llieutue gtihsctfe GTmiront VERDEDIGING NW.-GUINEA WORDT VERSTERKT Naast marine ook landmacht en straaljagers Cyaankali haarfijn geanalyseerd Regering: Agressieve elementen in Indonesisch buitenlands beleid Uitbundige ontvangst voor De Gaulle Tonnie terecht dank zij Duitse tv Nu al incident in rechtszaal Leeuwarden Bloedige demonstratie tegen veiliglieidspact Rust in Zuid-Korea is na ontslag Rhee bestendig WOENSDAG 27 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter ictie: F. D1EMEB Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaitlcft i« ghtblmn mgn hert ia Icgljcaspotf Eenenveertigste jaargang BEZETTING Zie pagina 3 bevrijding Voor geheel Rijswijk is het van daag een feestdag, want de offi ciële openstelling van 't viaduct aan de Gen. Spoorlaan, heden morgen door de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, ver richt, betekent de realisering van een belangrijke nieuwe ver binding met het Westland. Bo- 1 vendien slaat het viaduct een 1 brug tussen het „oude Rijswijk" en de nog jonge wijk „Steen- voorde", die tot nu toe enigszins geïsoleerd lag. De oude verbin dingswegen met het Westland, de Van Vredenburchweg en de Kleiweg, zullen thans waar schijnlijk een uitsluitend lokale verkeersfunctie krijgen. Onze fotograaf maakte deze over zichtsfoto vanuit de bij het viaduct staande kerktoren. De boycot onzer schepen Een woordvoerder van het Nederlandse linisterie van buitenlandse zaken deelt nede, dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Djakarta, mr. A. W. :in, opheldering heeft gevraagd over iet persbericht betreffende het verbod de Nederlandse scheepvaart om la ling en passagiers van en naar Indonesi- iche havens te vervoeren. Bij deze gelegenheid heeft een ambte aar van het Indonesische ministerie van mitenlandse zaken de Nederlandse diplo- natieke vertegenwoordiger een exem- ilaar verschaft van de officiële tekst van iet besluit van de maritime raad van In- lonesië. Derhalve is de Nederlandse re- ering thans ingelicht over het besluit. Zij lehoudt zich alle rechten voor. DE verdediging van Nederlands N.-Guinea wordt krachtig versterkt. Dit blijkt uit de volgende mededeling van de Rijksvoorlichtings dienst. hebben de regering na diepgaand overleg genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea ge boden is. De regering heeft daarom besloten tot versterking van de luchtverdedi ging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met lichte lucht doelartillerie van de Koninklijke Landmacht. Voorts tot vergroting van de mogelijkheden tot luchtverkenning der Koninklijke Marine met maritieme verkenningsvliegtuigen ter vervanging van de Martin Mariners en tot de versterking van de directe gebiedsverdediging door middel van grond strijdkrachten van de Koninklijke Landmacht. De beoogde versterking zal worden gebaseerd op de uitzending van daar toe aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. De gelegenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwilligers zal mogelijk voorrang worden gegeven. Tot zover de Rijksvoorlichtings dienst. De voornemens van Indonesië blijken duidelijk uit de onderstaande berichten. De Indonesische minister van buiten landse zaken Subrandio heeft gisteren te Kairo gezegd, dat „wanneer de Neder landers voortgaan met machtsvertoon in westelijk Nieuw-Guinea, Indonesië niet werkloos kan blijven". Naar aanleiding van de reis van de Karei Doorman Nederlands Nieuw-Guinea zeide ts: „Wij hebben gezegd geen geweld Miljoen New Yorkers op de been TVTAAR SCHATTING een miljoen mensen hebben president De Gaulle -lN tijdens de tweede tickertape in zijn leven, stormachtig