Jheituie £dhsrljc Gümrmtl Zuid-Korea blijft in spannning over onzekere toekomst Nederlandse achterstand is al aardig ingelopen Vijftig punten voor een huis Parlement raakte slaags Noord-Korea dringt aan op hereniging Doodstraf geëist tegen Nederlands zakenman GROOTSTE BRAND SINDS JAREN IN ROTTERDAM Loonsvergelijking in de Benelux Oliezwendelproces werd na wilde tonelen verdaagd VRIJDAG 22 APRIL 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is ghfblfoetj myn furl in UgbenspMt" Eenenveertigste jaargang no. 11851 Steeds meer RIJ-EXAMENS KONGO: donker harl SPORT voor saterdag T/~ANMORGEN is het parlement van Znid-Korea enige ogenblikken bij- een geweest. Onmiddellijk na de opening van de vergadering ont stond echter een enorm tumult, toen de minister van defensie het woord nam en de betogers beschuldigde van terreur, moord en brandstichting. Parlementsleden vlogen op hem af en trachtten hem van zijn plaats te sleuren. Anderen beschermden de minister en slechts de schorsing van de vergadering kon het gevecht beslechten. Er vielen echter geen gewonden. Later op de dag zou de vergadering hervat worden. In Initsjon, een stad even ten wes ten van Seoel, waar geen staat van beleg is afgekondigd, demonstreer den vanmorgen ongeveer 10.000 schooljongens en -meisjes. In Seoel heerst een gespannen stemming. Po litie en legerafdelingen patrouille ren voortdurend, terwijl om het pa leis van president Rhee een prikkel draadversperring is gelegd. Des nachts wordt het paleis door schijn werpers verlicht. Men vreest blijk baar nog, ondanks de ingestelde avondklok, heimelijke aanvallen De stad ls in rouw gedompeld. Er zijn reeds 115 doden, van wie er slechts ze ventig geïdentificeerd konden worden. De materiële schade beloopt zeker vijf tig miljoen gulden. Vele winkels blijven gesloten. Er is nog niets bekend van nii figuren in de regering. Wel zouden scheidene personen benaderd zijn. doch de animo om deel uit te maken van h< kabinet is zeer gering. De positie va president Rhee blijft uitermate wankel. In de Paasweek en tijdens het Paas-weekeinde zijn in West- Berlijn niet minder dan 6000 vluchtelingen uit Oost-Duits- land geregistreerd. De foto toont een grote groep vlcJvtélin- gen, die bij de ingang van het nood-vluchtelingenkamp van Marienfelde, staat te wachten om te worden ingeschreven In tien minuten Parijs-Londen Twee Franse vliegtuigfabrieken, de Sud A-iation van de Franse staat en de par ticuliere fabriek van Marcel Dassault, hebben plannen bekendgemaakt voor de bouw van een tweemotorig straalverkeers- |Jiegtud>g voor middelgrote afstanden dat sneller dan 2.000 kilometer per uur zal vliegen. Het prototype van dit toestel, de Super Caravelle zal over vier jaar zijn eerste vlucht kunnen maken. Dit is een verdere Ontwikkeling van de Sud Aviation Cara velle die thans reeds in dienst is bij een aantal luchtvaartmaatschappijen- De Super Caravelle zal in tien minuten van Parijs naar Londen kunnen vliegen; in een half uur van Parijs naar Algiers en ln een uur van Parijs naar Moskou. Noord-Korea Waar zowel de Amerikanen als Japan reeds voor gewaarschuwd hebben, is ge beurd. De communistische partij in Noord-Korea heeft irt twee radiobood schappen de bevolking van Zuid-Korea opgeroepen zich bij het Noorden aan te sluiten. De raad van Noord-Korea luidt zet president Rhee af en drijf de Ame rikaanse troepen het land uit. (Zie vervolg op pagina 4) Spionageproces in Kairo Volgens de kranten in Kaïro die veel ruimte wijden aan de spionage- zaak tegen de V.A.R. is tegen de Ne derlander Meewis Goudswaard met enkele anderen (twee Italianen) de