i Wat houdt een Spaans predikant bezig? Vluclitelingeiicollecte Gereformeerde kerken CHEFAROX Op middelbare school te veel ballast epeda slapen de c/rootóte cfcive Een woord voor vandaag Kanttekening 2 Niet alleen dominee maar ook zendeling Er is een merkwaardig ver schil tussen de protestanten in Columbia en Spanje in hun strijd voor de vrijheid van godsdienst. In Columbia wordt iedere aan slag ran rooms-katholieken op protestanten gepubliceerd, de slachtoffers worden met name genoemd, de aanvallers, of zij nu politieagenten, of priesters zijn eveneens. Al jarenlang leeft het Spaanse protestantisme in een absolute anonimiteit. Als er een bijzon der ernstig verhaal van vrij heidsberoving en dwang is, wor den de namen van de betrokke nen eenvoudig weggelaten, plaatsnamen worden niet ge noemd. Dat viel ons ook weer op in een artikel in federatie Con tact" het orgaan van de Chris ten Jonge Vrouwen Federatie, waarin „een Spaans predikantF schrijft over zijn werk en leven. Het verhaal i* waard om gelezen en daarom om ondertekend te worden. Het ware misschien goed als het Spaanse protestan tisme in zijn publiciteit het voorbeeld van het Columbiaanse ging vormen. Maar dit artikel willen we toch doorgeven: ALS men dit onderwerp zou wil len samenvatten zou men kun nen stellen, dat voor een functio nerend pastoraat de Spaanse pre dikant er op moet toezien, dat er in zijn leven en zijn werk even wicht is tussen zijn zeer uiteenlo pende activiteiten. Hij moet trouw zijn in de evangelieprediking; hij moet veel gewicht hechten aan de christe lijke opvoeding, zowel van de kin deren als van de jongemensen en volwassenen; hij moet een grote plaats inruimen voor de zielszorg en heel dikwijls moet hij zijn mensen leren zich in te stellen op: „altijd bereid te zijn tot ver antwoording aan al wie u re kenschap vraa^gt van de hoop. die in u is, doch met zachtmoedig heid en vreze en met een goed Seweten, opdat bij al het kwaad. at men van u spreekt, zij, die uw goede wandel in Christus smaden, beschaamd gemaakt wor den." (1 Petr. 3 15—16). In deze dingen is eigenlijk niets specifieks of bijzonder karakteris tieks, dat het Spaanse pastoraat zou onderscheiden van elk ander. Evenmin als dit het geval is met de moeilijkheden die de Spaanse pastor ondervindt en die elke pre dikant en waar dan ook werkend, tegenkomt: zonde, zwakheid, on verschilligheid van de mensen. Nee, een Spaanse dominee moet een predikant zijn als elk ander. EN toch en toch heeft het geestelijk klimaat in Spanje iets heel speciaals en dat vooral wanneer 't om politieke of gods dienstige zaken gaat. De opvat tingen van de Rooms-Katholieke Kerk bepalen deze sfeer en zet ten op het godsdienstig leven in zijn verhouding tot de staat en in zijn politieke samenstelling een totalitair, al het andere uitslui tend, stempel. Dit geldt niet al leen voor het gehele bestel der Spaanse samenleving, maar ook voor het individu in zijn verhou ding tot de kerk. Deze verhouding vertoont veel meer het aspect van de plicht, de gehoorzaamheid, dan van een vrije geest die bereid is tot dienen of die van roeping. Misschien is dit alles gemakke lijker aan te voelen dan uit te leggen. Maar in ieder geval is het van het grootste belang re kening te houden met het feit, dat in Spanje het godsdienstig le ven gecompliceerd wordt door de politieke situatie. De totalitaire richtlijnen op het kerkelijk vlak door de r.k. clerus getrokken, lo pen dooreen, vermengen zich en versterken elkaar. Er is geen po litiek gesprek mogelijk. En een kerkelijk gesprek al evenmin, 'n Goede Spanjaard zijn impli ceert rooms-katholiek zijn. Het bestaan van nist-roomsen wordt slechts gezien als een ,,ne- gatieve-werkelijkheid". de zaak van een dwaze enkeling, die de realiteit: Spaans-dus-rooms niet ziet. Hun bestaan wordt nooit be schouwd als de positieve werke lijkheid van een gehele groep. Voor zo'n groep is eenvoudig geen plaats in het politieke bestel van Spanje. In dit bestel Immers, komt