toegejuicht. „Vive De Gaulle", schreeuwden velen, terwijl enkele lieden brutaler: „Hey, Charlie", riepen. De Franse president zat naast burgi meester Wagner van New York, die, t< gen zijn gewoonte in, de hoge gast per soonlijk op het vliegveld had verwei komd. In de tweede wagen hadden me vrouw De Gaulle en mevrouw Wagnei plaats genomen. Vijftien jaar geleden haalde New York e Gaulle eveneens met een tickertape arade in. Het is niet gebruikelijk dat ergelijke ontvangst wordt herhaald. President De Gaulle toonde zich j dankbaar voor de bijzonder hartelijke ontvangst. „Ik vind het heerlijk wet rug te zijn in New York verklaarde hij in een rede. „Deze stad is een oceaan ideeën, gevoelens en activiteiten en ik ga Dat gold overigens niet voor het ge bouw van de Verenigde Naties, 's Middags had de president in het Waldorf Astoria hotel een ontmoeting met de secre generaal van de Verenigde NaMes, Ham- marskjöld. Een uitnodiging om het hoofd kwartier van de V.N. te bezichtigen, had De Gaulle afgeslagen, waarschijnlijk als ichtwijzing, dat z.i. de organisatie door Afrikaanse en Aziatische landen wordt gebruikt als instrument voor anti-Frans politiek. De veiligheidsmaatregelen rondom pre sident De Gaulle zijn aanzienlijk scherpt, nadat gisteren bekend werd dat Arabische studenten een bomaanslag op De Gaulle hadden beraamd. n het officiële noenmaal, dat de stad York hem gisteravond aanbood, Gevonden in Wezels weeshuis [TERWIJL honderden burgers en r militairen een week lang. dag en nacht, zochten naar Tonnie Krabben- borg uit Lichtenvoorde, zat de zes- arige Tonnie zelf sinds vrijdag fustig in het weeshuis van de Duitse plaats Wezel te wachten op de din- len die zouden komen.' Tonnie verdween vorige week woens- lag in de dunbevolkte Achterhoek, toen Tijn vader even een winkel binnenging. L'itgebreide spoortochten, georganiseerd en de wijde omtrek, hadden geen resul- Jaat. Ook het fietsje van Tonnie werd tiet gevonden. Gisteravond bracht de Westduitse te levisie in het journaal „Wir und heute" ■ifen foto van Tonnie op het «cherm «Nauwelijks een half uur na de uitzen- ing werd de burgemeester van Lichten- "joorde opgebeld. Hem werd verteld, r at het jongetje vorige week vrijdag in et weeshuis van Wezel was opgenomen ra die plaats had men nog niets gehoord over de verdwijning en de vruchteloze ,peurtochten. De burgemeester, de gemeentesecreta ris en de groepscommandant van de rijkspolitie te Lichtenvoorde vertrokken onmiddellijk naar Wezel. Zij vertelden telefonisch dat de mededeling uit Wezel juist was. Tonnie Kraibbenborg werd vrijdag avond nog steeds met zijn fietsje gevonden door de heer Josef Vallentin. Het kind moet op zijn fietsje langs één van de tientallen weggetjes in de Ach terhoek de grens zijn gepasseerd. Onge veer dertig kilometer was Tonnie van Lichtenvoorde verwijderd, toen hij bij de Rijnoever onder Wezel werd gevon den. Hij werd door de politie in het weeshuis ondergebracht. Het is niet be kend waar Tonnie de nachten van woens dag op donderdag en van donderdag op vrijdag heeft doorgebracht. De lokken in de buurtschap waar Tonnie woont, werden geluid toen hei kiind gisteravond om 10 uur terugkeerde van zijn omzwervingen. heeft president De Gaulle verzekerd, d; Frankrijk zal vasthouden aan de politiek van zelfbeschikking voor Algerije. „Niets zal ons van dit eens gekozen pad kunnen doen afwijken," aldus De Gaulle, die er nog aan toevoegde, dat de Alge rijnen in vrijheid hun keus zullen doen. Moeder vermoord, baby gered Een jonge vrouw kwam gisteren in Torrance (Californië) door een geweer schot o mhet leven. Dertig minuten la