Duyvis 1 KONING - RICHARD De zondag, vrije huren en looncoördinatie Mammoetwet stimuleert onderwij s verstarring GRATIS *k:: Een woord voor vandaag Prof. Van Itterzon sprak over de belijdenis f Verf het zelf met 1 L (ètalac i f de superieure plasticverf van CETA-BEYER Chefarine ,4 Kanttekening N°Sue li 2 Christelijke Werkgevers over: Actuele, sociale vraagstukken (Vu Het Convent van Oir. Sociale Or ganisaties heeft besloten op zijn eerstvolgende conferentie voor predikanten in mei a.s. het vraag stuk van de zondagsarbeld aan de orde te stellen. Het Convent is hiertoe gekomen naar aanleiding van het rapport, dat een C.N.V.- commissie over deze kwestie heeft uitgebracht. In het orgaan van het Verbond van Prot.-Chr. Werkge vers ln Nederland, De Werkgever, wordt reeds een beschouwing aao dit rapport gewijd. De secretaris van het verbond, mr. G. C. van Dam, schrijft zeer ingenomen te zijn met het rap port, omdat het een moderne en de mens van onze tijd aanspre kende aanpak van een oud pro bleem geeft. De absoluutheid van de bete kenis van de zondag is op de juiste wijze naar voren gebracht. Wordt de zondag aangetast, dan wordt het welzijn van mens en gemeenschap aangetast. Waar om? Omdat het een gebod Gods voor het leven betreft, dat, even min als de andere geboden van de wet, niet zonder schade voor dat welzijn overtreden tnordt. Wel wordt in het artikel in De Werkgever hierbij aangete kend, dat tegenover de absoluut heid van de betekenis van de zondag, de gebrokenheid van het leven en onze schuld daarin beter tot uitdrukking hadden kunnen komen. In de zondagsarbeid zit een stuk overtreding van de wetdie God tot behoud van het leven heeft gesteld, aldus mr. Van Dam. Het is nodig, dat wij ons dit goed realiseren bü al ons denken en handelen omtrent de zondagsarbeid. Elk criterium voor een beoor deling van de zondagsarbeid heeft, hoe nuttig en noodzakelijk het is, toch slechts een betrek kelijke waarde. Het bedoelt in da praktijk een grens te stellen. Het gevaar is echter, dat toy de grens met het gebod vereenzel vigen en bepaalde daarvan afge leide praktische gedragslijnen zonder meer als een nadere uit werking van het gebod beschou wen en aanvaarden. De commissie is zich dit gevaar bewust geweest, blijkens de na druk die wordt gelegd op de persoonlijke verantwoordelijk-' heid als in een concreet geval offers moeten worden gebracht. Had zij echter deze kant van het probleem nog wat zwaarder doen wegen, dan was van som mige aanbevelingen, waartoe zij is gekomen, het compromiska rakter wellicht nog wat sterker naar voren gekomen, aldus de heer Van Dam. Wat in de ver houdingen tussen mensen hier als een offer wordt aangemerkt is tegenorder de Schepper, die ons in Zijn gunst de zondag schonk, immers zonde. Recreatie op zondag In het rapport wordt gesteld, dat voor het welzijn van de mens ook openluchtrecreatie op zondag van groot belang kan zijn. juist met het oog op de verstedelijking van ons land en de daaruit voort- vloelende woonvormen. Daarvoor zonden dan ook faciliteiten ver leend dienen te worden- Deze re creatie zou echter de beoefening van dc gemeenschap der heiligen in het samen-komen met de ge meente niet in het gedrang mo gen brengen. Enkele leden van de C.N.V.