„Generale (schaduw) Synode" van gereformeerde jeugd A.R.-parti) groeit naar de 100.000 leden Een woord voor vandaag Kanttekening vlido J. C, Gordeau naar Afrika voor de P.C.A.I. de cjrootóte gave MURGUPAt Chr. plattelandsvrouwen zijn zich roeping bewust 2 ,De stand van het geestelijk leven' WANAVOND houdt het Gere formeerd. Jeugdverband te Hilversum een Generale Sy node". Alle leden van de jeugd vereniging kunnen de functie van lid van deze „schaduw- synodebekleden. Er zijn deputaten benoemd die „De stand van het geestelijk leven in de Gereformeerde Ker ken in Nederland" moesten be studeren. Deze deputaten hebben een rapport samengesteld, welk rapport weer door een commis sie is bestudeerd. In hun rapport geven de depu taten toe, dat zij onmogelijk het gehele probleem konden behan delen. Bovendien hebben zij zich beperkt tot de jeugd en nog wel, dat is de zwakte van dit rap port, hoofdzakelijk tot de jeugd, die lid is van een jeugdvereni- 0in3- Niettemin vinden wij het rap port zo interessant, dat wij hier er enkele citaten uit laten vol gen; citaten, die gelezen moeten worden als stemmen van de jeugd. Het gebed „De jeugd beseft te weinig dat het gebed een gesprek is met God, de Heer van hemel en aarde. Bv. aan tafel: „Mag ik even stilte?, ik moet even bid den". Duidelijk komt dit ook uit in de vaak oneerbiedige houding. Deputaten betreuren het, dat velen niet meer de ge woonte hebben bij het persoon lijk gebed te knielen. Veront rustend is dat de verwachtin gen van het gebed over 't ge heel genomen niet groot zijn." ,,Zou het begrip gezamenlijk gebed niet meer inhoud krijgen als men af en toe (ook in de kerk) het Onze Vader hardop bad?" De bijbel ,,Te vaak wordt te optimis tisch gedacht over het persoon lijk bijbellezen." „Volgens deputaten zou het houden van een dagsluiting (bij bellezen, gebed en eventueel be spreking) zinvol zijn als alle gezinsleden hieraan mee zouden kunnen doen. Wel is het ge vaar zeer groot, dat zo'n „Aan dacht" het persoonlijk bidden en lezen verdringt. Met alle na druk willen deputaten er op wijzen, dat de dagelijkse per soonlijke ontmoeting met God van onschatbare waarde js. Iedereen zal, zo mogelijk vlak voor het naar bed gaan, God moeten zoeken. Naast het ge bruik van de Bijbel kan het le zen van een dagboekje vrucht baar zijn. De Bijbel als boek is niet te heilig voor het maken van aantekeningen. Waarom wel in een studieboek en in de Bijbel niet? Hoewel het niet be zitten van een eigen slaapka mer remmend kan werken op deze persoonlijke bijbellezing is dit bezwaar toch met onover komelijk. Het argument, geen gelegenheid te hebben een kwar tier van de hele dag voor God af te zonderen, is vrijwel nooit steekhoudend. Of hebben wij soms van ons werk een afgod gemaakt?" De preek „Hoewel een groot deel der jeugd uit gehoorzaamheid, dan wel uit „gewoonte en bijgeloof" naar de kerk gaat, moet het deel dat uit behoefte gaat, niet onderschat worden. Wel ligt dit bij de oudere jeugd (vanaf plm. 18—19 jaar) veel gunstiger dan bij de jongere. De eredienst wordt meer als het weer opla den van de accu gezien, dan als het gezamenlijk Gode dank brengen." „Steeds weer blijkt dat de jeugd niet in de eerste plaats gebrand is op actuele, sensa tionele praatjes vanaf de kan sel. Neen, zij wil alleen maar echte ontsluiting van de Bijbel, niet gemaakt, maar gewoon ac tueel, slaande op de situatie van iedere dag. d.w.z. zo, dat men er direct door gegrepen wordt. Hinderlijk hierbij zijn: een dominee, die meent anders te moeten spreken dan in de ge wone omgang, het gebruik van allerlei abstracte begrippen die niet meer aanspreken, domi nees die doen alsof zij overal van af weten (bv. filosofie, mo derne literatuur), preken, die niet steeds Christus in het cen trum plaatsen: dominees, die met een houding, preken van „dat lap ik 'm wel even"; do minees, die preken alsof de kerk gevuld