ter werd haar zoon geboren. Vijf n ten na de geboorte werd de vader, dacht van moord, door de politie inge rekend. te zullen gebruiken ter oplossing vraagstsuk West-IrianWij hebben trouwens altyd gezegd dat we een geweld dadig conflict wensen te vermijden, de politiek van vermijding van oorlog is een verantwoordelijkheid, die op beide partijen rust". Te Djakarta zeide een woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken, dat Nederland mens is agressie te plegen tegen Indo nesië door het aangekondigde vlagver toon in de wateren rondom Nederlands Nieuw-Guinea. Het vervoer van Hawker Hunter-vliegtuigen door de Karei Door man noemde hij een uitdaging aan d< Indonesische strijdkrachten en het Indo nesische volk. Hij noemde het voorts bewijs van Nederlandse agressie tegen Indonesië en zeide de Nederlandse rege ring verantwoordelijk, te stellen voo gevolgen. Voorts beschuldigde hij Nederland de schending van Indonesiës tenribv grens van twaalf zeemijlen en hij spoorde ae strijdkrachten en het volk aan het Nederlandse optreden to beantwoorden. Sukarno en Nasser hebben te Kairo een communiqué uitgegeven, waarin zij „waarschuwen voor de gevaarlijke con sequenties" van Nederland besluit om oorlogsschepen naar Nederlands Nieuw- Guinea te zenden. Beide staatshoofden zeiden het te betreuren, dat er nog gee oplossing gevonden was. Verhuizing deel regeringszetel is in studie Verplaatsing van een deel van het regeringsapparaat is onderwerp een onderzoek, dat wordt ingesteld door de commissie spreiding rijks instellingen. De commissie werd be noemd bij ministeriële beschikking van 23 april 1960. Volgens de opdracht van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid moet de commissie een antwoord ge ven op de vraag of bij handhaving van Den Haag als regeringszetel verplaatsing van een deel van geringsapparaat de ruimtelijke proble men in westelijk Nederland fin het bijzonder de Haagse agglomeratie) zal verminderen en zal bijdragen tot de ontwikkeling van andere gebieden. Ook bezwaren, die een eventuele ver plaatsing zou opleveren voor doelmatige werking en voor het betrokken perso- vormen een onderdeel van het on derzoek. commissie wordt gevormd door W. Drees (voorzitter), ir. J. D. H der Toorn, voorzitter van de ad- commissie voor de doelmatige or ganisatie van de rijksdienst, mr. O. W. Josephus Jitta, raadadviseur in al gemene dienst bij binnenlandse zaken: H. H. Wemmers, president-directeur van de Staatsmijnen; ir. J. J. M. Aangenend, directeur-generaal van de rijksgebouwen dienst, en mr. J. Vink, directeur van het bureau van de rijksdienst voor hel onale plan. Fotografen weg Nog voor het proces tegen de Berkelse ex-arts begonnen was, deed «ich een incident in de rechtszaal voor. De officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, stuurde gistermiddag alle fotografen weg, die zijn speciale voor de pers belegde bijeenkomst bezochten. Hij deed dit, zoals hU zei. om dat ze zich „onhebbelijk" hadden gedra gen. Ze hadden foto's genomen in het paleis van justitie en hadden volgens hem „misbruik van de verleende gastvrijheid' gemaakt. In de rechtszaal, waar het tenminst»» drie dagen durende proces tegen O. van morgen begonnen is, zijn lange rijen zetels opgesteld. Er zijn in totaal 200 plaatsen, waarvan een 60-tal door de bin nen- en buitenlandse pers is ingenomen. 