Esso versterkt aardolie-centrum Het Vrije Volk FORTY J FOUR J Positie van oer-smid LIGA Op particuliere bouw nog teveel beknibbeld West-Duitsland vergroot handel met Nederland Amerika koopt „te veel kaas" s Het schrijft onder hi enkele ^hoofd „Tut-tut ragen van meei of ons land, ah vicht. Het g heel zelfstandig moet en kat voor een macht, groot genoeg om die agressie het hoofd te bieden in plaats inden tot de Verenigde Natie Het gaal welke stappen op d> ten volgen. Het gaat er vervolgens om, te weten wat men nu eigenlijk denkt te bereiken. Wij willen er blijven, heeft minister Toxopeus gezegd. En wij wil len de veiligheid garanderen, dii kapitaal niogclyk Ach deze illusi als de het icialis nd hadden gehouden, dan iste de illusies behouden gebleven t Den Haag ut gezien. Of dai verklaringen uit Washington, Londen Australië achterwege zouden zijn ge- urlijk een anderi dat erklai "gen aflei- niet op de hoogte was. tiet is zelfs de vraag of ons eigen ministerie van buitenlandse zaken di krijgshaftige verklaring van de regering heeft gekend, voordat ze op de telex De oppositie van de P.v.d.A. i« in fei te een steun aan Indonesië. Die opposi tie heeft precies dezelfde inhoud als het kabaal dat Indonesië thans, naar aan leiding van de voorgenomen maatrege len, tegen Nederland maakt. Indonesië ziet zijn kansen ons Nieuw-Guinea door middel van een stunt in handen te krij gen verminderen. En de P.v.d.A. steunt Indonesië in dat kabaal. Het feit dat het verzet van de Pv.d.A. niet dramatisch en niet heftig is gewor den, doet vermoeden dat men het intern in de P.v.d.A. niet zo heel erg eens is. Zoals wij in het najaar van 1958 reeds konden constateren, was er reeds toen een verschil tussen de opvattingen van de heer Drecs en de opvattingen, die de heer Burger ten beste gaf. Wij hebben de indruk, dat daar nog wel iets van aanwezig is. Maar de P.v.d.A. heeft Nieuw-Guinea en Nederland een slechte dienst bewezen. Gelukkig stonden rege ring en kamermeerderheid als één man daartegenover. Advertentie I t 9 I V t Q a v I t a a a a a F F FASHION- FORECAST LOAFERS Behaaglijke weekend jasjes. Ongevoerd. Wash-and-wear". In Irish Linen, Dacron -f Wool en Terylene. 10-tallen kleuren. v.. 29." CAMPING- EN WEEKEND PANTALONS in ongekende sorte ring vanaf 29.75 Amsterdam - Leidsestraot 7 Rotterdam - Stadhuisplein 28 Den Haag Groenmarkt 24 Nederland aan de spits in West-Europa Prins Bernhard drukt op knop van „sjeikdom" pRINS BERNHARD toas verzocht door het drukken op een knop de opening van het bedrijf te symboliseren. Vooraf sprak hij een kort woord, waarin hij zei, dat Nederland uit het oogpunt van algemeen belang moet industrialiseren. „De sterk groeiende bevolking eist dit. Deze nieuwe raffinaderij is een stap vooruit, een stap op de goede weg, al betekent dit nog niet, dat we op weg zijn naar „sjeikdom". ,,Er is mij gezegd, dat ik op een knop moet drukken. Wat er dan gaat gebeuren, weet ik niet. We zullen het rustig moe ten afwachten". Door de druk op de knop echter werd lang zaam het doek weggetrokken, dat het prachtige tegeltableau van de kunstenaar Harry Op de Laak, opgesteld bij de in gang van het terrein, tot op dat ogenblik omhulde. Gelijktij dig werden de tientallen in de zaal geplaatste televisietoestel len in werking gesteld, zodat de gasten van hun stoel af de onthulling konden volgen. Zij zagen langzaam het tegelta bleau te voorschijn komen, zij zagen twee portiers de Esso- vlag hijsen De Esso Raffi naderij Rotterdam was in ge bruik gesteld. (Van een onzer redacteuren) N de rede, die hij donderdag middag uitsprak bij de of- ciële ingebruikstelling van de Esso Raffinderij Rotter dam, heeft de minister van economische zaken drs. J. W. de Pous vooral de nadruk ge legd op de economische bete kenis voor Nederland van dit gigantische project. ..De vestiging van dit bedrijf", al dus de minister, betekent in de eer ste plaats een verdere versterking van Nederlands positie als