Klaagzangen bij het tweede lustrum van de p.b.o. Vrijwilligheid boven dwang: Leidse kantonrechter strafte vele verkeersovertreders Geen gratie voor Lages c.s. - althans nu niet Fconomie en Financiën Pion winst voor Tal in afgebroken 19e partij NIEUWE LEIDSCHE COURANT IS WOENSDAG 4 MEI 1960 (Van onze parlementsredactie) T^E Eerste Kamer, die gisteren de begroting van algemene zaken heeft behandeld, is niet erg tevreden over de gang van zaken met de p.b.o. Tien jaar is de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nu reeds van kracht en nog steeds wil het met de totstandkoming van bedrijfs- lichamen niet vlotten. De Senaat heeft zich gistermiddag uitvoerig ver diept in de oorzaken van deze opvallende traagheid. Daarbij kwam traditie getrouw weer de vraag aan de orde, of de regering niet in sommige ge vallen zelf het initiatief moet nemen tot stichting van een bedrijf?- of pro- duktschap. De liberale prof. Witteveen beantwoordde deze vraag pertinent ontkennend. Andere sprekers spraken zich op dit punt genuanceerder uit. De minister van algemene zaken, minister-president De Quay, en staats secretaris Schmelzer betoogden, dat het kabinet voor wat betreft de p.b.o vertrouwen blijft stellen in de vrijwillige krachten in het bedrijfsleven. rine, spijsvetten en oliën en een voor de visconservenindustrie. Aanvragen zijn voorts ingediend voor bedrijfsorganen in de vlasindustrie en het bakkersbedrijf, terwijl er ook een aanvraag voor de boek- en diepdruksector in de maak schijnt te zijn. De minister-president moest de heer Vos (soc.) toegeven, dat er in de metaal-, bouw-, bank- en ver zekeringssector nog weinig vorderingen met de p.b.o. zijn gemaakt, maar ook ten aanzien hiervan blijft de regering vertrouwen op de krachten der vrijwil ligheid. De vraag beantwoordend of de rege ring wel voldoende gebruik maakt van de S.E.R. als wettelijk college van advies Dit sluit echter niet uit, aldus de staatssecretaris, dat in uitzonderlijke ge vallen de regering met een voorstel zou kunnen komen om een p.b.o.-orgaan bij de wet in te stellen, b.v. wanneer de minderheid van de georganiseerde be- drijfsgenoten zich geruime tijd tegen de wensen van de meerderheid zou blijven verzetten. De socialist Van Wingerden voelde niet voor een al te snelle hantering het wettelijk dwangmiddel, maar ander zijds achtte hij enige indirecte dwang wel noodzakelijk. De regering zou ondernemersovereenkomsten slechts korte tijd kunnen goedkeuren. Wanneer de geldigheidsduur van zo'n ove komst verstreken is, zou de regering de ondernemers op het matje kunnen roe pen en hun vragen waarom zij deze een zijdige vorm hebben gekozen en waarom in de betrokken bedrijfstak nog zo w«- nig voortgang met de p.b.o. is geboekt. De K.V.P.-er Maenen zei, dat bij het tienjarig bestaan van de p.b.o. geen fees telijke herdenking of vlagvertoon, r wel een klaaglied over de geringe breiding van het aantal bedrijfsorganen past. Zich verdiepend in de weerstanden waarop de p.b.o. stuit, stelde hij dat ook van de zijde van bepaalde de partementen niet altijd de gewenste dewerking wordt ondervonden. Met dere sprekers vroeg hij zich af of de gering wel steeds een juist en voldoende gebruik maakt van de diensten va S.E.R. als wettelijk college van advies. Prof. Witteveen (lib.) meende, dat de wenselijkheid van de p.b.o. te veel vanuit politiek en juridisch en te weinig uit economisch standpunt is bekeken. De Rotterdamse hoogleraar zag het nut p.b.o.-organen wel in, maar meende dat er voor deze instellingen niet altijd reële en verantwoorde taken zijn te vinden. Dodelijke slag Dc liberale woordvoerder geloofde, dat de regering aan de toch al tanende sympathie voor de p.b.o. een dodelijke slag zou toebrengen, wanneer zij be drijfsorganen by de wet zou gaan instel len. De p.b.o. moet een natuurlijk groei proces blijven; forceren kan alleen maar schadelijk zijn. In tegenstelling tot de heer Van Wingerden had prof. Witte veen er ook ernstig bezwaar tegen, dat men de ontwikkeling van de p.b.o. wil stimuleren door aan de bedrijfsorganen meer bevoegdheden te geven. De heer Van Bruggen (c.h.) zag in de p.b.o. een middel (geen doel) om tot een meer verantwoorde maatschappij, d.w.z. tot meer solidariteit tussen de bedrijfs- genoten, te komen. Tegen deze nie vorm van samenwerking bestaan echter nog vele geestelijke weerstanden. Men zal die geduldig moeten trachten te winnen. Trainen is in dit opzicht beter dan dwingen, zo vond de heer Van Bruggen. Hij betreurde het, dat bepaal de departementen zich afzijdig houden van de p.b.o. en