Minister Marchant Het aftreden van Tv in de wereld: Amerika en Europa ver vooraan Radio programma Mijn besluit tot overgang is de vrucht van jarenlange overdenking*. Mr. H. P. MARCHANT in zij" echrüv* aan hel Hoofdbestuur van de Vrijzirtni Democratische Bond, 13 mei 1933. Een neiging in die richting heb ik sedert het volbrengen van myn aca demische studie altijd gevoeld Het halve geloof, waarin ik ben op gevoed, moest ik als onjuist en onlogisch gedacht verwerpen'. Verj aarspartijtje in Paramaribo In het kinder-televisieprogramma van de NCRV op zaterdagmiddag 21 mei a.s. komt dr. Van Wengen. con servator van het Museum voor Volken kunde het een en ander vertellen over Surinaamse muziek en Folklore. Daarvan wordt een verjaarspartijtje in Paramaribo gemaakt, waarbij ge zongen, gespeeld en gedanst zal wor- Maandagavond televisie Denkt u er wel aan, dat er maan dagavond een extra televisieuitzending is? De NTS begint om 8.30 uur met een programma over de die dag in Pa rijs geopende topconferentie. Mr. G. B. J. Hilterman zal uitleg geven en daarna worden filmbeelden van de ge beurtenissen die overdag in Parijs voorvielen, vertoond. Om 9.15 uur is er een Eurovisie uitzending uit München, van een con cert dat de Italiaanse sopraan Renata Tebaldi, grote rivale van Maria Callas, daar geeft. Het orkest van de Beier se Opera begeleidt haar. Zij zingt aria's van Puccini en Verdi. Het concert zal een uur duren. Aan sluitend dan nog een NTS-sportuitzen- ding over de Ronde van Nederland. ™Ghtlwb?ieiSer.a,,rrnfK eigen kring kan hy onbarmhartig den va« de Tweede Kam„. van zich afslaan. Zou Bos dwalende Maar noch Colijn noch Marchant schapen in dien kring met zachten behoorden tot het type dat het „ééns drang op het goede pad trachten te gebrouilleerd, altoos gebrouilleerd" in brengen, Marchant rekent onbarm- hun vaandel hebben geschreven, en hartig met hen af. Daarbij heeft <oe" alkajr in 1929 opnieuw als col- -„~u. aie. lega ontmoetten in de Tweede Kamer, hy een sterk gevoel voor recht. Als m„kl, nU.mand meer wat tan da „verleden" onenigheid: een voorbeeld van werkelijk parlementaire levens stijl! Zijn kabinetsformatie in 1925, na de cal van het eerste kabinet-Colijn, mis lukte. vooral door mgr. Nolens, die er niet over dacht onder leiding van de ze vrijzinnige vos in zee te gaan! Reeds in 1923 was hij lid geworden van de Haagse gemeenteraad; in 1931 werd hij wethouder van Onderwijs, en in de crisisjaren die aanbraken, ge raakte hij diep overtuigd van de nood zaak der bezuiniging. Dit bracht hem dicht bij Colijn, die in 1933 zijn ideaal van 1918 verwezenlijkbaar achtte: de vorming van een breed kabinet, mits hij meent onrecht te moeten be strijden gaat hij door dik en dun, niemand of niets ontziende. Maar daarbij is hij ook zeer eenzijdig. Zelden slaagt hij er in te zien. dat een zaak twep kanten heeft. Ver andert hij om de ene of andere reden van inzicht, dan is hij ook dadelijk vergeten, dat hij vroeger een ander inzicht heeft gehad en is er geen feller bestrijder denk baar van hen, die het oude inzicht blijven delen. Wie hem zal zien optreden in het debat als tegen stander van het verdrag met Bel gië, kan zich i\iet voorstellen, dat onder rechtse leiding! deze opponent nog maar zeer kort tevoren een voorstander van dat verdrag is geweest. Wie hem zal zien strijden voor zijn vereenvou digde spelling, zal ongelovig de schouders ophalen, als hij ver- Mr. Marchant trad met mr. Oud toe tot het crisiskabinet-Colijn. en het be leid van mr. Marchant werd geken merkt door bezuinigingen en de door voering der zg. nieuwe spelling. Te gen het laatste had dr. Colijn wel enig bezwaar, maar hij was op dit