doodstraf geëist wegen het verraden van defensiegeheimen en het organi seren van geheime methodes om staatsgeheimen mee te delen. Volgens de berichten werd de advo caat Ibirahhn Rasjid beschuldigd van het doorgeven van militaire, politieke en economische i-nlidhtLngen van de V.A.R. Rasjid nam contact op met een zekere B-ran, directeur van een buitenlandse bank in Zwitserland, en ontmoette via hem een ander, genaamd Warden. War den zou Rasjid gevraagd hebben zijn me dedelingen neer te schrijven met on zichtbare inkt, omdat Warden vertrou welijk werk had en dm de V.A.R. wilde investeren. Rasjid zou 2500 Zwitserse franiks van Warden hebben ontvangen. Voorts maakten de krantenberichten melding van een oud-piloot van de Egyp tische luchtvaartmaaschappij, Fahmy, die door John Mason in Khartoem was geworven om voor Israël te spioneren. Morgen in ons Drie bedrijven geteisterd (Van i onzer verslaggevers) JARIE ROTTERDAMSE bedrijven zijn woensdagmiddag geteisterd door de grootste brand, die wat de oppervlakte betreft sinds jaren in de Maasstad heeft gewoed. Enkele vonken uit een lasapparaat ver zaakten omstreeks half twee op het terrein van de Emballagefabriek en Houthandel N.V. langs de Stadion- iveg in Rotterdam-zuid in de tijd van enkele minuten een geweldige vuur zee, die vele honderden vierkante meters besloeg. De brand ging ge paard met een diepzwarte rookont wikkeling, die tot kilometers in de omtrek was te zien. Het vuur, dat werd aangewakkerd door de sterke wind, vernielde in een uur een lange, hoge loods, die twee bedrijven van de Emba hadden gehuurd. Meterslange vlammen sprongen ook over op honderden balen oud papier, die wa- opgestapeld op -het door de oud pa piergroothandel Leparo N.V. in gebruik zijnde tenrein. Ook het kantoor en de kantine van deze onderneming werden in de as gelegd. De totale schade wordt fesohat op honderdduizenden guldens. De Rotterdamse brandweer, die groot •larm had gemaakt, bestreed het vuur roet 21 stralen op open water, twee stra in het waterkanon van een blus- en drie stralen, die op de waterlei ding waren aangesloten. Na ongeveer ten half uur werd het sein „brand mees ter" gegeven. De nablussing heeft ech ter tot woensdagavond laat geduurd. De brand ontstond in het gedeelte van de loods, dat als opslagplaats wordt ge bruikt door het Rotterdamse isolatie bedrijf Van Oosterhout. In de ruimte was een grote hoeveelheid isolatie-mate riaal en eindprodukben van kurk opge slagen. De heer H. de Groot, die in de op hetzelfde terrein gevestigde Mortel- fabriek Rotterdam werkzaam is, ontdekte enkele'minuten na half twee, dat kleine vlammen de houten wand van de loods aantastten. In Hoofddorp Omstreeks half drie gistermiddag is een felle brand uitgebroken in de ben zine- en oliehandel van de N.V. Gebr. de Boo aan de Hoofdweg in Hoofddorp. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De brandweren uit omliggende gemeen ten bestreden de vuurzee. Omstreeks half vijf was men de brand meester. De omliggende woningen bleven gespaard. Volgens een voorlopige schatting be draagt de schade een half miljoen gld. De brand is vermoedelijk ontstaan ten gevolge van het overlopen van een vat, nen bezig was met benzine te vul len, waarbij de overlopende benzine zich de grond verspreidde. De politie veronderstelt dat deze benzine of het gas daarvan in contact is gekomen met een brandende petroleumkachel, die in het kantoor stond. Tijdens de brand zijn en kele met benzine gevulde vaten ontploft. Niemand liep evenwel letsel op. H.1 Dr. Ouderkerk, de scheepsarts van het hospitaal-kerkschip De Hoop, heeft sedert enige tijd een woonplaats in Ouddorp gevonden. Met deze scheepsarts-in-ruste heeft een onzer verslaggevers een onder houd mogen hebben en daarover vertelt hij morgen in ons Zondags blad. 0 In Zevenbergschehoek wacht een man (vergeefs) op de ooievaar en ook daarover morgen een re portage. 