4 Ontdekkingendie onze toekomst bepalen -ML» KRONIEK Prof. Oud bepleit lagere inkomstenbelasting AMSTLEVEN SNELFIXi: Een zegel an 1000 BOEKENHOEK Liberale vakorganisatie is niet gewenst 196f BU| Ujm zonder klemmen met /T\ van Ceta-Bever sijnd* sen grillige greep uit de grote en kleine gebeurlijkheden, die op het toneel ven de wereld, in de verte of nabij, lieh efspelen en de mensen tot een boos woord af een glimlech bewegen. )Dc in 1944 in ballingschap en gevangen schap overleden Nederlandse staatsman dr. H. Colijn moet volgens De Volkskrant maar 1 vergeten worden. Na een aantal citaten uit het dagboek van mevrouw Colijn op tendentieuze wyze te hebben gegeven, luidt de vernietigende conclusie van de schrijver: „Het is beter E dat „vaders naam" bedoeld wordt dr. H- 1 Colijn in de zwarte bladzyde van het geschiedenisboek verdwenen is. De bedoeling van de schrijver hy noemt zich Wandelganger laat aan duidelijkheid niets te wensen over. On danks het feit, dat ook wij kritiek hadden op de wyze, waarop Colijn zich tijdens de bezetting aanvankelijk had geuit, en ondanks het feit, dat wij zyn ongelukkige brochure „op de grens van twee werelden" hebben betreurd, willen wy hier zeggen, dat wij deze kritiek infaam vinden. J Colijn had fouten. Ongetwijfeld. Maar om uit zyn brieven of uit de woorden van mevrouw Colijn in dit dagboek te citeren, zoals is gedaan, is onwaardig. Ja giftig. Colijn heeft zyn vaderland in vele jaren grote en gewichtige diensten bewezen. Oo! in oorlogstijd toonde' hjj zich een Nedei lander van allure. Velen, die iets met het verzet te maken hebben gehad, kunnen dit getuigen. Een laf man is hij, die na zoveel jaren een dode zo'n trap heeft kunnen en wilh ,B,i ALGEMEEN HANDELSBLAD ■lisa- De vervuiling van onze rivieren is belang voor de drinkwatervoorziening. Er zijn immers verschillende steden, rivierwater voor deze voorziening gebruiken na een bepaald zuiveringsproces. Ook mag het water niet dermate worden vervuild dat het zelfs als drinkwater voor vee nie meer bruikbaar zou zijn- Er is verder di visstand in onze rivieren. Voorbeelden t< over om aan te duiden, dat de toenemende vervuiling van het water in Nederland tot een zeer ernstig probleem is geworden. Bijna een jaar geleden werd de m« deling gedaan, dat het wetsontwerp op waterverontreiniging zo spoedig mogelyk zou worden ingediend. Ook op de vergade ring in het Instituut voor de Tropen kwam de noodzaak van een wettelyke regeling tei sprake. Laat ons hopen, dat het zo „spoedig mogelyk" van een jaar geleden niet al te elastisch zal worden opgevat. Men zegt wel, dat Nederland het water als één zjjner vijanden beschouwen i Laat het niet zo worden dat het vi water tot staatsvijand no. 1 moet worden gepromoveerd. J^E Amerikaanse geleerden en deskundigen kunnen met voldoening op de maand maart terug zien. Deze maand heeft namelij'k enkele briljante successen voor de wetenschap en techniek opgeleverd. Spraken de lancering van de zonnesatelliet Pionier V en van de weersatelliet Tiros 1, op 1 april, het meest tot de verbeelding, minder bekende ontdekkingen kunnen wellicht een even grote invloed op ons leven hebben. Het zijn wellicht Successen van Amerikaanse wetenschap en techniek TVE Pionier V ging 11 maart de ruimte in. Het bijzondere van deze zonnesatelliet is, dat ze over een afstand van 80 miljoen kilometer w[aar^51n°r^®n gegevens naar de aarde kan seinen. De Pionier IV en de Loenik I be schrijven weliswaar ook nog steeds hun banen oA de zon. Maar hun zen dertjes zwegen reeds, toen nauwelijks een afstand van ongeveer 650.000 km maar slechts gedurende een fractie van een seconde. Dat was een begin. Wanneer het gelukt de reactie ge heel volgens plan te