gebied neemt, dat deze vereenvoudiger allerminst deskundig, zijn loopbaan ats minister is be gonnen als een overtuigd aan hanger van De Vries en Te Winkel. Bij dit alles is hij, het lijdt niet den minsten twijfel, volkomen eer lijk. Hij is eenmaal een karakter, dat primair zeer actief is en secun daire functies mist. zorgen aan het hoofd dan de strijd der spellingdeskundigen! Colijn liet Marchant zijn gang gaan met zijn vereenvoudiging der spelling, en Mar chant is zijn gang gegaan! REDEVOERINGEN '.ze politieke leider, door velen ftP 11 november 1925 liet de vrijzinnig-democratische fractieleider die de antithese voorstonden, terwijl U mr. H. P. Marchant het eerste kabinet-Colijn vallen, vanwege het Si aanvaarden van het amendement-Kersten, waardoor de gelden ten Marchant vonden. bate van het in stand houden van het Nederlandse gezantschap bij ka^deetn£,,K ?g2r|..|6" rtakte hifpe'r- het Vaticaan werden ingetrokken. soonlijk gebrouilleerd met de minis- Op 18 mei 1935 viel minister Marchant uit het tweede kabinet- ter-president Colijn, omdat hij deze in yfj ao II vet O aooo u de Tweede Kamer ambtelijke woord- Colijnomdat hij op 21 december 1934 door een pater b rancxscaan breuk had verweten. Colijn was zo ver in de Rooms-Katholieke Kerk was opgenomen. ontwaardigd, dat hij mr. Marchant in de Kamerzitting niet meer te woord Dat zijn in feite de twee hoofdmo- staatsman Clémenceau, de „tijger", wilde staan, ongetwijfeld een unicum, menten uit de politieke loopbaan van bijtend van sarcasme, een ware want de ministers zijn nu eenmaal mr. Marchant, maar niet vergeten mag worden, dat hij meer dan vijf endertig jaar lang deel nam aan de vergaderingen der Tweede Kamer, en zich aldaar, vanwege zijn kundigheid, welsprekendheid, sarcasme en politie ke behendigheid, een sterke positie had veroverd: sedert 1916 leidde hij met succes en gezag de vrijzinnig-de mocratische fractie. Rooms zijn is in .ons land toege staan, maar Rooms worden.Hoe het zij, de overgang van mr. Marchant naar de Rooms-Katholieke Kerk ver oorzaakte op staande voet het einde van zijn politieke loopbaan, die meer dan vijfendertig jaar geduurd had: zijn tweede hoofdmoment vormde tevens de slotacte van het leven van een po liticus, wiens optreden ook vandaag nog alle bestudering waard is. Wie de moeite zou nemen een biografie te schrijven over deze allermerkwaar digste figuur, zou daarmee onze con temporaine geschiedenis een belang rijke dienst bewijzen. De dichter Frederik van Eeden was overgegaan naar de Rooms-Katholie ke Kerk. en nog enkele hoogleraren, Buytendijk, De Vogel en Van de Pol, kunnen gemeld worden, en nu zo juist weer de Hervormde theoloog dr. H. van der Linde uit Middelburg. In mei 1935, nu vijfentwintig jaar waardige ^chok^dfe^ sensatl7 te"1 ver- dezf vereenvoudiger allerminst deskundig, en hij had~ande- werken inzake mr. H. P. Marchant, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van het crisiskabinet- Colijn. In de ogen van hen die hem vertrouwden als vrijzinnig-democra tisch leider, was deze stap van mr. Marchant een ongekend schandaal. Voor anderen, die hem, met zijn scher pe tong en bijna speelse frivoliteit, nooit geheel serieus hadden genomen vormde dit gebeuren één der vele on verwachtheden die mr. Marchant ver oorzaakte, en zij becommentariseer- den zijn overgang met de uitroep: „Dat moet er nog bijkomen!!" Voor het kabinet Colijn kwam de overgang van mr Marchant naar de Rooms-Katholieke Kerk op een onge legen moment, en wat erger was, de ze overgang veroorzaakte een minis terscrisis (de derde sinds het optre den van dit kabinet!), die het toch reeds voor een zware taak staande ka binet de