Jltetttue gtitisctfe (üoiimnl Chroesjtsjef dreigt morgen huis te gaan weer naar Eisenhower: Rusland saboteert topconferentie Tegen Goudswaard doodstraf geëist Vanmiddag laatste reddingspoging Vier doden in het verkeer Soevereiniteit experiment voor rest van Afrika In gevangenissen nog 49 politieke delinquenten SER-advies over herziening bepaalde pensioenbedragen DINSDAG 17 MEI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 81441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal. per maand f 0.58 per week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter Familieberichten 0,1 8 Der millimeter (Bi) contract bela Postrekening 58830 OlracOa: U1BMEB tloofd redact* ax; Dr. Z. DIEMER CHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfi is abcblmn myn bert ia tcgljcaspoct" Eenenveertigste jaargang no. 11870 FEEST in Middelburg Tijdens het spionageproces in Kairo: de Nederlander Meeuwis Goudswaard (l), tegen wie gisteren de doodstraf werd geëist. Spionage toegegeven WANNEER ER NIET heel gauw in de toestand rond de topconferentie iets verandert, zal Chroesjtsjef morgen weer uit Parijs vertrekken. Dat betekent dan nu al de mislukking van de conferentie, nog voor die goed op gang gekomen isDe Russische premier deelde zijn ultimatum op gemoedelijke toon mee tijdens zijn ochtendwandeling in de Rue de Grenelle, waar de Russische ambassade staat. Op de rand van het trottoir gaf hij een soort persconferentie, toen verslaggevers en fotografen hem omringden en met vragen bestormden. Hij zeide bereid te zijn president Eisenhower te ontmoeten „als deze met me wil praten". TN Kairo is gisteren het proces be- gonnen tegen de uit Amsterdam af komstige Nederlander Meewis Gouds waard (68) en twee Italianen, die er van worden beschuldigd in Egypte te hebben gespioneerd voor Israël. Aan het begin reeds eiste de officier van justitie de doodstraf en 1000 Egypti sche ponden boete. Goudswaard heeft in antwoord op een vraag van de president van het Egypti sche oppergerechtshof voor staatsveilig heid toegegeven dat hij rapporten voor de Israëlisohe geheime dienst had opge steld. Volgens de akte van beschuldiging zou den de beklaagden zich vanaf 1957 hebben schuldig gemaakt aan vijandige daden tegen de Verenigde Arabische republiek door in ruil voor een maandelijks sala ris voor Israël te spioneren. Tijdens een ondervraging van vier uur, met slechts tien minuten pauze, onthulde Gasontploffing Twee kinderen weggeslingerd - niet gewond In de kelder van de boerderij van de heer G. Jansen te Nieuw-Scheemda is gisteren een fles gas ontploft. Door de explosie werden enkele muren ontzet en gescheurd. Twee binnenmuren en een stuk buitenmuur werden weggeslagen. Een kind dat boven de kelder in de keuken speelde, werd weggeslingerd en kwam onder een tafel terecht. Een andei kind dat in de bijkeuken stond, kwam onder een stoel terecht. De kinderen liepen echter geen letsel op. De boerderij, die het vorig jaar door brand verwoest werd, was sedert augustus van het vorig jaar weer bewoonbaar Kinderen verdronken De 10-jarige Frans Kriger uit Amster dam is gisteren bij het hengelen naar een dood visje in de Amstel geraakt en ver dronken. In de Beemster is het 2-jarig jongetje C. P. Vos in een sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. Het kindje was op het erf achtergelaten door zijn moeder, die even weg ging. Het wist onder het gaas vr.n de omheining door te kruipen en is toen te water geraakt. Alle twaalf inzittenden van een Zwit sers verkeersvliegtuig zijn in de nacht van zondag op maandag omgekomen, toen het toestel in de Soedan tegen een heu veltop vloog. V erkiezingsbeeld in Engeland De Britse conservatieve partij heeft een overzicht van de onlangs gehouden ge meenteraadsverkiezingen gegeven. Hier uit blijkt, dat de conservatieven 680 nieu we zetels kregen en er 126 verloren; de socialisten 92 nieuwe kregen en er 732 verloren; de liberalen 111 nieuwe kregen en 29 moesten opgeven; de onafhankelij- ken kwamen op 98 nieuwe zetels, maar verloren er 