olie-raf- finagecentrum in West-Europa. Reeds thans wordt een hoeveelheid aardolieproductén geëxporteerd, die een veelvoud is van het binnenlands verbruik, zodat ons land sinds enige jaren de grootste exporteur van aardolieproducten in West-Europa is. De Esso-raffinaderij vergroot onze olieraffinagecapaciteit, die op het ogenblik 18.5 miljoen kg ton be draagt. met ongeveer Aangezien van de productie voorshands circa de helft zal worden geëxporteerd, zal het vitvoerpotentieel van ons land verder worden uitgebreid met een waarde van omstreeks 200 mil joen gulden per jaar. Kolen en olie In zijn inleiding had de minister betoogd, dat de olieraffinage-industrie steeds meer een dubbele functie be gint te vervullen in het voortbren- gingsproces. Naast energieproducent ontwikkelt deze industrie zich meer en meer ook als producent van zware chemicaliën. Dit blijict uit het feit. dat de chemische activitnim van de aardolieconcerns sterker toenemen dan de activiteiten op het terrein van de brandstoffen, terwijl de abso lute omvang van deze productie reeds indrukwekkend is. Een soortgelijke ontwikkeling doet zich voor in de ko lenmijnindustrie. Dit is een verheu gende gang van zaken, omdat op de ze wijze de grondstoffenbasis vs de chemische industrie op effectief wijze wordt versterkt. ..En wij mogen hopen, dat de bij zonder waardevolle stoffen, die de na tuur ons schenkt, steeds meer lol hun recht zullen komen in de op- bouwprocessen, die de petro- en car- bochemie beogen. Het ziet er dus naar uit, dat kolen en aardolie steeds belangrijker gaan worden voor de productie van chemische grondstof fen, en wanneer in de toekomst d' kernenergie de groeiende energie behoefte zal gaan opvangen, zullen de fossiele delfstoffzn nog n de voorgrond kunnen gaan treden als basisgrondstoffen vcor d? chemische industrie". Onderscheiding In zijn verder betoog zei de nister, dat door deze nieuwe finaderij het Esso-concern 1 sterker is verbonden met de Ne derlandse economie. Het nam reeds voor 50 üct. deel in de exploratie en winning van aardolie land en het heeft hier een orga nisatie voor research en engineer ing opgebouwd. ,,De Esso kende de Nederlandse economie verheugt mij daarom in hoge ma te, dat gij mede op grond van uw ervaringen hebt besloten tot stich ting van dit project in Nederland. Gij hebt daarmee vertrouwen uit gesproken in de Nederlandse eco nomie en de Nederlandse politiek, en dit vertrouwen is voor ons land van grote waarde. Het bewijst eens te meer, dat wij in Nederland met ons industrialisatiebeleid een juiste koers hebben gevolgd, een koers, die geleid heeft tot een industrieel Geen ondergrondse proeven op Corsica? In Franse parlementaire kringen i gezegd, dat de Franse regering heeft afgezien van haar plannen om in Cor sica ondergrondse kernproeven te hou den, gezien het krachtige Corsicaan- se verzet hiertegen. Afgevaardigden var het eiland hebben van premier Debré de mededeling gekregen, dat het zoeken - een geschikte plaats voor de proe- nog voortduurt en dat nog geen be sluit is genomen om de proeven op Cor- te nemen. 294) De oer-smid (en voor een deel ook zijn opvolger) bekleedde een zeer bijzondere positie in de oude boeren- maatschappü van het Nieuw-Stenen tijdperk, toen de eerste metalen voor werpen als het ware uit de met vreemde krachten geladen „stenen' (ertsen) werden getoverd. De smeden die met behulp van het geheimzinnige vuur deze krachten aan de steen ont namen en daar wapens van maakten, moesten met wonderbaarlijke krach ten zijn toegerust Als zodanig, dus als een wezen dat met bovenaardse en bovennatuurlijke krachten is toe gerust. treedt de smid ook nu nog bjj menig primitief volk op de voor- Zo werd dc smid bij de oude boeren volken geëerd en ge waardeerd en bjj de nomaden gevreesd om zijn bovenmen selijke macht. EeD afspiegeling hier van is nog te vinden in de vele sagen en legenden, die won- dersmeden als IVieland e.d tot hoofd persoon