daarmee aan het bedrijfs leven een slecht voorbeeld geven. Hier- door worden immers onbedoeld zekere ondernemers in hun afwijzende hou ding ten opzichte van de p.b.o. gesterkt. De heer Elfferich (a.r.) meende, dat aan vrijwilligheid bij de instelling van bedrijfsorganen de voorkeur moet wor den gegeven boven wettelijke dwang. Dit laatste is echter niet onder alle omstan digheden afkeurenswaardig (van onde mocratisch kan men in dit verband be slist niet spreken).). Een juiste, objectie ve en deskundige voorlichting achtte de heer Elfferich van grote betekenis voor de p.b.o. Publicatie en openbaarheid voorkomen voorts verambtelijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De officier van justitie eiste f 100 boeti subs. 10 dagen hechtenis en voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid 6 maanden, met een proeftijd van 2 jaren. Daar verdachte nog steeds zijn fout niet bleek te willen inzien, veroordeelde de kantonrechter hem tot een geldboete n f 100 subsidiair 20 dagen hechtenis ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden Vervolgens stond een 27-jarige rij-in structeur uit Leiden terecht, die een aan rijding had veroorzaakt. Ondanks het- verdachte, dat hij naar links gegaan om de aanrijding te voorko- eiste de officier een geldboete van f 40 of 8 dagen heohtenis. De kantonrechter veroordeelde hem conform de eis. Een tweetal civiele vor deringen tot een totaal-bedrag van f 175 werd door de kantonrechter afgewezen. Voorzichtig Minister-president De Quay onder streepte nog eens, dat het beleid van dit kabinet gericht is op uitbreiding en ontplooiing van de p.b.o. De regering streeft behalve naar lokale ook naar functionele decentralisatie: ze wil graag oude en nieuwe sociaal-economische ta ken aan het bedrijfsleven overlaten. Een en ander vergt tijd en inspanning. Hoe wel prof. De Quay evenmin als zijn staatssecretaris de mogelijkheid van in stelling van bedryfsorganen bij de wet wilde uitsluiten, meende hij toch dat daarmee de grootste voorzichtigheid moet worden betracht. Hij sloot zich aan bij wat de heer Elfferich hierover had gezegd. Enige vooruitgang zit er overigens wel in de p.b.o. Binnenkort is de oprichting te verwachten van een bedrijfschap voor de binnenlandse handel in marga- Indon. ambassadeur: „Wij slaan terug" De Indonesische ambassadeur in Austra lië, dr. A. Y. Helmi, heeft heden fte Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea verklaard, dat Indonesië „zal terugslaan als het door agressie uit Nederlands Nieuw-Guinea wordt uitgedaagd". Helmi, die een reis van vijf dagen door Australisch Nieuw-Guinea maakt, zeide, dat zijn regering „zeer verrast" was door de versterking van Nederlands Nieuw-Guinea en zeide: ,.Het is een zeer gevaarlijke toestand en zij spelen met vuur. Als men wapens krijgt, moet men verwachten deze te gebruiken. Indone sië heeft aan de Australische regering de verzekering gegeven, dat het vreedzaam aanspraak op West-Irian zal maken. Wij hebben gezegd, dat wij in West-Irian geen geweld zullen gebruiken, doch als wij uitgedaagd worden, zullen wij terugslaan, zoals ons recht is krachtens het handvest van de Verenigde Naties". De Indonesische zaakgelastigde in Ne derland. de heer Susanto Djojosugito, is volgens een woordvoerder van de Indo nesische vertegenwoordiging in Den Haag naar Lissabon ontboeden door de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, die daar in het gevolg van Sukarno vertoeft De woordvoerder weigerde zich uit te laten over de reden. sociaal-economische kant aan de voorleggen Ht kabinet is er zich ii sen van bewust, dat in het belang het te voeren beleid in ruime mate gebruik moet worden gemaakt va: S.E.R.-adviezen. Dergelijke adviezen den dan ook altijd gevraagd als er kwes ties van algemeen sociaal-economische aard aan de orde zijn. Vertraging in het' beleid zal echter door de adviesaanvrage niet mogen ontstaan. Bezitsvorming Met het door het kabinet uitgestip pelde bezitsvormingsbeleid dat bij deze begrotingsbehandeling tevens de orde was konden de woordvoerders van K.V.P., V.VJ)., A.R. en CJI. zich zeer wel verenigen. Ook met de door staatssecretaris Schmelzer aangekondig de concrete maatregelen (ojn. een alge- gepremieerde spaarregeling) v klaarden zij zich in principe akkoord. De socialisten dr. De Rijk en ir. hadden daarentegen kritiek zowel het bezitsvormingsbeleid als op de u erking daarvan. Minister-president De Quay zei, dat het huidige kabinet de bezitsvorming als een ëssentieel element in het totale regeringsbeleid. Er zal naar zijn mening