Ziekenfondsen overwegen betaling verpleging in verpleeghuizen wethouderssalarissen de Minister had veel lof Bloembollencultuur vierde opgewekt eeuwfeest RIJN-EN VEENSTREEK Echtpaar Van Huis viert zijn gouden huwelijksfeest eer» hulpbezorger NIEUWE LEIDSCHE COURANT •k k 13 ZATERDAG 7 MEI 1960 Enige ziekenfondsorganisaties, de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de Federatie van dooi verzekerden en medewerkers bestuur de ziekenfondsen V.M.Z. en de Or ganisatie van algemene ziekenfondsen in Nederland hebben met de perma nente commissie van overleg uit instellingen voor gezondheidszorg de bij hen aaangesloten ziekenfondsen en instellingen geadviseerd gezamen lijk over te gaan tot het invoeren van een landelijke verzekering ter gedeel telijke dekking van de kosten vooj verpleging in verpleeghuizen Voor een dergelijke verzekering beslaat zowsl bij het kabinet en de Staten-Gen< raai alsook bij de Ziekenfondsraad ero belangstelling. In het midden gelaten of, bijvoorbeeld met ingang van 1961, de ziekenfondsen in staat zullen worden gesteld door midde> van de hoofdverzekeringen hun verzeker den tegemoet te komen in de kosten van verpleging in verpleeghuizen, wensen de ziekenfondsorgandsaties en instellingen op niet te lange termijn over te gaan to' het verlenen van tegemoetkomingen in de betreffende kosten uit de aanvullings fondsen van de ziekenfondsen, omdat aan een dergelijke verzekering, naar hun mening, grote behoefte bestaat. Groot is het aantal gevallen van patiën ten, die thuis bedlegerig zijn en noodza kelijke deskundige verpleging ontberen, hetzij omdat de hulp van de wijkzuster van de kruisvereniging niet afdoende kan worden geacht, hetzij omdat de noodzake lijke hulp thuis niet kan worden ver leend, aangezien de huisgenoten daartoe niet in staat zijn. Daarnaast komt het veel voor. dat pa tiënten in ziekenhuizen blijven opgeno men hoewel de zieke voor verder herstel geen specialistische behandeling meer behoeft en in een verpleeghuis zou kun nen worden verpleegd. Door het gezamenlijk instellen van een collectieve verzekering zal het mogelijk worden hen, die dringend verpleging in een goed verpleeghuis behoeven, in de kosten daarvan tegemoet te komen. Wel nin de verplegingskosten in dergelijke inrichtingen niet zo hoog als in zieken huizen, maar altijd toch nog te hoog om door elk individu persoonlijk te kunnen worden gedragen. Het ligt in de bedoe- l.ng in samenwerking met de hoofdin spectie van de volksgezondheid, met de Vereniging van Nederlandse gemeenten en met de bestaande organisaties van ver pleeginrichtingen te bewerkstelligen dat u.tsluitend verpleeghuizen, die aan de eisen van de tijd voldoen, door de verze kering zullen worden erkend. Stap voor stap zal deze nieuwe verze kering worden opgebouwd en uitgebreid Van de zijde van de Ziekenfondsraad wordt door een daartoe ingestelde com missie, bestudeerd of primair uit de hootd- verzekering (i.e. de verplichte zieken fondsverzekering) een tegemoetkoming in de kosten van de hier bedoelde verple ging kan worden bijgedragen. De zieken fondsen zullen, evenals dit thans reeds het geval is by ziekenhuis- en sanalo- riumverpleglng, hun verzekerden ten aan zien van de overige kosten in ieder geval nog belangrijk tegemoet kunnen komen. In overleg met de gemeenten zal ge tracht worden te bereiken, dat van de ziide der gemeenten voor ziekenfonds verzekerden geen verhaal op onderhouds plichtigen wordt toegepast indien van ge meentewege eveneens een tegemoe'ko ming ln de verpleegkosten zou worden verstrekt. Mocht verstrekking uit de hoofdverzekering nog niet serealiseerri kunnen worden, dan stelt men zickeiifondswege voor reeds uiterlijk januari 1961 door middel van de aan vullingsfondsen de ziekenfondsbevolking Jie bij eerder genoemde organisaties Is ondergebracht (ca 6% miljoen) tegemoet komingen te gaan verlenen, welke mini maal gesteld zijn op vier gulden per dac over een nog nader te bepalen periode Berekend is. dat een dergelijke uitker- ring gedurende 100 dagen een zieken fondspremie van twee cent per week per betalende verzekerde boven de zestien mar zal behoeven. De met de ziekenfondsen samenwerken de instellingen voor gezondheidszorr (ziekenkostenverzekeringinstellingen voor niet-ziekenfonds-verzekerden) stellen zich voor hun verzekerden eenzelfde mogelijk heid tot verzekering te bieden als van iekenfondswege het geval