ILF0RD PASEN., fotovreugde ideale ILF0RDtwee Ina Boudier-Bakker: Televisie bederft je avonden Directeur van Groot Batelaar neemt ontslag Gemeentesecretaris voor rechtbank Nog dit jaar schepen in Europoort SENATOR ...alleen om de geur al! Oberlander wordt hoogleraar in landbouwwetenschappen met de Senaat voor aankoop van eerste 50 Starfighters 9 ■WOENSDAG 13 APRIL 1960 Bij een 85-jarige Minder tijd voor literatuur Vrijdag 15 april viert Ina Boudier- Bakker, de bekende schrijfster, 85ste verjaardag. Zij is van plan let die dag wat rustig aan te doen: I ochtends de oud-gedienden jen fmiddags de vrienden en kennissen. Ievrouw Boudier ziet overigens nog let tegen wat drukte op en liet mooie de Oudegracht in Utrecht is oot genoeg voor een omvangrijke \rjaarsvisite. huis is ook groot genoeg voor de katten van mevrouw Boudier. Ze erg veel vara dieren en vara de i, voor wie op het ogenblik goed tehuis geoodhit wordt, in ze maar imoedildjk scheiden. Haar «reedte hobby is de tuin, diie op het ogen- Uk al weer een voorjaarsachtige aan tik bitedit. De 150-jaar oude pereboom, ahter in de tuin, is het speciale troetel- c|od vara mevrouw Boudier. Ate het lormt, houd ik mijn hart vast", zegt ze limlachendL Trots is ze oOk op haar Idhsfia's, terneer diaair dleze bloeimen zo Bgzaraienharad een zeldzaam verschijnsel «orden in Nederland, i Iedere mongien zet mevrouw Boudier Ina Boudier-Bakker en een van haar lievelingsdieren kante verhaten 'geschreven en drie nectetukiken- Het Jaar 1902 zal zij niet snel vergeten, het was een „vol" jaair: i zomer trouwdle zij en in december werd haar eerste toneelstuk ..Verleden" opgevoerd. Veile van mevrouw Boudüers ros hebben herdrukken beleefd. „De klop qp de deur", dóe zij in 1930 schreed, is voor de dertigste maal herdrukt „De klop" is ook het boek dat de schrijf- van al haar weitken hot meest na aan het hart ligt. „Hlet Is warm geaccepteerd, mensen hebben er veel in gevonden", zegt ze, „en ik heb er veel famdlde- hariraneriragen in vastgelegd". Zelf meerut ze, dat „De straat" in idr opzicht bovenaan staat, maar boek kan het haar móet zoveel schelen. i Iedere mongien Inh nog aohter toanidjk is ze daar Ie venteöt, dat dóe Ge- i ge- 1T, vertrekt 's morgens om negen uur n dan schreef zij tot hij terugkwam. De jonden wanen helemaal voor hem en ok n-u worden dóe raag niet aan het «rijven gewijd. jHet laatste boek van mevrouw Boudier, >pe oeuwlige andere", te in november «gatleden venschenen. Ze te nog ralet kil een nieuw begonnen, dat gaat niet p vlug: „Wanneer dik Maar ben met een pak, leeft het raag in me en dan moe: Pt eenst uitsterven voor ik weer met in nóeunv kan begflnraen". Boudier 27 Jaar oud 1902, verscheen haair eerst* lel (vijf novellen), „Machten". Sinas- fen heeft zij ongeveer decitig romans en elgische vlieger .postuum geëerd De burgemeester van Eindhoven H. B. Witte, heeft gisteren op de vliegbasis Irine Brogel bij Overpelt in België de lUden erepenning voor menslievend- ilpbetoon uitgereikt aan de moeder van iderluitenant Louis Buelens, die op 28 nuari met zijn Thunderstreak onder de Son nabij Eindhoven veronge- kte. De Belgische vlieger was op die dag lor het uitvallen van zijn motor boven ndhoven in moeilijkheden geraakt. Hij ct óp met de toren van de Eindhoven, waarbij hem ge- Iviseerd werd met zijn machine, eerst .wenking naar rechts te maken, al- is van de schietstoel gebruik te ma- teneinde aldus het gevaar te ver- ijden dat het toestel ergens in de stad neerkomen. De vlieger deed zulks Wh verloor daarbij zoveel hoogte, dat zijn sprong uit de Thunderstreak met dood moest bekopf.7i. Als