Nederland worstelt met spekprobleem Economie en Financiën Vleesverkoop bevorderen door doeltreffende voorlichting Vlekvrij zilver is beter dan intensieve reclame Winst van Aku enorm toegenomen Velen dakloos door brand Gemenebest keert zich tegen Zuid-Atrika 7 DINSDAG 10 MEI 1960 Vleeskeuringswet en vakbekwaamheid (Van onze sociaal-economische redactie) TN DE SLAGERSWERELD bestaat beduchtheid voor het algemeen streven naar nieuwe distributievormen in de detailhandel. De slagerij is bereid mee te gaan en zich zoveel mogelijk aan te passen, indien een en ander tenminste geschiedt op basis van de vestigingswet. Maar zij heeft er ernstig bezwaar tegen, wanneer dit zou gaan betekenen, dat de vakkennis voor het ambachtelijk beroep van slager op de achtergrond zou raken en bovendien maar een loopje genomen zou worden met de vleeskeuringswet. De heer H. de Mooy, voorzitter van de Bond van Christelijke Slagerspatroons, die zich gisteren in de jaarvergadering van de bond te Nijmegen in deze geest uitliet, noemde de vleeskeuringswet en de vakbekwaamheid (waarin be grepen het vakonderwijs), de twee pijlers van deze bedrijfstak. De functie van verkoper wordt I de middenstander in de toekomst steeds belangrijker, maar zo verklaar de de heer De Mooij, zonder vakkennis zal ihet in het slagersambacht niet gaan. Hii wees het standpunt van prof. Van j Esveld af, als zou het kleinbedrijf de konsekwentie van deze tijd moeten aan vaarden, dat het niet meer opgewas sen is tegen het grootbedrijf. De heer De Mooij verklaarde zich er van overtuigd, da» wanneer de midden stand (de heer De Mooij is tevens voon zitter van de Chr. middenstandsbond) zijn eigen positie maar goed onderken» Nog groot deel van Nieuw-Guinea niet verkend (Van onze parlementsreadctie) Van de 340.000 vierkante kilometer zijn thans 30.000 km2 door luchtkaarte- ring verkend. De luchtkaartering van de overige 310.000 km2 zal ten behoeve van landbouw, bosbouw, bodemkennis, mijnbouw enz. moeten worden versneld. Dit schrijven minister Toxopeus en staatssecretaris Bot in de toelichting op de thans verschenen Nieuw-Guinea-be- groting voor i960. De bewindslieden achten het voor de verdere economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea nodig zo snel mogelijk mineralogische voorkomens (exclusief aardolie) in het gebied te kennen. In eerste instantie wordt gedacht aan ert sen in de Vogelkop, het Centraal-ge- bergte en op enige eilanden vóór de Vogelkop. Het E.E.G.-ontwikkelings fonds heeft voor dit onderzoek f 18,5 miljoen toegestaan. De E.E.G. heeft ook reeds f 7.8 miljoen toegezegd voor een doelmatig centrum voor systematisch onderzoek op het ge bied van land-, bos- en tuinbouw. Dit zal te Manokwari worden gesticht. In die plaats zal ook het agrarisch en visserij-onderwijs worden geconcen- In overweging en voorstudie is een gedeeltelijke drooglegging van de Grimé- Sekoli-vlakte. Het desbetreffende plan voorziet in de oprichting van een gou- vernementslandbouwbedrijf van moge lijk zeshonderd gezinsbedrijven van plm. 3 hectare voor de teelt van voedselge wassen en cacao. Ook voor 't financieren van dit project zullen gelden uit het E.E.G.