- commissie hebben deze opvatting niet kunnen delen en zijn van oordeel, dat de toenemende openluchtrecreatie op zondag een ernstig teken is van de voortschrijdende secularisatie van het leven, die men terwille van het behoud van een goede zondagsviering en het tekenka rakter daarvan zoveel mogelijk moet terugdringen. In het artikel in de Werkge ver wordt dit minderheidsstand punt van de commissie gesteund. Het wordt betreurd, dat op dit onderdeel van het verder una nieme rapport tweeërlei opvat ting naar voren komt. In genoemd nummer van Do Werkgever wordt voorts door drs. H. H. de Klerk aandacht ge- vraagd voor twee heel andere on derwerpen, namelijk de huurver hoging en de looncoördinatie. Men hoort de stelling nogal eens ver dedigen, dat de algemene huur verhogingen thans tot het verle den behoren en dat de oplossing in de toekomst moet worden ge vonden in een liberalisatie van het beleid, het vrijlaten van de haren. Drs. De Klerk snerkt hierbij op, dat op deze wijze het vraag stuk niet juist wordt gesteld. In dien in een bepaalde plaats, bij het einde van het woningtekort, de huren zouden worden vrijge laten, dan kan, bij handhaving van de huidige subsidies, de libe ralisatie gepaard gaan met een te laag huurniveau. Afschaffing van subsidies op nieuwe wonin gen en huurverhoging zijn dan nodig om ook deze kunstmatig heid uit de weg te ruimen. Twee zaken moeten uit elkaar gehouden worden, enerzijds de liberalisatie van de huren, nauw verband houdend met de vraag of er al dan niet een woningte kort is en anderzijds het vraag stuk van het niveau van de huren, wat niet los gezien zal kunnen worden van de vraag of er al dan niet subsidies op de nieuwbouw worden gegeven. Looncoö rdinatie Voor een groot deel van het be drijfsleven zijn de afgelopen maanden loonsverhogingen tot stand gekomen. In de enkele sec toren waar dit nog niet het geval Is. wordt thans de roep gehoord om coördinatie. Drs. De Klerk schrijft hierover, dat voor zover het gaat om voorstanders van de vrijere loonpolitiek men zich over deze roep alleen maar kan verba- Men kan niet voorstander zijn van differentiatie en tegelijker tijd zijn teleurstelling uitspreken over lagere of aanvankelijk uit blijvende loonsverhogingen in sommige bedrijfstakken. Bij de coördinatie gaat het om bedrijfstakken zonder stijging van produktiviteit. Door coördi natie zullen te grote verschillen in de lonen voorkomen moeten worden, te grote achterstanden tegengegaan.. Het gaat er dus om, of elders overeengekomen loons verhogingen inderdaad zodanig zijn geweest, dat een voorziening ter opheffing van de achterstand noodzakelijk is. Het antwoord op deze vraag moeten de betrokken bedrijfstakken en ondernemin gen zelf geven. Of coördinatie ook altijd prijs verhoging zal moeten betekenen is niet zeker. Voor de betreffen de ondernemingen is het immers geenszins aantrekkelijk om bij een overigens stabiel prijsniveau de prijzen te verhogen. Men loopt hiermede het gevaar zich zelf uit de markt te prijzen, al thans zijn concurrentiepositie ten opzichte van andere goede ren te verzwakken. Al met al vraagt het probleem van de co ördinatie nog een gedegen be zinning, aldus drs. De Klerk. A.R. commissie in nadere nota DE Anti Revolutionaire Partij heeft ten opzichte van het onder wijsbeleid het voorbeeld van minister Cals gevolgd. Enige jaren geleden diende deze minister een nota in die een wetsontwerp bevatte tot regeling van het voortgezet onderwijs, en kwam enige tijd later met een ,,nota van wijzigingen" om de gemoederen te sussen, die echter weinig wijzigingen bevatte. In april van het vorig jaar publiceerde de vaste onderwijscommissie van het Col lege van Advies der A.R.P. een nota over deze wet, nu komt de zelfde commissie met een „nadere nota", die weinig nieuwe gezichtspunten oplevert. Het blijkt dat de eerste nota, die