Geallieerde willoosheid en fouten effenden voor Hitier de weg Spitfire in spiraal: MILITAIRE BALANS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG oor kapitein B. H. Lid de LI Hart te kunnen opmaken, moet getracht worden het antwoord te vinden op twee belangrijke vragen. Werden de geallieerde operatics in hun geheel, voldoende geleid, als men ze van een militair standpunt beziet? Wat waren de strategische en tactische fouten, die nu kunnen worden aangewezen en wie waren daarvoor in het hijzonder verantwoordelijk? En achter deze beide hoofdvragen doemen terstond verscheidene andere op. Waren bijvoorbeeld de verhou dingen tussen de generale staven en de burgerlijke autoriteiten over het algemeen genomen, voldoende? En was bij de geschillen, die er rezen over de wijze van oorlogvoering, de fout te zoeken bij de staatslieden of bij de generaals? Wat zijn de voornaamste klachten, die de generaals ten opzichte van el kaar hebben geuit in hun gedenk schriften en is het mogelijk vast te stellen, wie er uiteindelijk gelijk had? Wie waren de ..knapste koppen" on der de geallieerde leiders, zowel bur gerlijk als militair? Een antwoord op deze reeks van vragen kan alleen worden verkregen door de oorlog in verschillende fasen te verdelen en die stukken afzonder lijk te onderzoeken. En die perioden zijn telkens afgesloten bij in het oog springende keerpunten, van 1939 tot de herfst van 1942 ten ongunste van de geallieerde legers en daarna met steeds stijgend succes, in hun voor- De catastrofale oorlog, die eindig de met het effenen van het pad voor Rusland naar het hart van Europa, is door Churchill wel eens ,,de onnodige oorlog" genoemd. Bij hun pogingen om die oorlog te voorkomen en Hitier naar hun wil om te buigen, is de voornaamste zwakte van de Britse en Franse politiek hun volkomen gebrek aan begrip voor de strategische factoren gebleken. De Britse staatslieden van die tijd waren in dit opzicht onwetender dan de Franse, en het grootste deel van de verantwoordelijkheid kan worden geschoven op minister-president Stan ley Baldwin, die in de zo belangrijke jaren voor de oorlog een grote wil loosheid toonde om de problemen on der het oog te zien; en op minister Neville Chamberlain voor zijn buiten de werkelijkheid staande manier om die problemen op te lassen. Door een gebrek aan gevoel voor strategie, stapten de Westelijke geal lieerden de oorlog in op een ogenblik, dat voor hen wel het meest ongelegen kwam; en zij verhaastten de ramp, die zulke vérstrekkende gevolgen had. Een wonder Groot-Brittannië overleefde deze ramp op een wijze, die achteraf een won der leek, maar in werkelijkheid maak te Hitier dezelfde fouten, dié agres sieve dictators in de geschiedenis al herhaaldelijk hebben gemaakt. Toen het gety uiteindelijk ten ongunste van Hitler keerde omdat hy zyn aan dacht moest richten op het aanvallen van Rusland en omdat Amerika aan de oor log ging deelnemen ver speelden do geallieerden de naoorlogse vooruitzichten door het najagen van een volkomen illusionaire „Over winning" en de totale ver nietiging van de onmiddel- lyke tegenstander, zonder daarby op de toekomst te letten. ook de vooroorlogse oeriode te onderzoeken, want daarin kunnen de oorzaken van de eerste rampspoedige gebeurtenissen van het oor- logsbegin worden opge spoord. Deskundige licht sluier van strategie op MEER dan twintig jaren zijn voorbijgegaan, se dert de Tweede Wereld oorlog uitbrak. En thans staan wc aan de vooravond van de herdenking van onze vijf tienjarige vrijheid. Over dc vijf oorlogsjaren, die daar tus sen lagen, is na mei 1945 een schier onafgebroken stroom van memoires, gedenkschriften, ge romantiseerde verhalen en do cumentaires verschenen. Vooral de politieke en militaire leiders hebben hun visie gegeven op de gebeurtenissen in de jaren 1939 1945. En daarbij kwamen de standpunten vaak zo scherp tegenover elkaar te staan, dat het soms leek, alsof er op