ïlieutue £riJtsd)c GTouranl RUSLAND DAAGT AMERIKA VOOR VEILIGHEIDSRAAD pl an van V.S. zullen Eisenhower indienen Reacties Chroesjtsjef maakte er weer '11 vertoning van Zeeuwse geestdrift bij Koninklijk bezoek Kamers ontvangen Rijksgenoten DE BESTE BROMFIETS DONDERDAG 19 MEI 1960 BUREAUS: Steeoatraat 37 Directae, Radactie, t Advertentae-afdeling TeL «441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal f 2.56 per maand- f).M per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter familieberichten 0.1» per millimeter (Bij Eenenveertigste jaarpang no. 11872 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „itantoastlcfi U gbfbltotn myn bert ia UgficnspotU Christelijk LEIDERSCHAP Zie pagtna 2 CHROESJTSJEF rn Je honden Zie pagina 9 ZWITSERLAM)NEDERLAND (3—1) Zte pagina 9 BALANS van de oorlog Zie pagina 13 Na de Parijse stunt een nieuwe stap CHROESJTSJEF, de man die naar Parijs kwam om een topconferentie te torpederen, had zijn afscheidsbezoeken die hij samen met zijn „schaduw" maarschalk Malinovski aflegde nauwelijks achter de rug, of Ruslands minister van buitenlandse zaken Gromiko telegrafeerde de voor zitter van de Veiligheidsraad om een spoedzitting over de ,-aanvalsdaden" van de Amerikaanse luchtmacht. Het telegram uit Parijs meldde de voorzitter van de Veiligheidsraad, Sir Claude Corea van Ceylon, dat de vluchten van Amerikaanse militaire vliegtuigen over de Russische grenzen een gevaar voor de wereldvrede zijn. De raad werd gevraagd, de nodige stappen te nemen om een einde te maken aan deze „agressieve daden". Een afschrift van het telegram ging naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. Tegelijkertijd werd uit Washington bericht, dat Henry Cabot Lodge. Ame- rika's permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, zich voor bereidt op de indiening van het lucht- inspectieplan van president Eisenho wer bij de V.N. Komend weekeinde zal Lodge besprekingen voeren met Eisenhower. Het luchtinspectieplan werd door de Amerikaanse president maandag te berde gebracht op de in middels mislukte topconferentie. Inmiddels hebben drie van de vier topfiguren de Franse hoofdstad verlaten. Chroesjtsjef werd vanmiddag in .Oost- Berlijn ontvangen, Eisenhower «ing voor een kort bezoek naar Portugal. Macmillan ging naar Engeland en De Gaulle bleef thuis. De ontvangst van Chroesjtsjef in Oost-Berlijn verliep niet volgens plan. De massale begroeting, waarvoor de gehele bevolking zou worden opgetrommeld, werd uitgesteld tot morgenmiddag vijf uur. Ook de rede. die de „overwinnaar uit Parijs" zou uitspreken, werd uitge steld. Intussen Is het nog steeds niet be kend of Chroesjtsjef in Oost-Berlijn zijn vaak-gehanteerde dreigement, een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland, zou uitvoeren. Aan genomen wordt, dat de Rus eerst zo wel Oost- als West-Duitsland een dergelijk verdrag zal aanbieden en pas nadat Adenauer het verdrag zou hebben afgewezen, tot ondertekening van de afzonderlijke overeenkomst zal overgaan. Russisch spion Nixon, de Amerikaanse vice-president, heeft gisteren als een ietwat verlate reactie op de Russische beschuldigingen na het luohtincident verklaard, dat een Nu Chroesjtsjef de Amerikaanse president Eisenhower in Parijs ken nelijk als onderhandelaar heeft afge schreven, zal het thema „voorspoed en vrede" stellig op de achtergrond raken in de verkiezingscampagnes in de Verenigde Staten. De Amerikanen zullen nu niet alleen oordelen of de kandidaat het hoge ambt waardig is, maar tevens zullen zij zoeken naar een sterke tegenspeler van de Rus sische premier Chroesjtsjef. Vice-premier Nixon heeft zich onmid dellijk aangepast bij de gewijzigde situa tie. Gisteren in de staat New York stak hij zich in de „wapenrusting" van een agressief voorvechter van de vrije wereld en vertelde een juichende menig te, dat hij precies weet hoe hij Chroesj tsjef moet aanpakken. Nixon vertelde ook, dat Chroesjtsjef =;en grote fout maakt, als hij door een ïitstel van acht maanden voor te stellen, ■en Amerikaanse president „op maat" ienkt te krijgen. In Parijs zei de Rus