Versnelling EEG zonder landbouw onaanvaardbaar DE TIJD nBGEEsmma Gemenebest bespreekt apartheid informeel Het ligt aan de slag...! Opleiding Ned. piloten in Kon^o uitgesteld Ben Goerion niet welkom in Rusland Gerechtshof negeert eis van omroepverenigingen (etalac Msg,;j Hartstochtelijk beroep op regering: Conform aun het slecht overwogen voor lichtingsbeleid in het verleden heeft ook aan de voorlichting by de afkondiging deze versterking onzer defensie op Ni» Guinea weer veel ontbroken. Als er di« plichtigen voor een jaar kader zelfs1 anderhalf jaar naar Nieuw-Guinea gaan, is daar ook een belangrijke binnenlands» politieke kant aan verbonden, die uiteraarc ook niet los is te zien van het buitenlandse aspect van deze politiek. Tydig voort zien, goede diplomatieke voorbereiding uitmuntende voorlichting zijn onontbeerlijk naast een grote besluitvaardigheid. Goed» coördinatie is daarbjj onmisbaar. De gang van zaken leidt beslist niet tot de gedachten, dat aan deze verschillende eisen is voldaan. De vraag lijkt ook gewet tigd of de regering wel een geschikt appa raat bezit om de voorbereidingen te treffen en de uitvoering goed te doen verlopen. Buitenlands en defensiebeleid vereisen een zeer goed gecoördineerde voorlichting. Het ljjkt ons ook met het oog op hetgeen er in de toekomst mag worden verwacht nodig, dat de regering hier maatregelen treft. tfvlmh ®aobIa5 CHRISTEIIIR NATIONAAL DAGBLAD De bewoners van Nieuw-Guinea hebben recht op bescherming en de regering heeft de plicht, daarvoor te zorgen. Zij gaat die plicht nu niet meer uit de weg. Zy kan daarbij rekenen op de steun van hen, die weten wat recht en plicht is. Zij zal daarbij de scherpe oppositie ondervinden van de socialisten, die Nieuw-Guinea n i e t w i 11 en beschermen, die het weerloos willen neerleggen voor de deur van Soekarno. Een politiek, die zedelyk tekort schiet en die meteen bewijst, dat het een geluk is voor de eer en de plicht van ons land, dat de socialisten uit het kabinet zijn. Zaten zij er nog in, dan was dit besluit van de rege ring, waarover wy ons nu verheugen, nooit genomen. Dr. Drees was er wel voor, maar de overigen stonden zo onder druk van de heren Burger, De Niet, Jonkman en ande ren, dat zij genoodzaakt zouden geweest zyn, het op een kabinetscrisis te laten aan komen. Al die moeite is nu voorkomen, en de socialisten behoeven nu niets anders te doen dan met de bekende drogredenen tegen het besluit van de regering te ageren. Zij zijn er terstond mee begonnen. Hun kreten voor de weerloosheid van Nieuw- Guinea worden reeds vernomen. Het is waarschijnlijk, dat de K.V.P. ook hier weer een beetje op het stoepje van ile distantie zal gaan staan, zoals dat ge bruikelijk is. Landbouwschap benoemde Biewenga tot zijn nieuwe voorzitter (Van onze sociaal-economische redactie) f-[FT BESTUUR van het landbouwschap heeft gisteren in openbare verga dering de heer A. W. Biewenga bij acclamatie benoemd tot voorzitter van het landbouwschap, ate opvolger van de heer H. D. Louwes. Het officiële afscheid van de heer Louwes moest wegens ziekte worden uitgesteld. De be noeming van de nieuwe voorzitter moet nu nog door de staatssecretaris van algemene zaken goedgekeurd worden, waarna de heer Biewenga op woens dag 18 mei de eerste openbare vergadering van het landbouwschap zal leiden. Tot plaatsvervangende voorzitters werden benoemd de heren mr. B. W Biesheuvel en de heer C. J. van der Ploeg. Behalve genoemde drie leden van het presidium zal het dagelijks bestuur van het landbouwschap zijn s gesteld uit de heren ir. C. S. Knottnerus, P. Stokman, D. Tiggelaar G. A. Mertens. Van deze openbare vergadering, die