doen verlopen, dan zouden, om maar een voorbeeld te noemen, de zeeën voldoende waterstofisotoop bevatten om de wereld-energie voor miljarden jaren te dekken. De reactie werd verkregen in een apparaat, dat bekend staat onder de naam „Scylla". Ze duurde ongeveer een miljoenste seconde en werd als s vele miljoenen vuurbal snede. De temperatuul- v graden. De geleerden praten nog heel be scheiden over dit succes en noemen het een „zeer goed geslaagde proef'. ben deze satelliéten voor de weten- schap geen enkel nut meer. Uct Cl Wanneer de Pionier V daarentegen, i zijn verste punt voorbij de zon te TT®'' we*enschappelijk e* van Colum- hebben bereikt, terugkeert en over bus bleek een volkomen nieuw drie jaar weer binnen het bereik van systeem te zijn voor -automatische de waarnemingsstations op de aarde bediening, ontdekt door een weten- komt, zal de satelliet waardevolle schappelijk-technisch team van het gegevens doorseinen over de zonne- Amerikaanse leger, straling, magnetische velden, micro- Het apparaat is niet alleen een meteorieten enz. voudig, maar ook „goedkoop, be- Deze waarnemingen, gecombineerd trouwbaar, aan vele omstandigheden met reeds van andere kunstmanen aan passen en praktisch onver- ontvangen gegevens, zullen een beter woestbaar". Het kan toegepast wor- inzicht geven in de omstandigheden, den °P vel« soorten machines, waarmee de toekomstige ruimtevaar- ders te maken krijgen. H.et nieuwe apparaat lom het beste „vloeistofversterker' worden Interessant was verder de roede- genoemd. Het heeft geen bewegende deling van het Amerikaanse Bureau delen, maar alleen enkele kanalen, voor de Ruimtevaart, dat het zéker waardoor gassen of vloeistoffen kun- is, dat de Vanguard I door de stra- nen vloeien. lingsdruk, die door het zonlicht wordt uitgeoefend een weinig uit zijn De ™rkml> ,m"n benut op een oorspronkelijke baan is .wegge- wetenschappeUjk begin- blazen". Een gegeven, waarmee in *>epmse! dat zo simpel is, IrïeTgToiiïeT'' f Getemd Kort gezegd is het ontdekte he- ginsel dit, dat een zwakke vloeistof- streóm een veel sterkere stroom van zijn koers kan doen afwijken zonder de geleerden van de universiteit van de vorm te veranderen of de kracht Californië. Door de thermonucleaire reactie komen onvoorstelbaar grote hoeveelheden energie vrij, die door de zon miljarden jaren lang zijn uit gezonden. Zoals men weet, ontleent de waterstofbom zijn alles-vernietigende kracht aan deze reactie. De kunst was nu om die krachten van de waterstofbom in de hand te houden. Daar zijn de geleerden van de uni versiteit van Californië in geslaagd, GERO EDELSTAAL Functioneel ontworpen voor onze moderne tijd 269) Gewone mensen ontvangen landen zelden of nooit gefrankeerde stnkken moet zich i met een postzegel va hoger. De steller var heeft tenminste nog nooit de hoge frankecrwaarden op een aan hem ge- serie echter niet afgelopen, richt stuk aangetroffen. In de enkele zegels van 3, 4 en 5 pond gevallen, dat een poststuk een be- omloop. In dit laatste geval wordt dus Afrika en de postbode laar door die wildernissen I gulden of heenwerken om de brieven bij je in dit babbeltje de bus te gooien. Met die zegel van 2 pond is de want ook langrijk bedrag werd de: zegels vi postzegels vroeg, gefrankeerd met een waarde 1 oldaan met een aantal streeks 60.Maar dat scheen nog geringere waarden, die lang niet voldoende te zijn. want de het verschuldigde bedrag serie gaat onverdroten verder vormden en daarmee 10 pond, 20 pond, 25 By de meeste particulieren is dit pond. 50 pond! „Nou moet je ophou- het geval. Alleen in bedry i 1,of 2,50 op de werkster uitroepen. zetten de serie binnengekomen poststukken worden postzegels voort met een waarde i aangetroffen, we maken ons sterk, dat ook de zegels van 5,in de meeste bedrijven tot de hoge uitzonderin gen behoi niet te TOCH IS HET ZO! spreken van die van 10,Dan is het ook werkelijk welle tjes en we kunnen voorstellen, dat aan nog hogere den hier te lande geen behoefte be staat 75 pond en sloten haar af met een zwart en rode zegel van zegge en schrijve 100 pond sterling! Dit is wel de duurste serie die ooit in de geschiede nis verschenen is, want zy kostte aan het loket In sommige andere landen schijnt levendig dan 3500.