heel scherp naar voren de binding tussen staat en kerk. zó. alsof de eenheid van de staat af hing van de eenheid van gods dienst Welnu: bij de uitoefening van zijn pastoraat moet de Spaanse predikant het dus stellen zonder enig» wettelijke erkenning en zelf» zonder een algemeen gewaardeer de plaats te hebben in de maat schappij. Zijn ambt wordt heftig omstreden. Als predikant wacht hem overal een koude ont vangst. zelfs spot en vijandigheid. Hij leeft in een klimaat van voort durende scherpe kritiek. Hij kent dus de verleiding, zoveel moge lijk de omgang te vermijden met klein en bestaat bovendien bijna altijd uit eenvoudtge. weinig ontwikkelde lieden, waar hii op het intellectuele vlak geen enke le stimulans van ontvangen zal Bezwijkt hij dus voor de verlei ding „zich maar nergens meer te vertonen" dan moet dit leiden tot een steeds verdere verenging van zijn instelling en ten slotte zal het hem tot stikkens toe be en kan slechts als het om eer geroepene gaat. Dit ;n roeping waarachtig waarachtig ag vooral een Spaanse predikant nooit ver geten. Zou hij dit doen. dan zou het gaan ten koste van d* zijn vallen en opstaan, al riin lijden. Als hij er niet heilig van overtuigd is. dat hij door G<%s genade geroepen is en die ro»- ping in Zijn kracht mag vervul len, kan hij zioh beter eens gaan afvragen of het wel helemaal in orde is met de zuiverheid van zijn pastoraat. Een van de dingen waar een Spaanse predikant voortdurend op bedacht moet zijn, is. dat hij zioh nooit gewonnen mag geven aan de sfeer, die hem omgeeft. De kracht van het evangelie moet hem daar niet alleen immuun voor maken, maar hem ook een positieve ritihtlijn geven voor zijn wefk. Hj moet niet alleen om der wille van zichzelf doordrongen zijn door de geest van het evan gelie. maar ook om der wille van hen die hij wil dienen met over tuiging, vastberadenheid en vreug de. Een vrij groot aantal van hen die protestant zouden willen wor den. beseffen niet de werkelijke betekenis van een dergelijko bekering. Zij zijn dikwijls alleen maar door hun tegenzin tegen de politieke consequenties van het officiële godsdienstig leven ge neigd tot een anti-roomse houding. Een Spaanse predikant heeft toe te zien, dat dergelijke gevoelens verdwijnen en moet tracht»n h»t hart van zulke eventueel toekom stige protestanten te peilen en na te gaan, welke geestelijke onrust hen drijft het koninkrijk Gods te zoeken. Slechts onder deze voor waarde kunnen dergelijke „kandi daat-protestanten" worden toege laten in de kring der gemeente om er dan uiteindelijk verantwoor delijke leden te worden. EEN Spaanse predikant moet solidair zijn met de geest van de reformatie uit de 16e eeuw. Stel dat hij al het een of ander bezwaar zou hebben tegen dit of dat dogmatische punt, dan nog moet hij zioh vooral één voelen met de geest van de reformatie. En wel om twee redenen: Ten eerste vraagt het Spaans rooms-katfcolicisme met zijn vol komen „archaïstische" wijze van het protestantisme te zien en te veroordelen een simpel, rechtlij nig. helder antwoord, dat over de gehele linie van het Spaanse pro testantisme hetzelfde moet luiden wil het gezag hebben. Ten tweede vraagt het pasto raat te midden van het Spaanse volk hierom. Het overgrote deel van dit volk heeft geen begrip van de geestelijke, de innerlijke kant van het godsdienstig leven, noch van de werkelijke betekenis van het heil in Christus Jezus. Het behoeft dan ook geen ver bazing te wekken dat deze onbe kende Spaanse predikant ein digt met de woorden: Een Spaan se dominee is niet alleen maar predikant. Hij is ook en vooral: zendeling. En dit dan zonder dat hij ooit mag vergeten, dat hijzelf tot dit volk hoort, dit volk waarvan het gelaat dikwijls de sporen draagt van het lijden en dat eenvoudig is, ontroerend eenvoudig. Een Spaanse predi kant heeft te zijn: eenvoudig met de eenvoudigen, doende de taak waartoe God hem geroepen heeft. Laatste zitting Generale Synode 1959 Ds C. v. d. Woude als praeses afgetreden (Van een onzer verslaggevers) De generale synode 1959 van de gereformeerde kerken is maandag avond te Utrecht aan haar laatste zittingsperiode begonnen. Ver wacht wordt, dat deze één a twee weken duurt. Reeds bevond zich bij de ingekomen stukken een brief van de kerkeraad van Apeldoorn welke zich bereid verklaarde de volgende synode (1961) te ont vangen. De praeses, ds. C. van der Woude, deelde mede dat hij als gevolg van hel aannemen zijner benoeming tot hoog leraar te Kampen, ontheffing van hel praesidium verzocht, gelijk hij ook be dankt had voor een aantal deputaat- schappen. Ds. Van der Woude had bij het over wegen van zyn benoeming meer gewicht en waarde gehecht aan de beslissing der synode, dan aan sommige kritische stem men in de kerken, naar hij zei. Eerder had de praeses herinnerd enige herdenkingen: de vierhonderdste sterfdag van Philippus Melanchton, die voor de kerken der reformatie zoveel be tekenis had, en het eeuwgetij vai Costa's dood, die in de vorige eeu kerkelijk opzicht weliswaar niet de weg ging van de afgescheiden voorouders der gereformeerden, maar wiens arbeid zo zeer ten goede kwam aan het geestelijk leven der christenheid van zijn tijd. Voorts wees ds. Van der Woude op het Inzake de verhouding tot andere ker ken merkte ds. Van der Woude op, dat reacties van de vrijgemaakte kerken op de bekende besluiten der synode van Utrecht niet eerder te verwachten zijn dan nadat de volgend jaar te houden synode der vrijgemaakte kerken zich hierover heeft uitgesproken. Wel hebben gemeenschappelijke gaderingen van gereformeerden en vrij- gemaakten veel belangstelling getrok ken. Daaruit bleek, dat het verlangen naar het herstellen van de breuk van Sion groot is, maar tevens dat het helen van die breuk allerminst een lichte zaak Ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, asses sor der synode, vertelde dat het mode- ramen van de synode een onderhoud met de Spaanse predikant ds. II. Capo had. Daarbij kwam vast te staan, dat berich ten over de vervolging van protestanten in Spanje niet te zwaar genomen moeten worden. Al is de positie van de protes tanten in dit land niet gemakkelijk, mer schildert hun situatie soms al t< somber af Vluchtelingen Algemene vergadering commissies van beheer De achtste Algemene Vergadering van het Landelijk Verband van Commissies van Beheer in de Gereformeerde Kerk zal gehouden worden op woensdag 18 mei a.s. te Amsterdam in Krasnapolsky. In de morgen vergadering, welke om 10 uur begint, zullen de jaarverslagen en andere huishoudelijke aangelegenheden worden behandeld, terwijl in de middag vergadering dr. A. G. Luiks, geref. pre dikant te Amsterdam een referaat zal houden over het ondenverp „Waarvoor dient ons kerkgebouw?" De middagvergadering, die om 2 uur begint, is ook toegankelijk voor kerke- raads- en andere belangstellende ge meenteleden. Jaarvergadering „Zwingli"-bond De ,,Zwingli"-bond heeft zaterdag te Zwolle zijn twaalfde jaarvergadering gehouden. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter, ds. H. van Lunze Odoorn. zijn functie neergelegd, gens drukke ambtsbezigheden kon hij zich niet herkiesbaar stellen. Tot voor zitter van de bond werd gekozen ds. A. J. Roodzant uit Bellingwolde. De aftre dende voorzitter werd bij acclamatie benoemd tot erevoorzitter. Ds. Van Lunzen hield in de jaarver gadering een rede over „het principieel vrijzinnig christendom als geestelijke voorhoede." Hij stelde daarin, dat de ontwikkeling van de mens en zijn sa menleving ook een verdere ontwikke ling van het christendom meebrengt, doch dat kerken als de hervormde er dc lutherse blijven vasthouden aan dog ma's die volgens ds. Van Lunzen ver gaan zijn. Het principieel vrijzinnige christendom heeft volgens ds. Van Lun zen hier een belangrijke taak, namelijk leiding te geven aan de verdere ont wikkeling van het christendom Jaarvergadering Chr. Emigratie Centrale De algemene ledenvergadering van de Christelijke Emigratie Centrale zal wor