sische premier, dat hij een „voorkeur" leeft in de Amerikaanse presidentsver- ïezingen, maar hij wilde „de Amerika- ïen niet vertellen wie zij kiezen moes- 9 Overigens is zelfs de Amerikaanse op positie niet in paniek geraakt door de mislukking in Parijs. Senator Lyndon B. Johnston van de democratische partij zei gisteren in een toespraak tot de Senaat: „Eisenhower moet in dit crisisuur gesteund worden door de verenigde kracht van een vastbesloten volk". In een telegram verzekerde vier topleden van de partij Eisenhower hun volledige steun. In het Britse Lagerhuis verklaarde de onderminister Butler: ..Macmillan, Eisenhower en De Gaulle zijn met on eindig geduld te werk gegaan tegen frustraties zonder weerga. Ik ben er zeker van, dat het nog in hun ver mogen ligt resultaten te bereiken, on danks hun ongeëvenaard-moeilijkc po- De Noorse minister van buitenlandse zaken annuleerde gisteren zijn bezoek aan Rusland. Dit zou een gevolg zijn van de nieuwe internationale situatie. Lange zou in Moskou het huwelijk bij wonen van de dochter van de Noorse ambassadeur. I In Parijs werd door een Navo-func- tionaris meegedeeld, dat het mislukken van de topconferentie zou leiden tot het opheffen van vele beperkingen voor de Westduitse herbewapening. Dit moet echter door de raad van mi nisters van de Westeuropese Unie wor den goedgekeurd. Tenzij de publieke opinie zich er tegen verzet, zal de uitwisseling van Ameri kaanse geleerden, deskundigen en kun stenaars met Rusland normaal door- Russische spion in Massachusetts is ge arresteerd op het moment dat premier Chroesjtsjef het vorig jaar zijn plan r algehele ontwapening aan de V.N. •rlegde. Nixon wenste geen bijzonder heden te geven, maar later verklaarde Lincoln White namens het State De- tment. dat een zekere Kiriljoek een s in dienst van de V.N. vorig jaar de V.S. gespioneerd heeft. De V.N. werden op de hoogte gesteld en de Rus erd ontslagen. Volgens Lincoln White eeft Nixon over deze zaak gesproken om late nzien „hoe rustig wij deze zaak hebben behandeld tijdens het bezoek van Chroesjtsjef aan de V.S. Dit in verge lijking met het misbaar, dat de Russische ier over het incident met de U-2 heeft gemaakt". Drie hoofdpunten zijn er te destilleren uit de Russische spraakwaterval 1. Hij zal een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitslan dtekenen als hij daar- gereed is. Er zullen in Oost-Duits land besprekingen worden gevoerd, maar niets wijst op onmiddellijke actie. 2. De Sowjetunie is bereid de bespre kingen over het verbod voor atoomproe- ven voort te zetten, maar zal de proeven hervatten als Amerika dat ook doet. Als Amerika blijft „uitstellen" zal Rusland de zaak weer voor de V.N. brengen. 3. De Sowjetunie heeft geen plannen zich te mengen in de binnenlandse Ame rikaanse politiek. Als de Amerikanen een president kiezen waarmee niet valt te onderhandelen zijn de Russen bereid te wachten op een president die dat wel kan. Zwitserland wijst Sow jetnota af De Zwitserse regening heeft gisteren een Sow jet-nota van de hand gewezen, waarin Zwitserland beschuldigd wordt twee spionnen van de Sow jet ambassade op aanwijzing van Amerika uitgewezen te hebben om de topconferentie te doen mislukken en de openbare mening af te leiden van het vliegtuigincióenit boven Rusland. De Zwiitserse nota verwierp de beschul digingen als „lasterlijk en volkomen on gegrond". De nadruk werd er op gelegd dat de twee Russen uitsluitend op Zwit sers initiatief waren uitgewezen zonder enigerlei buitenlandse inmenging en dit met de topconferentie noch met het inoident met de U-2 iets te maken adh ge had. „Indien er enigerlei coïncidentie be staat, dat moet deze geheel worden toe geschreven aan de Sowjetageniten die de illegale daden op Zwitsers grondgebied bedreven. Zijzelf hadden het tijdstip ge kozen, waarop zij op heterdaad betrapt werden", aldus het Zwitserse antwoord. Chroesjtsjef in actie: zwaaiend met gebal de vuist ging hij gis teren geweldig tekeer, toen hij op een pers conferentie in Parijs door honderden jour nalisten werd uitge floten en uitgejouwd. Ditmaal oogstte