—, zonder dat nog van enige zeldzaamheid sprake kon zijn. Met deze zegels werden misschien wel olifanten als luchtbrief verzonden! Maar nu alle scherts terzijde. Zoals lijk zegels vermeld van een zó hoge waarde, dat men zich afvraagt, waar voor ze eigenlijk moeten dienen. Ten- zyn gestegen. Een frappant voorbeeld hiervan Is de serie zegels die In Kenya en Uganda in de jaren 1922 tot 1927 zijn ook te gebruiken als kwijtingsbewijs voor fiskale doeleinden. (Daarom zullen verzamelaars ook terdege erop waarde van de niet-postaal gebruikte zegel is nl. maar een fractie van dr voor frankering aangewende zegels, i Dat in Kenya cn Uganda zulke of len vermelden, omdat er niets bijzon komen we by de zegels sterling, wat in die dagen bedrag was, omdat het pond toen geveer 12,telde. Maar goed, postzegel van 1 pond kan er nog door. En we kunnen ons zelfs stellen, dat a nog behoefte rekening zit je daar in de binnen- fanten worden geweten, want voor te beleven valt. Maar dan het jachtrecht op grof wild moeten 1 pond in die landen hoge bedragen aan de aardig schatkist worden voldaan, die door zegels van 100 pond konden worden gekwiteerd. O ja, nu moeten we ook nog spre- :egel van 2 pond ken over het „vergaan van de wereld", i. Want per slot van welk praatje kort geleden weer in cir- culatie schijnt te zijn gekomen. te vernietigen. Men zal het nieuwe apparaat kun nen gébruiken voor een eenvoudige ruitenw,sser, maar ook voor een auto matische piloot of bij de enorme hydro-eUktrische krachtstations. Stikstof T. E. DU PONT Comp. heeft de tech nici voor de opgave geplaatst een apparatuur te ontwerpen, waarin stikstof binding uit de lucht (zoals planten ook stikstof „inademen") fabrieksmatig kan worden verwezen lijkt. Bij deze maatschappij is men er namelijk in geslaagd in een „reageer buisje" atmosferische stikstof te ver krijgen en wel geheel op de wiize. waarop de omzetting in de natuur door bacteriën plaats heeft. Deze „ontdekking" kan van grote betekenis zijn voor landen met een zeer intensieve landbouw, waar deze natuurlijke stikstofbinding onvol doende is, zodat grote hoeveelheden kunstmeststoffen nodig zijn. Bloedproppen de Wayne Detroit is uit runderbloed een stof afgescheiden, die bloedproppen kan oplossen. De stof is reeds met sicces bij honden toegepast. De fysiologen zijn van menng, dat de afgescheiden stof van groot ho_ lang kan zijn bij de bestrijding van hartziekten. De barst IJ ET bestaan van de bekende barst in de aardkorst, die voor de Indische, de Stille en de Atlantische Oceaan loopt, is door de geologen van de Columbia Universiteit in New York bevestigd. Wel was reeds bekend, dat zich in deze oceanen scheuren in de zee bodem bevonden, maar het was nog niet bewezen, dat de barsten een ononderbroken geheel vormden. Een conclusie van de geleerden van de Columbia Universiteit is, dat de theorie dat de vastelanden van Europa en Afrika met Amerika ver bonden waren en later van elkaar weggedreven zijn, zeer onwaarschijn lijk is. De barst in de Atlantische en Indische Oceaan, aldus deze geleer den, loopt immers ononderbroken ten zuiden van Afrika door. enigde Staten actief. Zo worden op het ogenblik in een