getracht wordt de opleiding in alle opzichten een goede voorbereiding voor de praktijk in het be drijfisleven te doen zijn en o.a. de cursds ten te gewennen aan de regels, welke ii het algemeen ook in de bedrijven gelden. Van veel belang is het dat behalve de kwaliteit ook het tempo, waarin de werk stukken zijn gemaakt wordt beoordeeld eventueel financieel gewaardeerd. Elke cursus is zeer overwogen samenge steld, waarbij speciale aandacht is sohonken aan de moeilijkheidsgraad de verschillende opdrachten. Geen tijdverlies In Nederland zijn in totaal 28 werk plaatsen, landelijk zo gespreid dat in ieder deel van het land gelegenheid is ee leiding te volgen. Voor gelijke beroepen worden op alle werkplaateen dezelfde oursussen gegeven, wat .o.a. van belang is bij verhuizing van cursisten. De cursus kan dan vrijwel zonder tijdverlies op een werkplaats in of nabij de nieuwe woon plaats worden voortgezet. Sedert de bevryding zyn In totaal rond 50.000 cursisten opgeleid. Uit enquêtes is gebleken, dat rond 80 pet van het aan tal opgeleiden na een jaar (het tydstip waarop de enquêtes worden gehouden) nog werkzaam is in het beroep waarvoor is opgeleid. Het zou niet juist zyn de resterende 20 pet zonder meer als nlet- geslaagd te zien. Tot deze 20 pet behoren n.l. ook degenen, die zich in militaire dienst bevinden, de geëmigreerden en zy, wier adressen moellyk zijn te achter halen. De werkplaats in Leiden, gelegen Roo seveltstraat 9, behoort tot de meest mo derne in Nederland. Er zijn na de bevrij ding rond 2500 personen opgeleid Speeltuin voor Leiden zuid-west? -Dit is een leuze, die de Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden en Omstreken reeds vele jaren voorstaat. ïs daarvoor, dat het dagelijks be- van deze -bond op 11 mei byeen- met enkele bewoners van Leiden zuid-west om op uitnodiging van laatst genoemden te spreken over een even tuele oprichting van een speeltuin in eze nieuwe stadswijk. De vele problemen, die bij het oprich- :n van een niu/we speeeltuin ontstaan, w a-men hier ter tafel, maar de voor delen, die ter sprake kwamen, waren de contactpersonen uit deze wijk aanleiding het bestuur van de bond te erzoeken een praatavond te beleggen met de overige hierby geïnteresseerde bewoners, opdat een spoedige oprichting van een speeltuin in zuid-west kan wor den tegemoet gezien. Het bestuur stem de hier mee in en er werd besloten deze avond te houden op maandag 23 mei in -het Boshuis achter Hoflaan 74-76. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Zwannette Petronelia dr v R J Lemsbra en K Rruiger; Heredri- kus Johannes z v A A van Soest- bergen en M G P J Warringa; Karin Deeirée ds v W F de Wolf en T Snijder; Monique dsvM J Louwe en J B de Klein; Ingeborg Louisa Esme- ral'de Adelheid dr v W P Bogerd en J E van Ham; Cornelia Wilhelmina dr v W Rademaker en H van Zanten; Martin z v J M de Beer en C Keuken meester; Johannes Adam Theodores Anton ius z v A J A Remmerswaal en P A J M van der Horst; Darell z v V H Meertiins en C P Rügebregt. Overleden: D A de Gunst, 70 jr, man. Gehuwd: J P Naber en C Somme- ling; H van der Heyden en G Beune man; H J G Kuyper en A A de le Rie; R J Knetsoh en E J de la Rae; A Men- tink en C E Kwestro; J van Es en K Janssen; P Sieval en H C P Ravens- bergen; W de Jong en E M Kiel; G Verhoef en M M Hoogeveen; H Vogelaar en M A Keijzer- Opening bodehuis aan het Levendaal Morgen zal in het pand Levendaal 168 een centraal bodehuis en transportcen trum worden geopend, dat uitgaat van de Algemene Vervoer-Centrale te Leiden. Van half vier tot half vijf is er gelegen heid het pand te bezichtigen. Van 5 tot 7 uur is er een receptie in hotel Toor Alphen aan den Ryn. Ziekendag Levendaal In overleg met de Hervormde vrouwen dienst heeft de kerkeraad van de wijtage- meenbe Levend aal besloten do jaarlijkse ziekendag te houden op woensdag 15 juni vam half 11 tot 4 uur. Rook die lekkere shag uit de handige doos Blijkens een voor de eerste maal in het verslag opgenomen geconsolideerde ver en winstrekening heeft de n.v. Ver- eenigde Touwfabrieken in 1959 een saldo exploitatierekening behaald van f 6.427.532, terwijl aam interest en dividenden f 660.639 werd; ontvangen. Vergelijkende cijfers zijn niet opigenomien. Na o.a. afschrijvingen op vaste activa ad f 3.510.682 en reservering voor belastingen van f 1.975.576 resteert een winst van f 1.588.914, waaruit een van twaalf tot veertien procent verhoogd di vidend wordt voongesteld. Voorts wordt f 518.164 aan de algemene reserve toege voegd. Gedurende de eerste helft van 1959 zet ten de noteringen van de belangrijkste Weer honderd gulden aan prijzen NL.C.