Jlicuiuc £dJtsr( )t(tfimrant PARIJSE TOPCONFERENTIE VOLLEDIG MISLUKT Westelijke drie geven pogingen op Eisenhower noemt honding van Chroesjtsjef weerzinwekkend Mikojan in ongenade? MR. LUNS: WESTEN ZIJ NU EENSGEZIND Al over drie jaar directe Europese verkiezingen? Voorbereid zijn op spanningen Angst voor radio-activiteit niet overdrijven, zeggen geleerden DE BESTE BROMFIETS WOENSDAG 18 MEI 1960 BUREAUS: Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 oer Kwartaal 2.55 per maand 0.59 pei week ADVERTEN TIES 0.20 per millimeter Familieberichten f o.lf oer millimetei (By Eenenveertigste jaargang no. 11871 CHRIST ELI] K-IS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastfcfj is ghfbltoen myn hert in tcgfycnspoet" KONINGIN NAAR BELGIË Wat doet uw RODE KRUIS de consument Zie pagina 7 SOMBER. STRAK EN ZWIJGEND zo hebben de Parijzenaars van morgen Chroesjtsjef aangekeken, toen hij zijn ronde van officiële af scheidsbezoeken maakte. Het is uit met het vriendelijke handjes schudden en aardige praatjes met burgers houden. De mening van Eisenhower, vertolkt door zijn perschef Hagerthy: „de houding van de Russische delegatie is volkomen weerzinwekkend" worden duidelijk door de publieke opinie onderschreven. Bij de Britse ambassade, waar Chroesjtsjef vanmorgen afscheid nam van Macmillan, was er zelfs gefluit en gejouw te horen uit de kleine menigte, die stond te wachten. Bij het Elysée, waar De Gaulle voor het laatst zijn Russische gast ontving, heerste een sombere stilte. Strak ston den de mensen te kijken. Morgenochtend om half elf zal Chroesjtsjef vertrekken, nadat hij de laatste nacht ergens in het cen trum van Parijs gelogeerd heeft, om dat hij „zich ziek ergert" aan de straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht die op Orly, dicht bij de Russische ambassade, voortdurend opstijgen en landen. Chroesjtsjef zal via Oost-Berlyn naar Moskou caan, maar in het blad van de communistische Oostduitse party Neues Deutschland is pertinent tegengesproken, dat er een vredsverdrag op stapel staat. Dat kan alleen getekend worden, aldus het blad, na een vredesconferentie waar alle landen, diie dnt aangaat, vertegen woordigd zijn. en apart verdrag is slechts mogelijk in dien de onderhandelingen tussen beide Duitse staten om hiertoe te komen, mislukt zijn. Ook Eisenhower en Macmillan zullen morgen uit IJarijs vertrekken. Vandaag zouden de westelijke regeringsleiders nog eenmaal officieel samenkomen. Chroesjtsjef zou zijn verblijf in Parijs besluiten door vanmiddag een persconfe rentie te geven. Afgelast Zo is de topconferentie mislukt voor ze begonnen was. Gisteravond laat, na een dag vol enerverende spanning,! waar in het uiterste werd ondernomen om Chroesjtsjef te bewogen de besprekingen bij te wonen, moesten de westelijke Grote Drie constateren dat verdere pogingen nutteloos waren. Zij gelastten de top conferentie af- De drie westelijke leiders gaven gister avond na een kort onderhoud te iParijst, een gezamenlijk slotcommunqué uit: De president van de Verenigde Staten, de president van de Franse republiek en de premier van hot Verenigd Koninkrijk, zo wordt hier in gezegd, hebben kennis genomen van het feit, dat, gezien de houding van de voorzitter van de minister raad van de Sowjetunie, het niet mogelijk is geweest op de topconfe rentie een begin te maken met de bestudering van de vraagstukken waarvan was overeengekomen dat deze zouden worden besproken door de vier regeringshoofden. Zij betreuren het dat deze be sprekingen. die zo belangrijk zijn voor de wereldvrede, niet konden plaatshebben. Van hun kant blijven zij ongeschokt in hun overtuiging dat alle hangende internationale vraagstukken niet door het gebruiken van of het dreigen met geweld moe ten worden opgelost, maar langs Politieke waarnemers in Londen menen dat er aanwijzingen bestaan dat Anastas Mikojan, de man die in de hiërarchie van het Kremlin in belangrijkheid op premier Chroesj tsjef volgt, in ongenade zou zijn ge vallen. Mikojans naam wordt niet vermeld in een artikel in het Russische blad Partij