|lieume £ditóri)<: (üimranl RUSLAND BLIJFT POTDICHT hamol weer vandaag! Chroesjtsjef: Eisenhower straks geen beminde gast Hervormde jongere naar O.-Duitsland verdwenen VARLAC Hatta bespreekt kwestie N.-Guinea in Amerika Geef ons beschikking over eigen land Djakarta wist er al van Duizenden omgekomen in Indonesische opstand France met of zonder le of la wii® DE BESTE BROMFIETS DONDERDAG 12 MEI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11866 ictie: F. DIEMER CHRISTEL!JK-N A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoaslicfi is abeblmn triyn bert ia teqlicnspoct" MEER RECHTEN voor voetgangers LIDDELL HART Zie pagina 9 Gromiko torpedeert „vrije luchtruim" bij voorbaat Rusland ook bij ondergrondse kernproeven President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie nadrukkelijk ver klaard, dat het de bedoeling is, de on dergrondse kernproeven, welke zaterdag zijn aangekondigd, te doen geschieden onder toezicht van internationale des kundigen, onder wie vertegenwoordigers van de Sowjetunie. Dit is ook medegedeeld aan de Rus sische vertegenwoordiger op de confe rentie van Genève, waar gesproken wordt over de methoden tot ontdekking van ondergrondse kernproeven Gouverneur sir Evely Hone van Noord- Rhodesie heeft gisteravond bekendge maakt, dat hij de Verenigde Nationale Onafhankelijkiheidspa'rtij, de belangrijk ste Afrikaanse nationalistische organi satie in het land, in de westelijke pro vincie van het protectoraat heeft verbo den, daar deze partij hoofdzakelijk ver antwoordelijk ds voor de jongste onge regeldheden in de provincie. Zo nodig zal het verbod tot andere delen van protectoraat worden uitgebreid. ■^■SEiagEGBtii TN MOSKOU, tussen het bewijsmateriaal van de Amerikaanse „schending van het Russische luchtruim" klom premier Nikita Chroesjtsjef giste ren op een rieten stoel, keek op de bijeendrommende correspondenten neer en zei: „In Parijs zullen wij wel eens zien of Eisenhower nog naar Moskou kan komen. U kent mijn vriendschappelijke houding jegens de Amerikaan se president. Maar kan ik er nu nog bij het Russische volk op aandringen hem te verwelkomen als een beminde gast? Het zou zeggen dat ik krank zinnig ben: een man binnenhalen die op zo'n manier spionagevliegtuigen boven ons land stuurt". TN WASHINGTON hield Eisenhower zijn gebruikelijke persconferentie Hij bleef gewoon met beide benen op de grond en zei: ,De geheimzin nigheid van de Sowjetunie en de maatregelen om die geheimhouding te doorbreken, zijn een bron van voortdurende spanning. Ik zal daarom Chroesjtsjef op de topconferentie in Parijs nogmaals vragen in te stemmen met mijn voorstel voor een „vrij luchtruim", waardoor het gevaar van een onverhoedse aanval uitgeschakeld kan worden. Ik geloof overigens niet dat de vooruitzichten van de topconferentie door het incident met de U-2 definitief gewijzigd zijn." MOSKOU, eveneens by de tentoonstelling van de wrakstukken en foto's van de sprak Ruslands minister van buitenlandse zaken, Gromiko. HU bestreed de Amerikaanse opvatting, dat het vliegtuig-Incident geen invloed zal hebben op de topconferentie: Men zon kunnen denken, dat de Amerikaanse staatslieden de top conferentie zien als een gelegenheid om uit te maken, hoe de internationale toestand ongunstig kan worden beïnvloed. Eisenhower's voorstel voor een „vrU luchtruim" kan de Russische regering natuurlyk niet aanvaarden, want het is uitsluitend gedaao in het belang van de Amerikaanse geheime dienst. Het Russische luchtruim Is ge sloten en zal potdicbt'blUven." Eisenhower achtte het overigens nog allerminst vanzelfsprekend, dat de U-2 die op 1 mei boven Rusland vloog, van grote hoogte af is neergehaald. De foto's van de wrakstukken tonen waarschijnlijk de wrakstukken van een ander type vlieg tuig, aldus de Amerikaanse president. Eisenhower bracht ook nog de spdonage- IN MOSI U-2, Contact nog niet hersteld Uit het kamp van de Jonge Kerk dat van 16 tot 25 april in Berlijn Grünewald in het Haus des Kirchen- tages werd gehouden met als doel een ontmoeting met jongeren uit de Duit se Kerk, is op de laatste dag een deel nemer naar Oost-Duitsland verdwe- Zonder er de leiding van het kamp, die berustte bij ds. en mevrouw Dijkstra