zijn acteerkunst bepaald een door hem minder gewenst succes Uitgejouwd op persconferentie heeft Chroesjtsjef gistermid dag geprobeerd aan zijn Parijs ver blijf een pakkend slot te geven. Voor tweeduizend journalisten heeft hij al zijn talenten van volksmenner ten toongespreid, beurtelings de joviale, de ernstige, de nijdige, de wrede en de goedige spelend. Zijn publiek reageerde eerst even fel, maar was ten slotte niet voor een dolle scheldpartij gekomen en toen na twee uur het licht uitviel en de microfoon zijn diensten opzegde, ging er een zuclit deze laatste dag waren de spontaneï teit en het enthousiasme van de be volking zo mogelijk nog groter. Bij Vrouwenpolder bezocht de Ko ningin de werkzaamheden aan het Drie-eilandenplan. Afzetting van het terrein bleek een onmogelijke zaak. zodat vooral geestdriftige jongeren de Vorstin omstuwden. Aardig was de ontmoeting met de 91- jarige heer W. Duvekot. oudste inwoner van Vrouwenpolder, die trots kon ver tellen de grootvader van Hare Majes teit, koning Willem III nog gekend te hebben. De Koningin onderhield zich enige tijd met de heer Duvekot, waarna zij de maquettes bezichtigde die Rijks waterstaat van de Deltawerken bezit en die in een directiekeet waren opgesteld Echt, fl. 40,- is niet veell TOP-VOORDEEL NR. 10 slechts één week: SPORTCOLBERT 40,- HOOGSTRAAT. LEIDEN Hier verzocht ir. N. Biezeveld, hoofd ingenieur van de Deltadienst, de Ko ningin op de maquette een gat tussen de modelcaissons te sluiten, waarmee de sluiting van de dam in het Veerse gat werd gesymboliseerd. Na een wandeling over het nieuwe dijkdeel en het bezichtigen van de la-nd- hoofden ging de Koningin aan boord van het politievaartuig RP 18, dat haar r.nder meer over het toekomstige Zeeuw se meer naar Kats bracht. In een jeep ging het vervolgens op Wemeldinge aan, waar de Vorstin een uiteenzetting te ho ren kreeg over de oester- en mosselcul tuur. Bovendien werd zij stormachtig toegejuicht en langdurig toegezongen door de jeugd. Nadat ook het oesterlaboratorium was bezichtigd, begaf de Koningin zich naar het dorpshuis in Kruiningen. Onder ge meente Kapelle nam de hoge gaste ken nis van het verschil tussen een nieuwe zeedijk en de bestaande oude dijk. In Terneuzen werd onder meer een jeugdspel opgevoerd, dat gebaseerd was op een rede die de Koningin in 1953 had gehouden. De terugtooht naar Hoede- kenskerke, waarvan Hare Majesteit per boot in Terneuzen was gekomen, ging per boot. Aan boord onderhield de Koi het spel aantal deel- Bij haar bezoek aan Zeeland wandelde de Koningin gisteren •r de grote dijk die Walche ren met Noord-Beveland ver bindt. Zij toonde grote belang stelling voor de werkzaam heden aan deze dijk. Indonesië eist vertrek Chinese consuls De Indonesische regering heeft volgens A. F. P. au een nota aan de Chinese am bassade te Djakarta geëist dat de Chinese consuls te Bandjermasin en Medan van hun ambt ontheven zullen worden aange zien zij zich hebben schuldig gemaakt aan anti-Indonesische handelingen. Maar zelden krijgt men de ge legenheid, de voorzitters van de volksvertegenwoordigingen van het gehele Koninkrijk sa men te fotograferen. Dat ge beurde gisteren in de Ridder zaal. V.l.n.r. dr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Twee de Kamer, J. S. P. Kraag, voor zitter van de Staten van Suri name. mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Ka mer en J. A. O. Bikker, voor zitter van de Staten van de Ned. Antillen. van verlichting op en koos de Sowjet- leider eindelijk de wijste partij en ver trok Het was duidelijk, dat Chroesjtsjef de situatie niet voorzien had. De eerste vijf rijen van de lange zaal waren gereser veerd voor journalisten van achter het IJzeren Gordijn. Applaus was dus vi Chroesjtsjef ging zitten tussen de b de massieve generaal Malinofski, die somber voor zioh uit staarde en min' Gromyko, die met nieuwsgierige gluur- oogjes de massa voor zich bekeek. „Boe Chroesjtsjef kwam meteen in actie, met zwaaiende vuist schreeuwde hij wat Russische zinnen de zaal in. De commu nistische claque applaudisseerde braaf, maar fel en nijdig