papier een nieuw soort oorlog was ont staan: de vrede scheen de oorlog der geallieerde generaals met zich te hebben gebracht Wie de gedenkschriften heeft gelezen, vooral van de militaire leiders zal door de vele tegenstellingen en tegenstrijdigheden, die hij daarin vond, moeilijk tot één samenvattende slotsom zijn gekomen. De Britse kapitein B. H. Liddell Hart, die niet ten onrechte gezien wordt als de meest gezaghebbende schrijver over militaire zaken ter wereld en die wel de „pionier van de gemechaniseerde oorlog" is ge noemd, heeft na een zeer diepgaande studie en vergelijking van memoires, archieven en documentatiemateriaal de balans opgemaakt van de loop van de jongste oorlog, zoals die werd gevoerd door de aan voerders der geallieerde legers. Captain Liddell Hart, die thans 65 jaar oud is, diende aanvankelijk als officier bij de Britse infanterie, werd daarna militair medewerker van de „Daily Telegraph" en later van de gezaghebbende „Times". Hij werkte mee aan de beroemde Encyclopedia Britannica en gaf college in Cambridge. Van zijn hand verschenen zeer vele boeken, die voor de leger leidingen van tal van landen dagelijks gebruikte naslagwerken zijn geworden. Vandaag beginnen wij met de publicatie van de conclusies van deze bij uitstek deskundige schrijver over „de oorlog der geallieerde gene raals" welkp rnnrlusips h!i zelf noemde: ..De Militaire Balans van de Het Rijnland Op die periode terugky- kend, kan worden vastge steld. dat de eerste voor beide partyen fatale stap was gedaan in 1936 met de terug keer van de Duitse troepen in het Rünland. Voor Hitler had deze zet een tweevoudig strategisch voordeel: het gaf hem dekking voor zUn vitale industriegebied by de Ruhr en het ver schafte hem een machtige springplank naar Frankrijk. Wahet!TRijnland1niet verhinderd? ïn vergrootte. dit betreden En juist zo'n speerpunt was een mi litaire factor van de eerste orde. Hij zou Hitiers terugkeer naar tiet Rijn land hebben kunnen voorkomen, voor dat de politieke aarzeling van de Brit regering de terughoudendheid nog Adolf Hitler, temidden vun de ove- rige Nazi-leiders, wandelend in de Ber- lijnse JTilhelmsirasse. Dut teas in 19J6. En noch Groot-Britannic, noch Frank rijk, schenen het gevaar van deze groep te onderkennen. de eerste plaats, omdat Frankrijk Wat Reynaud en De Gaulle als hun gende verdrag München) met Neville Chamberluin vloog naar Duits land en hij geloofde zelf, dat hij daar „peace for our time(vrede voor onze tijd) had verkregen sie een halt toe te roepen door in het Westen een sterk, gesloten front op te bouwen, gaven ze Hitier een ge makkelijke kans om aan de andere kant een zwak front in elkaar te doen storten en daardoor een nieuwe triomf te behalen. „Afschrikken" De merkwaardigste theorie van de ze periode was wel het geloof van de staatslieden, dat dè garantie aan Po len die een strategische absurdi teit was Hitler zou kunnen af schrikken. Alle Britse politieke leiders keurden die garantie goed, zelfs Churchill, cn de enige die waarschuwde voor de dwaasheid ervan, was Lloyd George. Hitler, die meer gevoel voor stra tegie bleek te hebben, zag wel in, dat alleen de hulp van Rusland zijn stre ven zou kunnen bevorderen. Daarom slikte hij (tijdelijk) zijn haat tegen en vrees voor het „Bolsjewisme" in en wijzigde hij zijn politiek door een ver zoening tot stand te brengen met Rus land en zich aldus van een afzijdige houding van dit land te verzekeren. Dit was een ommezwaai, die nog ver bazingwekkender was dan Chamber lains gang naar Berchtesgaden en even fataal in zijn gevolgen. Op 23 augustus vloog von Ribben- trop naar Moskou en werd het ver drag ondertekend. Het werd begeleid door een geheim akkoord, waarbij Po len zou worden verdeeld tussen Duits land en Rusland. Onvermijdelijk Dit verdrag van Moskou maakte de oorlog onvermijdelijk, vooral ge zien tegen het licht van Hitiers agres sieve daden, die zo kort achter elkaar