uiit donkerbroek (Fr) van in kennis te stel len, maar met medeweten van een i aantal der deelnemers, heeft de 24-jarige IAdvertentie Wat u met II. 90,- moet doen? TOP-VOORDEEL NR. 9 slechts één week: TWEN-COSTUUM 90,- HOOGSTRAAT - LEIDEN Brand op tanker Nederlandse Mies verleent hulp De Nederlandse kustvaarder 3Iies heeft voor de Franse kust, vijf mijl ten noorden van Ouessant, een groot aandeel gehad in de redding van de opvarenden van de 15.586 ton metende Liberiaanse tanker Bulkoil, waar een zware explosie gevolgd door een brand, heeft plaats De Mies bevond zich op het ogenblik van de ramp dicht bij de tanker en heeft snel de opvarenden van de Bulkoil aan boord kunnen nemen. De Mies (500 ton) van J. Vermaas scheepvaartbedrijf te Rotterdam, was op weg van Casablanca naar Grangemouth Er worden nog drie opvarenden van dc Burk Oil vermist. De geredden zijn weer terug aan booifi gegaan daar de brand inmiddels bedwongen was. deelnemer J. van den Brink, laborato rium-assistent bij een fabriek in Eindho ven, gedreven door een verlangen naaT solidariteit met de christenen in Oost- Duitsland, het kamp veriaten en zich naar de oostzone begeven. Het spreekt vanzelf, aldus het Her vormd persbureau, dat de leiding van hel kamp alsmede het secretariaat van dc Jonge Kerk zich onmiddellijk met het Nederlandse consulaat en het ministerie van buitenlandse zaken in verbinding hebben gesteld. Tot dusver echter zondei het contact met de heer Van den Brink, wiens ouders in Kamperveen wonen, te hebben kunen herstellen. Meisje zoek Sinds dinsdagavond wordt in Venlo vermist het 16-jarige meisje J. van Groe- nendaal- Zij is het laatst gezien jn gezel schap van de 24-jarige K. Muijs, die kort geleden uit een psychiatrische inrichting Heilo is ontslagen. De man had in een Venlo's hotel gezegd, dat hij op zoek was naar een geschikt fotomodel. Men noemde hem de naam van het meisje, dat er na telefonisch contact wel iets voor voelde- Het is daarna tot een ontmoeting geko- Later hebben beiden ziioh naar het hotel „Bovenste Molen" begeven. Van hieruit heeft het meisje om ongeveer uur dinsdagavond de ouderlijke woning nog opgebeld en meegedeeld, dat nog wel een uurtje zou uitblijven. De n en het meisje zijn het laatst gezien n ze in de richting van de Kleine Heide wandelden. Politie, militairen en een speurhond hebben gisteren vergeefs naar het meisje gezocht. Venclaringen van sommige per sonen, die meenden, dat ze dinsdagavond omstreeks negen uur via het pontveer van Steijl naar Baarlo zijn gegaan, kon den niet bevestigd worden. Wagons aan de rol - twee gewonden Drie goederenwagens, die vanmorgen uit eigen beweging aan de rol gingen, zijn omstreeks half vier vanmorgen bij Nuth op de lijn Heerlen—Sittard tegen een afremmende kolentrein gebotst. De pakwagen van deze trein, waarin zich de leerling-conducteur Op het Broek en de passagierende machinist Posthuma, beiden uit Sittard, bevonden werd geheel in elkaar gedrukt waarbij de inzittenden beide gewond raakten. (Adv et HEEL LEIDEN spreekt over het nieuwe Histor- product De ideale wasbarc en ademende muurverf voor plafonds, keukens, badkamers, enz. Volop voorradig bij SCHILDERSBEDRIJF H. P. JANSEN Alléén MARE 116 affaire in herinnering waarbij kolonel Rudolf Abel betrokken was en conclu deerde: „De V.S. en hun bondgenoten hebben niets gedaan, dat als provocerend opgevat kan worden. Zij zorgen voor hun eigen veiligheid en willen geen enkel conflict uitlokken. De Amerikaanse spionage is „onsmakelijk maar absoluut noodzakelijk". Ongeveer anderhalf uur bleef Chroesj tsjef in het Moskouse Gorki-park, waar de tentoonstelling van het neergeschoten vliegtuig werd gehouden. Het grootste deel van de beschikbare ruimte wordt ingenomen door de vleugels van de Lockheed U-2, de motor, de schietstoel a< resten van de romp en de zuurstof- houders. Men kan er verder het pak van de piloot, zijn „geruisloze" revolver, dolk en injectienaald aantreffen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Ook de geldsortering die piloot Powers op zak had, foto's, documenten en uittreksels van de verhoren zijn er te bewonderen Prins André de Bourbon Parma is gisteren in Villefranche-sur- Mer getrouwd met het