spaartraditie moeten groeien. Staats secretaris Schmelzer karakteriseerde het bezitvormingsbeleid als het „uitgooien spiering om een kabeljauw vangen". Hij erkende, dat er personen kan bezwaarlijk elk probleem met i wisselende groep. Op de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht werd weer een groot aantal verkeersovertredingen behandeld. Bij de ernstige overtredin gen aarzelden de officier van justitie en de kantonrechter niet om zo nodig zware straffen op te leggen. Een 56-jarige aannemer uit Oud-Beijerland stond terecht omdat hij had gereden met een personenauto over de Rijks weg 4A te Zoeterwoude. Plotseling ging hij naar de linkerzijde van de rijbaan, blijkbaar met de bedoeling te trachten op de andere rijbaan te komen om in de tegenovergestelde richting terug te rijden. Hierdoor was de bestuurder van een bestelauto gedwongen sterk te remmen en gedeel telijk naast de rijbaan te rijden om een aanrijding te voorkomen. Hoge snelheid Een 20-jarlge wever uit Leiden reed bromfiets met een snelheid van ongeveer n over de Kalvermarkt te Leiden. Toen hij een ter plaatse liggende brug wilde opdraaien, was zijn snelheid te hoog om behoorlijk rechts te kunnen rij- n midden op de rijbaan kwam hij in botsing met een auto. De bromfietsberij der liep hierbij een hersenschudding op. Bij zijn eis wilde de officier hiermede wel rekening houden, maar voor het rijden een te grote snelheid eiste hij een boete van f 25 of 5 dagen en voor het on voldoende reohts houden f 30 of 6 dagen hechtenis. Tegen de autobestuurder werd wegens onvoldoende rechts houden boete geëist van f 25 of 5 dagen. De kan tonrechter maakte van deze straffen vooi de eerste verdachte f 30 subs. 0 dagen en f 15 subs. 3 dagen hechtenis en voor de tweede verdachte f 10 of 2 dagen hech tenis. Hierna verscheen een 38-Jange mon teur voor de balie. Deze had zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, over een nat wegdek, per motorrijwiel over de Breestraat te Leiden gereden met een snelheid van naar schatting 70 kilometer per uur. Toen hij moest nitwijken voor een wielrijder, slipte de motor en onder een spoor van vonkeD werd een wielrijder van de weg ge veegd. Wonder boven wonder kwam deze er zonder letsel af. De officier eiste tegen de monteur, die reeds eerder voor het rijden zonder rijbewijs was veroordeeld, geldboeten respectievelijk f 60, f 50 en f 70, vervangen door 3 maal 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot drie maal f 50 boete subsidiair 3 maal 10 dagen hechtenis Een 38-jarige Leidenaar was ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een per sonenauto, met een door getuigen geschat te snelheid van 80 kilometer per Sassenheim van de oprit op de Rijksweg i was gekomen. Door deze handeling moest de bestuurder van een andere aut< sterk remmen om een botsing te voor komen. De officier van justitie eiste een geldboete van f 100 of 20 dagen hechtenis a voorwaardelijke ontzegging rijbevoegdheid voor 6 maanden, met een proeftijd van 2 jaren. Excuses Toen de Leidenaar nogmaals de verkla ringen van getuigen betreffende zijn snel heid bestreed, voegde hij hieraan „De heren zijn het goed eens". De tonrechter tolereerde deze uitdrukking niet. waarop hij deze woorden terugi zijn verontschuldigingen aanbood Het vonnis tegen hem luidde f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid de tijd van 1 jaar. met een proeftijd 2 jaren. Ter afwisseling van de verkeers zaken stond op de rol een 62-jarige watermolenaar uit Sassenheim. we gens het vangen en vervoeren van mollen in de gemeente Sassenheim. zonder dat hij in het bezit was van een vergunning. Namens de mole naar trad als gemachtigde op de voorzitter van het polderbestuur, waar hij bezig was geweest. Deze deelde mede. dat het de molenaar niet bekend was, dat hij hiervoor vergunning moest hebben. Hij ving de mollen in opdracht van het pol derbestuur. Daar het hier slechts een formele overtreding betrof, was een lage schikking opgelegd. Thans was de eis 2 maal f 1 of 2 maal 1 dag hechtenis. De kantonrechter ver klaarde de molenaar schuldig zon der oplegging van straf, met bevél dat de gevangen mollen zullen wor den vernietigd. Een 24-jarige chauffeur uit Katwijk had op de Prins Bernhardstraat te Katwijk het linkerportier van zijn auto onvc zichtig geopend. Een wielrijdster tegen het geopende portier gereden had hierdoor verwondingen opgelopen, De officier van justitie vond het feit ernstig en eiste tegen de niet-verschenen chauffeur een boete van f 70 of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde tot f 60 of 12 dagen hechtenis. Tot burgemeester van Sprang Capelle is met ingang van 16 mei benoemd de heer M. van Prooijen, thans secretaris van deze gemeente. De heer Van Prooijen werd in 1918 geboren. Hij is Nederlands hervormd en anti-revolutionair georiën- teerd. Misbruik vlag voor reclame-doeleinden (Van onze parlementsredactie) Bij de begrotingsbehandeling van alge- lene zaken heeft mr. dr. J. van Bruggeh (c.h.) gistermiddag in de eerste Kame' scherpe kritiek geleverd op misbruik var de Nederlandse vlag voor reclame-doel einden. Het komt volgens hem steeds voor, dat de vlag gebruikt wordt het aanprijzen van o.m. Hollandse ve en sigaretten. Hoewel hij ietwat huiverig stond tegenover strafsancties meende de heer Van Bruggen toch, dat de overheid een dergelijk misbruik krachtig moet kunnen bestrijden. Minister-president De Quay was het met de c.h. senator eens, dat er eerbied moet zijn voor de vlag. Hij herinnerde er- dat een Koninkrijkscommissie thans bestudeert of een nadere (al dan niet wet telijke) regeling van de status var. de vlag nodig is. Hierbij wordt ook aandacht geschonken aan de vraag of het aanbren- 'an reclame op de vlag moet worden verboden. De minister-president meende het resultaat van dit commissie-onderhoek )eten afwachten. SURINAME WIL EIGEN INTERNATIONALE POSITIE Een officieel te Paramaribo uitge geven communiqué verklaart: Het on derhoud van de Surinaamse regerings delegatie met de juridische afdelin gen van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank te Washing ton heeft duidelijk aangetoond dat de status van Suriname moet worden gewijzigd ten einde Suriname gele genheid te geven zelfstandig lid te worden van deze organisaties. Suriname zal een waardige plaats moe ten innemen tussen de landen, die hun eigen aangelegenheden zelfstandig rege len. De financiële, monetaire en econo mische positie van Suriname is ten slotte en eigen aangelegenheid van het land n kan het beste door Suriname worden erbeterd. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke luchtmacht een bezoek ge bracht aan de vliegbasis Twenthe. Hij maakte er een alarmoefening mede. Interkerkelijk Contact Israël: De vergadering van het Interkerkelijk Contact Israël (Hervormde Gerefon de, Lutherse Doopsgezinde, Chr. Gere formeerde, Remonstrantse kerken, Vrije Evangelische Geaneente, de Evang. Broe dergemeente en de Unie van Baptisten gemeenten) heeft besloten „terzake var mogelijke verdere gratiëring var Lages, Aus der Fiinten, Kotalla er Fischer" de minister van justitie te her inneren aan de misdrijven die deze ge vangenen gepleegd hebben. De vergadering z-egit im de bnief die de mdmiisfber gezonden de, onder meer: betrokkenen hebben zich schuldig aam een zeer udtoondetrlijk misdrijf, dat sedent imtennatdanaail ais gemoeide be stempeld word, omdat zij hum omvangrijk aandeel hebben gehad o.m. aan de opzet tot uitroeiing van de joodse bevolkings groep en de verdedigers daarvan; omdat het hier ging tegen het volk van Israël, werd daardoor tegelijk de Bijbel, he.t kost bare door God im Israël geschonken het menselijk geslacht bestemde geestelijk erfgoed, aangerand; het Ne derlandse volk stelde er simds eei er im, dat Joden zich im oms lamd dam waar ook ter wereld thuis mochten gevoelen, zodat ons volk door de misdaad van betrokkenen in zijn ziel werd geraakt, een beperking van de aam Sergeant werd ridder Hoge onderscheiding voor moedige piloot Op de vliegbasis Soesterberg heeft gisteren commodore A. B. Wolff aan sergeant-vlieger B. J. Drenth de konink lijke onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaar den verleend. Deze uitreiking geschied de voor het front van de troepen, onder commando van majoor W. H. de Geus. In zijn toespraak memoreerde coi dore Wolff de buitengewone verdiensten van de gedecoreerde. Op 18 februari 1960 had hij met grote koelbloedigheid met een straalvliegtuig dat door een mechanisch defect nagenoeg onbestuurbaar was ge worden van een hoogte van 11.000 meter op de vliegbasis weten te landen. Het ge volg hiervan was dat een diepgaand derzoek naar het defect kon worden gesteld en andere vliegtuigen daarop kon den worden gecontroleerd. Het ls 40 jaar geleden dat een derge lijke onderscheiding aan een onderoffi cier werd verleend. De toespraak werd gedeeltelijk in het Engels herhaald ten gerieve van het Amerikaanse detache ment op de basis. Na de uitreiking volgde er een défilé gevolgd door een fly-past door een formatie van acht Amerikaanse straaljagers en acht Nederlandse vlieg- Biljettenomloop op record