arbeid bemoeilijkte, want niets kon het kabinet op dat moment minder gebruiken dan opspraak! Maar als zovaak wanneer wérkelijk regentabele mensen de leiding in har den hebben: het kabinet kwam deze crisis zeer snel te boven, zowel za kelijk als persoonlijk. Maar voor het laatst was de naam Marchant op aller lippen: één week duurde zijn doodsstrijd als politicus., daarna zou men zijn naam nog slechts kennen als de politicus die vanwege zijn overgang naar de Roomse K?rk uit de politiek trad. Dat dit alles is wat velen thans nog van mr. Marchant weten, is natuurlijk onrechtvaardig, maar het blijft een feit: 1935 is het sterfjaar van mr. 11. P. Marchant als politicus, hoewel hij eerst in de vijf tiger jaren werkelijk stierf, vergeten, nauwelijks meer opgemeikt. De historicus kan achteraf slechts enkele reacties opvangen van zijn ein de als politicus, om aan de volgende generatie door te geven, oie er mis schien zijn nut mee kan doen. Maar hij mag dat niet doen dan na er op te hebben gewezen dat niet het einde van die loopbaan, hóé curieus ook, maar die loopbaan zelf van belang is geweest, en daarom bestudering waard is, omdat mr. Marchant één der fi guren is die van de vijfendertig jaar dat hij in de politiek optrad, zeker gedurende twintig jaar tot die weinige politici behoord heeft, die de binnen landse politiek van Nederland beoaald hebben, en zéér zeker voor zover dat politieke leven zich afspeelde in de m destijds zo boeiende Tweede-Kamer-de- batten, waarin hij zulk een vooraan- Op 12 februari 186! staande en gevreesde plaats innam. Pieter Marchant als Natuurlijk is van belang hetgeen Anthonie Marchant en Apollonia Jaco- prof. Oud over mr. Marchant schrijft ba van der Horst te Deventer geboren, hen, bij 1000 -M— *- Daarvoor -'-aagt dit alles ment "overnemen, opdat men een oor- dc Nederl. Herv. 'Gemeente beves- deel over mr. Marchant kan lezen van tigd. In juni 1888 vertrok hij met at- iemand die twintig jaar lang dagelijks testatie naar Leiden. Tot 1935 stond met hem samenwerkte. Bekijken we de steeds groeien de cijfers betreffende de tele visie in de wereld weer eens, dan zien we dat er sinds okto ber 1959, aan het begin van het winterseizoen, opnieuw vele zen ders en talrijke kijkers bijgeko men zijn. Volgens de statistiek op 1 mei jl. staan echter Amerika en Europa nog ver vooraan in de ontwikkeling. Afrika, het werelddeel dat het laatst lan televisie begon, heeft nu toch ook ui totaal 12 zenders. Maar wat is dat, vergeleken met Europa dat aan de spits staat met 932 zenders en Ameri ka volgend met 719? Na deze twee werelddelen komt Azie met 112, Australië (met Nieuw-Zee- land) met 27 zenders en dan eindelijk Afrika met 12. Al deze zenders vindt men in het noorden: Zuid- noch Midden-Afrika kent televisie. Algerië staat vooraan met 5 zenders en dan volgt Marokko met drie geërfde Franse zenders. Dan staat nog een zender in Tunesië en een Nigeria; Eritrea en Lybië hebben eik een zender van het Amerikaanse leger. Op deze zenders elk zijn 50 kij kers genoteerd Algerië heeft 30.000 kijkers inge schreven en Marokko 2500, de overige Afrikaanse aantallen kijkers per zen der zijn uiterst gering. Kijken we eens naar Azië, dan zien we op 112 zenders 3.702.250 kij kers. De grote hap Is hier echter voor Japan, waar de televisie met enorme snelheid groeit: nu al 84 zenders en 3.300.000 kijkers! Ge/heel anders is het in China ge steld, hier vindt men maar 36.000 toe stellen en 4 zenders in heel het grote land. Hawaii staat nog onder Azië ge noteerd, hoewel het eiland de Ameri kaanse vlag voert sinds enige tijd. lij een zo jarenlange voorvechter tvan de vrijzinnigheid alsmede militant r - ZV" optreden zeer gehaat, tegenstander van alle orthodoxie en innerlijk de welwillendheid zélf. antithese-overtuiging, was een toetre- Wie hem nader kennen, dragen ding tot een breed, maar naar meer- hem warme vriendschap toe en het derheid rechts kabinet onverdacht! kan menigeen hunner diep smar- Toch trokken op den duur bepaalde ten, als de loop der politieke ge- ambtelijke redevoeringen van deze iïïrteniSrn. y"^e'>ng. mAllereerst was dwr de rede die mi- ..Binnenskamers is Tvij veel beter nister Marchant op 16 oktober 1933 te dan in het openbaar aldus luidt Nijmegen uitsprak, bij het tweede lus- het getuigenis van niemand minder trum van de rooms-katholieke Keizer dan den anti-revolutionairen Karei-Universiteit. staatsman Heemskerk. In 1922, als Het merkwaardige was, dat de mi- ernstige moeilijkheden dreigen in ?'s.tertb'? ««legenheid een toe- n spraak hield over de neutraliteit in de de vrijzinnig-democratische partij wetenschap, en de antithese, waarbij hij de antithese niet bestreed (zoals hij in de Tweede Kamer steeds ge daan had), doch veeleer uiteenzette waarom de antithese een noodzakelijk gevolg was van de onrechtmatige mo nopoliepositie der Rijksuniversiteiten, die gegrond was op een fictieve neu- mij opnemen „als een vader voor traliteit: hij sprak daar woorden die zijn zoon Dan vraagt hij zich geen men van dr. Colijn zou hebben ver- ogenblik af. of het misschien voor wacht, maar nimmer van een vrijzin- het succes bij de verkiezingen niet nig-democraat. beter zou zijn de geschillen te Daj verscheen op het eeuwfeest „bepleisteren". Neen, hier wil men ^1! van 1934 onrecht begaan en daartegen komt dan al het vorige was di redl'di?h" hij in verweer, onverschillig wat op 3 september 1934 hield in de Trè- de gevolgen mogen zijn. Het zijn veszaal van het departement van wa de ze eigenschappen, die maken, dat terstaat, bij de opening van de ten- toij, in zijn omgeving, veel van hem toonstelling „De Abdij van Egmond", verdragen in den omgang, die niet tl" »de Egmonder re- altijd gemakkelijk is. Als eenmaal '^^7''out' rSms^lio-" deze parlementaire geschiedenis lieke cultuuridealen. zal een heel stuk zijn gevorderd, Jhr. mr. D. j. de Geer (om van eer ik deze gebeurtenis zal moeten de predikanten-kamerleden Kersten beschrijven ook tussen ons de en Lingbeek te zwijgen!) liet niet na, breuk zal komen, zal er toch dank- op ongewenstheid van deze „Eg- monder rede" in de Tweede Kamer attent te maken, maar zocht het eer in een ongelukkige wijze van optreden dan in een veranderde overtuiging: „Deze minister past zich te gemak kelijk aan; dat is ook gebleken in de spellingscommissie en elders. Hij wordt den vereenvoudigers een vereenvoudi ger, den Egmonders een Egmonder. den Cocksianen een Cocksiaan. Ik ge- loof, dat de minister zich wel zal noe- t«n beperken in het houden van re- werd Hendrik de voeringen van dezen aard. Den „good- Karel will" van het kabinet verhoogt hij bij het opmaken der candidaten- lijsten voor de tweede kamer en mij persoonlijk ernstige, volmaakt ongegronde, beschuldigingen door enige ontevreden candidaten wor den aangewreven, zal hij het voor baarheid blijven voor hetgeen hij gegeven heeft. Want, al mogen wij menigmaal de zaken anders heb ben gewenst, de vrijzinnig-demo cratische partij heeft hem veel te danken (I, pag. 3941). LOOPBAAN zijn parlementaire geschiedenis Op 4 april 1869 werd hij aldaar UITGELEKT GEHEIM „Na de dood van dr. D. Bos in 1916" neemt Marchant de leiding van de vrijzinnig-democratische Tweede Kamerfractie G.P.) over. Tussen hem en Bos is wel een groot garscl.il. Wel zal hy, gelijk Bos "airidvoïaat''Na°tw"™a. H. P. Marchant dus bekend als Nederlands Hervormd. Hij ^bezocht te Deventer het Gym- publiceerden de dagbladen het studeerde te Leiden, en pro- gende communiqué: Op maandagavond 13 mei 1935 rol- moveerde „Begrip naar Burgerlijk Recht". Daarna vestigde hij zich opnieuw te begonnen is, de partij veel dichter werd hij gemeenteraadslid; bij het kiezerskorps brengen, maar werd hij wethouder van Deventer, in het zal gaan op een andere manier. 