Kplyttos Sterk Nederlands team naar zweefvliegwedstrijden Ook middenstand deelde in welvaartsstijging Met behulp van vele levens te detectors redden Vier rustige jonge mannen ,,Vogelinstinctr' en s;oed gevoel voor feiten en cijfers RITMEESTER Er zijn wel problemen maar geen wantoestanden In Agadir werd nut bewezen B.B. beproeft de Locason in de realiteit NIEUWE IEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG IS MEI 1960 (Van onze speciale verslaggever.) Bunk" zuchtte en steunde in de wir nog aan de trekkabel bevestigd, maar kon elk ogenblik op eigen wieken gaan drijven. Naast ons stuntte de nationale rweefvliegkampioen Frits Seyffert in een prestatie-vliegtuig van het type Ka-6. We wisten, dat bij hem de wind nog erger zou huilen. Als een aangeschoten vogel dwar relde het ranke kistje even naar beneden. Maar uit zijn vrille komend, zwiepte het twee keer achtereen in een korte, sierlijke boog over de staart. Frits voelt nou z'n kop wel", klonk het lakoniek uit de mond van instruc teur Minoli, die achter ons zat. Even later kwam de neus van de Rhönlerche eindelijk horizontaal te staan. De aan een lier bevestigde trekkabel was losgehaakt en zeilde aan een lorrebos van een parachute naar beneden. De steilste startvlucht, die we ooit hadden meegemaakt, was hiermee ten einde de langste glij vlucht naar de landingsbaan kon be ginnen. De hoogtemeter stond precies tussen de honderdtallen vier en vijf; de snelheid ten opzichte van de grond bedroeg misschien vijftig kilometei per uur. Uiterst kort waren de boch ten en soms dachten we, dat het toe stel om z'n as wentelen. Het was een eigenaardige gewaarwording, eigen aardiger zelfs dan het half achter over liggen bij de start, als de we reld diagonaal lijkt weg te glijden. Toen volgde de landing, snel en bon kig, ongeveer op de zelfde wijze als een auto afremt. En terwijl de plastic cock- pitkap naar boven werd geklapt en onze als een harnas knellende schouderban den werden losgegespt, vonden we het alleen maar jammer, dat de vlucht niet wat langer had geduurd. Zweefvliegen is een verrukking, niet alleen door het altijd even goede grond- zicht en het vrijheidsgevoel, dat in de lucht ten volle kan worden beleefd, maar ook door de stilte, die men door klieft en waarin men zowel de wind al» de vogels hoort fluiten. De uitnodiging om naar het xweef- vliegcentrum Teriet te komen en daar een korte zweefvlucht te maken, had als achtergond de introductie van het na tionale zweefvliegteam, dat ons land van 4 t.m. 20 juni a.s. te Keulen za! verte genwoordigen, als daar de wereldkam pioenschappen zweefvliegen gehouden worden. De heer M. J. Manting, leider van het zweefvliegcentrum en captain van het onlangs samengestelde team kweet zich op enthousiaste wijze van zijn taak. Voor 't eerst gekleed in de spe ciaal ontworpen koningsblauwe blazer, doch nog zonder het bekende oranje schildje met de goud-geborduurde leeuw stelde hij de cracks stuk voor stuk voor. Rustig „bellen" op, teneinde zo lang mogelijk in de lucht te kunnen blijven. Nu staan er bij thermiek-,,bellen" geen bordjes, terwijl de meteorologische rap porten er evenmin in gedetailleerde vorm melding van maken. De op z'n hoogst zeven instrumenten, die zich in de mi niatuur-cockpit bevinden een radio is hier niet bijen de ervaring zijn de enige hulpmiddelen, waarmee de piloot „De deelname van dit nationale team aan de wereldkampioenschappen", zo verklaarde captain Manting, „is finan cieel mogelijk gemaakt door een gift uit de te verdelen gelden van de K.N.V.B.