postume hulde werd door de korps- 'Wmandant kolonel Peeters het Belgi- he militaire ereteken eerste klasse 1 in daad van moed en zelfopoffering t moeder van Louis Buelens uitgereikt. Bevordering. Met ingang vara 1 me benoemd en aangesteld bij d» Konink- )ke Luchtmacht, bij een nader te be aten dfienstgroep, tot generaad-majoor de wnmodore L. M. Kamp Wed te het leuk, dat zs zeilf in „De straat" heeft gewoond', toen haar man in Vdanen werkte. ,,De Vlaraazen dachten dat ik hen in mijn boek beschreven had", zo vertelt ze, „maair ik kan gieen werkelijke men sen en gebeurtenissen beschrijven, Jour nalistieke aanleg mte in ten enenmale". TT ET LEVEN van mevrouw Boudier wondt ondier meer gekenmerkt door een groot aantal verhoii-zAngen. Ze ia in Amsterdam geboren, opgegroeid en ge trouwd (dl» stad ben ik altijd trouw ge bleven), maar daarna heeft ze in Utrecht Aerdenhout. Viaraen, Bussum, Utrecht en Groningen gewoond.. In 1930 verhuisde het echtpaar Boudiier voor de derdemaau en voorgoed naar Utrecht,. In het begin vond mevrouw Boudier die verhuizingen verschrikkelijk („Het was steeds zo moei lijk om je eigen plek te vinden waar Je rustig kon weiken"), maar later had z* er al zoveel routine in gekregen, dat ze er haair hand niet irteer voor omdraaide Mevrouw Boudier vindt, d-at zich na de tweede wereldoorlog een grote verande ring heeft voorgedaan. Iedere tijd heeft zijn eigen mensen en ik wil ook niet zeg gen dalt die veranderingen bepaald on gunstig zijn, zo zegt ze, maar het verschoil is wel groot. Wij waren vroeger, op zes tien, zeventien jarige leeftijd, onnozeler: die jeugd ven u te veel wijzer, meent ze. Ook de bel-angste'liing voor literatuur te volgens haar minder geworden, omdat de vrije tijd van de mensen nu docrr zoveel andere dingen wordt opgeëist. Haar oor deel over televisie: het bederft je avon- Ben .verlanglijstje" voor haar verjaan> dsig heeft mevrouw Boudier raiet: „Als je zo oud bent als ik; heb je geen wensen TJET HOOFDKWARTIER van het -*■ Leger des Heils deelt mee, dat de eerste geneesheer op „Groot Bate- laar", mr. Arendsen Hein met ingang van 15 september a.s. ontslag neemt. Het ontslag van mr. Arendsen Hein is een gevolg van een in april 1958 geïnstalleerde commissie van advies. De inrichting „Groot Batelaar" waar psychisch gestoorde burgers worden verpleegd kwam vooral in het nieuws door de affaire-Meulenbelt. De psychia ter mr. Arendsen Hein werd wel de gro te tegenspeler van de Meulenbelts ge noemd. Naar aanleiding van recente publika ties over het ontslag van de geneesheer- directeur heeft het Leger des Heils ge meend enkele nadere toelichtingen te Gesteld wordt dat de commandant van het LegeT des Heils als niet-medicus het raadzaam oordeelde een commissie van advies in te stellen. De onafhanke lijke deskundigen zouden de comman dant kunnen adviseren naast de in dienst van het Leger des Heils zijnde medici. Volgens het hoofdkwartier van het Leger had de instelling van de commis sie van advies niets te maken met de affaire-Meulenbelt Wel vroeg de commandant advies na dat in 1957 een plotselinge toename van door verpleegden begane delicten werd gesignaleerd. Geadviseerd werd een be stuur van medische deskundigen en ju risten te vormen. Dit bestuur werd met goedkeuring van het internationaal hoofdkwartier te Londen op 7 april j.l. geïnstalleerd Voor de geneesheer-directeur, mr. Arendsen Hein waren de adviezen van de commissie onaanvaardbaar. Op 14 maart nam hij het ontslag, dat 15 sep tember zal ingaan. Het bestuur zal een nieuwe genees heer-directeur benoemen. Als deskundi gen zullen advies uitbrengen