meisje van zijn hart, Marina Cacry, die voor haar huwelijk als manicure werkte. De Prins heeft met dit huwelijk het ongenoegen van zijn familie op de hals gehaald. Zijn vader, prins Xavier, heeft hem uit de familie verstoten en verboden dat zijn nakomelingen de naam De Bourbon Parma zul len dragen. John D. Rockefeller (86) overleden John D. Rockefeller jr., de rijkste mar ter wereld, is gisteren na een ziekte var vele maanden op 86-jarige leeftijd in he ziekenhuis te Tucson (Arizona) over Zijn zoon senator Nelson Rockefeller was des morgens uit New York p< vliegtuig aangekomen, na een waarschi wing dat de toestand van zijn vader plotseling verergerd was. John D. Rockefeller was evenals zijn vader een groot filantroop. Zij beiden hebben waarschijnlijk 2,5 miljard dollar geschonken aan instituten ter bevorde ring van het welzijn der mensheid. Rockefeller schonk 'o.a. het bouwter rein voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Eerder had hij twee miljoen dollar gegeven voor de biblio theek van de Volkenbond in Geneve. In 1955 kondigde hij in een briefje van twee regels een gift van twintig miljoen dollar aan voor de verbetering van de protestantse theologische opleiding. Powers beschuldigd van spionage De Amerikaanse piloot Francis G. Po wers is thans officieel beschuldigd van spionage tegen Rusland. Hij zal dienover eenkomstig berecht worden. De straf op spionage in Rusland vari eert van tien jaar gevangenisstraf tot exueutie door een vuurpeleton. Haal spaarpotten voor de dag! Denkt u er aan: op vrijdag 20 mei sluit de inleveringstijd voor zilveren dubbeltjes, die op 19 januari uit de omloop zijn genomen. In januari waren er naar schatting nog 40 miljoen van die dubbeltjes in omloop. Tot eind april zijn er 25 mil joen ingeleverd, zodat er nog 15 miljoen bij het publiek moe ten zijn. Het verdient dus aan beveling laden, kasten en oude spaarpotten goed te door zoeken. Er zijn zes modellen, die onderling van beeldenaar verschillen, zoals de tekening toont. Vóór 20 mei kunnen deze bii de posterijen worden inge wisseld „Wij zoeken geen moeilijkheden TAR. MOHAMMAD HATTA, gewezen vice-president van Indonesië, heeft in Washington verklaard, dat Indonesië zich zou verzetten tegen po gingen om Nederlands Nieuw-Guinea onder toezicht van de Verenigde Naties te brengen in afwachting van een volksstemming, die zou moeten beslissen of de bevolking Nederlands, Indonesisch of eigen bestuur wenst Hij deed dit in een informele besp: king met leden van de subcommissie voor buitenlandse zaken van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. De voorzitter, J. Zablocki, had Hatta ge vraagd of er een vergelijk mogelijk was. doch Hatta maakte onmiddellijk bezwaai tegen overdracht aan de Verenigde Na ties en zeide, dat bij een mogelijke over dracht Indonsië de zeggenschap over Nieuw-Guinea moet krijgen. Hatta meende voorts dat Nederland met hun plan om tegelijkertijd de Karei Doorman als soldaten naar Nieuw-Guinea te zenden de communisten in de kaart hadden gespeeld, zeide Zablocki, en ver klaarde voorts dat de Nederlandse mili taire expeditie, door de communisten zal worden uitgebuit, om de bevolking tegen het westen op te zetten. de Ver- het In antwoord op vragen van congres leden of de Nederlandse maatregel ge volg kon zijn van de toenemende drei ging van Indonesische zijde met geweld, verklaarde Hatta: „Wij hebben reeds eigen moeilijkheden gehad, zonder dat wij uit zijn op nog meer moeilijkheden, die het gevolg zouden zijn van een po ging om in Nieuw-Guinea geweld te ge bruiken". Hatta vertoeft zes weken ir enigde Staten op uitnodigng Amerikaanse minsterie van buitenlandse Een zegsman van de Nederlandse am bassade verklaarde later, dat de bevol king zelf zal moeten beslissen of zij bij Nederland wenst te blijven, zich met de Papoea's van Australisch Nieuw-Guinea wil verenigen of met Indonesië, of dat zij een eigen republiek wil vormen. De militaire commandant van Zuid oost-Celebes overste Andi Jusuf, heeft op een persconferentie te Makassar ver klaard dat de Nederlandse militaire maatregelen bedoeld waren om aan de betrekkingen tussen Indonesië en de Ver enigde Staten afbreuk te doen. Deze maatregelen zouden volgens Andi Jusuf ten doel hebben: 1. De strijd tegen de verzetshaarden in West-Sumatra en de Minahasa te verhinderen 2. De economische ontwikkeling van Indonssië te stuiten. 