Verlaging daggeld verwacht De weekstaat der Nederlandsche Bank van 2 mei laat grote verschuivingen zien. o-a. de toeneming va* de bankbiljetten- omloop met f 191 miljoen tot een record van f 4576 min. tegen een vorig hoogte punt van f 4524 min. op 28 december 1959. De financiering geschiedde hoofd zakelijk ten koste van de banken, wier saldo van f 674 min. tot f 508 min- daalde. Op 28 april en 1 mei vendel ongeveer f 140 min. vlottende schuld, doch dit be drag kwam niet ten volle aan de markt ten goede, aangezien f 51 min. door de, Nederlandsche Bank was ingekocht, wier portefeuille schatkistpapier daardoor tot f 302 min. daalde. Bovendien moest de staat op 1 mei ruim f 50 min. rente en aflossing van gevestigde binnenlandse schuld betalen en op 30 april ruim f 20 min aflossing aan Canada. Daartegen over verwierf de schatkist f 59 min. en f 69 min. uit de vorige week gehouden inschrijving op schatkistpromessen. Ten slotte is haar saldo van f 408 min. tot I 286 min. gedaald. Deviezen daalde met f 10 min., door de voorraad goud en deviezen tot f 5205 min. daalde, waarvan onveranderd f 4403, 2 min goud. Convertibele devie zen verminderden van f 834,3 min. tot f 830-7 min. en het dekkingspercentage steeg van 93,38 tot 93,27. Gezien de be talingen door de staat moet er f 10 min. aan deviezen zijn binnengekomen ten gunste van de banken. De post andere ingezetenen steeg met f 36 min. tot f 161 min. deels door bij. schrijving van rente en aflossing van staatsleningen, deels door opneming van onderhandse leningen. Voorschotten na men af van f 14,2 min. tot f 13,1 min. De geldmarkt was door alle verschui vingen zeer ruim en men verwacht elk ogenblik verlaging van het daggeld van tot lti%. Dividend Internatio De N.V. Internationale Creddet- en Handelsvereeniging Rotterdam (Inter natio) zal op 16 mei aan aandeelhouders 8 (vorig jaar 7) pet dividend voorstellen. Hoger dividend Ned .Kabel De N.V. Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft zullen over 1959 18 (vorig j: procent dividendvoorstellen, wi reeds 6 pet als interim is uitgekeerd f 241 (216) uitkering per winstbewijs In het dividendbedrag is f 739.000 begrepen uit de beperking van de commissarisser tantièmes over 1958. Avis geen dividend De N.V. Verffabrieken Avis boekte over 1959 (1958) f 137.176 (105.193) bruto- bedrijfswinst, f 28.270 vrijgekomen reser ve debiteuren en f 2095 exploitatie woningen tegenover f 70.739 (62.900) af schrijving, f 29.000 belastingreserve ring en f 44.268 (41.761) winst, waarr- verliessaldo verminderd wordt 1 120.375. Er wordt geen dividend gesteld. De vraag naar ultramarijnblauw was behoorlijk, doch wegens personeels- gemrek moest men zeer lange levertij den vragen en orders afwijzen. Bij kunst- harsperspoeders was veel buitenlandse concurrentie Voor 1960 zijn de verwach tingen onzeker. Enige vordering werd ge maakt met de nodige uitbreiding van h Dfodu kt.ieprogramma Stoomspinnerij Twenthe heeft vertrouwen De Stoomspinnerij Twenthe boekte ov 1959 (1958) f 6,7 (6,4) miljoen bruto e ploitatiesaldo en na aftrek van lonen, kosten, interest, enz. f 740.953 (580.627) winst. Reeds voorgesteld is 10 (10, waar van 5 in aandelen) pet dividend over f 4 (3,78) min. kapitaal. De produktie be reikte een nieuw record. Geïnvesteerd werd f 887.284, afgeschreven f 741.026, in het bedrijf gehouden f 105.867 Ook in 1960 zullen belangrijke bedragen nodig zijn. De dochters droegen nog niet tot het resul taat bij, doch zullen dit wellicht spoedig doen. De prijsafbraak van 1958 is gedeel telijk hersteld. De uitvoer handhaafde zich met betere prijzen. In 1960 gaat de verbetering voorl resultaten en de orderstand geven trouwen. Hollantor ontwikkelt zich volgens wachting, doch zal vooreerst niet divi dend geven. Wegens de samenwerking met Wisselinks Textielfabrieken en de Textielmij. v/h Gebr. Driessen is het ka. pitaal verhoogd met f 406.500, winstdelend 1960. Brakkenen opgelegde straf moet naar onze overtuiging nog steeds de verkeerde in druk wekken, dat aan bovengenoemde overwegingen niet het gewicht wordt toegekend, dat aan deze behoort te wor den gegeven. Bovendien moet gevreesd worden, dat een dergelijke beperioing in Duitsland de helaas nog aanwezige geestverwanten van het nationaal-socialisme iin hun activitei ten zooi steunen en omgekeerd de geluk kig ook aanwezige tegenkrachten zou ver zwakken; nochtans zou, indien van een volkomen verandering van inzicht bij be trokkenen zal blijken, en dan te gelegener tijd, beperking van straf in overweging kunnen worden genomen", zo besluit het I.CJ. de