Katwijk ontluisterd en in zijn nieuwe glorie Gouden Oranjevereniging Katwijk laat film maken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 4 MEI 1960 De bevrijding van de meedogenloze onderdrukkers naderde. Maar de spreekwoordelijke laatste loodjes wogen het zwaarst. De honger deed velen verkommeren, maakte de gezichten hol en de benen slap. Eén keer, op een zondagmiddag, liet zich een lichtpuntje zien. De Duitsers slaagden er niet in de door hen gestolen melk naar hun in het binnenland vertoevende kameraden te transporteren, doordat de geallieerde bommenwerpers elk legervervoer onmogelijk maakten. Besloten werd toen de volle melk te verdelen onder de burgerij. Voor de winkel van de weduwe Verdoes aan de Roest van Limburghstraat vormde zich een lange rij met emmers en kannetjes gewapende Katwijkers. De plaat geeft een triest beeld van de schaarste, maar de mensen in de rij glunderen. Zij dachten aan de melk die hun te wachten stond en aan de bevrijding, die nu zeer aanstaande leek. Verboten. Dat was het wachtwoord van de Duitsers in de afgelopen oorlog. Hoevele malen hebben wij dat woord niet moeten horen en moeten lezen. De Katwijkers mochten in hun eigen dorp niet meer komen waar ze wilden. De vissers, die zo graag met het uitzicht op zee met elkaar praten, zagen zich de toegang tot „hun" boulevard ontzegd door prikkeldraadversperringen en de hatelijke mededeling: Sperrgebiet. Zo zag de Voorstraat er dus in de oorlog uit, volkomen ontredderd, bezaaid met glas van door ontploffende mijnen gesprongen ruiten. Maar over het prikkeldraad en de betonnen muur heen wist de zwaarbeproefde bevolking de zee. En aan de overkant van dat toen oneindig uitgestrekt lijkende water lag Engeland, waar krachtig aan de bevrijding werd gewerkt. De gedachte aan de bevrijding, de hoop op een spoedige verlossing hield de vertwijfelde bevolking op de been. Katwijk is een van de Nederlandse dorpen, die materieel het zwaarst door de oorlog zijn getroffen. Nu, vijftien jaar na de bevrijding, is de herinnering daaraan alweer wat vervaagd en bekijkt men verrast de opnamen, die onze fotograaf D. Kruyt in en vlak na de oorlog heeft genomen. Verbazingwekkend grondig hebben de nazi's hun schennende arbeid in het zeedorp verricht, verbazingwekkend is ook de wederopbouw geweest, die Katwijk glanzender dan tevoren uit het stof deed herrijzen. Een treffend beeld hiervan geven de bovenstaande foto's: de boulevard direct na de bevrijding en de boulevard, zoals hij er tegenwoordig uitziet. Het is haast ongelooflijk, dat men hier met dezelfde weg heeft te doen. De oorlogs- boulevard is onherkenbaar verminkt. Alles doet even grauw en troosteloos aan: de het dorp van de zee j scheidende betonnen muur, de onttorende kerk, de afgebroken huizen, de koude, kale bunkers. De foto van na de oorlog roept prettiger gedachten op: Katwijk als de zich snel ontwikkelende badplaats, het zonnige vakantie-oord. Dit is een groot ogenblik: voor het eerst weer naar het strand na jarenlang de zee niet te hebben gezien. Wat nu iets heel gewoons is, was toen een evenement van de eerste orde. Jong en oud klauterde over de Atlantik-wall om strand en zee luidruchtig te begroeten. Toen bevond men zich eigenlijk pas met recht vrij. tenor en een bas Behoorlijke muziekkennis vereist. Schriftelijk aanmelden bij het Secretariaat: Kon. Wilhelminalaan No. 86, Voorburg. NOORDWIJK Voetbalwedstrijd Morgenmiddag 2 uur wordt op het ge- meeentelijk sportpark aan de Van Pan- huysstraat een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van gemeenteambtena ren en een van onderwijzers van scholen in de gemeente. De opstelling van het ambtenarenelftal luidt; H Peeperkorn, T Cramer, C Tis- sing, S A van der Oever, H J J Wame- link, H Raaphorst, B Cramer, J van Dui- venboden, J Kuipers, C Cramer, D Guyt. De onderwijzers komen in de volgende opstelling: C Warmerdam, C Smit, P Nap, C van Leeuwen, B J H Boers, J Visser, J Michels. W R de Witt, B Salen- tijn, E van der Kooy, W Boortman. Scheidsrechter is de heer G Crama. Sluiting kantoren Morgen zijn de gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, dat van de dienst van gemeentewerken en van de bedrijven gesloten. De ambte naar van de burgerlijke stand hout 5 mei voor dringende aangiften zitting ten raadhuize van 10 tot 10.30 uur. Inenting Kinderen, geboren in de jaren 1959 en 1960, kunnen worden ingeënt tegen pok-, ken, kinkhoest, tetanus en difterie op het middagspreekuur van de eerste en derde dinsdag van iedere maand bij de huisarts Kinderen geboren vóór 1959 kunnen worden ingeënt op de eerste en derde dinsdag van iedere maand in het wijkge- bouw van het Groene Kruis, Hoofdstraat 12 van 's middags 3 tot half vier uur en in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, Pickéstraat 68 van half vier tot vier uur. KATWIJK AAN ZEE Carillonconcert Donderdag 5 hnei zal een carillonbespe ling worden gegeven door de beiaardier Hessel H. de Harder. Het programma ver meldt: 1. Wilhelmus van Nassouwe en Mijn schild ende betrouwe; 2. Improvisa tie-over Dankt, dankt nu allen God; 3. Wij willen Holland houden; 4. Wij leven vrij; 5. Twee liederen uit Valerius Ge- denck-clanck; a. O Heer, die daar des hemels tente spreidt; b. Komt nu met sangh; 6. Klokke Roeland; 7. Voor Ne derland; 8.è Marsliedje; 9. Welhelmuslied. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 10.03 en 22.46 uur; laag water 5.10 en 18.01 uur. Vrijdag; hoog water 11.25 uur; laag waer 6-31 en 19.29 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Feestavond jongensclubs Ter afsluiting van het winterwerk hielden gisteravond de knapenverenigin- gen Solo Deo Gloria en Daniël een slot bijeenkomst in de kapel aan de Nieuwe Duinweg. Er waren ook veel ouders. De heer A. van Duijvenvoorde sprak een begroeingswoord, waarin hij onder meer de hoop uitsprak dat binnen afzienbare tijd de vergadergelegenheid zal worden verbeterd. De heren Van Schuppen en Van Rijn hadden de leiding van een uit gebreid programma, dat door beide ver enigingen geheel zelfstandig werd ver zorgd. Er waren geestige schetjes en leuke pantomimes. Ds. Makkenze ver zorgde de dagsluiting. (Advertentie) Ophalen huisvuil De Directeur van Openbare Werken te Katwijk maakt bekend, dat in verband met de viering van de bevrijdingsdag op donderdag 5 mei a.s. geen huisvuil zal worden opgehaald. In de betreffende wijken zullen voor het eerst op maandag x worden geledigd. Eindelijk was het dan zover. Ook in Katwijk kregen de bevrijders een jubelend onthaal. De auto's van de Engelse militairen werden gewoon weg bestormd en al spoedig kon fotograaf Kruyt voor het eerst sinds lange tijd weer hartverkwikkende tafereeltjes op de gevoelige plaat vastleggen. De met eestmutsen getooide kinderen hadden zo iets vro lijks van hun leven nog niet meegemaakt en de jonge meisjes konden weer kijken zoals men dat van jonge meisjes verwacht: vrolijk en op gewekt. Links bovenaan ziet men mejuffrouw A. Voortman, die thans onderwijzeres is aan de Katwijkse huishoudschool. De andere juffrouw is een Joods meisje, dat in de oorlog in Katwijk ondergedoken is geweest. KATWIJK AAN ZEE Puzzelrit van scholieren De leenlinigen van de christelijke ulo school, hoofd de heex W. F. Beltsnijder, verreden ter gelegenheid van de Oranje feesten een puzzelrit. Gisteravond was men bijeen in de Urni-zaal voor een leuk programma onder leiding van de heren D. Postel en J. Kiugkist. Geroemd werd de vlotte samenwerking, waardoor de puzzelrit een succes werd. Onder super visie van het personeel traden leerlingen van de tweede klas als controleur op. Er waren heel mooie prij; de aankoop mogelijk was door het be schikbaar stellen van gelden door het schoolbestuur. Ook de Oranjevereniging boekhandel Van den Berg in Katwijk 1 den Rijn hadden zich niiet onbetuigd gelaten. De coca-colafabrieken verzorgden en aardig filmprogramma. Ten slotte :ong men het volkslied. Bonte kinderoptocht In tegenstelling met wat in het pro gramma van de bevrijdingsfeesten, die en worden gehouden, staat vermeld, route voor de kinderoptocht als volgt; Parklaan, Aannestraat, Varkevis- rstraat, Duinoord, M. de Ruyterlaan, in