prof. dr. L. van der Horst, prof. dr. mr. P. A. H. Baan: mr J. P. Hustinx en prof. dr. Th. Kempe. Bergen waren gisteren getuige in het proces tegen de gemeen tesecretaris van Bergen, de heer L. M. B. van E., die volgens de dag vaarding het gemeentebestuur min of meer in eigen hand heeft genomen. De gemeentesecretaris, die in Roep mond terecht stond, werd verweten, dat hij een onjuiste, te lage koopsom, in een notariële acte had laten opnemen, dat hij neveninkomsten voor de inkomsten belasting had verzwegen en dat hij 4506 had geaccepteerd van iemand die met de hulp van Van E. sneller bouwgrond had verkregen. De hëer J. H. Brands had Van E. het geld toegestopt na éen spoedige gunstige beslissing op een door Brands aange vraagde vergunning voor het bouwen van bungalows. Een tweede aanvrager, een zekere heer JClomp uit Arnhem kreeg van de gemeentesecretaris de schrifte lijke mededeling, dat hij niet in aan merking krwam. Ook zou de gemeentesecretris nog een vergunning voor het bouwen van zomer- Spoedig doorbraak naar zee □P westelijk Rozenburg liggen drie havens te wachten op hun aanslui ting naar open water, twee zeehavens en een binnenhaven van Euro poort. Baggermolens graven de laatste vijfhonderd meter grond weg, die de binnenhaven nog scheidt van de Brielse Maas. Met de mond voor de zeehavens zal over enkele weken worden begonnen en einde 1960 wordt het eerste schip verwacht. Dat zal een olieschip zijn, want twee oliemaatschappijen komt de eer toe als pioniers aan de slag te zijn gegaan. Van die twee is de Shell het verst gevorderd: de contouren van een machtig tankpark tekenen zich scherp af tegen de vlakke horizon, terwijl onder de grond een pijpleiding werd gelegd naar de raffinaderij in Pernis. Voor eigen rekening bouwt de Shell een pier voor tankeTS, eerst van 65.000 en .na het graven van de nieuwe zeemond 100.000 ton. Naar aanleiding van de jongste aan vallen op Rotterdams industriële ont wikkeling verklaarde de directeur van het havenbedrijf, ir. F. Posthumus: Langs de Waterweg bebeurt niets on natuurlijks. Rotterdam ontwikkelt een groots haven- en industriegebied, maar zal beslist geen bijzondere middelen ge bruiken om die vestiging extra-aantrek- keiijk te maken. Er zullen dus zeker geen bijzondere financiële regelingen worden getroffen, zoals andere havens die kennen in de vorm van lage huur prijzen voor de terreinen of gratis sieep- De nieuwe industriegebieden langs de Waterweg worden ontwikkeld op ver zoek van de industrieën zelf. Rotterdam verschaft hun uitsluitend de er. de gemeente verhuurt deze tegen kelijk verantwoorde prijzen. Lang niet iedere industrie krijgt 1 stemming om zich in Botlek of Euro poort te vestigen. Bedrijven, noodzakelijk aan diep vaarwater behoe ven te liggen, worden bewust gewei gerd. Daarnaast zijn de huurprijzen van de terreinen dermate hoog, dat alleen die ondernemingen zich langs de Wa terweg zullen vestigen, die beslist geen andere vestigingsplaats kunnen kiezen. In sommige kringen wordt gezegd: Rotterdam heeft nu wel genoeg, Rotter dam moet niet méér willen hebben, maar van alle buitenlandse ondernemingen, die zich in Nederland vestigen, kwam slechts 8'/a procent naar Rotterdam. Amsterdam kreeg 22 procent en buiten de provincies Noord- en Zuid-Holland vestigde rich 45 procent. Rotterdam werkt hard aan zijn dustriële ontwikkeling. En daarbij niet uit het oog worden verloren, dat deze stedelijke activiteit het bedrijfsle ven in andere delen van Nederland sti muleertOosterbeek, Hengelo en Eindhoven bijvoorbeeld hebben hun in dustrie zien groeien, dank zij de opdrach ten, die