Geldzorgen bedreigen hun „lichtend verschiet" ....Omdat u een echte Heveschat bent.... Turkije misbruikt hulp van Amerika HetVrijeVolk D1 ergste uitbarsting WÊÊÊÊM ontharing depilan ZWELLINGEN GROTE TEEN grillige greep uit de ebeurlijkheden, die op hel schrift Oswald Spengler die ver voor de oorlog zijn Untergang des Abendlandes had ge schreven was al dood, maar ook zyr ongeluksprofetieën leken de vervulling nabij Berlijn was een puinhoop, Londen het centrum van een wereldrijk in onthin- ding, Frankrijk bleek meer en meer een in zichzelf verdeeld land, Oost-Europa werd gesowjetiseerd. Ondanks al deze veranderingen die het oude volkomen wegvaagden, ondanks die verschrikkelijke uitputting is het oude Europa in stand gebleven. Dat niet alleen. Men kan zeggen dat het zich op zeer bijzondere wijze heeft hersteld. De politieke leiding van het Westen berust nog bij Amerika, in Washington, maar het overleg dat de Amerikaanse president pleegt met Engeland, Frankrijk en ook met een weer sterk Duitsland en op veel grotere afstand ook met de andere kleinere Europes» landen is gebaseerd op reële machts verhoudingen. Economisch is het herstel zo groot g< weest, dat West-Europa in zijn geheel e de landen afzonderlijk de gelijkwaardige partners van de Verenigde Staten zijn geworden. Zo groot dat het met Amerika in staat zal zijn een plan te verwezenlijken dat Aziatische en Afrikaanse landen uit hun onderontwikkelde status moet opheffen. Ook wetenschappelijk heeft Europa zijn achterstand weer ingehaald en cultureel kan het nog altijd het oude te eerbiedigen werelddeel worden genoemd. Dat, ondankt de verschrikkelijkste aller oorlogen die ooit gewoed heeft. Men moet dan ook zelfs zeggen, dat dit regeringsingrijpen rijkelijk laat komt. Reeds in februari is de werkgelegenheid „op dat beslissende punt gekomen, waarop de vraag naar arbeidskrachten de nog beschikbare arbeidsreserve gaat overtreffen", om d woorden uit het jaarverslag van de Nedei landsche Bank te citeren. En de president, dr. Holtrop, heeft daar nog aan toegevoegd, dat „een verdere stijging van de vraag arbeidskrachten de reeds hier en daai tredende spanningen snel zou doen toe- Gegeven het feit, dat veranderingen in de vervroegde afschrijvingen meestal pas na vier a zes maanden invloed blijken te hebben op de feitelijke investeringen, is het duidelijk, dat de regering al te traag heeft gereageerd. In de laatste zin van de officiële bekend making geeft de regering het bedrijfsleven de verzekering, dat aan deze vervroegde afschrijvingen en investeringsaftrek niet verder (laten we zeggen) „gemorreld" zal worden, ook als onverhoopt verdere maat regelen ter afremming van de expansie nodig zouden zijn. Die verzekering heeft een begrijpelijke achtergrond. Men vreest nl. dat het be drijfsleven anders in hoog tempo zou blijven investeren, om „binnen" te zijn voordat straks eventueel de rest van de belastingvoordelen zou worden afgeschaft. Hier ligt inderdaad de moeilijkheid. W\j vragen ons echter af, of deze clausule de regering daartegen vrijwaart. Als even tueel verdere maatregelen nodig zijn, dan zullen de investeringen waarschijnlijk ook dan niet buiten schot kunnen blijven. En dat weten de ondernemers natuurlijk ook. Door de nu gegeven verzekering gooit de regering een van de middelen die zij heeft om de conjunctuur te beheersen, verder weg. En het aantal middelen is toch al niet groot. Wat ons betreft, had ze beter onmiddellijk dieper kunnen ingrijpen. Het is toch al zeer de vraag, of op den duur met de huidige wel zeer beperkte maat regelen kan worden volstaan. DE blinde mens vraagt geen medelijden. Wat hy wel ver langt, is weer een volwaar dige plaats in het maat- sehappelijke leven in te ne men. Maar zijn handicap het niet kunnen zien staat hem hier bij in de weg en maakt het hem moeiiyker dan welke gehandicap te ook zich aan te passen aan de eisen, die het maatschappeiyk verkcr stelt. Bovendien weegt voor hem, juist weer door zijn handicap, het probleem