'Zie vervolg op pag. 9) Met het woordje „pers" op de uitnodiging voor de persconfe rentie van de Leeuwarder offi cier van justitie was blijkbaar geen fotopersbedoeld. Al thans de aanwezige pers fotografen werden eruit Moordproces in Leeuwarden (Telefonisch van onze speciale verslaggever) LJET PROCES tegen de ex-Berkelse arts O., die ervan beschuldigd wordt zijn medegedetineerde Lodde in de strafgevangenis van Leeuwar den te hebben vergiftigd, zal vooral in het teken van het „wetenschappe lijke bewijs" staan. Het betreft hier in het bijzondei de analyse van de cyaankali, die werd gebruikt, het grafologisch onderzoek dat ten opzichte van brieven en brief jes is ingesteld en niet te vergeten d» speekselproeven, die met een enve loppe en met een stukje plakband ge nomen zijn. Wat de gebruikte, gevonden en gekoch te cyaankali betreft, zijn er vier hoe veelheden geweest. In de cel van Lodder die volgens deskundigen ten minste 600 milligram cyaankali moet hebben inge nomen 100 tot 300 milligram word'' voor de mens dodelijk geacht is een flesje aangëtroffen, evenals een bij een Leeuwarder apotheek, bij wié de cel bezoeker van O. op verzoek van de laatste cyaankali heeft laten analyseren Dan nog een flesje, dat bij een familie- Lid van O., de Belgische fotograaf V. te ,.Weg met Japanse Syngman Rhee" Een botsing tussen zesduizend linksgeoriënteerde studenten en on geveer 3000 man politie leidde gis teren tot een bloedig hoogtepunt van de demonstraties tegen het Ameri kaans-Japanse veilighendsverdrag. De botsing had plaats nadat de studen- n herhaaldelijk geweigerd hadden ge hoor te geven aan de verzoeken va politie zich te verspreiden. De politie had straat versperd met gevechtsws Vice-premier gevlucht en vice-president Lee zijn toevlucht heeft gezocht op een Amerikaanse marinebasis, heeft minister Huh Chang de functie van premier tot aan de nieuwe verkiezingen, die binnen drie maanden gehouden ten worden. De Koninklijke familie brengt ten wintersportvakantie door in het Zwitserse Zermatt. De foto toont H.M. de Koningin op de top van een berg, gereed voor de afdaling per ski. Tegenover een Amerikaanse correspon dent zou Rhee gezegd hebben zich bij deze verkiezingen wederom beschikbaar te stellen. Anderen echter menen, dat Rhee nu verder als ambteloos burger zal willen leven. In Washington zijn <ie afgevaardigden an de zestien landen, dlie in de Koreaan- e oorlog hebben gestreden, bijoerageko- lan, om over de toestand in Zuid-Korea te confereren. De Koreaanse ambassadeur In Wash ington, die de communisten aanvankelijk had beticht de opstand aan te stoken, heeft zijn ontslag aangevraagd en toege geven. dat hij zich vergist heeft. In Seoel is de rust weergekeerd. De studenten is opgedragen toe te zien, dat de maatregelen van de eta at van beleg gehandhaafd worden. en vrachtauto's die drie rijen diep ston den. Maar de studenten klomme heen en gingen over tot de aan De politie liet onmiddellijk versterkin gen aanrukken om een tweede defc linie te vormen. De studenten eisten gelaten te worden tot het parlementsge bouw om hun oppositie bekend te ma ken tegen het herziene Amerikaans-Ja panse veiligheidsverdrag dat nu geratifi ceerd moet worden. Voordat de studenten hun aanval op het gebouw begonnen had een hunner verklaard, zinspelend op de studenten in Zuid-Korea: „Enige duizenden studenten zitten nu voor het gebouw van de Natio nale Vergadering op dezelfde wijze als wij hier nu zitten voor het gebouw van het parlement. Zij bogen het hoofd voor niemand. Zij wierpen zelfs barricades op hoewel dit hun vernietiging kon beteke- Zij droegen spandoeken met zich als „Weg met de Kisji-regering", en „Ver nietig het veiligheidspact". Op sommige borden van de Japanse studenten stond „weg met de Japanse Syngman Rhee". Hiermee werd premier Noegosocke Kisji bedoeld tegen wiens alliantie met Amerika de studenten zich hevig