den gehouden op zaterdag 7 mei in he- Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht- De aanvang is gesteld op 14 00 uur. Ds., M. J- J. Bonting en ds. J. Kre- >er zullen spreken over Australië. Er zullen twee kleurenfilms vertoond Algemene vergadering geref. bond De algemene vergadering van de Ge reformeerde Bond in de Ned. Her/. Kerk zal op woensdag 4 mei a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht onder presidium var prof. dr J Severijn uit De ®ilt wor- deD gehouden. In de besloten morgen vergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de openbare mid dagvergadering refereert ds. L. Kievit van Putten over: ..Wat kunnen we van Calvijn leren over onze huidige plaats in ie strijdende kerk?" De vergadering vangt om half elf aan. seiyke gemeenten te verzoeken op dag 8 mei. of anders zo spoedig mogelijk daarna, een collecte te houden in het kader van het Wereldviuchtelingenjaar. De helft daarvan wordt bestemd het doel, waarvoor het nationale c té werkt, en de andere helft voor verkrijgen van pastorieën ten behoeve van twee Hongaarse predikanten, die in Oostenrijk onder Hongaarse vluch telingen arbeiden. Uit naam van deputaten voor de her ziening der gezangenbundel deelde ds. Kuiper mee, dat de deputaten hun taak niet konden voltooien. Tot die taak hoor de het voortgezet overleg met de her vormde commissie voor de gezangen bundel. Dit had geen voortgang wegens ziekte van de secretaris van die com missie, ds. A. W. Lazonder te 's-Graven- hage. Daardoor zijn de consideraties der hervormde classes, die zich in januari en februari over de voorgestelde verande ringen hebben beraden, nog niet be studeerd. De synode besliste, dat de opdracht aan deputaten geoontinueerd wordt en dat zij op de synode van Apeldoorn daarover rapporteren zullen. Ter synode was aanwezig dr. K. Her- renbrück van de Evangelische Kirche Noordwest-Duitsland, die als afgeva; digde van de Reformierte Bund de v> gadering toesprak. Advertentie Maagklachten? i genezende laag op de maagwand Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Zoetermeer A. J. Wijn- maaien te Maartensdijk. Aangenomen naar Driebergen J. J. Mol te Schoonhoven. Bedankt voor de benoeming bijstand te verlenen in het pastoraat te Hilver sum dr. J. Kooij a.s. em. predikant te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijemirdum en Oudemir- dum G. J. van den Pol, candidaat te Nijkerk. Beroepen te Andel W. de Vries, cand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Clinton in Canada (chr. Ref. Church) L. Slofstra te Hengelo O. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Groningen-Zuid H. van der Werf te Emmen. Bedankt voor Almelo I. N. Bandstra te Haulerwijk. GEREF. GEMEENTEN Algemene vergadering van prot. chr. werkgevers De algemene vergadering van net ver bond van prot.-chr. werkgvers in Ne derland zal donderdag 9 juni in het Kur- haus te Scheveningen onder presidium van de heer C. Borst van Wassenaar wor den gehouden. Na de jaarrede komt het vraagstuk van de ontwikkelingsgebieden aan de orde. Prof. dr. H. Bergma, zen dingshoogleraar te Kampen en prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, behandelen de gees telijke en politieke achtergronden e heer C. den Hollander, algemeen tegenwoordiger der Nederlandse industrie in het buitenland, de zakelijke facetten van het desbetreffende vraagstuk. Wis- en natuurkundeleraren bijeen Prof, H. J. den Hertog, hoogle raar in de organische chemie aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, meent, dat de creatieve jaren voor de academici liggen tussen de 25 en 60 jaar. Momen teel, zo zei prof. De Hertog, start de academicus zijn creatieve ja ren eerst op dertigjarige leeftijd, hetgeen hij toeschreef aan de overbelasting van de leerstof op de middelbare scholen alsmede aan de militaire dienst. Wanneer wij niet oppassen, zo zei hij, is het gezegde „het leven begint bij veertig" voor de Nederlandse wetenschap van toepassing. Willen wij in