in het teken stond van de benoemingen maakte het bestuur van het landbouw schap .'chter tevens gebruik on nog eens in het openbaar een hartstochte lijk beroep op de regering te doen geen versnelling van het integratieproces in de Euromarkt te aanvaarden, indien de ze niet zowel voor de landbouw als de industrie zou gelden. Hoewel er officieel geen mededelingen zijn gedaan van de zijde van de Euro pese commissie, bestaat de mening, dat de commissie gecapituleerd zou hebben voor het Duitse standpunt de landbouw buiten de versnelling te houden. Naar aanleiding hiervan heeft maandag een delegatie uit de Europese Commissie, waarbij ook dr. Mansholt aanwezig was, op het departement van economische za ken in Den Haag een bespreking ge voerd met een aantal Nederlandse mi- De heer C. S. Knottnerus, voorzitter in de integratie-commissie van het landbouwschap vond het een niet zo bijster gunstig teken, dat de gezichten allemaal zo vriendelijk stonden na af loop, hij had maar liever wat tekenen onenigheid gezien. Derde van export De heer Knottnerus legde er nog eens grote nadruk op, dat Nederland in dit stadium nog een sterke stem heeft, want voor de versnelling van'de E.E.G. zal de steun van alle zes landen nodig zijn. Zou Nederland tenslotte maar weer var zijn standpunt iets opofferen, om over eenstemming te bereiken, dan is het daarna definitief te laat om nog ergens op terug te komen. Hij onderstreepte nog eens, dat de Ne derlandse export voor bijna een derde bestaat uit agrarische produkten. Het gaat niet alleen om de landbouw, r n onze gehele nationale economi» Ook mr. J. S. Biesheuvel, secretaris m het landbouwschap sprak de hoop uit, dat de Nederlandse regering op 10 en 11 mei, wanneer in Luxemburg de beslissing moet vallen over de versnel ling van de E.E.G., voet bij stuk zal houden. Gistermiddag heeft op het departe ment van economische zaken nog eer bespreking plaats gehad met het land bouwschap en in de loop van de week zou er nog contact zijn met het depar tement van landbouw. Het landbouw- zondag-8 mei A. W. Biewenga Wzn., schap wil geen kans voorbij laten gaan om de regering omtrent het landbouw- standpunt in te lichten. Vorige week woensdag zond het land bouwschap reeds een dringende brief aan de minister-president met het ver zoek toch vooral vast te houden aan het ingenomen standpunt ten aanzien van de landbouw. Ook de industrie De heer C. G. A. Mertens, waarne mend voorzitter van het landbouwschap, noemde het al of niet bulten de ver snelling blijven van onze land- en tuin bouw een levenszaak. Zou de landbouw buiten de versnelling blijven, dan acht te hij dit een afsnijden van de levens mogelijkheden voor deze bedrijfstak. Naar de mening van mr. J. S. Bies heuvel steunen ook de Nederlandse han del en Industrie het landbouwstandpunt. Hoe ongunstig een uitzonderingspositie van de landbouw kan werken, heeft men maar al te goed gevoeld bij de Bene lux. Hier is het tot standkomen van de economische unie bijna mislukt tenge volge van de moeilijkheden met de land bouw, die aanvankelijk bulten de ecom mische samenwerking was gehouden. Uiteraard zal ook dc ontwikkeling va besparingen Mmder mgci dan vorig jaar De besparingen bij de Rijkspostspaar bank bedroegen, zo deelt de RPS me de. m april 4 miljoen gld. De daling ten opzichte van maart treedt elk jaar op en wordt in belangrijke mate veroor zaakt door de voorjaarsaankopen. In vergelijking met maart kan het resul taat over april als bevredigend worden beschouwd. Ook dit jaar was het opge nomen bedrag in de week voor Pasen relatief hoog. Bij de Rijkspostspaarbank werd in _pril ingelegd 64,4 min. en terugbe