Jlicutue £riJtsri|e ÜTouraitl Veebless 8 AARDBEVING VERWOEST STAD IN PERZIE Prof. Bakker in V.S. met vliegtuig neergestort Aantal doden wordt op 2500 geschat De Caulle optimistisch over topconferentie Bourguiba waarschuwt Fransen voor oorlog Schilderij van Rembrandt ontdekt (join/will MAANDAG 25 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11853 Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMEB CERISTEUJK'NATIOJSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvasUcfi is gljeblmn rign bert io U gljcnspott" KAGAWA overleden RUMOER om de Astrid Naess Zie pagina 5 Bestemming AUSCHWITZ Zte pagina 9 Lar (1700 inwoners) voor de tweede keer in tien jaar tijds verwoest Bekend Nederlands atoomgeleerde Directeur-generaal van het C.E.R.N. De 56-jarige Nederlandse atoom- feleerdc prof. dr. C. J. Bakker, direc teur-generaal van het Europese cen trum voor atoomonderzoek C.E.R.N te Genève, is zaterdagavond bij een vliegtuigongeluk in Amerika om het leven gekomen. Prof. Bakker vloog in een luchttaxi van het vliegveld jldlewild naar Red Bank in New Jer sey. Volgens mededelingen van de geredde piloot, de 33-jarige Lawrence Orwig, was motorstoring de oorzaak dat het lichte vliegtuig in de Rarltan- ibaai stortte. Twee andere passagiers, rooms-katho Eeke priesters, werden gered, do oh moes ten evenals de vlieger gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Brigadegeneraal b.d. van de Ameri kaanse legerreserve Joseph HeLnrich. •ie dr. Bakker het weekeinde doorbrengen, heeft het stoffelijke schot van de omgekomen atoomgeleerde geïdentificeerd. Tegenover de pers klaarde deze, dat dr. Bakker voor privéverblijf in Amerika was, maar gen de politie zou hij volgens AFP zegd hebben, dat de geleerde naar .ultra-geheime" bestemming op weg fas. De juistheid van dit laatste is ech ter door het CJS.R.N. weersproken. Jan Musch overleden De bekende toneelspeler Jan Musch is gisteravond op 84-jarige leeftijd in zijn woning te Blaricum Jan Musch trok zich na zijn 60-jarige toneeljubileum in 1952 uit de toneelwe reld terug. Hij gaf toen een aantal af- •cheidsvoorstellingen met „Jerolimo' in Brederode's „De Spaanse Brabander" en werd in vele plaatsen gehuldigd. De laat ste jaren leidde hij een rustig leven i: zijn huis te Blaricum Op 4 november werd Jan Musch in het ziekenhuis opge nomen na een hartaanval. Na enige tijd kon hij het ziekenhuis weer verlaten. Op 25 maart werd Jan Musch voor het ondergaan van een operatie opgeno men. Na de geslaagde operatie werd hij op 16 april uit het ziekenhuis ontslagen Be afgelopen dagen werd de toestand an de toneelspeler echter ploseling eer slechter. De oudere generatie kent Jan Musch door de vele glansrollen: Shylock, Cyra no de Bergerac, Puck, Harpagon, De Vrek, dr. Knock en Elias. Dat de werken mans bekendheid hebben gekregen wordt voor een groot deel toegeschreven Jan Musch; zijn creatie van „De Kater" behoort tot zijn bekendste rollen. Zwols echtpaar verongelukt Zondagavond omstreeks zeven uur zijn «P de brug van Artheuville, op de grote weg Bastenaken—Marche in België een Belgische en een Nederlandse auto met elkaar in botsing geraakt. Het echtpaar Alma, uit Den Haag, kwam hierbij om het leven. Mevrouw Alma was op slag dood. Haar echtgenoot overleed in de loop van de avond in het ziekenhuis van Bastenaken. kundige studies aan de Amsterdamse stedelijke universiteit, deed hij in 192 cum laude zijn doctoraal examen. Twei jaar later viel hetzelfde predikaat hen toe bij zijn promotie op het proefschrif' „The Zeeman-effect in the noble gas «pectra". Zeven jaar Jang was dr. Bakker al» assistent bij prof. dr. F. Zeeman te Am sterdam werkzaam. Ook was hij kort' tijd verbonden aan het natuurkundir laboratorium van het „Imperial coiilegi of science" te Londen. In 1933 volgde zijn benoeming bij het natuurkundig laboratorium van Philip' te Eindhoven. In 1936 kwam hij als hoog leraar in de natuurkunde aan de stede lijke universiteit terug. Tot 1955 was prof. Bakker daar tevens belast met d<- leidlng van het laboratorium voor kern fysisch onderzoek. Toen volgde zijn bi noeming tot directeur-generaal va