Jlicutue £dlt$rl)e (fourant Breuk tussen kerken van Zuid-Afrika r Vader doet beroep op ontvoerder GOEDE VRIJDAG Caryl Chessman gelooft nu niet meer in uitstel Geen spoor van Eric Peugeot ,NA VIGATIEKUNSTMAAN DRAAIT OM DE AARDE Ondersoek van Wereldraad Samenwerking met Anglicanen nu onmogelijk geworden Bosch koelkasten 1960 Astrid Naess in moeilijkheden Zeven gewonden bij brand op tankschip TOS® DONDERDAG 14 APRIL 1960 H BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is gebleven oiyn bert in tegfjenspaef Eenenveertigste jaargang no. 11846 GOEDE VRIJDAG en TWEEDE PAASDAG zal de krant niet verschijnen. Morgen zijn onze bureaus tot 12 uur geopend. N TOEN ZIJ aan de plaats gekomen waren, die f_j Schedel genoemd ivordt, kruisigden zij Hem daar en ook de misdadigers, de ene aan zijn rechter zijde en de andere aan Zijn linkerzijde. En Jezus zeide: Vader, vergeef het hun, tvant zij weten niet wat zij doen. En zij wierpen het lot om zijn klederen te verdelen. En het volk stond erbij en zag toe. Ook de oversten hoonden en zeiden: „Anderen heeft Hij gered, laat Hij nu Zichzelf redden, indien Hij de Christus Gods is, de uitverkorene!" Ook de soldaten kwamen naderbij om Hem te bespotten en brachten Hem zure wijn en zeiden: „Indien Gij de Koning der Joden zijt, red dan Uzelf!" Er was ook een opschrift boven Hem: Dit is de Koning der Joden. Eén der gehangen misdadigers lasterde hem: „Zijt Gij niet, de Christus? Red Uzelf en ons!" Maar de andere antwoordde en zeide, hem bestraffende: „Vreest zelfs gij God niet, nu gij hetzelfde vonnis ontvangen hebt? En wij terecht, ivant ivij ontvangen vergelding naar wat wij gedaan hebben, maar Deze heeft niets onbehoorlijks .gedaan". En hij zeide: „Jezus, gedenk mijner, wanneer Gij in Uw Koninkrijk komt." En Hij zeide tot hem: „Voorwaar, Ik zeg u, heden zult gij met Mij in het paradijs zijn." Naar een ets van Rembrandt, eigendom van het Rijksprentenkabinet. CARYL CHESSMAN, de man die reeds twaalf jaar heeft doorge bracht in de dodencel van de San [luentin-gevanigenis, heeft een brief fericht tot zijn voornaamste juridi- jche vertegenwoordiger, George l>avis, waarin hij deze verzoekt zich rolledig uit de zaak te willen terug- pekken. j Een cople van deze brief werd open- har gemaakt door het hooggerechtshof [an de staat Californië dat gisteren af wijzend beschikte op een beroep van ad- iocaat Davis tot cassatie van een uit braak van een lager rechtscollege in de jaak-Ohessman. In zijn verzoek aan Davis om zich te rug te trekken, schrijft Chessman dat hij pertuigd is dat diens terugtrekking in feider belang is en dat hij daardoor een •reinig gemoedsrust zal kunnen krijgen |n de paar dagen die hij nog te leven leeft.. I Chessman schrijft verder: „Zoals ik het lie, is het vrijwel zeker dat ilk op 2 mei ter dood zal worden gebracht en ik moet tr eerlijk gezegd aan toevoegen dat lk geloof dat de manier waaTop u uw gang bent gegaan mij nodeloos in een onmo gelijke positie heeft geplaatst. „Ik kan met geen mogelijkheid uw re- tente optreden begrijpen dat, zoals u lerdege bekend is, openlijk strijdig is met de verzekeringen die u mij hebt gege ven. J>. laatste weken hebt u mij herhaal delijk bepaalde verzekeringen gegeven en vervolgens precies het omgekeerde gedaan." aldus Chessmans brier. Een Atheense militaire rechtbank heeft gisteren zes Griekse communisten, onder wie drie vrouwen, schuldig bevonden aan het zich ter beschikking stellen voor spionage en tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Peugeot. Een mannenstem vroeg naar Roland Peugeot, de vader van de vierjarige Eric, die gisteren uit een speeltuin werd ontvoerd. Toen de vader aan de telefoon kwam, werd de verbinding verbroken. Een uur later werd er weer opgebeld. Een mannenstem vroeg ditmaal: „Hebt u mijn brief ontvangen?". Na een bevestigend antwoord werd de hoorn op de haak gelegd. Als dit werkelijk de ontvoerder is ge weest, dan