Valkenburg verdiepte ,zich in verkeersproblemen lannen voor dorpshuis nemen vaste vorm aan Voorbereiding topgesprek Floriadetuip is dood Economie en Financiën Gekomen om te kopen en kampeerwagen gekrégen Extra uitkering zou dank kunnen onderstrepen Barones zei vuile Jodin" IJsland tegen voorstel V.S. a. «.It* COl.KAttl Voor feestviering f750 subsidie jNDER voorzitterschap van burgemeester M. A. van der Have kwam de gemeenteraad gisteravond in voltallige vergadering bijeen. De agenda de zeventien punten en het is typerend, dat het grootste deel van de tijd beslag werd genomen door voorstellen, die betrekking hadden op de •keersveiligheid. En dat in een dorp, dat twintig jaar geleden nog vol uien geïsoleerd lag. Bij de ingekomen stukken was een mededeling, dat woningcontingent voor 1960 voor Valkenburg is vastgesteld op zes. De orzitter deelde mede, dat er onderhandelingen gaande zijn over de >nd, waar deze zes woningen eventueel zouden kunnen verrijzen. De be- eling is, dat een type woning gebouwd wordt gelijk aan dat van de euwe huizen aan het Marktveld. Een zeer breedvoerig rapport was van rijkspolitie ontvangen over de wijziging van verkeersvoorschriften. tering kon volgens de politie wel vallen. De raad meende echter, dat met het oog op de bushalten en de rlle brugovergang zeker niet moge- wachtverbod in de Burgemeester systraat moest, volgens de politie, naar worden geschrapt. B. en W. n hier niet aan en ook de raad was handhaving, maar dan met deze ziging, dat het wachtverbod om het voor de ene en voor de andere zijde gelden. In 1960 blijft de toestand Is hij is, waarna in 1961 het wacht- jbod zal gelden voor de westzijde. Moeilijk moeilijk punt was de regeling van verkeer in Rijnlaan en 't Boonrak daar er nu in die omgeving een :de straat is gekomen, die eveneens londt in de Hoofdstraat. Besloten ;d het éénrichtingverkeer in die wijk handhaven met dien verstande, dat wel de Rijnlaan en 't Boonrak var Hoofdstraatzijde mag binnenrijden t men deze wijk alleen langs de straat langs de gereformeerde rk mag verlaten. i)e ministers van buitenlandse zaken ede Verenigde Staten, Engeland en nkrük zjjn gisteren in Washington hun boroverleg begonnen met het oog op de ipconferentie tussen Oost en West. Van- a_g nam ook de Westduitse minister Ion Brentano aan het gesprek deel, aan- 'ezien de kwesties Duitsland en Beriyr in de orde kwamen. Gisteren heeft bondskanselier Adenauer (n bezorgdheid uitgesproken over de nei- jig die volgens hem bestaat om de Ber- nse kwestie het voornaamste onderhan- Qingspunt op de topconferentie te ma in. Berlijn zou slechter af zijn dan het I reeds is, als men de kwestie als de lage beschouwt, waarover met de Rus- h overeenstemming is te bereiken, aldus Duitse regeringsleider. Toen men in Washington de Britse Inister van buitenlandse zaken Selwyi. loyd commentaar op dit bericht vroeg. II hij niet te geloven dat Berlijn inder- lad het enige onderwerp van gesprek lu zijn op de topconferentie- In een gemeenschappelijk communiqué it de drie westelijke ministers na hun «spreking van gisteren hebben uitgege- sn, wordt gezegd dat zij overeenstem- fcng hebben bereikt over bepaalde alge- lene kwesties die betrekking hebben op et topgesprek. Voorts wordt meegedeeld dat de '.A.V O. op de hoogte zal worden gehou- en van de resultaten van het ministerieel verleg. ten er ook nieuwe maatregelen wor den genomen. Het parkeren aan de Hoofdstraat ter hoogte van de ge reformeerde kerk heeft vooral op de zondagen nogal eens moeilijkhe den veroorzaakt. Vandaar het voor stel een wachtverbod in te stellen voor de Hoofdstraat van de Lange Commandeurstraat tot aan De Punt. De grote vraag was echter, waar men dan parkeergelegenheid zou kunnen maken. Na veel heen-en- weer gepraat werd men het erover eens, dat het wachtverbod zou moe ten gelden voor de oostzijde van de straat. Het laatste punt van deze verkeers maatregelen was het voorstel de krui sing Hoofdstraat-Lange Commandeur- straat tot voorrangskruispunt te verkla ren met dien verstande, dat het verkeer op de Hoofdstraat voorrang zou