-prijsvraagwanneer komt de eerste haring \Y'/ ANN EER maandag de trossen worden losgegooid en de vissers- vloot op volle kracht naar de haringgronden stoomt, dan breken dagen van grote spanning aan. De jagerij is begonnen- Wan neer zal de eerste haring worden aangevoerd? Wie heeft al niet zitten rekenen? Maandag varen, woensdagmiddag aan schot, in de nacht van woensdag op donderdag halen en dan. ja en dan, als ter tenminste gevangen is, wordt de vangst overge geven aan de jager, het snelste schip van iedere ploeg. Tot zover klopt alles aardig. Maar verder houden de berekeningen op. Want geen mens weet, waar de jagers zich zullen bevinden en hoe laat zij kunnen gaan stomen- Geen mens weet het- Inderdaad. Maar men kan er wel naar raden- Wanneer wordt de eerste groene haring in Nederland aangevoerd? Dat is, evenals verleden jaar, het onderwerp van onze Vlaggetjes dagprijsvraag. Wie er het beste antwoord op geeft, wie het tijdstip het dichtst benadert, krijgt van onze krant een prijs van f 50. Verder zijn er een prijs van f 25 en vijf prijzen van f 5. De spelregels? Op een briefkaart, geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden, dient men zo nauwkeurig mogelijk aan te geven op welk tijdstip men meent, dat de eerste haring zal aankomen. Bijvoorbeeld: vrijdagmorgen 27 mei, 10.20 uur. Daarbij hebben wij op het oog het ogenblik, dat het eerste Nederlandse schip met malse maatjes aan boord in een Nederlandse vissershaven meert. De inzendingen moeten uiterlijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. De uitslag wordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt vezelgrondstoffen de stijging van 1958 voort. De marktprijzen handhaafden zich daarna op het hoge niveau. De concern- omzet was, ondanks de scherpe concur rentie, naar hoeveelheid gelijk en in geldswaarde ongeveer 10 pet hoger. Door deze concurrentie moest voor oen aantal artikelen met latere marges genoegen worden genomen. Niettemin kon 1959 met bevredigend resultaat worden afge sloten. De vraag naar vloerbedekking was zodanig dat door gebrek aan arbeids krachten hieraan niet kon worden vol- De omzot dn het eerste kwartaal van 1960 bleef ongeveer gelijk aan die van dezelfde period© van 1959. Met de ge stegen grondstoffenprijzen hebben de ver koopprijzen nog niet geheel gelijke tred gehouden. Deze factor, alsmede dc begin 1960 in werking getreden loonsverhoging de recente huurcomipensatie zullen niet nalaten een nadelige invloed op dc venkoopmarges uit te oefenen. Op de ex portmarkten voor oogsfcgarens blijft de luiiteret fel. Gistermorgen omstreeks half negen reed een vrachtwagen, geladen met industriesteenkool, over een bruggetje uit de richting Leiden de Room- burgerweg op. Nog maar nauwelijks was de wagen op het wegdek, of de rechterberm begaf het. De chauffeur zag geen kans meer de auto in bedwang te houden en de zware lading sleepte de wagen mee in een sloot. De chauffeur bleef ongedeerd. Later op de middag is de auto op de weg getrokken. Ongeveer de helft van de lading is verloren gegaan. Ziekendag in Molenwijk De diaconale commissie van de Her vormde wykgemeente Molenwyk houdt op dinsdag 24 mei een ziekendag voor zieken en invaliden die aan huis gebon den zijn. In deze samenkomst wordt ook het heilig Avondmaal gevierd. Excursie Vola Gisteravond hield de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Leidse Am bachtsschool een excursie naar het in aanbouw zynde Diakonessenhuis Houtlaan. De voorzitter, de heer C. L. de Brce, heette de aanwezigen hartelyk welkom. Na een inleiding in de kantine over de bouw werd aan de hand van een foto van de maquêtte een overzicht van de werkzaamheden gegeven. Ver volgens gingen de aanwezigen bouwwerk om dit in ogenschouw te nemen. Onderweg was er gelegenheid voor het stellen van vragen, w; een ruim gebruik werd gemaakt. Het Canadese leger heeft het voornc- en opnieuw een aantal musici in derland te werven, om zijn militaire kesten op volle sterkte te kunnen bren gen. De militaire attaché van de Canadese ambassade, (Sophialaan 7 te 's-Graven- hage) zal binnenkort de sollicitaties behandeling nemen van hen, die wald hoorn of een der houten blaasinstrumen ten bespelen Gedurende de laatste week van juni zullen audities worden gehou den. Aan die kandidaten, die hiervoor zijn geslaagd, zal een contract voor 6 ja ren bij een Canadees militair orkest wor den aangeboden. (Sollicitanten kunnen worden aangenomen, ongeacht of zij ge huwd of ongehuwd zijn, zolang zij de leeftijdsgrens van 40 j -n niet hebben overschreden, en hun gezin uit niet i dan drie leden bestaat). daverende Pinkster- verrassing ton-sur-ton Dit kwaliteits-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald was heeft een normale waarde 13.50. Thans deze SUPERKWALITEIT' N0-IR0N en SANF0R- OVERHEMDEN met spreidboord i ingenaaid boordbalein. Viswedstrijd Als onderdeel van de 77ste lustrumviering van de Leidse universiteit begint maandag ochtend 13 juni om 7 uur in de Nieuwe Vaart een viswedstrijd, waarvoor men zich zaterdag middag 21 mei of zaterdagmid dag 28 mei kan opgeven, tel kens van 3-4 uur ter sociëteit Minerva. De vissers gaan op de wedstrijddag achter de politie- muziek op de visvangst. HE2L 1 vol* zegge en schrijve de beste...1 ...v::-i

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3