Jlieuioe £riltsfl|e (üimmnt TOPCONFERENTIE BEGON HEDEN MET EEN UUR UITSTEL Westen vormt in Parijs een gesloten front „Men kon de spanning in alle gangen en zalen voelen Chroesjtsjef weigerde met Eisenhower apart om tafel te gaan zitten Macmillan schonk thee voor Russische premier Niet waar dat vluchten worden voortgezet Gebed Bijna geen nieuwe gevallen van polio meer in ons land SCHILDER ZELF MET DE BESTE BROMFIETS »lf- MAANDAG 16 MEI 1960 BUREAUS» Steenstxaat 37 Directie Redactie Abonnementen- eD Advertentie afdeüng Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 oei «wartaal: 1 2,55 oei maanH 1 0.50 oei week ADVERTENTIES f 0,20 per millimeter Familieberichten /0.1* oer millimeter (By Eenenveertigste jaargang no. 11869 GENEESMIDDELEN: deels overbodig Hoofdredacteur: Or. B. DIE MER CHRISTELIJK -NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^btüntnasticfi is Qhebltoes tngn hert ia tcgljenspotf PRECIES om elf uur één is vanmorgen de topconferentie te Parijs be gonnen. Dat was één uur later dan het oorspronkelijke plan. De re geringsleiders waren niet alleen van hun secretarissen en tolken, maar ook van hun ministers van buitenlandse zaken vergezeld. Op Russisch ver zoek was de aanvang van de topconferentie een uur uitgesteld. Waarom wist niemand. Er werd gezegd „wegens technische redenen", maar later werd van Russische zijde toegegeven, dat Chroesjtsjef niet met Eisen hower in een bijeenkomst van aleen de vier regeringsleiders wilde praten. Hoewel de vergadering strikt ge heim is, meende men toch te weten, dat de „vijf-minuten-speech", die voor de aanvankelijk vastgestelde ijeenkomst der vier regeringsleiders op het programma stond, toch door ieder van hen gehouden zou worden. Vanmorgen zouden Eisenhower en Macmillan samen in de Amerikaan se ambassade ontbeten hebben. Chroesjtsjef onthield zich van elk con tact met zijn conferentiegenoten, maar ging wandelen in de Rue de Crenelle in de buurt van de Russische ambassade. H'j deelde royaal glimlachjes en handen uiii en stapte toen een kruidenierswinkel bin nen, waarh ij via een tolk een levendig gesprek begon met de eigenaar- Hij wilde alles en nog wart weten, o.a. hoeveel de kruidenier verdiende. Toen keerde hij zich naar een Mant, een arbeider aan een cemenrtmolen en vroeg hem naar zijn loon en levensomstandigheden. Een ver koopstertje voegde hij nog toe: „Kies een goede nyaml" De eerste De Rusen mochten dan de topconferen tie een uur hebben uitgesteld, toen het erop aan kwam, was Chroesjtsjef de eer ste diie bij de vergaderzaal arriveerde, zev enminuten voor elf ur. Hij was ver gezeld doof de minister van buitenlandse zaken Gromyko en de minister van defen sie Maldnlcofsky. Hij kreeg een hartelijk applaus van de circa duizend belangstel lenden voor het Elysee, die echter een paar minuten later even hartelijk Mac millan en Eisenhower begroetten. Toen sloten de deuren van hert Elysee zich en kon de buitenwereld nog Slechts gissen wart daar gaande was. Iemand be weerde: „Je kunt de spanning in alle gangen en zalen voelen." In ieder geval kan men wel aannemen, dat Chroesjtsjef met het uur uitstel reeds een kleine overwinning heeft behaald. Nu immers heeft zyn vyfminutenspeech een veel groter gehoor dan aanvankelijk de bedoeling was. Of zyn toon fel en be schuldigend of veelbelovend is geweest, of U-2 en een nieuw ruimteschip er een rol in hebben gespeeld, is nog het geheim van het Elysee Veiligheid bezoeker. Zijn veiligheid baart hun al genoeg zorgen, terwijl ze ook nog voor de andere regeringsleiders verantwoor delijk zijn. Eisenhower is nog het gemak kelijkst, daar die omringd is van een potige lijfwacht, die iedere stap president volgt. de In totaal zijn 2400 man, onder wie 600 in burger, belast met de veiligheid van de bezoekers. Er staat steeds een motor- escorte van acht man klaar om de bezoe kers te begeleiden. Op de daken van en rond het Elyssee en de Russische, En gelse en Amerikaanse arfibassades heb ben brandweerlieden een permanente Chroesjtsjef bracht „ruimte-succes mee Nixon verdedigt spionage Verklaringen van piloot Powers VOOR RUSLANDS PREMIER, Nikita