0 Op Blad Zij wordt beschreven, hoe de jeugd na een slecht paas- rapport vaak de grens overtrekt, het avontuur tegemoet. 0 Op de pagina Geestelijk leven vindt men een beschouwing over het nieuwste boek van de theo loog C. S. Lewis, alsmede een ar- tikel over Da Costa. 0 Over deze dichter schreef ook C. Rijnsdorp in het Cultureel Ven ster een essay en op deze laatste pagina van ons Zondagsblad wordt ook uitvoerig aandacht gewijd aan Heinrich Boll's „Billard um halb- Eemnansduikboot geborgen. Voor de in gang van de toetkomsWige Eurapoont bij Hoek van Holland is een, vermoedelijk uit de oonlog overgebleven, eenmansduik- boort gevonden. Aan het vaanbuigje was nog een torpedo bevestigd. Het bergings- vaarbuig Jan van Gent hoeft het geval in de baikels genomen. De speciale Beneluxcommissie, sa mengesteld uit leden van de Sociaal- economische raad, de Conseil de l'éco- nomie nationale du Luxembourg en de Nationale arbeidsraad en de Cen trale raad voor het bedrijfsleven in België, is in een interim-rapport over de loonontwikkeling in de Benelux in de jaren 1953 tot 1958 tot de con clusie gekomen „dat de levensstan daard van de werknemers in de douane-unie een voortdurend stijgen de lijn heeft gevolgd en dat de tussen de loonniveaus van de-unielanden be staande verschillen in belangrijke mate zijn geëlimineerd." Dit resultaat is, naar de commissie mededeelt, tot stand gekomen zonder dat er enige formele maatregelen tot har monisatie van het loonbeleid en van dc stelsels van loonvorming werden getrof fen. De concrete mogelijkheden om in de toekomst het loonbeleid in de drie landen nog meer op elkaar af tc stem men, zullen nader worden bestudeerd. De speciale Beneluxcommissie is in 1952 ingesteld door de regeringen van de partnerlanden vam de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse douane-unie. De commissie deelt in haar interim- rapport verder oan. mede dat de gemid- dele nominale uurlonen, volgens de na tionale indexcijfers, van 1953 tot 1958 in België zijn gestegen met ongeveer der tig procent, in Nederland met ongeveer zesenveertig procent en in Luxemburg met circa vijfendertig procent. In de zelfde periode zijn de gemiddelde loon kosten per arbeidsuur in België toege nomen met ongeveer tweeëndertig pro cent en in Nederland met ongeveer vijf enveertig procent. Voor Luxemburg kan de overeenkomstige stijging op vijfen dertig procent worden geraamd. De commissie heeft geconstateerd dat de nominale uurlonen en de loonkosten per arbeidsuur in de drie landen van 1953 tot 1958 in vrij grote mate tot elkaar zijn genaderd dank zij een grotere stij ging in Nedertand. De commissie heeft getracht tot een benadering van de reëile loonontwikke ling te geraken. In verhouding tot het gemiddelde Belgische reële loon ligt het gemiddelde Nederlandse reële loon acht procent lager; het gemid delde Luxemburgse reële loon ligt 32 tot 36 procent hoger. Deze cijfers kun nen zonder meer worden aanvaard, als rekening wordt gehouden met het feit dat over het algemeen de wekelijkse arbeidsduur in Nederland langer is dan in de andere twee landen van de Bene lux en dat de directe belastingen in Ne derland en in Luxemburg hoger zijn dan in België. U-it het feit dat de wekelijkse arbeids duur in Nederland langer is dan in de andere twee landen volgt, aldus