was dit telefoongesprek hef enige contact dat men bot dusver met hem heeft gehad. De politie staat voor een moeilijke taak. Er zijn op het hek van het speelterrein enige vingerdruk ken gevonden, waarvan de waarde nog niet kan worden beoordeeld. Ook heeft men afdrukken van autobanden gevon den op de plaats \vaar de auto wachtte om het zoontje van Roland Peugeot, een lid van de schatrijke familie van auto fabrikanten, te onbvoeren. Het gehele Franse politieapparaat is in geschakeld, hoewel de vadpr van het verdwenen kind geen beroep op de poli tie heeft gedaan. In de brief, waarin de ontvoerder vijftig miljoen frank eist als losprijs, wordt namelijk gedreigd dat Eric zal worden gedood als de politie of de pers in de zaak worden gemengd. Gisteravond, voordat hij beide tele foontjes kreeg, was vader Roland Peu geot voor de televisie versohenen met een korte verklaring: „Een vader, wiens kind nog maar kort geleden is weggenomen, spreekt tot u. Allen uwer, die zelf kinderen hebben cn van hen houden, zullen mij begrijpen. Mijn enige zorg is de jongen zo spoedig mogelijk gezond en wel terug te vinden. Ik heb geen klacht ingediend bij de politie. Ik be loof dat ik zal vragen geen vervol ging in te stellen tegen de ontvoer der." Toen hij dit beroep op de ontvoerder had gedaan, verklaarde Peugeot tegen over journalisten: „Ik kan aan wat ik heb gezegd niets toevoegen. Zoals u be grijpt lijd ik er verschrikkelijk onder. Ik wil maar één ding: mijn kind terug. Het gaat er slechts om dat ik mijn kind kwijt ben." De familie Peugeot heeft dus alle con tact met de politie vermeden, maar het nieuws van de ontvoering werd uiter- DE AMERIKAANSE marine heejt gisteren, zoals wij in een deel van onze edities al meldden, een „navigatiesatelliet" in een baan om de aarde gebracht. Als eerste stap naar het gebruik van kunstmanen als navigattestations. De satelliet, die Transit 1B genoemd wordt, heeft zonnèbattérijen met een geraamde leeftijdsduur van 5 jaar. De satelliet is de voorloper van een reeks satellieten die wellicht het gebruik van de sterren voor de navigatie onno dig en naar men hoopt de positiebepa ling van vliegtuigen, schepen en duikbo ten eenvoudiger en nauwkeuriger dan tot dusver zullen maken. De baan van de Transit IB is zodanig dat de kunstmaan boven alle gebieden van de aarde tussen 50 graden ten noor den en 50 graden ten zuiden van de eve naar zal verschijnen. De Trs sit IB weegt 120 kilo en is een bol met een middellijn van 91 cm die door een Thor-Ableraket werd gelan ceerd. De motor van de raket die de kunstmaan in haar baan moést brengen, kon stilgezet en weer aangezet worden teneinde de kunstmaan in een cirkelvor- mige baan, ongeveer 800 km boven de aarde te brengen. De John Hopkins tijdens de eerste baan de aarde de signalen ontvangen op alle v. waarop zij uitzendt. universiteit heeft 'an de satelliet om 'an de kunstmaan er de golflengten aard snel bekend. Jean Verdier, de hoog ste politiechef in Frankrijk, heeft van de minister van binnenlandse zaken op dracht gekregen het onderzoek persoon lijk te leiden. De ontvoerder beloofde in zijn dreig brief binnen 48 uur contact te zullen opnemen met de familie. Behalve de geheimzinnige telefoontjes is er echter geen contact geweest. Instructies over h?t overdragen van het losgeld schijnt de bandiet niet te hebben gegeven. DE WERELDRAAD van kerken zal onmiddellijk een hoge functionaris naar Zuid-Afrika sturen om overleg te plegen met de leiders van alle leden-kerken in dat land. De naam van de functionaris en zijn vertrektijd werden niet bekend gemaakt om hem volledige bewegingsvrijheid te garanderen. De aartsbisschop yan Kaapstad, dr. Joost de Blank, had een vertegen woordiger dr. Cecil Wood, aartsdeken van Kaapstad naar Genève gestuurd met een boodschap, waarin de wereldraad wordt verzocht een kleine commissie naar Zuid-Afrika te zenden. Deze commissie zou „van christelijk standpunt" uitgaand