POSTBLUn Concertgebouw te klein voor mammoet-appel Amerika hervat kernproeven Worosjilof werd vervangen /aak hoofdpijn?] helpen 11 eraf Meer dan zes jaar wachten Gouden Esso Extra Motor Oil „Veronica" uitgesloten van radio-telefonisch verkeer ZWITSALETTEN ELSEVIER^kbud Een nerveus secretaresje noteerde een verkeerd nummerAls Celeste Hickey tijdig had getelefoneerd, zou een doodvonnf i half i zyn uitgesteld schiei tijd de laatste wanhoopspoging van een advocaat om tóch een langer uitstel te verkrijgen, wel geslaagd'Maar nuni- GL 4-1460 werd tc laat bereikt Toen de telefoonbei rinkelde, was de gifdamp uit zwavelzuur en cyaankali reeds naar een vastgebonden man omhooggestegen. Ongetwijfeld heeft Chessman zware mi drijven begaan. Zeker was lijj schuldig. Doch de schuld van 1960 is niet lang. de schuld van 1948. Met de misdadig. Chessman, die in zijn cel best-sellers schreef en wiens advocaten onuitputtelijk waren in juridische spitsvondigheid, is een wreed en verschrikkelijk spel gespeeld. Door dc voltrekking van een doodvonnis, twaalf jaar geleden uitgesproken, maakte men recht tot gruwelijk onrecht. Erg blgft de marteling van deze Caryl Chessman die, na zo vele jaren tussen hoop en doodsangst, ten slotte met een vreemde waardigheid gestorven is. Erger is het feit, dat het rechtsbestel in de staat Californië wél een schier eindeloze reeks mogelijkheden bevat, welke schran dere juristen voor hun cliënt kunnen be nutten, maar dat ten slotte alle macht en alle glorie van alle autoriteiten, zelfs die van president Eisenhower ontoereikend zijn om een doodvonnis na twaalf jaar in levenslang te veranderen. Het ergst echter zijn de gevolgen. Overal ter wereld is de tragedie-Chessman met spanning gevolgd; allerwegen heerst nu de verontwaardiging over de ontknoping. En telkens wanneer men ergens ter wereld op onrecht wijst, zal men zeggen: denk aan Chessman. Natuurlijk: de rechteloosheid en de wan daden achter het IJzeren Gordijn zijn dui zendmaal afschuwelijker. In Sowjet-Rusland vervolgt men de Joden; in Rood-China het Christendom; in Oost-Duitsland berooft men dc boeren van have en goed; in Boe dapest hljjft men doodvonnissen voltrekken aan jonge mensen, die nog kinderen waren toen zij deelnamen aan dc opstand Maar men zal zeggen: denk aan Chessman. Daarmede is aan alle anli-Veslerse propa ganda nieuwe kracht gegeven. In Moskou kan men over het gebeurde in dc gaskamer van de gevangenis San Quentin tevreden zijn. Overal elders moet men betreuren, dat formalistische starheid het rechtsgevoel gekrenkt en beledigd heeft. Mobilisatie tot vreedzame schoolstrijd Minister Cals hoort prot. bezwaren aan Minister Louw niet welkom in Ghana De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Louw, heeft in Londen ge zegd, dat Ghana's premier dr Nkroe- mah, vorige week een uitnodiging aan hem (Louw) voor een bezoek aan Ghana heeft ingetrokken en wel in tegenwoor digheid van „zekere premiers van het Gemenebest". Sir de Villiers Graaf, leider van de Ver enigde (oppositie) partij, heeft in Kaap stad verklaard dat deze partij zich ge heel heeft losgemaakt van de rassen politiek van de regering-Verwoerd. De regeringspolitiek jegens de negers is een dwaling, zei hij. „Wij moeten de wereld duidelijk tonen dat de oppositie in Zuid- Afrika het regeringsbeleid afwijst en niet de koers aanvaardt, waarin het land wordt meegesleept. Minister Cals kwam zich zater dagmiddag persoonlijk op de hoogte stellen in het Amsterdam se Concertgebouw van de bezwa ren die de protestanten naar voren hebben gebracht tegen zjjn wetsontwerp op het voortgezet onderwas. Hij kan niet langer zeggen dat hij onkundig is van deze bezwaren, en het protestant se onderwijs kan niet langer zeg gen dat de minister zich niet in teresseert voor de klachten. Het onderwijs bewees in een groots j „défilé" zijn kracht. Meer dan 2600 onderwijskrachten en be stuursleden van prot.