Nederland op het gebied van de wetenschap iets presteren en aan de technische wedloop In de wereld meedoen, dan is het, aldus prof. Den Hertog, noodzakelijk een fre quente herziening van het onderwijs te bevorderen. De Wageningse hoogleraar, die sprak op het congres van leraren in de wiskun de en de natuurwetenschappen dat van daag in Utrecht is gehouden, constateerde bij het voorbereidend hoger onderwijs een overbelasting in de leerstof. Ballast Hij vergeleek de studie van de middelbare scholier met het beklim men van een hoge berg tijdens een expeditie, waarbij z'o min mogelijk ballast moet worden meegenomen en waar de teamgeest moet worden uit gespeeld. Naar zijn mening wordt er op de middelbare scholen nog te weinig gelet op de voorbereiding van de keuzevakken. Het is ook mogelijk, zo zei hij, een oplossing te vinden om leraren van het voorbereidend hoger onderwijs bij propadeutische practica aan de universiteiten te laten assis teren. Hij meent, dat op deze wijze aan de training van de toekomstige student reeds op de middelbare school gewerkt zal kunnen worden. Prof. Den Hertog deelde verder me de, dat het aantal academici in de perio de 1910—1960 gestegen is van 14.000 tot 55.000. Het aantal beoefenaren exacte wetenschappen, de „b-r volgens hem, over deze periode ech ter relatief gelijk gebleven, namelijk 55 procent. De toeloop van het aantal studenten is aanmerkelijk gestegen, namelijk van 6000 in 1910 tot 35.000 in 1960. Percen- tagegewijs is het aantal „b-studenten" gedaald van 65 tot 55 procent. Prof. Den Hertog vroeg aich af, of er in de toekomst wel genoeg academici zullen zijn om deze grote aantallen studenten op te vangen. Kerkeraad van Noorden schrijft Generale Synode De kerkeraad van de hervormde ge meente van Noorden (classis Leiden) heeft aan de Generale Synode geschre ven, dat hij de synode wijsheid toe wenst ten aanzien van de uitlatingen van de hoogleraar Smits, zowelschrif telijk als mondeling gedaan. „Vooral dat deze hoogleraar contact had met de moskee te 's-Gravenhage", aldus de kerkeraad, ,.is een onveilig sein. Moge er dan ook door u gewaakt worden voor het karakter der kerk. te genover Moskou niet alleen, maar ool< tegenover Rome en Mekka. Moge er bi; u de liefde zijn voor de ware stad Gods." Conferentie „Internationale Raad van chr. kerken" De „Organisatie ter bevordering van de „Internationale Raad van Christe lijke Kerken" in Nederland" houdt haar jaarlijkse bijeenkomst op woensdag 22 juni in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, onder voorzitterschap van ds. M. Vreugdenhil, gereformeerd predikant te Ruinerwold. Sprekers zijn ds. J. H. Velema te Apel doorn over „Het eenheidsstreven als tijd verschijnsel" en de heer A. Warnaar Jzn., oud-burgemeester van Waddinx- veen en secretaris van de „Internatio nale Raad van Christelijke Kerken" over de vraag: „Wat is en wat doet de I.C.C.C.?" Ds. W H. Tutuarima. predikant van Evangelische Molukse Kerk, zal een slotwoord spreken. Adverlentièn Wagemant It Van Tuinen NV Fabrikanie van Artifort meubelen en Epeda matratten s-Morgens waren de nieuwe mensen in het lee staande benedenhuis getrokken en 's middags, in c mistige, huiverige winterschemering, die de straat snel met duisternis vulde, had een jonge -vrouw een klein smal naambordje op de deurpost vastgeschroefd. De bakkersweduwe uit het winkeltje aan de overkant was over zoveel haast heel ver wonderd geweest en ze had dadelijk haar dochter tje gestuurd om te kijken, hoe de nieuwe bewoners heetten. Het was een goedkoop bordje van wit email, waarop een onregelmatig zwart randje ter versie ring was aangebracht; de schroefjes waren klaar blijkelijk al te vast aangedraaid, want om beide heen was het email afgesprongen en de punt ach- ter de naam A van Velzen was verdwenen. Het bordje was op zijn plaats in de oude. rommelige straat in de Amsterdamse binnenstad, het paste bij de Chr. Midden- de onaanzienlijke woning met het ene hoge, brede de blauwgroen verschoten