zal zijn. Begin jong te sparen voor het EIGEN huis! De GEMEENTE SPAARBANK KATWIJK helpt bovendien met gelden op hypotheek Maximum bedrag 2'3 der geschat te waarde van het onderpand Geen afsluitprovisie Geen verplichte levensverzeke- i Zee Voorstraat KATWIJK AAN ZEE Klaar voor de zee ij de door de rijks stuurliedenexamens te 's-Gravenhage ge houden examens zijn geslaagd voor het gedeelte: K. Schaap, stuurman van de KW 28, Maart Meijvogel Mzn. stuur- van de KW 2. A. van Dijk, schiD- /an de KW 106, en Willem Groen Gemeenteraad Leiderdorp Langdurige discussie over GISTERAVOND kwam de Leiderdorpse gemeenteraad bijeen o.l.v. bur gemeester Van Diepeningen. Bij de ingekomen stukken waren ook de goedkeuring van G.S. op het raadsbesluit tot aankoop van Hoofdstraat 7 de goedkeuring op het raadsbesluit tot het verstrekken van een geld lening van 15.000 aan de tennisclub De Munnik. Bij het voorstel tot wij ziging van de verordening op de rioolrechten, merkte de heer Nievaart op, dat de raad indertijd heeft besloten rioolbelasting te heffen van de eige naren en rioolrechten van de bewoner met als motivering, dat een en an der niet in de huur mocht worden doorberekend. Nu echter een huurver hoging heeft plaats gehad, kan het er wel af, en zo stelde de heer Nievaart rioolrechten af te'schaffen. De voorzitter zei dat i.v.m. het regie- ent van orde een voorstel schriftelijk oet worden ingezonden. Over het voor- el van da burgemeester, de wethouders- salarissen niet te herzien werd nog enige tijd gedisousseerd De heer Andrik ze het niet eens te zijn met de maatstaf: de grootte vam de gemeente. In een zich wikkelende gemeente moet veel acth worden ontplooid en hij zei ar van c tuigd te zijrn, dat de wethouderssalarissen niet toereikend TANS LAND kan met reden trots zijn op het bezit van het bloembollen- vak, dat over de gehele wereld zijn reputatie van optimale kweek- kunst en gedegen handel heeft weten te verbreiden. In 1959 werd voor ruim 200 miljoen gulden geëxporteerd, maar het bollenvak betekent veel meer dan in cijfers is uit te drukken." Het was de heer V. G. M. Marijnen, minister van landbouw en visserij, die het vaderlandse bollenvak deze zwierige pluim op de hoed stak. Dat gebeurde vrijdagmiddag in het Haar lemse Krelagehuis, de bollen-„temper aan de Leidsevaart, waar men ieder kon treffen die naam en faam heeft in de bollenwereld. Men zag daar ook vertegenwoordigers van de Belgische, de Franse, de Engelse en de Duitse organisaties op sierteeltgebied. Dit alles had zijn reden. Gisteren had nl. de herdenkingssamenkomst plaats van de honderdjarige Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de oudste technische organisatie in de Neder landse tuinbouw. Even over vier leidde de voorzitter der „Koninklijke", jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de minister binnen en speelde het Noordhollands Philharmonisch Orkest twee coupletten van het Wilhelmus. Daarna were ouverture Oberon van Carl Maria Weber ten gehore gebracht. In zijn begroetingswoord zei de heer Van Nispen o.m., dat hij in de aanwezig heid van de minister meer wilde zien dan gewone belangstelling voor deze typische cultuur, geplant op een klein stukje grond, die wereldwijde zakelijke en vriendschappelijke relaties ondei Minister Marijnen stipte enkele be langrijke facetten aan van het werk, dat de vereniging heeft verricht. Onder meer: het houden van tentoonstellingen en het vestigen van een beurs. Hij meen de dat beide instellingen niet gemakke lijk kunnen worden onderschat. Wat de wekelijkse bloemenkeuringen betreft, merkte minister Marijnen op, dat het vak voortdurend moet bouwen aan toekomst. Daarom is er ook behoefte nieuwe variëteiten. Speciaal de keurin gen zijn belangrijk. Laat men echter er voor oppassen dat men de vernieuwing en de uitbreiding der sortimenten op zichzelf een levenseis voor het vak overdrijft. Het betere zal niet de vijand van het goede moeten worden. Het nieu we moet, naar de mening van de minis ter, niet enkel en alleen op zijn nieuwig heid worden beoordeeld. Hindernissen Nadat hij nog had gewezen op de ont wikkeling en de betekenis van de bol- lenbeurs, schakelde minister Marijnen over op het scheidsgerecht en het han delsreglement. De teelt en de handel in bloembollen zijn nu vierhonderd jaar oud. Op historische gronden is het dus verklaarbaar, dat in het handelsverkeer ongeschreven gebruiken