-christelijke scholen waren naar dc hoofdstad gekomen om het appel tot een succes te maken. Onder de groot ste aandacht luisterden zij naar de sprekers, en gaven door een krachtig applaus herhaalde ma len van hun instemming blijk. Het moge dan waar zijn dat som mige schoolbesturen hun onderwijs krachten een reiskostenvergoeding gaven als zij het appel bijwoonden, dat feit bewijst op zich zelf al, dat de angst van de laatste dagen dat er ook in onderwijskringen we geest zou heersen ongegrond was. De zaal was te klein. Zelfs toen reeds een aantal mensen stonden, en de trappen van het podium ren ingenomen, bleef de stroom wassen, zodat de kleine zaal ook moest worden ingeschakeld. Het ge tuigt van de grootse verwachting van het organiserend comité, dat ze ook de kleine zaal reeds van te vo ren had besproken. Mr. J. J. Hangelbroek In de grote zaal was de heer mr. J. J. Hangelbroek de eerste spreker. Hij stelde reeds in zijn openingszin nen dat de mammoetwet een gevaar is voor de vrijheid van het onder wijs. Hij viel het ontwerp van mi nister Cals op vier punten aan: 1 De grondgedachte van het ontwerp is A onaanvaardbaar, want de minister heeft gepoogd een in alle opzichten sluitend geheel van onderwijsv zieningen tot stand te brengen. Wat buiten de wettelijk gegeven mogelijk heden valt, kan aan een gesubsidieer de bijzondere school, volgens dit ont werp, niet worden getolereerd, ook niet als de ouders het zelf willen bepalen. <y Het wetsontwerp tast de vrijheid onderwijs aan doordat de minister niet slechts genoegen neemt met wat nationaal gegroeid is een wettelijke basis te geven en de lacunes op te vullen, maar in een gepremediteerd wettelijk schema het voortgezet onderwijs wil regelen. De heer Han gelbroek wees op de gang van zaken bij de tot stand koming van de HB S. die door minister Thorbecke een ge heel andere opzet was gegeven, dan deze door de tijdsomstandigheden Honderddriejarige overleden Zaterdag is de oudste inwoner Hoorn, de 103-jarige heer P. Verkerk, overleden. De heer Verkerk, die op 2 maart 1857 gisteren uitgegeven medisch te Bergambacht werd geboren heeft een bulletin wordt gezegd dat premier Ver- tfroot deel van zijn leven in Duitsland woerd reeds kan opstaan en in een stoel gewoond. Hij werkte daar meer dan 50 zitten, nadat zaterdag de twee kogels ver- jaar als nettenboeter. Kort na de bevry- wüderd zijn, welke by de aanslag op ding keerde hij terug naar ons land. Hij 9 april in zijn hoofd waren gedrongen. werd in huis genomen door een nicht. De doktoren willen zich er nog niet mejuffrouw V. Holten in Hoorn, die over uitlaten wanneer de 58-jaar oude haar oom tevoren nimmer had ontmoet, premier het ziekenhuis zal mogen ver- j Mevrouw Verkerk was in de oorlog in laten. I Duitsland overleden. 290) Toen de verlichte Mongoolse despoot Koeblai Khan. wiens machts gebied zich tenslotte over geheel Oost-Azië uitstrekte, in 1263 de ge broeders Polo met brieven naar de Paus stuurde, waarin hy vroeg hem geleerde mannen uit het Westen te zenden, die de Christelijke gods dienst, de kunsten en wetenschappen aan zyn volk zouden kunnen onder wijzen, heeft hij ongetwijfeld ernstige bedoelingen gehad. Hij zelf was wel iswaar Boeddist, maar hij stond zeer zeker open voor hooggestemde andere richtingen. Uiteraard is het niet uit gesloten dat hy de godsdienst als politiek instrument heeft willen mis bruiken, maar uit het feit dat onder zijn regering de (Nestoriaanse) Christenen vrüelijk hun godsdienst in Mongolië en China konden belijden, moeten we ten zij het tegenbewys wordt getoond aannemen, dat het