is met turven, dominees die achter elkaar het woord „ik" gebruiken; dominees, die sterke taal gebruiken en domi nees, die menen de kostbare preektijd te kunnen vullen met overigens interessante verhalen, die echter niets met de Bijbel te maken hebben. Opvallend is, dat de predikant zelden als de gezalfde wordt gezien, die het Woord Gods uitlegt en door geeft." „De catechismuspreek, waar in de catechismus sterk op de voorgrond treedt, wordt niet erg gewaardeerd. Veel liever ziet men een preek over een bijbel gedeelte, waarin dan de stof uit de betreffende zondag naar voren komt. Dus betekent dit niet, dat de gehele catechis muspreek afgeschaft dient te worden." Het getuigen „Vele jongeren hebben een schroom om van hun Heiland te getuigen. Niet zozeer omdat zij zouden twijfelen aan het be staan van God, dan wel omdat zij bang zijn niet genoeg van de Christelijke, zo men wil ge reformeerde, leerstellingen af te weten en gedeeltelijk ook uit verlegenheid om zomaar over geloof en godsdienst te spreken. Hierbij dient opgemerkt te wor den, dat het beslist niet noodza kelijk is, alle vragen van buiten kerkelijken te beantwoorden, terwijl de laatsten bovendien slechts zelden problemen aan de orde zullen stellen, waar de christen-jeugd geen enkel woord op weet te zeggen. Nog teveel jongeren hebben evenwel de idee mensen voor de Gerefor meerde Kerk te moeten winnen, inplaats van ze alleen maar van de Verlosser Jezus Christus te vertellen. Ook spelen mee het niet beseffen van de geldig heid van Jezus' opdracht (Mat- theus 28) voor ieder persoon lijk, het vaak missen van het voorbeeld der ouderen en het zich niet realiseren, dat elke dag de laatste kan zijn. Zou op de catechisatie en jeugdvereni ging niet meer gesproken kun nen worden over de methodiek van het evangeliseren? Is het niet mogelijk een catechisatie op te richten, waar men bui tenkerkelijken heen kan sturen? Zou het geen aanbeveling verdienen meer de mogelijk heid onder de ogen te zien een telefoondienst te organiseren, waar men met zijn vragen over God en zichzelf terecht kan?" Stijgende lijn in publiciteit Beroe pin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Genemuiden: P. de Jong te Kootwijkerbroek; te Zoetermeer: J. van Rootselaar te Delft; te Houten, Utr.: H. Harkema te Zeist: te Veen. NB.: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Bedankt voor Waddinxveen: (toez.): J. van Rootselaar, te Delft. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Woerden: H. Hogenhuis te Dokkum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem: B. Bijleveld te Noordeloos. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke: K. de Gier te 's-Gravenhage en C. Hegeman te Gene muiden. (Van een onzer verslaggevers) De Anti-Revolutionaire Partij telde op 31 december 1959 99.613 leden tegen 99.340 eind 1958 en 97.186 eind 1957. Het aantal ge huwde vrouwen, dat als lid stond ingeschreven, bedroeg op 31 de cember '59 2296 tegen 2164 eind '58 en 1712 eind '57. De Kamer centrale Leeuwarden had eind '59 de meeste leden, namelijk 12.994, gevolgd door Dordrecht met 11.408. Deze cijfers zijn gepubli ceerd in het thans verschenen jaarverslag van A. R. Partij over 1959. Het aantal abonnees op het a r. week blad „Nederlandse Gedachten" bedroeg, dank zij de landelijke abonnee-werfac- tie, op 31 december 1959 18.872 teger 17.969 eind 1958. Deze stijgende lijn zet te zich ook begin 1960 stevig door, al dus het verslag. De abonnee-werfactie had op 1 maart van dit jaar 2912 aan meldingen opgeleverd. Ook de verspreiding van het propa- ganda-orgaan ,,A. R. Post" ontwikkelde zich gunstig. Bedroeg de oplage in no vember 1958 nog 30 000 exemplaren, de cember 1959 bracht een totaal-oplage van ca. 46.000. Tijdens de verkiezings campagne nam de verspreiding enorm toe. In decenjber 1958 werden ca. 755 000 exemplaren besteld, in januari 1959 165.500 en in