- voetbaltotoDe wedstrijdleiding Keulen moet voor de minstens zeventig deelnemers en deelneemsters uit dertig, landen, waaronder de Sovjet Unie, elke dag opdrachten uitschrijven, die uiter aard aan de weersomstandigheden zijn aangepast Vrije afstandsvluchten kun- tot deze opdrachten behoren, maar doelvluchten, retourvluchten, driehoeks- vluchten en afstandsvluchten langs voorgeschreven koersM 2500 sters, een dertigtal zweefvliegclubs en meer dan honderd zweefvliegtuigen (de prijs van een toestel komt gauw op een dikke tienduizend gulden te staan). De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart is de overkoepelende orga nisatie, terwijl het aan het vliegveld Deelen grenzende zweefvliegcentrum Teriet de enige basis is, waar zweef vliegers dagelijks ongestoord kunnen oefenen. Tien jaar heeft de staat Teriet reeds aan de K.N.V.v.L. verpacht. Er worden o.a. groepscursussen voor mid delbare scholieren gege\ren, er zijn en kele beroepsinstructeurs, er is een goed kope eet- en slaapgelegenheid etc. Aan zweefvliegen zijn geen ongewone risiko's verbonden, getuige b.v. het feit, dat houders van levensverzekeringspo lissen geen hogere premie behoeven te betalen, als ze aan deze sport gaan doen. Slechts één keer is in Nederland een zweefvlieger na een botsing in de lucht om het leven gekomen, terwijl er momenteel toch meer dan dertiendui zend zweefvlieguren per jaar worden gemaakt. Is zweefvliegen duur? „Aanzienlijk minder duur dan vele mensen denken", aldus captain Manting. „Met tweehonderd gulden per jaar voor contributie en startgeld kan men zeer behoorlijk rondkomen.Een B-brevet, dat wil zeggen, dat de houder ervan solo mag vliegen, kan door een redelijke leer ling binnen veertien dagen worden ge haald. Het A-brevet gaan we bin nenkort in een museum opbergen, want de eisen, welke hiervoor worden gesteld, zijn in feite belachelijkHet enige,, dat men ervoor moet doen, is het maken van een rechtlijnige vlucht gedurende dertig seconden Met het B-brevet is de zweefvlieger er natuurlijk niet helemaal. De volgende stap is het behalen van een C-brevet, wat de bevoegdheid inhoudt prestatie- vluchten te maken. Er is zowel zilver als goud op dit diploma te verkregen en ten slotte nog drie briljanten voor uitzon derlijk goede prestaties. Alleen Wim Toutenhoofd heeft deze hele rij com pleet, hoewel enkele twee-brlljanters zijn unieke prestatie dagelijks bedreigen. Crisis bij Ned. Opera is niet zo erg (Van onze kunstredacteur) De intendant van de Ned. Opera, mr. Evert Cornells, heeft gisteren op een persconferentie de gemoederen wat ge rust gesteld over de crisis bij deze in stelling. Hij heeft zich daar met een overtuigende zekerheid fel gekeerd tegen een Ned. dagblad (De Telegraaf), dat de zaken volkomen onjuist had voorgesteld en die absoluut zelf verzonnen feiten had genoemd. De tendens van dit dag blad is, na het commentaar van de heer Cornelis, toch wel erg anti-opera en we geloven zelfs dat hier de grenzen van het journalistieke fatsoen zijn overschre- Van een uittocht van solisten is niets waar en de bas Guus Hoekman had dan ook voor een officiële verklaring op de persconferentie gezorgd, waarin hij zei ook de volgende jaren nog graag te zul len gasteren bij de Ned. Opera, ondanks zijn verbintenis in het buitenland. De mezzo-sopraan Mimi Aarden en de alt Anny Delorie hebben nieuwe contrac ten voor het volgende seizoen gesloten en Gré Bröuwenstijn heeft zich ook niet teruggetrokken. Van een werkelijke benoeming van Alexander Krannhals was nog geen spra ke, doch wel werd met hem onderhan deld voor een groot aantal gastvoorstel- lingen. Toen er stemmen waren bij en kele geëngageerden bij de Ned. Oprea, die bezwaren hadden tegen Krannhals, heeft datzelfde dagblad die stemmen openbaar gemaakt, hetgeen