deur zonder Velzenwat onregelmatig ge- De Bondsraad standsbond zal op 16 mei te Utrecht in brievenbus. nietszeggende naam voor de bakkersvrouw, voor openbare middagvergadering zal het straat, voor de wereld. Duizenden, millioenen na- j - n, Aa men over hel« aarde en achter alle verbergt pre-advies van prof. mr. W. F. de Gaay zjch een leven Fortman over „sociale verzekering en Toen het avond was geworden viel er geen licht Tün" Kr-handaiH naar buiten uit het pas betrokken huis, een dicht- zelfstandig ondernemer zijn behandeld feweven gordijn vor^de een scheiding tussen wc- worden. reld en binnenkamer. Binnen was Anno van Velzen WILLY STRIJT bezig haar bezittingen uit te pakken en te ordenen, ze lag op haar knieën voor een nog half gevulde kist en haalde er de voorwerpen uit Toen ze deze zelfde dingen een paar dagen tevoren had ingepakt, was ze verbaasd geweest, dat ze zbveel bezat en hid ze zich afgevraagd, of ze het niet evengoed buiten die honderden grote en kleine bezittingen zou kunnen stellen. Hoe weinig had die ballast te betekenen voor het werkelijke leven van een mens! Nu, in dit vreemde huis, deed het haar goed alles terug te zien: met iedere kleinigheid, die ze ccn plaats gaf in de kasten of in de kamer, nam ze als het ware bezit van haar omgeving, drukte ze haar persoonlijk stempel er op. Ze was blij. dat de electricitelt en het gas direct 's middags al waren aangesloten en dat de haard goed trok. Het was bijna onbegrijpelijk, dat derge lijke bijkomstigheden altijd van belang bleven, ja dat ze het leven zelfs draaglijk of ondraaglijk kon den maken. Indien dan uw rechteroog u ergert, trekt het uit en werpt het van u. Op de dag. dat Anne deze raad in haar leven had toegepast met alle pijn, die daaraan verbonden was. gaf toch nog de aangename Warmte van het haardje haar een gevoel van welbehagen en veiligheid en was ze er blij om, dat haar meubels zo goed uitkwamen in de kamer Vlug bewogen haar handen; hoe eerder ze op or de was. hoe beter, want dan kon ze beginnen met het zoeken naar werk. Het denken daaraan maakte haar zenuwachtig. Ze voelde zich niet meer thuis in de maatschappij, waarin ze zich toch een plaatsje zou moeten heroveren. Ze stond alleen in de wereld en in het leven, maar kon een mens dat wel dragen, was het niet al te zwaar voor zijn klei ne. tere ziel, voor zijn hongerend hartDe laat ste maanden had die vraag zich telkens weer aan Anne opgedrongen, maar ze had hem genegeerd, omdat het antwoord toch niets zou kunnen en mo gen veranderen aan haar besluit. Nu ook stond ze zichzelf geen zorgelijk gemijmer toe, ze slikte, streek het haar weg van haar voorhoofd, de kist was leeg. nu kwam er een met boeken en paperas sen aan de beurt. Rondom haar bewoog de stad. Afgunst, jaloezieWat maken zij veel kapot in het leven! Het is een oude wijsheid, dat je niet moet kijken naar degenen, die het beter hebben, maar naar hen, die zoveel minder met aardse goederen zijn bedeeld. Natuurlijk beamen wij dat on middellijk, maar in de praktijk handelen wij precies andersom. Wij weten het: afgunst, begeerte, is de wortel van alle kwaad. Tussen de volkeren en bij de enkelingen, bij u en mij. 't Ge beurt, dat wij ineens genezen worden van onze afgunst, als wij eens achter de schermen bij een ander kunnen kijken. Dan zijn we plotseling genezen van onze afgunst, omdat we gewoonweg schrikken. Hebt u zich wél eens gerealiseerd wat de man Asaf, dichter van Psalm 73, ontdekte achter de faqade van de welgedaanheid, die tot een climax was gekomen? Hij constateerde, dat er één belangrijk, ja beslissend element ontbrak: de wetenschap, dat God rekenschap vraagt en dat alle voorspoed, wanneer die wordt losgemaakt van God, vn wezen de grootste rampspoed is. Misschien blijkt het niet aan de buitenkant en op dit moment, maar het ogenblik komt, waarop de voorspoedige oog in oog zal staan met God. INDUSTRIËLE ONTWIKKELING een land waarin de nijverheid de be langrijkste plaats inneemt. Vooral na de