Europese organisaties voor kernfysisch onderzoek der 13 landen te Genève, het „Centre Européenne des recherches nu- cleaiires" Cern. Reeds gedurende de oorlogsjaren bereidde hij samen met prof. dr. ir. Heyn in het geheim de bouw voor van het cyclotron, dat na de oorlog in het instituut voor kernfysisch on derzoek te Amsterdam werd vol- Grote slag Bij het vernemen van het bericht van het ongeluk zeide dr. J. H. Bannier, di recteur van de Nederlandse organisatie zuiver wetenschappelijk onderzoek Z.W.O., een der Nederlandse gedelegeer den bij de CERN en voorzitter van de financiële commissie van dit lichaam: „Het verlies van dr. Bakker is een ont zaglijke slag, zowel voor Nederland als voor de CERN. Als directeur-generaal was hij een groot succes. In Genève be haalde hij vele goede resultaten dank zij het feit, dat hij kans zag van een heterogene internationale groep een ho mogeen team te maken." Dr. Bakker onderhield met centra voor kernfysisch onderzoek in de gehele we reld uitstekende relaties. Hij was her haaldelijk in de Verenigde Staten. Dr. Bannier zeide zich niet te kunnen voor- stellen, dat dr. Bakker om privé redenen n Amerika was, doch evenmin, dat zijn bezoek aldaar „ultra-geheime redenen' i hebben. Protf. Bakker laat een vrouw drie kinderen achter. Bosbrand. Zaterdag is een felle bos brand uitgebroken im het natuurreservaat Campina te Oisterwijk. Ongeveer 15 ha bos zij-n vernield. Veel wild is omge komen. De oorzaak is onbekend. Met deze praalwagen, ,J3loe- men in het licht", verwierf de afdeling Bennébroek-Vogelen- zang van Bloemencultuur een eerste prijs in het grote bloe mencorso „Lenteparade 1960", dat zaterdag door de bollen streek trok. In het corso werd vierhon derd jaar bloemenhistorie in bloemen verbeeld. De eerste wagen was dan ook gewijd aan de eerste tulp in Nederland en de laatste kwam van de Keu kenhof met een praalwagen die als gelukwens was bedoeld ter gelegenheid van de vier honderdste verjaardag van de tulp in Nederland. De belangstelling voor het corso was weer buitengewoon groot, zo groot zelfs dat het verkeer vanuit de lucht moest worden geregeld om grote stagnaties te voorkomen. Een lentefeest was het ondanks al die kleur en fleur niet be paald: de kijkers kleumden in de gure noordenwind. GISTERMIDDAG is het stadje Lar in het zuidelijk deel van Perzië door een aardbeving totaal verwoest. Men schat dat er onder de 17.000 inwoners minstens 2500 slachtoffers zijn gevallen. Nog slechts 380 doden, voor het merendeel kinderen, zijn geborgen. Mr. Luns kwam en vertrok Parijs op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft overleg gepleegd met de Noor- Zwitserse, Deense, Oostenrijkse, Turkse, Ierse, Britse en Zweedse mi- mimdsters van handel of buitenlandse za- de verhouding tussen de Euro- markt en de kleine vrijhandelszone. Zondagavond had mr. Luns op de Amerikaanse ambassade een maaltijd de heer R. Burgess, de Amerikaan- voorzitter der commissie van vier deskundigen, welke plannen moet op stellen voor herziening van de OBB.S Hedenochtend zou mr. Luns met zijn echtgenote naar Athene vertrekken voor officieel bezoek en eind april zal hij met zijn Griekse ambtgenoot naar Istan- boel vertrekken ter bijwoning van de i beginnende Noordatlantische raad. Dode en drie gewonden bij autobotsing Op de rijksweg BredaMoerdijk uterdag een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige beroepskorpo: kok, C. A- Damen uiit Breda en gele_ Zumlent om het leven is gekomen. Korporaal Damen reed irn een personen auto in de richting van Moerdijk. Uit de tegenovergestelde richting naderde grote personenauto met zulk een grote snelheid, dat hij uit de bocht vloog de auto van korporaal Damen ramde. De kleine auto werd ongeveer dertig meter meegesleurd. Korporaal Damen was op slag dood. Zijn naast hem zittende ver loofde liep ernstige verwondingen op. De bestuurder van de grote auto, de heer L. uit Eindhoven werd licht gewond, doch zijn vrouw kreeg zware verwondin gen. De eerste reddingsploegen uit Sjiraz, die onmiddellijk na de ramp vertrokken, meldden dat enorme stofwolken boven de stad hangen. Op de heuvels