voor Krann hals aanleiding was zich terug te trek ken. Mr. Cornelis verklaarde wel dat de personeelsorganisatie, de V.G.O., een be paalde invloed heeft, maar dat die bui ten het artistieke beleid valt. Daarin is de intendant alleen-heerser en daarover wenst hij ook niet te spreken met de V.G.O. Daar het moeilijk is een werke lijk goed algemeen muzikaal leider te vinden, wil de directie van de Ned. Ope ra daarmee geen haast maken, al dringt de nood dan. Per 1 september is nu, zo als we reeds meldden, mr. Joh. den Her tog voor drie jaren als dirigent van een groot aantal voorstellingen benoemd, waarvan hij het eerste jaar dagelijks mu zikaal leider zal zijn. De vacature van algemeen muzikaal leider blijft dus nog Voor het volgende seizoen zijn zes nieu we ensceneringen gepland w.o. de „Car men" o.l.v. Tournet en de „Aïda" i Josef Krips. In het voorjaar zullen Do- rati, Den Hertog en Guarnieri dirigeren Daar stonden ze dan, rustig, eerder verleger dan zelfbewust en beslist niet met het air van de uit de oorlog stam mende .luchtengel": Frits Seyffert, 25 jaar, nationaal zweefvliegkampioen 1959, student te Delft in de veg- en waterbouwkunde. Wim Toutenhoofd, 25 jaar, nationaal zweefv.Hegkampioen 1958. student te Leiden in de experimentele natuurkun de, houder van verschillende records. Ir. S. W. Andreae. 29 jaar. behalve als zveefvlieger ook als motorvlieger A. F van Bree, 25 jaar, 2de luitenant bij de Koninklijke Luchtmacht, inval ler, als een van z'n sportvrienden onver hoopt riek mocht worden. „Allemaal mensen van exacte huize," zoals ir. Andreae zei. Overigens bete kende dit niet, dat alleen mensen, die goed in feiten en cijfers zijn, ideale zweefvliegers kunnen worden. Het strak- formele ging aan het poëtisch-romanti- sche gepaard. Het gevoel, het „vogelin stinct", kon geen zweefvlieger, die suc cessen wilde boeken, missen. Bij dit team van drie zweefvliegers met één reserve behoren dan nog de helpers, die in groepjes van drie aan elke pi.oot worden togevoegd. Ze ver zorgen de montage en de demontage van de houten, maar toch zo wendbare vogels, zomede het transport overland, als ergens in een bietenland of op een weiland moet worden gedaald. Wat doet nu eigenlijk de beoefenaar van de nog vrij exclusief zijnde zweef- vliegsport? Eenvoudig gezegd, probeert hij, nadat zijn toestel per vliegtuig, auto of lier aan een kabel is opgetrokken, van de opstijgende luchtwervelingen gebruik te maken. Hij zoekt a.h.w. de thermiek- Alléén een landarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA Nieuw onderzoek in zaak van te lichte helmen Het Arnhemse gerechtshof heeft in de raak tefen de Doesburger L. B. een her vatting bevolen van het onderzoek in de rol van B. in de z.g. helmenaffaire. Op '3 juni zal de zaak opnieuw worden be handeld. Volgens het hof is gebleken dat liet onderzoek niet volledig is geweest. De drie getuigen en de verdachte zullen op nieuw worden gedagvaard. De procureur- generaal had veertien dagen geleden een jaar met aftrek gevorderd. Door de recht bank was B. in november 1957 tot twee jaar met aftrek veroordeeld nadat er vier jaar tegen hem was geëist. L. B. had namens het D.M.L. (dienst materieel landmacht) als produktieleider toezicht op de helmenfabricage bij Verbli- fa. In de periode dat er van de zijde van D M. L. te weinig controle op hem was uitgeoefend had hij volgens de dagvaar ding tilloze helmen die lichter waren dan voorgeschreven was toch laten afleveren en in de gewichtenstaten vervalsingen aangebracht. Bij proeven zou later de on deugdelijkheid van een groot deel van het ir.ateriaal zijn gebleken. Als u een sigaar opsteekt... Bij 'n goed programma