van een goede en verantwoorde vrUetijds- bcsteding bijzonder zwaar. BLINDE OGEN VRAGEN E ontwikkeling van de tech- niek maakt het mogelijk de niet-ziende mens te helpen het contact weer te vinden met het gewone dageiykse leven. Door de grotere mogeiyk- heden van het brailleschrift en door de perfectie van de geluids band, waardoor de zegeningen van „het gesproken woord" in de we reld van de niet-ziende zyn geko men, kan practisch elke blinde uit het isolement van zijn donker be staan worden verlost. Noodzakelijke investeringen onmogelijk theken in Nederland de Nederlandse Blindenbiblio theek irj Den Haag, de Christe lijke Blindenbibliotheek in Er- melo en de Blindenafdeling van de Openbare Leeszaal in Am sterdam die juist in deze tijd de moderne technische midde len dankbaar hebben aangegre pen om de niet-ziende mens te helpen bij zijn extra zware gang door het leven. Deze bibliothe ken zien het als hun eerste taak mee te werken aan de maat schappelijke verheffing van de blinde en aarj zijn culturele vorming. Meer dan ooit echter staan de blindenbibliotheken voor financiële moeilijkheden. De geluidsband, die het gesproken boek en het gesproken tijdschrift heeft mogelijk gemaakt, en de mechanisatie van het brail- leren vragen investeringen, die de draagkracht van de bibliotheken verre te boven. gaan. Wordt door de subsidiëring van de overheid een redelijk deel van het exploitatietekort gedekt, nieuwe investeringen vallen buiten de toelagen. De Nederlandsche Blindenbiblio theek in Den Haag, NoordwaJ heeft berekend op korte termijn' een bedrag van 100.000,nodig te heb ben om haar werk op redelijke wijze te kunnen voortzetten. En op lange termijn op den duur zal men een nieuw pand moeten betrekken denkt men aan een bedrag: van vijf De financiële nood, waarmee ook deze bibliotheek heeft te kampen, was reeds geruime tijd in kleine kring bekend. In deze kring is dan ook De Vereniging Vrienden van de Nederlandse Blindenbibliotheek in het leven geroepen; een vereniging, waarvan veel blinden lid zijn, die weer op haar beurt de blindenbiblio theek wil helpen. Zij heeft een boekje laten ver schijnen, geschreven door de heer C. J. van den Brink, waarin het werk en streven van de Nederland sche Blindenbibliotheek wordt uit eengezet. Aanleiding voor het ver schijnen van dit boekje, dat „Naar een lichtend verschiet" als titel heeft, was het 65-jarig bestaan van de blindenbibliotheek in Den Haag. De financiële zorgen waren er de oor zaak van, dat dit jubileum onge merkt is voorbijgegaan. Maar de vrienden willen niets liever dan dat de financiële zorgen van hun bibliotheek bekend worden te stuiten élan zyn hof eerst in Karakoroem, later liepen de verwoestende legers in Oost-Azië zwelgend in ee roof, schennis „De Tartaren ga- zegeroes van moord, seiyk gezantschap onder leiding van n totale destructie, de Franciscaan Plano Carpinl naar de niemand genade Opper-Khan, acht jaar later gevolgd klaagde de Arabier Ibn al Assir door i ndere Franciscaan, die de wat zü niet doodden, werd als slaaf loofde zulke goede vruchten, dat men naar de markten gevoerd, of bij het er in die dagen zelfs ernstig aan leger ingelijfd. Huizen werden ge- heeft gedacht aan de Parfjse univer- plunderd en verbrand, steden en siteit een leerstoel voor het Mongools dorpen soms totaal weggevaagd. Het te stichten. Koeblal Khan, die de ergste uitbarsting van roof zucht, moord en bruut geweld van de geschiedenis sinds m heugenis verhaalt. Toen Djingiz Khan in 1227 stierf, viel zijn rijk, dat zich uit strekte van Noord- China tot de Russi sche Dnjepr en van de Boven-Oeral tot Perzië, uiteen in vier Mongoolse ryken, die door zyn nako melingen werden bestuurd. Zün eigenlijke opvolger TOCH IS HET ZO! heugd was over de hem geboden gelegenheid tot nauwer kontakt met het Westen (omdat hy zyn voordeel wilde doen met het Latijnse bescha- vingsspeil) Het zich ook niet onbetuigd. Hy verzocht de aan zyn hof vertoeven de Nicolo en Maffea Polo (vader en oom van de