-ontwikkelingsfonds worden aan gevraagd. en de overheid aan het groot- en klein bedrijf dezelfde kansen geefit, het klein- hedrijf niet bang behoeft te zijn vooi de toekomst. De industrie ziet namelijk bij gelijke kansen geert mogelijkheid cm de beoogde positie te bereiken. De heer De Mooij dacht hierbij met nam' aan de situatie in het bakkersbedrijf Zich speciaal bij de verkoopproblemen van de slagerij bepalend, merkte de heer De Mooij op. dat er in Neder land gesproken wordt over een spek probleem. omdat het publiek geen spek meer eet. Bij de varkens met een ge slacht gewicht van 90 kg doet dit vraag stuk zich echter niet voor. Er worden evenwel -nog te veel zwaardere varkens gemest en dit zal zo blijven doorgaan, zolang er hoge subsidies aan de mesters verleend zullen worden voor de expor» van dit produkt. De mesters zal men meer zelf het risico moeten laten dragen Veel liever zou de heer De Mooij zien, dat er in plaats van miljoenen voor een geforceerde export enkele ton nen werden uitgegeven voor een betere voorlichting aan het Nederlandse pu bliek ter bevordering van het vleesver bruik. De stabiliteit in de vleesverkoop zal naar zijn mening alleen verkregen kunnen worden op de binnenlandse markt, omdat de export altijd een wis selvallige zaak is. Op het ogenblik be draagt het vleesverbruik per hoofd van de bevolking in Nederland nog maar omstreeks -10 kg, een zelfde hoeveelheid als voor de oorlog. In bijna alle Euro- nese landen ligt dit verbruik veel hoger. De heer De Mooij waarschuwde er ten slotte als christen-ondernemer voor niet te veel onder de zweepslag van de oroduktiviteit door te gaan. Een zweep slag. die ons volk geestelijk moe dreig: te maken, zodat er geen interesse meei is voor het kerkelijke en politieke le ven en voor de ontwikkeling van he» maatschappelijk leven. In 1959 steeg de produktiviteit met 5.5 pet over het ge hele bedrijfsleven genomen. De indus trie droeg hierin 8 pet bij en de me taalindustrie zelfs 18 pet. Deze jacht naar produktiviteitsvermeerdering mag niet ten koste gaan van ons geestelijk- welzijn als volk, aldus de heer De Mooij Kaderdag Op voorstel van de afdeling Leiden van de bond zal aan de federatie van slagersbonden worden voorgesteld jaar lijks een kaderdag te organiseren ter bespreking van vakproblemen. Wat betreft het thans geldende ver bod sulfiet in gehakt te mengen, is op initiatief van de federatie en het be drijf schap voor de slagerij een onder zoek gaande naar de eventuele schade van sulfietgebruik voor de volksgezond heid. Een gesprek met minister Van Rooij over deze kwestie had een nega- t'ef resultaat. Naar aanleiding van een voorstel van de afdeling Groningen, zal het bestuur van de bond bij de federatie het voor stel aanhangig maken de verkoop van paardevlees en rundvlees gescheiden te doen houden om oneerlijke concurrentie van gemengde bedrijven tegen te gaan Juweliers en horlogers bijeen (Van onze soc.-econ. redactie) VILVER is voor de juwelier *-J artikel in afgaande lijn. Het lang niet meer zo gewild als vr< ger omdat men het moet poetsen. Aldus heeft gisteren de voorzitter van de Christelijke vereniging juweliers en horlogers (200 leden), de heer K. J. Zomer uit Hoogev medegedeeld op de jaarvergadering van die organisatie in Utrecht. De heer Zomer vertelde dat een inten sief gevoerde propagandacampagne wei nig resultaat heeft opgeleverd. Hij meen de dat de fabrikanten hun geld dan ook beter hadden kunnen gebruiken om zil ver vlekvrij op de markt te krijgen, dan het in een dergelijke reclameactie te stoppen. Uit het jaarverslag, dat ter vergade ring werd uitgebracht, bleek dat de bona fide juweliers en horlogers wellicht nog dit jaar een speciaal embleem zullen gaan voeren, zodat te constateren zal of men met een vakzaak te maken heeft of niet. Binnenkort zal het resultaat be kend gemaakt worden van een prijs vraag, die is uitgeschreven om aan een goed ontwerp te komen. Volgens het jaarverslag is het alge- TVE NETTO-WINST van de Algemeene Kunstzijde Unie (A.K.U.) is in 1959 met ruim 63 procent toegenomen tot f 35,5 (vorig jaar 21,8) mil- ;oen door hogere dividenden van deelnemingen en een sterke verbetering 'oij de Nederlandse bedrijven, waartegenover de belastingen aanmerkelijk I ioger