hadden plaatsgehad. De Britten, die zich verplicht had den Polen bij te staan, voelden dat ze dit land nu niet in de steek kon den laten, zonder hun eer te verlie zen en zonder voor Hitier de moge lijkheid te openen voor nog meer ver overingen. En Hitier wilde niet van zijn plan nen met Polen afzien, zelfs niet, toen hij begreep, dat een totale oorlog daar van het gevolg zou zijn. Eu zo raasde de trein van dc Euro pese beschaving de lange, donkere tunnel in, waaruit hij pas na zes uit puttende jaren in het licht zou kun nen rijden. Zelfs toen bleek het hel dere zonlicht van de overwinning niet meer dan een illusie te zijn. (Copyright ABC-press (Rotterdammer Kwartet) sTechts de terugkeer van Sudetenland met OP de aV.itergrond de kans op premier Sarraut en Paul Boncour -- j,; kl hiJ bovendle„ u-mijden. De Van Flandin, de toenmalige Franse veilig, maar. oewerKie inj uuvemueu buitenlandse zaken. 'fra totale oorlog, te aarzeling om tot handelen over te gaan minister werd nog vergroot, omdat de Duitse terugkeef naar het Rijnland werd .~r- moreen geschoteld als uitsluitend een ^og.ng minister van oorlog, gene- °v„oerna,'H Bruten gaven er d™voÓ;: raai Maurin, dat Iedere interventie in I i. milr alf epn nnlitieke dan Iiet Rijnland de mobilisati» r"»r- aks een militaire visten op.groie schaal roe strategische consequenties werden daar bij volkomen uit het oog verloren. de strategische verlamming choslowakije. In maart 1939 bezette Hitier de rest van dit land en bereikte zo de Poolse grens. Het was de laatste van een reeks „bloedeloze" handelingen. Maar een andere, e (actor was de Franse heid om vergen. Hij stond zelfs op „algehele mobilisatie". Dit vooruitzicht remde de kreet om on middellijke actie wel zeer sterk t beslissende, de andere ministers verklaarden zich door i Onbezonnen Deze stap van Hitier werd gevolgd onbezonnen daad De beslissing werd uitgesteld Keeas in ïuz/ wees ik natr.nn Franse regering besloot het Eritse .mv„"..sr„.o„p'hi"FÏf„»r!ór w**.™ dat op politieke gronden i de instelling van het Franse leger gevaarlijk ouderwets waren, geen soe pelheid bezaten en zo star en log wa ren. dat de volkomen ineenstorting van dat leger bij een toekomstige oorlog wel moest volgen en dat Frankrijk voor de dringende noodzaak stond om gedurende een langere diensttijd „een gemechaniseerde aanvallende strijd- rv macht van goed geoefende vrijwilli- verlangen gers te vormen, om zo eer - punt te verkrijgen, alvorens gaan tot mobilisering van ee plichtige massa". dc Britse regering. Groot-Brittan- de nië beloofde, bij een eventuele aan val, bijstand aan Polen en Roemenië twee volkomen geïsoleerde landen Iedere "actie "inhield.' zonder zich daarbij eerst te ver zekeren van de medewerking van Rus land, dat toch dc enige macht was, die deze landen doeltreffende hulp zou kans kunnen geven. D°or het tijdstip, waarop deze ga- Duitsers ranties werden gegeven, moesten Volgende keer: De eerste fase van de oorlog Toen Duitse troepen in 1936, ondanks liet verbod, het gedemilitariseerde Rijnland binnenmarcheerden, uerd door deze daad de kiem gelegd vuur de vreselijke oorlog, die drie jaar la- LJET waren slechts drie 11 dagen 10, 11 en 12 mei 1942 maar voor het groepje Spitfire-pilo- ten scheen het alsof ex- geen eind aan kwam. Formatie na formatie Duitse bommenwerpers deed alle moeite het eiland-fort Malta murw te beuken. Doch het handjevol R.A.F.-piloten gaf geen krimp. Zij slaag den er in 186 Duitse J88 bommenwerpers te ver nietigen, en ze braken daarmee de stormaanval op het Britse eiland. „Kill the brutes", had hun commandant vrijwel hysterisch geschreeuwd. ..Chuck" Maclean be hoort tot de weinigen, die kan navertellen, dat ze die opdracht hebben uit gevoerd. En nu, achttien jaar later, is hij nog niets van de verschrikking vergeten. „Als ik naar boven ging, trilde ik over myn gehele lichaam. Je kunt niet zeggen, dat het angst was. Het was eerder een ontzettende spanning. Ik probeerde me wel te beheersen, maar het ging niet. Soms werd ik kwaad op mezelf, maar hoe ik ook mijn vuist om de stuurknuppel balde, het trillen werd er niet min der om. Pas als ik een mof in mijn vizier had werd ik rustig en kon ik me weer concentreren. Dat was niet alleen met mij zo, ook met de anderen". Vier maanden was „Chuck" Maclean op Mal ta gestationeerd. Ze tel len evenwel als veertig jaar, zegt hij vandaag nog. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak meldde hij zich als vrij williger. In het voorjaar van 1940 werd hij inge schreven bij de Royal Air Force. In de winter van hetzelfde jaar maakte hy nog een staartje mee van de beruchte Slag om En geland. Het werd zijn vuurdoop. Op 18 juli 1942 nam voor hem de oorlog voorlopig een einde. Die dag werd hij neergescho ten. Met zijn vliegtuig dook hij de Middellandse Zee in. De vlammen loei den om hem heen en slechts met de grootste moeite slaagde hij er uit de cockpit te klimmen. Met brandwonden tot in de derde graad over het gehele lichaam heeft hij 3% uur moeten zwem men, voordat hy were opgepikt. Elf operaties moest hij ondergaan. Twee jaar duurde het, voordat hij in staat was weer te lopen. En toen dook hij weer de oorlog in. Hij kwam precies op tijd terug voor de invasie in Normandië Zijn herinneringen aan de stryd om Malta heelt hij vastgelegd in boek, dat ^ot titel heeft: „De hemel is niet te hoog" en aan dat boek is onder staand verhaal ontleend. OP DE RAND VAN DE EEUWIGHEID De wereld begon ie lollen ,,Op het moment, dat Ness van het vernietigde vliegtuig wegklom, gaf zijn motor plotseling een paar vreemde klappen en sloeg af. Hij hield zijn adem in en keek omlaag. In de verte zag hij Malta als een bruin vlekje in zee liggen. Automatisch draaide hij de neus van zijn Spit in die richting. Hij contro leerde zijn hoogte: drieëntwintigduizend voet. Zijn snelheids meter wees 395 mijl per uur aan. En op dat ogenblik vroeg hij zich af of hij die afstand glijdend zou kunnen halen. Toen hij over zijn schouder keek, zag hij, dat hij werd gevolgd door zeven Me 109's, die ongeveer zesduizend voet hoger zaten. Hij moest zich gereed maken om in geval van nood te springen. Hij plaatste zijn linkerhand op de Drnmnticrhe Prvnrinn knuppel en trok met dc rechter aan ViamailSCnO ervaring de rubberknop vooraan de cockpit- vnn ppn nilnnt kap. De kap verschoof een eindje en ru" H"UUL bleef toen zitten. Hij rukte eraan maar zonder resultaat. Met zijn rech terhand weer op de knuppel keek hij over zijn schouder. De zeven Me's waren er nog steeds, niet dich terbij, maar ook niet verderweg. Met een snelle beweging plaatste hij de knuppel tussen zijn knieën en ruk te met beide handen aan de kap. die ten slotte meegaf en door dc wind werd weggeslagen. Op hetzelf de ogenblik hoorde hij het maar al te bekende bop-bop-bop achter zich; zijn rechteroog ving de flits op van de granaat die over zijn rechter schouder langs zijn hoofd vloog, en tegelijkertijd leek het alsof zijn lin kerarm van zijn lichaam werd ge rukt. Op dat ogenblik explodeerden de benzinetanks. Verdoofd, verbijsterd Een onderdeel van een seconde voelde Pete Ness de brandende pijn, die door zijn linkerarm schoot. Toen werd zij gedoofd door de golf van vlammen, die over hem heen sloeg. Hij was verdoofd, verbijsterd, en dc Spitfire dook in een krankzinnige spiraal naar rechts, waarbij dc we reld begon te tollen in een woeste dans, waaraan geen einde wilde ko men. De eerste heldere gedachte, die hij kreeg was gewijd aan de mannen van zijn eigen groep; de tweede aan de zeven Messerschmitts, die hem zo snel hadden ingehaald. De bommenwerpers moesten nu Ta- kali aan het bestoken zyn Hij vloekte luid in de loeiende vlammen; een laaiende oven, een hel van lawaai, waarin hij gevan gen zat door zijn veiligheidsharnas Hij probeerde de sleutel van zijn Suttonharnas te vinden, en zijn ar men waren nergens. Hij wierp zijn