leven. dat voornamelijk onder Russische functionarissen circuleert. Het artikel herdenkt het 40-jang be staan van de republiek Azerbeidsjan. Volgens de Russische encyclopedie is Mi kojan „de meest vooraanstaande leider van de communistische beweging in Azerbeidsjan". De weglating van zijn naam kan geen toevallige vergissing zijn. De namen van Stalin en van een mindere grootheid als Worosjilow worden er wél in genoemd. Voorts merken de deskundigen op, dat Mikojan de laatste tijd bij verschillende belangrijke officiële gebeurtenissen afwe zig was. Er is echter een tijd geweest dat hij vrijwel onafscheidelijk was van pre mier Chroesjtsjef. De beslissing om Mikojan tot politieke vergetelheid te doemen, moet genomen zijn kort voordat op 4 mei jl. een groot aantal mutaties in de topleiding van het Kremlin heeft plaatsgevonden. Het num mer van „Partijleven" is op 3 mei ge drukt. Hoewel Mikojan nimmer het licht van dc openbaarheid heeft gezocht, speelde hij naar in het Westen wordt aange nomen een belangrijke rol bij de tot standbrenging van betere betrekkingen met de V.S. De deskundigen menen dat er een nauw verband moet bestaan tussen Mikojans val en dc krachtiger houding van Rusland jegens het Westen. vredelievende weg door middel van onderhandelingen. Zij zelf blijven bereid te eniger geschikte tijd in de toekomst aan dergelijke onderhan delingen deel te nemen. Diplomatieke waarnemers in Pa rijs verklaarden dat het mislukken van de topconferentie tenminste een duidelijk resultaat heeft opgeleverd, namelijk een krachtig, eensgezind en vastberaden westelijk kamp. Men verheelde niet dat de koude oorlog tussen Oost .en West nu waarschijn lijk wel scherpere vormen zal aan- Gisleravond hebben de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromyko en de Britse minister Lloyd nog met elkaar gesproken. Het argument van Lloyd, dat de mislukking van de topconferentie nu ook een spoedige tctstandkomi-nig van een verdrag tot stopzetting van kernproeven verhinderde', bestreed Gromyko. Hij meende, dat de besprekingen in Genève, die nu al anderhalf jaar duren, best voort kunnen gaan. Terwijl de ontwikkelingen in Parijs hun dramatisch hoogtepunt bereikten!, gelastte de democratische senator Mans- field in het Amerikaanse congres een grondig onderzoek naar de „grote fouten bij het incident met het spionagevlieg- tuig". Mansfield zei dat moet worden nagegaan wie de bevelen voor deze vlucht heeft gegeven. De vlucht heeft het diepgewortelde verlangen van het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering naar vrede ondergraven, aldus Mansfield. Het moet duidelijk worden hoe het kon dat de minister van buitenlandse zaken Herter tot het congres zei dat het de politiek van de Amerikaanse rege ring is de vluchten over de grenzen van andere landen voort te zetten, terwijl Eisenhower maandag in Parijs zegt dat donderdag al besloten is de vluchten niet te hervatten Vice-president Nixon van de Verenig de Staten verklaarde gisteren te Syracu se in de staat New York dat premier Chroesjtsjef de grootste fout van zijn loopbaan heeft gemaakt door de top conferentie te torpederen- Kritiek In Parijs wordt het in diplomatieke kringen voor mogelijk gehouden dat Chroesjtsjef genoodzaakt was de top conferentie te torpederen om aan de binnen- en buitenlandse communistische druk toe te geven. Er wordt op gewe zen dal Chroesjtsjef bij het nemen van zijn besluiten rekening moet houden met de opvattingen van maarschalk Ma- linofski, die de ontevredenheid in het rode leger over de aangekondigde troe penvermindering en het ontslag aan maarschalk Zjoekow zou vertolken. Ook zouden toonaangevende kringen in het Kremlin kritiek hebben uitgeoefend op de binnen- en buitenlandse politiek van Chroesjtsjef. Het is voorts bekend dat communistisch China van het begin af Hachelijk een diep wantrouwen tegen onderhande lingen met de westelijke mogendheden heeft getoond. President Tito van Joegoslavië heeft gisteren de vlucht van het Amerikaanse vliegtuig veroordeeld, maar eraan toe gevoegd of dit de reden