Adenauer's C.D.U. toonde demonstratieve eenheid Landbouw is niet geheel ontevreden Aan lichtzijde korter... VELPON KONGO ETST DIRECT EIGEN REGERING Lid SER neemt uitlating pressiegroepen hoog op Lockheed Electra's worden verbeterd 5 Kom fris op en van Uw werk! lijnde een grillig* greep uit de grote en klein* g*b*urlijkheden, die op het toneel van d* wereld, in de verte of nabij, zich efipelen an de manier» tot een boot woord •f een glimlach bewegen. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Het is niet te doen om de glorie van een gemeente, welke dan ook. Het is vooral te doen om het logisch laten groei en van instellingen, daar waar een vrucht- ledingsbodem is. Een universiteit so'n bod. taakt i bodei Nederlands bevolking heeft tot nu toe een opmerkelijke drang naar het westen gehad. Daar zijn de grote steden ontstaan. Men wil thans de bevolking gaan spreiden. Maar daarmee maakt men geen eind aan het bestaan van de grote sleden met hun eigen levensstijl. Nu zal men er goed aan doen niet te denken in termen van: deze of gene ge meente „heeft" al zoveel, dus heeft zij niet meer nodig; dat hebben kan juist een aanbeveling voor „meer krijgen" zijn. Evenmin zal men moeten denken, dat spreiding van het hoger onderwijs een bijdrage tot spreiding van de bevolking is. Een universiteit trekt geen massa's aan. Voor spreiding van de bevolking zijn an- dingen nodig. Als weging dat het geenszins verwerpelijk universitaire opleiding in of in de nabij heid van een grote stad te genieten en werkelijk niet in de eerste plaats we gens het daar mogelijke vertier, maar vooral wegens het daar voor de hand lig gende contact met het volle maatschappe lijke leven dan lijkt een nieuwe uni versiteit in het westen bijzonder aantrek kelijk en logisch. Dat geldt dan temeer voor ee grote stad in het westen, waar al bepaalde vormen van hoger onder- B. en W. van Rotterdam nemen in deze kwestie een gezond standpunt in. Valkenburgs grot heilzaam voor astmapatiënten In september zal in Valkenburg een wetenschappelijk onderzoek worden in gesteld naar de geneeskrachtige wer king van een verblijf in de gemeente grot aldaar. Dit onderzoek zal worden verricht onder supervisie van prof. dr. N. G. M. Orie uit Groningen en prof. dr. H. Deenstra uit Utrecht, en enkele longspecialisten. De kosten van het op dit werkplan gebaseerde onderzoek zullen naar schatting 20000,bedragen- Hierin zijn opgenomen de reis- en verblijf kosten voor ongeveer dertig astma patiënten, afkomstig uit geheel Neder land. die gedurende 42 dagen in Val kenburg zullen verblijven. De raad van de gemeente Valkenburg-Houthem heeft het hiervoor benodigde krediet ter beschikking gesteld. De ..ontdekking" van de genees kracht der Valkenburgse grotten werd gedaan door een Antwerpse toeriste, die aan astma leed. Zij bespeurde tjjdens een bezoek aan de grotten in 1958 verbetering in haar toestand. Dit was voor haar aanleiding om op eigen gelegenheid een kuur te doen. waarbij zij dertig dagen lang elke dag een uur in de grotten doorbracht. De gunstige resultaten van deze prlvé-kuur heeft zij schriftelijk aan het gemeentebestuur van Valkenburg-Houthem ter kennis gebracht. DIJNA demonstratief werkte de -D eenheid, die dr. Adenauers „Christelijk-Democratische Unie" op haar recente vóór-verkiezings congres in de „Schwarzwald- halle" in Karlsruhe de Westduitse kiezers toonde. Wie zich de vraag zou willen stellen, of een derge lijke wij zijn haast geneigd te zeggen gedweeheid van de zij de van de 500 gedelegeerden fei telijk niet in tegenspraak is met het begrip „partijcongres" waarvan het doel