hebben Een ieder zag dé noodzaak van deze maatregel in. Zonder discussie werd het voorstel aanvaard, dat ook Valkenburg een ge premieerde spaarregeling zal invoeren ten behoeve van de ambtenaren. Aan de Koningin zal worden verzocht onthef fing te verlenen van het bepaalde in het eerste lid van artikel 19 der L.O^wet 1920: het hebben van een school voor openbaar onderwijs. Het bestuur van de Stichting christelijk kleuteronderwijs zal over 1960 een voorschot ontvangen van 4080, voor lokalen en tachtig kinderen Brug Op 25 maart ji. is de koopakte van enige perceeltjes grond en water, nodig in verband met de bouw van de brug over de Wassenaarse Wetering, notarieel gepasseerd. Thans restte nog het geschi te beslechten over de vraag welke ge meente eigenaresse van bovengenoemde brug zou zijn. Goedgekeurd werd een besluit waarin de raden van Voorscho ten en Wassenaar afstand deden van hun eventuele eigendomsrechten en waarin de gemeente Valkenburg de volledige eigendom van het kunstwerk aanvaardt Zo is er dus een eind gekomen aan een kwestie, die jarenlang vele tongen in verscheidene gemeenteraden heeft los ge maakt. In verband met het aanbrengen een gesloten wegdek op de Voorschoter- weg werd het voorstel aangenomen orecariorecht voor het herstellen het ten behoeve van derden opengebro ken wegdek te bepalen op 20 per m2. De plannen voor een dorpsbuis ne men gaandeweg vastere vormen aan. Daarom is het, volgens B. .en W. ge wenst in afwachting van subsidie toezeggingen van rijk en provincie een principebesluit te nemen inzake de gemeentelijke deelneming in de bouwkosten van het project. Het rijk geeft 25 pet. de provincie 15 pet, de Advertentie Coöperatieve Boerenleenbank .HAZERSWOUDE-KOUDEKERK' je agenda, bevattende o.m. de voordracht voor de verkiezingen, opgesteld door Het Bestuur en de Raad van Toezicht, ligt ten kantore van de Bank ter inzage. Tot zeven dagen vóór de datum van de vergadering hebben minstens 10 leden het echt de voordrachten aan te vullen door inzending van een schriftelijke en onder- èkende candidaatstelling. 'evens delen wij U mede, dat de jaarlijkse boekjescontrole per 31 december 1959 5 beëindigd. iouders van spaar- of voorschotboekjes, die niet door het bestuur zijn afgetekend If waarvoor geen controlebiljet werd ontvangen, worden verzocht zich ten spoe- ligste te melden bij de voorzitter van het Bestuur, de heer W. Lommerse te Ha- erswoude, Rijndijk 255. HET BESTUUR HAZERSWOUDE Schaaknieuws De afgebroken partij tussen W. van )fwegen en L. van Gorkum eindigde in ien overwinning van laatstgenoemde. Ule pogingen die Van Ofwegen in het verk stelde om nog tot remise te komen, aalden, daar Van Gorkum geen fout paakte. J. van Dorp is er volkomen uit, bdat Jac. Harkes niet de minste moeite Ed de punt in de wacht te slepen. Ook partij van Van Dorp tegen J. A. Vis was afgebroken ging voor hem óren. M. J. Ravensberg en J. P. Cole everden een harde strijd. Ravensberg twam echter beter te staan en zegevier- le. P C Helmus leverde een goede pres- iatie door J. A. Vos remise af te dwin- [en. Reeds bij de zesde zet verdwenen Ie beide dames van het toneel. Men gaf lkaar niets toe en bij de dertigste '.et lam Vos het remise-aanbod van Helmus Gedetailleerde uitslagen: J v Dorp fac Harkes 0—1; W v Ofwegen—L v Sorkum 0—1; P C Helmus—J A Vos fc-%; J v Dorp—J A Vos 0—1; J P pok—M J Ravensberg 01. Ophalen huisvuil Op Goede Vrijdag zal te Hazerswoude- iorp geen huisvuil worden opgehaald. Burgerlijke stand Hazcrswoude -j GEBOREN: Gerri-t, z. v. L. van Tol en da Ruiter; ONDERTROUWD: Laurerrtriius Mantinus Maria Menken, 29 jr en Bngelberta Maria lohanne Jacobs, 23 jr.; Johannes Marinius Pan Dijke, 24 jr en Adriana Thona Moer land, 21 jr. I GETROUWD: Johannes de Vogel, 23 jr KOUDEKERK A. D. RIJN Burgerlijke stand GEBOREN: Jannie Goverdina d v Schreuder en P T van Harskamp; Marian ne Nicoline, d v N van Ginhoven en M van Bostelen. OVERLEDEN: Cornelia Geerlof, 70 j, weduwe van Arie Vergunst. Huisvuil In verband met de Goede Vrijdag, zal het huisvuil worden opgehaald op don derdag 14 april a.s. Opbrengst