hebben en ons weer her inneren aan de eerbied en het ontzag dat dit beroep in vroeger tijden moet hebben genoten. Een der hoofdperso nen van het nationale Finse epos, de Kalevala, is de smid Ilmarinen. En wie herinnert zich niet Vulcanus, de Romeinse goden-smid, tevens ver zorger van het aardvuur, wiens Griek se collega Hephaistos heette? Maar toen het beroep van de oer- smid geleidelijk aan gesplitst werd in mijnbouw en metallurgie en deze laat ste vervolgens weer in grofsmederij ijzersmederij fijnsmederij enz., ging de wonderbaarlijke betekenis van hei beroep teloor, ook al omdat de smid in de latere stedenbeschaving als nor maal mens in de stand van de hand werkers opging Van de duizeling wekkende hoogte van een halfgod was hij in de loop van duizenden Jaren teruggevallen op het normale mense lyke peil en maakti daardoor de grootsU smak in de gescbic denis van het hand Laten we na deze beschouwing over het verleden maar stappen op een ander onderwerp. Velen denken bijv. dat licht de groei van planten bevordert Maar het tegendeel is het geval. Want licht stralen blijken een remmende werkiDg op de groei te bezitten. Daarover een andere keer. Kongo kan kiezen uit 3 luchtvaart maatschappijen De president-directeur van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena, de heer Gilbert Perier, heeft te Brussel verklaard, dat drie luchtvaartmaat schappijen op het ogenblik rechten trach ten te verkrijgen voor de uitvoering van het binnenlandse luchtnet van de Bel gische Kongo, na 30 juni a.s., de da tum waarop de Kongo onafhankelijk wordt. Deze drie maatschappijen zijn volgens de heer Perier de Sabena, de Amerikaanse Pan American World Air ways en de K.L.M. Tot nu toe heeft de Sabena altijd het alleen-recht gehad op de binnenlandse routes in de Kongo. De heer Perier noemde dit voor de Belgische maat schappij een voordeel, aangezien haar vliegtuigen dus reeds bekend zijn met het gebied. De heer Henri Cornelis, gouverneur- generaal van de Kongo, voegde hier aan toe, dat de uiteindelijke beslissing omtrent de uitvoering van het bin nenlandse luchtnet bij de nieuwe Kon- goleese regering komt te liggen. Welingelichte bronnen melden, dat de Pan American bereid zou zijn het bin nenlandse net van de Sabena over te nemen, zonder daarvoor subsidie te ontvangen van de nieuwe Kongelese regering. Van de zijde van de directie van de K.L.M. deelt men mede. dat de lucht vaartmaatschappij geen enkel voorstel heeft gedaan bij wie dan ook be treffende de overname of de exploita tie van het binnenlandse luchtnet in de Belgische Kongo. „De K.L.M is ook niet voornemens zulks in de toekomst te doen", aldus de woordvoerder van de K.L.M.-directie. klimaat, dat ook op buitenlandse ondernemers, die hier te lande de zelfde voorrechten genieten als de Nederlandse ondernemers, grote aantrekkingskracht heeft uitgeoe fend. En ik kan u verzekeren, dat de Nederlandse regering er naar zal blijven streven gunstige voor waarden voor een brede ontplooiing van het ondernemersinitiatief te handhaven". Aan het eind van zijn rede richtte de minister zich tot de heer Peter T. Lamont, direc teur van Standard Oil Compa ny (New Jersey). Hij zegde hem dank voor het in Neder land gestelde vertrouwen en deelde hem mee, dat Hare Ma jesteit de Koningin hem had onderscheiden met het com mandeurschap in de Orde van Oranje Nassau. Kunstwerk De officiële ingebruikstelling van de Essoraffinaderij werd bijge woond door ongeveer 700 gasten, on der wie veel buitenlandse, Prins Bernhard, burgemeesters van om liggende gemeenten en leidende fi guren op het gebied van handel, industrie en nijverheid zetten door hun aanwezigheid aan het geheel grote luister bij. Zij werden wel kom geheten door de heer C. R. Smit, president-directeur Esso Ne derland N.V. Behalve minister De Pous sprak ook nog de heer La mont. Hij bracht hulde aan de Ne derlandse regering „voor wat zij doet om een klimaat te scheppen, waarin het