Jlieutue geihsdje GTourant Nieuw-Guinea-troepen zullen in augustus gereed zijn Mrs. Peabody is er ook bij Felle reacties in Indonesië V.S. gelooft nog niet aan Djakarta's plannen Veronica is bereid „opzij te schuiven" Syngman Rhee verlaat zijn ambtswoning Prof. dr. De Haas te Bilthoven overleden Boycot tegen schepen van VAR. ook in Canada o DONDERDAG 28 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11856 ADENAUER herkosen irectie: F. DIEMEB >ofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvosUrfj is abfblmn myn bert ia tcgóenspoct" PROCES van de eeuw AFSCHEID van e GROOT MAN Derde aardschok in Lar Voor de derde maal zijn in de Perzische stad Lar aardschokken gevoeld. Voor zo er men kan nagaan heeft de jongste ardbeving geen nieuwe slachtoffers ge- .st. De grootste moeilijkheid waarmede ten bij de hulpverlening te kampen heeft het gebrek aan water. De reservoirs, -aarin het regenwater uit de winter is pgeslagen voor de droge tijd, zijn ge drongen en nergens is een bron of rivier de nabijheid van Lar. De ramp heeft ongeveer 500 slachtoffers [emaakt, terwijl het aantal gewonden op 000 wordt geschat. Binnen een etmaal hebben de nationale lode Kruisverenigingen van zeven landen na een oproep van het internationale lode Kruis voor ongeveer een ton aan :ontanten en geneesmiddelen aan Lar ge- ichonken. 1YTAAR AANLEIDING van de klacht, 1 die de technische dienst der kust- erlichting bij de PTT heeft inge diend over de zender Veronica, heeft de generaal-agent van deze commer- sële radio-omroep, de heer H. Oswald, iet hoofd van de bijzondere radio dienst van de PTT in Den Haag, om onderhoud verzocht. DE EERSTE DETACHEMENTEN van de troepen die de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea gaan versterken, zijn in augustus gereed. Dit schrijft de minister van defensie, ir. S. H. Visser, is een brief aan de Tweede Kamer. De versterking, een gevolg van de uitbreiding van het militaire potentieel in Indonesië, wordt gebaseerd op aan te wijzen be roeps- en dienstplichtig personeel. Ervaringen met de uitzending van vrij willigers naar Suriname en met de reeds in Nieuw-Guinea verblijvende eenheid lichte luchtdoelartillerie hebben de mi nister tot de "overtuiging gebracht, dat beroepsmilitairen en dienstplichtigen de versterking moeten vormen. Om te voldoen aan de toezegging van zijn ambtsvoorganger 'S. J. van den Bergh, zal minister Visser echter ook de gelegenheid tot vrijwillige uitzending naar Nieuw-Guinea openstellen. Aan de vrijwilligers zal de voorkeur worden ge geven, indien het dienstbelang zulks eist en de capaciteiten van de vrijwilligers nagenoeg gelijk zijn. In Indonesië .heeft de voórgenomen versterking van Nieuw-Guinea's verde diging ontstemming gewekt. Het persbureau Ass. Press meldt, dat „Uw verzoek egde i onderhoud wordt so werd mij ech- eld, vertelde de heer Oswald. dat de Hij sijde van de Veronica, wier zender nog niet op volle kracht werkt, bereid is om ,wat opzij te schuiven" op de bewuste aand, waarop het loodswezen en de kusbverliohting hinder van de zender jndervinden. Maar dan moeten beide bereid zijn op hun eigen Kustvaarder in nood Het 500 ton metende kustvaartuig Huba uit Rotterdam heeft geseind, dat het in ie Caribische Zee ter hoogte van Brits Honduras in moeilijkheden verkeert. Er s geen onmiddellijk gevaar, al maakt iet schip water. Havendiefstallen berecht De Amsterdamse rechtbank heeft giste- ;n de zaak behandeld van zes personen lie betrokken waren bij de diefstal resp. ïeling van tientallen balen koffiebonen, icaobonen en -poeder, suiker en dozen icaopoeder uit de Amsterdamse haven. Tegen Y. v. d. B., een 32-jarige classi- iceerder uit Amsterdam, „de meest dries- e figuur in deze zaak", eiste de officier ran justitie twee jaar en zes maanden net aftrek, tegen de 27-jarige monteur J K. uit Amsterdam twee jaar met af- rek en verbeurdverklaring van zijn twee n beslag genomen auto's, tegen de 30- ex-bokser H. v. d.' Z. uit Amster- ?en jaar met aftrek, tegen de 27-ja- ige slager J. J. P. uit Amsterdam een r en zes maanden met