De opbrengst van de ten bate Simavi gehouden collecte bedroeg in Kou dekerk 89,10. LEIDERDORP Zijlkwartier Gisteravond heeft de buurt, ep speel tuinvereniging Zijlkwartier een goedbe zochte vergadering gehouden in de kan tine van de Touwfabrieken. Met algemene stemmen werd aanvaard het voorstel de heren P. de Bruin, H. Pikaar, A. Pison en S. Smit tof lid van verdienste te benoe men. Hierdoor kon de heer Pison, on danks zijn verhuizing, secretaris blijven. De heer P, Smit werd gekozen tot eerste voorzitter. en Geertiruida Alberta Burggraaf, 24 jr.; Genriit Bremmer, 27 jr en Dirkje Quist, 24 jr. OVERLEDEN: Theodora Maria van Meuns, 74 jr, weduwe van Gerandus van Deurzen; Maria Christina de Vogel, 76 jr, weduwe van Johannes Ndcolaas vac Dm schorst. Stichting zelf zal 10 pet op tafel moeten deponeren, zodat de rest, 50 pet, door gemeentelijke subsidie zou moeten worden gedekt. De heer S. M. Poot was ervan over tuigd, dat het noodzakelijk is, dat Val kenburg een dorpshuis krijgt. Hij wilde echter eerst veel beter georiënteerd zijn omtrent de. bouw en de exploitatiekosten van een dergelijke inrichting. Als er in de toekomst tekorten zijn, dan moet de gemeente bijspringen en daarom ve*- 'oekt hij de voorzitter de behandeling van dif agendapunt uit te stellen. Alle 'eden' waren het hiermee eens. Feest Het plaatselijke 5 mei-comité heeft jlannen gemaakt voor viering van de bevrijdingsdag. De voorzitter van de raad deelde mede, dat er in voormiddag uren een kerkdienst, een rondgang door het dorp en een traktatie van de kin deren op het programma staan. De kos ten van dit laatste punt zullen worden gedragen door de Oranjevereniging. In de middag zal er naar alle waarschijn lijkheid ruitersport te zien zijn op de speelwei, waarna er door de samenwer king van enkele verenigingen ook een avondvoorstelling zal zijn. Het comité vroeg subsidie en nu deed het college van B. en W. een voorstel in principe een subsidie van hoogstens 750 te ver lenen voor het realiseren van alle plan- De heer Th. van der Meij wees op de moeilijke begrotingspositie, maar toch meende de raad dit voorstel te moeten aanvaarden, vooral ook opdat de bevrij ding niet uit de herinnering zal ver dwijnen. Bij de rondvraag informeerde de heer Poot naar de verkeersregeling bij de Haagse Schouw op dagen dat er interlandvoetbal wedstrijden wor den gespeeld en op de bollenzonda- gen. Dan wordt vaak het verkeer omgelegd en moeten Valkenburgse ingezetenen langs een grote omweg hun dorp bereiken. Zou het niet mo gelijk zijn, dat de districtscomman dant van de rijkspolitie voor de Val kenburgse inwoners een uitzonde ring maakt. De voorzitter zei dit on derwerp aanhangig te zullen maken. Verder zal het de heer Poot verwon deren als de asfaltering van de Voor- sohoterweg blijvend voldoet nu er te lang gewacht wordt met het aanbrengen van de twee bovenlagen. Sommige ge deelten liggen onder het slijk en dat vormf zeker geen bindlaag. De wethou der van openbare werken zal dit met de aannemer bespreken. De heer Th. van der Meij wilde graag een nadere verklaring hebben over de vrijspraak van de heer G. C. Bol. De burgemeester zei dat hij de verklaring van 12 april 1959, die in de dagbladen is gepubliceerd, ten volle handhaaft, maar dat hij niet bereid is verdere mededelin gen te doen in een openbare vergadering Ook vroeg de heer Van der Meij. of B en W. bereid waren nadere medede lingen te doen over de kwestie J. van der Nagel. De burgemeester antwoordde, dat hij dit niet zou doen, omdat deze kwestie nog bij de rechtbank aanhangig is. Nadat de raad lange tijd in geheime vergadering bijeen was geweest, werd als laatste agendapunt de heer A. Bol. ambtenaar ter secretarie, met algemene stammen met ingang van 1 mei benoemd tot gemeente-ontvanger ter voorziening in de vacature, die zal ontstaan dpor de pensionering van de heer A. v. Haarlem Spreekbeurt Morgenavond hoopt in zaal De Vries ds. H. Harkema van Zeist een spreek beurt te vervullen voor de hervormde evangelisatie. De samenkomst begint om Ophalen huisvuil Het ophalen van huisvuil heeft deze week plaats op donderdag 14 april in- plaats van op vrijdag 15 april. Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelis zoon van A de Monyé en C de Mooy. ONDERTROUWDA Oosterlee, 22 J J de Knegt, 19 j, te Leiden. GETROUWD: G van Leeuwen en van Zeist. De Turkse tulp die per post koets op weg is van Istanboel naar de „Floriade" in Rotterdam is dood. In een programma getiteld „Grafschrift voor een tulp" meld de radio Belgrado gisteravond dat de tulp nabij Topola, circa 100 km ten zuiden van Belgrado, de geest had gegeven. Zoals bekend, maakt de Neder landse, door paarden getrokken postkoets een reis van Istanboel naar Rotterdam via dezelfde rou te waarla gs een Oostenrijks di plomaat in de zestiende eeuw de eerste tulpenbol naar Europa bracht. De politie heeft de aan de rit deelnemende journalist Bob van Dam en de fotograaf Herman Stegemann ongeveer een uur vast gehouden te Nis, onder verden king dat militaire objecten waren gekiekt. Gelukkig was de aan dacht, die de Zuidslavische kran ten aan de postkoetsrit wijden niet aan de betrokken autoriteiten ontgaan. Na ingewikkelde han den- en benen-verklaringen be greep men dan ook, dat er slechts met vredige bedoelingen door dit prachtige land werd gereden. In ruil voor een foto van de post koets ontving men de paspoorten terug. WEER LOOS BOMALARM IN K.L.M.-TOESTEL Een ongezonde geest heefit wederom de K.L.M. door een alammerend telefoontje voor 'duizenden guldens schade berok kend. De politie in Bremen werd name lijk telefonisch gewaarschuwd, dat een Algerijn in het lijnvliegtuig Bremen- Amsterdam van de K.L.M. door een bom aanslag om het leven zou worden ge bracht. Bij nauwkeurig onderzoek bleek er noch een bom noch een Algerijn in het toestel te zijn. Biljettenomloop Bod van Philips daalde weinig Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 11 april is de bankbiljet- tenomloop met £55 miljoen tot f4375 min. gedaald. Dit kleine bedrag wijst er op, dat er reeds opvragingen moeten zijn geschied in verband met de naderende Pasen. In de eerste week van de maand zijn veel niet-kohierbelastingen betaald, waardoor het saldo van de schatkist steeg van f502,3 tot f585,6 min. De ban ken kregen versterking van de middelen door overboeking van f8 min. vai rekening andere ingezetenen, die f 122,1 min. daalde. De voorschotten ste gen van f 12 min. tot f 23,5 min. Het saldo der banken daalde slechts met f9 min. tot f518,1 min., nog ruim boven het ge middelde. Goud en deviezen samen be dragen f5203 min. met goud onveran derd f4403 min., terwijl deviezen met f2 min. daalden. Convertibele deviezen ste gen van f 829,4 tot f 835 min. Het dek kingspercentage kwam van 92,29 op 92. j0. Wallstreet hoger De New Yorkse effectenbeurs ging gis teren vooruit met trage handel na twee dagen van dalingen. De opening was iets lager en levendig, waarbij de tikker de handel niet kon bijhouden. In de namiddag kwam matige stijging en tegen het slot w de koersen rondom het beste punt de dag. De meeste winsten liepen uiteen van enkele centen tot een dollar, doch sommige waarden wonnen meer dan vijf dollar. Staal en speciale fondsen stegen. Van de 1199 verhandelde fondsen ren 470 hoger, 500 lager en 229 or anderd. De index van Standard and Poor 500 aandelen steeg $0.12 tot $56,30, die van A.P. voor 60 waarden 0,50 tot $216,10, die van Dow Jones voor 3'" dustriëlen 1,61 tot 626,50 punten. Schatkistpapier: Stand op 11 (4) april in miljoenen guldens: 416,8 (416,8), pro messen 3073.3 3054,1) biljetten. GOED KAMP ONTVING 50.000-STE Om vijf minuten voor twaalf klonk gisteren door de luidsprekers op de Goedkamp-tentoonstelling in Houtrust de mededeling, dat de 50.000ste bezoeker de loketten was gepasseerd. Even later stond de heer M. M. van Mtdde uit de van Neckstraat 133 in Den Haag midden in de Houtrusthal voor de microfoon, waar hij publiekelijk namens de A.N.W.B. werd geluk gewenst door de heer G. van de Weyde. Hij wenste de gelukkige bezitter van entreebiljet 50.000 vele goede kampen toe met de hem aangeboden opvouwbare kampeerwagen met de Engelse naam „Travel