waren. De omzet nam toe tot f 308,5 (253,3) min., de kosten vermeer derden tot f 269,7 (230,1) min., zodat het bedrijfsresultaat voor belasting 1 38,8 (23,2) min. beliep. Dividenden en interest brachten f 12,6 (7,7) min. I binnen en belastingen vergden f 18,5 (10,8) min. I De afzet van vrijwel alle produk-ten nam aanzienlijk toe met vooral toenemende vraag naar geheel synthetische garens en vezels. Produktievengrotimg, betere effi- ciency en prijsdaling van enige grond stoffen deden de kosten dalen, evenals de volledige bezetting van de bedrijven. Reeds voorgesteld is 16 (12)" dividend j oil i 127,2 (115) min. kapitaal. De agiore- 'erë* is toegenomen met f 26,9 min. Voor /ewdeuwin-g. verbetering en uitbreiding /an duurzame produktiemiddelen'is f 26.8 riLn. aangewend tegen f 32,7 min. afschrij ving. De liquide middelen namen toe tot 79,2 (33,6) min. Het Nederlandse perso- ïeel is 12.650 (12.350); het gehele personeel ■1.000 (49-000). In de eerste maanden waren omzet en bedrijfsresultaat op het peil van het vier de kwartaal van 1959. De verkopen ont- i vikkelen zich gunstig, doch de loonkos- an stijgen. Er worden voor 1960 bevredi- I .ende bedrijfsresultaten verwacht en de I nkomsten uit deelnemingen zullen niet jalangrijk afwijken, j De bedrijvigheid in de textiel- en auto banden-industrie neemt toe. De directie I beeft grote belangstelling voor samen werking bij studie. De kunstmatig ver vaardigde grondstoffen zullen een steeds trot er deel van de textielmarkt opeisen, doch door sterke uitbreiding van de ca paciteit zijn de vooruitzichten n-iot onver deeld gunstig. De wereldproduktie van ,'eheel synthetische textielgrondstoffen i 1959 4 toe. 1.6 (1,3) miljard. Stijging is te verwachten. Bij de Neder landse. Amerikaanse, Duitse en Italiaan se bedrijven wordt de produktie van ny lon- en polyester-garen en vezels uitge breid, een polyesterfabriek wordt ge bouwd in Spanje en een nylon fabriek in Mexico. In Nederland wordt de produk- tie-oapacitei-t van cellofaan verdubbeld, in Engeland een cellofaanfabriek ge bouwd. In Nederland zün ondanks grotere pro- duk-tie de voor-raden sterk verminderd. Door speurwerk zijn produktiemethoden en kwaliteit van verscheidene produkten verbeterd, nieuwe machines ontwikkeld en de doelmatigheid der apparatuur groot. Een gemeenschappelijke glasgaren- fabriek in West-Europa is in studie ge nomen. De personeelsvoorziening kost vrij veel inspanning. De personeelsuit- breiding betrof vooral Drenthe. De werkweek voor personeel in uur- en weekloon In dagdienst wordt verlaagd van 48 tot 47 uur in I960 en tot 46 uur begin 1961 door middel van 12 vrije zater dagen in 1960 en 24 in 1961. De agioreserv* bedroeg eind 1959 55 min. doch is inmiddels weer toegenomen. Sanering van St. Pölten zal jaren vergen. Van Du Pont te Dordrecht is geen con currentie te vrezen. Versnelling van de Euromarkt wordt toegejuicht. De fiscale maatregelen zullen nadeel brengen doch de investeringen niet vertragen. De capa citeit van Aku Goodrich zal worden ver dubbeld. De speurwerk-kosten bedragen 4Vfe tot 5°/o van de omzet. Statutenwijziging Op 25 mei wordt een statutenwijziging voorgesteld om het kapitaal met f 100 min. te vergroten, coupures van f 200 af te schaffen en van f 50 in te voeren. De beperkingen op obligatie-uitgiften zullen vervallen. Het statutaire directietantième zal vervallen, waarna commissarissen de tantième zullen vaststellen, afhankelijk van de overwinst. Commissarissen zullen l"/« van de overwinst ontvangen, waarbij gedelegeerd commissarissen elk twee maal zo veel zullen ontvangen als een andere commissaris. Benoeming van ge delegeerde commissarissen is niet meer mene beeld van de branche vorig jaar niet