laboratorium van het Amerikaanse leger in Fort Onmputh (New Jersey) proeven genomen met een elektrisch luisterapparaat, dat zo gevoelig is, dat zelfs de zwakste radio-signalen van interplanetaire raketten worden opgevangen. Het nieuwe „super oor" is het ge voeligste, dat ooit is ontworpen. Vooral voor de radarsystemen zal het nieuwe oor van groot belang kunnen zijn. In het hart van apparaat, dat Maser is genoemd, is een speciale synthe tische twee-karaats robijn bevestigd, die door vloeibaar helium op een temperatuur van 270 graden Celsius beneden nul wordt gebracht. Bij deze temperatuur is het mogelijk nauwe lijks waarneembare signalen op te vangen, zelfs van ruimtevaartuigen, die zich op miljoenen kilometers van de aarde bevinden. De Maser weegt ongeveer 10 kg en kan in een gewone televisiekast ge monteerd worden. speciaal opgeleide astronauten, meewerken aan het project-Mercury, een ruimtereis zal maken. De cabine, waarin de astronaut wordt vervoerd, zal door een Atlas raket worden voortgestuwd. De be mande raket krijgt een topsnelheid van 24.000 km per uur en een hoogte van minstens 160 km. De astronaut zal een baan van een ballistisch projectiel afleggen en vejlig en wel landen in de Atlantische Oceaan na korte tyd te hebben door gebracht in de hoogste regionen van de atmosfeer. Ook is men nog van plan een cabine leeg in een baan om de aarde te brengen. Russisch persbureau Nederland daagt Indonesië uit Volgens het Russische persbureau Tass hebben Indonesische bladen in commen taar op „oefeningen van de Nederlandse marine in de wateren van West-Irian (Ned. Nw. Guinea)", verklaard, dat het Indonesische volk niet geïntimideerd zal worden bij een demonstratie van de Nederlandse gewapende macht. De oefe ningen waarvan sprake is. worden be schouwd als een ..provocatieve uitda ging" aan Indonesië, aldus Tass. Volgens het persbureau schrijft de „Times of Indonesia", dat „de manoeu vres van de Nederlandse marine in In donesische territoriale wateren de Indo nesische houding tegenover Nederland slechts zullen verslechteren". Het blad benadrukt dat er geen verbetering kan intreden in de betrekkingen tussen twee landen, „voordat West-Irian aan de In donesische republiek is teruggegeven", aldus Tass. Pipo de clown, door Wim Meuldijk. Uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam. De samenwerkingsgedachte in het ambacht, haar betekenis voor de prak tijk van het moderne ambachtsbedrijf. Mededelingen Hoofdbedrijfschap Am bachten, Badhuisweg 108, 's-Gravenha- ge. De Bijbel: Gods boodschap aan mij, leerboekje voor de hoogste klassen van de lagere school, door J. van Leerdam. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. MINISTER TOXOPEUS HEEFT TIENJARENPLAN VOOR NIEUW-GUINEA ,,Een nieinve lente.. Tevreden over beleid van kabinet T^EN verlaging van de belas- tifigdruk, in de allereerste plaats van de inkomstenbelas ting, is dringend noodzakelijk. De progressie voor de middelbare inkomens moet worden vermin- (Van onze parlementsredactie) derd en het van elke heffing vrij- Geen moeite met term christelijk- sociaal eenstemming is met de verklaring dat het kabinet christelijk-sociale politiek wild^ voeren. Prof. Oud vond dit een bedenkelijke uitspraak, waartegen hij ernstig waarschuwde. Hij meende dat de c.h. spreke, zijn privé waarderings oordeel aan de overheid wenste op te dringen. Hier zou volgens de libcraje gestelde bedrag moet ten bate van de kleine man worden ver hoogd. Dit betoogde de voorzit ter van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, prof. mr. P. J. Oud, vrijdagavond op de alge mene vergadering van zijn partij in Hilversum. Vijf jaar geleden is het tarief van de inkomstenbelasting verlaagd, maar