Rotterdam kon verstrekken. Grote vraag Het Botlek-gebied komt dit jaar in eerste opzet gereed. Er hebben zich in de afgelopen jaren bedrijven gevestigd, die hier jaarlijks voor 150 miljoen gul den hebben geïnvesteerd. Desondanks lijkt het nog een beetje leeg doordat de bedrijven hun plannen in verschillende fasen uitvoeren. In werkelijkheid evenwel is de v naar terreinen nog groot. Het is daar om van het grootste belang, dat zo spoe dig mogelijk wordt begonnen met de aan leg van een nieuw industrie-gebied ten westen van Botlek. Aan de andere zijde van Rozenburg, in Europoort, heeft Rotterdam te maken met hetzelfde probleem. Aan de vraag naar terreinen kon ook daar niet volle dig worden voldaan. Vorige week is dan ook een beptn gemaakt met een uitbrei ding van Europoort in oostelijke richting. Botlek en Europoort groeien daardoor langzaam maar zeker naar elkaar toi Eerste fase Rotterdam heeft drie raffinaderijen. Hun verwerkingscapaciteit is 25 miljoen ton ruwe olie per jaar en slaat daarmede eike andere haven. Alle olieterreinen in westelijk Rozen burg zijn thans in principe uitgegeven. Rotterdam hoopt voor de nog lopende aanvragen een oplossing te kunnen bie den zodra de terreinen ten oosten van het kanaal door Rozenburg zijn voltooid Een terrein van voonlopig 500 ha is gereserveerd voor een hoogovenbedrijf, terwijl ten slotte nog een terrein i vrijgehouden voor een overslagbedrijf Zoals in februari gemeld werd, heb ben de Staatsmijnen in de Botlek een groot terrein gereserveerd. De nabijheid van zovele raffinaderijen en chemische bedrijven is ook voor de chemische plan nen der Staatsmijnen van groot belang. huisjes hebben geforceerd en daarvoor eveneens 4500 zijn beloond door G. T. Meyer uit Doorn. De officier van justitie zei, dat be klaagde zijn ambtseed had geschonden, dat zijn zucht naar geld hem onge schikt maakte voor zijn ambt. Hij eiste wee jaar niet aftrek en zéven jaar ont- :ettimg uit zijn ambt. De twee verdedigers wezen er op dat alle beslissingen op gemeentelijk terrein teindelijk door de gemeenteraad wor- m genomen en dat de gemeentesecre taris hiertoe noch de bevoegdheid noch de macht heeft. onmiddellijke invrijheidstelling, door de verdedigers gevraagd, werd af gewezen. De re-chtbarak zal over veertien dagen uitspraak doen. Symbool van honderd jaren vakmanschap 27 en 31 ct Eindelijk zijn we hem kwijt, schreef Westduitse krant (Van onze correspondent in Bonn.) BONN, woensdagochtend. PROF. THEODOR OBERLANDER, de voor onbepaalde tijd met verlof gestuurde Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, van wie nu al vaststaat dat zijn ministeriële carrière (die in 1953 begon) op 5 mei met zijn pensionering eindigt, zal een landbouwkundig-wetenschappelijke op dracht krijgen aan de een of andere Westduitse hogeschool. Oberlander is doctor in de landbouwwetenschappen en doceerde vroeger in Danzig. Daar komt zijn professors-titel vandaan. Zijn politieke rol is evenwel uitge speeld. Hij zal tot het einde van de huidige zittingsperiode lid blijven van de Bondsdag (hij behoort, sinds zijn overlopen uit de Vluchtelingenpartij, tot de C.D.U.), maar voor de algemene verkiezingen van 1961 niet opnieuw kandidaat worden gesteld. Het Westduitse parlement slaakte vrijdag een diepe zucht van verlich ting, die zaterdagochtend weerklonk in de pers. „Eindelijk zijn we hem kwijt" was het opschrift boven het De kleinbeeld camera voor kleur en zwart-wit, waar alles mee kan. Een uitgebalanceerd „alles in een" sneltransport, maakt de Sportsman tot een camera, waar mee razerfd snel serie-opnamen gemaakt kunnen worden. De ge coate 