klonk toen een loeiend „boe". Hier en daar klonk gesis van ge schrokken journalisten, die nog wel be leefd wilden blijven. Maar Chroesjtsjef vatte onmiddellijk vlam. Hij beukte op tafel, wees op zijn voorhoofd en dan naar zijn toeschouwers en brulde in het Russisch: „Er hie: groevie dat door Adenauer gestuurd is uit te jouwen. Dat zijn de mem naar Stalingrad zijn gekomen plunderen en die we geen drie meter onder de grond hebben gestopt! Maar de lust tot lachen zal hun vergaan!" Toen de herrie niet ophield taling door de tolken, gooide hij het over een andere boeg. Bedachtzaam, als genietend, zei hij: „Dat gejoel doet goed. Het maakt me sterker." Hij schold wat in het rond over imperialisten lakeien van het kapitaal. Er kw irde vragen konden worden gesteld. Heel stil werd het bij de vraag: „Indien u van de Amerikaanse spionagevluchten wist, waarom heeft u president Eisenhower verleden jaar in Camp Davies aan niet gevraagd ze te staken?" Russische zin nen vloeiden Chroesjtsjef van de lippen, met plotseling het woord „my friend" Bij de vertaling door de hevig trans pirerende tolken bleek Chroesjtsjef ge zegd te hebben, dat hij daar over ge dacht had. Eisenhower had hem ïm „my friend" genoemd. „Maaraldus Chroesjtsjef „Deze „vriend" van leek toch wel wat glibberig en ui gebeurtenissen is gebleken dat ik gelijk had." Katten mep per Verward en ontsteld hoorden de jour nalisten toen een griezelig verhaal, dat de Russische leider blijkbaar met ge noegen vertelde. „Toen ik een jongen was, waren erg arm. We konden ons niet dikwijls de luxe van room veroorloven toen mijn moeder de kat eens likkend aan een schotel room vond, nar hem op en sloeg het beest met de kop tegen de muur. Zelf heb ik een kat. die mijn duiven belaagde, bij de staart genomen en met zijn kop tegen de grond geslagen. Dat is de enige manier, waarop we er iets in konden hameren." Verscheidene journalisten kregen er toen genoeg van. Er werd „propaganda" geroepen, geloeid, gelachen, geklapt, al naar de aard van de toeschouwers, maar nauwelijks meer geluisterd. De particuliere organisaties van de far maceutische nijverheid in de Euromarkt en de kleine vrijhandelszone (E.VA.) hebben te Londen besloten tot nauwe samenwerking, voorzover dit verenig baar is met de belangen van de Euro- Zuid-Afrika is welkom als republiek De Zuidafrikaanse minister-president, dr. Verwoerd, heeft in een verklaring die namens hem in de Zuidafrikaanse volksraad werd voorgelezen, gezegd dat op de conferentie van Gemenebest-pre miers duidelijk is gebleken dat Zuid- Afrika als republiek welkom is in hel Gemenebest. Het was dr. Verwoerds eerste officiële verklaring sedert de aanslag op Boris Pasternak ernstig ziek Boris Pasternak, de Russische schrij ver. die voor rijn boek Dr. Zjiwago de Nobelprijs kreeg, maar deze moest af wijzen onder druk van de Sowjeta, lijdt aan een ernstige hart aandoening en een maagbloeding. Pasternak wordt Ühuis in het dorp Peredelkino, 25 km van Moskou, ver pleegd. Hij kan geen bezoek ontvangen noch lezen. Zijn toestand wordt deson danks redelijk genoemd, in aanmerking nemend, dat de patiënt zeventig jaar i«. Zijn vrouw en zoon zijn voortdurend Zweeds schip na aanvaring vergaan Het 5029 ton metende Zweedse schip Mongabarra is vanmorgen vroeg na een aanvaring met de Britse tanker British Workman (8575 ton) twaalf mijl ten noor den van het lichtschip Borkum gezonken. De 37 opvarenden konden het schip tijd^ verlaten. De Nederlandse kustvaar der Wego kon vrij spoedig zestien man De Duitse kustvaarder Nicola nam ze ventien man aanboord. De kapitein, de eerste machrlmdst en twee stuurlieden van de Mongabairra zijn nog niet gevon den. De Mongabarra is in een ondiep ge deelte gezonken en schijnt slechts bij hoog water onder water te komen. Men vermoedt, dat de vier mannen terugge keerd zijn naar hun schip. Op agenten ingereden: jaar gevangenisstraf De Amsterdamse rechtbank heeft de 21- jarige gereedschapsmaker J. G. E. de J. uit Loenersloot, die in januari tot twee maal toe met zijn auto op enige politie agenten was