de commissie, dat het Nederlandse reële loon, in de strikte zin van het woord, de Belgische en Luxemburgse reële lonen dichter benadert dan een berekening die steunt op de uurlonen laat veronder- De commissie is ervan overtuigd dat een volwaardig loononderzoek niet mag worden beperkt tot de landen van de douane-unie alleen, maar dat dit moet geschieden in een ruimer kader. Dit be hoeft niet noodzakelijk hetzelfde te zijn als dat van de Europese economische gemeenschap. De commissie stelt voor de verdere studie te ondernemen in sa menwerking of in overleg met dc be voegde instanties van de Europese ge meenschappen, van de organisatie voor Europese economische samenwerking, van de internationale arbeidsorganisatie Advocaten verscheurden hun toga's Na stormachtige tonelen voor da recht bank is het proces te Ralbat tegen 24 i nen, die ervan beschuldigd worden 10.000 ziek te hebben gemaakt door het slechte spijsolie, tot m; daig verdaagKL De a-dlvocaat van Moelau IdirAss, één de hoofdbeklaaigdenprotesteerde heftig toen de rechtbank zijn klacht verwierp,' dat zijn cliënt ten anneohte werd vastge houden en dat de huiszoekingen, onrecht matig waren. Andere advocaten sloten zich bij dit protest aan. Zij verscheurden hun toga en riepen uit: „de zaak is reeds beslecht. Onze cliënten zijn reeds ter dood veroordeeld". De eerste foto van het Belgi sche prinsje Philip Leopold Bo dewijk Maria, dat op Goede Vrijdag geboren is, mag thans gepubliceerd worden De rechter antwoordde: „De wet ls schonden. De arrestaties waren vaak wtill- lekeurog. Maar dót proces is uitzonder lijk en moet niet gebaseerd zijn op de normale juridische bepalingen. De ko ning heeft verzocht de mannen, die er van vcv.idachit worden wetens en willens deze olie te hebben gemaakt of verkocht, te arresteren, te ondervragen en te ver oordelen. Ieder weet dat de koning wet ten maakt. Hij hoeft slechts te spreken en zijn woorden zijn wet. Er hoeft geen publikartne üh de staatscourant te ver schijnen. De radio vermeldt de feiten, de kranten drukken ze. Dat is voldoende". Eén der adrvocaiten protesteerde aüdius: „Edelachtbare, wij kunnen die verdedi ging ondier deze omstandigheden niet voortzetten". Andieren zeiden: „Dit is het einde van de gerechtigheid!. Reohtens, ad vocaten en rechtbanken zijn overbodig. Er wordt geen recht meer gedaan. Dit is anarchie". De beklaagden, meest handelaars die spijsolie gemaakt of verkocht hadden die vermengd was met smeerolie uit Ameri kaanse surplus voorraden, wonden be schuldigd van misdaden tegen de volksge zondheid. Zij kunnen ter dood veroor deeld worden. Nieuwe nota over landingsrechten De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Dillon, een no ta overhandigd waarin de Nederlandse regering uitdrukking geeft aan haar „diepe teleurstelling" over het feit dat de Verenigde Staten de KLM geen lan dingsrechten hebben verleend aan de Amerikaanse Westkust. De nota, aldus dr. Van Roijen, „be vestigt ons standpunt ten aanzien van de weigering". „Wij hebben nooit het neen, als het laatste woord in deze zaak gezien", zo zei de ambassadeur toen hem gevraagd werd, of zijn land van plan is de kwestie opnieuw aan de orde te stellen. In ant woord op een andere vraag zei hij niet te weten, wanneer zijn regering om nieu we onderhandelingen zal vragen. Aan brandwonden overleden. De tachrtag jaar oude mevrouw Wolf uit Heerlen is gisteren overleden, nadat zij 's mor gens ernstige brandwonden had opge lopen bij het aansteken van het gasstel haar keuken. yiJFTIG PUNTEN moet men heb ben om in de betere wijken van de Amerikaanse stad Detroit een