Sleeper". Desgevraagd vertelde de heer Van Mid- de, dat hij vorige week al eens op Goed Kamp was geweest. Hij had toen zoveeJ moois gezien dat het besluit geboren werd op een morgen nog eens terug te komen, want hij wii in augustus naar Spanje en was van plan een kampeen wagen aan te schaffen I Om de keuze uit de uitgebreide colleo tie te doen was hij vanmorgen terugge komen Men liet hem evenwel geen keuze. Men bood hem eenvoudig de op- ïn Italië nieuwe verkiezingen De Italiaanse president, Gronchi, heeft gisteren de voorzitters van beide huize van het parlement ontvangen, maar 1 heeft tot dusverre geen partijleiders ont boden. Dit heeft aanleiding gegeven tot de speculatie dat hij nieuwe verkiezin gen zal uitschrijven, hetgeen zeer z~' niet de bedoeling van de Christen-d cratische partij is. N.LS.H.M. Voorstel tot statutenwijzi ging en terugbetaling van f200 per ge woon en preferent aandeel van f250 goedgek.; kapitaal wordt dan f300.000 Chr. bedrijfsbond over Philips Naar aanleiding van het jaarverslag over 1959 van de N.V. Philips deelt de Christelijke bedrijfsbond voor de metaal nijverheid en elektrotechnische industrie mede, dat de netto-winst bij de N.V. Phi lips vergeleken met 1958 met f 107 mil joen is toegenomen. Een poging van de werknemersorgani saties om iets extra uitgekefcrd te krij- gen voor het personeel, op grond van de bijzonder goede bedrijfsresultaten, heeft niet mogen baten. De vraag naar een extra uitkering vindt, volgens de bond een redelijke grond in de uitermate goede economische resultaten van het Philipsbedrijf over 1959 Dat de lonen en andere arbeidsvoor waarden vorig jaar niet onbelangrijk werden verbeterd is, volgens de bond, nog niet het eind van alle tegenspraken. Leden Westduitse rechterlijke macht ontslagen In verband meit de beschuMiigdragen van Oostidiuitse en Tsjechisch© zijde over het gedrag van circa 150 Westdorifee rechters tijdens het nazi-bewind, zijn tien leden vaai de rechterlijke macht van de Bonds republiek ontslagen. Dit heeft de Westdiuiibse jralndsber van justitie, Sahëffér, gisteren meegedeeld in een officieel regerimgsbulleitdin. Sohaffer zegt hierin dat er bovendien vier rechters met verlof zijn gestuurd en een is ge- De raad van bestuur van Philips, aldus de bond, verklaart zich dankbaar voor de grote toewijding en bijzondere inspan ning die het personeel zich heeft getroost en waardoor het goede bedrijfsresultaat kon worden verkregen. Aan de oprecht heid van deze dankbetuiging wil de bond niet twijfelen doch hij meent evenwel dat een extra uitkering deze dank aan het personeel zou hebben kunnen onder- Ainerikaanse deskundigen in Nederland Tien Amerikaanse deskundigen In ver koopleiding en afzettechraiek zijn gisteren in Nederland aangekomen voor een be zoek van drie dagen. Zij zijn op een we reldreis, waarbij zij 43 landen bezoeken. Amsterdam is het eindpunt en zij zijn de gast van de Nederlandse vereniging van commerciële directeuren. Zij vormen het tiende gezelschap dat is uitgezonden door de Nationale Sales Executive Internationaal te New York, welke ruim 30.000 leden telt over de ge hele wereld. Leider van het gezelschap ls de heer Elmer Krueger. Dé leden heb ben in alle landen de aandacht gevestigd op de strategie van de afzet, waarbij zij samenhang noodzakelijk achten tussen produktie en afzet Dit betekent een afzet- plan, waarbij verkoop, reclame en pro- duktie-ontwikkelinig als één geheel wor den behandeld. De K.L.M. is op dit punt een pionier. Te Amsterdam hebben de bezoekers veel geleerd, bijvoorbeeld de verkoop van rolfitms in automaten. vouwbare kampeerwagen aan Het g© schenk verraste de heer van Midde zo. dat hij aanvankelijk niets anders kon uitbrengen dan: „Het overvalt me. ik weet niet wat ik moet zeggen". Inmiddels bezit de heer Van Midde een uitstekend geschikte auto om daarachter de kampeerwagen te bevestigen en wat nog ontbrak; kaarten en routebeschrij vingen kreeg hij óók nog aangeboden. De ontwerper van de wagen de heer C. J. van Wijngaarden kwam de heer Van Midde ook nog even de hand druk ken en daarmede was dan de