ontstaan. Het leven van die gebruiken is soms echter taaier dan hun nuttigheid of zelfs hun billijkheid. Met het verloop van de tijd wijzigen zich de opvattingen der mensen over recht en onrecht. En zo kan het gebeuren, dat voorheen als juist aan vaarde gebruiken uitgroeien tot lastige hindernissen, die het handelsverkeer be lemmeren en de verhoudingen tussen de mensen alleen maar vertroebelen. Bloembollencultuur gaf blijk van een wijs inzicht toen men in 1906 en 1907 een begin maakte met de ordening van het handelsverkeer in het vak, aldus mi nister Marijnen. Misschien is het scheids gerecht voor de bloembollenhandel niet de oudste, maar het is buiten twijfel toch wel één der eerste rechtbanken in Ne derland, die op arbitrage door leken- rechters werd gebaseerd. Ondanks het feit dat er in de afgelopen vijftig jaar veel veranderde in verhoudingen er vattingen, slaagde het bollenvak er toch in de^ heilzaam gebleken maatregelen Even later klaterde een hartelijk ap plaus door de aftandse beurszaal, toen minister Marijnen veel lof toezwaaide aan de gebaarde prof. dr. E. van 1 teren, oud-directeur van het laborato rium voor bloembollenonderzoek te Lis- se en hoogleraar aan de landbouwhoge school te Wageningen. De „prof", zoals hij in het bollenvak heet, was op deze bijeenkomst aanwezig en de opmerking dat zijn grote verdiensten zowel natio naal als internationaal voor het bollen vak algemeen hogelijk worden gewaar deerd, werden onderstreept met een lang en nadrukkelijk applaus. Minister MarUnen stelde, dat Bloem bollencultuur op velerlei terrein pio nierswerk heeft verricht: beurs, keu ringen, tentoonstellingen, scheidsge recht, handelsreglement, wetenschap pelijk onderzoek en voorlichting. Ener zijds hebben zij belemmeringen wegge nomen die de vooruitgang van de teelt en de export in de weg stonden; de andere kant hebben zij op de ont wikkelingsgang een stimulerende in» vloed gehad. Beurs, tentoonstelling keuring hebben de vakgenoten uit Isolement verlost en het onderling i keer zodanig bevorderd, dat het stre ven naar verbetering en vooruitgang zich vrij kon ontplooien. Steunpunten Hjj was zich ervan Dewust, niet volle dig te zijn geweest met het opnoemen van de kenmerkende steunpunten i honderdjarige ontwikkelingsgang, was ervan overtuigd, dat de behartiging van de vakbelangen ook in de toekomst bij Bloembollencultuur in goede handen Dr. A. J. Verhage, de voorzitter het produktschap voor siergewassen, die ook het voorzitterschap van de jubileum commissie op zich had genomen, kon een bedrag van ruim f 40.000 overhandigen. De helft daarvan moet worden gebruikt voor de aankoop van een blijvend aan denken, de rest voor de jubileumvie- Nadat de heer Emile Debroise, voor zitter van de AJ.PJi. (Association Inter nationale des Producteurs de l'Horti- culture) zijn gelukwensen had aangebo den, had een zeer drukbezochte receptie plaats in het restaurant van de beurs, waar tevens het schilderij was te bezich tigen, dat de stad Haarlem de vorige dag aan de 100-jarige vereniging had aangeboden. Ook de heer Nievaart meende dat de salarissen van de wethouders, evenals dat trouwens van de burgemeester, veel te laag zijn, gezien het werk en de verant woording in een groeiende gemeente. De heer Los vroeg of de grootte de gemeente de enige norm is. Ook hij achtte de salariëring te laag. De heer Boot wees er nog op, dat bij navraag bij G.S. was gehleken, dat de eventuele verhoging van wethouderssa larissen nog niet in studie was. Hij vroeg of het misschien toch geer zaak was er iets aan te doen. De voorzitter wees er nogmaals op dat de norm nu eenmaal de grootte var de gemeente is; het is misschien niet de juiste norm, doch het is moeilijk om ob jectief gezien een goede norm te vinden. Overigens wilde de voorzitter wel het gevoelen van de raad aan G.S. voorleggen; misschien dat de wethouderssalarissen dan in studie worden genomen. Bij het voorstel tot vaatstoLliog van dc rekening van de zwemvereniging, sprak de heer LoMUng zijn waardering uil voor de wijze waarop het zwembad wordt ge ëxploiteerd. Tot lid van de rekenangcom- missie werden met algemme stemmen ge kozen mevrouw Seret en de heren Veld- huyzen en Andriik. Volkstuintjes Bij het voorstel tot verplaatsing bedrijf van de heer D. Bnussee vroeg de heer Andirik of de volkstiuinders, die hier hun tuintje door kwijtraken, vóór 1 1961 kunnen word'en geholpen. De