brief. In Duitsland omgekomen. De 43-jarige N. Kromhout uit Venlo, in dienst van een groente vervoerbedrijf te Venlo, is giste ren bij Mülheim bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen Artiesten over „schouder aan schouder" tèlèhïsïé Als woordvoerder van de zes arties ten, die oorspronkelijk zouden mede werken aan het nationaal radio- en tv- programma op 5 mei en de moeiliikhe- den die ontstonden toen de producer van dit programma. Karei Prior zich terugtrok en deze artiesten zich solidair met hem verklaarden, heeft Wim lbo op een persconferentie nadere medede lingen gedaan (De betrokken artiesten zijn Corrv Brokken. Hetty Blok. Mieke Verstraete, C?ees de Lange, Johnny Kraaykamp en Wim lbo zelf). Karei Prior kon niet Op de avond aanwezig zijn, omdat, aldus Wim lbo, dioprogramma' anders zijn positie in gevaar zou wor den, gebracht. Nadat de NRU en de NTS een com muniqué over deze zaak hebben uitge geven, terwijl was afgesproken, dat dit in gezamenlijk overleg zou worden on gesteld is, aldus lbo, van die zijde woordbreuk gepleegd en achten wij ons niet langer gebonden aan de zwijgplicht die alle betrokkenen zich zo was ge zamenlijk besloten zelf hadden op gelegd. „Wij voelen ons verschrikkelijk bele digd en onrechtvaardig behandeld", al dus lbo, die vervolgens de gang van za ken schetste. Toen Karei Prior de teksten had voorgelegd werd hem mede gedeeld, dat drie van de teksten moes ten worden geschrapt. Dat is ons be zwaar tegen deze vorm van tekstkeu ring van bovenaf. Wat wij vragen is medezeggenschap om onze opvattingen te kunnen verdedigen Toen Prior zijn V^. opdracht teruggaf, hadden wij het ge- voel dat wij niet meer konden meewer ken. De eis dat die drie liedjes moesten vervallen is voor ons onredelijk en on aanvaardbaar. Wij konden aanvaarding niet in overeenstemming brengen met ons artistiek gevoel. Wim lbo deelde nog mede, dat een compromisvoorstel is aangeboden, i Met de NTS kunnen wij tussen 7.55 en 8.15 uur de plechtige dodenher denking op de Waalsdorpervlakte bij wonen. Dan is er pauze tussen 8.15 en 9 uur, als het televisiespel .Nacht va<n gramschap", geschreven door Armand Salacrou, begint. vanavond an 4 mei zijn de ra- natuurlijk aangepast bij de herdenking der gevallenen. In het NCRV-prograrmma hoort u vanaf 7.30, evenals in het VARA-program- ma, een nationale uitzending rondom de klok van 8, die begint met een herinnering aan de ramp van Putten in 1944. Om 8 uur is er een 4-minuten- uitzending van de Dam in de hoofd stad en daarna voert het Kelin Ra diokoor met begeleiding van het Radio Kamerorkest het Requiem van Lachman uit. Het NCRV-programma wordt om 8.30 uur voortgezet met muziek door het Hongaars harptrio en tussen 9 en 10 uur wordt de herdenkingssamenkomst in de Martinikerk te Bolsward uitge zonden. Om 11 uur begint een pro gramma, gewijd aan de nagedachte nis van de 120.000 gevkllen Joodse landgenoten. 8.35 het hoorspel bij Ronville" van Her man Wigbold uit en de rest van het avondprogramma is gewijd aan ern stige muziek, commentaren en nieuws. Programma voor morgen nw 746 kc/s. I 01 Nws 7 10 Grac ,-ao Nws 815 Tulpenrall (erstein als medeproducer, schrapping 8 25 Gram 9 Oo Meisjeskoor en Filhan houdende a.nv.erding ven Tonnjr Schil- 9.35 Waterst 9 40 Nationaal Jei Koor en orgel (In de pauze: •rijheid. lezing) i01S Gevar progr 11 15 WERELDTITEL SCHAKEN passages uit twee der niet i rde liedjes, en het doen verva het derde. Dit voor.»! ls besproken :h niet aanvaard. gram 12 30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Promexiade-ork 12 50 Reportage Nationaal lUgtiappèl 13 01 Nws 13 15 Vijftien Jaar Omr De negentiende partU van de tweekamp tussen Botwinnik en uitdager Tal om de wereldtitel schaken is gisteren in Moskou gespeeld en op de 4le zet afgebroken. Tal staat een pion voor. Tal speelde mert wit en opende met c2c4. Het feat, dat Tals voorsprong van 10%—'iVi met nog vijf partijen te spelen, een groot deel van de spanning heeft weg genomen, heeft echter niet tot verminde ring van de belangstelling geleid. Botwinnik week in deze partij snel van de theorie af en koos een systeem dat veel weg had von Hollandse verdediging. In afwijking van de normale gang van zaken besteedden beide spelers vrij veel tijd aan de eerste tien zetten. Tal ge bruikte hiervoor meestal niet meer dan een kwartier. Gisteren echter hadden j zowel Tal als Botwinnik na veertien zetr ten reeds een uur bedenktijd gebruikt, t aan de 20e zet werd de partij ge karakteriseerd door een ingewikkelde positionele strijd waarin beide spelers