toch moet zijn een openbare en vooral openlijke discussie van thema's en contro versen, die een partij bezighou den kan worden voorgehouden dat de C.D.U. deze uiterlijke een heid dringend nodig had, na de zware beproevingen die zij het vorige jaar doormaakte. Men herinnert zich wellicht nog het weinig verheffende gesol met de pre- sidents-kandidatuur, de aanwijzing van prof. Erhard tot kandidaat, de aanvaarding en latere afwijzing van de Adenauer-kandidatuur en de daar mede verbonden strijd om de „erf opvolging". De toen ontstane indruk, dat de C.D.U. ongeveer „op sprin gen" stond, moest worden wegge wist. Dat is in Karlsruhe gebeurd, al zijn daarbij vele vragen, die de West duitse kiezers zich straks mischien zullen stellen, onbeantwoord geble- Socialisten in verdediging (Van onze correspondent in Bonn) Onder tafel Misschien al in de eerste vijf zinnen, die partijvoorzitter en bondskanselier dr. Konrad Adenauer in zijn ope ningsrede tot het congres richtte, veegde hij het grote twistpunt van het vorige jaar de „successie-oor log" onder de tafel: „Ik zou me er maar niet al te veel het hoofd over breken", aldus de 84-jarige partij- en regeringschef „wie mij te zijner tijd zal opvolgen. Als het zover komt daarvan ben ik overtuigd zullen er genoeg bekwame mensen in de par tij zijn, die het stuur in vaste han den zullen kunnen nemen". Nadat hij daarmede te kennen had gegeven, dat hij het ogenblik nog al tijd niet gekomen acht om de kroon prinsenkwestie te bespreken en dat het voor hem vaststaat, dat hij ook in 1961 dan bijna 86 jaren oud zijnde wederom de C.D.U. zal aan voeren, ging dr. Adenauer tegelijker tijd over tot de aanval op de grote tegenstander, de Sozialdemokratische Partei Deutschlands, die over ander half jaar voor de vierde maal zal moeten proberen om hem (en met hem de C.D.U.) uit het regeringsza del te wippen. Daarmede opende dr. Adenauer tevens de verkiezingscampagne en bracht hij het partijcongres in zijn greep. Want om verkiezingen te winnen moet men eendrachtig zijn. Er mogen dan al onderlinge verschillen sluimeren, maar met het grote doel de stem busoverwinning voor ogen, laat men die liggen. Er moge dan al het nodige te bekritiseren zijn, maar dat doet men dan niet te luidruchtig en vooral binnens-partijkamers. De felle aanval op de S.P.D., luttele minuten na de opening van het par tijcongres, aan het slot van de partij dag nog eens dunnetjes overgedaan, was het bindmiddel, dat de politieke alchemist dr. (20 x) Konrad Adenau er gebruikte om de vereiste een drachtigheid te brouwen. Het deed de deur dicht, toen Bondsdagfractievoor zitter dr. Heinrich („Lijmt alles") Krone de gedelegeerden de verzeke ring kon geven, dat ook in 1961 dr. Adenauer en prof. Ludwig Erhard weer samen voor de C.D.U. de ver kiezingen willen winnen. DE E.E.G.-VERSNELLING Ministers beloven een liberale handelspolitiek „Het resultaat is mager, maar we zijn niet helemaal ontevre den." Zo luidt ongeveer de reac tie in kringen van de georgani seerde landbouw op de in Brussel bereikte overeenstemming over de versnelling van de E.E.G. Prins Albert van België naar M-dag Utrecht Z.K.H. prins Albert, prins van Luik, zal op 7 juni a.s. naar Utrecht komen en de ,.M dag U" bijwonen. Hij is ere-voorzitter van de Belgische M-bri- gade. De prins zal vergezeld worden van de Belgische minister van land bouw. J. A. baron de Vleeschauwer, en de vleugeladjudant, kolonel G. Thi- baut de Maisieres. Het gezelschap, dat per helicopter uit Brussel komt, zal waarschijnlijk te Utrecht op het kanalen-eiland ir buurt van de Bernhardhal landen. Naar bekend is, zal H.K.H. prinses Irene een deel van de ,,M dag U" bij wonen en zal ook de Nederlandse mi nister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, naar in de bedóeling ligt, bij de manifestatie op 7 juni aanwe- De ,,M dag U" is een manifestatie van de Nederlandse M-brigade vooi Unicef en wordt gehouden onder auspi ciën van het Nederlands zuivelbureau. 