van de radio bijvoorbeeld, waarvoor u rustig gaat zitten. Als u zich zo helemaal ontspant, dan heeft u recht op die volle en toch zachte smaak van 'n echte en goede sigaar. Voor zulke momenten maakte Ritmeester juist de Fiat. Overtuigt u van deze mildheid! F I AT 27 ct Krijgt u vrienden op bezoek, die een iets luchtiger rookgenot prefereren, neem dan de 27 ets Ritmeester Ariston in huis! Staatssecretaris Veldkamp: (Van onze parlementsredactie.) STAATSSECRETARIS dr. G. J. M. Veldkamp (economische zaken) heeft gistermiddag bij de behandeling van de Middenstandsnota 1950 in de Tweede Kamer nog eens uiteengezet, dat de middenstand zijn aandeel heeft gehad in de algemene welvaartsstijging van de afgelopen jaren. De cijfers in de nota tonen aan, dat de gemiddelde inkomensstijging in de sec tor van het midden- en kleinbedrijf sedert 1952 75 pet bedroeg en dus gro ter is geweest dan de toeneming van het nationale inkomen. De staatsse cretaris wilde niet beweren, dat de verbetering over de gehele linie overal even sterk is geweest. Het algemene beeld is echter bepaald niet ongunstig en dit geldt ook voor het recente verleden. De omzetten van het midden- en klein bedrijf zijn, na de stijging van 1959, in de eerste maanden van 1960 verder toe genomen. Dr. Veldkamp noemde enkele stijgingspercentages ovef januari en fe bruari 60 in vergelijking met dezelfde maanden van het vorig jaar: aardappe len, groenten en fruit 13 pet. textiel 3 pet., schoeisel 8 pet., huishoudelijke ar tikelen 5 pet. Ook de omzet van de kruideniers en slagers is iets toegenomen, hoewel deze stijging niet boven de 1 pet. uitging. Naast de stijging van het inkomsten niveau heeft sedert 1954 over het alge meen een versteviging van de structuur plaatsgevonden Zowel de bedrijfs- ah de ondernemingseenheid is groter ge- Het Nederlandse team dat op Butzweïler bij Keulen de wereldkampioenschappen zweefvliegen zal deelnemen. Van links naar rechts staande ir. S. W. Andreae, Wim Tou tenhoofd en de reserve-vlieger luitenant E. F. van Bree. In het toestel de Nederlandse kam pioen Frits Seyffert. Rover-aanrander gearresteerd In de nacht van maandag op dinsdag hebben twee taxa chauffeurs in Amster dam een man gegrepen, die een vrouw haar tas uit de hand had gerukt. Het talijkt te zijn de 27-jarige hotelknecht P. de S die op 27 januari 1959 een poging tot wur ging heeft gedaan op de circa 30-jarige Amsterdamse prostituée mej. T. van de H Ook heeft hij toegegeven in de nacht van 24 op 25 april te Amsterdam een vrouw van haar tasje te hebben beroofd Voorts bekende hijeen beroving in Ber gen, een aanranding van een jong meie- je bij Schoonl en enige aanrandingen en pogingen daartoe in deze contreien en een poging tot aanranding in Eibergen (Gld.) Produktie boven van vorig jaar De algemene produktieandex van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg in marat 160, tegen vorige maand. 143, een jaar tevoren 132 en in 1953 100 In dit cijfer is de bouwnijverheid niet begrepen. Verbeterd naar seizoen en leengte der maand was de index 152 (vo rige maand 152, vorig jaar 134). Per bedrijfsklasse waren de indices voor maart: Bouwmaterialen en aarde werk 121 (v. w. 108, v. j. 114), mijnbouw 122 (109 en 111), papier 176 (152 en 138). gas, elektriciteit en water 172 (169 en 153), voor februarie: chemische nijver heid zonder aardolie 153 (152 en 135), leder en rubber 137 (139 en 125), textiel 116 (112 en 104), voeding en genotmiddelen 106 (107 en 96); voor metaal ontbreken nog gegevens. Gistermorgen heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen de 30-jarige machine-bankwerker H. Z. uit Amsterdam wegens een serie diefstallen