Chroesjtsjef, was de topconferen tie gistermorgen volgens oud recept begonnen met een nieuw evene ment op ruimtevaart-gebied. De grote drie van het westen, Eisenhower, De Gaulle en Macmillan, hadden zich bepaald tot het bespreken van een ge meenschappelijke positie. Die besprekingen waren niet zonder succes: vanmorgen om tien uur precies trof Chroesjtsjef een eensgezinde verte genwoordiging van het westen aan de conferentietafel in Parijs. week ijverig aan het Amerikaanse prestige knabbelde, arriveerde za terdag reeds in de Franse hoofdstad. Met de wetenschap, dat zijn propa- ganda-chef even later voor een nieu we stunt zou zorgen en opdracht zou geven tot het lanceren van een 4% ton zwaar ruimteschip, kon de Rus sische premier bij zijn aankomst grootmoedig zwijgen over de Ame rikaanse spionage. CHROESJTSJEF: Mogelijk succes Chroesjtsjef, de aanklager in het luchtvaartincident, die de afgelopen vlucht van de neerge haalde U-2 zeer openhartig verde digd. Zulke vluchten verklaarde hij hebben de afgelopen vier jaar belangrijke inlichtingen opgeleverd. Daaronder zijn honderdduizenden foto's die op geen andere wijze had den kunnen worden verkregen Het tijdstip is altijd fout als je ge pakt wordt, zou Nixon gezegd hebben Voorts meende hij dat het incident het resultaat van de topconferentie niet zou beïnvloeden. Of anders juist een goede, want het zal de kwestie van de „open lucht" op de topconferentie naar voren dringen. Nixon verklapte gisteravond voor de televisie, dat hij van de U-2 had geweten en het plan had gesteund. De directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, George V. Allen, ontkende dat minister Hertcr zou hebben verklaard, dat de spionagevluchten bo ven Rusland zouden worden voortgezet. Hy noemde dat een misverstand. Hy wees er verder op dat toen piloot Po wers neerkwam, hb precies vertelde wat zU" opdracht was. Hb had opdracht dit te doen. Hy' gaf een eerlyk verslag van zyn opdracht. Verhoor Radio-Moskou heeft intussen een slag uitgezonden van het verhoor Powers. Hb had verklaard, dat de vlieg tuigen die hij boven en langs de gren zen van de Sowjetunie had geslogen peilingen deden om radio- en radar stations en raketbases te lokaliseren Hij had gezegd dat hij sedert 1956, toen hb de Amerikaanse luchtmacht verliet '•p „een Amerikaans bureau" had ge werkt. Op de vraag wat de naam van dat bureau was, antwoordde hij: Deze is een combinatie van burgerluchtvaart en lichtmachtdienst, die schuil ging or der de codenaam „Eenheid 1010". Op de vraag we kolonel Shelton is. zou Powers hebben geantwoord: ,Hy is de commandant van deze eenheid" Gevraagd wat voor soort eenheid het is, zei hb: ..Zy houdt zich bezig met het verzamelen van militaire inlichtn- gen", aldus radio-Moskou. „Ons luchtdetachement is permanent gevestigd op de Amerikaans-Turkse luchtbasis Incirlik by Adana in Turkije Sedert augustus 1956 heb ik bb dit de tachement gediend en elk paar heb ik verscheidene keren gevlogen langs de grenzen van de Sowjetunie met Turkye. Perzlë en Afghanistan. Bovendien heb ik in de tijd van 1956'57 drie of voer vluchten boven de Zwarte Zee uitge voerd zonder de staatsgrenzen van de Sowjetunie te passeren. Gedurende deze vluchten deden de speciale Installaties van mijn vliegtuig peilingen van de signalen van Russi sche rado- en radarstations. In elk geval werd mij die opdracht gegeven, maar Ik kan niet precies zeggen of de appa ratuur van menn vliegtuig dit deed, omdat ik niet op de hoogte ben van deze apparatuur en mij nooit het resul taat van mijn ^jrk werd meegedeeld" Op de vraag welke beloning hij dacht te ontvangen voor zijn vlucht, antwoord de hy: „Geen enkele. Ik krijg een sala ris van ongeveer 2400 dollar per maand voor het uitvoeren van die taken, die mb zyn pgedragen. De laatste opdracht was te vliegen van Pakistan naar Noor- In een artikel in de Izvestia schrijven twee vooraanstaande Russische juristen, dat Powers „streng gestraft moet wor den als een zwaar misdadiger, spion en oorlogsprovocateur". Zy achten de schuld van de 30-jarige Amerikaanse piloot onbetwistbaar. „Het vonnis van de rechtbank