aftrek, tegen 58-jarige koopman J. J. O uit Amster- n wegens heling een jaar met aftrek n tegen de 37-jarige koopman M. F. ten I. uit Heiloo wegens heling een maand ^aardelijk plus f 250 subs, dertig Advertentie Als u maar fl. 75,- heeft.. dan kunt u daarv combinatie kopei aanbiedingseric v een meesterlijke sport- t de befaamde speciale de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 7 slechts één week: COMPLETE SPORTCOMBINATII 75,- HOOGSTRAAT- LEIDEN golf te blijven. „Wij willen alsnog pro beren een oplossing te vinden en zullen rechtstreeks contact opnemen met ge noemde diensten. We willen zelfs een PTT-ambtenaar aan boord toelaten om de zender te controleren en vast te stel- len op welke golflengte wij zenden." Voorts deelde de heer Oswald nog mede, dat njen „gaarne bereid is de program ma's Iran de Veironica te laten bekijken door en censuur te aanvaarden van een commissie, liefst van de PTT of door de regering in te stellen, en als dat niet kan., door een commissie te formeren uit te goeder naam en faam bekend staande Nederlanders; bijvoorbeeld hoofdredacteuren van kranten en zaken- De heer Max Appelboom, die zijn functie van programmaleider heeft neer gelegd, wordt opgevolgd door Ellen van Eek, die omroepster functionarissen, die niet met name ge noemd wensten te worden, de Neder landse beslissing „zeer heethoofdig en provocerend" hebben genoemd. De uit voering van de plannen zou, aldus de Indonesiërs, gevolgen van zeer ernstige aard hebben. De jongste gebeurtenissen zouden gisteren ook reeds besproken zijn in de Indonesische gezamenlijke verde- digingsraad, waarin de chefs staf van leger, vloot en luchtmacht zitting hebben. In Amerika schijnt men nogal vertrou wen te hebben in de verklaringen van president Sukarno en dr. Subandrio, vol gens welke Indonesië niet van plan was geweld te gebruiken. Een functionaris van het State Department, zei in een niet officiële verklaring, dat de Ame rikaanse regering nog steeds geloof hecht aan deze verklaringen. Het is waar, zo werd gezegd, dat Indonesië zijn militaire kracht aanzienlijk heeft versterkt, maar dat is begrijpelijk wanneer men de om vang van het vraagstuk der binnenlandse veiligheid van Indonesië kent. Geen afspraak met Australië De Australische plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken, sir Gar field Barwick, heeft in het parlement verklaard: „Er is geen enkele reden voor samenwerking tussen de Nederlandse en Australische strijdkrachten of voor een gezamenlijk gebruik van bases". Hij deel de voorts mede, dat Nederland generlei overleg had gepleegd met Australië over de versterking der strijdkrachten in Ne derlands Nieuw-Guinea, en voegde eraan toe: „Wij hebben geen enkele reden te geloven, dat in de plannen van de Neder landse regering ook maar enige agressie ve bedoeling schuilt. Reeds in 1957 had de Australische regering doen weten dat het Nederlands-Australische verdrag geen en kele militaire bepaling behelst". De Karei Doorman Het vaarplan van de Karei Doorman wordt waarschijnlijk pas einde mei be kend gemaakt. Het is nog helemaal niet zeker of het schip door het Suezkanaal ongeschikt. Eerste detachementen De legervoorlichtingsdienst deelt mede: Om uitvoering te kunnen geven aan het besluit van de regering, grondstrijdkrach ten van de Koninklijke Landmacht te bestemmen voor een taak in Nieuw- Guinea, zal uit de jongste lichtingsploe- gen, die thans in opleiding zijn in de infanterie-depots dan wel bij parate on derdelen, een aantal Infantcrie-detache- menten worden gevormd. Bij de bestemming van personeel voor de taak in Nieuw-Guinea zal rekening worden gehouden met vrijwillige aanmel ding voor deze wijze van dienstvervulling De eerste detachementen zullen worden geformeerd in de Saksen-Weimarkazerne te Arnhem en na een korte voor het doel geschikte opleiding naar Nieuw-Guinea worden verplaatst- Latere aanvulling zal geleidelijk geschieden door selectie van geschikte dienstplichtigen tijdens de basisopleiding in de infanterie-depots, welke opleiding daarna wordt voortgezet en