295) Planten die aan de schaduw zijde van de schutting groeien en nooit door het zonlicht overgoten worden, zien we een armetierig be staan leiden en spoedig verkommeren. Ook in bossen kunnen we waarnemen boe bomen, die in de schaduw van grotere soortgenoten moeten leven, minder fors en krachtig uit groeien, Dit verschijnsel dwingt ons haast tot de overtuiging, dat het licht de groei van planten en bomen be vordert. Toch is dit onjuist, want het licht heeft juist een remmende wer king op de plantengroei. Uiteraard is het weldadig gedijen van planten afhankelijk van verschil lende omstandigheden. Naast andere faktoren zijn voedingsstoffen van grote betekenis, evenals de water toevoer, de tempe ratuur enhet licht. Om nu niet in de war te raken, moeten we onze ogen eens goed de We zien dan, dat de groei van de plantenstengel zich niet geleidelijk vol trekt, maar schoksgewijs. Deze groci- met-schokken wordt veroorzaakt door de wisseling van dag- en nacht perioden. Want juist 's nachts hebben de stengeltjes hun grootste groei die overdag door het licht wordt af in de laboratoria zjjn zeer nauw keurige proeven genomen, waaruit de remmende werking van het licht op ondubbelzinnige wijze is vastgesteld. Maar we hoeven niet zo ver van huls te gaan om tot dezelfde conclusie te TOCH IS HET ZO! komen, want kijkt u de bloemen in uw kamer, die zich alle naar het raam wenden. Deze buiging naar het licht wordt immers teweeg gebracht doordat de stengel aan de lichtzijde korter is: zy is aan die kant door het licht in haar groei belem- Een bewijs van het omgekeerde, dus van het feit dat planten in het duister welig uitgroeien, kunnen we o.a. waarnemen bij de aardappelen die in donkere kelders hun loten onbekom merd tot lange slierten laten uit groeien. Maar, als licht de groef remt, hoe dan het verpieterde bestaan van de van zonlicht verstoken planten te ver klaren? We merkten boven reeds op. dat een gewelddadige groei o.a. ook van het zonlicht af hankelijk is. En daarmee spraken we ons zelf niet tegen. Want alleen in het licht kan het bladgroen gevormd worden en juist dat bladgroen is onmis baar voor de kool- zuurassimilatie, waardoor ingewikkelde chemische stoffen, zoals suiker en zetmeel, in de bladeren gevormd worden. Dus: hoe wel licht de groei van planten als zodanig belemmert, is de zon toch wel degelijk voorwaarde voor de voe ding (en dus het bestaan) van de En nu we de zon gehad hebben, moeten we ook eens naar de maan kfjken, want ook die oefent invloed uit op het leven hier op aarde. Daarover een volgende keer. Het schenkt voldoening dat Ne derland bij deze zeer moeilijke on derhandelingen, waarbij een geza menlijke Duits-Franse weerstand moest worden overwonnen en van de zijde van de Benelux-partners wei nig steun werd ondervonden, toch resultaat heeft weten te bereiken. De versnelling zal namelijk nu ook in principe voor de landbouw gelden. Ook de achterstand bij de ëontin- gentsverhoging zal worden inge haald, betekent winst. Toch bevat de bereikte overeen komst weer allerlei clausules, die haar weer wat uithollen. Als zodanig is de afspraak te beschouwen, dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de moeilijkheden, die kunnen onstaan als gevolg van de