taald 60,6 min., hetgeen een positief spaarverschil opleverde van ƒ3,8 min., vorige maand 8,8 min. en in april 1959 ƒ4,1 min.). In 1960 is tot dusver bij de RPS ge spaard 63,4 min tegen 67,7 min in hetzelfde tijdvak van 1959. het prijsniveau voor de industrie van betekenis zijn, maar hierover valt nog niet veel te zeggen. Dr. Mansholt meent dat het allemaal wel mee zal vallen, maar anderen hebben al een prijsstij ging van agrarisch verwante artikelen berekend van circa 2 pet. Alles zal af hangen van de te verwachten graanprij zen, maar er is niemand die hierover al een verstandig woord kan zeggen. Deze prijs heeft men bij de plannen in de mist gelaten. De heer Knottnerus vond het optimisme van de heer Mans holt dan ook wel wat gekleurd. Het bericht omtrent het optreden van de Nederlandse regering in Bonn tegen handelsbesprekingen van de Duitse re gering met niet-Euromarktlanden blijkt achteraf niet juist te zijn. Het ging hier slechts om stappen van Nederlandse ambtenaren in Bonn, welke echter wel indruk hebben gemaakt, aldus de heer Knottnerus. Een officiële Duitse reactie is niet te verwachten. Hulp aan boeren Het bestuur van het landbouwschap besloot gisteren voorts 100.000 te stor ten in het hulpfonds droogteschade 1959. Of dit ook inderdaad gebeuren zal hangt af van de houding van de commissie financiën bedrijfslichamen van de S.E.R. Een subsidie van het produktschap vee voeder voor genoemd fonds, ter groot te van f 50.000, is namelijk geschrapt. Dit produktschap zal nu waarschijnlijk bij de Kroon in hoger beroep gaan. Ook de produktschappen Vee en Vlees en Granen en Zaden zegden elk f 100.000 toe. In het fonds is op dit moment in to taal ontvangen f 861.000. waarvan ech ter al f 550.000 is uitgekeerd. Via de voederbietenactie en het tijdelijk opne men van vee zorgden de beide Hollan den en Zeeland resp. nog eens voor een bedrag van f 220.000 en f 175.000 in natura. De minister van landbouw heeft aan het hulpfonds nog f 2 miljoen ter beschikking gesteld. Met de uitkering van de toeslagen per ha aan de getroffen landbouwbedrijven tot een totaal van f 22 miljoen, welk bedrag de regering heeft toegezegd, is het departement van landbouw reeds begonnen. Voor deze snelle afwerking heeft het landbouwschap veel waarde ring, al had men graag het bedrag van de regeringssteun hoger gesteld gezien. Calve -"tip voor cixihtiel-leklcear eten. Gasten Trakteer dan eens op dunne, korst loze sneetjes brood met een rolletje u orst of een plakje ei en - om het dubbel- lekker te maken - Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbel-lekker. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing mi Calvé Mayonaise enschrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is een leuke, welkome verrassing! Zend Uw idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 wordea ingezonden en worden het eigendom van Calvé. Maak er méér-van. met Calvé 1 Eric Louw niet gewenst in Bonn? Op de eerste dag van de Gemene bestconferentie is besloten de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek in formeel te bespreken met de Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken, Eric Louw. Louw had er eerder aan herinnerd dat Zuid-Afrika alleen verantwoordelijk is voor zijn binnenlandse beleid. En in een later uitgegeven communiqué werd ge zegd dat de conferentie besloten had vast te houden aan ,,de traditionele ge woonte dat landen van het Gemenebest niet de binnenlandse aangelegenheden m leden bespreken". Dit besluit betekent een overwinning jor premier MacMillan die een open- (287) U zult het op de kermis ook weieens hebben meegemaakt, dat een kerel ais een