ongunstig geweest. Op deze dag regelde men in Utrecht verschillende huishoudelijke en tech nische zaken. Zo hield men zich bezig met de vraag of ook fantasie-trouwringen opgenomen moeten worden in het syn- dikaat, dat voor gewone trouwringen is gevormd. Uiteraard kwam hierbij ook even de kartelpolitiek van de regering in discussie. Onderwi j splannen Nieuw-Guinea (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus en staatssecretaris Bot schrijven in de toelichting op de Nieuw-Guinea-begroting-1960, dat nu het moment aangebroken is om de gehele onderwijsvoorziening in Nieuw-Guinea, voorzover deze uitgaat boven het meer algemene dorpsonderwijs, aan een na dere overweging te onderwerpen. Het ligt in het voornemen om op korte ter mijn te komen tot een regionale plan ning, die zal moeten uitwijzen of in een bepaald ressort behoefte bestaat. Reeds thans kan worden gesteld, als minister en staatssecretaris, dat een vorm van lager ambachtsonderwijs, aansluitend bij de dorpsscholen, nodig is om het een voudige ambacht over het gebied te ver breiden. Verder is het noodzakelijk een eigen Papoea-groep van toezichthoudend personeel te vormen. Een plan voor een gecentraliseerde opleiding van lager en middelbaar perso neel voor de landbouw, de bosbouw, de veeteelt en de binnenvisserij verkeert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Het zal met steun van het ontwikkelingsfonds der E.E.G. worden verwezenlijkt. Het bevolkingsonderwijs zal met 77 gesubsidieerde dorpsscholen worden uitgebreid. Het ministerie van o. k. en w. heeft besloten tot voorlopige gelijkstelling van het einddiploma van een bijzondere zesjarige algemene mid delbare school te Hollandia met het eindexamen der vijfjarige H.B.S. in Ne derland. Bij het opstellen van de nieuwe begroting is ook rekening gehouden met de oprichting van een kweeksphool voor onderwij zere. Bouw Brokopondodam begint 1 augustus De bouw van de Brokopondodam in de Surlnamenivier zal op 1 august us beg in- aldus wordt medegedeeld door de heer G. Stroapey, eerst vice-president van Suralco. Denën houden vol Eerst vissen dan pas schieten Deense vissers zowel als militairen zijn hun jaarlijkse manoeuvres aan de westkust van Jutland begonnen. Het warmere water in het voorjaar brengt grote hoeveelheden vis tot dicht onder de kust, vooral juist in de buurt van een artillerie-oefenplaats van het leger bij Esbjerg. De scheepvaart ter plaatse is ver boden en de vissers zijn gewaarschuwd er weg te blijven. De vangst van de vissers is echter dit jaar toch al zo mager geweest, dat de vissers de waar schuwing van militaire zijde naast zich neer hebben gelegd en met hun boten het oefenterrein zijn binnengevaren als of er geen schot aan de lucht was om tenminste hun „schot te boord" te kun- Ook van militaire hefschroefvliegtui- gen die per luidspreker waarschuwin gen midden in het verboden gebied deden klinken, trokken de vissers zich niets aan. Twee tankdivisies hebben hun schietoefeningen moeten opschorten en het ziet er naar uit dat het leger rustig zal moeten afwachten tot de visscholen zich verplaatst hebben of betere visgron den zijn gevonden. Beperking aanvullende werkgelegenheid Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft medegedeeld dal in verband met de stijgende vraag naar arbeidskrachten in het vrije bedrijf ln verschillende streken van het land do aanvullende werkgelegenheid gesloten is of de leeftijdsgrenzen verhoogd zijn. Dit betekent, dat in sommige streken deze werken niet meer voor jonge arbei ders zullen open staan. In andere ge bieden zullen in de komende in het algemeen geen aanvullende ken in uitvoering zijn. vanavond Met het NTS-journ-aal i overzicht wordt visiepregramma