afwijkende concurren tieverhoudingen. Dat bovendien de verlaging van het buitentarief niet Voor de landbouw zal gelden kan ons, politiek gezien, in een moeilijke positie brengen tegen over de „Zeven". In een land als Ame rika zou men kunnen denken, dat de E.E.G. voor wat de landbouw betreft toch de projectonistische kant op gaat. LIBERAAL Dit projectionisme ligt evenwel niet in de bedoeling van de raad van minis ters van de E.E.G. Na hun marathon zitting in Brussel hebben zij een ver klaring ondertekend, waarin wordt ge zegd, dat tegenover de landen buiten de E.E.G. een liberale handelspolitiek zal worden gevoerd. De te voeren onderhandelingen met de Zeven, aldus deze vrcklaring, moe ten erop gericht zijn de traditionele handel met deze landen in stand te houden en zo nodig uit te breiden. De ministers stellen daarom voor een contactcommisse van de Zes en Zeven te benoemen, welke commissie dc ontwikkeling van het onderlinge handelsverkeer op de voet moet vol gen. In het communiqué van de minis ters, waarin hun besluiten worden ge noemd, wordt nog met nadruk gezegd lijke agrarische politiek. Inmiddels te streven naar een gemeenschappe- heeft de sociaal-economische commis sie van de E.E.G. een uitvoerig advies uitgebracht over de inhoud van een In Straatsburg heeft het Europese gemeenschappelijk landbouwbeleid. Parlement gisteren uitvoerig gespro ken over een Europese conjunctuur- tig sprekers bleek, dat men over het politiek. Uit de woorden van de twin- algemeen een voorstander is van een actieve conjunctuurpolitiek, die econo mische recessie tegen gaat. Er was echter wel een duidelijk verschil van mening over de vraag, hoe dit doel moet worden bereikt. Gistermiddag is de 52-jarige A. P. Kossen-Visser uit de Moerdijk straat in Amsterdam bij het oversteken van een verplichte oversteekplaats voor voetgangers op het Kennemerplein te Haarlem door een bestelauto aangereden en later in het ziekenhuis overleden. Zij was halverwege de oversteekplaats toen de auto haar aanreed. Van dat moment af. had het voc gedelegeerden van wie er onge twijfeld enkelen naar Karlsruhe ren gekomen om eens fris van de le ver een nummertje kritiek weg te ge ven geen zin meer om nog over het verleden de praten. De blik was op de toekomst, op de herfst van 1961. op de stembus en op de voort zetting van het regeer-mandaat ge- Thema Behalve de toon die de socialisten zeker niet als muziek in de oren heeft geklonken heeft dr. Adenauer te gelijk ook het thema voor de C.D.U.- verkiezingscampagne aangegeven, nl. de buitenlandse politiek, het terrein waarop de „Christelijk-Democratische Unie" en haar zusterpartij, de Bei erse „Christelijk-Sociale Unie" (op het congres vertegenwoordigd door haar markantste en waarschijnlijk ook meest-controversiële figuur, de minister van defensie Franz-Joseph Strauss) de Westduitse socialisten al lerlei voor de voeten kunnen gooien, het terrein ook waarop zij de S.P.D. nu al in drie achtereenvolgende ver kiezingen nederlagen hebben toege in een lange en hier en daar voor de socialisten haast beschamende op somming zette dr. Adenauer onder elkaar, waartegen de S.P.D. zich in de loop der jaren zoal heeft ge weerd: van het „Petersberger Ab- kommen (tussen geallieerden ei Duitse vertegenwoordigers der 3 telijke bezettingszones, die tot de Bondsrepubliek aaneen werden geslo ten) af tot en met de invoering var de dienstplicht toe. De teneur van deze opsomming: als de C.D.U. (met de C.S.U.) deze buiten landse politiek niet had gevoerd, wat zou er dan van Duitsland zijn terecht gekomen? Het is een zuiver rhetori- sche vraag, maar