een onderzoek moeten instellen naar de oorzaken van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Na een onderhoud tussen dr. Wood en de secretaris-generaal van de Wereld raad, dr. W. A. Visser 't Hooft, werd in Genève een verklaring uitgegeven, waar in de raad elke uitsluitend op ras geba seerde discriminatie veroordeelt. In Zuid-Afrika werd gisteren na mens de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika meegedeeld, dat samenwerking met dr. Joost de Blank, de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, „onmogelijk" is ge worden. De verklaring, uitgegeven door de mo deratuur van de Kaapse synode ,is het antwoord op een verklaring van dr. De Blank van maandag. Deze stelde toen, dat samenwerking van de andere kerken met de Nederduits Gereformeerde kerk onmogelijk zou worden, als de apart heidspolitiek niet werd veroordeeld. De moderatuur betreurt het, dat zij niet anders kan doen dan op de uitda ging antwoorden „op een ogenblik, dat samenwerking tussen de kerken meer dan ooit nodig is". Maar, aldus het antwoord aan de aartsbisschop, reeds vaker werd een overeenkomst tot het be vorderen van wederzijds vertrouwen er overleg, geschonden. Dr. Frans O'Brian Geldënhuys, aktu- aris van de Nederduits Gereformeerde kerk in Transvaal, heeft volgens het blad Die Vaderland gezegd, dat hij persoonlijk voorstander is van de komst de commissie der Wereldraad, moeten als het kan morgen komen zelf te zien wat hier gebeurt. Dan kun- ri zij ook beslissen of wij al dan niet de Wereldraad moeten blijven", aldus dr. Geldeyihuys. Die Vaderland weet ook te melden, dat de Hervormde kérk een rapport voorbe reidt over de historische rol der Ang licaanse kerk in Zuid-Afrika. In dit rap port zal worden gewezen op de voort durende anti-Zuidafrikaanse actie var de Anglicaanse kerk in het verleden ei: de toepassing van het aparthèidsbeginsel op de particuliere scholen van de kerk. Rust weergekeerd Het zag er vandaag naar uit, dat de rassenonlusten van de afgelopen drie ken gedempt zijn, maar geen enkele zaak van dc onrust is weggenomen. De regering schijnt van plan te zijn hardere methoden te gebruiken tegen „intimida- tors, agitators en herrieschoppers". De veiligheidspolitie gaat dag en nacht door met het arresteren van blanken en niet-blanken, die in verbinding staan met „ondermijnende groepen" in het alge meen linkse organisaties die heftig anti- regeringsgezind zijn. Er wordt weinig publiciteit gegeven aan de vele arrestaties, uitgezonderd wanneer de veiligheidspolitie op grote schaal raz zia's verricht, zoals zij kort geladen deed, waarbij 400 mensen gearresteerd werden. Krachtens de noodbepalingen weigert de regering bijzonderheden over deze arres taties te geven, maar men schat, dat op het ogenblik meer dan 500 „subversieven" vastgehouden worden. Men gelooft dat hiervan meer dan 100 personen blanken De positie van deze mensen is onzeker en de regering heeft niet veel inlichtin gen gegeven over hun omstandigheden of vooruitzichten, afgezien van het feit dat zij speciale voorrechten genieten in ver gelijking met gewone gevangenen. Hun is bij voorbeeld toegestaan hun gevangenis kost aan te vullen met voedsel van bui tenaf ter waarde van 20 pond, maar het is niet duidelijk over welke periode zich die 20 pond uitstrekt. Zoals verwacht kon worden, lopen er vele verhalen over volkomen ontwrich ting van het gezinsleven van de gearres teerden. Naast politieke arrestaties, heeft de po litie zich in de afgelopen drie weken ge concentreerd op het uitroeien van „Afri kaanse agitators en verwekkers van wan ordelijkheden". Honderden Afrikanen zijn naar de gevangenis gebracht na razzia's door de politie in nederzettingen in Jo hannesburg, Durban en Kaapstad. Advertentie 110 L. f 469.—; 112 L. f 525.— 140 L. f 575.— Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN Een foto van Eric Peugeot, het ontvoerde jongetje. Deze en an dere foto's werden gisteren ge toond voor de Franse televisie. AAN BOORD van het Nederlandse tankschip Astrid Naess is giste ren toen het in volle zee was, brand uitgebroken, als gevolg waarvan ven opvarenden ernstig gewond v den. De gezagvoerder semde gister avond om kwart voor acht, dat er een explosie dreigde. Tevens vroeg hij instructies voor de behandeling van de gewonden. Het schip dat op is van Venezuela naar New York heeft 24.000 ton ruwe olie aan boord. De brand ontstond in de machineka mer. Met veel moeite kon men het vuur meester worden. Toen de brand uitbrak, bevond de Astrid Naess zich op 320 kilometer ten oosten van Kaap Henry (Virginia). De kapitein behandelde de gewonden in overeenstemming met de radio-instruc ties van het ziekenhuis van de Ameri kaanse gezondheidsdienst. Het Britse schip Ocean Monarch, dat een dokter aan boord heeft, nam later de gewonden over om hen naar New York te brengen Advertentie TELEVISIE 1960 Alléén bij ons alle Duitse merken 43 CM 675.— 53 CM 795. Onze bekende - bétere - service Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN Banda voorspelt revolutie in Zuid-Afrika Dr. Hastings Banda, de voorzitter van de Malawi-congrespartij in Nyassaland, heeft gisteren in New York voorspeld dat de ontwikkeling in Zuid-Afrika op en revolutie zal uitlopen. Hij verklaarde dit op een perseonferen- ie toen men hem vroeg wat hij dacht an de toekomst van Zuid-Afrika. „Re- olutie, door de zwarte bevolking", zo ei hij. Hij zag geen hoop meer voor een reedzame oplossing. Doch dit behoeft liet noodzakelijkerwijs een revolutie net machinegeweren te betekenen, zo oegde dr. Banda hieraan toe. De bevol king zou bijvoorbeeld een algemene sta king kunnen beginnen en weigeren om voor de blanken te werken. Dan zou het gehele openbare leVen Advertentie -LINOLEUM- NIEUWE KLEUREN VOORRADIG BULTHUIS BOTERMARKT 23 Vliegramp op Formosa eist dertig doden Dertig personen, onder wie de opper bevelhebber van de Thailamdse lucht macht, maarschalk Tsjalermkjat Wata- nagoere, zijn vandaag omgekomen bij een vliegtuigongeluk bij het vliegveld Soengsjan op Formosa. Het vliegtuig dat toebehoorde aan de Thailandse luchtmacht, stortte neer kort nadat het was opgestegen. Het was zon dag met een Thailandse militaire- groep op Formosa aangekomen en zou vandaag Inatg Bangkok terugkeren. Het schip wijzigde hiervoor zijn koers. Verschillende andere schepen snelden evpneens de Astrid Naess te hulp, ter wijl bovendien een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht uit Brooklyn (New York) boven het schip cirkelde. Dit beriohtte later dat de brand ken nelijk geblust was. De Astrid Naess was echter stuurloos, zodat er ook twéé sleepboten naar het schip werden gezonden, die vanmiddag zouden proberen vast te maken. Het schip meet 16.279 ton. Het werd in 1956 in Amsterdam gebouwd. Rederij is de Naess-scheepvaatomaatschappij in Amsterdam. Gezagvoerder is kapitein Elshout. (Advertentie) Hebt u fl. 130,- over? ««■■■F -VPÉB WmÈm Dm bent u gelukkig te prijzen, «at nu koopt u in dc befaamde speciale aanbieding- serie van dc Faun Toot die prijs een origineel Brixoa tnericcostouin! TOP-VOORDEEL NR. 5 slechts één week: BRIXON COSTUUM 130/- HOOGSTRAAT. LEIDEN Wisselvallig De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele jffUJr verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige, 5w Ê2Ö? aan kust aanvankelijk nog harde westeiyke wind, morgen krimpend naar zuid west tot zuid. Koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen andaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 16 aprilZon op 5.42, onder 19.39: Maan od 00.09. onder 9.10; 18 april laatste kwartier. (Advertentie) DE BESTE BROMFIETS ls en bljjft de BERINI 519 Eerste aanbetaling 94.- en 18 maande lijkse term. incl. allr. verzekering 30. GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66-68

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1