heer Los zei verheugd te zijn, dait een oplos sing tot verplaatsen van het bedrijf was gevonden, doch vond het wel een be zwaar, dat de volkstuimdere weer in hot gedrang komen. De voorzitter antwoordde, dat dit ook Ln het college van B. en W. wel was besproken, doch dat het belangrijkste voorging. De zandput van de gemeente wordt geschikt gemaakt voor een volks tuincomplex, doch dat vergt nog wel enige tijd. Tot lid van die commissie tot wering van schoolverzuim werd gekozen mevrouw J. M W. Blom-v. Rooyen. Bij de rondvraag vroeg de heer Boot of het niet mogelijk is te ko men tot oprichting van een jeugd- natuurwacht. Er wordt, aldus de heer Boot, door de jeugd aanzienlijke schade aangebracht aan de gemeentelijke plantsoenen en gezien de onderbe zetting van de politie is er weinig gelegenheid regelmatig te surveil- De vooreiibter zei, dat er onderhande lingen gaande zijn en weas erop, dat ook door honden veel schade wordt veroor zaakt. De heer Nievaart wees op de ver binding tussen de openbare weg en het nieuwe voetbalveld, die bestaat uit een plank over de sloot; hij vroeg of er niet een aardig bruggetje kon worden ge maakt. De voorzitter zegde toe de zaak eens te bekijken. Uitslagen spelen Op de bevrijdingsdag werden wedstrij den gehouden. De prijzen worden heden avond 8 uur in de consumptietent op het feestterrein uitgereikt door de voor zitter van het 5-mei-comité, de heer W D. C. v. d. Wijngaard. Voor de wedstrijden bestond grote be langstelling; zo waren er voor de auto's i motoren 73 deelnemers, voor bromfiet- •n en fietsers 59, rolschaatswedstrijden i en zeepkistenraces 18 teams. De uitslagen zijn Auto's: E. ten Hooven 19 strafpunten; v. d. Tuuk 25; P. Verra 28. Motoren en Scooters: H. v. Osnabrugge 51 strafpunten; P. de Jong 52; J. de Jong 70. Bromfietsen: S. J. Pret 10 strafpunten; F. den Os 11; G. J. K. v. Leeuwen 16. Fietsen: A. M. Kleiss 14 strafpunten; T. Pison 17; W Pison-Flamman 17. Zeepkistenrace: IA D Molema; IB G. Hogeboom; 2 B. Lanzing. 3 K Korswa- KolschaatsenHoofdprijs R. Munnik; 1 W. Hendriksen; 2 D. Hakkenberg; 3 W. J. Claas; 3 Gerrie v. d. Vliet; 3 B. van tUo«ki 4 Marijke Qverbeke. Jzn, stuurman van de KW 25 Voor aanvullungsdiploma van stuurman bij de verre visserij slaagde Bas van der Plas. in dienst bij de Kon. Marine. Bij de door deze commissie aan de visserijschool alhier gehouden examen.» in kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op ze en de toepassing daarvan zijn geslaagd Corn van Duij ven voorde Azn, schip on bekend, Barend Koemans Wzn van de KW 9, Corn, van Duijn Nzn van de KW 154, Corn. Jan Guijt Czn van de WR 56. Henk de Jong Jzn van de WR 33. Jacob He Jong Bzn van de KW 135, Klem var Duijn Jzn van de IJM 154, Huig vai der Plas Jzn van de KW 31. Willem J 8arnhoorn Johzn (schip onbekend), Jan Oliemans Wzn van de WR 34, Corn Ouwehand Wzn van de KW 19, Arie van Her Plas Wzn van de KW 135, Bert van Her Plas Wzn van de IJM 221, Joh. Vlas- |man Johzn van de IJM 154, allen alhn Verder slaagden Jacob van der Linden Mzn van de KW 151, Jacobus van Roon Gzn van de VL 97, Adr. van Duin Jzn van IJM 63, allen wonende te Noordwijk aan Zee. Bjj de door de afd. söheeps- en kust- telegrafie der P.T.T. te 's-Gravenhage afgenoihen examens voor radiotelefonis ten zijn geslaagd: Jan Korbee, stuurman van de VL 89, wonende te Noord-wijk aan Zee. en Jan Groen, stuurman van He KW 97, Arie van der Plas Tzn. stuur man van de VL 70. en Gijs van den Oever van de KW 142, allen alhier. Bij de door de rijkscommissie voor de machinistenexamens, gevestigd te 's-Gra- venhage aan de visserijschool alhier en te Den Haag afgenomen examens voo- motordrijver bij de zeevisserij zijn ge slaagd: Jan Schaart, 2e motordrijver van de KW 123, N. D Zandbergen, 2e motor- drijver van de KW 20, Piet van der Plas le motordrijver van de KW 110, Corn van Beelen, 2e motordrijver (schip in aanbouw), Corn, van der Bent, 2e motor drijver van de VL 78, Dirk Klok, le mo tordrijver van de KW 25, Jacob Haas noot. le motordrijver van de IJM 206 Verder slaagden: W. J. Barnhoorn Joh.