3. En een kloof te veroorzaken tussen Indonesië en Amerika De Nederlanders zouden Indonesië willen be' pens aan de Sowjetunie te daardoor te veroorzaken dat de Ame rikaanse hulp gestaakt zou worden. Duitsers vragen (na 15 jaar): T I IT NAAM van 72 miljoen Duitsers is in een verzoekschrift, gericht aan alle Amerikaanse, Russische, Britse en Franse staatslieden en aan alle diplomatieke missies in Bonn, aangedrongen op herstel van het recht over eigen politiek te beslissen. Het verzoekschrift is ondertekend door bondskanselier Adenauer, de president van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, de leiders van de politieke partijen, werkgeversorganisaties, de vakbonden, jeugdgroepen en sportbonden. Het verzoekschrift, dat in twaalf talen is verzonden luidt: „Duitsland is vijftien jaar gedwon gen verdeeld geweest. Deze verdeling betekent een iwortdurende schending van de rechten van de mens. Mil joenen mensen lijden onder de gevol gen hiervan. Het Duitse volk zal nooit kunnen berusten in deze ver deling van zijn land. Deze schending van de rechten van de mens gaat lijn recht in tegen de wil van de bevol king. Uit naam van 72 miljoen Duit sers doen wij een beroep op de vier Zwitserland Russen uitgewezen wegens spionage Twee leden van de Russische ambassa de in Bern moeten onmiddellijk Zwit serland verlaten, daar zij schuldig zijn bevonden aan spionage. Zij werden te Zürich gearresteerd toen zij op het punt stonden een geheime Sowjet-agent plannen te overhandigen van militaire radarinstallaties in Zwitser land, de organisaties van het Zwitserse leger en raket-bases in West-Duitsland Franse medici om beurten in staking Doktoren en tandartsen in Frankrijk houden, in groepen, 24-uursstakingen om te protesteren tegen wijzigingen in dc sociale verzekeringswetten, die maxi mum tarieven willen vastleggen voor medische en tandheelkundige hulp. Vrijdag staken bijvoorbeeld alle tand artsen in Parijs, terwijl c»steren doktoren en tandartsen in de Loire-vallei een vrije dag genomen hadden. Noodgevallen en de ziekenhuizen wor den echter wel geholpen. In andere ge vallen demonstreren de medici hun wil tot staken door te weigeren formulieren in te vullen. De incidenten De Nederlandse nota, die op 10 mei te Djakarta aan de Indonesische regering erd overhandigd, geeft een overzicht an het verloop der ernstige incidenten, die zich de laatste dagen in Indonesië hebben afigespeeld, aldus wordt mede gedeeld door het Nederlandse ministerie an buitenlandse zaken. De nota herinert eraan, dat er reeds op 1 mei en vervolgens op 3 mei bij het Indonesische ministerie van buitenland se zaken is aangedrongen op afdoende bescherming der gebouwen van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi ging te Djakarta. Hoewel blijkens de bekendmaking van de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken de In donesische autoriteiten reeds op 3 mei de mogelijkheid van incidenten hadden voorzien, hebben zij nagelaten afdoende beschermingsmaatregelen te nemer daardoor zijn de jongste ernstige denten mogelijk gemaakt. De nota spreekt ten slotte de verwach ting uit, dat Indonesië genoegdoening zal geven, afdoende maatregelen zal treffen ter voorkoming van herhaling en de schade zal vergoeden. TTE STRIJD tegen de opstandelingen in Indonesië heeft in het eerste kwartaal niet de resultaten opgeleverd, die de regering had verwacht. Dat heeft het hoofd van de Indonesische legervoorlichtingsdienst, overste Meng Sunarjo, tegen Antara verklaard. Hij deelde mede, dat er 1210 opstande langen zijn gesneuveld, 200 gewond, 438 gevangen 580 overgelopen de werf te Saint-Nazaire kunnen weer lachen: het langste passagiers schip ter wereld, de France, gleed gisteren statig, als een mes door de boter, door de vijftig ton vet die over de hélling waren uitgesmeerd, dook met een enorme plons in het water van de Loire, stak nog ver genoegd de gehele voorsteven on der water en draaide toen keurig bij, voordat de rots van Nazaire in de gelegenheid was het schip open te rijten. Daar