die verlaging is in feite ongedaan ge maakt Joor de vermindering die de koopkracht van de gulden heeft onder gaan. Belastingverlaging is dus, al was het alleen om de verbroken verhouding te herstellen, een zeer redelijke eis. de lijst der prioriteiten komt haar hoge plaats toe, zei prof. Oud. De be lastingvermindering moet volgens de li berale leider zeker voorrang hebben bo ven het vormen van een conjunctuur reserve (waarvoor het liberale Eerstc- Kamerlid prof. dr. H. J. Witteveen voortdurend pleit). Een verlaging van de belasting zeventig procent, die van de top der hoogste inkomens wordt geheven, is vol gens prof. Oud „zeker niet het belang rijkste plint", al wilde hij niet ontken nen dat dit percentage hoog is. Vertrouwen Over het kabinet-De Quay zei de li berale leider onder meer: „Het ver trouwen kan worden ingeboezemd ener zijds door het beleid, dat het kabinet voornemens is te voeren. anderzijds door de personen der ministers. Vooi de V.V.D zijn deze factoren beide aan wezlg. Onze drie ministers zijn sinds jaren lid van de partij.... Het uit gangspunt der regeringsverklaring van 26 mei van het vorig jaar is aan dat van ons verkiezingsmanifest niet onge lijk. Wij hebben in dat manifest een be leid gevraagd, dat gericht is op het bevorderen van de ontwikkeling der zelfstandige krachten." „Van de kant der partijen van rechterzijde heeft men het beleid v het kabinet geschetst als christelijk-: ciaal. Sommigen in de liberale kring hebben daartegen bezwaar gemaakt, maar ik heb dit bezwaar niet kunnen delen", zei prof. Oud. „Waarom zou een beleid, dat een eoed liberaal beleid is, niet tevens een christelijk-sociaal beleid kunnen zijn? Is er dan een tegenstelling tussen het geen liberaal en hetgeen christelijk is? Of is het Integendeel zo, dat hetgeen de een verlangt uit hoofde van zijn chris telijk geloof, door de ander kan den gewenst op grond van een niet minder diep gefundeerde ging"?, zo voegde hij daaraan Naastenliefde Oprichting van een liberale vakorganisatie is niet gewenst. Elke binding tussen ten belangengroepering en dus ook van een werknemersorganisatie en een politieke party moet worden afgewezen. Maar het moet worden toe gejuicht, vanneer,voor hen. die niet of slechts in categoraal verband zyn georgani seerd en dus hun stem niet kunnen doen horen by het overleg in de bedrijfstakken of bij het algemene sociaal-economische overleg, een algemene organisatie tot stand zou komen tot bundeling van deze krachten, zodat ook deze grotere invloed krijgen by bedoeld overleg. Het is echter niet de taak van de V.V.D. zich met de stichting van zo'n overkoepelende organisatie te belasten. Dit alles is de conclusie van de vaste commissie voor werknemersbelangen van de V.V.D., die van het resultaat van haar studie gisteravond mededeling heeft gedaan ter jaarvergadering van de party in Hilversum. leider de bijl worden gelegd wortel van de geestelijke vrijheid. De socialistische oppositie is naar de i mening van prof. Oud, in tegenstelling andere, tQt de uberale oppositie in het wrleden, "'•ertui- nog niet voldoende constructie». Hij vond echter, dat men dit de P.v.d.A., die een dozijn jaren regeringspartij is geweest, niet al te euvel moet duiden. Het is niet zo gemakkelijk op de ban- Prof. Oud betoogde, dat het gebod I ken van de oppositie aanstonds de juis- de naastenliefde wordt aanvaard te houding te vinden. duizenden en dOizenden. die in de Het regeringsbeleid besp e e 'de heer Oud, dat de korting op de ambtenarenpensioenen wegens uitkerin gen krachtens de algemene ouderdoms wet door duizenden met reden als een groot onrecht wordt gevoel».. Om een rechtvaardige oplossing te vinden, moe ten we desnoods een