februari 1959 (toen het orgaan in dagbladformaat verscheen! zelfs 1.600.471. Minder goed ging het met het orgaan „Anti-Revolutionaire Staatkunde". Het aantal betalende abonnees op dit blad bedroeg 1 januari 1959 1780 en op 1 ja nuari 1960 1686, waarvan 197 studenten abonnementen Ook in 1959 was het, vol gens het jaarverslag van de Dr. A. Kuyperstich-ting, uitermate moeilijk de beschikking te krijgen over voldoende goede kopij voor het blad. De redactie overweegt welke maatregelen met het oog hierop die te worden genomen. De belangstelling voor de uitgave „De Documentatiedienst" (die eens per veer tien dagen verschijnt) was in 1959 groei ende: het aantal abonnementen over schreed de 700 met 94. Met name het aantal studentenabonnementen steeg Toch is het blad, volgens het jaarver slag, bel*as nog geen kip, die de tir- ma J. V. van den Brink Co. te Zut- phen gouoen eieren legt. Gezien de^ in houd var. het blad zou op een gr°-er| belangstelling van het publiek gerekend mogen worden. Er zijn voorts aanwijzingen, dat ae kring van luisteraars naar de politie ke radljpiaa'jes van de heer C. y Hazenbnsch zich gestaag uitbreidt. Het jaarverslag acht dit geen gerin ge prestatie voor eerf periode vlak na de verkiezingen. Kwantitatief is het a.r. geluid echter in de aether nog ver in de minderheid als men het vergelijkt met dat van de P.v.d.A. en de K.V.P. KIESVERENIGINGEN In afwachting van een aan het Cen traal Comité uit te brengen rapport vermeldt het jaarverslag reeds enkele resultaten van een enquête-onderzoek naar de plaatselijke activiteiten van de kiesverenigingen tijdens de verkiezings campagne van vorig jaar. De voorlopi ge gegevens tonen aan, dat het door de kiesverenigingen verzorgde stemmen bij volmacht en vervoer naar de stembus de A.R. Partij bijna een zetel heeft op geleverd. Het totaal aantal stemmen, dat waarschijnlijk verloren zou zijn ge gaan wanneer de kiesverenigingen dit werk niet hadden verzet, kan geschat worden op 31.503. De kiesdeler in 1959 ringen per kv. Volgens een voorlopige raming bedroeg het aantal bezoekers in die periode 57.000, dat is 38 bezoe kers gemiddeld per kiesverenigingsver gadering. Het aantal tijdens deze ver gaderingen aanwezige niet-a.r.-kiezers kan worden geschat op 1900. Een voorzichtige schatting doet voorts vermoeden, dat de 1045 kiesverenigin gen die de A.R.P. rijk is, door middel van huisbezoeken ongeveer 12.500 per sonen tijdens de verkiezingsperiode heb ben bereikt. Dit betekent, dat gemid deld van elke acht partijleden er slechts één een huisbezoek heeft gebracht of dat iedere kiesvereniging gemiddeld slechts twaalf huisbezoeken voor haar rekening heeft genomen. HERVORMDEN Het jaarverslag vermeldt vorder m„ dat A.R.P.-voorzitter dr. W. P. Berghuis op 27 oktober 1959 tact-commissie Hervormd Gereformeer de A.R. installeerde, die tot uitdrukking zal moeten brengen wat in de Her- vormd-Gereformeerde groep tij leeft en die voorts adviezen zal inen geven ter verbetering, wegne- ig van bezwaren en ter activering, commissie besloot ln de eerste plaats i aantal oriënterende gesprekken met rv. Geref. predikanten te voeren. Men zal trachten maandelijks dergelij ke ontmoetingen te arrangeren in het land. centrale plaat- Het jaarverslag van het Verbond i Verenigingen van A.R. Gemeente- Provinciebestuurders over 1959 v meldt, dat het lidmaatschap van provinciale verenigingen voor de raads- en statenleden verplicht is steld. Op 1 januari 1960 telde het v band 1684 leden. Het verslag van College van Advies der A.R. Partij o 1959 wijst erop, dat in het verslagj drie rapporten en een nota werden ge publiceerd, die handelden over de huis vesting van bejaarden, de humanisti sche geestelijke verzorging, over de sa menwerking met minderontwikkelde ge bieden en over de Mammoetwet. De commissie Nieuw-Guinea (voorzitter dr. J. van Baal) vroeg en verkreeg onthef fing van de