geopend, uur begint de feestelijke de zender Smilde met ..Bovi het v Zwolle" en om 8.35 volgt dan rolijke programma dat in Zuid- ten tonele wordt gevoerd. Olympische spelen Nog steeds is geen overeenstemming bereikt tussen de Eurovisie en het Olympisch Comité in Italië over de uitzending van directe reportages van de wedstrijden. De Eurovisie biedt voor dagelijk se directe reportages plm. 1.375.000 guldenhet Olympisch Comité vraagt echter meer dan driemaal zoveel. Er zal dus nog wel een beetje ge praat moeten worden eer dét verschil geëgaliseerd isl Programma voor morgen Som- u-. Gram 10 30 Morgendienst 11-00 Gram 14.15 Hf" wonderkinderen, hoorspel 12 30 Land- ui rabouwmeded 12 33 Ritmisch koper- 12 53 Gram of act 13 00 Nws 13 IS aar geleden 13 20 Met Pit op pad. Ti j 13 25 Lichte mui 13 50 Gram J* ring van Mozart s Mis in Bes door Bondsdag van Bond v— het Radiokamerorkest, het klein Ra- verenigingen 1'4 45 Gr: diakoor en solisten. Dirigent is Card hobo's, fagot Laóut. kwartet het Kwartet n mer. Daarna het tweede deel de klankbeeldserie „Voorspel van een revolutie" en om 10 uur uitvoe- i Geref 1 15.00 Idem 15.35 16.00 Bij de AVRO is het weer dinsdag- t met o.m. het dag- grootvader en optre- de bekende zanger Henri schappelijk leven, door n 17 40 Beursteer het Ctvr organisa. renigingsleven. lezingen. 18-00 Leger des Heilsknvartier 18 15 Boek- bespr 18 30 RVU: Feiten en vragen rond ion» ijk 19.50 Gitaareneemtole 20 10 Radio boek v den van de bekende zanger nenri schappelijk leven, 'door dr" W van Zyll Salvador. Om 10 uur begin' tal. te geven door de Frai ciniste Pauline Aubert, <H i HHI I gegeven Franse werkjes speelt. Om PauT"sartre vrijheidsfatdisme.' 10.45 uur spelen Henman Krebbers en 21 35 Oude muz 22 10 Gram 22 30 Nws en Theo Olof werken voor twee violen SOS-ber 22 40 Zaalsportultsl 22 46 Avond van De Roos en Ponse. overdenking 23 00 Platennieuws 23 5>-24 00 Hilversum II, 298 m. I0O7 kc/s VARA: 7 00 Nws 7 lo Gym 7.20 Gram 8 00 Nws 8 18 Gram 8 55 V d vrouw 9 00 Gym v d 9 10 Gram VPRO: 10 Oo Schootra- Phiiharmórriech i EVA zal ingaan op initiatief van Euromarkt De Britse minister van handel Reginald Maudling heeft gisteren aan een tafel rede verklaard het Westduitse initiatief te zullen steunen om de zes landen van de Euromarkt en de zeven van de kleine vrijhandelszone dichter bij elkaar te brengen. De zes landen kunnen er vol gens Maudling op rekenen, dat de zeven hierop zullen ingaan, d-aar hij er van overtuigd is, dat de andere leden van de E.V.A. (kleine vrijhandelszone) er net zo over denken als de Engelsen. Beide par tijen zullen echter tegemoetkomingen moeten doen, daar een Europese een heid aanzienlijke offers waard ia. r. Bezit van 1894: Geplaatst kapitaal :rste 9 maanden van 1959/60 gestegen tot 17.29 miljoen op 31 maart (in 1958 59 van 2.95 tot 8.97 min); vermogen steeg tot 37.16 min (van 4.1 tot 17.12 min): waarde per aandeel van ƒ50 met uitgiftekosten 113; spreiding van aan delenbezit: Nederland 56,8 pet. Ned. in ternationale fondsen 24,3, Amerika en Canada 18,6, verschillende landen 0,3. 1: Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag in Greonterp (gemeente Wonseradeel) twee woningen en een schuur in de as gelegd. Zestien per sonen zijn hierdoor dakloos gewor den. De brand is waarschijnlijk ont staan door het omvallen van een brandend petroleumstel. In Heugeem (gemeente Maastricht) zijn gistermiddag eveneens twee wonin gen door brand vernield, terwijl ook in Stadskanaal een woning in vlammen op ging. In een kapschuur van de landbouwer H. van Lessen te Boertange (gemeente Vlagtwedde) is gistermiddag brand uit gebroken. Het vuur sloeg over op twep boerderij, die volkomen werden vernield. Zes