94. De communisten verloren één zetel en kregen elders één nieuwe. Goudswaard onder schikking had over militaire geheimen i dat hij eind 1957 i neer dat hij de be- een radiozender om ver te seinen. Voor- Egypte was vertrok ken, zou hij een overeenkomst met de Israëlische vice-consul in Amsterdam, Da vid Kimcha, hebben gesloten om in de VAR te spioneren. Goudswaard gaf ook toe dat hij vanuit Amsterdam brieven van Israëlische agenten, in onzichtbare inkt opgesteld, had ontvangen en dat hij antwoordbrieven, eveneens in onzicht bare inkt, had verzonden. Het proces wordt voortgezet. Vrijspraak in zaak- „Magere Josje" Het Amsterdamse gerechtshof heeft vanmorgen vervroegd uitspraak doende, de echtgenoot van „Magere Josje", de 42-jarige fabrieksarbeider G. A. J, A. S. bijgenaamd „Joop", vrijgesproken. S. was op 8 december 1959 na een eis van twaalf jaar met aftrek wegens dood slag, door de rechtbank terzake van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende van zijn 34-jarige echtgenote, tot tien jaar met aftrek veroordeeld. In hoger beroep luid de procureur-generaal acht jaar met aftrek geëist. Het hof achtte het S. ten laste gelegde niet bewezen cn sprak hem deswege vrij. De voorlopige hechtenis (sedert medio april 1959) werd opgeheven. Het hof gaf bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. „Edelachtbare heren, ik dank u" sta melde de man, die daarna snikkend werd weggeleid. Zijn raadsman, mr. H. G. Th. Keune, had zowel voor de rechtbank als voor het hof vrijspraak gepleit. De Engelse premier Harold Macmillan heeft zich gisteren en vandaag alle moeite gegeven om uit de wrakstukken van de Parijse topconferentie nog iets te redden. Chroestjtsjef schijnt opgewekt, doch Macmillan blijft gereserveerd Chroestsjef deed heel opgewekt en babbelde honderduit, vertellend dat hij via Oost-Berlijn naar Mos kou zou terugkeren. „Ik heb daar vele goede vrienden. Ik Uhlbricht wel weer eens zien", merkte hij op. Hij beloofde de jour nalisten een persconferentie vóór zijn vertrek te zullen geven: .Mis schien vandaag, misschien morgen" Later werd bekend, dat er vandaag geen Russische persconferentie zal zijn. De opmerking vain Chroesjtsjef, dat hij via Oost-Berlijn terugvliegt, kan erop wijzen, dat Rusland het vroegere dreige ment omtrent een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland weer gaat ge bruiken als middel om de westelijke wereld te dwingen. „Bandieten" Drie uur en vijf minuten z(jn de Grote Vier gisteren in het Elyséc bijeen geweest met als enig resultaat, dat de topconfe rentle gestrand is op de agressieve en onvèrzoeenljjke houding van Chroesjtsjef die Eisenhower als het ware op de knieën wilde dwingen. H() eiste van de Amcri kaanse pdresident de belofte dat er geen spionagevluchten meer zullen worden ge maakt, dat verontschnldigingcn worden aangeboden en ,.4e schuldigen van het Pentagon'' worden gestraft. Eisenhower kon niet verder gaan dai> de verzekering, dat de vluchten gestaakt zijn en niet hervat kunnen worden. Chroesjtsjef ontzag zich niet, de Ameri kanen „bandieten" te noemen en Eisen hower ronduit te zeggen, dat hij op lo juni ni-et welkom zou zijn in Moskou. Ten slotte stelde Chroesjtsjef voor, de top conferentie maar uit te stellen tot over zes of acht maanden. De sfeer van de bijeenkomst was uiterst geladen. Chroesjtsjef zat al aan de confe fenüietafel, met zijn ministens van buiten landse zaken en defensie naast zich, toen Eisenhower binnenkwam. Zonder elkaar te begroeten gingen allen zitten. Om twee uur zes stonden ze öp en lie pen de vergaderzaal uit. Eisenhower had de woordenvloed van Chroesjtsjef aangehoord zonder een spier te vertrekken, maar later zei hij woedend: „Deze man is alleen naar Parijs gekomen om de top conferentie te saboteren." Macmillan, die steeds positief tegenover de topconferentie heeft gestaan, heeft nog pogingen gedaan de standpunten nader tot elkaar te brengen. Hij bracht een be zoek aan De Gaulle, maar venliet reeds twintig minuten later, met een strak someber gezicht, het