ceremonie afgelopen In augustus hoopt de geluk kige met zijn verworven kampeerwagen zuidwaarts te koersen. MOEELUK JAAR VOOR SCHADEVERZEKERING H. Ph. Rogaar, gisteren op de jaarvergadering te Rotterdam. Men moet riog maar afwachten in hoéverre de Euiro- mairktlamden afstond zullen willen doen van alle bevoorrechtingen, die de vrijheid ook tussen de 300 leden der Is kort 11 grote uappijen. Dat 1959 nog enige voller. De zaken krijgt een meer internationaal karakter. EMISSIEPÏ AN UNION De N.V. Union Rijwielfabriek in Den Hulst aan de Dedemsvaart zal 500.000 nieuwe aandelen a pari uitgeven, voor de helf wónsfcdelend over het boekjaar 1 september 1959 tot 1 september 1 met voorkeur voor 2 oude aandelen AKU-Goodrich (Ciago) zal 28 april aan aandeelhouders voorstellen A. M. Vermorken tot directeur te benoemen i.p.v. drs. L. H. Meerburg. DIVIDEND HEVEADORP De N.V. Vereenigde Nederlandsche Rubberfabrieken te Heveadorp zal 16 aan aandeelhouders over 1959 IQ (vorig jaar 10) procent dividend voorstellen de heer J. Warners, oud-directeur, als voordragen. Gemeente Tilburg: Amsterdamsche Bank introduceert 20 april f 5 miljoen, 4% procent obligaties 1960 II van f 1000; af losbaar in 40 jaarlijkse gelijke termijnen, het eerst 1 maart 1961geen vervroegde aflossing vóór 1 maart 1980, daarna t/m 1984 tegen 101%% en vervolgens 101»/.; zij komen voort uit een onderhandse geld lening voor consolidatie, van vlottende schuld ter financiering van woningbouw grondaankoop en straataanleg. W. Smit en Co's Transformatoren: Voorlopige resultaten over eerste helft van boekjaar 1959/60 en orderportefeuille wekken vertrouwen, dat resultaten niet bij vorig jaar zullen achterblijven N.V. Flnancierlngsmij W. en B. E. Ruys kapitaal te Rotterdam opgericht; kapi taal 10-000 aandelen van 500; geplaatst bij oprichters-directeuren 100, B. E., ir. D. Th. en Th. A W Ruys elk 2125. Levensverzekering: Produktie over fe- ruari in miljoenen guldens 403,9, waai- in 191,9 kapitaals-, 188,2 rente- en 23,8 volksverzekering; over eerste twee maanden 754,9 (vorig jaar 669,2), waar van 364,3 (326.8) kapitaals-, 348,2 (300 rente- en 42,4 (42,4) volksverzekering. op Alkmaar Philips' Gloeilampenfabrieken dbet een xl van 265 pot op de aandelen van die Machinefabriek Alkamaar, waarvan zij reeds 20 pot bezit. Beide bedrijven wer ken reeds samen bij de vervaardiging van seiutoesbelten. Het geplaatste kapitaal van Alkmaar is 1,1 miljoen, de laatste no tering der aandelen was 210 GB. Hollandsche Constructie en Electrolascli Commissarissen van de N-V. Nederland sche Electrolaschmij. te Leiden en van de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen aldaar hebben besloten aan de aan ieelhoudersvergaderingen op 28 mei resp '5 (vorig jaar 15) pet en 23 (20) pet divi- iend, waarvan reeds 6 (6) pet als interim is uitgekeerd. Hog er dividend Rentekas Het dividend der N.V. Rentekas te 's-Gravenhage over 1959 ls vastgesteld op 12 (vorig jaar 9) pet. De baten uit rente beliepen f 520.185 (435-969), provisie 462.251 (407-514), onkosten f 301-526 (311.123) en de netto-winst f 683.983 535.313), waarvan f 348.742 (261-000) wordt Tereserveèrd voor belasting en f 161-907 (150.980) voor diverse doeleinden. Voor onder de f 19,2 (20,1) min debiteuren wer- ien ruime voorzieningen getroffen. Er was een versterkte vraag naar bouwfinan- olering en ook de andere afdelingen droe- ïen bij tot de winst. Geen ziekenfondszorg in buitenland De ziekenfondsraad heeft besloten op juni de ztekenfioradsve-goeddng voor geneeskunde ge hulp in het buitenland te vervaCfen voor verplicht-verzeker den, dlie niet voor beroepsbezigheden al- verblijven (vakantiegangers en der gelijke, aüsmiede indC.reot-verzetoerde kin deren van verplicht-verzekerden tot en met 26 jaar die in verband met studie of opleiding in het buitenland zijn). De mo gelijkheid om geneeskundige hulp te ont vangen krachten^ een verdrag tussen Ne derland en het betrokken land, blijft ech ter in het algemeen wol bestaan. Men moet zidh dus tijdig bij zijn algemeen ziekenfonds op de hoogte steflflen. Voor verplicht-verzekerden, die