waren die scheepsbouwers even bang voor geweest. Er was maar weinig ruimte voor het 315 meter lange schip. Maar de France heeft er genoegen mee genomen en nu kunnen de scheeps bouwers weer opgewekt ademhalen, Voor de Franse taalvorsers valt er echter niets te lachen. Zij zitten nog midden in de moeilijkheden. Zij vragen zich verbijsterd af, of het nieuwe passagiers schip mannelijk dan wel vrouwelijk is (dus Le France of La France). In scheepskringen is men voor „La Fran ce", omdat het min of meer traditie is dat zeeschepeh vrouwelijk zijn. Maar de taalgeleerden, ook die van de Franse academie die waakhond van de taal zuiverheid zijn het er niet mee eens. Maurice Gencvoix zegt dat beide lid woorden goed zijn, maar dat lijkt de Fransen een ietwat ruime opvatting voor een land waar men de geslachten doorgaans zeer ernstig neemt. Georges Duhamel heeft voorgesteld, het schip „Le paquebot France" te noemen. Paquebot is zonder enige twijfel man- De scheepsbouwers hadden echter geen tijd om de uitslag van de strijd tussen de taalvorsers af te wachten. Le en La werden buiten beschouwing gelaten en het grootste passagiersschip ter wereld ging tewater als „France" zonder meer. President Charles de Gaulle keek toe hoe zijn echtgenote gisteren de doopplechtig heid verrichtte. De president sprak la ter de hoop uit, dat het schip niet al leen mensen maar ook ideeën zou over brengen van Amerika naar Europa cn omgekeerd. De France heeft een waterverplaatsing van 55.000 ton en meet in totaal 68.000 ton. Met een maximum snelheid ve knopen kan het schip 2.040 passagiers vervoeren. In vijf dagen steekt de Fran ce de Atlantische Oceaan over. Dc verliezen aan regeringszijde waren volgens Sunarjo: 106 soldaten, negen po litiemannen, 49 leden van de dorpsmilitie en 302 burgers omgekomen (samen 466). zes soldaten, drie politiemannen, drie le den van de dorpsmilitie en 73 burgers ge- Sunarjo meende dat tengevolge van he» regeringsoffensief de sterkte van de op standelingen met zestig procent was ver minderd. Vrijwel geheel noord- en mid- Jen-Sumatra zijn volgens Sunarjo Id regeringshanden. Dat het regeringsoptre den teleurstelde, was volgens Sunarjo een gevolg van tekort aan troepen en ten dele van onvoldoende militaire uit rusting. Het regeringsoptreden zou betere resultaten hebben gehad als de aankopen van dringend nodige krijgsbehoeften in het buitenland niet waren vertraagd en als de beperkte troepenmacht niet had moeten optreden in zeer grote delen van het land, daar de opstandelingen zich in kleine afdelingen hebben gesplitst De mededeling kwam volgens Asa. Press als een volslagen verrassing, omdat men uit vorige regeringsverklaringen steeds kon opmaken, dat er alleen op Sumatra nog van licht verzet sprake was. grote mogendheden om het gehele Duitse volk toe te staan het recht van zelfbeschikking te mogen uit oefenen en aldus de rechten van de mens te herstellen. Alleen op deze. wijze zal de hardnekkige Europese crisis overwonnen kunnen worden en kan Berlijn weer de hoofdstad van een vrij en verenigd Duitsland Groteivohl eist De Oostduitse premier Otto Grote- wohl heeft in het parlement verklaard, dat de komende topconferentie in ieder geval een oplossing moet brengen over de Duitse kwestie. Hij voegde eraan toe. dat Oost-Duitsland bereid is een tijde lijke oplossing ook te aanvaarden. Deze zou dan moeten leiden tot een geleide lijke vermindering van de geallieerde troepen in Berlijn. De topconferentie zou voorbereidingen moeten treffen voor een latere conferentie, waarop het Duitse vredesverdrag ondertekend kan worden. SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEMA FRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Minder wind De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Vrij zonnig weer cn slechts hier en daar een bui. Over wegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 13 mei: zon op 4.50, onder 20.24; ïaan op 23.00, onder 6.58; 17 mei L. K. (Advertentie) is en biurt de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN 1IOGEWOERD 60—68 HET WEER IIN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur reerUcht zw bew onbt'w

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1