hoofd achterover en begon krankzin nig te lachen. Allebei zijn armen moesten zijn afgeschoten, en dat nog wel nu hij het met een van de an dere piloten pas nog over zo'n geval had gehad. Dat was in de dispersie hut, waar ze allemaal wat zaten te kletsen, toen één van hen zei, dat het niet zo best zou z'ijn, als je rech terarm werd afgeschoten en je zou moeten springen, en je er niet aan dacht, en ermee naar de ontsluitings- kabel tastte. En hij, Pete Ness, had gezegd dat het nog beroerder zou zijn als je allebei je armen kwijt was.. Daarom lachte hij nu zo krankzinnig. „Ik", schreeuwde hij. „Stel je voor. Ik word neergeschoten door die ellendelingen van moffen". De vlammen braadden hem terwijl hij zich voorover liet vallen en zijn waanzinnige lach uitgilde. ..Ik, ik, ik", gilden zijn hersenen. „Naar be neden, beneden, beneden in dc zee. waar ik de motor in mijn gezicht zal krijgen en ik de schroeven De Canadese schrijver Charles Maclean beschrijft in „De hemel is niet te hoog" ondermeer hoe de Engelsman Pete Ness in zijn Spitfire wordt neergeschoten. Die Pete Ness is de auteur zelf. En hij heeft deze verschrik king, die hij toch nog over leefde. op schrift gesteld, omdat dit zijn mening is: ,Jk geloof dat het goed is, dat mensen weten hoe dat is, weten wat oorlog, waarover je op vele manieren kunt praten, in laatste aanleg is." Hierbij vindt u een van de beklemmendste delen uit zijn boeiende roman. uit kan gaan halen.." Pijn vlamde door zijn vuisten, zijn rechtervoet, zijn buik. En het wilde suizen van de wind buiten werd gesmoord door het ge bulder van binnen. Hij trok zijn hoofd zover mogelijk bij de vlammen van daan. Als hij maar naar buiten kon komen, dacht hij, weg uit deze oven. Kon ik er alleen mijn hoofd maar uitkrijgen, dan werd ik misschien weggezogen door de slipstroom. Hij achterover als zijn har- bas dat toeliet en hij voelde de koe le wind op zijn voorhoofd. Dc slip- stroom greep zijn hoofd en smakte het tegen de rand van de cockpit en hij voelde niet eens de pijn van dc gekraakte wervel. Gevangen in de wind bleef hij daar hangen. Hij worstelde om terug tc komen in de gloeiende cockpit. Hij sloeg zijn rechterbeen om de knuppel. Toen die losjes heen cn weer be woog begon hij te brullen van liet lachen. „De schoften", schreeuwde bij in de razende vlammen. „Ze Voordelen Ook in 1938 zag Hitier strategische voordelen te putten uit politieke omstandigheden, zoals uit het eenheid speer- e» Oostenrijkers, voornamelijk door door Duitsland wel gezien worden als Speerpunt Charles de Gaulle was de man, die dit standpunt deelde en in 1934 schreef hij dat neer in zijn boek „Naar een zaak van een speerpunt van beroeps militairen. Maar er werd niets gedaan om dit te verwezenlijken. wekt door de-Tsjechische behandeling waarop die uitdaging kwam. niet de bedoeling om onmiddellijk Polen bin- ■v. uc „ca- nen te vallen. En door de ligging van toch nop tvel Jolen, in ocn ge«ealte van Eutopn in het dat door do strijdkrachten van Groot- Brittannië en Frankrijk niet te berei ken was, vormden deze „garanties" verleiding, die Hitier niet kon das Dritte Reich" legde weerstaan. ||-| Bovendien ondermijnden de Wester se machten de enige wezenlijke basis voor hun strategie, waartoe zij gedwon- tclijkc landen, dat een grote male van recht optreden van Nazl-Duitsland. dreigen met oorlog t Ik ben er geweest „Dat is het", zei hij. „Ik ben er geweest": Hij verbeeldde zich, dat hij buiten op dc dekplaten van de motor zat en zichzelf schroeiend, ineenschrom pelend in de cockpit zag zitten. Nu zag hij zijn ouders naar de deur ko men. Ze zullen het lezen.Ja, dat was een telegram, dat de vrouw in haar hand hield. En ze zullen het nooit weten, nooit begrijpen. Ze zul len bedroefd zijn en nooit begrijpen, dat ik op dit ogenblik gelukkiger ben dan ik ooit ben geweest. Zijn stervende brein schoot naar onmogelijke hoogten; nu de pijn weg was er. het instinct hem