voor buitenlandse maat schappijen, zoals de mijne en voor vele andere Amerikaanse firma's de moeite waard is te investe ren". Overvallen op West-Java Volgens berichten uit Bandoeng zijn dinsdagavond bij drie overvallen op dor pen op West-Java zes personen door ge wapende terroristen gedood, twee ge wond en elf ontvoerd. Dertig terroristen, waarvan wordt aangenomen dat ze tot de Daroel Is lam behoren, vielen een legerpost in Kampong Tjigembor aan. Vier personen, onder wie twee soldaten, sneuvelden tij dens een hevig gevecht van anderhalf uur. Acht leden van de dorpswacht wor den vermist en zijn, naar men aan neemt, ontvoerd. In het gebied van Tasik Malaja waar zich veel terroristen bevinden, werd een overval gepleegd op het dorp Balanan- djeur. Twee personen werden gedood en verscheidene huizen werden geplunderd. Bij een overval op het dorp Tipelepu in het district Garoet werden huizer geplunderd. Advertentie Waarom groeit met Liga Uw kind zo weelderig 7 Omdat Liga een veelzijdige kindervoeding is! Christelijke aannemers Grondprijs vaak veel te hoog Tijdens de vandaag in Alkmaar gehouden jaarvergadering van de landelijke vakgroep bouwonderne mers van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond heeft de voorzitter van deze vakgroep, de heer T. Gaastra, er zijn teleurstel ling over uitgesproken, dat nog steeds teveel op de particuliere bouw wordt beknibbeld, terwijl, volgëns hem, het juist nodig is, dat de bouwondernemer in het kader van de structurele produktie-ex- pansie de kans moet hebben zijn partij mee te spelen. Door overheid, pers en publiek, wordt, volgens de heer Gaastra, nog te wei nig onderkend, dat de particuliere bou- als volledig risicolopende initiatief- ;r tot de bouw, enorme risico's draagt en bij voorbaat grote investerin gen moet doen zonder te weten, of het door hem ondernomen project dienover eenkomstige resultaten zal opleveren. De heer Gaastra legde er de nadruk op, dat de nieuwe subsidieregeling ter bevordering van de bouw van goedko pere woningen in de bond aanvan kelijk niet onsympathiek ontvangen is. De allesbeheersende vraag is echter, zo zei hij. of de particuliere bouwers in staat zullen blijven in deze sector hun aandeel te leveren. Vele factoren wi op de bouwondernemers geen enkele Waarschuwing aan Benelux De voorzitter van de Belgisch- Luxemburgse Kamer van koophan del in Nederland, drs. F. Vogels, heeft gisteren tijdens het eerste lustrum van de Kamer gewaar schuwd, dat West-Duitsland zijn voorsprong als eerste leverancier aan Nederland heeft vergroot ten opzichte van de twee Benelux- partners. Drs. Vogels vroeg zich af of België 1 Luxemburg, sinds het bestaan van de Benelux vanaf 1948. wel alle voordeel hebben gehaald uit de mogelijkheden die het Bencluxverdrag biedt. De han del van België en Luxemburg met Ne derland gaf in 1959 weer een stijging te zien, zodat bijna het recordcijfer van 1957 werd gehaald, aldus de voor zitter, maar et is een illusie te me nen dat de handel met Nederland weer goed loopt. Nu West-Duitsland zijn voor sprong als eerste leverancier aanzien lijk heeft vergroot, zullen België en Lu xemburg alle zeilen moeten bijspannen om eervol tweede te blijven Verheugend achtte nij het dat de Belgische kolonie van zakenlieden in Nederland zich voortdurend uitbreidt. De vergadering werd o a bijgewoond door de minister en staatssecretaris van financiën en de voorzitter van de Eerste Kamer. vloed kunnen uitoefenen, spelen rol. In dit verband wees spreker op het aantrekken van de rentevoet en sprak de verwachting uit, dat de minister het door hem vastgestelde maximum-rende ment van 7,5 procent voor huurwonin gen niet als een star plafond zal be schouwen. Bouwgrond De heer Gaastra ging uitvoerig in op de problemen bij de verkrijging van grond, die voor de bouw van woningen voor minder draagkrachtigen geschikt is. Hij zei, dat het inzicht ook bij de rijksoverheid en de volksvertegenwoor diging veld