mag zijn van dergelijke grote meningsverschillen in Parijs. Hij achtte het nodig dat de Ver enigde Naties tussenbeide zouden komen omdat de vrede op het spel staat. De president van Pakistan heeft me degedeeld dat hem niet bekend is dat een Amerikaans vliegtuig uit Pakistan in de richting van de Sowjetunie was ge vlogen. Pakistan heeft bij Amerika ge protesteerd tegen het gebruik van een Pakistaanse basis voor een spionage- vlucht. De Deense minister van defensie heeft medegedeeld dat Denemarken geen toestemming zal verlenen voor vluchten van Deense vliegvelden boven het grond gebied van landen, die niet tot de N.A.V.O. behoren. „Chroesjtsjef is verantwoordelijk (Van onze parlementsredactie.) VOOR DE GANG VAN ZAKEN rond de Parijse topconferentie is Chroesjtsjef ten volle verantwoordelijk. Dit zei de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken voor 1960. Ik kan mij moeilijk aan de indruk onttrekken dat Chroesjtsjef deze con ferentie niet wenste of althans niet meer wenst, merkte minister Luns op. Chroesjtsjef heeft voorwaarden gesteld waarvan hij bijkans met zekerheid kon aannemen dat zij voor het Westen onaanvaardbaar waren. er het vliegtuigincident zei de mi- r onder meer: De vlucht van het U-2 vliegtuig als een agressieve daad van Vereniede Staten bestempelen, is iets wat alle proporties te buiten gaat. Het bekend dat ook de Sowjet-Unie op grote schaal spionage bedrijft. Eén ding is zeker: absolute eensgezind heid en standvastigheid van de westelijke regeringen is meer dan ooit geboden, al dus minister Luns. .-Het is overigens niet de eerste maal dat'de Sowjet-Unie een internationale crisis verwekt. Het afwis selen van glimlach en intimidatie is een constante methode van de Sowjet-Unie Over de Europese eenwording verklaar de de bewindsman dat het Nederlandse kabinet trouw is en blijft aan de bov nationale gedachte. Dr. W. P. Berghuis (a.r.), die zijn eerste rede als Ecrste-Kamerlid hield, zei dat een topconferentie een hachelijke onder neming en een soort pokerspel op hoog niveau is. Zo lang één van dc deelnemers het communisme belijdt, kan zo'n bij eenkomst nooit een conferentie van •rienden zijn, maar slechts een confe rentie van principiële vijanden om oorlog te voorkomen. Mr. M. de Niet (soc.) noemde bewape ning onvermijdelijk, hoewel zij ons en jongeren veelzins corrumpeert. Hij Canadese politie stelt Nederlandse zeelieden De Canadese beneden politie heeft gis teren aan boord vaat het Nederlandse vrachtschip Prins Casimir Ln de haven van Montreal 75 flessen likeur in besla* genomen en drie bemanningsleden gear- He t schip is van de Fjell-Oranjelijn, heeft tussen Londen, Glas- Montreal en de grote meren. Chroesjtsjef hanteerde giste ren tijdens zyn uitstapje Pleurs een gro- I te pleziere van c persfotografen. Men is geneigd lische hande ling in te zien. informeerde of de minister het ontstaan van een atoomoorlog door een ongeluk, dat wil zeggen door een menselijke of mechanische vergissing of fout, mogelijk acht. De risico's van ontwapening mo«- tn naar zijn mening tot op zekere hoogte worden aanvaard in het besef dat bewa pening zelf ook grote risico's inhoudt. Pater dr. L. J. C. Beaufort (kath. v.) noemde het onverantwoord de gedachte van de vreedzame coëxistentie zonder meer ter zijde te schuiven. Maar kristiek- loze aanvaarding van deze gedachte zou nog veel gevaarlijker zijn. Mr. G. Vixseboxse (c.h.) was over het streven naar beperking van de bewape ning nogal optimistisch gestemd. Indien dit streven slaagt, moeten de vrijkomen de gelden niet voor sociale en culturele verbeteringen in eigen land worden ge bruikt, maar voor de ontwikkeling der zwakkere landen, mede om te voorkomen dat zij onder communistische invloed ko men. In dit verband hield de heer Vixse boxse, evenals dr. Berghuis (a.r.) een warm pleidooi voor hulp aan minder ont wikkelde gebieden, ook nu reeds. (Voor vervolg zie pagina 7) Koningin hanteerde boog en reed ring in sjees "W/AT een geweldig de officiële opening van schutters en waren a - *V succes"t zei ko- h&t provinciehuis. Zij