brengt mede, dat onjuist is de aan het scherpe kritiek leverde op het wets- wetsontwerp ten grondslag liggende ge; ontwerp dat reeds lang de naam van dachte, dat de overheid de lijnen mammoetwet heeft gekregen, van verschillende kanten ernstig is be streden. Aan de andere kant zijn in de afgelopen maanden ook van de kant van het openbaar onderwijs tal van bezwaren naar voren gebracht. Dit bracht de commissie ertoe een nader rapport uit te brengen, waar zij nader ingaat op gedachten die reeds herhaaldelijk naar voren zijn gebracht. Opnieuw wordt gesteld: dat het onjuist is al het voortgezet onderwijs in een wet te regelen; dat de structuur van het wets ontwerp ondeugdelijk is omdat het geen recht doet aan de verschil lende positie van openbaar en bijzonder onderwijs; dat teveel aan de Kroon wordt ge delegeerd. aangeven, langs welke het onderwijs zich dient te ontwikkelen. Het voor naamste argument voor de regeling van het voortgezet onderwijs in eén wet is daarmede vervallen. Daarbij komt, dat het voortgezet onderwijs allerminst een eenheid vormt en dat van één wettelij ke regeiing dientengevolge verstarring centralisatie zijn te verwachten. Geen eenheid Deze „nadere nota" vangt aan met een aantal opmerkingen over de taak van de overheid ten aanzien van het onderwijs. Betoogd wordt, dat de heid van richting maar ook die inrichting van het onderwijs valt, moet eerbiedigen en deze vrijheid feitelijk realiseerbaar dient te maken door de verlening van subsidiën. De aan deze subsidieverlening verbonden voorwaar den moeten tot een minimum beperkt blijven en mogen niet leiden tot een re geling van het bijzonder onderwijs. Het openbaar onderwijs daarentegen moet door de wetgever worden geregeld. De omstandigheid, dat de vrijheid van onderwijs moet worden geëerbiedigd, Advertentie BI«J Duyvis MAYONAISE; 6 originele Italiaanse cocktailvorkjes, in diverse moderne tinten. Leuk, bfl hartige hapjes. Advertentie Hoofdpijn moet snél weg neem vlug Akkertjes AKKERTJES flitsen de pijn weg De viering van de Dies natalis van de Technische Hogeschool te Eindhoven, welke zal plaatsvinden op donderdag. 28 april, zal in dit jaar relief krijgen wegens de officiële ingebruikneming van een vijftal nieuwe gebouwen, welke on langs voor gebruik gereedgekomen zijn. Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs nu duizend leden Zaterdag heeft zich de duizendste school gemeld als lid van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Het is de christelijke school te Oostvoorne, hoofd de heer C. Goedknegt De Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs is opgericht in 1860 op initiatief van mr. G. Groen van Prin- sterer en zal 31 oktober 1960 honderd jaar het doel financiële steun te verlenen schoolbesturen, die zelf niet over vol doende middelen beschikten om een chris telijke school op te richten en in stand te houden. De vereniging heeft studie beurzen toegekend aan jongemannen die het christelijk onderwijs wilden gaan dienen. Na de gelijkstelling in 1920 houdt de vereniging zich nu vooral bezig met principiéel-didactische kwesties. Structuur Vervolgens wordt gesteld, dat de schillende taak van de overheid ten aanzien van het openbaar en het bij zonder onderwijs medebrengt, dat de structuur van het wetsontwerp ondeug delijk is. Doordat de regeling van hel openbaar onderwijs samenvalt met de subsidievoorwaarden van het bijzonder onderwijs, wordt het bijzonder onderwijs aan meer subsidievoorwaarden gebon den dan noodzakel";k is. De vrijheid onderwijs komt daardoor in Ernstige