1909 werd hij voor Deventer tot lid Marchant is niet slechts strijdvaar- ya", de, Tweede Kamer gekozen. „De heer mr. H. P. Marchant deelt ons mede, dat hij is overge gaan tot de Katholieke Kerk en is getreden uit de Vrijzinnig-Demo cratische Bond. Hij heeft aan Hare Majesteit de Koningin verzocht, hem te willen ontheffen uit zijn ambt van minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen". ae van Bos karakter ts hem Bond oprichtten. Hij was jaren lang vreemd. Het critische element in in de Kamer haar militaire specialist, Een j^n-nalist, die met de minister zijn geest is het sterkst ontwikkeld, al was hij nimmer militair. Maar door sprak, noemde het bericht verrassend. Als Marchant een tegenstander of z')n even duidelijke als gladde en Kun- De minister antwoordde: „Verras- een hem onwelgevallig voorstel dlge redevoeringen was hij opgewas- send? Zegt u maar gerust dat het onder het mes neemt bliift er wei- sJn tegen de andere militaire deskun- een bom is, die springen zal. Mijn l ZIT d,gen' want Marchant was een groot communiqué is echter duidelijk en mg of niets over Er zijn maar wei- debater! voorlopig heb ik geen behoefte hier nigen, die tn het debat tegen hem Met gezag volgde hij dr. Bos op als iets aan toe te voegen." zijn opgewassen. Sterk herinnert fractieleider, en stond bekend als vu- Maar al snel verscheen van de hij aan een figuur als de Franse rig bestrijder van de coalitie van hen, band van de minister (nog diezelfde maand) een brochure „Tot Verweer", en van zekere G. Voet verscheen, te gen deze brochure in. wéér een bro chure: „De overgang van minister Marchant en de bekeeringsactie der Roomsche Kerk", die zelfs een twee de druk haalde. Wat was aan het communiqué van 13 mei voorafgegaan, dat een apart verweer noodzakelijk maakte? Een kleine complicatie, die binnen de Nederlandse verhoudingen wellicht beter voorkomen had kunnen zijn, al behoeft men er van de zijde van mr. Marchant geen enkel kwaad bedoelen achter te zoeken, eer misschien nobe le motieven: hij had zijn overgang naar de Rooms-Katholieke Kerk bijna een half jaar geheim gehouden! Hiervoor had mr. Marchant zijn mo tieven, die hij in zijn brochure: „Tot Verweer" heeft uiteen gezet: 1. Het bezuinigingsontwerp stond op stapel, en dit eiste aller aandacht. 2. De Pro vinciale Staten-verkiezingen stonden juist voor de deur, en deze mochten voor de Vrijzinnig Democratische Bond niet vertroebeld worden door zijn overgang. Om beide redenen be sloot mr. Marchant voorlopig te zwij gen over zijn overgang naar de Rooms- Katholieke Kerk. Hij schrijft in zijn brochure; „De onmiddellijke consequentie van dit besluit was, dat ik moest zwijgen tegenover ieder, en tegen over ieder tot het ogenblik dat ik het zwijgen zou menen te moeten verbreken. Sommige naaste vrien den verwijten mij, dat ik het al thans hun niet heb gezegd: was het een fout, een lafheid, dat ik óók zweeg tegenover hen? Wat had mijn vrijzinnig-democratische ambtge noot moeten doen, als ik hem deel genoot had gemaakt van het ge heim? Zou hij anders hebben gehandeld dan hij thans heeft gedaan met het schrijven van zijn door hem gepubliceerde brief aan den voorzitter van den Minister raad? Van het verzwijgen maakt hij geen middel; hij spreekt alleen