- zn. Gernt van Duijn, Arie J. van Beelen Adr.zn, Amerik van Duijvenvoorde Czn. Huig Nijgh Hzn, Bas 'van. Dijk, Willem van Djjk, H. de Jon£, Corn, de Mol. allen alhier, Willem Klinkenberg te Noordwijk aan Zee en A. P. L. van Ast te Voorschoten. Alle geslaagden werden opgeleid aan de Visserijschool alhier. Klimop vierde feest De C.J.V. meisjesclub Klimop vierde gisteravond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis feest. Geopend werd met een ceremonie van de C.J.V. onder leiding van de leidsters, de dames H. van Duijn, C. Haasnoot en M. de Vreugd. Hierna werd gezongen psalm 68: 10 en 17 en begroette mej. Van Duijn de vele ouders. Na het lezen van Lucas 15: 11 tot 32 werd een opstel door Dickie Meijvogel voorgelezen en volgde een gedicht var Cobie Varkevisser. Het jaarverslag, voorgelezen door mej Van Duijn, getuigde van een opgewekl verenigingsleven. Er is een vooruitgang in ledental. Door de meisjes werd hierna „Vroe ger en nu" ten tonele gebracht. Vroege: zat men met een breikous op de vereni ging en thans wordt er banjo gespeeld Vervolgens werd opgevoerd „Een meis jeslist" en „De elf provincies en de C.J.V." Na de pauze werd het programma voortgezet met het toneelstukje „Num- van de klas", „Als mevrouw „Drie meisjes in een huis". Verder kregen wij nog I „De generale repetitie", „Pa i broek" en „Hoog bezoek". ALPHEK AAK DEK RIJK Twee aanbestedingen Gisteren heeft de directeur van gemeen- tewerken namens het college van B W. twee aanbestedingen gehouden, eerste voor het uitvoeren van grond-, lerings- en bestratingswerken ten r den van de Thorbeckestraat. De tweede betrof het bouwen van een openbare kleu- terschool aan de Van Eeghenstraat Voor de eerste aanbesteding kwamen tien inschrijvingen binnen, dat waren van hoog naar laag J Stam, Voorschoten, f 78 490; N Smit Zn. Vijfhuizen, f 78 320. D de Rooy Badhoevedorp. f 75.950; Ver heul en Brouwer Haarlem, f 75.350; Trio, Woerden, f 70 900; L. P v d Geer Zn. Leiden, f 67 900. J Linckens Geldof. Bad hoevedorp. f 66 800; Jac Blok Zn. Bo- venkerk. f 65 350. C A Langeveld. Alphen aan den Rijn f 64.877 en J van Wieringen, AlDhen aan den Rijn f 58 930 De schooi had meer belangstelling, daar. voor kwamen 25 biljetten binnen Bii ning bleek, dat één van de biljet te de verkeerde bus gedeponeerd was de overige 24 waren de Gebr van Veen uit Utrecht met f 132 000 de hoogsten Onder de f 100.000 bleven Bouw. en ex- oloitatie Mij ..De Samenwerking." Utrecht f 99300, Gille. Koogje Sc Pistoor, Schie- KATWIJK AAK ZEF Uitslagen kinderspelen De fin-ales van de kinderspelen van e diverse scholen zijn achter de rug i mogen bijzonder goed geslaagd heter e wisselbeker van de Oranjeverenigint erd gewonnen door de Groen van Prin ererschool met 130 punten, op de gevolgd door de Chr Opleidingsschool iParklaan) met 129 punten en de bare school met 119 punten Er was veel belangstelling en onde' de deel-nemers<sters) veel animo en he' verloop van de strijd wa« buitengewoon -.pannend De hoofden van de deelnemende ach- er. hebben enthousiast medegewerkt en evenzo hun personeel, 45 in getal Men is over he<t verloop van deze spelen den- mate tevreden, dat deze een volgenH (eestprogramma zullen uitmaken. De technische leiding van de spelen berustte bij de heren Van Kempen Krijgsman en Van Essen. Aan het einde deze spelen had de prijsuitreiking plaats door de voorzitter van de Oranj- vereniging, de heer J. Minnee. Bij het spel stenenloop behaalde d ;rste prijs: Nico van der Bent, 2. Henk Noord-huis en 3. werd Wim Koelewijn blokjesloop; 1. Cobie Guyt, 2. Nellie den Oever, 3. Adrie van der Gies- hindernisrennenKees de Vreugd 2. Jan Groeneveld, 3. Rob Janssen; lepel loop; 1. Ria de Best, 2. Lena Hoek, 3 van den Oever: langzaam fietsen jc-ngens; 1. Jan Poppeliers, 2. Hans Boesaard, 3. Klaas Lutgendorff; lang- fietsen meisjes: 1. Janneke Harte- veld, 2. Hanneke van Duijn en 3. Clan Noordhuis. (Advertentie) Men zegt meestal: Margarine is Margarine" maar probeert ze nu eens van ,de Landbouwer" CENT PER POND MET ZEGEL VOORSTRAAT 3« TELEF. 2136 KATWIJK Schaakvereniging „Katwijk" De vierde nederlaagwedstrijd Voorschoten ia in e engrote en verdien de 14%—6 V» overwinning voor Katwijk geëindigd. De gedetailleerde uitslagen Is: J, H. E deling (Kaitwijik)B. Smit (Voorschoten) E. H. v. GalenG. P. SLuyter A. C. BeritheijK. Waardorp 01, Hoek—C. S. v. d. Kooy 1—0, C. Barnhooim ->J. J. Braggaar 0—1, M. v. Seigaar 1—0. F. KnolB. Maat O—l, P. SovelaarM. G. Segaar 1—0, G. Haasnoot M. v. Renswou 1—0, J. Zuydercluijo r. d. Bung 10, A. VermeerP. Marei 10, J. v. d. NagelOh. Kouwen- hoven 10, A HaasnootG. H. G. Wiel 10, C. LagemaatT. Bavelaar 10, MannekeF. Blikman J. Joosten J. de Bruin 1—0, L. HueN. Noort 