Elysée. Vandaar ging hij onmiddellijk naar de Amerikaan- r een onderhoud met president Eisenhower. En ten slotte hij om half tien des avonds nog na: Russische ambassade om met Chroesjtsjef te spreken. Pas om vijf minuten ove: verliet hij na een gesprek van i anderhalf uur het gebouw weer. Het duidelijk, dat hij niet meer had bereikt, dan dat Chroesjtsjef vandaag tenminste nog eens met hem wilde overleggen. Vanmorgen waren het echter alleen de westelijke drie regeringsleiders die el kaar in het Elysée ontmoetten. Een leg waar nauwelijks Iets bereikt kan zijn, want de man die het verlossende woord zou kunnen spreken, Chrosjtsjef, toerde door de omgeving van Parijs. Met strakke gezichten verlieten Mac- milan en Eisenhower om elf uur Elysée. Macmillan was het duidelijk te zien, dat de verzoeningspogingen welke hij tot het uitserste heeft ondernomen, hem hebben uitgeput. Hij zag bijzonder bleek en vermoeid. Een Franse woordvoerder zeide, dat vanmiddag nogmaals gepoogd zou worden de topconferentie op gang te brengen. Naar verluidt zou Chroesjtsjef tegen over Macmillan hebben gezegd, dat hi) zijn standpunt terwille van de binnen landse toestanden van zijn land niet kan laten vairen. Eisenhower zou hierop he» commentaar hebben gegeven, daJt hij zo'n argument nog nooit voor een topcon ferentie had horen gebruiken. (Zie vervolg op pagina 7) De 68-jarige schoenmaker D. van Tiel Is gisteren In Rotterdam, toen hij hard lopend de Statenweg bij het Bentlnck- pleln wilde oversteken, aangereden door auto. Ernstig gewond werd hü naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat hü was overleden. Op de Kallenkoterallee bij Steenwijk is gisteren de 38-jarige smid J. Vredeveld uit Wapserveen met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden en omge komen. De oorzaak van het ongeval was het aflopen van een wiel. Het slachtoffer gehuwd en had vijf kinderen. Een zwaarbeladen trailer is gisteren op de Van Heemstraweg te Afferden (gem. Drutenj van de weg geraakt Een jan-gster, mevrouw Van de G., uit Afferden werd door de wagen meege sleurd. Zij was op slag dood. Het slacht offer. dat 56 jaar was, laat vijf kinderen De 24-jarige motorrijder H. uit Aster, gisteren te Maasbracht dodelijk veron gelukt toen hij een auto rechts wilde passeren. Hij raakte de auto met het stuur vloog daarna tegen een boom. Treinbotsing De laatste personentrein uit Bergen op Zoom naar Vlissingen, is gisteravond half twaalf nabij het station Roosendaal op een stilstaand treinstel ge reden. De machinist, de heer L. C. Kreb- beks uit Roosendaal werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De trein stellen werden beschadigd. Waarschuwing; aan Kongo De tweede ronde-tafelconferentie ver de Belgische Kongo is gis teren in Brussel besloten met de aanvaarding van 18 resoluties, han delend over financiële, economische en sociale kwesties. De resoluties, waarachter de Belgische regering zich heeft gesteld, moeten van Kon golese -zijde worden goedgekeurd door de eerste regering, die na de soevereiniteitsoverdracht op 30 juni a.s. zal worden gevormd. De Belgische minister van Kon-gozaken, Scheyven, richtte zich op de slotzitting met een ernstige waarschuwing tot de Kongolezen. Wij gaan weldra een experi ment beleven, dat nog nooit elders li ondernomen, zei hij. De onmiddellijke overgang van Kongo van een kolonie naar een onafhankelijke staat zal een be langrijke bladzijde in de geschiedenis kunnen zijn, indden wij slagen. Daarvoor is echter nodig dat in Kongo rust en orde heersen. Minister Scheyven wees erop dat de bloedige onlusten van de laatste dagen zowel in België als in Kongo ongerust heid hebben doen ontstaan. Kongo zal in de wereld vertrouwen moeten verkrijgen, wil het zich economisch kunnen ont- VOOR 28 EERST DOODSTRAF (Van onze parlementsredactie.) Op 30 april jl. ondergingen in ons land nog 42 Nederlandse en zeven Duitse politieke delinquenten en oorlogsmisdadigers gevangenisstraf- Van deze gevangenen zijn 22 Neder landers en zes Duitsers aanvankeiyk tot de