2,8 lens geeft haarscherpe negatieven tot in de uiterste hoeken. ILF0RD De sublieme 6x6 camera voor jonge mensen, die zonder pro blemen, direkt goede foto's wil len maken. Handig plat model, gemakkelijk mee te nemen in een keurig paraattasje. Deze vol waardige, geheel metalen came ra schat U tientallen guldens duurder dan zij maar kost. De sluiter in het camerafront voor komt bewogen onscherpe foto's. ILF0RD Spm-tc en natuurlijk in elke camera 's werelds beste film Op 5 mei zal in de Bondsdag de be groting—1960 voor het ministerie voor Vluchtelingenzaken worden behandeld Zij zal worden verdedigd door de secre taris-generaal van het ministerie, dr. Minister Oberlander is niet rijéqr op kantoor verschenen. De 5e mei is ook de door de sociaal-democratische oppositie partij ultimatief gestelde datum voor het voorstel om een parlementaire enquête commissie in te stellen, die prof. Ober landers nazi-verleden zou moeten door lichten. De S.P.D. zal dit voorstel niet indienen, wanneer prof. Oberlander voor die tijd zijn ontslag heeft ingediend. Dit is echter een onderdeel van de „koehandel". Bondskanselier dr. Aden auer heeft aan de S.P.D. de toezegging laten doen, dat zij zich geen zorg be hoeft te maken en dat prof. Oberlanders naam op 5 mei al uit de kabinetslijst zal zijn geschrapt. Daarmede is de parlemen taire enquête-commissie ook praktisch van de baan en eigenlijk is dat de S.PJ3. geenszins onaangenaam, omdat de C.D.U had gedreigd en met haar absolute meerderheid in de Bondsdag had zij dat kunnen doordrukken dan ook een en quête-commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar het poli tieke verleden van de S.P.D.-vice-voor- zitter Herbert Wehner, oud-communist. In de S.P.D. heeft men zich over de Oberlander-affaire dermate opgewonden, dat tijdens een fractiezitting de andere vice-voorzitter, Fritz Erler minister van defensie in het S.P.D.-schaduwkabi- net van agitatie een hartaanval kreeg. Een vrouw Dr. Adenauer schijnt te overwegen een vrouw op prof. Oberlanders minis terzetel neer te zetten. Men noemt de (vrouwelijke) minister van arbeid, so ciale- en vluchtelingenzaken van Slees- wijk-Holstein. mevr. dr. Lena Ohene- sorge. De benoeming van een vrouw zou vooral verkiezings-strategische gronden hebben: dr. Adenauer heeft de vrouwe lijke kiezers van de Bondsrepubliek al lang een vrouwelijke minister beloofd. Hij heeft het echter nooit verder ge bracht dan een vrouwelijke secretaris generaal van het ministerie voor Gezins zaken (inmiddels om gezondheidsrede nen met verlof). De geschikste kandidaat is wellicht se cretaris-generaal dr. Nahm. Hij kent het „vak". Zijn benoeming zou echter een precedent scheppen: er is in West- Duitsland nog nooit een secretaris-gene raal tot minister opgeklommen. Kandi daat met de beste kansen is de president van de vluchtelingenorganisatiqj. Hans Krüger, C.D.U. Bondsdaglid. OOK de Eerste Kamer heeft zich gistermiddag akkoord verklaard met het wetsontwerp dat de aankoop van de eerste vijftig nieuwe straal jagers van het type Starfighter (Lockheed F 104 G) ten behoeve van de Koninklijke Luchtmacht mogelijk maakt. Het wetsontwerp werd door de Senaat zonder hoofdelijke stemming aanvaard onder aantekening, dat de communisten tegen waren. Zoals bekend vergt deze eerste aanschaf (met inbegrip van reserve-onderdelen en verdere uitrusting) een bedrag van ongeveer 310 miljoen. Zodra het defensieplafond voor de jaren 1961'63 is vastgesteld, zal over de aanschaf van de overige 150 Star fighters worden beslist. De voorzitter, van die liberale Eerete- Kamerfractie, mr. H. van RdeL, kon in stemmen