door middel van braak be vestiging gevraagd van het door de rechtbank te Haarlem op 14 januari uit gesproken vonnis: drie jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. peil (Van verslagge' r\NDER de puinhopen van het Ma- rokkaanse Agadir bleken zich meer dan een week nadat de aardbe ving haar verwoestend werk had ge daan nog mensen in leven te bevin den. De aanwezigheid van deze slachtoffers werd geconstateerd met behulp van luisterapparaten, een soort detectors. Dank zij het feit dat de redders over deze instrumenten kon den beschikken zijn de levens van talrijke bedolvenen gered Deze detectors bestaan nog niet zo lang. Ook in ons land zijn dergelijke apparaten thans geïntroduceerd. Zo neemt de Dien>t Bescherming Bevol king in de A-kring Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen op het ogenblik een uitgebreide serie proeven met de ..Locason". Dit luisterapparaat is een Franse vinding. De naam is een ver korting van „localisateur de son" (plaatsbepaler van geluiden). Als gevolg van aardbevingen, ontplof fingen. brand, oorlogshandelingen kunnen mensen onder puin geraken. In de prak- 'Uk is vaak gebleken, dat daar lang in leven kunnen blijven. Het opsporen van overlevenden onder puin Is in de regel zeer moeilijk, vooral wanneer hun bewe gingsvrijheid gering is. De praktijk leert eveneens dat b(Jna alle bedolvenen nog In staat zjjn geluiden voort te brengen, hoewel deze tekenen van leven meestal zeer licht sjjn He» I menselijk oor is over het algemeen te' rwak om deze geluiden te horen Daarom zijn mechanische hulpmiddelen hij het zoeken naar slachtoffers zeer belangrijk. In het geval-Agadir ia dit duidelijk be- He-t behoeft geen betoog dat een hulp verleningsdienst als die van de Bescher ming Bevolking in geval van nood zeer veel nut van een luisterapparaat kan heb ben. De proeven, die men thans in Rot terdam neemt, zijn dan ook op de reali teit gebaseerd. Men verbergt noodwach- ters in kelders e.d. van een enorm kan toorgebouw, dat onder slopershanden is Deze z.g. slachtoffers bevinden zich daar onder metersdik puin- Collega-BB'era krijgen de opdracht de veretopten met be hulp van de „Locason" te beluisteren en hun plaatsen te bepalen. De resultaten, die men hierbij tot dus ver heeft bereikt, kunnen zeer gunstig worden genoemd, zoals wij constateerden tijdens een dergelijke beproeving- Binnen enkele minuten slaagden BB-ers, die nos nooit met dit apparaat hadden gewerkt erin de verstopte proefkonijnen op te Werking De „Locason" is dus een uiterst gevoelig apparaat. De werking berust op seismolo gische grondslag. Trillingen, ontstaan door geluiden rondom, worden opgevangen en doorgegeven naar het menselijk oor. Deze brillingen brengen in het apparaat een lembraan. een dunne schijfvormige plaat - zoals zich ook in een telefoonhoorn bevindt in beweging. membraan bevindt zich in een halve, metalen bol, waarop een holle buis is aangesloten Deze buis. die desgewenst verlengd kan worden, plaatst men op de vloer of muur en dan „beluistert" hel apparaat de trillingen- Van de halve bol, waarin de membraan, voeren slangetjer. met metalen uiteinden bekend van de stethoscoop naar het oor van de luis- Uit deze onderdelen bestaat het appa raat, dat als grote voordelen heeft een licht gewicht, een gemakkelijke hanteer baarheid en een geringe omvang. Boven dien werkt het mechanisch, zodat geen batterijen of accu's nodig zijn. In een klein koffertje kan de ..Locason" worden meegevoerd. Deze detector kan geen na delige invloed ondervinden van vocht. Prototype verder ontwikkeld cn verschillende fUnlngen zjjn aangebracht. Rotterdamse zakenlieden zijn thans bezig het