bekende Marco Polo) als zyn afgezanten naar de Paus te fungeren. HU gaf hun brieven waarin hy de Paus verzocht een zyn kleinzoon Koeblai Khan, groot aantal ontwikkelde den van het Baikalmccr resideerde, telyke godsdienst, de wetenschappen Terwyl de westerse Khans half Euro pa tot in Litauen teisterden, gebroeders Polo met zette Koeblai Khan welis- verovering van China voort, toonde zich toch tevens de meest de kunsten. In 1263 vertrokken de opdracht, die ware zy in vervulling gegaan hy de hele loop der geschiedenis wei- er- licht had kunnen wijzigen. Het Wes- lichte despoot die ooit over dat ryk ten is er zelf schuld aan, dat het zyn heeft geregeerd. Gedurende zyn re- roeping heeft verontachtzaamd en gering hielden vele Westerse missio- misverstaan, narissen en handelaren verblyf aan Daarover een volgende keer. Open brief aan mijn eigen lieve moeder -rjIGENLIJK is het wel een beetje vreemd, dat ik u nu Ëj ineens een brief schrijf voor Moederdag en nog liefst in onze krant terwijl ik met die Moederdag nooit erg op goede voet heb gestaan. Eerlijk gezegd, heb ik 'm altijd gewoonweg bespottelijk gevonden. Ik heb 'm altijd gezien als een reclamestunt van de middenstand, die in een slappe tijd handig gebruik maakte van een be paald sentiment. Niet dat ik daar zelf op gekomen ben. dat niet. Marietje heeft me dat eens verteld, maar ik was het roerend met haar eens. Marietje zei: „Als je echt van je moeder houdt, laat je dat heus wel elke dag merken en is het niet nodig, dat je haar, naast het cadeautje, dat ze op haar verjaardag en met Sint-Nicolaas al krijgt, op een willekeurige dag in het jaar nog eens verwent. Dat vinden moeders zelfs niet eens leuk?'. En daar heb ik het altijd maar op gehouden, al ben ik in het ge ven nooit achter gebleven. Dat zal u toch moeten toegeven. Het kwam me wel niet altijd even best uit, want al koop je zelfs maar een eenvoudig bloemetje, een gulden ben je al gauw kwijt, en een gulden is toch altijd nog een gul- Maar goed. Moederdag heeft me dus nooit zo erg best gelegen, en ik geloof, dat ik niet de enige ben. We hebben er laatst op school over gesproken en topn bleek, dat er in de klas meer tegenstanders dan voorstanders van een Moeder dag waren. Over één ding waren we het volkomen eens. Als je je moeder wat wil geven, geef dan een taartje, want daar heb je zelf ook wat aan. Er is immers geen moeder, die een taartje, dat ze op Moederdag krijgt, helemaal alleen opeet! We waren het er ook over eens, dat op zo'n taartje nooit moet staan: Voor myn lieve moe der, want dat is gewoon klinkklaar gek! grijpen, die Mpederdag is mij nooit sympathiek geweest, maar dat komt alleen, omdat hij, door de middenstand, wordt aangeduid als de dag waarop je je moeder met een geschenk bewijst, dat je van haar houdt. En dat vind ik non sens. Ik heb altijd tegen mezelf gezegd: Moeder weet best, dat ik In de blindenbibliotheken ivordt ook veel werk door niet-zienden verricht. Zo is in de Nederland sche Blindenbibliotheek de ge hele opname-apparatuur in han den van een blinde. Hier zien we de braille-pers, weer bediend door een niet-ziende. bij het Nederlandse volk en dat door hun beroep op de publieke opinie de noodzakelijke investeringen kun nen worden gedaan. Zy hopen, dat de begrote honderdduizend gulden er komt. Dat zal dan het mooiste jubileumgeschenk zijn. Hoe zij dit denken te bereiken? Gedacht is aan plaatselijke comi tés, die acties kunnen voeren in overeenstemming met de regionale gewoonten en sfeer; gehoopt wordt, nu de conjunctuur zo gunstig is, op steun van het bedrijfsleven; ver wacht wordt, dat een groot aantal donateurs zich zullen melden en ge rekend wordt ten slotte cp de jeugd van nu, die meer dan eens heeft ge toond voor een goede zaak te kun nen warmlopen. De Vrienden weten, dat om het gestelde doel te bereiken er nog heel wat georganiseerd moet worden. Maar zij weten ook, dat een goed werk dreigt te stagneren. En dat laat hen geen ogenblik van rust. Geen wonder. Want onder hen