van het feit der toetreding tot de Katholieke Kerk. Derhalve zou de feitelijke positie in December pre cies dezelfde zijn geweest. Er was voor mij maar één tweede besluit mogelijk: dat ik zelf en ik alleen voor het zwijgen mij verantwoor delijk stelde. Ik kon niemand anders daarin doen delen: niemand", (pag. 15) Maar zoals het vaal. gaat in de politiek en het leven in het algemeen, ging het ook hier: geheimen lekken uit. cn een uitgelekt geheim doet kwa de trouw vermoeden, wanneer men meent eerder recht te hebben gehad op kennis van het verborgene! Natuurlijk verweet men mr. Mar chant uit eigen belang te hebben ge handeld, om maar minister te blijven; of erger nog, ten bate van de Rooms- Katholieke Kerk, om als minister in het geheim haar belangen te kunnen bevorderen! Geen van oeide beschuldigingen wa ren juist, er scholen ongetwijfeld op rechte motieven achter het geheim hou den van de overgang: de minister wil de het werk van het crisiskabinet-Co lijn zo lang hem mogelijk was bevor deren. Maar van naïviteit is de mi nister desondanks niet geheel vrij te pleiten. Eéns zou toch blijken dat hij zijn overgang maanden lang geheim bad gehouden, en dat past niet bin nen het Nederlandse culluurklimaat, om nog te zwijgen van het feit dat het juister is ook voor zijn kerke lijke belijdenis uit te komen vanaf de dag dat daartoe besloten is. reeds con form het karakter ener belijdenis. Het moge wat zeggen dat ook een gezagvol rooms-katholiek politicus en persoonlijk vriend van dr. Colijn, mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen, in de Utrechtsche Courant schreef: „Neen, indien het niet enkele dagen te voren reeds was geschied, had bij het blijven in ministersfunctie op den dag der overgang tot de ka tholieke kerk het feit ter kennis moe ten ^zijn gebracht van den heer Co- GANG VAN ZAKEN Op 21 december 1934 vond de over gang plaats. Omstreeks de Paasdagen 1935 lekte het geheim uit, en werd de overgang van mr. Marchant ;n „Het Volk" ge suggereerd De leider der Vriizinnig- Democratische Tweede Kamerfractie, mr. A. M. Joekes, belde op 3 mei 1935 mr. Marchant op, er vroeg hem ca tegorisch cm inlichtingen. De minister weigerde, menende dat als hij sprak, dit het eerst in de ministerraad dien de te geschieden. Op 4 mei overlegde hij met mr Oud over de eis van mr. Joekes. zónder echter aai mr. Oud mee te deler dat mr. Joekes inder daad alle aanleiding had tot zijn vraag. Oo 6 mei vroeg prof. Kranen burg, als vcorzitter van de Vrijzinnig Democratische Bond schriftelijk om inlichtingen Toen móést minister Marchant wel spreken :n de ministerraad van 7 mei: de ministers werden door deze mede deling volkomen overvallen, en beslo ten hun reactie op ta schort »n tot de \olgende kabinetszitting op 14 mei. Op 8 mei echter schreef mr. Oud aan dr. Colijn dat hij zou aftreden als minister van financiën indien minis ter Marchant gehandhaafd bleef. Minister Marchant was door deze pressie pijnlijk getroffen. Op 9 mei schreef hij aan dr. Colijn: Als ik ten slotte mijnerzijds iets kan doen om de scheiding te ver gemakkelijken, wil ik gaarne ver klaren, dat ik een vruchtbaar wer ken van het Kabinet als buiten staander naar vermogen zal bevor deren. Men hovde mij echter ten goede, als ik op hoge prijs zal stellen, dat het besluit worde ge nomen vrij van de pressie van elk dreigement en dat er niets zal blijven hangen van enig verwijt van misleiding". Op 10 mei raadde dr. Colijn mr. Marchant aan ontslag te nemen. Het had volgens hem geen zin meer de volgende kabinetszitting af te wach ten. De Koningin werd geraadpleegd, en op 12 mei kon dr. Colijn aan mr. Marchant berichten: „Gisterenavond laat heb