hem ernst was met zün verzoek aan de Het Westen was er echter in de middeleeuwen allerminst op berekend in grote getalen missionarissen naar het Oosten te zenden. De reis door het binnenland van Azië. waar vele ge varen dreigden, duurde destyds vele jaren, zodat de bereidwilligheid om een dergelijke tocht te ondernemen by de meesten niet groot was. Boven dien en dat was het ergste werd de Pauseiyke stoel in die jaren voort durend betwist, waardoor het Pause lijk gezag geschaad werd en een straffe leiding ontbrak. Toen de gebroeders Polo, na een reis van vele jaren, met hun geloofs brieven van Koeblai Khan arriveer den, vernamen zü dat Paus Clemens IV juist het jaar tevoren was ge storven en dat er nog geen nieuwe Paus was gekozen. Zy legden het ver zoek van de Opper-Khan daarom TOCH IS HFT ZO! voor aan Tlieobaldus Visconti, aarts diaken van Luik, die hun in overwe ging gaf rustig af te wachten. De ge broeders Polo deden dit (zy konden welhaast niet anders), maar toen dit rustig wachten twee volle jaren had geduurd, besloten zij onverrichter zake maar weer naar het Oosten te rug te keren (op welke tocht zy Mar co Polo meenamen). Vóór hun ver trek vroegen zy Theobaldus Visconti een bewysstuk, waaruit Koeblai Khan zou kunnen zien dat zy buiten hun schuld de opdracht niet hadden kun nen uitvoeren. Nauwelyks echter wa ren zy enige maanden op reis, of zij kregen bericht dat Theobaldus Vis conti zelf tot Paus was gekozen (Gregorius X). De nieuwe Paus was echter niet in staat aan het ver zoek van Koeblai Khan in zo korte tyd uitvoering te geven. Inplaats van de 100 geleerden die de Opper-Khan had gevraagd, vertrok ken er slechts twee Dominicanen, die echter overhaast terugkeerden toen de eerste moeilyk- heden van de reis zich voordeden. Inmiddels had Koeblai Khan, het lange wachten gedurende meer dan zes jaren moe, in 1270 een verzoek ge richt tot het hoofd van het Sokya klooster in Tibet. Hy nodigde deze hoogwaardigheidsbekleder aan zyn hof, teneinde zich te laten zegenen en wat nog nimmer was voor gekomen hy behandelde hem als zyn gelyke. Hiermee waren de kan sen voor het officiële Christendom verkeken, want van die tijd af namen de Boeddistische geestelijken een bly- vende plaats aan het hof in. We zullen dit thans laten rusten en liever eens wat vertellen over mieren Daarover een volgende keer. die huisdieren houden. (Van een onzer redacteuren) Het wetsontwerp wist de grondwettc- lijke verschillen tussen openbaar en bijznoder onderwys uit. Het wetsontwerp laat teveel over i koninklijke besluiten, en algemene maatregelen van bestuur. In dit ver band ging mr. Hangelbroek in op de opmerking die de minister in het vei. leden reeds heeft gemaakt, dat ook nu evenveel wordt geregeld op deze manier. Hy meende echter dat deze redenering te oppervlakkig is wees de delegatie af wanneer ni de wet kan worden afgelezen binnen welke grenzen en in welke richting de kroonwetgever de hem opgedragen regeling moet geven. Ds. 0. V. Henkei Ds. O. V. Henkei, lid van de raad voor Kerk en School van de her vormde synode, die wel niet na mens zijn kerk sprak, maar toch de bezwaren die in de kerk leven naar voren bracht, sprak zelfs nog ster ker dan mr. Hangelbroek een defi nitief „onaanvaardbaar" uit. n" woord kwam herhaalde malen zijn rede voor. de toetsingrecht der overheid ten opzich te van schoolbesturen. Daar vele scho len direct onder de kerk staan, of on der door de kerk aangewezen besturen kan dit inhouden dat de kerken dus door de overheid op hun competentie worden beoordeeld. Dit recht ontzegde hij de overheid. Hij richtte zich ook tegen de men die gesteld zijn voor het ophef fen van scholen. Speciaal had hij het oog op gymnasia omdat het gevaar wel degelijk reëel is dat