zei vlug in druik gesprek ningin Juliana, toen zij daar W »-««». d«< Zee- over de eelerlei faeette» gistermiddag op Oude Abdijplein Middelburg deze interessante sport. Wie weet, of bin nenkort geen extra gel- aillen dierbare provincie, den worden aangevraagd land worstelt toekomst en zij besloot „Moge deze adlen dieibar sjees stapte, waarin zij met ziin zee en zijn la,ndi enkele rondjes had 0nder zijn wijde hemel, bogen en ligg gereden en tever- onder Gods zegen een staande wippen geefs had gepro- goede toekomst tegemoet spanning van de leden beerd de ringen, die gaan." Op het Abdijpli aan tussen palen ge spannen touwen waren ]at(£ 'daad gehangen, aan haar boogschutters lans te rijgen. In grote ringrijders. De Koningin dcu^d snanninp hadden de hi.ïiT.r deugd ™oet hebb*n aanmoedigende diSe, instructies, enkele iet no2 schoten te lossen op de liggende wip. Het eerste n. Maar lijk, hè, majesteit", de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. toen zij de sjees weer had verlaten. Het boogschutters waren het Majesteit bij enige oefe ning tot (linke prestaties in staat zou zijn. Minister Toxopeus was helemaal niet weg te hij haar wat hij dccd~ het kabinet. Er >uwen« op deze dag de Zeeuwse hoofdstad g meer, dat de Ko ningin en haar ministers JA m ~MÊ ge- da an. Hef zal namelijk nog wel niet eerder ge beurd zijn, dat een hoog gezelschap als dit een rijtoer doo-r een stad heeft gemaakt gezeten in originele, deels histo rische, Zeeuwse voertui gen als een phaeton (op riemen), een tilbury en verewagens. Maar de koeteier, Isaac Wisse uit St. Laurens, naast wie in de phaeton koningin Juliana had plaats geno men, vond het blijkbaar heel gewoonop zijn be daarde manier vertelde de boogschut- zijn paard i voorval op deze gure ters. Hij deed het beslist de rit, die gemaakt werd het wel typerend prompt antwoordde verblijf liana onder de Zeeuwen 's Morgens in de Nieuwe kerk had zij spontaan een korte toespraak ge houden, voorafgaand aan gedwongen als staatssecretaris Schol- hij op alle vragen koningin Ju- ten. die op deze d-ag alle vorstin. Vtoor Isaac Wis- televisieperike r al die andere te zijn verge- Zeeuwen kwam het ein- bare leerlingen gemeenschappen heeft burg een ontwerpverdrag aangenomen voor regeling van directe Europese ver kiezingen, die reeds in 1963 gehouden zou den kunnen worden. De raden van mi nisters der gemeenschappen en de par lementen van de zes landen zullen het verdrag moeten goedkeuren. Het Europese parlement van 142 leden zal uitgebreid worden met 284 direct ge kozen leden. (Het huidige parlement wordt door de nationale parlementen ge kozen). De nationale parlementen zullen lopig de wijze waarop de Europese afge vaardigden zullen worden gekozen, vast stellen. Omstreeks 1970, loopfase van de Europese Economische Gemeenschap beëindigd zal zijn. zal het Europese parlement beslissen of alle 426 afgevaardigden direct gekozen kunnen worden volgens een algemeen Europees kiesstelsel. De zetelverdeling naar nationaliteit het nieuwe parlement zal zijnNederland en België 42 afgevaardigden (nu 14); Lu xemburg 18 (nu 16), Duitsland. Frankrijk en Italië elk 108 (nu 36). Staatssecretaris over „top" (Van I parlementsredactie) Wij moeten er op voorbereid zijn dat de komende maanden verhoogde interna tionale spanningen kunnen brengen. We hebben sterke zenuwen nodig. Dit zei de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, vanmorgen in de Eerste Kamer. De topconferentie is mislukt, of beter gezegder is in het geheel geen topcon ferentie geweest, aldus de staatssecre taris. Het. is duidelijk dat Chroesjtsjef heeft ingezien op een topconferentie geen bres te kunnen slaan in de solidariteit van het Westen. Dit is volgens de staats secretaris een zeer belangrijk facet van deze kwestie. De beweegredenen van Chroesjtsjef zijn naar de mening van dr. Van Houten op dit ogenblik moeilijk vast te stellen. in ertsrijke bergen de fabrieken.... Meer risico dan in TNESKUNDIGEN uit West-Europa heb- -L' ben heden de kernenergie behandeld in het Koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam, waarbij zij vooral over dreven vrees voor de „geheimzinnige ra dio-activiteit" wilde wegnemen. Dc stich tingen Het Atoom en Reactor Centrum Nederland hadden symposium georgani seerd, onder presidium van ir. W. H. Slotboom, directeur van Shells Interna tionale Research Maatschappij. Prof. dr. H. G t.t e uit Frankfort a.d. Main sprak over bescherming tegen stra ling bij omgang met open radio-actieve stoffen. De hoeveelheid bacteriën, die reeds infecties kunnen veroorzaken (in grammen) is kleiner dan het aantal gram. men gevaarlijke radio-actieve stoffen, al dus spreker De voor het menselijk lichaam op de lange duur maximaal toe laatbare dosis van de beta-straler stron tium 90 is 2 microcurie, overeenkomend met vijf honderdmiljoenste gram stof of het gewicht van 14.000 miltvuurbacteriën of 14 miljoen pokkenverwekkers. Terwijl reeds minder bacteriën een ziekte kunnen veroorzaken, kan het lichaam veel meer dan 2 microcurie strontium opnemen, wil deze hoeveelheid voortdurend in de beenderen worden ge- Nog een andere factor vermindert het risico omdat men ten aanzien van de radio-activiteit deze hoeveelheden tot ver beneden de schadelijke hoeveelheid kan constateren met behulp van overal ver krijgbare instrumenten. In sommige ge vallen zelfs tot het gewicht overeenko mende met dat van één enkele bacterie. Een instrument om met dezelfde zeker heid infectiegevaar van bacteriën te con stateren, bestaat er niet. Het is juist die eigenschap van radio-activiteit, welke del zouden krijgen in de hoogste graad van veiligheid biedt, zicht op dé verkiezingen. Het verdrag zegt, dat de nationale par lementen met het toewijzen van hu: tels rekening moeten houden met de par- tijsterkten in hun parlement. Dit betekent dat ook de communisten in de zeteltoewijzing zullen meedelen. Tot nu toe waren de communisten in het Europese parlement niet vertegen) digd. De Italiaan Scelba sprak nog dc vrees uit, dat hierdoor een „vijfde colon ne" gevormd zou kunnen worden. Hier tegenover stond de mening, dat de demo cratie sterk genoeg is om hieraan hoord te bieden en dat er geen sprake is van een vijfde kolonne. zolang de coi nisten een legale partij zijn. In een resolutie, die aan het verdrag- ontwerp is gehecht, spreekt het Europese parlement de verwachting uit. dat de directe verkiezingen groter aanzien het parlement zal geven. Thans mis Europese parlement elke wetgevende macht en kan het geen controle uitoefe nen op de politieke en budgettaire hande lingen. De commissie voor politieke gelegenheden is opgedragen zeer spoedig te komen met concrete voorstellen uitbreiding van de bevoegdheden. Actieve voorlichting van de burgers der zes lan den, opdat zij bewust hun stem zullen uitbrengen voor het Europese parlement wordt voorts een eerste noodzaak ge noemd. Loemoemba werd koning genoemd De leider van de Kongolese nationale beweging Loemoemba heeft koning Bou- dewijn een telegram gezonden, waarin h(J onmiddellijke terugtrekking van de naar Kongo gestuurde troepen vraagt. Loemoemba wil onmiddellijke overdracht de macht door de Belgen, die h(j n beticht de verkiezingen In hun voordeel te willen doen doorslaan door gebruik te maken van de Nationale Voor uitgangspartij. Gisteren maakte Loemoemba een ware triomftocht door het noordwesten van de Kon-go. Aanhangers juichten hem toe met: „Koning". In alle dorpen werden hem ge schenken aangeboden. In een dorp eiste Loemoemba dat zijn aanhangers zitting toe- Iets meer wind De Bilt verwacht tot don derdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 19 mei: zon op 4.41, onder 20.33; maan op 2.22, onder 13.53; 25 mei Nieuwe Maan. Advertentie is cn blijft de BERINI 519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 HET WEER UN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur c E ii Ii ïc Si pli bew ®h bew gh bew windstil wind6tii pli bew gh bew onbew h bew ww windstil regen ono 3 gh bew verand' gh bew' gh bew regen regen lt) 5 winde til ono 7 zw bew ono 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1