opdracht een rapport over N. Guinea samen te stellen, daar zo'n stuk slechts voor een zeer korte duur van waarde zou kunnen zijn. De com missie is een vaste commissie gewor den en wordt geraadpleegd, wanneer N. Guinea-zaken aan de orde zijn. Uit het AR JOS-j aarver slag over 1959 blijkt, dat er op 1 oktober 1959 323 Ar- jos-clubs en 5058 -leden waren tegen 334 resp. 5151 op 1 oktober 1958. Het aan- ta1 abonnees op het Arjos-orgaan „Op Wiek" bedroeg aan het einde van de eerste jaargang 1473, welk aantal tenge volge van mutaties sindsdien enigszins is teruggelopen. Ook de beide a.r. Kamerfracties heb ben een verslag opgesteld over hun werkzaamheden in 1959. De Tweede-Ka merfractie deed dit vrij uitvoerig, de Eerste-Kamerfractie verwijst naar de Handelingen der Staten-Generaal. Alle jaarverslagen komen a.s. vrijdagavond aan de orde tijdens de vergadering van het A.R. Partij-Convent in gebouw „Es- v planade" te Utrecht. Als Nehemia zich boos maakt is hij geen gemakkelijk man. Hij wil dat ook wel weten leest u zijn memoires er maar op na in de Bijbel, 't Lijkt soms wel, of hij nog verontwaardigd is bij het schrijven. Nu, het is ook wel de moeite daar in Jeru- zalem, als hij er, nadat onder zijn leiding de stad is hersteld, een keer met verlof komt. Hij maakt op straat een praatje met wat kinderen. Althans: hij probeert dat, maar het geeft wel moeilijkheden: de jeugd blijkt nl. geen woord Judees te kunnen spreken, alleen de taal van „dit of dat volk". De oorzaak is niet moeilijk te vinden: het zijn kinderen van Judese mannen, die getrouwd zijn met heidense vrouwen, van Asdodietische, Ammonietische en Moabietische afkomst. Nehemia treedt dan zeer radicaal op: hij onderhoudt niet alleen de mannen over hun daad, maar hij vervloekt hen, geeft hun een pak slaag en trekt hun de haren uit! Nogal cru en primitief, vindt u niet? Toch moet u dat niet te hard zeggen: hier is sprake van heilige toorn en de overtuiging, dat het gemengde huwelijk de ver- wereldlijking regelrecht in de hand werkt. Och, wij vergoe lijken dat liever onder het motto, dat je de liefde nu eenmaal niet kunt dwingen. Dat de kinderen dan volledig van God ver vreemden het wordt op de koop toe genomenNee, zegt i God in Zijn Woord en Wet, het allereerste punt is: Mij dienen. Zouden wij in onze dagen van verlichting niet wat kunnen leren uit die gebeurtenis in Jeruzalem? NEDERLAND KAN TEVREDEN ZIJN De 747 a.r. kiesverenigingen die ten tijde van het opstellen van het jaar verslag het enquête-formulier hadden ingezonden, belegden in de periode 11 december 195812 maart 1959 1491 ver gaderingen, dus gemiddeld 2 vergade- Maak uw kast motvrij met insekten verdelger 'n Erdal produkt, dus goed! J^E pessimisten hebben geen gelijk ling op industrieel terrein en ver- gekregen. De versnelling van de klaarde niet te kunnen aanvaarden, worden. En Nederland heeft „met Verbindend is het, dat de Westduit sers tenslotte voor de Nederlandse F argumenten zijn gezwicht. Hadden afloop van de langdurige en moeiza- zij dit niet gedaan, dan zou de i me besprekingen verklaarde. Gisteravond laat leek het er nog op, genomen versnelling van de opbouw u van de Euromarkt vertraging hebben i n dat de Nederlands-Duitse controverse ondervonden, zonder dat er uitzicht ten aanzien van het betrekken var - de landbouw bij het versnellings- plan van de Westduitse voorzitter ten. van de Europese commissie van de De overeenstemming over de ver- J E.E.G., prof. Hallstein, het bereiken snellingsmaatregelen komt ook de E van een definitief akkoord in de weg positie van de E.E.G. tegenoveP de zou staan. „buitenwereld" ten goede. De moge- F Lang hebben de Duitse ministers lijkheid, dat spoedig nieuwe onder- volgehouden, dat meenschappelijke bouwpolitiek moet komen, voordat er eerst een ge- handelingen met de onder leiding Europese land- van Engeland staande E.V.A. (Euro pese