zal dienen als een ernstige waarschuwing voor alle grote en kleine oorogspovocateurs", aldus het artikel, waruit valt af te leiden, dat de twee juristen voor de doodstraf zijn, al zeg gen zij zulks niet met zoveel woorden. Van Franse ztfde werd gezegd, dat Chroesjtsjef erop gesteld is althans een semi-officiële verontschuldiging van pre sident Eisenhower te krbgen over het in cident van de U-2. In zyn gesprekken met De Gaulle cr MacMillan heeft hy hardnekkig aan dl onderwerp vastgehouden en MacMillan heeft dat vanmorgen nog eens grondig met Elsenhower besproken. Het uitstel van een uur duldt erop, dat president Eisenhower toch niet bereid is de eerste stap te doen. Hij begroette Parys en de Fransen minzaam, sprak over een mogelijk suc ces, maar zei ook: „De volken van de gehele wereld wensen vrede en vermin dering van de internationale spanning Maar niemand kan ontkennen, dat in be paalde landen, vooral in de laatste tyd, invloedrijke kringen trachten terug te keren naar de koude oorlog. EISENHOWER: Tegemoetkomen Vierentwintig uur later arriveerde Elsenhouwer in de Franse hoofdstad. Hij sprak voorzichtig en wel overwogen, en hij pleitte voor beëindiging van het „nut teloos gekibbel". Hij verklaarde plech tig: „De geschillen die de vrije wereld van het Sowjetblok scheiden, zijn ern stig en zullen niet gemakkelijk opgelost kunnen worden. Ik ben er zeker van, dat het westen de heer Chroesjtsjef in elke eerlijke poging in die richting hal verwege tegemoet zal komen. Amerika zal iedere meter afleggen, die door vei ligheid en eer toelaatbaar is". MACMILLAN: Verantwoordelijk Engelands premier Macmillan kwam als de bemiddelaar tussen Rusland en Amerika. Hij arriveerde twee uur na de Amerikaanse president in Parijs en schonk vijf uur later reeds thee voor Chroesjtsjef, die hij in het paleis van president De Gaulle ontmoette. Kort na zyn aankomst zei bemiddelaar Macmillan: „Op het ogenblik kan het mensdom zich geen vergissingen, geen achterdocht of woede veroorloven. Een verkeerde beoordeling, gebaseerd op on wetendheid of woede zou met schrikba rende snelheid kunnen leiden tót ver nietiging van de beschaving. Als wij een ordelyke gang van zaken met bespre kingen en onderhandelingen in bewe ging zotten en als wij voortgaan in de volle wetenschap van de omvang van de verantwoordelykheid die op ons rust, geloof ik dat wij over enige tijd tot de ontdekking zullen komen, dat de moei lijkheden minder onoverkomelijk zijn dan zij ons nu toeschijnen." DE GAULLE: Spoetnik en U-2 Frankrijks president Charles de Gaulle mengde zich, zoals het een goed gast heer betaamt, niet in de discussie voor de topconferentie. Wel nam hy deel aan het vooroverleg, dat tot een eensgezind standpunt van het westen heeft geleid In de morgenuren confereerde hij giste ren met Adenauer, Eisenhower en Mac millan. Na het onderhoud van Macmil lan met Chroesjtsjef ontving hij de Ame rikaan en de eerste burger van Enge land opnieuw. Het humeur van Chroesjtsjef was eredoctoraat in de rechten ontvan gen van de universiteit aan St. Louis Prins Bernhard heeft gistermiddag in Brussel een kort bezoek gebracht aan de Sjah van Perzië. die op het ogenblik een officieel bezoek aan België brengt- In de zalen van Kasteel Oud Was- naar herleefde zaterdagavond voor enkele uren de romantische sfeer van vroeger eeuwen. Dit gebeurde tijdens luisterrijk hoffeest van het vors tendom Franc Pineau, een selecte wijnbroederschap. Als nieuwe seig- "surs" van deze illustere organisatie erden geïnstalleerd: de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek en de staats secretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. We zien minister Luns hier terwijl hij in de middeleeuwse kledij, die bij zijn nieuwe waardigheid hoort, de wijn keurt die door de broederschap wordt beschermd. tussen de leiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland is gisteren in de meeste kerken van vijftig landen een boodschap van de Wereldraad van Kerken voorgele zen. De gelovigen werden opgewekt, de wereldlijke leiders te steunen met hun gebed. In Amsterdam namen enige duizenden Nederlanders