doodstraf veroordeeld. Voorts werden zeventien van de Nederlanders cn één Duitser tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en drie Nederlanders tot tüdclyke gevangenisstraf. Dit heeft de minister van justitie, mr. A. C. \V. Beer- m, in antwoord op schriftelijke vragen ,n het Tweede-Kamerlid mr. Berkhou- er (lib.) meegedeeld. Het aamtal opgelegde doodstraffen. voor zo ver op de gratie behandeld, be droeg in de jaren 1945 tot en met 1951 in ons land in totaal 141, zo deelt de minister mee. Van deze doodstraffen werden er 127 aan Nederlanders en veertien aan Duitsers opgelegd. Geëxecuteerd na afwijzing van gratie werden in de naoorlogse jaren tot en met 1952 in Nederland in totaal 35 Nederlan ders en vijf Duitsers. De overige 101 ter dood veroordeelden ontvingen gratie. Voor 82 Nederlanders en acht Duitsers werd de doodstraf omgezet Ln levenslange gevangenisstraf, voor elf Nederlanders in tijdelijke gevangenisstraf. De bijzon dere gerechtshoven hebben in de oorlogee jaren in totaal 154 politieke delinquenten onherroepelijk tot de dood straf veroordeeld, voorts 149 Idem tot levenslange gevangenisstraf en 585 idem' tot tijdelijke gevangenisstraffen van vijf tien jaar of langer. plooien. Hij signaleerde de daling van de Kongolese waanden op de wereld markten als gevolg van de recente ont wikkeling. De Kongolezen hebben ook verantwoor delijkheid voor de andere staten in Afrika, die wellicht spoedig onafhanke lijkheid kunnen verkrijgen, als het ex periment in Kongo slaagt. Wordt het een mislukking, dan zullen deze landen nog talrijke Jaren gekoloniseerd blijven, aldus minister Scheyven. Troepen Bejaarden en weduwen krijgen meer De Sociaal Economische Raad niet heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, desge vraagd. geadviseerd de compensatie voor de huurverhoging voor de ge huwde bejaarden, die een uitkering ontvangen krachtens de A.O.W., vast te stellen op 120 per jaar. De raad beveelt verder aan de compensatie voor de huurverhoging van de be jaarden. die recht hebben op de on- gehuwden-uitkering. te bepalen op 108. Voorts beveelt de S.E.R. de staatssecretaris aan de compensatie voor de huurverhoging van de wedu wen met kinderen vast te stellen op 120 gulden per jaar en voor de we duwen zonder kinderen op 108 per De raad gaat akkoord met het denk beeld van de staatssecretaris, neergelegd in een ontwerp-algemene maatregel van bestuur tot verhoging van deze pensioen bedragen, om de compensatie voor de melkprüsverhoglng voor gehuwde be- jaarwden te bepalen op 8 per jaar en voor ongehuwde op 4 per jaar. Ten slotte stemt de S.E.R. ermede in, dat de staatssecretaris van plan is de pensioenbedragen voor de volle wezen 1 bijzondere verhoging i aanmerking te laten komen, doch deze deze bedragen vast te stellen op grond van het indexcijfer, zodat zij, uitgaande van een geschat indexcijfer per 30 april I960 van 205, zullen worden; voor volle wezen jonger dan tien jaar. afgerond 480 pe rjaar, voor volle wezen van tien tot zestien jaar, afgerond 720 per jaar en tenslotte voor volle wezen van zestien tot zevenentwintig jaar afgerond 948 De S.E.R. heeft zijn advies vastgesteld i nde besloten vergadering van vrijdag jl. Het is thans voor publikatie vrijgegeven. De staatssecretaris van sociale zaken cn volksgezondheid had by brief van 4 maart aan de raad advies gevraagd over dez ematerie cn verzocht hem dit, indien mogelijk vóór 15 april te doen toekomen. In zijn brief deelde de staatssecretaris mede, dat hij de Sociale Verzekerings bank reeds had verzocht, te beginnen met april i960, de maandelijkse pensioen uitkeringen bij wijze van voorschot te voorhogen De bedragen waren zodanig gekozen, dat op geen enkele wijze op het door de S.E.R. uit te brengen advies zou worden vooruitgelopen. Ten slotte deelt de raad in zijn advies mede. dat de uitkeringen krachtens de A.O.W. met circa 103 miljoen zouden Haagse en Haarlemse scho lieren boden gisteren staatsse cretaris Stubenrauch leen petitie aan ten gunste van het esperanto-onderwijs