apparaat in de handel te brengen- De BB In de Maasstad ging op hun suggestie in om proeven te nemen- Behalve van de zijde der BB bestaat voor de „Locason" be langstelling in kringen van Rode Kruis en brandweer. Deze detector kan echter ook voor an dere doeleinden worden gebruikt- Voor wat betreft het redden van mensenlevens kan hierbij nog worden gedacht aan de medische wetenschap. Het apparaat is namelijk, volgens degenen die het intro duceren, gevoeliger dan een stethoscoop Ook kan het luisterapparaat worden benut voor het opsporen van afwijkingen in materialen, voor onderzoekingen naar eventuele fouten of defecten in bouwcon structies en voor het constateren van bijv. lucht in leidingen. Wat het laatste aan gaat, een oliemaatschappij gebruikt reeds voor dit doel de „Locason". En diverse waterleidingbedrijven o-a. Utrecht en Barendreoht hebben er een aange schaft. worden. Het aantal zgn. randbedrijven is verminderd. Belangrijk is ook, dat de bereidheid tot economische samenwer- king sterk is toegenomen. Dit kwam o.a. tot uiting in een bijzonder snelle groei van de inkoopcombinaties en van het vrijwillig filiaalbedrijf. Mogelijk wijst dit op het begin van een toenemende ratio De staatssecretaris veronderstelde, dat velen misschien geneigd zijn de geste gen gemiddelde middenstandsinkomeus desondanks onvoldoende te achten. Hij zou dit op dit moment willen beamen nog bestrijden. Het is zijns inziens moei lijk uit te maken of deze inkomens in bepaalde gevallen nog iets overlaten voor de instandhouding van het bedrijf. Gelijke kansen De staatssecretaris had in de reacties van de Kamer op de Middenstandsnota 1959 enkele misverstanden ontwaard. Zo ontkende hij dat hij in de nota de in druk had willen wekken, dat er in het maatschappelijk bestel van vandaag ge lijkheid van kansen voor midden-, klein en grootbedrijf bestaat. Hij had ook niet willen beweren, dat de overheid in staat is die gelijkheid van kansen geheel te realiseren. Wat de overheid wél kan doen en waartoe zij zelfs verplicht is, is het bevorderen van deze gelijkheid van kansen. Op deze basis zal het midden standsbedrijfsleven in principe zelf zijn bestaanskansen moeten handhaven en verbeteren. Dat wil zeggen, dat de over- heid zich niet geroepen voelt deze taak van de individuele middenstander en van het privaatrechtelijk en publiekrechte lijk georganiseerd bedrijfsleven over te nemen. De overheid kan wél, indien no dig of wenselijk, die zelfwerkzaamheid ondersteunen, o.a. door het stimuleren van de produktiviteitsbevordering, door financiering van research door het ver gemakkelijken van de bedrijfsfinancie- ring via het garanderen van rente en af lossing van bepaalde kredieten, door sa neringsmaatregelen, door fiscale voor zieningen enz. De laatste jaren is nogal wat veran dering gekomen in de dynamiek van de ontwikkeling, die zich rondom het mid den- en kleinbedrijf voltrekt. Dit geldt vooral voor de detailhandel. De staats secretaris wees in dit verband op de snelle opkomst van de zelfbedieningsza- In Agadir heeft men ervaring opgedaan met de opsporing van slachtoffers met behulp van detectors. Op de foto een over zicht van dit reddingswerk. ken, de krachtige groei van de inkoop combinaties en het vrijwillig filiaalbe drijf met de daaraan verbonden over dracht van bepaalde ondernemersfunc ties. Verder herinnerde hij aan de be zetting van de strategische punten in de nieuwe wijken door het grootwinkelbe drijf en aan de snel toenemende pene tratie van het warenhuis in de provincie. Het bijhouden van deze ontwikkeling vergt van de middenstander grote in spanning. Hean kan niet genoeg het be sef van de noodzaak tot