ingereden, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. De officier van ^ïstitie had anderhalf jaar met aftrek Luisterrijke bijeenkomst (Van onze parlementsredactie.) IN de door bloemen en vlaggen opgeluisterde Ridderzaal is gistermiddag een gemeenschappelijke bijeenkomst van de Eerste &n de Tweede Kamer met delegaties uit de Staten van Suriname en de Nederlandse An tillen gehouden. De delegaties, die tot 4 juni ons land zullen bezoeken, be staan uit vijftien Surinaamse en twaalf Antilliaanse statenleden, alsmede de griffiers van beide colleges. De bijeenkomst in de Ridderzaal werd o.m. bijgewoond door alle Nederlandse ministers, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de heren Pos en Lampe, en door leden van de Raad van State. Ook enkele landsministers uit de West, die reeds eerder in Nederland zijn aangekomen, waren aanwezig. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, zei dat de keuze van de Ridderzaal als plaats voor verwelkomen van de statenleden onder streept dat dc Nederlandse parlements leden het bezoek van hun Surina; en Antilliaanse collega's op hoge prjjs stellen. De heer Jonkman beklemtoonde dat dc drie landen vrijwillig zijn bonden in één koninkrijk onder het Huis van Oranje. Mochten zich in het Statuut van het Koninkrijk der Neder landen belemmeringen voor dc samen werking tassen de drie landen bevinden, dan bedenke men dat het Statuat geen eeuwig edict is, zei mr. Jonkman. Wij zigingen zijn betrekkelijk gemakkelijk tot stand te brengen. De vice-minister-president. t( belast met zaken die de West betref fen, drs. H. A. Korthals, sprak woord van welkom namens de rege ring. Hij wenste de gasten een zonder nuttig en aangenaam verblijf in ons land toe. Bij zijn bezoek de West had de heer Korthals de ervaring opgedaan dat een openh tige gedachtenwisseling met bestui ders en statenleden van andere li den van ons Koninkrijk onschatbare waarde heeft. Trouw De heer J. S. P. Kraag. voorzitter s dankte ha: lijk voor de warme ontvangst. „Symbo lisch reiken wij u de broederhand brengen u de broedengroeten uit Suri name, met de bede daaraan gepaard, dat de alziende ogen van de Almachtige steeds op u en uw land zullen mogen blijven rusten, tot in lengte van dagen Een bijzondere groet brengen wij van deze plaats uit aan onze geëerbiedigde koningin Juliana, het symbool i heid en vrede in het Koninkrijk stijl. Met dit bezoek bevestigen vens onze aanhankelijkheid en aan het Huis van Oranje", zei de heer Kraag. De Surinaamse stwtenvoorzitter noem de de band tussen de drie landen „een gelijkzijdige driehoek, die als voorbeeld aan de wereld kan worden gepresen teerd." Hij voegde daaraan toe: In on derling overleg en met wederzijds goed vinden werden op de meest democrati sche wijze de grondslagen gelegd voor zelfstandigheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid. Welbewust is elkaar daarbij hutlp en bijstand toegezegd. Deze toezegging kan meewerken tot het bou- van het slopen niet eenvoudig zal zijn Reeds hebben wij in Suriname van uw hulp en hijstand op verschillende gebie den gebruik gemaakt. Daar wij in een opbouwstadium verkeren en nog meer hulp behoeven, hebben wij niet nagela ten wederom een klop op uw deur te doen horen. Aangezien half werk u niet ligt. zult u zeker niet onvoltooid willen laten het werk dat u eenmaal hebt aan gevangen. aldus de heer Kraag. ..Geve God, dat wij in alle oprechtheid elkaar dienen op de basis van de goddelijke laaatenliefde." Op •oek tenrvoorzitter staande een minuut stilte im acht ter herdenking van de in 1956 overleden mi nister prof. dr. W. J. A. Kernkamp en wijlen de heer Van Sleen, leider van de eerste Nederlandse parlementaire delegatie die Suriname heeft bezocht. (Zie vervolg op pagina 11) Gematigde temperaturen De Biilt verwacht tot vrij dagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijk. Dezelf de temperaturen als van daag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 20 mei Zon op 4.39, onder 20.34; maan op 2.47, onder 16.03; 25 mei nieuwe maan. (Advertentie) Is en blijft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1