deel aan de „nationale manifestatie voor het slagen van de topconferentie". Na een optocht door de stad, werd in het RAI-gebouw ge sproken door ds. J. Buskes, pater Domi nicaan M. Hensen en prof. dr. A. J. Rasker, hoogleraar in de theologie te In Cassino (Italië) luisterden oudstrijders uit veertien landen naar een boodschap van paus Joannes. De paus verklaarde. God te bidden, dart Hij in de harten va alle mensen de dorst naar een wa: vrede zou verwekken vrede in de zi< len, vrede in de gezinnen, vrede in c maatschappij, vrede tussen de naties. Uit Londen vertrokken 120 pacifisten, die in Parijs petities zullen overhandigen aan de vier regeringsleiders. Een aantal vooraanstaande Amerikanen deden een beroep op de Russische auto ritei-ten om de discriminatie jegens de Joden te laten varen. Vier Nobelprijswinnaars hebben zaterdag de Grote Vier te Parys een telegram gezonden. Zy verzoeken de staatslieden een plaatsje voor Dag Hammerskjöld. secretaris-generaal van de V.N., aan de conferentietafel ln te ruimen. De vier Nobelpryswlnnaars zyn: Lester Perr- son, Philip Noël Baker, Lord Boyd Orr en Arthur Compton. Mao Tse Toeng verklaarde zaterdag, dat „het Chinese volk het houden van een topconferentie ondersteunt, onrverechil- JSÜ—JSfL u lig of de resultaten of klein zijn", overigens wel het gesprek van de dag miljoen gulden (precies f 235.000) te kort J ongeveer f 2000 per dag nodig. Drie van de vier -gefotogra- feerd bij hun aankomst op het vliegveld Orly in Parijs, waar zij voor de luidspreker hun gebruikelijk weinig-zeggende verklaringen afleggen: Chroesj tsjef (midden) arriveerde za terdag, Eisenhower (links) en Macmillan gisteren. De vierde topleider, De Gaulle, ontbreekt op dit rijtje: als gastheer was hij uiteraard niet op het vlieg veld te fotograferen. Frankrijk. Nadat Adenauer bij zijn terugkeer in Bonn had opge merkt, dat de Russische premier een slechte bui" had meegebracht, wist al spoedig iedereen te vertellen, dat de Rus in gesprekken met De Gaulle en MacMillan „krachtige termen" had gebezigd. In zijn gesprek met De Gaulle zou Chroesjtsjef zich zo heftig hebben uitgelaten over het incident met de U-2, dat De Gaulle wat verrast het antwoord schuldig was gebleven, om delieve vrede tussen Eisen hower en Chroesjtsjef niet te scha den. Wel zou De Gaulle hebben ge zegd: „Op dit ogenblik worden waarnemingen boven mijn land met een Spoetnik gemaakt...." Amerikanen pleiten voor Joden in Rusland Een aantal vooraanstaande Ameri kanen. onder wie mevrouw Eleanor Roo sevelt, de rechter Douglas van het Ameri kaanse hooggerechtshof en de theoloog Niebuhr. hebben aan de vooravond de topconferentie een beroep op de Russische autoriteiten gedaan om de „in de Sowjetunie jegens de Joden bestaande discriminatie te larten varen". Zij dringen er op aan de Joodse min derheid in de Sowjetunie volledige cul turele vrijheid te geven en haar leden in staat te stellen hun godsdienst in vol ledige vrijheid uit te oefenen en met el kander in verbinding te komen. De Ame rikanen vragen verder de Russische Joden toe te staan de Sowjetunie te verlaten om zich naar Israël of elders in de wereld te begeren. Met het blote oog te zien Spoetnik (met pop) draait om aarde DE RUSSEN hebben gistermorgen vroeg een ruimteschip in een baan om de aarde gebracht. Aan boord, in een drukcabine. bevindt zich een pop, met het gewicht van een man. In die cabine is ook een groot aantal instrumenten onderge bracht. met elkaar wegend 1477 kilo. Het ongeveer viereneenhalve ton wegende ruimteschip vliegt in een bijna cirkelvormige baan om aarde over een afstand van 320 kilo meter De Russische geleende dr. Vladimi-r Do- bronraferf heeft gezegd, dat deze nieuw* Spoetnik omlaag zal worden gehaald, zo dra de instrumenten alle gegevens zul len hebben doorgeseind, die nodig zijn te weten hoe een mens in de cabine reageren. Raddosertnen van de i zullen op dart moment hert ruimteschip de cabine scheiden. Beide zullen de atmosfeer verbranden. Chroesjtsjefs perschef Kharlomof heeft in Parys verklaard: .Er zal zich nu spoe- g een mens bulten de aarde in de ldruimte bevinden, maar