produktiviteits- vergroting en van het nut van organisa torische en commerciële samenwerking worden bijgebracht Ondanks de kwantitatieve verbetering van de afgelopen jaren behoort toch nog bijna de helft van het midden- en kleinbedrijf tot het randbedrijf, dat weer voor het overgrote deel bestaat nit dwergbedrijven, waarvan de eigenaar geen volledige dagtaak vindt en dns tijd beschikbaar heeft voor het verwerven van andere Inkomsten. Slechts een klein deel van het randbedrijf bestaat nit zg. probleembedrijven, waarin de onderne mer wél een volle dagtaak heeft maar het inkomen beneden dat van een ge schoolde blijft. Hier liggen problemen, maar anderzijds is het toch niet zo, dat op dit terrein op grote schaal onaanvaardbare toestan den zouden bestaan, aldus de staatssecre taris. Rationalisatie en opvoering van ds produktiviteit vormen ook voor het klei ne middenstandsbedrijf de eerste levens voorwaarden. Afronding Vanuit de Kamer wss enige kritie» geleverd op de stelling van de staats- secretaris, dat het specifieke midden- standsbeleid zijn afronding nadert en steeds meer opgenomen dient te worden in het algemene regeringsbeleid. „Men moet," aldus dr. Veldkamp, „deze uit spraak niet geïsoleerd op een juridische weegschaal leggen. Ik heb beoogd te zeg gen, dat het specifieke middenstandsbe- leid in zijn grondslagen, in zijn constitu tie, zijn afronding nadert. De concrete vormgeving, de toepassing en zelfs die grondslagen op zichzelf behoeven een voortdurende doelmatige en kritische toetsing. Zowel de concrete uitvoering als de toetsing vormen ook in de toe komst een belangrijke overheidstaak." De staatssecretaris liet de heer Van de Wetering (c.h.) weten, dat het integra tiebeleid geen leuze is, maar een duide lijke wil om onder afweging van alle be langen met de strucbuur van het midden- en kleinbedrijf rekening te houden. In het verdere verloop van zijn betoog (dat a.s. dinsdag zal worden voortgezet) maakte de staatssecretaris nog enkele opmerkingen over het vestigingsbeleid. Hij deelde o.m. mee, dat sedert de inwer kingtreding van de Vestigingswet Be drijven 15 nieuwe vestigingsbesluiten tot stand zijn gekomen. Er zijn nog 43 ontwerpbesluiten aanhangig en 8 in voor bereiding op het departement van eco nomische zaken. Als het vestigingsbe- sluit voor het levensmiddelenbedrijf af komt, zal ongeveer de helft van het aantal bedrijven onder de werkingsfeer van de Vestigingswet zijn gebracht. In 1959 is door de rechterlijke macht 38 maal en in 1960 tot dusverre 23 maal stil legging bevolen van bedrijven, die geen vestigingsvergunning hadden en niet aan redelijke eisen voldeden. Aan de eventuele oprichting van een financieringsmaatschappij voor de aan koop van gronden en panden ten be hoeve van de middenstand (b.v. in nieu we wijken) wilde de staatssecretaris niet bij voorbaat steun toezeggen. De figuur van ondernemersbeurzen trok hem wel aan, maar het initiatief hiertoe zal uit sluitend van het bedrijfsleven moeten uitgaan. De regering zal mogelijke voor stellen nauwgezet bestuderen. Emissie Eerste Nederlandsche De Eerste Nederlandsche Verzekering- Mij. op het Leven en tegen Invaliditei» opent 24 mei bij de Amsterdamsche Bank Pierson, Heldring en Pierson, Twentache Bank, N.H.M. en Rotterdamsche Bank d» inschrijving op 2.50 miljoen aandelen op naam van 500 met 20 pet verplichte storting, ten volle dividendgerechtigd over 1960 met inschrijvingsrecht voor f 1500 oude aandelen op 500 nieuwe De claimhandel beaint 16 mei De groei gaat regelmatig voort en men verwacht over 1^60 over het vergrote kapitaal weer 27% per aandeel divi dend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9