tweede wereldoorlog is de uit breiding van onze industrie in een snel tempo gegaan. Maar men mag toch niet vergeten, dat reeds tijdens de oorlog van 1914 tot 1918 voor de latere ontwikkeling de basis werd ge legd. De nood dwong tot het zelf ma ken van allerlei industriële produk- ten, die voorheen werden ingevoerd. Van stimulerende betekenis was ook de vestiging in 1924 van een eigen staalindustrie in IJmuiden. De bijzondere aandacht verdient het feit, dat zich in de latere jaren tel kens meer Amerikaanse ondernemin gen hier te lande vestigden. Dezer da gen kon men weer lezen van een ves tiging in Dordrecht. Men heeft ver trouwen in ons land en in de be kwaamheid van Nederlandse technici en arbeiders. Onze industrie heeft dan ook een goede naam in het buitenland. Zoals nog onlangs werd gedemonsteerd door een Duitse order van 740 mil joen gulden voor de bouw van vlieg tuigen. Het spreekt vanzelf, dat de in gang zijnde ontwikkeling hoge eisen stelt aan mannen van de wetenschap, aan technici, ondernemers en arbeiders. Reeds nu moet geklaagd worden over een tekort aan geschoolde arbeiders In het Westen des lands. Alles moet erop gezet worden om dit tekort op te heffen. De voortgaande integratie van Euro pa verscherpt ook voor onze industrie de concurrentie. Wij moeten extra ons best doen om de verworven plaats te behouden, kon het zijn deze zelfs nog groter te maken. Onze volksgroei eist dit reeds. Er is behoefte aan nieuwe kapitaalinvestaties, die ook tot modernisering van bedrijven in staat stellen. Met de groei der nijverheid moet ge» paard gaan uitbreiding met name van het technisch onderwijs, ook van het hogere, verbetering van de verkeers wegen, velerlei aanpassing aan de nieuwe toestanden in de steden en dorpen waar de industrie haar in trede doet. Uitbreiding van het zg. maatschappelijk werk zal in verschil lende plaatsen geboden zijn. De ker ken mogen daartoe opwekken! Hoe groot de betekenis reeds is van de industrie voor de werkgelegenheid, kan men afleiden nit het feit, dat in 1959 niet minder dan 2.250.000 Ne derlanders dat is 43 procent van de beroepsbevolking werkten in de nijverheid. De rest is nog werkzaam in de landbouw, de scheepvaart, de handel enzovoort. Maar het is in het geheel geen gewaagde veronderstel ling, dat straks meer dan de helft der beroepsbevolking werkzaam zal zijn in de industrie. Zal dit groeiproces gepaard gaan met voortgaande ontkerstening? Of zul len de kerken en alle belijders zich aangorden om in Gods kracht velen te winhen voor het oude Evangelie, dat ook de weg wijst voor de rechte arbeidsgemeenschap en ons kan be waren voor geestelijke ondergang bij toenemende stoffelijke welvaart? Het oude Evangelie, de in wezen oude boodschap, moet gebracht wor den. Daarvan mag niets worden af gedaan. Maar bij de verkondiging zal men aan de huidige geestelijke, zedelijke en sociale problemen niet zonder meer voorbij mogen gaan. EEN NIEUW ELEMENT T)E Russische premier Chroesjtsjef probeert met de topconferen tie in zicht de westelijke mogend heden langzaam maar zeker in een dwangpositie te brengen. Vorig jaar, toen hij naar de Ver enigde Staten reisde, was Eisenho wer nog tegen het houden van een dergelijke bijeenkomst. En zijn voor naamste bezwaar gold het feit, dat Chroesjtsjef telkens met een ultima tum dreigde. Pas nadat de Russische premier er in Camp David van had afgezien, een nieuwe tijdslimiet te stellen in verband met het oplossen van de door hemzelf veroorzaakte Berlijnse crisis en het bereiken van overeen stemming over een vredesverdrag voor de beide delen van Duitsland, stemde de Amerikaanse president in met het houden van een topconferen tie, die op 16 mei a.s. te Parijs zal beginnen. Uit de rede, die Chroesjtsjef gisteren in Bakoe heeft gehouden, blijkt dat de Russische premier sinds enige tijd bezig is, het Westen systematisch onder druk te zetten. Weliswaar stel de hij niet opnieuw een ultimatum en gaf hij slechts een reprise van zijn oude