bezwaren worden aangevoerd tegen de omvangrijke delegatie van be voegdheden aan de Kroon, te meer om dat deze speciaal betrekking heeft op de knelpunten van de onderwijswetge- ving. Voorts wordt betreurd, dat het overgangsrecht niet in het wetsontwerp is opgenomen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren, toez.: L. Blok te Capelle a. d. IJssel; te Rhoon, 2de pred. pL, toez.: A. P. Nauta te St. Johannesga. Beroepbaarstelling de Heer B. Csanky, kand. te Amsterdam, G. van der Veenstraat 761, is terstond beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leeuwarden, vac. J. Hagen: C. de Kruyk jr. te Siddeburen; te Huizum. 3de pred. pL: J. Schelhaas te Exmorra. Aangenomen naar Wassenaar: A. Vos te Londen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen NH: J. C. van Ra- venswaaij te Scheveningen. Emeritaat; ds. M. Holtrop van Bussum heeft in verband met zijn gezondheids toestand vervroegd emeritaat verkre gen. Hij neemt 24 april afscheid van zijn gemeente. „Want indien zij dit doen met liet groene hout, wat sail het dorre geschieden?" Het zijn Jezus' laatste woorden\ sproken tot de kerk van zijn dagen, het Joodse volk, da grote getale Hem volgt op Zijn lijdensweg naar Golgotha: Een grote menigte van volk en van vrouwen", schrijft L „die zich op de horst sloegen en over Hem weeklaag] Juist tot die vrouwen wendt Jezus Zich: „Dochters] Jeruzalem, weent niet over M\j, maar weent over uze\, over uw kinderen Het groene hout: de lijdende Christus. Het dorre hout: het ach en wee roepende volk, dat aal kant staat en toeziet. Wilt ge het in woorden van onze V de mensen die misschien zelfs een traan wegpinken hij he dramatische goede-vrijdag-verhaal, maar die het op Pk morgen al vergeten zijn, omdat ze het te druk hehbenj[fi hun twee vrije dagen! Het groene hout en het dorre hout: heide behorend boom. Of om tot een veel gebruikt beeld over te gaan: 1 ranken van de wijnstok. Maar de levenssappen van de l van de wijnstok, bereiken het dorre niet meer; het 'f dood! Ween niet over Jezus strijd opdat ge deel hebt opstanding. Na goede vrijdag komt Pasen! Advertentie Grondwet De laatste paragraaf van de „nadere nota" is gewijd aan een bespreking van de vraag, of het wetsontwerp al dan niet in strijd is met de Grondwet. De „nadere nota" stelt, dat by de beantwoording van deze vraag een uitgebreide discussie over elk woord van artikel 208 van de Grondwet geen De man die een horloge heeft j waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman die hem graag en deskundig heeft geadviseerd.../ gekocht bij zijn eigen horlogeri PRISMA het goede Anker-horloge zin heeft, doch dat moet worden nagegaan, of de waarborgen die dit artikel zowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs bevat, zijn in acht genomen. Te betwijfelen valt, of de grondwettelijke vastge legde alomtegenwoordigheid van het openbaar u.l.o. voldoende is verzekerd, terwijl anderzijds moet worden ge vreesd, dat de vrijheid van het bijzon der onderwijs, welke de Grondwet vooropstelt, niet voldoende tot haar recht komt. (Van een onzer verslaggevers) VOOR de studentenorganisatie C.F.S.R., die onder leiding van haar praeses, de heer J. van de Graaf, te Utrecht bijeenkwam, heeft prof. dr. G. P. van Itterzon, Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit aldaar, gesproken over het gezag van de belijdenis. Hij deed dit ter inleiding van een uitgebreide dis cussie, waarin, naar te verwachten was, allerlei actuele vragen over de handhaving der belijdenis naar voren kwamen. Prof. Van Itterzon