rond Lar zijn grote tenten opgeslagen om de gewonden en andere overlevenden te verzor gen. Een nar na de aardbeving werd de Sjah officieel in kennis gesteld van de ramp. Onmiddellijk verzocht hij dc regering alle mogelijke maatregelen tot hulpverlening te nemen. De gehele nacht liet de Sjah zich op de hoogte houden van de toestand. Uit Teheran zijn vliegtuigen met dok toren en medische voorraden naar het rampgebied vertrokken. Er is een begin gemaakt met luchttransports van gewon- den naar Sjiraz. Tien jaar geleden werd Lar eveneens door een aardbeving getrof fen, die de stad vrijwel in puin legde. Het KNMI ln De Bilt heeft de aardbe ving geregistreerd als een van de sterkte 8 (op een twaalfdelige sohaal). Zulk een aardbeving wordt in het KNMI aangemerkt als „vernielend", het geen wil zeggen dat men er rekening mee houdt dat schade aan gebouwen wordt aangericht en dat enkele gebouwen ver- woest worden. Van zulke aardbevingen worden er per jaar een paar honderd ge registreerd. Het epi-centrum van de aard beving heeft waarschijnlijk recht onder de stad gelegen. Het KNMI beschouwt aardbevingen de sterkte 8 niet als buitengewoon sterke Crisis in Italië Tambroni voor Senaat President Gronchi van Italië heeft za terdag de ontslagaanvrage van Tambro ni als premier afgewezen. Tambroni had als hoofd van een geheel uit christen democraten bestaand kabinet op ll april zijn ontslag ingediend. Gronchi had de ontslagaanvrage in beraad gehouden. Hij zocht een andere linkse christen-democraat, Ami ntore Fanfani, aan een kabinet te vormen. Vrijdagavond heeft Fanfani de opdracht teruggegeven. Gronchi heeft nu Tam broni opdracht gegeven woensdag voor de Senaat te verschijnen. Volgens de grondwet moet een nieuw kabinet na melijk zowel van de Kamer als van de Senaat het vertrouwen krijgen. Politieke waarnemers achten een spoe dig einde van de crisis onwaarschijnlijk, daar de fracties in de Senaat vermoede lijk precies zo zullen stemmen als ze in de Kamer hebben gedaan. De christen democraten hebben in de Senaat 121 zetels, vier te weinig voor de absolute meerderheid. Met steun van de neo fascisten kan Tambroni rekenen op 129 stemmen, een meerderheid van vier, daar de senaat 249 leden telt. TONNIE KRABBENBORG NOG SPOORLOOS Duizend gulden beloning wordt door familie Krabbenborg uit Zieuwent bij Lichtenvoorde aan hem of haar be taald, die inlichtingen kan geven die leiden tot opsporing van het 6-jarige zoontje Tonnie. Het kind is woensdagmorgen om tien uur het laatst gezien in de Raadhuis- t te Lichtenvoorde en ondanks zoe- van politie, militairen en burgers tot heden niet teruggevonden. aardbevingen. De schok welke Agadir verwoestte, werd in De Bilt als iets ster ker dan deze schok genoteerd. De aard beving van gistermiddag werd KNMI geregistreerd om 12.22 uur gmt., dat is 13.22 uur Nederlandse tijd. De aard beving zelf vond in werkelijkheid acht minuten eerder plaats. Kinderen in school Honderden kinderen zijn in Lar ge dood, terwijl zij in twee schoolgebouwen ..kinderdag" vierden. De beide gebou wen werden volkomen vernield. Men vreest, dat slechts weinigen, die op het ogenblik van de ramp binnenshuis ren, de aardbeving overleefd hebben. Wel zijn twee kinderen, die zestien onder het puin gelegen hadden, levend te voorschijn gehaald. De eerste zware aardschok is door serie lichtere gevolgd. Hierdoor is reeds halfverwoeste stad één geweldige puinhoop geworden. De tweede schok trof het nabijgelegen dorp Garah. Men vreest, dat ook hier vele honderden slachtoffers zijn De zuster van de sjah, prinses Sjams, heeft zich naar het rampgebied begeven. De Sjah staat op het punt naar Zweden te vertrekken voor een staatsbezoek. Het is nog niet bekend of hij voordien nog naar Lar kan gaan. ZUID-AFRIKA Erasmus belooft veiligheid De leider van de Zuidafrikaanse op positie sir de Villiers Graaf heeft roep gedaan op zijn landgenoten, de Unie nelt te verlaten uit angst voor de crisis in de rassenkwestie. Hij voorzag een af brokkeling van de nationalistische rege ring en meende, dat de dag waarop d« regering omvergeworpen zon kunnen wor den, niet ver meer af was. Dit