de feiten spreken voor zichzelf en tegen de S.P.D. Voor 1961 dus, als het aan de C.D.U. ligtfj houwen zo! Wat nog meer? pen de financieel-economisch ciale) naar de achtergrond te ver dringen gelukken? Het is nu, ander half jaar voor de verkiezingen, moei lijk te zeggen. Wat ons betreft, doet Nikita Chroesj- tsjef het helemaal verkeerd: een star vasthouden aan zijn huidige Duits- land-politiek, een voortzetting van de belastering van dr. Adenauer en zijn partij, een hernieuwing van de bedrei ging van Berlijn, zal met onverbid delijke zekerheid leiden tot ee we C.D.U.-stembusoverwinning. Het ligt niet alleen aan de C.D.U. noch aan de S.P.D. te bepalen hoe de ver kiezingen Jiet_ volgend jaar zullen af- i TT-1 - nl. veel aan liggen, die tussentijd nog lopen. Het zal wat Chroesjtsjef i allemaal bedenkt. Lijm en plak alles met van Ceta-Bever ...Top-getob. Onrust bij verkiezingen IN Belgisch Kongo, waar de ver kiezingscampagne gepaard gaat met bloedige incidenten, sta kingen en bedreigingen, heeft de nationalistische Abako-partij ge- eist, dat onmiddellijk tot de vor ming van een Kongolese regering zal worden overgegaan. De leider van de Abako verblijft thans in België, doch hij neemt niet deel aan de economische besprekin gen tussen Kongo en België. Ook Loemoemba, de leider van de Kongolese nationale beweging heeft de onmiddellijke vorming van een voorlopige regering geëist. Hij kon digde aan, af te zien van zijn reis naar België omdat de ontwikkeling van de laatste tijd zijn aanwezigheid in Kon- „Niet aanvallen op grond van persverslag Bij de rondvraag in de vergade ring van de Sociaal-economische raad, die gisteren in Den Haag werd gehouden, heeft het lid de heer De Heij vragen gesteld over een rede die de secretaris van de SER, drs. Hub. L. Jansen, op 12 april voor studenten van het Neder lands opleidingsinstituut voor het buitenland heeft gehouden. Volgens een verslag in De Tijd-Maas- bode zou drs. Jansen, sprekend over pressiegroepen, als voorbeeld de land bouw en de middenstand hebben aange haald. Blijkens het verslag heeft drs. Jansen gezegd: „Wezenlijk voor het optreden van de pressiegroepen achtte de heer Jan sen het feit dat zij zich regelmatig laten leiden door prestige-cvcrwegin- gen. Dit blijkt met name bij het be mannen van de SER-commissies. Landbouw en middenstand verlangen in die commissies altijd een of meer zetels, ork wanneer het commissies betreft die hun eigen belangen nau- De president van de volksrechtbank welij'ks o' niet raken". Ie Bagdad, kolonel Mahdawi, heeft acht- De heer De Heij stelde gisteren, dat tien mensen bij verstek ter dood veroor- de landbouw in acht van de zestien dceld wegens deelneming aan de mis- nissies is vertegenwoordigd en dat lukte opstand tegen premier Kassem .i. terecht was. De landbouw is maart 1959. Elf officieren werden i eens vertegenwoordigd in dc com- oordceld tot de dood door de kogel missie vestigingsrcgelingen, zei hij. i zeven anderen, onder wie de oud-ambas- Daarom zou ik eerder voor een ver- sadeur te Cairo, Fajek el Samoerai, tot rdering van dc landbouwvertcgén-1 de dood door de strop. oordiging dan voor een vermindering willen pleiten". De voorzitter van de SER antwoordde dat het tot dusverre goed gebruik bij belangrijke aangelegenheden ve oren de voorzitter in kennis te stellen an hetgeen er bij de rondvraag kunnen worden verwacht. Hij meende voorts dat het acce een persverslag gemakkelijk op andere plaats kan komer te liggen dan de spreker bij het uitspreken van zijn tekst heeft bedoe-ü Dit moet geenszins worden opgevat als een vi wijt aan de pers. aldus