vele kleine gymnnasia buiten de grote steden hun deuren zullen moeten sluiten. Juist van deze scholen kwamen in het leden en komen ook nu nog de grote meerderheid van de theologi sche studenten. Geen enkel goed woord had ds. Hen kei voor het voorstel om het einddiplo ma van alle scholen voor v.w.o. zonder enig onderscheid te erkennen voc theologische opleiding. Dit was voc kerk ter wille van de opleiding haar dienaren onaanvaardbaar. In dit verband wees hij er op dat reeds ge jaren geleden een soortgelijk 1 stel door de Staten Generaal was afge- Prof. L. W. G. Scholten Prof. mr. L. W. G. Scholten was de derde en laatste spreker. Hij bracht zijn gehouden schoolstrijd in herinnering, die eerst de formele gelijkstelling en later ook de finan ciële gelijkstelling opleverde. In 1917 was dit principe in de grondwet er kend. Nu zag hij echter de pedago gische vrijheid door deze wet in ge vaar gebracht. Tevens herinnerde prof. Scholten de aanwezigen aan de uitspraak van Abra ham Kuyper dat het onderwijsvraag stuk in laatste instantie een sociaal vraagstuk is. Hij liet duidelijk blijken dat hij van hen die zich aan de socia le vraagstukken wijden, zoals de vak beweging, meer steun verwachtte strijd tegen de mammoetwet. De slag op de onderwijsvrijheid is tevens een aanslag op de sociale vrijheid, riep „De financiële gelijkstelling"aldus prof. Scholten, „is dus in haar bedoe ling het middel om de materiële vrij heid te verwezenlijken. En het komt niet te pas die financiële gelijkstelling te gaan gebruiken om de pedagogische vrijheid te vernietigen. En toch speelde dit gebruik, dit misbruik de bewinds door het hoofd, toen hij oorspron kelijk niet uitging van de verschillen tussen openbaar en bijzonder onder wijs, maar van het uit de openbare kas en niet uit de openbare kas bekostigd onderwijs." Prof. Scholten bewees zich vooral een verdediger van het ulo. Hij viel de minister aan, omdat deze het genaamde „automatisme" bij het stichten van ulo-scholen in gevaar had gebracht. De waarborgen zijn in dit ontwerp van wet verminderd. Op dit gebied hadden ter iets anders kunnen verwachten gezien zijn loopbaan en achter grond. Prof. Scholten vroeg zich zelfs af of wc dan nog niet heen zijn over de aanbidding van de plan- huishoudkundc en we die bij het vrije onderwijs moeten gaan invoe- Minister Cals weet waar liij van protestants-christelijke onderwijszijde aan toe is. Duidelijk werden de be zwaren uitgesproken. Maar het is op een waardige en zakelijke wijze ge schied. Massale regie ontbrak. Op de sentimenten werd niet gespeeld. De drie sprekers lazen hun redevoeringen voor en lieten zich op die manier de kans ontgaan op psychologische wijze de aanwezigen op te winden. Alle drie de sprekers spraken hun waardering uit voor de persoon en het werk van de minister. Als mi-' nister Cals de eeuwige minister zou kunnen zijn, was zijn mammoetwet misschien zelfs nog wel aanvaard baar, omdat zij van hem verwach ten dat hij deze wet niet zal mis bruiken. Maar ook deze zetel zal an dere ministers moeten dragen en de sprekers waren van mening dat deze in sommige opzichten alle rich tingen uitkunnen met dit wetsont werp als het eenmaal wet zou wor den. Daarom was het applaus ook langdurig en luid toen mr. Scholten de vraag stelde, Moeten wij bij de grondwet van 1917 blijven?" en de vraag zelf met „Ja", beantwoordde. En daarom was liet applaus even luid toen mr. Hangelbroek zei dat de mammoet een onheilsdier is dat geplaatst wordt in de zoölogische musea als monument van een be staansvorm, die in het hedendaags klimaat niet mogelijk is niet toelaatbaar is. Buiten de orde Prof. mr. L. W. G. Scholten ging in zijn rede op een gegeven moment ook in op het artikel waarin wordt uitgesproken