stelde voorop, dat de belijdenis niet één bepaald geluid geeft. Zoals er in elke kerk verschei denheid is van preken, zo vindt men in de belijdenis ook een koor van stemmen, waarin allerlei klanken aan bod komen. De belijdenis is niet de belijdenis van Petrus, van Johannes of van Paulus, maar zij vertegenwoordigt die allen. Wanneer men als kerk belijdt, bete kent dit: belijden met het lichaam van Christus. Dat is tegelijkertijd de moei lijkheid in de kerken. Zij erkennen wel allen Christus als het hoofd, maar het lichaam is gedeeld. Die delen worden wel sectoren genoemd; dat klinkt wat vriendelijker dan secten. maar daar is men dikwijls dicht aan toe. Noodweer De belijdenissen worden nooit ge maakt voor het „plezier" van de theo- Advertentie) Verf 1 met glans en met gemak 99 U gelooft, schone nicht, dat mijn toorn in deze zaak geveinsd was? Maar u vergist zichDe straf die ik de ridder oplegde was billijk, want hij had zich ons vertrouwen onwaardig getoond. Het feit dat hij in een hinderlaag werd gelokt, brengt daar geen verandering in. Ridders moeten hinderlagen doorzien. Doch het is waar. evenzeer als u verheug ik er mij in dat hij morgen gelegenheid krijgt, de smet die enige tijd op hem kleefde, af te wassen. Later zal men misschien zeggen dat Richard al te onstuimig was. doch niemand zal ooit kunnen be weren dat hij zich niet eerlijk.en grootmoedig kon aanstellen. Zwaai geen lof over uzelf. Richard, vermaande Edith, geschiedschrijvers kunnen uw gerechtigheid, wreedheid en uw genade grilligheid noemen. En maakt uzelf ook niet schuldig aan hoog moed, kaatste Richard terug. Uw ridder heeft nog niet eens zijn harnas aangegespt en reeds doet u of hij de overwinning behaald heeft. Koenraad van Montserrat staat bekend als een handige kerel met de lans. Stel u voor dat de Schot wordt verslagen! Onmogelijk! antwoordde Edith op vaste toon. Zelf heb ik die Koenraad meer dan eens zien beven en bleek worden. Dit gevecht is een beroep op Gods rechtvaardigheid. Ik zou zelf in het perk dur ven treden om Montserrat te bestrijden. Richard riep. hun fluistertoon vergetend: Ik geloof dat gij het doen zoudt. En misschien zoudt gij hem nog verslaan ook. Voorwaar, nooit ademde een Plantagenet meer adel uit dan gij! Weer dempte hij zijn stem en voegde er ernstig aan toe. Zorg er dus voor niet te vergeten dat gij van een zo hoge stam zijt Waarom die waarschuwing? vroeg Edith ge prikkeld, was ik ooit zo lichtzinnig dat ik mijn naam vergat? logen, zoals sommigen wel eens sugge reren. Alle belijdenissen zijn geboren uit noodweer: het apostolicum, Nicea, evengoed da Dordtse Leerregels. Naast die noodweer tegen ketterijen kan er de noodzaak zijn tot vernieu wing der belijdenis omdat men tot be ter verstaan van de Heilige Schrift is gekomen. Ook omdat er nieuwe vragen opduiken. Prof. Van Itterzon noemde als belangrijk punt de visie van de kerk op Israël, op het chiliasme, op de geeste lijke stromingen, die in de 16e eeuw >g niet bekend waren en tegenover elke de kerk haar houding moet bepa len of zich verdedigen moet. Niet onfeilbaar Altijd dient echter beleden te worden at de Schrift zegt. Of anders gezegd: al wat beleden wordt, moet men ln de Schrift kunnen terugvinden. Kan dit niet, dan dient men zo'n belijdenisuit spraak terug te nemen. Daarbij wees artikel 36 van de Ned. Geloofsbelijde nis, en tevens op hetgeen zij in 1959 be sloten ten aanzien van de vervangings- formule. Een belijdenis is niet onfeilbaar. Daarom bepaalden de gereformeerde kerken der 16e eeuw, dat altijd een be roep