zijn er, die in de zwartste duisternis hebben geleefd, maar voor wie door het brailleschrift, maar veel meer nog door hpt gesproken boek en de gesproken krant en nu geef ik letterlijk de enthousiaste reacties van enkele Vrienden weer „een nieuwe wereld is opengegaan", De blindenbibliotheken zijn nóg in staat nieuw licht te brengen in de wereld van de medemens, die niet Het gironummer van de Vereniging van de Nederlandsche Blindenbiblio theek is: 6. Hoge ambtenaren uit Gabon, Tsjaad en de Kongolese en Centraal-Afrikaanse republiek zijn er op een conferentie in Parys niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een „Equatoriale Unie" zo is vrydagavond in conferentie-krin gen verklaard. De afgevaardigden van Gabon verzetten zich tegen oe plannen. Verbitterde oud-premier meent: Ismet Inonoe, de vroegere pre sident van Turkije die thans deel uitmaakt van de oppositiepartij, heeft de regering van premier Menderes ervan beschuldigd de Amerikaanse economische hulp te misbruiken voor het voortbe staan van een onderdrukkings regiem. De 75-jarige Inonoe, die de getrou we medewerker was van Kemel Ata- turk bij de vestiging van de Turkse republiek 40 jaar geleden, zei dit tijdens een drukbezochte persconfe rentie in het hoofdkwartier van de republikeinse partij. Inonoe vroeg de Verenigde Staten hun gelden aan de regering van Menderes te onthouden, totdat volledige democratische vrij heid gevestigd zal zijn in Turkije. Inonoe liet een slechts weinig ver sluierde waarschuwing horen dat zijn volgelingen en hij tot revolutionaire daden zullen overgaan teneinde de regering omver te werpen indien alle legale wegen zouden worden ver- Hij liet zelfs doorschemeren dat gerekend kon worden op ten minste de passieve steun van het doorgaans neutrale Turkse leger. Donderdag is lt.-gen. Gursel, op perbevelhebber van de Turkse land strijdkrachten, afgetreden uit protest tegen de inschakeling van troepen ter handhaving van de staat van be leg in een politieke kwestie. In een afscheidsboodschap vroeg de gene raal zijn manschappen zich niet met de politiek in te laten. Advertentie Modorn, snel en mild, yeilig en reukloos i van haar houd. Niet dat ik dat telkens met zoveel woorden zeg, maar dat hoeft, meen ik, ook niet. Ik dacht: moeder weet, dat ik altijd blij ben als ik eens wat nieuws krijg, en neem nu bijvoorbeeld die nieuwe petticoat daar heb ik u toch wel een paar stevige zoenen voor ge geven. En met die pumps \tras ik ook reuze blij, en met die zomerjurk, nu ja, mef alles wat ik kryg. En ik zeg toch altijd erg ge- meend-hartelyk: „Dank u wel." Ik geef toe, dat ik niet altijd evenmakkelijk ben. Dat is nu een maal zo. Ik geloof zelfs, dat ik een lastig portret ben. Maar wat doe ik daaraan? We zyn het ook dikwijls niet met elkaar eens. Maar u denkt over veel dingen zo anders dan ik. U mag natuurlijk niet verge ten, dat ik tot een heel andere generatie behoor. Niet dat uw ge neratie slecht was of zo, maar ja, in veel opzichten voor onze be grippen, eh, een beetje, eh, stijf en, eh, ja, vreemd. Dat geeft natuur lijk niets. Daar kan uw generatie echt niets aan doen. En ik houd toch wel van u, al kan u mij, zo als u eens hebt gezegd, niet altijd volgen. Ik weet het heus wel, ik doe soms ook gek, maar dat moet u me niet zeggen! Dacht u, dat ik het leuk vind om met die lange haren, die tot aan mijn schouders hangen, te moeten rondlopen? Maar de tijd vraagt dat nu een maal, en ik wil met de tijd mee gaan. Ik zal aan de andere kant blij zijn. als de tijd me toestaat m'n haar kort-af te dragen, zon der dat ik belachelijk ben. Ja, en dan myn grammofoonpla ten. We leven in een tijd van rythme. En mijn benen zitten wat los. Ik kan ze beslist niet stilhou den als Gershwin speelt En wat kunnen mij de buren schelen! J1ET u, u bent, bij my vergele- Lj ken, zo echt deftig. Ik zou me u niet kunnen voorstellen in die slobbertrui van mij, om met lange haren, of met armen en voeten zwaaiend door de kamer lopend. En dat is maar gelukkig