ik be richt gekregen, dat H.M. de Konin gin er geen bezwaar tegen heeft, dat g(i van uw verzoek om ontslag mededeling doet aan dc Pers ter publicatie in de Avondbladen van Maandag 13 Mei". De volgende dag werd het bericht publiek. Dat het werkelijke ontslag nog even duurde, was gelegen in het feit dat de Koningin met prinses Juliana juist een particulier bezoek bracht aan koning Leopold en koningin Astrid te Brussel. EINDE Die zelfde dag, maandag 13 mei 1935, trad mr. Marchant tevens uit de Vrijzinnig Democratische Bond. Aan het hoofdbestuur schreef de minister onder meer: „Het afscheid van de Partij valt mij hard. Ik heb aan haar mijn ge hele publieke leven gewijd, en daarover gevoel ik nog een leven dige voldoening. Ik had niets an ders gewenst, en het werk heeft mij veel geluk gegeven. In de sa menwerking is met velen een trou we vriendschap gegroeid. Ik heb nog hoop, dat deze onder het ge beurde weinig of niet zal lijden, wanneer ieder rustig en langer dan één nacht zal hebben getracht tp verklaren hoe alles zo heeft moe ten lopen." Per Koe nklijk Besluit van 17 mei v/erd mr. H. P. Marchant met ingang van zaterd ig 18 mei 1935 ontslagen. Die zate o.ig nam hij afscheid van ■btenarencorps". Namens de ambtenaren werd hij toegesproken door de sscretaris-generaal, prof. dr. G. A. van Poelje. Het de.iarKment vai onderwijs, kun sten en wetenschappen zou voorlopig worden begeerd door de minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. jlote- maker de Bruine „De Kerk krijgt In mij een strijd bare zoon", merkte de minister op, toen zijn ove gang bekend werd. maar zijn rol in het publieke leven was des ondanks uitgespeeld, al publiceerde hij in 1936 nog een strijdbare studie in boekvorm tegen de N.SB.: „Een Staatkundige Epidemie. Het ziekte beeld van htt Dietse Nationaal-Socia- lisme in Nederland". Dat de voorzitter van de ,aad van ministers, die toch in de eerste plaats pijnlijk getroffen was door deze over gang. overtuigd was van de goede trouw van zijn rooms-katholiek gewor den collega, cewijst ons inmiddels een schrijven van dr. Colijn aan de gou- verneur-geie aal jhr mr. B. C. de Jonge, van 15 mei 1935. aan wie hij ter informatie schreef: „Uit de bladen hebt Gij natuur lijk reeds lang vernomen, dat mr. Marchant tot het Katholicisme is overgegaan en zijn ontslag als Mi nister heeft gevraagd. Voor Uw persoonlijke informatie kan ik U dienaangaande het volgende mede- deelen. De overgang dateert van 21 December van het vorige jaar, doch eerst in den Ministerraad van 7 Mei is daarvan mededeeling ge daan. Dat lijkt nogal vreemd, maar is het toch niet, aangezien in De cember, toen het feit plaats vond, nog de overtuiging bestond, dat het groote bezuinigingsontwerp, waarvoor hij een belangrijke bij drage moest leveren, reeds in Ja nuari zou worden ingediend en in Februari behandeld. Met het oog op de moeilijkheden, die het voor het Kabinet zou opleveren om zoo kort voor dié behandeling een nieuwen Minister van Onderwijs te vinden, heeft hij gemeend met zijn ontslag te moeten wachten tot dat dit ontwerp zou z\jn afgehan deld, maar dan was ook noodig om het geheim te houden, zoodat zelfs zijn echtgenoote er niets van geweten heeft. Deze indiening werd echter telkens van week tot week vertraagd door nieuw opgekomen kwesties en dat is de oorzaak ge weest, dat ten slotte de zaak van 21 December tot 7 Mei is slepende gehouden. Ten slotte sta ik nu voor dezelfde moeilijkheid, dat ik vlak voor de behandeling een nieuwen Minister moet vinden, maar het verzwijgen komt daardoor toch wel in een beter licht te staan dan het niet ingewijde publiek dit ziet. Overigens nemen de moeilijkheden