wel voor beroepswerkzaamheden in het bui tenland zijn en niet van enig verdrag ge bruik kunnen maken, zal de ziekenfonds raad de vergoeding voor hulp van huis arts en zaekenihuüsverpleginig meer aan de werkelijke kosten aanpassen. Het wordt aan dje fondsen overgelaten of zij deze regelingen ook willen toepassen op vrijwilMg-verzekerden. Onveranderd dividend Rott. Droogdok De Rotterdamsehe Droogdokmij. zal aan aandeelhouders 30 (vorig jaar 30) pet dividend voorstellen, alsmede uitkering van f 3640 voor houders van bewijzen van oprichtersrechten (v.j. id.) Steeds meer tarwe De intematiionalo tarweraad deelt mede dat de produktie steeds moor toeneemt en lat de grote voorraden zich uitbreiden. In de stonk ontwikkelde landen blijft het verbruik gelijk, in de mlnder-ontwifckel- de landen neemt het toe. De raad wenst dat die afzet van de overschotten in min der ontwikkelde landen niet storend zal weaken voor de handel. De volgende zitting Js 28 juni te Londen. WOüJNSDAG 13 ..rx\iL I9öo De officier van justitie heefit 30 boete of 6 dagen geëist tegen een 54-jarige barones uit Den Haag, die wegens een voudige belediging moest terecht staan voor de Haagse politierechter. Zij ont kende tijdens een huiselijke ruzie een medebewoonster te hebben betiteld met „vuile Jodin". De inmiddels verhuisde verdachte vertelde blij te zijn omdat ze verlost was van haar medebewoonsters, die haar altijd zouden hebben geplaagd en haar zelfs zouden hebben mishandeld. De medebewoonsters, de 44-jarige opti cien mej. N. B. en de 66-jarige mej. S. J. S„ getuigden dat zij op de avond van 27 mei vorig jaar tegen 12 uur 's nachts wakker waren geworden door lawaai in de kamer van verdachte. Ze waren samen op onderzoek uitgegaan en hadden drank en rooklucht geroken. „Wat is dat hier voer een bende", had één van de dame tjes gezegd en hierop was de barones aan het schelden gegaan. „Ik drink zelden of nooit en ik rook praktisch niet en mag ik misschien mijn eigen radio aanheb ben", repliceerde de verdachte. Ze kreeg ƒ25 boete of vijf dagen. Zeerech tconferen tie IJslands minister van buitenlandse za ken. Gudmundsson. heefit op de zeerecht conferentie in Genève meegedeeld, dat hij zal stemmen tegen het Amerikaans- Canadese compromisvoorstel tot regeling van visserijgeschillen. Het voorstel wil een territoriale zone van zes mijl, met aansluitend een zone van zes mijl, waarin andere landen, die daar tot dusver hebben gevist, dit nog 10 jaar mogen blijven doen. Na die tijd zou alleen de betrokken kuststaat het vis recht in de buitenste zone hebben. De IJslandse minister zei, dat na de oorlog de meeste vis gevangen is buiten de twaalfmijlszone rondom IJsland. Hij noemde het een onhoudbare toestand als op plaatsen waar met vaste lijnen of vaste netten wordt gevist, sleepnetten worden gebruikt. De kleine vissers moe ten tegen de treilers worden beschermd. De Nederlandse vertegenwoordiger, orof. mr. W. Riphagen, deelde mee, voor het Canadees-Amerikaanse voorstel te zullen stemmen, hoewel dit op zichzelf niet in overeenstemming met onze na tionale belangen is. Evenmin is het in overeenstemming met onze opvattingen aangaande de beste oplossing uit het oog punt van billijkheid en de belangen van de wereldgemeenschap als geheel. Amerika luistert naar ruimtestem Amerika is begonnen met de eerste systematische onderzoekingen naar tekenen van denkende wezens In de ruimte. Het project Ozma is in wer king getreden. rJdus heeft vandaag de 'Amerikaanse nationale stichting voor wetenschap Sekend gemaakt. Zes uur per dag zal met het 26 meter hoge radiofelescopische „oor" van het nationale radio-astronomische observa torium in Greenbanlk, West-Virgina, ge luisterd worden naar klanken uit de ruimte die niet door natuurlijke oorza ken ontstaan zijn. Het luisteren, dat een maand zal duren, wordt geconcentreerd op twee sterren in de Melkweg nabij de zon, waarop mo gelijk leven zou kunnen bestaan Tau 'Ceta en Epsilon Eridani. Enig signaal van deze planeten die de aarde bereiken zijn elf jaar geleden ge geven. Een antwoord zou elf jaar nodig