vrijhandels-associatie) zullen sprake van kan zijn, dat de land- worden aangeknoopt, is nu groter ge bouw op gelijke voet zal meeprofite- worden. ren van de versnelde verruiming van Voor Engeland kan de versnelling het handelsverkeer in Klein Europa, van de verruiming van het handels- Tegenover de Nederlandse argu- verkeer binnen de E.E.G. een r menten, die met zeer veel klem van nacht naar voren werden gebracht, bleek het Westduitse standpunt ech ter niet houdbaar. En nadat onze mi- lansporing zijn om de kloof, die tus sen de beide Europese handelsblok- len gaapt, niet wijder te laten wor sen dan zij reeds is. In Londen gaan ■listers blijk hadden gegeven van hun reeds stemmen op, die de Britse repe- Jeugdwerkleider van C.N.V. Contacten leggen met prot. chr. vakbeweging en kerken (Van onze sociaal-economische redactie) Op verzoek van de Protestants-Christelijke Arbeiders Internatio nale, de P.C.A.I., zal de heer J. C. Gordeau, jeugdwerkleider van de chr. sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" van het C.N.V. begin juli van dit jaar enkele maanden naar Afrika gaan om zich daar voor de christelijke vakbeweging te oriënteren omtrent de mogelijkheden die er voor de prot. chr. vakbeweging in Afrika bestaan. De heer Gordeau zal daartoe contact zoeken met de mannen die in dit wereld deel reeds werkzaam zijn in de prot. chr. vakbeweging, met de jonge protestantse kerken in Afrika en eventueel met de zendngsorganen. Indien deze oriënteringsreis een gunstig resultaat oplevert zou er in de toekomst gestreefd kunnen wor den naar een hechtere band tussen de chr. vakbeweging in Afrika en Europa. Tevens houdt dit in een in tegratie van de vakbeweging in Afri ka in het geheel van de wereldorga nisaties. De P.C.A.I. doet deze stap in nauw overleg met het Internationaal Chris telijk Vakverbond, waarin zowel de prot. chr. vakbonden als die van r.k. huize zijn ondergebracht. Ook voor het I.C.V. is dit werk van de P.C.A.I. voor de toekomst van groot belang. Het I.C.V. juicht deze stap dan ook toe. Alvorens zijn reis te beginnen zal de heer Gordeau nog contact zoeken met de heer A. Vanistendael, secreta ris-generaal van het I.C.V., die zo juist uit Afrika is teruggekeerd. Ook hoopt voornemen, de besprekingen te zul len verlaten, gaf de delegatie uit Bonn toe. De versnelde opbouw van Euromarkt kon een feit worden. ring met klem adviseren, over te gaan tot toetreding tot de E.E.G. Of dit laatste zal gebeuren, valt te betwijfelen. Het moet echter moge- Het is een feit,'waarmede vooral ons lijk zijn, een vorm van samenwer- land bijzonder tevreden kan zijn. Ne- king tussen de Zes en de Zeven te derland is in grote mate afhankelijk vinden, die kan voorkomen, dat er van de export van zijn landbouw- een Europese handelsoorlog uit- produkten. Minister Marijnen herin- breekt, met alle onverkwikkelijke nerde terecht aan de offers, die ons consequenties, die daar aan vast zit- land heeft gebracht bij de versnel- ten. Afgevaardigden van IJ trecht-1959 niet naar Assen-1961? Zullen twee afgevaardigden van de synode der Gereformeerde Kerkeh het synode besluit waarin de Vervangings formule terzijde werd gesteld op de As ser synode van volgend jaar van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) mogen toelichten? Als het aan de vrij gemaakte classis van Arnhem ligt niet. Op de vergadering was een voor stel aan de orde van de kerkeraad van Ede. Hierin werd voorgesteld dat alles gedaan moet worden dat het standpunt Utrecht wordt duidelijk gemaakt. 15 Maar terwijl Anne in haar beste kleren op weg was naar het plein, waar het kantoor in kwestie was gevestigd, hielden andere gedachten haar be zig Haar getuigschriften droeg ze in ^aar, bii zich ze waren uitstekend. Ze had de laatste jaren geen practijk meer gehad, maar daarvoor was ze dan ook bereid om met een klein salaris te beginnen. Anne dwong zich rustig te lopen en Kalm en diep adem te halen Ze trachtte zichzelf af te leiden door zo nu en dan een etalage en haar aandacht op de voorbijgangers Toen ze eindelijk ii haar hart en had ze lang hard had gelopi gelaten,^ Vijftien man personeel, bekijken „.JO„..