als ver plicht leervak. Ruim 800.000 handtekeningen waren er gezet. (Zie pagina 2.) Aanbevelingen voor Hoge Raad De Hoge Raad der Nederlanden heeft de Tweede Kamer twee lijsten van aan beveling. elk va-n zes kandidaten, toege zonden voor het ma-ken va-n nominatie» ter voorziening in de vacatures van twee raadsheerplaatsen. Voor de eerste tiire wordt als nummer l aanbevolen prof. mr. I. Kisch, hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam 'oor de tweede vacature staat als ner 1 op de lijst mr. L. P. M. Loeff, advocaat-generaal bij de Hoge Raad. De vacatures zijn ontstaan door de uitbrei ding va-n het college met één lid en door de benoeming van de raadsheer prof. mr. G. H. A. Feber tot vice-president. stijgen, als de pensioenbedragen wer den verhoogd op basis van het ontwerp algemene maatregel van bestuur en met ongeveer 129 miljoen als het ad vies van de S.E.R. wordt gevolgd. De stijging krachtens de A.W.W. bedraagt op jaarbasis respectievelijk 15 miljoen en 18 miljoen. De premieontvangsten zullen, naar de S.E.R. meent, waarschijnlijk niet in ge- lyke mate toenemen als de uitkeringen. Het achterblijven van de premieontvang sten zal, volgens de S.E.R., echter niet zo groot zü'n, dat het ouderdomsfonds in be tekende mate zal worden aangetast. De Belgische regering neemt lntnsscn het zekere voor het onzekere. Ter be scherming van Belgische onderdanen en voor handhaving van orde en rust ln Kongo worden Belgische troepen naar Kongo gezonden. Gisteren vertrokken de eerste 45 man per vliegtuig. Over enkele dagen vertrekken militairen van het eerste regiment Ardense Jagers. De heer W. Ganshof van der Meersch is benoemd als minister voor Afrikaanse zaken. Resoluties De resoluties, die de tweede r.t.c. heeft aangenomen, behelzen onder meer de vol gende punten; 1. de oprichting van een ministers- comité, naar het voorbeeld van de Bene lux, dat alle vraagstukken van gemeen schappelijk belang zal behandelen; 2. de Belgische regering zal haar steun verlenen voor de associate va-n Kongo met de Euromarkt waarop 70 pet van de Kongolese uifvoer is gericht cn voor het lidmaatschap van de Wereld bank, het internationale monetaire fonds, het internationaal arbeidsbureau enz.; 3. België heeft voor de begroting i960 een bijdrage van 2.7 miljard frank in het vooruitzicht gesteld. Het tekort op de begroting zal dan nog ruim l miljard frank bedragen; 4. een overeenkomst tussen de Bel gische cn Kongolese emissiebanken en af schaffing van de wisselcontrole; 5. oprichting va-n een Kongolees plan bureau, dat de publieke en particuliere Investeringen za-1 coördineren; 6. ter ontwikkeling van de open-bare investeringen wordt do oprichting van een BelgischKongolese maatschappij voor gesteld. En-kele resoluties hebben voorts be trekking op de garanties voor bestaande en toekomstige buitenlandse investerin gen in Kon-go, zoals vrijheid van vestiging en een stabiel belastingsysteem. Slechts ln het algemeen belang mogen nation-ali- satie-maalregelen worden genomen. ONBEKEND VLIEGTUIG BOVEN BANTAM Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat volgens overste Sutisma, bevel hebber van Bantam, een onbekend en ge heimzinnig vliegtuig in bijna elke ka-lme nacht een vlucht maakt. Het komt altijd uit zuidwestelijke richting en cirkelt boven Oedjoeng Koeion, het westelijke punt van Java. Prins Bernhard heeft gisteren een in formeel bezoek gebracht aan het Neder lands opleidings-instituut voor het bui tenland (N.O.I.B.) Nyenrode te Breuke- len. De Prins heeft voor de studenten een causerie gehouden over zijn ervaringen tijdens zijn reizen door Latijns-Ameri kaanse en Afrikaanse landen. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking c'n op de meeste plaatsen droog. In de nacht plaatstelyk mist. Wei nig wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt om 11.15 1 ZON EN MAAN Zon op 4.42 uur, onder 20.31 uur; Maan op 1.05 uur. onder 12/42; 25 mei Nieuwe Advertentie DE BESTE BROMFIETS is cn blijft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1