van Brakelstraat, Karei Doorman laan, Industrieweg, Rijnmond, Sluisweg, Jan Tooropstraat, Boulevard, Vuurbaak plein, Drieplassenweg, Rotonde, Parklaan, straat, Varkevisserstraat, Roest van Limburgstraat en Parklaan. KATWIJK AAN ZEE Zelfbedieningszaak geopend Vanmorgen tien uur heeft Albert Heijn n.v. aan de Voorstraat 27 te Katwijk aan Zee een zelfbedieningszaak geopend, de 133ste van deze naamloze vennootschap. Het bedrijf heeft een oppervlakte van 270 vierkante meter, inclusief magazijn en een kantine voor het personeel. Er is een opengekoelde vitrine van acht meter. De zaak is gebouwd door aannemer W. Ouwehand te Katwijk aan Zee. J. Best te Katwijk aan Zee verzorgde het schil derwerk, Van Delden uit Den Haag het stucadoorswerk, gebr. Bloot te Katwijk aan Zee het loodgieterswerk, Zuiderduin te Katwijk aan Zee de elektrische instal latie, Beers n.v. te Hilversum de koeling. Geslaagd In het kader van de departementale bedrijfsbescherming slaagde onze plaats genoot M. Langmuur, technisch ambte naar bij het ministerie van volkshuisves- ting en bouwnijverheid, voor het EHBO- diploma. De duiven vlogen Wedvlucht met oude duiven vanaf Ven- lo. Afstand 154 km. In concours 271 dui ven. Gelost te 12 uur met N.W.-wind. De eerste duif kwam aan te 14.23 29 uur en maakte een snelheid van 1055 meter per minuut. De uitslag J. Jungerius 1, 38, 50; B. Paauw 2. 3, 8, 9, 11, 21, 31, 32, 33, 35, 41. 47. 58. 59, 67. 68; T. de Liefde 4; L. Knetsch 5; J. van Maanen 6, 54, 56, 57; T. de Mooij 7; M. Souverein 10, 15. 17, 18, "3, 39; L. van der Plas 12, 40, 45; T. P. Meirink 13, 26, 62; Th. van Essen 14, 30, 52; J. Heemskerk 16, 25, 36, 51, 53, 64; N. de Vreugd 19; J. Parlevliet 22, 55, 63; J. Win- i 24, 61, 65; J. A. van Horssen 27, 43; Geiteman 28, 48; C. Kraayenoord 29, 66; P. van Rijn 34; T. de Kluiver 37; /an Duijn 42; B. Mulder 44; N. Kleen 49; A. M. Tjebbes 60. Spreekbeurt Morgenavond acht uur spreekt in de Kapel voor de gereformeerde bond ds J. van Rootselaar, hervormd predikant te Delft. 7 IE ORANJEVERENIGING- te Katwijk aan Zee hield gisteravond in Marina een receptie ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan. Namens de oud-bestuursleden bood de heer A. Pronk een voorzittershamer en een album aan. Burgemeester H. Duiker sprak zijn waardering uit over het vele en soms moeilijke werk dat het be stuur verricht. Hij hoopte, dat het paraat zal blijven om de bevolking te stimuleren op gepaste wijze de Oranjefeesten te vieren en de band te verstevigen tussen ons Oranjehuis en de Katwijkers. De heer Bos, voorzitter van de Bond van Oranjeverenigingen in Nederland, wekte het bestuur op het ledenaantal op te voeren. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Oranjevereniging te Noordwijk aan Zee, de voorzitter van Quick Boys en die van de Har monie Katwijk. Mr. J. van der Plas, oud-voorzitter van de Oranje vereniging, sprak als voorzitter van de VVV. Hij prees de goede sa menwerking. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer J. Minnee, merkte in zijn dankwoord op, dat een filmreportage zal wor den gemaakt van de feestelijkheden, die thans aan de gang zijn. Tijdens de receptie werd de jubilerende vereniging door UNI een serenade gebracht. Vele bloemstukken gaven de zaal een fleurig aanzien. Onder de vele belangstellenden merkten wij op de predi kanten ds. W. A. B. Hagen, ds. F. Pijlman en ds. Jac. de Vos, pastoor Van de Vliet en de kapelaan, notaris A. W. C. Verhees, inspecteur van politie J. H. van Geldere, de hoofden van scholen, de heren D. Goedhart, Reman en C. van Rooyen, en afgevaardigden van de Vrou wenvereniging Katwijk aan den Rijn, het Rode Kruis afd. Katwijk, Wandelsportvereniging Amicitia, Katwijkse Reddingsbrigade, v. v. Katwijk, Christelijke Muziekvereniging UNI, de Harmonie Katwijk, turnvereniging Excelsior en van de Oranjevereniging vtn Rijnsburg en Valkenburg. Op de foto: notaris Pasma uit Noordwijk, voorzitter van de Oranjevereniging van Noordwijk aan Zee, spreekt het bestuur toe. Foto D. Kruyt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11