de lancering .an het ruimteschip Is geschied zonder enig verband met de topconferentie". Hat ruimteschip Is uitgerust met radiozender, die werkt op een frequentie 19.995 megacycles. Bovendien speciale radioapparatuur aan boord hert relayeren van gegevens ov» werking van de instrumenten en de de elementen. De stroomlevenng geschiedt door middel van chemische aorunabatterijen. De tijd, nodig voor maken van een omwenteling, bedraagt 91 minuten. Grootste cEe deze grootste tot satelliet omhoog heb- welnóg bekend er alleen van ge van de Sow jet Unie bij an reusachtig grote en het met succes krachtige raketten, die ln i kunstmaan met een wicht van duizenden kilo's in een baan brengen, de weg hebben gebaand voor het bouwen en beproeven bemande vlrtióh- Maar volgens een Britse geleerde moet de raket, waarmee het ruimteschip is lanceerd, drie- of viermaal zo krachtig Nederlandse ballon boven Engeland De Nederlandse ballon Oxygendum ls vrijdag by een tulpenlestival te Bir mingham opgestegen met de heer J. M Demenint en het echtpaar Boesman aan boord. De relE was 50 km iang en duurde twee uur, waarna de ballon landde te Burton on Treid. Een van de passagiers was de juist gekozen tulpenkoningin, die binnenkort met enkele Birmangham- se autoriteiten de Floriade zal bezoe- Moedgevende cijfers in jaarverslag TTET GAAT GOED met de polio-bestrijding in Nederland. Tussen 1930 l-l en 1959 werden 14.000 gevallen aangemeld en waren er een 1000 sterf gevallen. Daarentegen steken de cijfers over 1959 wel zeer gunstig af: in een heel jaar maar elf gevallen van polio aangegeven en in de eerste drie maanden van 1960 zelfs maar één. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Igekomen. Gezegd wordt, dat dank zij twee Prinses Beatrix Poliofonds Als voornaam-1 radio-acties, namelijk „Goed-zo" van de ste taak ziet het fonds nu de verzorgingv r> v, van dia „"anten uit da ganoamde UdSE V' K""" V"" die nog st.un nodig hebben. A.V.R.O. het werk thans niet behoeft te Het fonds is vorig jaar bijna een kwart worden ingekrompen. Voor dit werk is zUn geweest als de Amerikaanse AUaa- of Titan-raket. In verschuilende delen van de wereld zyn de vrij krachtige radioseinen ge hoord. Vanmongen is de satelliet in ver schillende Amerikaanse steden met hert blote oog waargenomen. Zy verscheen ais een ster van tweede grootte aan de nog doiUcere hemel. Prof. LoveLl van Jodreil Bank heeft verklaard, dat zijn radio-telescoop de grootste ter wereld de nieuwe Spoet nik niet volgt, omdat deze zo dicht bij de aarde vliegt, dart het signaal gemak kelijk kan worden opgevangen zonder ge- bruiksnaJcing van de ingewikkelde appa ratuur van Jodroll Bank. Nieuw vliegtuig incident By de commandanten van de Britse, Franse en Amerikaanse troepen in West- Duitsland is een protest binnengekomen de Sowjetbevelhebber in Oost-Duits- land tegen een schending van het Oost- duitse luchtruim door een onbekend ge bleven vliegtuig. Op 5 mei zou dit vlieg tuig vyftig kilometer ten oosten van Ham burg de grens zyn overgevlogen op een hoogte van ongeveer 1700 meter. Russische jagers gaven het bevel te landen, doch de piloot sloeg hier geen acht op en keerde terug naar West-Duitsland. Nachtkaars De oplossing van het „incident" is er ook al. Een klein Frans sportvliegtuigje bleek de koers te zijn kwijtgeraakt en de grens te hebben gepasseerd. Het geval was reeds besproken in het luchtvaart centrum van de vier mogendheden te Berlijn en de Franse vertegenwoordiger heeft toen zijn verontschuldigingen aan geboden. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS.TjALLEHA FROOUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL f J i OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Weinig wind De Bilt verwacht tot dins- dagavond: 1 Veranderlijke bewolking en aanvankelijk nog hier en daar een bui. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 17 mei: zon op 4.43, onder 20.30; laan op 1.21, onder 11.29; 17 mei L. K. (Advertentie) is en blUft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur h bcw onbew zw bew. gh bcw onbew*

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1