stukje belasting verlaging opofferen, verklaarde hij. Over het regeringsbeleid ten aanzien van lonen, prijzen, huren en bouwsta- t in" was de heer Oud tevreden. Door het" optreden in het bouwconfllct is de Automobilistenfilm in de maak Het Verbond voor veilig verkeer heeft »en nieuwe verkeersfilm op stapel staan. Voorlopig wordt deze rolprent aange duid met „de automobilistenfilm", om dat er vijf typen autobestuurders in worden behandeld. De definitieve titel van de film is nog niet bekend. De op namen worden of zijn thans gemaakt. In september zal de film waarschijnlijk voor het eerst kunnen worden gedraaid. De film wordt gemaakt door Mirror ^ilm in Amsterdam. Het scenario is van Joop van Essen, de inspecteur van politie W. B. Draisme uit Hilversum gaf de verkeerstechnische adviezen. De dialoog werd geschreven door Henri Knap. Joop van Essen maakte liet draaiboek en voert de regie. R.P.S. heeft jeugdspaarders Het jeugdsparen bij de Rijkspost spaarbank verheugt zich, zo deelt de di rectie mede, in een toenemende belang stelling. Eind maart werd bij de R.P.S. de honderdduizendste jeugdspaarreke- ning geopend. Zoals bekend, werd met deze nieuwe spaarvorm op 1 oktober 1958 gestart. Het jeugdsparen bij de R.P.S. heeft zich in de afgelopen lMr jaar op bevre digende wijze ontwikkeld. De directie van de R.P.S. acht dit een verheugend verschijnsel, zowel om pedagogische als om sociale redenen, omdat deze spaar vorm een logisch vervolg is op het zg. schoolsparen en ertoe bijdraagt, dat ook voor de opgroeiende jeugd het sparen een vertrouwd begrip blijft. Daarenbo- ve? levert het sparen in deze leeftijds klasse met het oog op huwelijk en ge zinsvorming een nuttige bijdrage, aldus de directie van de R.P.S. dogmatiek van een bepaalde vorm van christelijke godsdienst niet kunnen ge- „Bij de discussie over de regerings verklaring van het kabinet-De Quay sloot de heer Bruins Slot zich aan bij de uitspraak van Groen van Prinsterer, dat me', het wegvallen van het chris telijk leerbegrip ook de christelijke ze- deleer zou wegvallen. Ik stel daarte genover het woord van een ander chris ten-staatsman, Van der Brugghen, die christelijke deugd zonder leerbegrip wel degelijk mogelijk achtte. Hij herinner de Groen van Prinsterer aan Galileï, die, toen men hem uit de Bijbel wilde bewijzen, dat het onmogelijk was dat de aarde om de zon draaide, uitriep: En toch draait ze in weerwil van Uw theorie." Humanisme De heer Oud onderschreef het stand punt van de liberale minister van de fensie, ir. S. H. Visser, dat de huma nistische geestelijke verzorging van mi litairen, zodra de behoefte daaraan is gebleken, door de overheid even moet worden bevorderd als de kerke lijke verzorging. Een c.h. spreker heeft zich vraagd of dit standpunt wel in c Vuurgevecht in Kameroen Bij incidenten in Doeala in Kameroen zijn donderdagavond minstens 25 terro risten en vier leden van de ordediens ten omgekomen. Vroeg in de avond hadden zich 200 terroristen bij de Europese stad verza meld om bars en café's aan te vallen. Zij waren bewapend met kapmessen en automatische pistolen en hadden flessen benzine bij zich. Plotseling zagen zij zich gesteld tegenover een politiewa gen, de bestuurder, een adjudant var de gendarmerie, sloeg toe om tc voor komen dat hij zelf door messteken ge dood zou worden. Toesnellende leden van de ordedienst hebben daarna een vuurgevecht van ongeveer een uur met de terroristen geleverd. Aan de zijde van de terroristen zijn er waarschijn lijk meer dan 25 doden gevallen, om dat zij een aantal lijken konden meene men. Van de ordedienst zijn acht leden gewond. Advertentie V00R- JAARS- M0E- HEID

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5