gelijke kansen hadden. Tal oefende krach tige druk uit op een zwakke pion op e«. maar daartegenover had Botwinnik drei gingen achter de hand via de open f-lijn. Tegen het einde van de zi ttaalg verkeer de Botwinnik weer in tijdnood. Hij had nog 20 minuten voor zestien zetten. Tal was er inmiddels in geslaagd met een sterk paard op e4 het initiatief aan Bot winnik te ontnemen en een pion buit te maken. Wit: Tal Zwart: Botwinnik Hollandse verdediging Boek van onze martelaren (Vervolg van pagina 1) leven. Samen met een nieuw geslacht, dat hen niet meer gekend heeft, zoe ken wij, met vallen en opstaan, onze weg m de vrijheid en vrede, die zij ons nalieten. Wij hebben de vrijheid ieder ons eigen pad te kiezen, of in respect voor elkanders wensen de vreugde te ervaren van samen een drachtig scheppend werkzaam te zijn. Ieder onzer heeft de vrijheid, met zijn leven te bewijzen, de boodschap van hun dood te hebben verstaan", aldus de Kondngiiin. Trouwe wachten „Wij, de gekozenen van het Nederlandse volk, verzekeren U op dit plechtig ogen blik", z» antwoordde dr. L. G. Kor ten- horst", trouwe en piëteitsvolle wachters te zullen zijn van de graftombe der be kende soldaten, die hun leven lieten de grote zaak van vrijheid, vrede en ge rechtigheid". Nadat het koor het eerste en de weziigen gezamenlijk het zesde couplet het Wilhelmus hadden gezangen be gaf de Koninklijke familie zich naar he Binnenhof, waar een erehaag van gewa pende adelborsten en kadetten stond op gesteld. Met de Koninklijke fa-milde Liepen de zes dragers van de ere-Jijst, minister president prof. dr. J. E. de Quay, mi nister Cails, de voorzitters van de Eerste Tweede Kamer en de voorzitter van de commissie nationale herdenking, dr. J. C. Hooykaas. Plechtig was het ogenblik boen in de al van het Tweede-gebouw de ka terns op het door Aldo van Eyok ontworpen it werden gelegd en langzaam de vlag omhoog ging. terwijl in de Ridder zaad het koor „Het lied der achttien do den" zong. Een minuut lang was het daar na doodstil. Totdat de kapel van Johan Wdlllem Ftiso-regtiiment het Wil helmus inzette. Ook Nederland in een ruimtevaartproject Tien Europese landen zouden dinsdag >p een besloten vergadering in Londen in principe een plan hebben goedgekeurd gezamenlijke rekening een satel liet in een baan om de aarde te brengen. Ruimtevaartdeskundigen uit Engeland, Frankrijk, Nederland. België, West-Duitsland. Italië. Zwitserland, Noor wegen. Denemarken en Zweden zouden aan de uitvoering van dit plan meewer ken. Een functionaris van de British Royal society waar de bijeenkomst plaatsvond, weigerde evenwel het bericht te bevesti- 1. c2c4 f7—f5 22. Lg2 X e4 b7—b5 2.Pgl—f3 Pg8—f6 23. b2-b3 c4xb3 3. g2g3 g7—g6 24.De2xb5 Te8—f8 4. Lflg2 Lf8g7 25. Db5xb3 Ta6b6 5. d2d4 d7d6 26. Db3—e3 Tb6xbl 6. Pblc3 e7e6 27. Le4xbl Lc8—b7 7.0—0 0—0 28. Lbl—a2 Lb7—dfi 8. Ddlc2 Pb8c6 29.La2xd5 e6xd6 9.Tfl—dl Dd8e7 30. Lf4xc7 a5-a4 10. Talbl a7—a5 31.Tdl—d3 Df6—f5 lil. a2a3 Pc6—d8 32. Lc7—e5 Lg7—hö 12. e2e4 f5x e4 33. De3—e2 Tf8—c8 13. Pc3xe4 Pf6xe4 34.Td3—13 Df5—h3 14. Dc2xe4 Pd8—f7 35. Le5—c7 Lh6—18 15. Lg2h3 De7—f6 36. De2—b5 Dh3—e6 16. Lel—d2 d6—d5 37. Lc7—e5 De6—c6 17. De4—e2 d5xc4 38. Db5—a5 Tc8—a8 18. Ld214 Pf7d6 39. Da5—d2 Ta8—c8 19. Pf3—g5 Tf8e8 40. Kgl—g2 Dc6—d7 20. Lh3—g2 Ta8a6 41. h2—h4 afgebr. 21. Pg5e4 Pd6xe4 Afgebroken stelling: Wit (Tal): Kg2, Dd2, Tf3, Le5, pion- nen a3, d4, f2, gö en h4. Zwart (Botwinnik)Kg8, Dd7. Tc8, Lf8. pionnen a4, d5, g6 en h7. Veronica bedreigt veiligheid op zee „Dat lastige juffertje Veronica speelt een heel gevaarlijk spel", aldus een com mentaar van de plaatsvervangend di recteur-generaal van de P.T.T., mr. J. J. Klaasesz, op deze wilde zender voor de Noordwij kse kust „De uitzendingen van Veronica bedrei gen de veiligheid op zee in zeer ernstige mate. Reddingsdiensten, loodswezen, kustradio's en lichtschependiensten van Duitsland, Engeland en Nederland wor den door Veronica gestoord. Deze zender zal blijven storen op elke frequentie cn zelfs bij zo zuiver mogelijke modulatie. Er zijn mensen, die Veronica blijkbaar wel grappig vinden, maar men zal wel anders praten, als Veronica in geval van een scheepsramp het reddingwerk zou verhinderen," aldus de heer Klaasesz. Vragen over t.v.