voortdurend toe en gaat de weg niet over rozen." Verder komen de Aziatische landen nog niet hoger dan 1 en soms 2 zenders (Korea, Philippijnen en Siam) en ge ringe aantallen kijkers. Vijf van de overige zenders zijn Amerikaanse le- gerzenders, waarop ook steed-s slechts 50 toestellen zijn aangesloten. Australië boekte vooruitgang: hier zijn nu 26 zenders (evenals in Ame rika alle commercieel) voor 600.000 toestellen en Nieuw-Zeeland zet de eerste stapjesi 1 zender en 1000 kij kers. Bij de 719 Amerikaanse zenders zijn in de statistiek ook de 53 van Ca nada en de 14 van Mexico alsmede al le zenders van de zuidelijke staten geteld. De Ver. Staten bezitten er op het ogenblik 565 en zij tellen 54.300.000 ontvangtoestellen. In de zuidelijke sta ten telt Brazilië 960.000 kijkers, Cuba 360.000 en Venezuela 320.000, Zij ne men daarmee de voorste plaatsen in. Ter vergelijking nog de volgende aan tallen ingeschreven toestellen: Europa 25.982.000, Ver. Staten 54.300.000 en Canada 3.700.000. Canada heeft met dit aantal kijkers als eerste land vrijwel het verzadigingspunt bereikt: van de 4,3 miljoen gezinnen hebben er 3,7 miljoen een tele visietoestel, dat is ongeveer 88 procent. Alleen in Ontario wor den al 1,3 miljoen toestellen ge teld en ook Quebec heeft het miljoen bereikt. voor morgen Actuele geloofsprobler 12.30 Strijkork; 12.65 Act IKOR: 17 00 20.00 Katholiek 22.40 Avondgebed; 22 55 Rellgieu, 9.45 Geestelijk^ le- Koorzang.' AVRO*:"*iji.000Ge$ar Sportspiegel; 13.00 Nws en S 13.07 De toestand i d wereld, 13.17 Meded of gram: 13.20 Gr£ 17.30 Soebkac Koninkrijk, klankb; 21.15 railing; 23 20 Hedendaagse 23.55—24.00 Nw Het Bloedig Dogma, TV-spcl; 21.50 Dag- MAANDAG 16 MEI NCRV: 7.00 Nw: Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V t Theologische etherleergang; latje; solist; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Cla- vecimbeirecital; 16.40 Koperensemble; 17.00 V d kleuters; 17.IS V d jeugd; 17.30 Gram, Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuit- der in Noord-Nieuw-Guinea, door G Hof- stra; 18 00 Orgelspel; 18 30 Gram; 19.00 Nws en we ertoe r; 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Oude muz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Amus muz; 20.20 Een moeder ge zocht, hoorsp; 21.20 Gram; 2130 Viool en piano: 22 00 Parlementair comm; 22.15 Gram; 22 30 Nws en S.O.S.-ber; 22 40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 AMMH' mm; 23.35 Gram; 23 55—21 w Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 I 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gi VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: Gram; 11.15 Voordr; 11.35 Lledci 17.25 Roemeens 1915 Regerings- ming Bevolking vra de Nederlandse Nood wacht. Tom Lodewlik, hoofd afdeling publiciteit spreekt over De klok cn de klepel; 19.30 Lichte muz: 20 00 Nws; 20 05 Kleinkunstprogr; 20 35 Marim ba; 21.05 Noord-Hollands Fllharm ork 22 20 Ronde v Nederland; 22 30 Nws: 22.40 Lichte muz: 23.10 Gram: 23.35 Idem; 23 55 imofoonplatenprogramma draadom an 18—20 uur. I Georges Bizet l'Enfants. kleine orkestsultc op 22. (Trompette et Tambour), Berceu- Poupée), Impromptu (La Tounie). "te Femme). Galop (Le Bal). Orches reux olv. Igor Lalo. Symphonic Rondo. Allegro. Bronislav Glmpel, Philharmonisch Orkest van Munehe Fritz Rleger. Ill Henri Busser. Pet'4 (e voor orkest. En sourdine Valse Vieille chanson, Scherzetto. OrchestT tlonal de la Radiodiffuslon Francals Henri Busser IV An ton in Dvorak Moderato. gro. Adagio ma non tropno. Finale] Alle. gr o moderato, Enrico Malnnrdl. Cello Ph Uharmon Isch Orkest van Berlijn olv]

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7