0—1, W. DoonepaaiJ. Thierry J. Reit- sema—n.o. 1—0, J. de Jong—o.o. 1—0, totaal 14%—5%. Voor de ontheemden De opbrengst van de openbare i ling in het kader ran het vluchtelingen- jaar 1959—1960 Is ƒ3153,46. Loop der bevolking De bcvoLlring van Katwijk nam gedu rende april met 4 toe. Op 1 april waren 29.585 inwoners en op 1 mei 29-589- Door geboorte en vestiging kwamen respectievelijk 67 en 103 inwoners terwijl door overlijden en vertrek het aantal met 14 en 152 terugliep. In Noordwijkerhout Op 11 mei, vóór 50 jaar, zijn de heer en mevrouw Van Huis-Moseman Haarlem in het huwelijk getreden. De heer Van Huis. in die tijd hulp- brtt§wachter bij de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem, is na acht jaar diensttijd in de geboorteplaats van zijn vrouw hij zelf is een ge boren Bennebroeker overgeplaatst als brugwachter naar Alphen aan den Rijn en twee jaar later verhuisde het gezin naar Den Hoef bij Mijdrecht, waar Van Huis brugwachter werd op de toen nieuwe dienst Haarlemmer- meer-Leiden. Het was daar langs de Kromme Mij drecht speciaal voor mevrouw Van Huis een eenzame maar mooie tijd. Het sooor- huis lag ver van de bebouwde kom en alleen die machinisten en stokers van het Haarlemmermeerspoortje brachten dage lijks enkele malen wat leven in de brou werij. Op en top spoor vrouw wist me vrouw Van Huis op zekere keer biltlidi de hulpploeg van de spoorwegen te waar. schuwen, dat op de brug een stuk rails was losgeschoten daarmede een ramp voorkomend Na Den Hoef werd Leiden de m< standplaats van Van Huis Hij werd gewezen als brugwachter op de lijn Lel- den-Utrecht bij de brug over de Nieuwe Vaart. Na een diensttijd van ruim zes jaar in Leiden ward de heer Van Huls op medische gronden voor de dienst af gekeurd en stond hij op 45-jarige leeftijd voor de moeilijkheid een nieuwe werk kring te moeten zoeken. Het gelukte hem al spoedig aan het werk te komen bi« een betonfabriek en het gezin verhuisde van de ddenetwondng naar Zoeterwoude-Rltn- iijk en la-ter naar Hazenswoude Zes Jaar later vertrokken zij naar Lei derdorp en kort na de oorlog kwamen de heer en mevrouw Van Huis in Noord wijkerhout wonen Eerst in de Haven straat en thans in de knusse nieuwere woning St. Antonlushof 14. waar morgen het 50-jarig huwelijksfeest in goede ge zondheid, met de 4 zoons en schoondoch ters wordt gevierd en waar van 4 tot 5 gelegenheid la tot gelukwensen. dam. f 99.000; Bouw- en Timmerbedrijf Nebo, Rotterdam, f 98.500: Bouw. en aan nemingsbedrijf K. Bakker, 's-Gravenhage, f 98.400; Gebroeders Overdevest, Voor schoten, f 94.500, J Kinkel. Leimuiden, f 89.850 en Van der Velden en De Jong, Leiderdorp, f 88.000 Verdere inschrijvers uit de omgeving waren: H J Strijk Rijpwetering, f 101.0(H), W Hennipman, Leiderdorp f 117 648; M v d. Bent. Katwijk aan Zee, f 119.800, Gebr Heemskerk, Nieuwkoop, f 104 400; C. J Stnjk, Oegstgeest. f 118.400 en J van Wieringen. Alphen aan den Rijn, f 106.000. De begrotingen werden niet bekend ge- Burgerliike stand GEBOREN: Comelis J. zn van C Schelhngerhout en J M van den Bo«, der Kolk en H J. Idelenburg; Petrus C M zn van E Captein en L. M W van Veldhuizen Alida A M. dr van C. J van Egmond en P M. G. de Jong. OVERLEDEN: Rijkade Geus, e.v J N'agtegaal, 74 jr; Jan J. Lok 69 jr; Geer- tje Rijkse. w.v G van Dijk. 77 jr; Jo- han B L. van Zwieten. 57 jr; Johann*»»- P van den Berg, 55 jr. GEHUWD G Paling, 23 jr. e aarsdam, 21 jr. ONDERTROUWD: J de Ge' ■n E. P. Blom, 23 jr; G J Oi »n M van Egmortd, 23 jr. BE1STHIH7.EM Examens brandwacht Vrijdagmorgen werden in de uekamer van het raadhuis de kandidaten voor het rijksdiploma brandwacht le t 2e klas geëxamineerd In totaal namt acht personen deel aan het examt brandwacht le klas en drie personen aa he* examen brandwacht 2e klas. Alle kandidaten behaalden het dipl< ma. Het zijn: (le klas) de heren S. Ba ker, W. A. Versendaal. Joh de Vrij, C Havenaar. P. Havenaar, M P. Oude- sluys, A Bregman en H Lindhout, '2e klas) de heren J H de Peinder. W de Peinder en A van Leeuwen Alle kandidaten werden opgeleid door de plaatselijke commandant van de vrij willige hrandweer. de heer K. Onstingh Voetbalwedstrijd Vanavond om 7 uur zal op het sport terrein achter de Burgemeester War» naarkade te Hazerswoude een vriend schappelijke ontmoeting plaatshebben •ussen Hazerswoudse Boys en een elftal samengesteld uit personeel van de firm Groen Sc Bregman Men is voornemen dergelijke