boom zijn krachten be proefde op een instrument dat in de wandeling de Kop van Jut wordt ge noemd. Met enorme energie sloeg de geweldenaar met een hamer op het houtblok, zodat een zwaar stuk ijzer langs de gelelstang omhoog vloog. Maar ondanks de krachtsinspanning van de machtige spieren bleek het ijzer toch niet de top van de stang te kunnen halen. Tot deze prestatie bleek wel in staat een jongeman van aanzienlijk lichter postuur, die ech ter het voordeel had de hamer met veel meer souplesse te kunnen zwaaien. „Dat ligt aan de slag" zeg gen we dan tegen elkaar. En daarmee lijkt de zaak afgedaan. Inderdaad. Maar eigenlijk is het toch wel een heel vreemdsoortig ver schijnsel dat de snelheid van de slag van groter beteke nis blijkt te zijn dan de kracht die ach- ter de slag zit. Wan neer u tweemaal zo krachtig met een hamer op de kop van een spijker slaat, geeft de spijker een tweemaal zo harde klap. Dat is niets nieuws. Als u echter tweemaal zo snel slaat, krijgt de spij ker een klap die viermaal zo groot is! We weten allen, dat door een luch tige zwaai een zweep tóch een scher pe knal kan teweegbrengen. Weini gen zullen dan ook willen volhouden dat het knallen van de zweep van TOCH IS HET ZO! kracht afhankelijk is. Integendeel, ieder kan zich voorstellen dat het knallen van de zweep te maken heeft met de snelheid, waarmee ze wordt gezwaaid. Zo is het ook: alleen wan neer de zweep zich sneller beweegt dan het geluid en dat is onge veer 340 m per seconde ontstaat een knal. Deze knal treedt ook te voorschijn wanneer de mattenklopper met een snelheid die groter is dan het geluid op het vloerkleed neerkomt. Om die snelheid te krjjgen, is de steel van de mattenklopper zwiepend gemaakt en het staccato van droge knallen in de schoonmaaktijd bewyst, dat dit loffe lijke streven van de mattenklopper- fabrikanten vruchtbare resultaten af werpt. Wanneer dus een man met dit huishoudelijke voor werp minder luid ruchtig te werk gaat dan zijn echtgenote, bewijst dit niet dat hij minder spier kracht bezit dan zijn vrouw, of dat hij welluidendheid be zit, maar het bewijst alléén, dat hij de mattenklopper on handiger hanteert en met minder snelheid op het te tuchtigen vloer kleed laat neerkomen. We zullen deze huishoudelijke kwesties overigens laten rusten en eens iets vertellen over het papier geld. dat in China vier eeuwen eer der bekend was dan hier in hetWes- Daarover een volgende keer. De apartheidskwestie werd gisteren aangesneden door premier Toenkoe Ab- doel Rahman van Malakka. Hij stelde dat de rassendiscriminatie in Zuid-Afri ka de betrekkingen van dat land met zusterlanden in het Gemenebest aantast. Louw antwoordde hierop dat Zuid-Afri ka zelf zijn binnenlandse beleid zal be palen en de conferentie stemde er mee in de kwestie niet in de vergaderingen te behandelen. West-Duitsland De Zuid-afrikaanse minister van bui tenlandse zaken Eric Louw heeft laten weten dat hij 17 mei naar Bonn zal komen voor een bezoek, dat de West- Duitse regering zieer ongelegen blijkt te komen. De minister van buitenlandse zaken Heinrich von Brentano zal dan in Parijs zijn i.v.m. de topconferentie en bondskanselier Adenauer zelf zal het dan ook zeer druk hebben met de top conferentie, zo is hem meegedeeld. Dit is de diplomatieke taal om te zeggen dat het bezoek i'an Louw on gewenst is. In diplomatieke kringen wordt dan ook verwacht dat Louw van het bezoek aan Bonn na de Gemene bestconferentie in Londen zal afzien. Het in Düsseldorf verschijnende blad Der Mittag berichtte dat de regering verstoord is, omdat Louw zichzelf uitge nodigd heeft zonder te polsen of hij wei- De mening hier is dat