leidde, schoot er een bliksemsnelle vonk door zijn geest. „Kon ik maar uit deze vlammen komen, de stank van brandend vlees, mijn vlees, het gebulder, de glycollucht, de olie, de benzine en de stank van mijn brandende lippen in het brandende zuurstofmasker, al les vermengd met de stank van mijn eigen brandend vlees". Zijn lippen waren gezwollen, maar bewogen zich toch en mompelden zijn wilde, krankzinnige gedachten. „Ik wou, dat ik kon wegkomen van dit met bommen besproeide godver laten eiland, dat ik mijn voeten kon baden in dat koele water om de pijn en het verdriet weg te wassen en mijn vermoeide hoofd te laten rus ten.. Deze brullende heksenketel, die buldert door het kokende bloed, dat in mijn ingewanden sist en door mijn neus en oren naar buiten komt. Overal is die ellendige stank van brandend vlees. Ik zit op de rand van de eeuwigheid en ik roef) God aan met wie ik nu van aangezicht tot aangezicht kom, en ik ga steeds har der lachen, door de moeren en bou ten, die ik straks uit m'n neus en oren moet halen, tussen mijn motor, in de diepten van de zee.. Huil als jeblieft niet, Margo. Geen mof - een Duitser Mof? Mof? „Heeft een Mof me neergescho ten? Een Duitser schoot me neer". Pctc Ness richtte zich met een ruk op uit zijn hangende positie cn voel de. dat zijn armen langs zijn lichaam bengelden. Een gedachte schoot door zijn verwarde brein: „Ik moet opschieten, ik moet opschieten!" Charles Maclean Met bovenmenselijke inspanning had hij zijn omgekrulde, gehand- schoende handen op gelijke hoogte met zijn borst gekregen. Zijn linker hand greep de rechterwijsvinger en stak hem in de driehoekige sleutel van liet Sutton-harnas, waarna 'lij met alle kracht, die hij nog in zich had drukte. De sleutel kwam naar buiten. Op hetzelfde ogenblik drukte hij zijn borst naar voren, de veilig heidsriemen vielen weg en zijn lin- kerhiel zat al op de rand van zijn stoel. Hij hees zich op en liet zijn lichaam over de rechterrand van de cockpit tuimelen. De smeulende kle ding, beschermd door de onbrandba re banden van het parachuteharnas vatten door de frisse wind weer vlam Zo snel zijn verdoofde brein dit toeliet begon hij uit alle macht te gen zijn brandend kruis te slaan. En achterin zijn geest gilde maar een zinnetje: „Ik moet opschieten". Hij probeerde zijl. linkerhandschoen uit te trekken, maar die zat aan zijn hand vast. Hij probeerde de rechter, maar die zat ook vast aan zijn huid. Met een woeste, nijdige ruk trok hij de handschoen uit. De huid van zijn vijf vingers kwam mee. Ver baasd keek hij naar de vijf rode stompjes. Ik wil nief verdrinken „Barst", schreeuwde hij, en snel begon hij met de handschoen de vlammen in zijn kruis uit te slaan, terwijl hij met zijn linkerhand zijn onderlichaam beschermde. Met de zelfde moeite waarmee hij de sleu tel van zijn veiligheidsharnas had gevonden, vond hij de ontsluitingska bel van zijn parachute, en uit alle macht trok hij eraan. Op datzelfde moment flitste het door zijn gedach ten. dat zijn parachute misschien wel verbrand was. Er plotseling gesis van lucht, gevolgd door een geluid alsof ee»' gordijn in de wind sloeg, en de parachute ging open. Hij raak te het water met een klap en ver dween onder de oppervlakte. Het zout stak en prikte in Ness' lichaam. Hij opende zijn geschroeide oogleden en zag het lichtgroene water boven zich. Zijn longen snakten naar lucht cn op zijn verdoofde manier herih- nerdc hij zich de CO 2 fles van zijn reddingvzst. Hij tastte ernaar, trok het metalen handeltje naar buiten en sloeg erop met de rug van zijn hand. Hij hoorde hoe het gas sissend zijn vest binnendrong en plotseling schoot hij naar boven, waar hij tus sen de verwarde koorden van zijn pa rachute terecht kwam. Toen het scherm zich met water oegon te vul len, kreunde hij: ..Mijn God, niet na alles wat ik daarboven had mee gemaakt. Ik kan niet. Ik wil niet verdrinken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5