„vestigen. - ..„chtkamer zat, bonsde gewaarwording, alsof z< Ze werd bij de directeur grijzend man in een grijs pak en met ouderwets deftig gericht. Hij vertelde na_ar, dat het kantoor klein was waaronder drie dames Nu was om de boekhouder te assisteren practijkdiploma boekhouden Anne knikte bevestigend, hij haar had gevraagd, of ..„ar hoofd klopte. Als ze morgen zijn plaats tuil kunnen innemen, zou ze ja hebben gezegd. „Jammer, dat meneer Van 't Hof vanmorgen nu juist onverwachts weg moest." de directeur morn- pelde iets over taxatie van een brandschade, en teek haar nadenkend aan. „Van proefwerken komt nu niets, ikzelf bemoei me niet met de boekhou ding." „Ik geloof ook niet. dat het beoaald nodig is mij te laten proefwerken," zei Anne met de moed der wanhoop. „U hebt een aankomend assistente ge vraagd. als ik mij goed herinner, maar ik ben met aankomend, ik ken het werk en heb het een paar jaar gedaan. Als u mijn getuigschriften wilt in zien..." Ze bracht ze hem cn las naast hem staan de de prijzende zinnen mee. Hij knikte goedkeurend. „Prima, zei hij, maar wees toen op de oude datum, „maar daarna, wat deed u daarna?" Mijn vader was ziekelijk..." het liegen viel Anne moeilijk. „En toen hij gestorven was. ben ik niet dadelijk werk gaan maken van een betrekking; ze liggen trouwens niet opgeschept. Anne zweeg WILLY STRUT een ogenblik. „Als ik regelmatig op kantoor was gehoeven, zou ik natuurlijk ook een hoger salaris verlangen." voegde ze er toen als terloops aan toe „Daar zou iets voor te zeggen zijn," gaf de di recteur toe. Hij vouwde het getuigschrift samen en reikte het haar over. Terwijl ze naar haar stoel terui ging nam hij haar nog eens scherp op. Ze beviel hem. De ernst, die van haar scheen uit te gaam en die hij bij andere sollicitanten tot nog toe had gemist, boezemde hem vertrouwen in. Hij was var, mening, dat hij eerder kans had een goede keuze te doen, als hij zich door deze indruk liet leiden, dan wanneer hij het proefwerk liet beslissen. Hij was een degelijk, ernstig man en hij had graag perso neel. dat ook degelijk en ernstig was, dan kon hij vertrouwen, dat het werk met zorg en toewijding werd verricht. „Kunt u er mee accoord gaan, een maand op proef te werken?" Anne wachtte even, voor ze bevestigend ant woordde. „Zoals u wilt," zei ze toen bedaard. Ze bespraken vervolgens de datum van indienst treding cn de directeur lichtte haar in omtrent de werktijden. Bij het weggaan zei hij vriendelijk: „het zal u hier wel bevallen, de dames gaan goed met elkaar om, ook buiten kantoortijd." Het was deze zin. die in Anne's oren bleef hangen en die haar vreugde dempte. Natuurlijk zou ze be ginnen met zich zo afzijdig mogelijk te houden, maar wat, als ze haar, min of meer tegen wil en dank zouden opnemen in hun gezellige omgang? Als ze haar maar eenmaal in de stad zagen met Paultje naast zich, zouden ze haar naar het kind vragen en wat dan Deze overweging had haar al heel wat hoofdbrekens gekost. Wat moest ze zeggen, als ze een van haar collega's tegenkwam met het kind....? De vraag bleef zich herhalen en Anne wist er geen antwoord op. Ze wilde Paultje niet verloo chenen, heel haar wezen verzette zich daartegen. Wat had hij gedaan, dat ze zich voor hem zou moeten schamen..! Alleen een moeder had hij, .als die hem dan niet eens voor alle mensen durfde te erkennen Anne haastte zich naar de crèche, sloot het van blijdschap stralende kind in haar alsof ze hem in geen jaren had gezien. Ze kocht nen stukje speelgoed voor hem, liep met hem langs de eendjes in het Vondelpark en overdacht, wat haar te doen stond. Een paar dagen weifelde maar ten slotte