dat organen van ouders, leraren, ge meenten en schoolbesturen over bepaalde onderwerpen van ad vies kunnen dienen. Overigens is, aldus prof. Scholten „de weg wel lang. De onderwerpen moeten aangewezen worden bij algemene maatregel van bestuur. En dan komt men nog niet verder dan advies. De minister houdt wel ééns van een grapje. Misschien mag ik mij dus er ook een ver oorloven. Tijdens de voordagen van de Franse revolutie wilde minister Calonne de bezittende klasse raadplegen over zijn be lastingvoorstellen. Een carica- tuur stelt nu de minister voor als een poelier, die omringd is door een aantal slaclitganzen. De poe lier vraagt: Ik wil uw advies in- de i öu zult worden opgediend. De gan zen schreeuwen in koor: Wij wil- len niet worden opgediend. Waarop de poelier beleefd zegt: Gij ontwijkt mijn vraag. Gij zijt buiten de orde." MET ESSO BENT U BETER UIT! Eisenhower neemt besluit kend gemaakt, dat Amerika de ondergrondse proefnemingen met kernexplosies zal hervatten, waar schijnlijk tegen het eind van het jaar. Perschef Hagerty zei, dat onder zoekingen zullen worden ingesteld op meer uitgebreide schaal naar de mogelijkheid, ondergrondse kern explosies beter te ontdekken en te identificeren. De hervatting der proeven werd verwacht sinds 16 maart, toen de Amerikaanse commissie voor atoom energie bekend maakte dat zij nit proefnemingen in Nieuw Mexico bereidde. Het definitieve besluit moest Eisenhower nemen. Voorzover bekend zijn er sinds no vember 1958 geen Amerikaanse of Rus sische proefnemingen meer gehouden, toen Amerika zich aansloot bij Rus land in een vrijwillige opschorting van alle proeven. Als president van Sow jetunie 17-LIMENTI WOROSJILOF heeft de Opperste Sowjet van de Sowjet-ynie ontslag gevraagd uit zijn functie van president, gezien zijn minder goede gezondheids toestand. De Opperste Sowjet heeft Leonid Brezjnef tot zijn op volger benoemd. Premier Chroesjtsjef verklaarde te menen dat men Worosjilof dank moest brengen. Hij werkte vele jaren, was een trouwe zoon van zijn partij en een dier genen die deelnamen aan de stichting daarvan. Hij verdedigde de zaak van de partij aan de fronten van de burgeroor log, aldus Chroesjtsjef. Leomd Iljitsi Brezinef, is 53 iaar. Hij begon zijn partijcarrière in 1931, en werd in 1952 lid van het centrale comi- de communistische partij van de Sowjetunie. Kort daarna werd hij secre taris van het centrale comité en kandi daat voor het lidmaatschap van het pre sidium. Al deze posten verloor hij plotseling maart 1953 na de dood van Stalin. Hij werd echter benoemd tot politiek en administratief chef van de Russische vloot, een post die hij tot februari 1954 bekleedde. In dat jaar werd hij lid van het centrale comité van de communis tische partij van Kazakhstan. Hij was aanwezig oo het 20ste partijcongres in februari 1956 en hoorde Chroesjtsjef zijn vermaarde rede tegen Stalin houden. Sindsdien is hij in de hoogste partijre- gionen teruggekeerd. Hij is geboren in december 1906 te Dnepropetrovsk, aan de Dnjepr. In 1923 werd hij lid van de communistische jeugdbeweging de Komsomol. Hij be zocht een landbouwschool en werd later specialist op het gebied der zware in dustrie. In de tweede wereldoorlog was hij politiek commissaris in het 18e le- schacht worden ge- meter diepte, met onderaan een zijgang van 300 meier lengte. Het doel van de proeven is, de mogelijkheid te onderzoeken van: 1- het opwekken van elektrische kracht door de hitte van een atoom ontploffing; 2. het vergaren van radio-isotopen voor wetenschappelyke en industriële doeleinden uit de atoommyn; 3. het doen van metingen ten be hoeve van de verdere ontwikkeling van reactoren. NOODZAKELIJK In de verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat de te