ook, want dan zou u myn moeder niet zijn, en zou ik ook niet van u kunnen houden. Ik ben zo bly, dat u an ders ben dan ik. Stel je voor, dat u de grammofoon knalhard liet spelen! Om er wat van te krijgen o, sorry, dat mag ik niet zeg- Maar nu die Moederdag! Ja, er zit toch wel iets in. Niet omdat u zo goed voor mij zorgt dat is een larie-motief. U zou niet an ders kunnen en anders willen. Nee, u zou niet goed voor me zor gen! Toe, drink je melk op, neem nog een boterham, trek je jas aan, het is koud, kam je haar. hoe komt die vlek nou op je jurk Nee, er zit iets in, omdat het voor u toch wel gezellig moet zijn zo maar om niets wat te krijgen. Dat vind ik ook leuk. Gewoon maar wat krijgen. En echt-ge- meend. Zonder feest toch spontaan een cadeautje. Daarom ga ik op m' n gemak wat voor u uitzoeken. En nu eens niet een grammofoonplaat, die ik mooi vind, zoals ik dat gedaan heb toen u jarig was. En ook geen taart met Voor mijn lieve moeder. Nee, gewoon echt iets leuks voor uzelf, waar ik niet aan kan komen. En niet omdat Ik Zo Veel Van U Houd, maar gewoon omdat u een echte, reuze lieve schat bent. die in weerwil .van al les, dag in dag uit, zo zorgzaam blijft voor die wilde, roekeloze, ongehoorzame ANNECHIEN Eisenhower tekent kiesreehtwet President Eisenhower heeft vrijdag het wetsontwerp betreffende de Ameri kaanse burgerrechten-1960 getekend, verklarend dat hiermede een historische stap voorwaarts js gedaan. Hiermede is een einde gekomen aan drie maanden van debatten in het Ame rikaanse congres over dit ontwerp, dat bedoeld is om de burgerrechten van de negers te beschermen. De wet machtigt federale rechtban ken „scheidsrechters" een onderzoek te doen instellen naar klachten over discri minatie bij verkiezingen. (In bepaalde zuidelijke staten zijn plaatselijk discri minerende maatregelen tegen neger kiezers meer dan eens te*- "ast.) ROOKGORDIJN Koningin ontving delegatie van vluchtelingen H.M. de Koningin heeft gistermiddag op paleis Soestdijk een 20-tal vertegen woordigers van de vluchtelingenorgani satie ontvangen, die hebben bijgedra gen aan de vluchtelingententoonstelling Ontheemd, maar ongebroken. Deze tentoonstelling werd van 19 april tot 5 mei gehouden in het voormalige paleis Noordeinde te Den Haag en door meer dan 4000 personen bezocht. De delegatie bestond uit vluchtelingen uit Hongarije, Polen. Oekraine, Estland, Tsjechoslowakije, Letland, Rusland, Joe goslavië. Bulgarije, Littauen, Roemenië Hongkong, Algerije en Palestina. De 1 meesten in hun nationale klederdracht. 1 De koningin ontving als geschenk een grammofoonplatenalbum met platen van I de volkskunst uit de verschillende lan den. De perkamenten omslag verlucht met tekeningen van een der vluchtelin gen droeg de titel: uit dankbaarheid aangeboden aan H M. Koningin Juliana vluchtelingenjaar 1959—1960. AAN DE Een succesvol middeltje tegen knobbels en zwellin gen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pyn op wonderbare wyze, heft de aandoening en opzwel ling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Twee wethouders van de S.G.P. in Oosterland De gemeenteraad van Oosterland heeft gisteravond nadat in twee voorgaande vergaderingen het quo rum niet aanwezig was geweest weer besluiten kunnen nemen. In de vergadering waren aanwezig drie SGP-leden, waarvan er een, de heer J. J. de Bruine, beëdigd werd. Na de beëdiging kwam de wethoudersver kiezing aan de orde. De heer M. Boogert werd gekozen met twee stemmen, terwijl een blan co stem werd uitgebracht. Hij ver klaarde zijn benoeming aan te ne men, zodat Oosterland nu twee SGP- wethouders heeft. Sedert 1949 heeft de SGP in Oosterland geen wethou derszetel meer bezet. In 1958 trachtte deze partij daartoe te geraken, door aan de PvdA voor te stellen, samen te werken. Toen de ze partij weigerde verleende de SGP- fractie haar steun bij het kiezen van een linkse wethouder. De vergadering werd om kwart voor negen gesloten. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5