op de Heilige Schrift mogelijk was wanneer men zich met bepaalde gedeel- van de belijdenis niet zou kunner verenigen. Leertucht Ten aanzien van de leertucht zei prof. Van Itterzon, dat hij hiervan een voor stander was. Maar dan diende men het woord leertucht wel goed te verstaan: haar eerste doel nooit uitbannen zijn. Wanneer blijkt dat een predikant door zijn leer de fundamenten der kerk aan tast en neen zegt tegen Jezus Christus, dan zal men hem in net aangezicht moe ten weerstaan en hem vermanen. Zo hij blijft verharden, zal men hem van de kansel moeten weren. 8IR WALTER SCOTT Laat mij openhartig spreken, Edith, antwoord de de koning, eerlijk als tot een vriendin. Wat zal deze ridder voor u zijn, als hij als overwinnaar uit het strijdperk treedt? Wat kan hij voor mij anders zijn, zuchtte Edith blozend, dan een geëerd krijgsman. Zijn hulde zal ik aanvaarden, maar niet zijn liefde, want daarvoor zou ik mij moeten verlagen. Hij heeft veel voor u gedaan en geleden, ver volgde Richard, nog altijd ernstig. Zijn daden heb ik met toejuichingen betaald en zijn leed met tranen, zei Edith, wat mag hij meer van mij verwachten? Wat kan ik hem meer geven? Dat zegt u, antwoordde Richard peinzend, maar wat, als blijkt dat de sterren anders besloten heb ben? Wrevelig keek Edith hem aan. Dit is de tweede keer. zei ze na een stilte, dat gij mij met mijn ho roscoop bedreigt. Maar één ding kan ik u zeggen, koninklijke bloedverwant: hoe groot de macht der sterren ook is, nooit zal Edith Plantagenet met een heiden of een avonturier in het huwelijk treden Maar laten wij daarover zwijgen, wij kunnen thans HOOFDSTUK XXVI Door de hitte van het klimaat was overeengeko men het gerechterlijk tweegevecht te laten plaats vinden. één uur na zonsopgang. Het grote strijd perk. dat men onder toezicht van de ridder van de Luipaard had aangelegd, sloot een vlakte van hard zand in. ongeveer honderdzestig el lang en ruim vijf tig breed. Het was zo ingericht dat beide partijen evenveel voor- en nadeel van de verblindende hadden. Saladin's zitplaats was gebouwd aan westkant van de omheining, in het midden, op de plaats waar men verwachtte dat de strijders elkaar zouden treffen. Recht daarover bevond zich soort gesloten tribune, voorzien van vensters, waar de dames zouden plaatsnemen, zodanig dat zij de strijd konden volgen, evenwel zonder zelf gezien te i toestemde. Het gevolg van Leeuwenhart werd opgesteld aan de ene zijde van de ruimte, de vol gelingen van de Markies aan de andere kant Rond Saladin's troon stonden de schitterende Georgische wachters, terwijl het vrijblijvende deel van de om heining door christen en Saraccense toeschouwers in beslag werd genomen. Lang voor het aanbreken van de dag wemelde het reeds rond de arena van ongeduldige kijkers en toen eindelijk de zon oprees en de Mohammedanen hun gebeden hadden gezegd, werden de eerste stralen prachtig weerkaatst in de talloze stalen punten der speren, die de Saracenen om de een of andere re den nu toch hadden te voorschijn gehaald. (Wordt vervolgd) Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Men Heeft onldekl, dat bepaalde combi naties van geneesmiddelen een bijzonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. Eén der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook hèi middel bij uitstek legen pijnen en griep. mJIHBZuZnZZBHL INJECTIE VOOR EUROMARKT Zo op het oog is er dus spra snellere afbraak van de tassen de Euromarktlai ?ij zjjn zover, dat de Euro- len van andere landen in de wtj markt weer een nieuwe injectie