hebben om hen te bereiken. SIVRT EN WEDSTRIJDEN Ierse Vrijstaat tegen Ned. amateurs Twaalfde partij afgebroken Botwinnik heeft winstkansen In een stelling, die Botwinnik winstkan sen biedt is gisteren de twaalfde party van de tweekamp om de wereldtitel scha ken afgebroken. De wereldkampioen was weer hersteld van een lichte griep en had by het afbreken op de 41e zet een pion meer dan zün uitdager, Tal- Tal heeft de winst in deze partij gemist. Op dé 31e zet zag hij een voor de hand liggend torenoffer over het hoofd. In ïlaats van Tel had hq h4 moeten spelen Dan zou de partij voor hem onherroepe lijk tot winst hebben geleid en had Bot winnik wel kunnen opgeven. De door Ta: gekozen voortzetting bood Botwinnik ?oede verdedigingskansen. Ondanks het feit, dat de wereldkampioen tien zetten moest doen in zes minuten kon Botwinnik le rechtstreekse dreigingen op zqn ko- oingsvleugel het hoofd bieden en afwik kelen tot het eindspel, dat hem volgens grootmeester Kotof winstkansen biedt Wel trachtte Tal de pion, die hij achter was geraakt, te heroveren, doch ddt ge- 'ukte hem niet. Wit: Botwinnik 1 c2-c4, Pg8-f6 2 d2-d4, e7-e6 3 Pgl-f3, d7-d5 4 Pbl-c3, c7-c5 5 e2-e3, Pb8-c6 6 a2-a3, Lf8-d6 7 d4xc5, Ld6xc5 8 b2-b4, Lc5-d6 9 Lcl-b2, 0—0 10 c4xd5, e6xd5 11 Pc3-b5. Ld6-b8 12 Lfl-e2, a7-a5 13 b4xa5, Pc6xa5 14 0—0, Ta8-a6 15 Lb2-e5, Lb8xe5 16 Pf3xe5, Tf8-e3 17 Pe5-d3, Pf6-e4 18 Pd3-f4, Te8-e5 '9 Tal-cl, Ta6-h6 10 Pb5-d4. Pa5-c6 '1 g2-g3, g7-g5 Afgebroken werd in de volgende stel ling: Botwinnik (wit) Kfl, Dd3 en a3, d4, g3 m h2. Tal (zwart) Kg7, De6 en d5, f7 en g4. Schaken West-Duitslairsd heeft de lei ding behouden in het Claiire Benedict schaaktoernooi dat in Biel (Zw.) tussen landen wordt gehouden. De Duitse schaabploeg heeft 6% prat en twee afg tegen Engeland 6 prat en twee afig. Daarna volgen Zwitserland 5 prat (2), Oostenrijk 4% prat (3), Spanje 3% prat (3). Italië 3% (2). zwart: Tal 22 Pf4-d3, Te5-e8 23 Lc2=g4, Lc8xg4 24 Ddlxg4. Pc6xd4 25 e3xd4, Dd8-f6 26 Pd3-e5, Pe4-d2 27 Tfl-dl, Te8xe5 28 Tdlxd2, Te5xe4 29 Dg4-c8t, Kg8-g7 30 Dc8xb7, Df6-e6 31 Tcl-fl, Te4-el 32 Db7-b5, De6-h3 33 12-13, Dh3-e6 34 Td2-f2, Th6-f6 35 Tflxel. De6xelf 36 Kgl-g2, g5-g4 37 Db5-d3, h7-h5 38 Tf2-fl, Del-e6 39 f3xg4, Tf6xflf 40 Kg2xfl, h5xg4 Afgebroken Twee debutanten werden gekozen in het amateurvoetbalteam van de Ierse Vrij staat, dat op woensdag 20 med in Dublin voor het voortoeroooi van de Olympische Spelen tegen de amateurs van Nedier-larad speelt: rechtsback Courthey en linksbinnen McCarthy. De opstelling is: Broham (Cork Celtic); Courtney (Shamrock Rovers) en Murphy (Duradalik); Byrne (Drumcoradma FC), Browne (University College, aanvoerder) en Griffin (Waterford); Coad (Waterford), Hale (Waterford), Rice (Shamrock Ro vers), McCarthy (Shelbourne) en McGraith (Drumcondra FC). Nederland en de Ierse Vrijstaait zijn reeds uitgeschakeld voor het eiraditoer- Atletiek De Amerikaanse atleet John Dean Martin kwam tijdens atletiekwed strijden in Norman (Oklahoma) op het nummer polsstokhoogspringen tót 4.82 m. Deze prestatie zou een nieuw wereld record hebben betekend waarneer aan alle eisen zou zijn voldaan. Nu bleek, dat de lat in verband met de sterke wind aan de ene karat voor en aan de andere kant achter de staander op de pennen lag. Bovendien waren de pennen omwonden met touw. SCHAKEN In Serawejo wonnen Puc en Pachman Het int. schaaktoernooi dat in Serajc- wo werd gespeeld is geëindigd In een overwinning voor de Zuidslavlër Puo en de Tsjech Pachman. In de laatste ronde wonnen beide spe lers hun partij. Matulovic, die in Puc zijn meerdere moest erkennen, eindigde op de derde plaats. De uitslagen van de laatste ronde wa in: MatulovicPuc 01, IvkofToran PircKozomara V2Larsen Udovic 0—1, PachmanSmailbegovic 1— 0, TrifunovicBogdanovic De eindstand: 1 en 2. Puc en Pachman 7% pt., 3. Matu lovic 7 pt., 4. Trifunovic 6,5 pt., 5 en 6. Ivkof en Udovic beiden 6 pt, 7 Toran 5,5 pi., 8 en 9 Larsen en Jirc beiden 5 pt., 10 Kozomara 4,5 pt., 11 Bogdanovic 3 pt., 10 Smailbegovic 2,5 pt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13