wedstrijden te hou den. ook in andere gemeenten LEIMUIDEN Hen'. Gemeente Ds. Gijsbens is wel herstel van eei ziekte, maar mag zondag nog niet voor gaan in de kerkdienst. Dat hoopt nu vica ris Bons van Oegstgeest te doen. Om half tien. NIEUWVEEN Puzzelrit De afdeling Nieuwveen van het Vei bond voor Veilig Verkeer heeft de ee bromfietspuzzelrit van dit seizoen geihouden. Het aantal deelnemers ove^ trof aller verwachtingen. Voor de A-klasse gaven zich 9 per- Dnen op en voor de B-klasse 38 personen De uitslag is als volgt: A-klasse: 1. P. van Leeuwen (teven* in het bezit van de wisselbeker); 2 T Cats. B-klasse: 1. H. Sohellingerhoud2. G Verkerk; 3. Mevr. Van Dijk; 4. G. Treur, Mevr. V. van der Sluis; 6. A. Kern- pers; 7. A. de Jong, en 8. P. Pijper. De prijzen werden ln café Anink uit ROELOFARENDSVEEN Sobere feestviering Het begin van de bevrijdingsdag deed in Roelofarendsveen aan de oorlog her inneren: er was geen water. Wat de ver dere dag betreft, was het programma bij zonder sober. Men volstond met een uit voering van de gemengde zangvereniging Vox Laete. RIJNSATERWOUDE Viering van de Bevrijdingsdag Door een commissie onder leiding van de heer P. Kroeger waren wedstrijden georganiseerd op het weiland van de heer C. Kampenaar. 's Morgens om half tien begon de pret voor de schooljeugd, die vier groepen was verdeeld boven twaalf jaar. 's Middags waren er spelen jor ieder boven twaalf jaar. En hoewel het al weer vele jaren ge leden was dat men ln Rijnsaterwoude i'n feestdag had, bleek toch wel dat men het feesten nog niet verleerd was, wani mede door het zeer mooie weer waardoor het veld in goede conditie was, was er veel belangstelling en heerste er een fees telijke stemming. Prijswinnaars Meisjes van 610 jaar: eerste prijs Jan neke Bulk. tweede prijs Nel Kroon, derde- prijs Greet v. Ieperen. vierde prijs Corrie in Egmond Meisjes van 10 t.m. 12 jaar; eerste prijs Lenie Jansen, tweede prijs Hannie Ver duin, derde prijs Rika Verzaal, vierde prys Rika Eikelenboom. Jongens 610 jaar: eerste prijs Leen Donker, tweede prijs Gijs v. Bekkum, derde prijs Johan Visser, vierde prijs Simon Bulk. Jongens 1012 jaar: eerste prijs Hans Iperen. tweede prijs Herman v. Os. derde prijs Nico Jansen, vierde prys Jan - Egmond Alle andere kinderen kregen een troost prijs. Meisjes van 13 t.m. 15 jaar: eerste prijs Iperen, tweede prijs Roelie de TER AAR Huldiging van de lieer N. A. J. Robertz Ter gelegenheid van het zilveren ambts jubileum van de heer N. A. J. Robertz werd gisterochtend een buitengewone raadsvergadering gehouden, die ook werd bijgewoond door de secretarie ambtenaren, het personeel van de tech nische dienst en de rijkspolitie. De burgemeester schetste als eerste «preker de goede verstandhouding tussen de raad en de jubilaris. Door zijn werk als waarnemend gemeentesecretaris en ontvanger is de heer Robertz een belang rijke schakel geworden in het gemeen telijke leven. De burgemeester stelde hem een cadeau op het gebied van de fo- ngrafie in het vooruitzicht namens de -aad en het gemeentepersoneel. Verder spraken nog de wethouders H. Volgering en Den Hollander, opper- vachtmeester Berfelo en de heer De Vos. Week van beste prijzen Het is weer een hele beste week ge weest voor de tuinders, waarin de vei- lingomzet nog meer is uitgelopen op die van het vorige jaar. Vooral de sla heeft een beste prijs opgebracht, bij een be hoorlijke aanvoer. Was men van gedach te, dat het mooie weer van de nationale feestdag nu wel een einde zou maken aan de periode van hoge prijzen, vrijdag bleek daar nog weinig van. Opnieuw ?ing de goede kwaliteit sla weer tussen de 25 en 35 cent per stuk en de handel bleef de gehele week erg vlot. Zelfs wanneer er kleine gebreken in voorkomen is de sla toch nog duur. En als men mindere kwaliteit heeft, profi teert men toch goed mee. Er komt ook al weer „gelichte" sla. ze heeft wel een koude kleur, maar gaat toch vlot weg :egen een goede prijs. Spinazie bracht ook weer een goede prijs op, de aanvoer hiervan is niet zo groot. Het koude weer heeft de groei van dit artikel op de volle grond tegenge houden, waardoor de aanvoer niet mee- Rabarber heeft zich wat de prijs be treft, vast gezet rond de 20 cent. maar vrijdag trok ze zelfs wat hoger op. Andijvie was de eerste dagen weer erg duur ^jiaar vrijdag moest ze toch een veer laten, de prijs ging toen rond de 70 cent. Maar geen klagen, dat is