zag ze in, dat ze eeuwigdurend onrust zou leven, als ze het bestaan van het kind verzweeg. Dus ging ze enkele dagen na haar »te bezoek opnieuw naar het kantoor toe en zocht de directeur te spreken. Toen ze voetstappen in de gang hoorde naderen, zonk de moed haar in de schoenen. Het was een fout van haar geweest, dat ze deze kwestie niet dadelijk had aangeroerd, nu leek ze veel op een misdadiger, die zijn zonden komt biechten Het was de directeur niet. die bin nentrad, maar een man van omstreeks veertig jaar lang en fors gebouwd, met een kloek besneden zicht en zeer lichte, doordringende ogen. „Juffrouw Van Velzen," zei hij, „ik ben Van 't Hof. Meneer Bolnes heeft een conferentie en hij meende, dat u de zaak ongetwijfeld wel met mij zou kunnen afhandelen, u herinnert zich misschien, dat u mijn assistente wordt." Hij sprak gemakke lijk als iemand, die zich niet bekommert om de indruk, welke hij wekt. Zijn kleren hadden niet de keurigheid en onpersoonlijkheid van de doorsnee kantoorbediende, ze hadden zich als 't wa gepast aan de vrijmoedige, onbekommerde levens houding van hun drager. Anne keek hem een ogenblik onzeker aan. „Duurt die conferentie lang?" (Wordt vervolgd) heer Gordeau zich te verstaan met de zendingsgenootschappen, die in Afri ka werken. Hieronder zijn geen Ne derlandse genootschappen, maar behal ve Engelse, Franse en Portugese ook Amerikaanse en Deense kerkgenoot schappen. De heer Gordeau zal zijn reis voor. namelijk beperken tot tropisch Afri ka, waartoe gerekend kunnen worden, de Kongo, Madagascar, Nigeria, Oe ganda, Somaliland, Kenya en andere landen. Ervaring bij CJMV De lieer Gordeau aanvaardde in 1958 de benoeming tot jeugdwerkleider bij Werkende Jeugd. Voordien is hij 21 jaar gesalarieerd secretaris geweest van de C.J.M.V. In deze kwaliteit be zocht hij ook verschillende buitenland se congressen en maakte hij een stu diereis van tien maanden naar Ame rika. Op buitenlandse congressen fun geerde hij wel als vertaler, daar de heer Gordeau de Franse en Engelse taal goed beheerst. De heer Gordeau genoot een opleiding tot onderwijzer welke kwaliteit hij nog drie jaar geweest voor de oorlog. erkzaam tij is thans 45 jaar. De katholieke arbeiders jeugdbewe ging zond reeds eerder Afrika, de zogenaamde kajotters. Ön- Ier hen wordt een speciale actie ge voerd om te gaan werken in Afrika. De heer Gordeau. die zijn reis per /liegtuig maakt, hoopt op de volgende P.C.A.I.-conferentie welke in septem- Denemarken of eventueel li Zwitserland zal worden gehouden, ver slag te kunnen uitbrengen over zijn reis. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 mei houdt de Gereformeerde Tondagsschoolvereni- ging „Jachin" de 84ste jaarvergadering in Zwolle, gebouw „De Dageraad". Vrijdagavond zal er een ontmoetings bijeenkomst zijn. Zaterdagmorgen wor den punten van huishoudelijke aard af gehandeld en zaterdagmiddag zullen mej. C. C. Ie Clerq en T. van Harten en de heer D. Gnodde, spreken over „Het eigen karakter van de zondags school en het samenspel met de week- Advertentie Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen zon der water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm Rennies en niet zonder reden. Gaten in de muren? van Ceta-Bever Daar vroeg de kerkeraad de classis te bevorderen dat deze afgevaardigden worden toegelaten. De classis zou de kerkelijke weg moeten bewandelen om via particuliere synode het voorstel bij de synode van Assen in te dienen tot toelating van de afgevaardigden, j Na een uitvoerige discussie besloot de classis echter niet op het Edese voor stel in te gaan. ln een jaar 1000 leden erbij (Van onze soc.