hervatten dergrondsc proeven „noodzakelyk zyn voor een volledig inzicht in de moge lijkheden van het voorgestelde ontdek kingssysteem. Om voldoende betrouw bare gegevens te verkrygen. verwacht men dat het noodzakelyk zal zijn reeks ontploffingen van verschillende kracht in verschillende soorten geolo gische formaties te doen plaats heb- De proenemingen, aldus de verkla ring. zullen worden gehouden onder volledige controle en geen radio-actief afval veroorzaken. De verklaring zegt dat de Russen zich bereid hebben verklaard om met Amerika en Engeland onderzoekings werk op het gebied der seisimische op sporing van ontploffingen te bespre- der hervatting officieel uiteenzetten. In Geneve verklaarde dc Russische gedelegeerde Tsarapkin, verbaasd te zyn over de Amerikaanse beslissing de proeven te hervatten- Hy achtte de verklaring van president Eisenhower „vreemd en onverwacht", gezien de SOEKARNO: Portugal mag Timor houden De Indonesische president Soe- karno is zondagavond, na een ofc- ficieel bezoek aan Portugal van drie dagen, naar Cuba vertrok ken, waar hij de gast zal zijn van de regering-Fidel Castro. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat Indonesië geen aanspraken doet gelden op het Portugese gedeelte van het eiland Timor, omdat dit geen deel heeft uitgemaakt van het voor malige Nederlands Oost-Indië. Hoewel het vriendschapsbezoek. dat president Soekarno op zijn wereldreis aan Portugal heeft gebracht, geen poli tieke doeleinden nastreefde, was men in Portugal toch wel benieuwd of Soe karno zich zou uitlaten over de hou ding van Indonesië ten aanzien van het Portugese gedeelte van het eiland Ti- Aan de wens. om hieromtrent uit sluitsel te verkrijgen, is voldaan. Soe karno heeft er zich over uitgelaten, al deed hij het bij een gelegenheid, waar op men van hem geen uitspraak over dit onderwerp had verwacht. De Por tugezen hadden een uitspraak van Soe karno verwacht tijdens een galadiner, dat te zijner ere vrijdagavond door de president van Portugal was aangericht. Soekarno heeft er de voorkeur aan ge geven, zijn mededeling op een minder plechtige wijze te doen, nL in zijn ant woord op een welkomstrede van de voorzitter van de gemeenteraad van Lissabon, op het stadhuis. ..Indonesië", aldus Soekarno. „maakt geen aanspraak op enig grondgebied dat geen deel uitmaakte van het ge heel, dat men Nederlands-Indië noem de, en het Portugese gedeelte van Ti- mor behoorde daar niet bij". Zender pionier V vanaf aarde in werking gesteld Amerikaanse geleerden hebben gisteren, met behulp van de reus achtige radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland, een zender van 150 watt in werking gesteld in de Amerikaanse satel liet „Pionier 5", die zich op dat ogenblik op ongeveer dertien mil joen kilometer van de aarde be vond. Een woordvoerder ver klaarde dat de seinen goed wer den ontvangen. Professor Lovell. directeur van het station van Jodrell Bank, verklaarde latei-, ..Het schynt dat de oorspronkelyke schatting der geleerden, dat het mogelijk zou zijn de „Pionier 5" tot op byna hon derd miljoen kilometer van de aarde te volgen; aan de conservatieve kant is ge- Amerikaanse geleerden op het gebied van de ruimtevaart hebben te Washing ton verklaard dat de „Pionier 5" thans zyn eerste baan om de zon beschrijft. De seinen van zyn grootste, nu in wer king gestelde radiozender, worden ook in Hawaii ontvangen. Functionarissen van de Xasa hebben medegedeeld dat de „Pionier 5" thans een 110 zenduren gegevens heeft verstrekt, „die gevestigde theorieën over de toe standen in het heelal omver hebben ge worpen". voortgezette onderhandelingen In Ge neve. „Het is raar tc horen van kem- ontploffingeu voordat w-y onze onder handelingen hebben voltooid", zei