-uitzending De bloeiende perzik' Het Tweede-Kamerlid Van Dis (sg) heeft staatssecretaris Scholten de vol- gende schriftelijk vragen gesteld: Heeft de staatssecretaris er kennis van genomen, dat op 20 maart 1960 door de NCRV-televisie een uitzending heeft plaatsgehad van het toneelstuk „De bloeiende perzik"? Is het waar, dat in deze uitzending op ergerlijke, profane wijze God betrok ken werd en dat het Bijbelse verhaal Noach, diens gezin en de opdracht tot het bouwen van de ark er tot een fabel in werd verlaagd? Is de staatssecretaris niet van oordeel, dat dergelijke uitzendingen, waarin Gods eer wordt aangerand en waardoor zeer velen van ons volk in hun godsdienstige gevoelens diep gekrenkt worden verbo den behoren te worden' Wil de staatssecretaris bevorderen dat dergelijke, in wezen godlasterlijke tele visie-uitzendingen niet meer zullen plaats- hebben? Wil de staatssecretaris mededelen of aar zijn oordeel met bovengenoemde uitzending artikel 147 of 147a van het wetboek van strafrecht is overtreden? Vliegend» sseld door njar 195»- toespraak door HM de Koningin 16 00 Operatie Vliegende Hollander (verv) 16 50 Gram 17 00 Dit wonder bijzonder ge denken. gevar progir 18 01 Nws 18 15 Metropole-ork 18 50 Toe spraak 19 00 Hier Radio Oranje 19 30 Het Geheim, voordracht 20 00 Nws 20 05 Bei aardspel en Dolitiekapel 20 20 Amuse- memsshow 2215 Grain 22 20 Tul pen-rally 22-30 Nwb 22 40 Feestkrant 23 00 Gram 23 45 Dagsluiting 23 55—24 Oo Nws Hilversum II, 298 m 1007 kc/S. NATIO NAAL PROGRAMMA: 7 01—9 35 zie Hil versum I 9-35 Morgendienst 10 00 Noden Jeugdork 10 1524 0o zie Hilversum I Televlsleprogr. NTS NATIONAAL PRO- GRAMA: 15 30±16 00 Wereldvluchtclin- genJaar 1969—1960 16 50-18 00 Ditwonder bijzonder gedenken, rep t 20 00heBovrtjdfng! Ier ktm schouder, Programma voor vrijdag VRIJDAG 6 MEI 1960 lversum I, 402 m_ 746 kc/s- NCRV: 7.00 Nws 7 10 Gram 7,30 Een woord voor dag 7 40 Gewijde muz 8 00 Nws 8 15 liokrant 8-35 Gram 9 00 V d zieken Gram 9 35 Waterst 9 40 V d vrouw 5 Gram 10.30 Morgendienst 1100 Gram 5 Progr voor oudere luisteraars 12 00 sorecital 12 30 Land. en tudnbouw- meded 12 33 Gram 12 53 Gram of act 13 0o Nws 13.15 Vijftien Ja: praatje 13 20 Lichte t I13 45 Gram 14 05 Schoolradio 14 25 Promenade-oric en solist 15 15 Voordracht 15 35 Vocaal ensemble cn I':" i 16 30 Tenor, hoom en piano 17 00 Declamatie 17 20 Lichte muz 17-40 Beursber 17 45 Jazzmuz 18 Oo Fanfarekorps 18 20 Gevar progr 18.50 Regeringsuitz' Sociale actualiteiten, door J C Visser, hoofd afd Voorlichting van het Ministerie van Sociale Zaken cn Vol kegezo rrdh ed 19 00 Nws en weerber 19 10 Op de man af. praatje 19 15 Gram ",9 30 Radiokrant 19 50 Avondrust hoor spel 20 20 Fidelio opera In de pav 21 30—21 45): SOS-ber 22 40 denking 23 00 Lar onheid muzit 00 Nw6 3 53 n, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7 10 Gvmn 7 20 Gram 8 00 Nws 318 Gram 9 00 Gvmn v d vrouw 9 10 Gram 9 40 Schoolradio VPRO: 10 Oo Tij delijk uitgeschakeld, lezing 10 05 Morgen wijding VARA- 10 20 V d vrouw 11 00 V d kleuters 11 15 Rep van dc huwelijkeplech tigheid van prinses Margaret AVRO- 1200 huwelijk 'nnou Lichte 13 55 Koersen 14 00 Kinderkoor 14 15 Boek- bespr 14 35 Klavecimbel recital 15 00 Gc- progr tuedems (38) lezinf 6 V d Jeugd 17 55 Oo Nws 18 15 Pol lezing 16 25 Lichte e 18 50 De puntje* op de 1. praatje 19 00 lk ind 19 10 Gram 19 15 Regeringsuitz: id In zich tl Waarop ls de koers ge richt' De Zilvervloot vervolgt zijn reis 19 30 De stad nu. gesprek 19 45 VPRO- nrn 20 00 Nws 20 05 Boekbospr 2010 Filmnibr 20 20 Volksliederen 20 35 De mens en zijn werk lezing 20 5o Regeringsuitz: De Verenigde Nat'— je -*— 23 00 Soc 10 Muzikale discussie 23-55 NTS: Eurovisie: Rep van i prinses Margaret en de Armstrong Jones NTS: hoogt«mmten van het huwelijk van priores Margar» 24 00 I Televtsl cprof het huwelijk t Jones 20 30—21 45 heer Anrtiot t"»e bezetting (I). documentaire VARA: 21 45 Act 31 55 Quizprogr Vrtjdag 6 me4 1960 van 18—20 uur: I. Heinrich Marschner uit ..Hans Helling", An jenem Tag. Josef Mcttcrnich bariton; Rins Symphonic Orkest Berlijn olv Leo pold Ludwig n Otto Ni cola-I uit .Die lustigen Weiber von Windsor" O sü.«zer Mond (Maankoor). Kooj en Symphoni [pantomime. Philharmonisch Orkest i Londen olv Anthony Collins TV Rl- [chard Strauss .Der Rosertkavalior" (3e ibedTijf) Uitvoerenden: Elisabeth Schwarz kopf Anny F»lbermayer Teresa Stich .Randall. Jjuba Welitaeh sopraan: Chrlsta Ludwig, memo-sopraan: Kerriin Mevcr. ,alt: Gerhard Unger Erleh Mnjkut Paul Kuen. Nieoial Gedda Karl Frledrich. te- Ebethard Wflchter Harald PrBelhflf, bariton: Otto Edclm i Koor i Kan Frai Blerbnch. est Dlri- V Vans Pfitz- ner- Ouverturen iSvmphonie O-kori Lehmann VI Erich Korngold uit «aeJcpfeif. nlsch Orkect v: von Dohnany! Philharmoniscb Orkest Eu gen Joohutn VTI Jaromir ..Schwanda der Dudel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15