het bezoek ten onrechte zou kunnen worden uitgelegd als een bewijs voor het Duitse medele ven met de rassenmoeilijkheden in de Unie hetgeen in het geheel niet strookt met de Duitse openbare mening, aldus het blad. Een woordvoerder van de Zuidafri- kaanse vertegenwoordiging zei dat de reisplannen van minister Louw na de gemenebestconferentie nog niet vaststaan. Hij zei dat het daarom onmogelijk was te zeggen of Louw West-Duitsland zou bezoeken. Uit Jeruzalem wordt vernomen dat een voorstel van premier Ben Goerion van Israël aan de Russische premier Chroesjtsjef tot het houden van een samenkomst der beide staatslfeden door de Russische regering als „onge legen" komend is verworpen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdagavond gezegd, dat volgens het Russische antwoord de Russische rege ring van oordeel is, dat de tijd voor een bezoek van Israëls premier aan de Sow- jetunie nog niet rijp is, gezien de ver klaringen van Israëlische openbare lei ders en zelfs ministers, die niet bevor derlijk voor de vrede zijn. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Malik, die het Russische antwoord aan de Israëlische ambassa deur in Moskou overhandigde, had ech ter verklaard, dat op de Russische politiek gebaseerd blijft op een verlangen naar goede betrekkingen met alle landen van het Midden-Oosten. Leninprijs voor Soekarno De Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton en president Soekarno van Indo nesië behoren tort degenen, die de inter nationale Leninprijs voor de vrede heb ben gekregen, meldt het Russische persbureau Tass. Tass noemt Soekarno „een der promi nentste leiders van het vrije Azië. die ?en onafhankelijke buitenlandse politiek voert, gericht op het versterken van de wereldvrede. De Amerikaan Eaton, die 77 jaar oud is, heeft in 1958 als gast van het Rus sische ministerie van landbouw een be zoek aan de Sowjet-Unie gebracht. Hij stelde toen voor dat Chroesjtsjef een bezoek aan Amerika zou brengen en Eisenhower aan de Sowjet-Unie. Pi oces weekblad T.V. Onderzoek van Als gevolg van de overdracht van de souvereiniteit in Belgisch Kongo op 30 juni is naar het A.N.P. van Belgische militaire zijde in Brussel verneemt, de opleiding van Neder landse piloten voor de koninklijke luchtmacht in Belgisch Kongo voorlopig uitgesteld. Nederlands personeel van de lucht macht zou in december naar de Bel gische basis Kamina in de zuidelijke provincie Katanga van Belgisch Kongo vertrekken, waar al voorbereidingen waren getroffen voor een gezamenlijk Nederlands-Belgische opleiding voor mi litaire vliegers. Indien deze plannen kun nen doorgaan zullen de eerste Nederlan ders thans echter niet voor juli of augus tus 1961 naar Belgisch Kongo vertrek- De Belgische militaire bases in Kon go een voor de luchtmacht in Kami na en een voor de zeemacht in Kitona zullen na de overdracht van de sou vereiniteit in Kongo blijven gevestigd. Op de economische conferentie tussen België en Kongo, die thans in de Bel gische hoofdstad wordt gehouden, zifl over het voortbestaan van de twee ba ses worden gesproken. Een definitief ak koord hierover zal echter pas mogelijk zijn na de vorming van de eerste geko zen Kongolese regering. Uit Den Haag wordt vernomen, dat men er ook hier van uit gaat, dat het Nederlands-Belgische opleidingsproject De slaapkamer van Anne Frank. Aan de muur zitten nog steeds de foto's, die ze daar heeft opgeplakt. Gisteren is het geheel gerestaureerde Achterhuis, aan de Prinsengracht 263 in Am sterdam, waar Anne Frank haar beroemd dagboek schreef, heropend. Tanker mag kanaal binnenlopen Nadat de Franse tanker ,.Fina Ango la", waaraan sinds