afhangen of de verlaging zal krijgt Volgens het indertijd opge- den bestendigd, stelde programma moeten de invoer rechten tassen West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Luxemburg en Nederland op 1 juli namelijk an- waardoor onze industrie aldaar dermaal met 10% worden verlaagd, tere exportkansen zou krijgen )g waarna op 1 januari 1962 opnieuw mede van een verzachting een verlaging van 10% moet volgen, buitentarief, waardoor de bittert Tezamen met de tariefsverlaging van van hogere rechten op goederen 10% op 1 januari 1959 is dat dus derde landen voor onze ind# 30%. enigszins verguld zou worden. Van verschillende kanten is echter Deze medaille heeft echter ppe voorgesteld het proces te versnellen, keerzijde voor ons land. In de erw opdat wij eerder het doel van de plaats worden de landbouw en volledige afschaffing van rechten vervoer in de voorstellen geheel en tussen de landen bereiken. De Eu- ten beschouwing gelaten. Van ,rjj ropese Commissie onder leiding van verlaging van invoerrechten prof. Hallstein heeft nu als com- onze landbouwprodukten en van0® promis tussen een Frans en een afbraak van de contingenten j Nederlands voorstel voorgesteld voor deze prodnkten is dus lg de tarieven op 1 juli niet met 10%, steeds geen sprake. maar met 20% te verlagen en op 1 Maar niet minder onaangenaaaiji januari 1962 wederom een verlaging dat met geen enkel woord oveJ van 20% door te voeren. Op dat Iaat- landen van de Vrijhandelszone ste tijdstip zouden wij dan de helft gesproken van de weg achter de rug hebben. Er js echter nog iets anders. Worden tenrijk en Zwitserland). Geen de invoerrechten tussen de landen ging wordt er dus gedaan om geleidelijk aan afgebroken om de brug te slaan tusen deze zone handel in de Euromarkt meer arm- Euromarkt, hetgeen des te n slag te geven, tegenover het ge- kclijker is, omdat de teg< meenschappelijke buitenland wordt floor de versnelde afbraak en de| een nieuwe keten van invoerrechten Proegde invoering van het gesmeed, gemeenschappelijk tentarief genoemd. Dit buitentarief zal hoger komen té omdat een belangrijk deel liggen 'dan de invoerrechten die wij uitvoer haar deze landen gaaf momenteel hebben. Volgens Brus selse berekeningen zou het gemid delde buitentarief voor ons op 9% uitkomen, tegen ruwweg VA% thans. Het is duidelijk, dat dit de Euromarktlanden en 14% nodige gevolgen voor onze economie Vrijhandelszone. Van onze moet hebben, omdat tal van goede- 4d- f 2347 miljoen ging 47% ren door de hogere invoerrechten Euromarktpartners en 239! duurder zullen worden. Wel is inmiddels na lang onderhan- delen overeenstemming bereikt over *-en aanvaarding van de vooi een aantal grondstoffen en halffa- Hallstein zonder meer zou bef1' brikaten, die door de voorgestelde aen» dat onze invoer uit derde lv® hoge invoerrechten voor de verwer- den na 4 5u,i duurder zou woi£ kende industrie te duur zouden wor- wellicht ten dele verschuift naat i den. De regeling komt er op neer, Euromarktpartners. De importerst dat voor bepaalde grondstoffen en de industrie kan daar bij gfch halffabrikaten vooraf een hoeveel- blijvende kwaliteit vrede fkt heid wordt vastgesteld, die tegen bebben maar de handel zal een jp een lager invoerrecht of helemaal van zÜn overzeese debiet zien t«R vrjj mag worden ingevoerd. Dank lopen. De exporterende indnao sij dit systeem van tariefcontingen- d'e in de landen van de Vrijhanérd teringen zal het buitentarief di do volgende cijfers bevestigei onze totale invoer in de twee maanden van dit jaar ad. miljoen importeerden