cle voorzit-i maar het gaat niet aa.i een spreker aan te valitr. op grond van hetgeen in een persverslag word' medegedeeld. Hij raadde daarom de heer De Heij in alle rust nog eens kennis te nemer van de tekst van de rede. De heer De Heij deelde daarop mee dat hij om de tekst had gevraagd, maar dat deze niet kon worden gele verd daar de toespraak niet op papier had gestaan. Hij had de algemene se cretaris daarna verwittigd van zijn voor nemen, in deze vergadering op dc kwes tie terug te komen. De voorzitter van de SER stelde voor de discussie voorlopig te sluiten Mocht de heer De Heij het nodig ach ten, na contact met drs. Jansen alsnog in het openbaar op de zaak terug te komen, dan zou dit later mogelijk zijn. SER ;en van de Kongolese leiders na een verklaring generaal Cornelis, die deze week naar België vertrok. De heer Cornelis betoogde, dat België „Kongo niet de onafhankelijkheid heeft leend, opdat het zou ondergaan ir warring en ellende. Zouden de wegen begrip, gezond verstand en ver zoening blijven afgegrendeld, dan zal alles in het werk moeten worden ge steld om het land met andere midde len te redden." De Abako-partij heeft verklaard, dat :n beroep op een buitenlandse gendheid zal worden gedaan or orde in beneden-Kongo te herstellen, België weigert de voorlopige rege ring in te stellen. Na ernstige ongeregeldheden ir Leopoldstad werden gisteren vijf Kon golezen gedood en twaalf gewond heeft het bestuur van de Kongolese hoofdstad krachtige maatregelen gé- nomen. Een uitgaansverbod werd in gesteld, samenscholingen werden boden en overal werden de Kongo lezen onderzocht op wapenbezit. Over de relletjes schrijft de corres pondent van Reuter: „Buiten de ver brande resten van een woning negerwyk hing nog een bordje „Jean Loekoenda, chemisch reinigingsbedrijf. 's Middags gesloten". Een aantal Boe- loeba was druk bezig met het in spaanders hakken van de meubels de raamkozijnen van de woning van de heer Loekoenda. Eén van hen riep tegen de buitenlandse journalis. „Geen foto's, geen foto's." Ik vroeg hem wat er eigenlijk van Jean Loekoenda was geworden. Bij wijze antwoord trok hij een bijl en sloeg met één slag weer een raamkozijn splinters. Een eind verderop w; brandweerlieden bezig de smeulende resten van een andere woning te be spuiten." Reuters correspondent meldt verder: Ik sprak met een Belgische officier. Hij zei tegen mij: „Wij kunnen niet: doen, gaat u zelf de toekomstige demo craten van de Kongo maar eens be kijken." Ik ging en ik zag een lid van de stam der Bakongo, met ontbloot Geen geld voor snelverkeersweg naar Nederland In het te Duisburg verschij nende blad „Stadt und Haf en Duisburg" is dezer dagen een ar tikel opgenomen, waarin wordt gezegd dat de aanleg van de snel verkeersweg OberhausenWezel is uitgesteld. Zoals bekend is deze weg van groot belang voor de aansluiting van het Nederlandse snelverkeerswegennet op het Duitse. Hieromtrent zijn tus sen Nederland en Duitsland afspra ken gemaakt. Volgens het artikel hebben de aannemers, die de aanleg zouden uitvoeren, bericht gekregen dat de 16,5 miljoen mark, 'die voor het werk nodig zijn, niet beschikbaar Naar aanleiding hiervan heeft het ANP zich tot het ministerie van ver keer en waterstaat gewend. Van die zijde bevestigde men, de mededeling te hebben ontvangen dat op het ogen blik voor de aanleg van de betrok ken weg geen geld beschikbaar is. Hieraan werd echter de verzekering toegevoegd, aldus het ministerie, dat de weg niettemin eind 1961 klaar zal zijn, als was afgesproken. Duitse studente hielp Algerijnse terroristen Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de