zaterdagmorgen wegens te grote diepgang de toegang tot de IJmuidense haven was geweigerd, gisteren op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden 1.000 ton olie had overgesla gen in de Britse kusttanker „Pethwood", heeft de tanker van de directeur van het loodswezen toestemming gekregen al kunnen worden gerealiseerd. Men I IJmuiden binnen te lopen. De diepgang zou dan inderdaad, zo rekent men in I van de tanker is thans minder dan 35 Den Haag, in de loop van de zomer voet zodat ze het Noordzeekanaal kan 1961 kunnen beginnen. I passeren om Amsterdam te bereiken. deskundigen aanbevolen Het gerechtshof te Arnhem I heeft uitspraak gedaan in het kort geding van de omroepver enigingen contra het weekblad „T.V.". Het heeft een orfderzoek jvan deskundigen bevolen. De omroepverenigingen waren in be roep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank te Arnhem, waarbij ook deze een deskundigenonderzoek beval naar de vraag of de publikat'-» van de ra dioprogramma's in „TV" een bewerking is, die als een nieuw oorspronkelijk werk moet worden aangemerkt en waar bij zij ten aanzien van de televisiepro gramma's besliste, dat het gevraagde verbod moet worden afgewezen, omdat niet is bewezen, dat daarbij direct of indirect van auteursrechtelijk bescherm de geschriften van de omroepverenigin gen gebruik is gemaakt. Het gerechtshof heeft ter aanvulling bi volen, dat de deskundigen prof. mi G. H. C. Bodenhausen uit Den T'aaf prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers c prof. mr. A. Pitlo, beiden uit Amstei dam. een verslag zullen uitbrengen n kennisneming van onder meer ook het verslag van de deskundigen prof. dr. E. D. Hirsch Ballin, prof. dr. H. E. Reeser e. prof. mr. dr. M. Rooy. welke deskun digen een verslag hebben uitgebracht v^..de raadsman van het weekblad aanwezig om thans in te gaan op de argumentatie van hetgeen partijen in het midden hebben gebracht en acht het juister, dat het resultaat van het door de president van de rechtbank be volen deskundigenonderzoek hierover wordt afgewacht. Dit onderzoek der deskundigen is wen selijk, omdat bij de vraag waa- het hier om gaat aspecten zijn betrokken, welke niet op zuiver juridisch terrein liggen. Advertentie Verf met glans en met gemak Verf het zelf met de superieure net gerechtshof wees ten slotte de aak naar de president van de recht bank om op de hoofdzaak te worden I beslist. Het gerechtshof heeft zich ge heel kunne verenigen met het vonnis I van de president van de rechtbank ten aanzien van de televisieprogramma's. Het beroep van de omroepverenigingen wordt ter zake afgewezen. Het gerechtshof vindt geen termen •fN. GULDENS VOORDELIGER! Vakcentralen telegraferen Van Gelder De hoofdbesturen van de drie vak centralen, N.V.V., K.A.B. en C.N.V. hebben aan de directie van Van Gel der en Zonen een telegram gezonden, waarin zij alsnog een dringend be roep doen op de directie op 5 mei de produktie te stoppen. Volgens het te legram zou er grote teleurstelling en toenemende ontstemming heersen on der het personeel. Zoals eerder is gemeld ontvangt het personeel van de produktieafdelingen van Van Gelder, dat wegens het aan tal orders door moet werken, op 5 mei extra betaling NOG VERSCHENEN Ter gelegenheid van de vijftiende jaardag van de bevrijding zijn naast de bovengenoemde boeken en boekjes nog verschenen1 De Duitse tijd. vijf jaar vaderland se geschiedenis (tweede druk), door J Meulenbelt. uitgave A. W. Bruna Zoon te Utrecht. De laars op de nek, roman uit de bezettingsjaren, door Maurits Dek ker, uitgave A. W. Sijthoff, Leiden (vierde druk).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9