voltooid bij het 3e infanterie-depot te Roermond. Voor deze dienst in Nieuw-Guinea zul len dezelfde voorwaarden gelden als voor de dienst, die het reeds in dit gebieds deel verblijvende personeel van de strijd krachten aldaar vervult. De bezoldiging voor Nieuw-Guinea zal van toepassing zijn met de bijzondere toelagen. Vóór het vertrek geniet men inschepingsverlof en na terugkeer ontschepingsverlof. Kleding, voeding, hulsvesting en de overige ver zorging zullen gelijk zijn aan die van de reeds in Nieuw-Guinea aanwezige onder- Dienstplichtigen zullen ongeveer twaalf maanden in Nieuw-Guinea verblijven. De verblijfsduur van het ongehuwde kader is iVn jaar, die van het gehuwde kader met gezin 3 jaar. De directeur van het Water loopkundig Laboratorium in Delft, prof. J. Th. Thijsse, heeft gistermiddag in het Prinsen hof aldaar een afscheidsrecep tie gehouden. V.l.n.r. mevrouw Thijsse, prof. Thijsse, ir. H. J. Schoemaker, opvolger van prof. Thijsse, en dr. C. H. de Leeuw, president-curator van de T.H. (Verslag zie pagina 11 Twee zusjes gedood Broers verdacht van moord In Auckland zijn twee zusjes van zes en twee jaar vermoord in hun bedjes ge- vondn. De twee broers van 16 en 22 jaar worden verdacht van de moord, die ge pleegd is terwijl de ouders uit waren. De vader vond de kinderen en waarschuwde de politie. Pas later drong het tot hem door dat zijn beide zoons verdwenen wa ren en verdacht moesten worden. Tremen vallen uit op Koninginnedag Zaterdag zal in verband met de viering van Koninginnedag een aan tal forensentreinen, dat op normale zaterdagen rond het middaguur rijdt, worden opgeheven. Vijf doodvonnissen in proces spijsolie Vjjf van de 24 beschuldigden, die in Ra bat terecht staan wegens het verkopen van vervalste spijsolie, waardoor 10 000 personen voor hun leven verminkt zijn. werden gisteren conform de eis ter dood veroordeeld. Drie beklaagden werden tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld, dertien personen werden vrijgesproken en drie zullen later berecht worden. Zij verkochten de olie namelijk niet als spijsolie maar als haarolie. De schadeiy- ke Invloed van dit smeersel wordt deskundigen onderzocht. Familie Lee liet zich vermoorden T EE KI POONG, de voormalige vice- president van Zuid-Korea, is met zijn vrouw en twee zoons dood gevond<r in een gebouw dicht bij de woning val president Rhee. Het is gebleken, dat de zoon van Lee luitenant Kang Soek, die tevens de aan genomen zoon van Rhee was, eerst zijn ouders en jongere broer heeft doodge schoten en toen zichzelf. Vandaag verlaat Syngman Rhee zijn ambtswoning, waar hij sedert 15 augus tus 1948 als eerste president van Zuid- Korea gewoond heeft. Met zijn Oostenrijkse vrouw Franceska trekt hij naar zijn vroegere particuliere woning, die dicht bij het centrum Seoel gelegen is. De Nationale Vergadering van Zuid- Korea heeft haar afkeuring uitgespro ken over de houding van zeven leden van de liberale partij en aanbevolen dat zij zullen aftreden. De motie werd aangenomen met 120 tegen 21 stemmen. De zeven verguisde .leden behoeven aan deze raad geen ge hoor te geven, maar zullen hoogstwaar schijnlijk wel consequenties trekken. Onder hen was ook Lee, die dus inmid dels vrijwillig de dood heeft gezocht door zich door zijn zoon te laten moorden. De opperste rechter van Hooggerechtshof, Tsjo Yong-Soen, die door enige dagbladen beschuldigd werd een willig werktuig in handen van Rhee te zijn, heeft zijn ambt neergelegd. President Eisenhower heeft op een persconferentie te Washington verklaard zeker 22 juni zijn bezoek aan Zuid- Korea te brengen. Hij bracht hulde aan Syngman Rhee, die hij een groot man, een geweldig patriot en de vader van Zuid-Korea noemde. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS is en biyrt de BERINI ƒ519,— irste aanbetaling 94.en 18 maande- kse term. incl. allr. verzekering 30. GEBR. HUISMAN IIOGEWOERD 66—68 Pionier extreem lage temperaturen en natuurkundige fenomenen IN zijn woonplaats Bilthoven is op 82-jarige leeftijd overleden prof. dr. Wander Johannes de Haas, die een roemruchte carrière achter de rug heeft als hoogleraar aan de Leidse universiteit en als directeur van het vermaarde Kamerlingh Onneslaboratorium. Prof. De Haas is 25 jaar hoog leraar geweest in de natuurkunde en de meteorologie aan de Leidse uni versiteit, daarvóór was hij hoogleraar in Groningen en Delft Wander Johannes de Haas werd op 2. maart 1878 in Lisse geboren. Hij volgde de lessen van de lagere school en Prof. dr. W. J. de Haas H.B.S. van Middelburg en na het afleggen het gymnasiale eindexamen, waartoe vas overgeschakeld, leek het erop of hij de notariële studie zou volgen Na inige tijd voelde De Haas zich meer aan getrokken tot de wis- en natuurkunde en 1912 behaalde hij aan de Leidse univer siteit de doctorstitel op een proefschrift getiteld De compressibiliteit van water stof bij lage temperaturen. Dit onderwerp legde reeds getuigenis af van zijn verbin dingen met cle grote natuurkundige prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, als wiens assis- :nt hij optrad van 1905 tot 1911. De Haas huwde in 1910 met de dochter an prof. dr. H. A. Lorentz, later hoog waar in Delft in de thermodynamica. Dr. De Haas was van 1911 tot 1913 assistent het Bosscha-laboratorium te Berlijn an 1913 tot 1915 assistent aan de Phy- sikalisch Technisohe Reichsanstalt in Ber lijn De twee volgende jaren trad hij op als leraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium en de H.B.S. te Deventer, daarna was dr. De Haas twee jaar conservator van de Teyler's Stichting te Haarlem. Zijn hoogleraarsbenoeming te Delft vam af in 1917, welk ambt hij verwis selde in 1922 vooi^ een professoraat in Groningen. Tot Leids hoogleraar in de natuurkunde en de meteorologie werd Washington ongerust OK in Montreal weigeren de ha venarbeiders een schip van de Het monsterproces tegen de reeds tot levenslang veroor deelde Berkelse arts dr. O. is gisteren in Leeuwarden be gonnen. Hier zit hij in de be klaagdenbank, naast een be waarder. Rechts de openbare aanklager in dit unieke rechts- ling, mr. M. H. Gélinck. (Verslag zie pagina 9.) Overval mislukt Twee gemaskerde en met een pistool bewapende mannen hebben dinsdagavond omstreeks negen uur gepoogd een over val te plegen in een kruidenierswinkel aan de Marktstraat te 's-Hertogenbosch. Zij waren de winkel binnengestapt en hadden de voordeur achter zich gesloten. Toen de kruidenier, de heer Nijs, naar voren kwam, bedreigden zij hem. Hoewel hevig geschrokken viel hij de indringers terstond aan. Bovendien begon zijn zuster uit alle macht om hulp te roepen, waarop de indringers ijlings de vlucht namen. ANTONY Armstrong Jones, de ver- loofde van prinses Margaret, heeft de brede kloof tussen Britse society, Buckingham Palace incluis, en een allerminst deftige arbeiderswijk in Londen overbrugd. Het was zijn idee, mevrouw Peabody, de kleine en be drijvige echtgenote van een kraan machinist uit te nodigen voor de ko ninklijke huwelijksplechtigheid op 6 mei in Westminster Abbey. Vorige week werd de brief met het ko ninklijke wapen bezorgd bij de Peabody's. Maar zij wisten het geheim goed te be waren: gisteren nadat de officiële lijst waarop de 2.068 gasten zijn vermeld, b® kend werd wist de Trollopestreet het pas. En iedereen was er goed stil van en iedereen vroeg zich verbaasd af hoe die uitnodiging „verdwaald" was naar die achterstraat in de volkswijk Battersea. Dat is nu bekend. Drie jaar lang nam mevrouw Peabody iedere morgen de bus naar Pimlico om in de kleine vrijgezellen- woning van fotograaf Armstrong Jones thee te zetten en sinaasappelsap klaar te maken. Verder nam zij stof af, borstelde de kleren van Antony en kookte zijn eten. Antony Is nu geen fotograaf meer. Ilij verhuisde naar Buckingham Palace en rouw Peabody was haar baan kwijt. Een hele teleurstelling was dat voor liaar. Gisteren vertelde zij: „Ik vond het fijn bij hem. Hij is echt een goeie jongen". Dat blijkt: de uitnodiging voor het hu welijk is er het bewijs van. De zorgen over de kleding ook: mevrouw Peabody vraagt zich bezorgd af of zij met de beiee mantel en rok, die zij