varkens, éénentwintig biggen en een auto gingen in het vuur verloren. „De Biesterfeld", een eeuwenoudp boerderij in Ottersum, is gistermiddag afgebrand. De brand, waarvan de oor zaak nog onbekend is, ontstond in de schuur en sloeg over op de boerderij. De verzekering dekt de schade. Het vorige week door prinses Bea trix geopende r.k jongensdorp ..Betha- nie" is gistermiddag bedreigd door een bij Horn uitgebroken bosbrand. De brandweren -van Horn, Heythuizen en Roermond en militairen bestreden het vuur en wisten te voorkomen dat de paviljoens werden aangetast. Ongeveer twee hectare dennen werden verwoest. Een grote veenbrand is gisteren in Schoonebeek uitgebroken. Vele wo-nin- moesten in allerijl worden ontruimd, terwijl verscheidene stuks vee naar vei liger gebieden werden overgebracht. Het vuur, dat met een enorme rookontwikke ling gepaard ging, heeft bijna de gehele produktie van enkele grote verveners. bestaande uit 80 tot 100 miljoen bolster- turven, in vlammen doen opgaan. De brand is door de verschillende brand weerkorpsen momenteel enigszins gelo kaliseerd. Volgens schattingen zijn zes honderd hectare v In de omgeving van Garderen js gis termiddag een heidebrandje ontstaan, dat door snel ingrijpen van de brandweer kon worden beteugeld. Engelse rechter Internationaal Recht overleden De Engelse rechter, sir Hersch Lauter- pacht, lid van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, is zondag in Lon den overleden. Hij was sinds 1954 lid van het Internationale Hof. Sir Hersch werd geboren in 1897 in Zolkiew. HU promoveerde aan de universiteiten van Wenen, Londen, Cambridge. HU was o.a. professor aan de Haagse Academie voor Internationaal Recht en gasthoogleraar aan diverse universiteiten in Amerika. Sir Hersch Lauterpacht schreef acht boeken, in hoofdzaak over diverse aspec ten van het internationale recht. V erdrievoudigcle winst bij Ford De Nederlandsche Ford Automobielfa briek verbeterde ondanks toenemende ln het bijzonder Franse concurrentie de po sitie in nagenoeg alle prijs- en wagen klassen. De nieuwe in Engeland, Duits land en de Verenigde Staten ontwikkelde produkten genoten een goede ontvangst. De tractorenverkoop was de hoogste tien jaren, die van industrie-dieselmoto ren nam toe. De afdeling onderdelen accessoires vergrootte de omze». Hierdoor was de produktie het gehele jaar hoog en de assemblagekosten per eenheid daal den aanmerkelijk. Dank zij de betere ka: positie kon men de f 2,4 min. 5- en II jarige onderhandse leningen aflossen. De bruto-bedrijfswinst nam daardoor toe tot f 10.7 (vorig jaar 4) miljoe na f 1,3 (1.3) min. afschrijving, f 336.537 (379.662) pensioenvoorzieningen, f 145.899 (406.246) lasten, f 4,1 (0,56) min. belasting is de netto-winst f 4,8 (1,4) min. Voorge steld wordt 20 (6)G dividend, waarvai 8»/» als interim is uitgekeerd. DividendKJ.C.P.L. De raad van bestuur der Koninklijki Java-China Paketvaartlilnen te Amster dam zal aan aandeelhouders 8 (vorig jaar 8) dividend voorstellen. Hollandia Kattenburg leed verlies Door de droge zomer leden omzet e: rentabiliteit van Hollandia Kattenburg een grote terugslag in 1958'59. De pro duktie werd ten dele ingekrompen en dt werktijd tijdelijk verkort. Het exploitatie, saldo daalde tot 189 463 (v.j. 1,09) min Deelnemingen brachten 110.702 (80-198) op, uit voorzieningen kwam 3334 (243.185) vrij en bijzondere baten bedroe gen ƒ38.870 (132.835). tegenover ƒ460.014 (451.525) afschrijving, 189 363 (166 166) pensioenen, 203.037 (233 571) bijzondere voorziening tegen voorraden en 512 566 verlies 469.682 winst). Het dividend wordt gepasseerd (v.j. iVi pet). De kooporgamsatie te Brussel had eer langrijk aandeel in het uitvoerresultaat. doch die