verzetten. Togoland is onafhankelijk Vannacht om twaalf uur is Togoland m de westkust van Afrika een onafhan kelijke staat geworden. Het is 75 jaar lang een kolonie geweest, :rst van Duitsland en later onder het bestuur van Frankrijk. Gent, in beslag genomen is. {O. had deze verre neef tijdens een gesprek in d# Leeuwarder gevangenis verzocht cyaan- kali voor hem te bemachtigen). Ten slotte een door de politie, voor analytische doeleinden aangekocht flesje, afkomstig uit de Pharmacie Central Beige, waar ook het Belgische familielid van O. zijn cyaankali (100 gram), vandaan heeft ge- Met al deze hoeveelheden, die zeer verschillend in gewicht zijn, zijn tal van fysisch-chemische. proeven genomen, z»v wel door een tweetal scheikundigen al* door de technisoh-fysische dienst T.N.O. en T.H. te Delft. Als algemene conclusie is daarbij naar voren gekomen dat een opvallende gelijkenis bestaat tussen de inhoud van de flesjes, die in de cel van Lodder en in de bewuste Leeuwar der apotheek zijn aangetroffen en die van de flesjes, welke de neef van O. en de politie beide waren dus van het merk P.CB. zich hebben aangeschaft. De brieven die in het spel zijn (een afscheidsbrief van Lodder, een brief van hem aan de directeur, en een door hem in de cel achtergelaten briefje met een voor O. belastende verklaring) zomede een enveloppe met een vergiftcnljjstje (Lodder, die zijn vrouw met arsenicum heeft vermoord, zou bezeten zijn ge weest van vergiften), zijn door prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoogleraar in de fy sische scheikunde en in de grafologie te Leiden, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De laatste is tot de conclusie gekomen, dat al deze stukken weliswaar door Lodder zijn geschreven, maar dat de af scheidsbrief geheel, althans nagenoeg geheel, door O. is opgesteld en door Lod der van een voorbeeld is overgeschre ven. De onderzoeker stelde een achttal duidelijke verschillen vast tussen de correspondentie van O. en die van Lod der en wel voor dat hij de afscheidsbrief bestudeerde. Door prof. dr. A. Pondman. hoogleraar i de bacteriologie en serologic te Gro ningen, en prof. dr. W. Froentjes, daree- van het gerechtelijke laboratorium. I, naar aanleiding van O.'s aanvan kelijke verklaringen, dat hij de afscheids brief gesloten in zijn cel aangetroffen ad en dat hij de brief aan de directeur iét had gepost, een onderzoek ingesteld m de bloedgroep te bepalen van degene, die de enveloppe en het plakband (om de afscheidsbrief) diohtgeykt heeft. Vast kwam te staan, dat èn de enveloppe èn het plakband zijn dichtgelikt door iemand met de bloedgroep A.B. O. be hoort tot deze bloedgroep, Lodder ech- :r niet, want zijn bloedgroep was A. In Nederland bezit 3,2 procent van de bevolking de bloedgroep A.B. Tachtig procent der mensheid is uitsoheider, dat wil zeggen, een man of een vrouw, bij het mogelijk is via het speeksel de bloedgroep te bepalen. In feite kan dan van een exclusiviteit van ongeveer 2.5 procent worden gesproken. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS BERINI ƒ519,— CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Noordelijke wind De Bilt verwacht tot don derdagavond Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust vrij krachtige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met plaatselijk nachtvorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 28 april Zon op 5.17, onder 19.59 uur; maan op 7.02, onder 22.32 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur .Ï2&m MUnchen Zü-lch 1 bew onbew. windst! geh bew winds t!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1