met het wetsontwerp, maar had niet tem in enkele bezwaren togen de zi. enigszins onlogische opzet van de aan- schaffiingsplairanen. Meit name kon hij niet zo enthousiast zijn over de inschakeling van de nationale vliegtuigindustrie bij de produktie van de Starfighters. De in dustriële investeringen worden nu een zijdig gericht op de produktie van een bepaald type vliegtuig, waarvan de aan- weradbaamheid over een periode van enige jaren wordt aangevochten. De heer Van Hiel had Liever gezien, d'at de Starfighters in Amerika zouden zijn gebouwd en ge kocht. Dan zouden we ze niet alleen sneLlfi.- in huis gehad hebben, maar dan had bovendien het industriële potentieel hier te lande vrij gehouden kunnen wor den voor andere gerichte ontwikkelin gen. Spreker vreesde voorts, dat de Starfighter over enkele jaren net niet meer aan de NAVO-behoeftc zal blijken te voldoen. Al met al achtte hij het aan schaf fingsbeleLd van de regering iets aan de conservatieve kant De heren Alg.ra (a.r.) en Vixseboxse (c-h.) stemden zonder meer in met hot wetsontwerp. De eerste stelde vast, dat de keuze van de Starfighter niet op po litieke, maar op zakelijke gsronden be rust. De heer De Gou (kath.v.) was er niet gerust op, dat de Lockheed F 104 O (die nog niet heeft gevlogen) wel zo vei lig te ate wondt voorgesteld. Hij gewaag de in dit verband van de vele ongevallen met vorige Lockheed-types. De minister van defensie, Ir. S. H. VI*- ser, bestreed de opvatting, dat de aan koop van de Starfighters conservatief en ln strjjd zou zijn met de snelle ont wikkeling van de militaire teohnlek. Het zelfde deed staatssecretaris Calmeyer. Volgens deze bewindsman gaat de ont wikkeling van de raketten niet z6 snel, dat de Starfighters straks, bij het ope rationeel worden, reeds overbodig zullen z(jn. Het is daarom op dit ogenblik niet verantwoord op de raketten te „gokken". Zijn er straks voor de Luchtverdediging voldoende raketten, dan zal de defensieve betekenis van de straalvliegtuigen ver minderen, maar dan kunnen ze zich moer gaan toeleggen op hun offensieve taak. Ook de minister wees erop. dat het vlieg tuig z'n betekenis zal behouden. In ant woord op de vraag van de heer De Gou zei de staatssecretaris nog: „Er is geen sprake van, dat do nieuwe straaljager een ongunstiger ongevallenrisico zou heb ben dan andere, vergelijkbare, toestellen". Minister Visser legde uit, dart met de keuze van de Starfighter geen Ameri kaans belang is gediend, maar de be langen van de bondgenootschappelijke sa menwerking en van oruze nationale eco nomie. Men heeft door militaire en in dustriële integratie en standaardisatie doublures en nieuwe investeringen willen voorkomen. De nationale Luchtvaartin dustrie kan zich nu in do nieuwe pro blemen inwerken. De minister was er niet zo zeker van, dat do gezamenlijke Europese produktie van Starfighters zo veel duurder zal uitvallen dan wanneer de toestellen regelrecht in de V.S. zouden wonden aangeschaft. Wel zou aankoop in Amerika de aflevering hebben versneld, maar het grote belang van inschakeling der Nederlandse industrie heeft voor de regering zwaar gewogen. Mocht de al- levering in Europa te veel tijd vergen, dan zal de situatie opnieuw onder ogen worden gezien. De Senaat, die deze middag nog z.h.s. het wetsontwerp tot versnelling van de grenswijzigMigspnocadure en het voorstel tot wijziging ran de subsidieregeling voor gemeentelijke v-hrmo.-scholen heeft aangenomen, komt eerst weer op 26 april bijeen voor de behandeling van de be groting van volkshuisvesting en bouw nijverheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9