huis te mogen kopen. Een Pool moet 65 punten hebben en een Jood komt pas anmerking als hij 85 punten ver zameld heeft. Negers en Aziaten, ko nen er helemaal niet aan te pas. De punten worden uitgedeeld door een •ereniglng van huiseigenaren. Zij be schermt met het puntensysteem op „voor zichtige en tactvolle" wijze de kwaliteit van de betrokken stadswijken en houdt rekening met vooroordelen, die aldus de vereniging van even groot belang zijn als het plaveisel en de waterleiding De punten worden al vijftien jaar „uit gedeeld". Het is een soort waarderings systeem voor nationaliteit, ras en gods dienst. Particuliere detectives bezorgen de makelaars verder nog lijsten met nut tige gegevens, als daar zijn „de stan ding van de gegadigde en de graad waarin hij de Amerikaanse gewoonten aangenomen heeft". Het systeem kwam in het geding toen de procureur-generaal van de staat Mi chigan het geheel „immoreel en corrupt' had genoemd en er op zinspeelde, de zaak voor de rechter te brengen. De vereniging van huiseigenaren en de make laars hebben zich verdedigd met de op merking, dat het al vijftien jaar lang uitstekend is gegaan. Ons Koninklijk gezin geniet in Zermatt een verlate winter- vakantie. Op het zonterras van een hotel op de Riffelberg zag een fotograaf dit gezellige familietafereeltje Carmela heeft twee harten Het 17-jarige Italiaanse meisje Carmela di Felice, dat met haar ouders in Frankrijk woont, werd in een ziekenhuis bij Parijs opgenomen omdat zij voortdurend klaagde over vermoeidheid en ademnood. Zij blijkt twee harten te hebben. In haar geboortestad Bari in Italië hebben de dokters jarenlang vergeefs naar de oorzaak van haar kwaal gezocht. De artsen van het ziekenhuis van Saint- Germain-en-Laye, waar zij onlangs werd onderzocht, zijn nu tot de verrassende conclusie gekomen, dat zij een hart links en een hart rechts heeft. Het linkerhart heeft twee hartslagaders en het rechtse drie. De deskundigen geloven, dat Car mela zeker drie jaar in observatie zal moeten blijven voor men een operatie zou kunnen uitvoeren. (Advertentie.) DE BESTE BROMFIETS is en blijft dc BERINI 519, Eerste aanbetaling 94.— en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering 30. GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 V.S. kunnen vóór '63 Polaris leveren Voor 1963 zullen de landen van de N.A.V.O., die dit wensen, de beschikking kunnen hebben over Polaris-projectielen, heeft de Amerikaanse minister van de fensie, Gates, medegedeeld. De levering zal slechts geschieden in N.A.V.O.-verband. De Polaris-projec tielen hebben thans een bereik van 1400 kilometer. Nog dit jaar zal deze afstand opgevoerd kunnen worden tot 1900 kilo meter, Voor 1963 echter zal het bereik opgevoerd kunnen worden tot 4000 kilo meter, aldus Gates. Wanneer de Navoraad het Amerikaan se aanbod tot levering van deze raketten aanvaardt, zullen de Verenigde Staten toch de zeggenschap over alle kernladin gen van deze raketten behouden. Veel bewolking De Bilt verwacht tot za terdagavond Veel bewolking met later hier en daar enige regen of motregen. Vannacht iets minder koud, morgen over- dag ongeveer dezelfde tem- peraturen als vandaag. «K Overwegend matige wind tussen west en noordwest, (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 23 april Zon op 5.27, onder 19.51 uur; maan op 4.41, onder 17.12 uur. 25 april nieuwe maan. HET WEER *IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur (Advertentie) -VERZET BOUCLÉ- zeer sterke VLOERBEDEKKING ZZtr ƒ16.90 1 BULTHUIS I Botermarkt 23^*^™ Sx *B ss I L

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1