wint, dat vele gemeentebe- ;n exorbitant hoge prijzen vragen de bouwrijpe grond. Hij wees een prijsbelieersing van bouwgrond van de hand, maar meende, dat meer inzicht dient te worden verkregen in de prijs vorming van de gemeentelijke grondbe drijven, die een monopolistische positie Ondanks de tegenwerkende factoren en ondanks de „onzichtbare" subsidies die aan de woningwetbouw worden strekt in de vorm van tegemoetkomin gen in de kapitaalslasten, storting reservefondsen en vrijstelling van gistratierechten, blijkt de bouwonderne mer juist door zijn positie als coördi nator van initiatieven, die bij de wo ningwetbouw in veler handen zijn, tot uitzonderlijke prestaties in staat te zijn, Nederland won van Duitsland In het tornooi om het wereldkampi oenschap rolhockey, dat te Madrid wordt gehouden, heeft Nederland don derdagavond een goede prestatie ver richt door met 5—1 (rust 1—1) van Duitsland te winnen. De uitslagen wa ren verder: Argentinië—Engeland 4—2 (rust 1—1) Arabische Repu- Democraat kritiseert: De democratische senator voor Wis consin William Proxmire, heeft ver klaard dat de verhoging der invoercon tingenten voor Italiaanse en Nederland se kaas welke woensdag door president Eisenhower werd bekendgemaakt, „on verstandig, slecht gekozen wat het tijd stip betreft en tegen het algemeen belang" is. De senator zei dat de ver hoogde invoer het probleem van melk overschotten zou doen ontstaan, waar door de Amerikaanse belastingbetaler, die de prijssteun voor de boeren be taalt, een grotere last te dragen" krijgt. Hij voegde hieraan toe dat de verdub beling van het invoercontingent voor Nederlandse kaas tot gevolg heeft dat er voldoende kaas is om de totale bin nenlandse behoeften te dekken. Door de maatregel, welke is goedge keurd door de tariefcommissie, is het jaarlijkse invoercontingent voor Goudse en Edammer kaas vergroot van 4.600.200 pounds tot 9.200.40O pounds en 2^!„voor Rahaanse kaassoorten van 9.200.100 tot 11.500.100 pounds. Fel ultimatum van de Abako De Abako, een van de belangrijkste politieke partijen in Belgisch Kongo, en ultimatum gepu- konirrg Boudewijn heeft donderdag bliceerd, dat aan gezonden. Daarin wordt" het bestuur verweten, Kongolese stammen tegen elkaar op te zetten, hetgeen bloedvergieten, plundering en mooid tot gevolg heeft. De Abako dreigt ln het ultimatum met boycot van alle besluiten van de Brus selse ronde-tafelconferentie over het toekomstig bestuur van het land als niet onmiddellijk een voorlopige Kongo lese regering ter vervanging van het Belgische bestuur wordt gevormd. Gezegd wordt, dat herhaalde eisen van de Abako-leider Kasavoeboe tot het instellen van een voorlopig bewind, van de hand zijn gewezen. (Het wordt mogelijk geacht, dat Ka savoeboe het hoofd wordt van de nicu- e regering, die de volgende maand het bewind zal overnemen na de verkiezin gen die thans gehouden worden.) INVUL-PUZZEL 'en letters, waarin de letter Gevraagd 12 woorden, elk var onderstaand voorkomt. t K iïiste °Plossin8 vormen de beginletters de naam beroemd Frans i voornemen, recht c telwoord, voorheen. tijdperk van 5 jaar. het laten varen van i kunstmatige springbron, oproer. overleg6' vn":htb!arl,<!ld. Herlha gen. (Germ. Myth), rangtelwoord. glazen potje voor zekere vloeistof. "lgA Ssbruikt vooral de timmerman, gem. in de Neder-Betuwe len O van Tièl. OPLOSSING VORIGE Horizontaal: 1 zestig-als. 2. over-dadel. 3. renet-Pisa. 4. gnoe-oever. 5 taps-er-Ede. 6. ras-arm-neg. 7 artis-et-le. 8 Adèle-Deon 9- nel-aker-N.T PUZZEL Verticaal: 1. zorg-traan. 2. even-aarde. 3. sen-opstel. 4. Trees-a i.-la. 5. id-toer-sek. 0. gaper-mede. 7. adi-venter. 8. les-edclen. 9. sla-regent. -■ In het Bonlfacius?lekenhuIs te Lichtenvoorde is overleden het drieja rige dochtertje Corrie van de familie R. Het meisje werd woensdagmorgen, toen het plotseling dc Boschlaan in Lichten voorde overstak, overreden door een auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5