h|j. „Ik ben verbaasd, dat een dergelijke aankondiging plaats heeft terwyl wy over de kwestie nog onderhandelen"- WOROSJILOW Nu reeds 700.000 bevriidingskaraten Op paleis Soestdyk is blykens de tel ling gedurende dit weekeinde de 700.000- ste bevrydingskaart gearriveerd. De stroom van kaarten, hoewel thans min der geworden is nog steeds niet gestopt. Voor hen die de bevrijdingskaart nog aan Koningin Juliana willen zenden be staat nog tot zaterdag 14 mei de gele genheid. De verkoop van vluchtelingen- zegels Is inmiddels geëindigd, maar men kan de bevrijdingskaart ook met elk ge wenst bedrag in gewone postzegels be plakken. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort is zaterdag aan zijn verwon dingen overleden de 18-jarige W. Dop uit Terschuur tgem. Barneveld», die vrijdag tijdens werkzaamheden van een hooizol- s gevallen. Hij kwam op de betonnen vloer van de deel terecht, waardoor hij ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. Na ernstige storing Radio IJmuiden heeft gistermid dag het bericht de ether ingezon den, dat het schip Veronica uitge sloten is van het radio-telefonisch verkeer. Dit besluit is genomen na dat zondag kanaal D van radio IJmuiden, waarschijnlijk door werkzaamheden aan de eindtrap van de zender Veronica, zeer ern stig werd gestoord. De directeur van de VRON, de heer Oswald, heeft ten stelligste ontkend dat de Veronica een storing zou hebben te weeggebracht. Het plan bestaat nu ech ter. het schip te verhalen tot recht voor Scheveningen. iets buiten de Nederland se territoriale wateren. De uitzendingen zullen daardoor voorlopig een regionaal karakter krijgen. Allleen de kuststreek van Katwijk tot Hoek van Holland zal door Veronica dan kunnen worden be streken. schone jongeling keizer van Abessynië ondanks achting kruisbloemig kruid een soort van kaartspel gebruikt een kunstschilder voormalige Engelse munt De heer Oswald heeft voorts medege deeld dat een peüploeg heeft uitge maakt, dat de storingen in de uitzen dingen van de Veronica worden veroor zaakt door het zenderpark Nora bij Noordwijkerhout. De PTT heeft hierop gereageerd dat de PTT de uizendingen van de Veroni ca niet stoort en ook voorshands niet van plan is dit te gaan doen. Overigens wil dat niet zeggen, aldus een zegsman van de PTT, dat hiermee een standpunt voor de toekomst is vastgelegd. De PTT heeft voorts verklaard geen bemoeienis te hebben met de zender No- ra. Van bevoegde zijde is aan het ANP op navraag medegedeeld, dat het sta tion Nora bij Noordwijkerhout geen zendstation, maar alleen een ontvangst station is. WOORDEN VERVANGEN Vervang elk paar woorden door één woord, dat de betekenis van beide woor den weergeeft. De beginletters van dc nieuwe woorden vormen van boven naar beneden gelezen de naam van een stad plant uil de familie der boterbloemen gesuikerde warme wyn hoogmoed touwpluksel in vonken uiteenspattende vuurpijl richtpaaltje eenhoevig zoogdier Zweeds scheikundige OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sela, 5. ober, 9. serieus, 11. Assam. 13. risee. 15. leer, 17. test, 18 Inn, 19. legende. ?1 uaken, 22. stroper. 24. mos. 26 Pool. 27 Born, 23. armee. 30. Verne, 31 armoede, 32. Enos. 33 telg. Verticaal. 2. Essen. 3. Lear. 4. arm. 5. oer. 6. buiten. 7. Essen. 3. Bali, 10. vete, 12. senator, 14 esdoorn. 16. teken 19. lap, 20. Ger. 21. bolero. 22. span. 23. roman. 24. morel, 25. snel, 27. bede. 29. Ems, 30. vel. In het St. Josephziekonhuis te Venlo is in de nacht van donderdag op vrijdag de 65-jarige heer G. van de Oever over leden. Daags tevoren was hy met zyn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto. Daarby liep hij zware ver wondingen op. Advertentièn

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5