nog vee] geld. De aanvoer van dit artikel is flink gestegen en ook de komende week zal deze wel groot zijn. De kwaliteit is goed Peulen blyven een eliteprodukt, maar de oogst gaat over haar hoogtepunt heen. Dit produkt uit de kassen oogst men in een paar weken schoon op. En men kan tevreden zijn, want de prijs houdt goed De eerste partijtjes snijbonen zijn de grens naar België weer gepasseerd. De aanvoer begint groter te worden, daar om is het te hopen, dat de export maar snel mee gaat kopen. Prei blijft duur en geeft een hoge op brengst. Postelin is nu eenmaal een zeer eigenaardig artikel, want de hele week duur, maar vrijdag zakte de prijs ineen. Komkommers zijn in de loop van de week in prijs gestegen, de hogere tem peraturen nopen tot een groter verbruik. De aanvoer van bloemkool is nog niet groot, de prijs is hoog, goede kwaliteit gaat een heel stuk over de gulden heen 1 is daarom alleen bestemd voor lieden iet een grote beurs. Zelfs stoofsla brengt »n ongekend hoge prijs op. Radijs schijnt haar tijd gehad te heb ben, de prijs ligt rond het minimum cn treedt zelfs doordraai op. Dat is wel ai tegenvaller voor hen die grote hoe- felheden aanvoeren. Truus Boer, derde prijs Hannie v. Iperen. Jongens van 13 t.m. 15 jaar: eerste prijs Theo Hartveld, tweede prijs Kees Kem penaar, derde prijs Jan v. Luiing. Meisjes 15 jaar en ouder: eerste prijs Nel Kempenaar, tweede prijs Joon Kem penaar, derde prys Agnes Hartveld. Jongens 15 jaar en ouder: eerste prijs P. Verhoeven, tweede prijs Job de Boer. derde prijs Gerard de Boer Ringrijderij dames: eerste prijs Riet Kunst, tweede prijs Ans v. Egmond. derde prijs Agatha Hogeboom. Ringrijderij heren: eerste prijs Bram Spijker, tweede prijs A. v. Bekkum. derde orijs T v. Luiing Avonds was er een lampionnenop- toeht voor de schoolkinderen door het ging „De Brasem" heeft vrijdagmorgen een duizend stuks pootsnoek uitgezet in zijn viswater de Kromme Aar. nu maar groeien wil en er geen vissterfte optreedt zoals vorig jaar toen deze poot een mislukking is geworden, dan kan men weer wat vangen. DE KAAG Pontje gezonken Gistermorgen wilden enkele gasten hun iravan door een jeep op het Kaageiland laten brengen om daar deze zomer te kamperen. Toen echter wegens de grote drukte niet zo snel als men dat wel wilde, gebruik 'kon worden gemaakt van de officiële motorpont, zocht men zelf een Bij het overvaren bleek het pontje de zware last niet te kunnen dragen. Toen men dan ook Ln het 's Graven water van de Kagerplassen kwam, zonk het Geluk kig konden de eigenaars zich in veilig heid brengen. Van de jeep en de caravan alleen het dak nog te zien. Vandaag maakte de fa. Van Lent een begin met het ophalen van beide voertuigen. Aanvaring Op de middag van de bevrijdingsdag kwamen twee speedboten ter hoogte van steiger van De bonte Koe met elkaar aanvaring. Eén van de de boten kreeg 1 dusdanig groot gat, dat hij binnen minuut vol water liep en omsloeg. De bestuurder van de andere speedboot kwam onmiddellijk te hulp en liet de beide passagiers, (van wie de dame naet kon zwemmen; overstappen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook de omgeslagen speedboot kon men aan de wal krijgen. N OEGSTGEEST Geslaagden op Endegeest Voor het eerste overgangsexamen van de cursus ter opleiding voor het diploma zieken verpleging-B slaagden op de psy chiatrische inrichtingen Endegeest ca.: de dames A. M. Beerse; H. Borst; C. J. Giel- bert; M. E. W. ter Haar; A. G. van Heyst- Flemming: M. J. de Jager; B. M. J koe- mans-, C. M. J. Koemans, W. C. Kok; P. Leatomu; A. A Murk; A. M. de Vries on M. G de Wilde. De heren: J. J. de Bruin i A. J. M. Rombouts. Voor het tweede overgangsexamen slaagden: de dames F. Fridrichs; A. M. M. Gantevoort; C. de Haan; J. van Heil; A. Holverda; A. Kuipers; G. Menneken; C. M. de Poorter; A. Schaul; E E. Sin- necker; A. G. M. van Vlaanderen en J. M. Waterloo. De heren; J. G. Boudewijn; W. Broekhuizen; H J. Heemskerk; B. Kops; P. Kops, K. Pijper en K. Resze. IVOUBRUGGE Oogst van de straat Gevonden: kinderjasje, zijden sjaal, wollen muts, duimstok, spade, zilveren armband, handschoen, kinderwanten, por- Verloren: wollen handschoen, overjas, kinderlaars, portemonnaie. Inlichtingen bij postcommanriant rijks- WOUBRUGGF Voor zo spoedig mogelijk gevraagd Nadere inlichtingen; de heer Ph. Eskes Jr. Hemmessekade 40

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13