te Lyon stelde teleur. De voer stelde hoge eisen aan de financie ring mede door aanhouding van extra- voorraden. Bij de dochters te Manchester, in Australië en te Weesp waren de zaken niet onbevredigend. Schiphol krijgt zijn Nationaal Luchtvaartmuseum, al heeft het dan wel even geduurd. Men is thans in het gebouw ar destijds de expositie Het Atoom is gehouden bezig, his torische toestellen te plaatsen. Natuurlijk hoort daar ook het aloude Spinnetje bij, die we hier zien. Dinsdag 17 mei wordt het- museum geopend. de Groei bij A.R.M. Het voordelig exploitatiesaldo Amsterdamsche Rijtuigmij. bedroeg 1959 (1958) f 1,12 (0,92) miljoen, de netto winst f 647.111 (518.276). BUna alle afde lingen droegen daartoe bij vooral die te Haarlem. De N.V. gedijt goed en gelijk matig. De N.V. Nieuwe Automobielmij. voor de invoer van Saab begint thans vruchten af te werpen. Atam in Den Haag behaalde een belangrijk grotere winst. De verkoop van Citroëns neemt toe. Reeds voorgesteld is 9 (7) pet dividend. Bonus Ver. Glanzstoff De A.K.U. deelt mede, dat de door de Vereinigte Glanzstoff in de verhouding 1 op 4 uit te geven nieuwe aandelen, dividendgerechtigd zullen zijn over '59. Dit voorstel zal op 20 juni door de aan deelhouders behandeld worden. Voorts wordt 13 procent dividend voorgesteld. Dividendvoorstellen De Billitonmy. zal 2 augustus aan aan deelhouders 20 pet dividend op aandelen Iste en 15 pet op aandelen Ilde rubriek voorstellen benevens een jubileumdi dend van 5 pet op beide met het eeuwfeest. Als interim is reeds resp. 12'/2 en 7,é pet dividend uitgekeerd 'over 1958 was het dividend resp. 20 en 15 pet). De Machinefabriek v/h Jansen en Su- torius zal 6 pet dividend voorstellen (1957 en 1058 nihil). Machinehandel Mahez: Dividendvoor- stel 16 pet (vorig jaar 14 pet waarvan 2 uit onverdeeld winstsaldo). Koninklijke Hollandia, Vlaardingen: Dividend bepaald op 8 pet. De Lints Industrie: Bij emissie van 240.000 gewone aandelen nagenoeg alle insohrijvingsrechten gebruikt. Ned. Linoleumfabriek: Geheel 1959 be hoorlijk van orders voorzien; omzetten in binnen- en buitenland bevredigend; na 2,5 (v. j. 2,21) min. afschrijving winst 1,07 (0.98) min.; voorgestelde uitkering per aandeel ƒ200,85 (182,60); Franse doch ter werkte bevredigend. VARA: 10 20 V d 11 00 Gevat r--„- -.00 Lichte tuinbouwmeded 12 33 Voor het platteland 12 3s Orgelspel 13 00 Nws en tentoonstel- lingsagenda 13 30 Ronde van Nederland 23 30 Gram 13 45 Gesproken portret 14 00 Jeugdconc 14 45 Volkaiiedjes en -dansjes 15 00 V d Jeugd 17 00 Gram 17 15 Prome- nade-ork. sopraan en koor 17 50 Rege- rirtgsuota: Jeugduitz: De brie\ Hammondorgelspel 16 45 De Diaconie nieuwe banen, toespraak 19 00 V d kdnd 19 20 Ronde van Nederland- V d Jeugd VAiRA: 20 00 Nw» 19 10 Grai VPRO: 19- .■■■■I— 20 05 Muslcal-fragm 20 30 Vorstenschool, hoorspel 2200 Jazasnuz 22 20 Keuren en kiezen, coirun 22 30 Nws 22.40 Gram 23 00 Tussen mens en nevelvlek, lering 23 15 Muzikale discussie 23 55— 24 00 Nws Joegoslavië te Wembley VARA: 17 00 Jeugdprogr NTS: 17 30 Intern Jeugdjoum VPRO: 20 00 Journ en weeroverz 20 20 Filmprogr 20 45 Oude filmfragm 21.05 Bal. letprogr 21 30 Documentaire GRAMMOFOONPLATENPROGBAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Woensdag 11 mei 1960 van 16—20 uur: Hejre Kati. Helmut Zacharias; Heiat - Czardas Machen wir's den Schwalben GrUsz mir die Frauen - Komm n wn mit nicht Maritza. Sari Barabas. Wehofschitz. Der Hansen Chor. Orkest Beierse Omroep olv Carl Michalski; Le- har im Takt (Lehar). Orkest WIHy Steiner: Sailor's wedding Polka (Oliae). Morgen (Moesser). Orkest Bert Kaer— fino (Lucctiesi), Orkee Li per li (ZteEzoli). Die Teenager mpico ^(Hajlet-' cheek (Berlin). Orkest Machito: It's all in th egame (Dawes). Louis Armstrong: Uncle Satchmo's iullaby (Hallets:), Louis Armstrong. Gabriele: I cover the water- frant (Green). Odkest Paul Westoi Sum- May (Markes). The MoGutre Sisters: Autumn leaves (Kosma). Orkest Paul Weston: All mv sorrows (Guard) Getaway John (Guard), The Kingston Trio: ^Amerlcar It's c of t ingston). Kay Starr; Serenade i :ren) Orkest Ray Anthonv; 1 :ieart' (Fisher). Orkest Pee Wee n't give you anything but iov l). Castle" rock (Se; Premier Macmillan sust "n De voltallige vergadering van afge vaardigden van het Britse Gemeenebest. die op het o@en.bllk ln Londen wordt ge houden. werd gisteren onverwachts af gebroken, om de premiers van de landen van het Gemenebest de gelegenheid geven, in een geheime bijeenkomst het rassenvraagstuk ln Zuid-Afrika te be spreken Nadat Ghana haar officiële uitnodi ging aan de Zuidafrikaanse minister vat buitenlandse zaken. Louw, voor een be zoek aan Ghana had ingetrokken, schijn de kwestie van het rassenvraagstuk op de Gemeenebestconferentie in ee sieve toestand te zijn geraakt. Premier Macmillan schijnt opnieuw ge probeerd te hebben de a-nti-Zuidafrikaan- se stemming op de Gemenebestconferon- sussen. Hij heeft de andere prc- er nadrukkelijk op gewezen dat uitstoting van Zuid-Afrika uit het Ge menebest geen oplossing betekent en de belangen van de de met-blanke bevolking in de Unie slechts zal schaden. De Afrikaanse en Aziatische landen van het Gemenobest overwegen een verzoek Hongaarse dieven veroordeeld De rechtbank te Maastricht heeft de 22-jarige Hongaar Ferencz N., mijnwer- er te Kerkrade, en de 27-jarige L. B it Heerlen, wegens een reeks inbraken, i afwijking van de eis van twee jaar svangenisstraf veroordeeld tot een jaar drie maanden. Britse schoenen voor Rusland De Sowjetunie heeft by een Britse schoenfabrikant 80.000 paar herenschoe- ter waarde van ongeveer twee m:l- gulden besteld. De bestelde schoe- behoren tot de modernste modellen De Russen hebben nog een optie od 20.000 paren. aan de Vereni@Ae Naties om Zuiid-Afrika te ontheffen van het bestuur over het vroegere maindaatagebied Zuid-West- Afrika. De conferentie heeft gisteren besloten dat Nigeria, nadat het op 7 oktober as. onafhankelijk zal zijn geworden, lid van het Gemenebest mag worden. Ook een verzoek om toelating van de nieuwe slaat tot de Verenigde Naties zal worden on dersteund. Drie jaar geëist voor vergiftiging Opnieuw diende gisteren voor de recht bank te Maastricht de poging tot ver giftiging van de 70-jarige J. M. H. Es- sers uit St. Geertruid, waarvan zijn 69- jarige huisgenoot H. M. werd verdacht. Ongeveer een half jaar geleden had de officier van justitie drie jaar gevanger nisstraf geëist tegen verdachte, die er van beschuldigd was op 15 september een hoeveelheid sublimaattabletten in de koffie te hebben gedaan. De officier van justitie die indertijd drie jaar had geëist persisteerde bü deze >mdat hij aan het door de rechtbank tussenvonnis gelaste nader psychia trisch onderzoek niets had toe te voegen. De verdediger, mr. H. Spauwen ui» Brunssum, handhaafde eveneens zijn con clusie, dat vrijspraak moet volgen. Padvindsterscongres in Athene Koningin Frederika van Griekenland heeft gisteren in een korte plechtigheid op een heuvel tegenover de Acropolis bU Athene het 17e congres van cie wereld- raad van padvindsters voor geopend verklaard. De plechtigheid werd bijgewoond door prinses Sofia, die padvindsterleidster is. haar zuster Irene, de minister van on derwijs, George Voyadzis, lady Baden Powell, de weduwe van de stichter der padvindstersbeweging en ongeveer 200 afgevaardigden uit 42 landen. Het congres duurt tot 20 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7