-econ. redactie) De christelijke plattelands vrouw is zich haar roeping en taak in de samenleving van deze klaar bewust. Zij heeft niet slechts de zorg voor haar gezin en bedrijf, maar haar taak strekt zich ook verder uit op het maat schappelijke erf. Dat is gisteren gebleken op de jaarlijkse contact dag, die de Christelijke Platte landsvrouwen- en meisjesbond (11.000 leden) had belegd in Delft. Deze contactdag moet voor de hon derden vrouwen, die uit alle delen van het land naar de Delftse Stadsdoelen waren opgetrokken, wel ;en belevenis geworden zijn. Er werd geluisterd toespraken, gekeken naar schetsje er werden liederen en psalmen gezon gen. En dat alles beantwoordde volko men aan het doel van de bond: dt plattelandsvrouw zich haar roeping be wust te maken en haar te helpen bij het verrichten van haar taak in gezin, bedrijf en maatschappij. „In ons persoonlijk leven aanvaar den we Christus", zei de presidente, mevrouw A. Vermet-de Ruiter uit Haarlem. „Dat brengt met zich mee dat we dat ook doen op het gebied van de politiek, de sport, de school en het verenigingsleven." Mevrouw Vermet vertelde door de NCRV uitgezonden congresge deelte van de activiteiten, die de bond op deze basis verricht. Op de afdelings vergaderingen en in iet maandblad „Ons Platteland" wordt voorlichting j geven over zaken, die het gezinslev de huishouding, het bedrijf en het maatschappelijk werk ten plattelande raken. Daar zijn voorts de cursussen, werkdagen, excursies en tentoonstellin gen, die door de bond worden georga niseerd. De bemoeienis van de C.P.B. op het maatschappelijk erf blijkt wel uit het lidmaatschap van instellingen als de Chr. Emigratiecentrale, het Ned. Vrou wencomité, de Huishoudraad. de Com missie Welzijn ten plattelande, het In stituut voor huishoudelijke arbeid, het Streekverbeteringswerk en dergelijke. Over dit laatste, het streekverbete ringswerk, vertelde mevrouw J. Crom- wijk-Huisman uit Linschoten, presiden te van de huishoudconsulentes, die in dergelijke gebieden de huisvrouw met raad en daad terzijde staan bij het verbouwen en inrichten van boerderij- Zij adviseerde de plattelandsvrou zo mogelijk van deze service en voorlichting gebruik te maken, teneinde het huishoudelijk werk te vereenvoudi gen en niet onnodig van de vroege mor gen tot de late avond bezig te zijn. De eonsulentes geven ook adviezen waar het de aanschaf van huishoudelijke ap paraten cn artikelen betreft. Zilveren vaasje Het bestuurslid mej. A. Molenaar uit Aalsmeer vertelde dat de bond in een jaar met duizend leden is gegroeid. Kon vorig jaar het tienduizends'j lid ver- welkomd worden, thans verscheen de Ermelose mevrouw A. de With-Hop op het podium om als elfduizendste met een zilveren vaasje verrast te worden. Een dergelijk geschenk was er ook voor de presidente van de provinciale Gel- I derse afdeling, mevrouw Van der Weg. In haar rayon waren de n eeste van de 26 nieuwe plaatselijke afdelingen vo rig jaar tot stand gekomen. "e contactdag, waaraan de Her vormde Vrouwengroep uit Vlaardin- gen meewerkte met een schets over I het vrouwenleven van vroeger en nu, werd besloten met een bezinnings- i woord van de Delftse Gereformeerde predikant ds. P. van Strien, die sprak over de viering van de zondag in het gezin. Ds. Van Strien wekte de plattel inds- vrouwen op te vechten 'egen de verwe reldlijking van de zondag Hij wilde j het hoogtepunt van de zondagsviering in de kerkgang leggen, maar nok d- rest van de dag de glar.s van de God delijke heerlijkheid geven, zonder he' j sabbathspatroon van het Oude Testa ment aan te houden. De Delftse predikant betreurde het dat er in reformatorisch Nederland zo wei- 1 nig eensgezindheid bestaat over de zon dagsviering. Nu er in deze haastige tijd door de week zo weinig van het gezins leven terecht komt, wilde hij de zon dag tot de dag voor het gezin maken. Op de jaarvergadering van de C.P.B. die daags te voren was gehouden, werd het afdelingswerk besproken en werden nieuwe bestuursleden en adviseuses ge kozen. Mej. H. M. Knol uit Hasselt werd benoemd tot vice-presidente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2