dreigementen. Niettemin voeg de hij er een nieuw element aan toe. Chroesjtsjef verklaarde namelijk, dat als de Sowjetnnie een afzonderlijk vredesverdrag met het regiem in de Sowjetzone van Duitsland zou slui ten, de westelijke mogendheden de toegang tot Berlijn zal worden ge weigerd. Voorheen was het nog zo, dat de Sowjetunie in dat geval van plan was, haar bevoegdheden over te dra gen aan de leiders van het commu nistische regiem in de Sowjetzone. De westelijke mogendheden zouden daardoor genoodzaakt worden, zich aan controlemaatregelen van de Oostduitsers te onderwerpen. Gisteren is Chroesjtsjef nog een stap verder gegaan, toen hij verklaarde, dat het Westen de toegang tot Ber lijn zal worden geweigerd, omdat het het recht verliest, troepen te sta tioneren in West-Berlijn, dat dan de finitief deel zal uitmaken van de zo genaamde Duitse democratische re publiek. Bij al het gepraat van Chroesjtsjef over de bevredigende internationale toestand is dit een ontwikkeling, die de toch al niet hoge verwachtingen van het komende topgesprek zeker niet zal doen toenemen. Antivoord aan Kamerlid: Commissie-Stijkel niets nieuws De op 24 maart door staatssecretaris Stijkel ingestelde adviescommissie voor Europese vervoeraangelegenheden is wezen een voortzetting van de reeds gen jaar bestaande adviescommissie, die werd ingesteld bij de oprichting van de EG.K.S.. zo hebben minister Korthals en de staatssecretarissen Stijkel en Schmelzer het Tweede-Kamerlid Van den Heuvel (kath.v.) geantwoord. Het aan tal ambtelijke leden is verminderd, het aantal vaste vertegenwoordigers van niet-ambtelijke zijde is aanzienlijk uit gebreid. De vernieuwing van de commissie moet inderdaad mede worden gezien in verband met een bij de werkgevers en werknemersorganisaties bestaande be hoefte aan een contactorgaan. De aan de orde zijnde aangelegenheden lenen zich krachtens hun aard niet steeds tot een openbare behandeling. Het is de bedoeling de onderwerpen, die daarvoor in aanmerking komen, aan de S.E.R. dan wel aan de commissie voor internationale sociaal-economische aan gelegenheden van de S.E.R. voor te leg gen Westland wil met velen naar het onderwij sappel Begint er een verandering te komen in de onderwijslethargie ten opzichte van dc mammoetwet, die door vele onderwiisspecialisten uit de prot.-christ. sector als een gevaar wordt gezien? Als het aan dc Westlandsc onderwiis- isen ligt wel. Zij hebben besloten zoveel mogelijk mensen op de been Chr. Soc. Convent belegt conferentie voor predikanten Het Convent der Christelijk-Sociale Organisaties, waarin samenwerken het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, de Christelijke Middenstands bond en het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland, heeft besloten op 16 en 17 mei a.s. een predikantencon ferentie te organiseren op het Conferen tieoord „Woudschoten" te Zeist. Voor deze conferentie worden alle predikan ten in Nederland uitgenodigd. Gesproken zal worden over het onder werp „Zondagsarbeid", waarbij het rap- porj „Zondag en Zondagsarbeid", dat een commissie van het C.N.V. onlangs heeft uitgebracht, als documentatiema teriaal aan de deelnemers zal worden toegezonden. De discussie over dit onderwerp zal te IJmuiden en ds. E. de Vries, predikant te Amsterdam. De eerste spreker hoopt het desbetreffende vraag stuk van de praktische zijde te bena deren, de tweede spreker van de ethi sche zijde Een dezer dagen zullen alle predikan ten in Nederland een uitnodiging ont vangen. te brengen om het appel over de mam moetwet, dat op zaterdag 7 mei in het Concertgebouw te Amsterdam wordt ge houden bij te wonen. Het comité voci de Westlandse Uniedag en het bestuur van de afdeling Westland van de P. C. O V. hebben de handen ineen geslagen en zijn een actie begonnen om besturen en onderwijzers op te wekken de vergade ring bij te wonen. Er zijn autobussen gecharterd om gezamenlijk de reis naar Amsterdam te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2