wij 44%nbi Vrijhandelszone. Die laatste is dus zeker belangrijk voor wat zone toch al moet opboksen té 5 gunstiger uitvallen dan oorspronkc- Ae onderling verlaagde tarieverf0 Üjk was verwacht. flaar, zal bovendien de naweeën Maar zolang nog niet definitief vast Aervinden als inderdaad de tr staat wat er precies op 1 juli gaat uitvoer van die landen naar o.mf^ gebeuren, is het ook niet mogelijk land zal afnemen. En nu hebberig aan te geven, in welke mate een aan- bet nog maar niet eens over hetl 1 tal goederen duurder worden en wat l'tieke aspect, omdat een land®" de gevolgen voor de kosten van le- Engeland zich zeker voor het 1 vensonderhond zullen zijn. De eommissie-HalIslein heeft name- gestoten zal voelen. De Nederlandse regering zal danj? lijk nog een andere pijl op haar boog beslist niet voetstoots de voorsl gehad- Zij wil met de eerste aanpas- f" sing van het buitentarief niet wach ten tot 1 januari 1962, maar die eer ste stappen reeds op 1 juli a.s. doen. aanvaarden. Zij zal er op uit de landen in de Vrijhandelszon*— zo mogelijk andere groepen van i -- den »n de tariefsverlagingen tel Die stappen zouden dan hierin be- trekken. En mocht dat niet lukl staan, dat de nationale tarieven, dan zal zij zich zeker tegen aanvi welke boven het bnitentarief liggen ding verzetten. met 30% van het verschil tassen Het is dus dubieus, of de EuromlJ beide worden verlaagd en die er °P 4 juli de versterkte injectie onder liggen met 30% van het ver- krijgen (een extra moeilijk) schil worden verhoogd. Een buiten- schijnt nog te zijn dat het nog dn tarief echter en dat is het nieuwe ro kort dag is). Maar al worde? m het voorstel dat eerst over de dokters het hierover niet eens. gehele linie met 20% zal worden ver- lichte injectie wordt in elk gevallet laagd. Definitief is deze verlaging geven. dte Kei GOEDE GESCHENKEN H J^ENUTTEN wij deze kolommen nu bijbel tot op vandaag een lev\V2 en dan ook voor de aankondi- boek. Wie zal in figuren uit de bite ging van een boek dat de aanschaf niet bij tijden zichzelf ontdekkenair waard is, ditmaal mag het er aller- in de karaktertrekken die zij eerst in het bijzonder een zijn voor tonen eigen karaktertrekken I*VI onze lezeressen. kennen-' he onze lezeressen. kennen? Wij doelen hierbij op een boek Afgezien daarvan, door wat „Vrouwen als u en ik", geschreven deze figuren in de bijbel staat door mevrouw A. M. de Moor-Ring- tekend voltrekt zich de opent» nalda en uitgegeven bij Drukkerij van de Heer aan ons. Wie zou 1° Libertas N.V. te Utrecht. ook in dit opzicht niet met aandt De schrijfster De Moor-Ringnalda is van de inhoud der Heilige Sclfhe in eigenlijke zin voor onze lezers kennisnemen, zozeer dat hij ofl h en lezeressen geen onbekende. Jaren- daarna geneigd is tot wat voorlas lang immers heeft zij, zij het onder zette meditatie. 4,3 een schuilnaam, aan onze krant haar Welnu, daarin wil dit boek van L duidelijk ook door de lezerskring vtouw De Moor-Ringnalda i gewaardeerde medewerking leend. Maar zij heeft een vruchtbare pen, en dit boek is er een bewijs van. Het Daartoe kan in de beste zin eif 4 bevat gehandelde schetsen over eens dienen een boekje als „Aaffi vrouwen in de bijbel, uit het oude toegewijd", geschreven door dr<ena zowel als uit het nieuwe testament C. Gilhuis en Gr. Gilhuis-Smitstol Personen in de bijbel spreken ons en uitgegeven door J. H. Kok I> aan en toe. Ook in dit opzicht is de te Rotterdam. pen. Het lijkt ons een r niet het minst straks bij het a van belijdenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2