zou kunnen gebeuren door ver kiezingen of vanuit het parlement. De minister van justitie, Erasmus, heeft ij het op een andere manier, ook voor emigratie gewaarschuwd. Hij verzekerde de bevolking rust en veiligheid. De re gering heeft, om in de toekomst nieuwe wanordelijkheden te voorkomen, opdracht gegeven leeglopers uit de straten der Zuidafriikaanse steden ta verdrijven. De politie is hier thans mee bezig, aldus Erasmus. Minister Paxil Sauer heeft na een bezoek in het'ziekenhuis aan premier Verwoerd vertolaairds dat het ten gevolge van de verwondingen aan de gelaatsspieren »an de premier nog enige tijd zal duren, voordat Verwoerd zijn werkzaamheden kan hervatten. Op zwarte ljjst. De Jordaanse regering heeft twee Nederlandse vrachtschepen op de zwarte lijst geplaatst wegens „overtreding van de beginselen van de Arabische economische boycot van Is raël" Het zijn de Koperndk en de Oliva Twee groten uit de geallieerde oorlogvoering, twee groten uit de Wes terse politiek: president De Gaulle van Frankrijk en president Eisen hower van de Verenigde Staten bij het bezoek van de eerste aan de laatste in Washington. Waardering voor Chroesjtsjef TAE topconferentie zal in de eerste plaats moeten dienen tot het scheppen U van een sfeer van ontspanning. Dan kan men beginnen met het zoe ken naar een oplossing voor de vraagstukken, waarvoor op het ogenblik geen praktische oplossing bestaat. Dit heeft president De Gaulle als zijn mening gegeven op een persconferentie te Washington. De drie nu nog onoplosbare vraagstukken zijn volgens De Gaulle: het Duitse vraagstuk, de hulp aan de minder ontwikkelde landen en de ontwapening. Dit houdt echter niet ln, dat de Duitse kwestie niet zal worden aangesneden Op dit ogenblik betekent West-Duits- land voor geen enkel land een militair gevaar, ook niet voor de Sowjetunie. meende hij. Frankrijk verlangt, aldus De Gaulle, aar samenwerking tussen oost en wesl bij de hulp aan de minder ontwikkelde landen. Hij sprak als zijn diepe overtui ging, uit, dat er geen blijvende vrede zal zijn zonder ontwikkeling en econo mische vooruitgang. Hij meende voorts, dat er bij de hui dige bewapening niet van ontspanning sprake kan zijn. Controle op raketten de strategische luchtmacht en sche- die deze raketten vervoeren, achtte Frankrijks president noodzakelijk. De Gaulle achtte een tweede topconferentie noodzakelijk, na het topoverleg, dat op .ei in Parijs begint. Chroesjtsjef Met grote waardering sprak De Ganlle ver Chroesjtsjef. die h(j de beste ver tegenwoordiger van de Sowjetnnlc op de ihtte. Hij kent de pro* grote man, die voor zijn idealeu gestreden heeft". Een, die inziet, dat de proble men van de wereld niet zo eenvoudig zijn als men denkt. Indien men ze van één standpunt bekijkt. Gisteren hebben De Gaulle en presi dent Eisenhower bijna twee uur met elkaar gesproken. Na afloop werd mede gedeeld, dat het gesprek „nuttig en prettig" was geweest Vanmorgen hebben de presidenten ln tegenwoordigheid van hun ministers de besprekingen voortge- Maar bar koud topconfci blemen 'rsonnlijkheid. aldus De Ganlle. Verder noemde hij Chroesjtsjef (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS is en blijft de BERINI 519,— Eerste aanbetaling 94.— en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering 30.—. CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 (Van i weerkundige medewerker) Geduld van Tunesië uitgeput PRESIDENT BOURGUIBA van Tunesië heeft Frankrijk in scher pe bewoordingen doen weten, dat zijn land zich met Frankrijk in oor- zal beschouwen, wanneer het nog langer te lijden heeft van inval len van Franse militairen. Aanleiding tot deze waarschuwing is •n Incident geweest op 20 april bij Onled Boulaba, toen Franse comman do's uit Algerije op Tunesisch grondge bied zijn doorgedrongen, waarbij Franse bommenwerpers een raid in het grens gebied zouden hebben uitgevoerd. Twee Tunesische soldaten werden gedood, ter wijl drie gewond werden bij het op- mimen van mijnen en boobytraps, die door de Fransen geplaatst zouden zijn. President Bourguiba hield gisteren •n rede in Teboursouk waarin hij ver klaarde: „Elke nieuwe schending van grondgebied of van ons luchtruim zal als een oorlogsdaad worden be schouwd en onze politiek tegenover Frankrijk zal dientengevolge gewijzigd worden." Bourguiba erkende, dat hij geen vlieg- Na expertise en contra-expertise met medewerking van Nederlandse specialisten is volgens het Franse persbureau A.F.P. onomstotelijk ko- n vast te staan, dat ln een dorpje de buurt van Agen (Fr.) een schil derij van Rembrandt Is ontdekt. Het schilderij meet 90 bij 73 centime ter Het stelt Christus stervende aam hei kruis voor. Het schilderij behoort aan de kerk van Le Mas d'Agenais, een dorp bij Agen ln het dep. Lot et Garonne. Verleden jaar september werd het voor restauratie naar de ateliers van het Louvre te Parijs gezonden omdat het verkleurd en schilferig werd Men schreef het schilderij aan de Hollandse school van de gouden eeuw toe zonder echter de maker te kennen. Een studie met behulp van ultravio lette stralen bracht de handtekening van Rembrandt aan het licht. Nederlandse experts werden voor een contra-exper tise te hulp geroepen. Zij bevestigden de uitslag van het eerste onderzoek. Het thans gerestaureerde schilderij is vermoedelijk door Rembrandt in diens vijfentwintigste jaar, ln 1631, geschil derd In 1805 werd het door Xavler Duf- fau, die uit Le Mas d'Agenais geboortig was, te Duinkerken aangekocht en als geschenk voor de kerk aan zijn broer gezonden Het is bekend, dat graaf Eugè- ne de Lonlay het meesterwerk totaal verstoft .n de sacristie vond eo het in 1854 voor het eerst liet herstellen. Op 10 mei zal de bisschop van Agen een bezoek aan Le Mas d'Agenais bren gen ter gelegenheid waarvan de Rem brandt weer ln de kerk zal worden ge plaatst. tuigen of schepen had om bestrijden, dooh voegde e er wel andere middelen de Franse belangen i derworpen zijn vereiniteit. Bourguiba, die eei maakte, is gisteren i teruggekeerd. Zijn deur in Parijs de Tunesische i reis door het land mverwacht in Tunis zoon, die ambas: werd voor overleg naar Tunis ontboden. Het incident wordt door Tunesie „hoog" opgenomen. De minister van voorlichting ver klaarde tegenover journalisten: „Frankrijk schijnt zich in staat van oorlog met Tunesië te beschouwen. De Franse militairen profiteren de reis van president De Gaulle om hun agressie uit te leven." Bourguiba heeft duidelijk laten blij ken dat hij niet langer zijn land mede wil laten lijden onder de gevolgen van de Algerijnse oorlog. Hij kondigde aan dat het land zijn politiek tegenover alle landen zal herzien in het licht van de huidige situatie Hij noemde de weste lijke wereld onmachtig een einde te maken aan deze oorlog. „Binnenkort", zo zeide hij, „zullen beleidsveranderin gen door ons worden bekend gemaakt Wij zijn gedwongen een oorlog te begin nen en niet langer de Fransen als onze vrienden te beschouwen." binnenveringbed schuimrubberbed ZJet was zaterdag niet te veel gezead *-* toen wij adviseerden voor het week einde de winterjas bij de hand te heb ben. De temperatuur kwam zondag niet hoger dan ruim tien graden Celsius, een waarde die ook tijdens de kerstdagen werd waargenomen. Ten noordwesten van ons land (Zuid-Denemarken en Sleeswijk-Holstein werden gistermorgen nog sneeuwbuien waargenomen. Het viel hier in het westen met de regen giste ren nogal mee, maar in het noordoosten van ons land vielen vog zoveel buien dat er plaatselijk meer dan 5 mm regen werd afgetapt. Wij blijven nog in de koude luchtstroom liggen, waarin afwis selend enkele buitjes en ook opklarin gen voorkomen. Een zwakke rug van hoge luchtdruk kan tijdelijk wat meer opklaringen brengen waardoor de tem peratuur in de nacht tot dichtbij het vriespunt kan dalen. Wij houden er re kening mee dat zeker de eerste helft van deze week voor april belangrijk te koud blijft. Noordelijke wind De Bilt verwacht tot c Wisselend bewolkt en en kele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Plaatselijk nachtvorst. Overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt i 11.15 i DINSDAG 26 APRIL HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Werven 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1