vorige maand voor het huwelijk van haar dochter kocht, niet uit de toon zal vallen. Haar man. Fred, krijgt een nieuw blauw pak Waarom zij niets van de uitnodiging aan de buren heeft verteld? Mevrouw Peabody zei: „Natuurlijk niet, dat geeft maar schele ogen". Dc huwelijksreis van de prinses en An tony zit de Britse oppositie nog steeds niet lekker. Woordvoerders van Labour zeiden ook gisteren weer, dat de reis met het huwelijksbootje Britannia (20 marine officieren en 237 matrozen) wel iets te veel van dc belastingbetaler vergt. Na mens dc regering werd geantwoord, dat de huwelijksreis geen extra uitgaven voor het personeel met zich brengt. Of ficieren en minderen moeten toch worden betaald, of de Britannia vaart of niet. En was het bovendien niet dc socialistische regering-Attlce, die in 1951 het besluit nam, het koninklijke jacht Britannia te laten bouwen? Verenigde Arabische Republiek te lossen. Bij het Egyptische schip Star of Assuan zijn sinds gisteren posten geplaatst. Wel liet men de 37 passa giers met hun bagage vertrekken, maar de lading blijft in het schip. Onmiddellijk heeft de internationale federatie van Arabische arbeiders klaard, dat de boycotactie welke zaterdag af tegen Amerikaanse schepen in Arabische havens gevoerd zal worden, nu ook voor Canada zal gelden. In Washington maakt men zich ern stig ongerust over het toespitsen van het conflict. Het State department heeft gisteren toegegeven, dat de vakbonden het recht hebben te posten, maar „bezien van het standpunt van buiten lands beleid duidelijk moet worden ge maakt, dat dit in het buitenland be schouwd wordt als een politieke demon stratie in verband met de VAR-beper- kingen tegen Israël". Hierbij moet rekening worden gehou den met de verhouding tussen het aantal Amerikaanse schepen in de VAR-havens en die van de VAR in Amerikaanse ha vens. Deze verhouding is namelijk 24 tot 36 Amerikaanse schepen tegen één schip van de VAR. hij benoemd in 1924. Op 3 december van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt met het uitspreken van een inaugurele rede over Elektrische en andere s Ontdekkingen Naast prof. dr. W .H. Keesom aanvaard de hij het directeurschap van het Kamer lingh Onneslaboratorium, waar hij zijn grote gaven op natuurkundig terrein ten volle kon ontplooien. Als meest spectaculaire effect bereikte hij in dat laboratorium de temperatuur van 0,27 graad Keivin, dat was in 1933. In samenwerking met Biermasz ontdekte hij het vormeffect van de warmtegelei- ding van isolatoren bij lage temperaturen. Ook onderzocht hij het samengaan van diamagnetische eigenschappen en ver anderingen in de elektrische weerstand in magneetvelden, welk verschijnsel be kend staat onder de naam De Haas-van Alphen-effect. Prof. De Haas nam afscheid als hoog leraar op 5 mei 1948, drie jaar later trad hij af als voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de Opleiding tot In strumentmaker, welke functie hij een kwarteeuw had bekleed. Van zijn hand zijn talloze publikaties afkomstig, waarvan de belangrijkste zijn gepubliceerd in de Verhandelingen van de Koninklijke Akademie van Wetenschap- in het tijdschrift Physica en in de Communications of the Kamerlingh On es Laboratory. Vóór de oorlog adviseerde prof. De Haas de Nederlandse regering 'n hoeveel heid uranium aan te kopen omdat deze stof belangrijk zou worden. Hoezeer heeft de loop der historie hem in het gelijk ge steld! Het uranium bevond zich tijdens de Duitse overval in mei 1940 te Leiden, het werd verborgen in de Pieters kerk. Dit uranium is de grondslag gewor- van de Nederlands-Noorse samen werking op het gebied van het atoomon derzoek te Kjeller. SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKERS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Nog steeds koud De Bilt verwacht to vrijdag avond: Veranderiyke bewolking en plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noorde- Hjke wind. Aanhoudend koud I met hier en daar nachtvorst, (opgemaakt om 11.115 uur) Vr(Jdag 30 april

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1