arrestatie bekend ge maakt van de Duitse studente Inge Hucholtz (27), die ervan wordt beschul digd, hulp te hebben verleend aan Algerijnse terroristen. In het communiqué wordt medege deeld, dat in haar kamer negen kof fers zijn gevonden, gevuld met nieu we machinegeweren, pistolen en am munitie- De wapens waren gemaakt in Luxemburg en Spanje. De politie heeft bekend gemaakt, dat ook sabotageplannen, foto's en de adressen van dertig functionarissen de veiligheidsdienst, op wie ver moedelijk aanslagen gepleegd moesten worden, zijn gevonden. Tegelijk met het Duitse meisje werd Zina Haraigue (26) gearresteerd, de zuster van Omar Haraigue, één der hoofden van de organisatie der rebel- n in Europa. De politie heeft medegedeeld, dat beide vrouwen hebben bekend, dat zij door de rebellen werden betaald- Papieren. gevonden in de kamer van het Arabische meisje, hebben geleid tot de arrestatie van nog tien Algery- ;n en een Fransman. De politie had reeds .geruime tijd het oog op mejuffrouw Hucholtz ge houden. omdat zij vaak naar Duitsland en Zwitserland ging. Zij was inge schreven bij het college van de Al liance Frangaise. Hedenmorgen wilde de 25-jarige heer Jansen uit Nijkerk, die per motor op weg was naar zijn werk in Amersfoort, op de Amersfoortseweg een viertal auto's passeren, toen van de tegenovergestelde kant een vrachtauto met aanhangwagen naderde. De heer Jansen remde sterk af, met het gevolg, dat hij over de kop sloeg. Hij liep zulke ernstige verwon dingen op dat hij na enige ogenblikken ter plaatse overleed. bovenlijf, die naar mij wenkte. Hij vertelde my dat hy lid was van de Abako-partij, die zich neutraal houdt tussen de Baloeba en de Loeloea. „Het is allemaal de schuld van de Belgische politie, die onze onderlinge strijd aan wakkert, om ons te verdelen", zei de man. Hij wees mij op een Baloeba, die voorbij liep met de bijl in de hand. „Wanneer de Belgen onze eis tot on middellijke vorming van een voor lopige regering niet inwilligen, zullen wij alle blanken, de journalisten inbe grepen, doden", aldus deze Bakongo. De K.L.M. deelt mede: Na uitge breide onderzoekingen onder leiding van de voor de vliegveiligheid in Amerika verantwoordelijke instantie, de F.A.A.. is besloten met de Lock- heed:Electra bij hoge snelheden gere- niöeilijkheden te verhelpen door wijzigingen toe te passen. De enige tijd geleden ingestelde snelheidsbe perking zal daarna worden opgehe- Voor het verrichten van deze werk zaamheden, die voor de K.L.M.-Elec tra's op Schiphol zullen plaats hebben, zal Lockheed aan de gebruikers van de Electra deskundigen ter beschikking De directe kosten verbonden aan dit modificatieprogramma zullen voor de fabriek naar schatting 600.000 gulden per vliegtuig bedragen. De K.L.M., die 12 Electra's heeft be- V 8 Be» 6 Cop»»l» steld, waarvan er inmiddels 9 zijn afgeleverd, zal de modificaties, die no dig zijn voor de opheffing van de be perkingen, onder toezicht van de rijks luchtvaartdienst, op zo kort mogelijke termijn aanbrengen. Intussen wordt de dienstuitvoering met deze vliegtuigen, die zowel aan de ver wachtingen van het reizend publiek als van de K.L.M. ruimschoots voldoen, onder de huidig geldende snelheidsbe perking, normaal voortgezet. De technische specialist, dr. J. Taub, en gezagvoerder F. Hawkins, die aan de desbetreffende besprekingen in Cali- fornië namens de K.L.M. hebben deel- ficnomen. zullen dezer dagen met de af- everingsvlucht van de tiende K.L.M.- Electra op Schiphol arriveren. ■BH Lente Schoonmaak NU een GASFORNUIS!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5